Expedities naar de Everest „Traviata" JSS"- mm PHILIPS ARAf!fl Gen' C'onjéstraat 120 198. Kruisstraat 5 Agrarische export in Europa véél kleiner dan 25 jaar geleden HET IS ÜW VOORDEELU slaagt zeker bij Bergen overwinnen is zichzelf overwinnen Waar de verschrikkelijke sneeuwman huist Tentoonstelling werk Piet van Wijngaert Kalkman KREFFT ENORME VEILING Woningruil '/iv^ BONTSHOW EXPOSITIE Het adres voor Betere Kleding HERENREGENJASSEN 59.50 DAMESREGENMANTELS COSTUMES ALS EXTRA SERVICE nilriUV Haarlem Tel. 14646 522ste STAATSLOTERIJ HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 12 Zondagmiddag nog eens te bezichtigen Botsing in Militaire colonne Economische Commissie van UNO: Eén-derde van Europese cultuurgrond moet herverkaveld worden De modeshow en U fit form" is uitsluitend SPRUYT VAN RIETSCHOTEN TIMMERT U ZELF? TENNIS gemeub. huis GASFORNUIS ACCORDEONS? FICTOOR ITALIë Artisti - Associati ACCORDEONS? FICTOOR Houdt Crama voor ogen 5 buizen toestel!! 4e Klas 17e lijst VRIJDAG 12 MAART 1954 Op de grens van Nepal en Tibet ligt de hoogste berg ter wereld, achtduizend acht honderd en vijfenveertig meter hoog, door de Tibetanen Chomolungma, dat is „Godin moeder der wereld" gedoopt en lange tijd- aan Europese onderzoekers alleen bekend als Top XV tot landmetingen zijn juiste hoogte aanwezen en de berg naar de leider dier landmeters Sir George Everest werd vernoemd. De Mount Everest is de reus onder de bergen van de Himalaya, „een kolossale witte slagtand, opstekend uit de kaak der wereld", zoals de bergbeklimmer Mallory hem eens heeft genoemd. De berg is altijd het ideaal van alle bergbeklimmers geweest. Niemand wist of hij ooit overwonnen kon worden, min stens zeven expedities hebben er van 1921 af hun krachten aan gewijd. Op deze tochten beleefden zij genoeg merkwaardigs om er hier het een en ander van te vertellen. Ze stootten op het spoor van de verschrikkelijke Sneeuwman". Ze vochten tegen de grote hoogte, die het denkvermogen verzwakt en de laatste weerstand breekt. Ze leden ontberingen, die hun gelederen teis terden en ontsnapten soms als door een wonder aan de dood. Vele en vreemdsoortige avonturen beleefden zij, waarvan men kan lezen in het verslag hunner ervaringen: Hunt's relaas over de overwinning op de top, Murray's overzicht van de diverse pogingeti de berg te beklimmen, de beschrijving van de tocht naar de Annapurna. de eerste top in de Himalaya-keten boven de 8000 meter, die door een Franse expeditie werd bereikt. Het zijn staaltjes van onverschrokkenheid en moed zo goed als van nederige erkenning van 's mensen ontoereikende krachten, die maar al te vaak moesten tekort schieten. Tot 1853 bleven de grenzen van Tibet en Nepal voor iedere vreemdeling geslo ten. Eerst in 1859 kon men met het op meten van de toppen der Himalaya van Nepal uit beginnen. De bergbeklimming stond nog in haar kinderschoenen. In 1786 was de Mont-Blanc beklommen, daarna liet geen alpinist meer van zich horen. Tot men in 1857 met de oprichting van de Alpinisten-Club de bergsport od grote schaal ging beoefenen. Het duurde echter nog tot 1921 voor de eerste serieuse aan val op de Mount Everest werd onderno men. Voor. het invallen van de moesson ging een Engelse expeditie op weg. Ze kon zich, gelijk verwacht, alleen maar be perken tot verkenningen. De beklim ming moest van Tibet uit worden onder nomen. De grenzen van Nepal waren weer gesloten. Het jaar daarop werd een tweede poging gedaan. Mallory kwam met Mors- head tot op 8.138 meter, later gingen Finch en Bruce, gebruik makend van zuurstof apparaten door tot 8.321 meter. Bijna verspeelde Mallory reeds toen zijn leven. Bij het dalen liep Mallory voor op, toen hij een ongewoon geluid achter zich hoorde. Hij dreef de punt van zijn houweel krachtig in de sneeuw, sloeg het touw om de kop en wierp zich met zijn volle gewicht op het houweel. Precies op tijd. De derde man achter hem was uit gegleden, trok de vierde mee en ook de tweede, die zich wel schrap zette maar hen niet kon houden. Bliksemsnel gleden zij de helling af, regelrecht naar de Oost- Rougbuh-gletscher 1070 meter beneden Voetspoor van de „verschrikkelijke sneeuwman". hen. Plotseling schoot het touw, waarmee de mannen aan elkaar verbonden waren, strak om het houweel. Het houweel hield! Het touw spande zich tussen de glijdende lichamen in de diepte en bracht ze tot stilstand. Gelukkig niet alle tegelijk, want dan zou de schok toch het houweel uit de grond gedreven hebben. Mallory en de zijnen waren behouden. Lawine Het ongeluk trof de expeditie echter toch. Een lawine sleurde zeventien man mee. Zeven dragers kwamen daarbij om het leven. De lama van het Rongbuk-klooster aan de voet van de berg had de mannen voor het onheil hen trof gewaarschuwd. Hij zeide dat hij een visioen had gehad van een on geluk en spoorde hen aan de berg met rust te laten. Op de 7e Juni bij het bestijgen van de helling begon de sneeuw te schuiven. In een diepe spleet verdwenen negen Sherpa's in twee groepen. Aan eik van de touwen werd één man levend aangetroffen. Alle an deren waren dood. Een man lag te diep bedolven om nog te worden op gegraven. Mallory en Irvine verongelukt In 1924 sloeg opnieuw de Everest toe. Mallory en Irvine keerden niet terug van hun poging de top te bereiken. En Mal lory was er zo vast van overtuigd geweest dat het hem zou lukken. In een brief schreef hij: ,,Het is bijna ondenkbaar dat ik deze maal de top niet zal bereiken; ik kan mezelf eenvoudig niet verslagen voor stellen". Hij ging met Irvine de 6e Juni op mars. De dag daarop werden beiden gezien op een hoogte van 8.534 meter, te één uur in de middag. Een uur later stak er een sneeuwstorm op. Ze duurde twee uur. De bovenste rotsen werden weer zichtbaar en de uitgestrekte Noordflank van de berg baadde in zonneschijn. Maar van de klimmers geen spoor. Ze kwamen niet terug. Het vei-moeden is gewettigd dat een van beiden is uitgegleden. In 1933 vond men een ijshouweel op 230 meter onder de „eerste trap", waar Mallory en Irvine het laatst waren gezien. Het is bij na zeker dat het de plaats van het onge luk aangaf. Was het gevallen dan zou het zijn doorgegleden. Het is dus neergelegd. Een der klimmers heeft met beide handen het touw moeten vasthouden om het uit glijden van de ander te verhinderen, üp de gladde stenen vindt de voet geen steun. Mallory of Irvine moet plotseling zijn Een beeld van wat de beklimmer van de Mount Everest wacht aan moei lijkheden die on overkomelijk schij nen en toch zijn overwonnen. gevallen. De val werd even geremd, i niet gebroken. Zo zijn beide klimmers in de afgrond verdwenen. Hallucinaties De expeditie van 1933 bereikte de top evenmin. Wel kwam ze hoger dan de vo- rige: 8565 meter. De ervaring van een der deelnemers, Smythe, die alleen op een l hoogte van 8500 meter verder ging, toen zijn metgezel te vermoeid raakte, is nog het vermelden waard. Hij had het gevoel of er iemand over hem waakte. Dat gevoel was zo sterk dat hij zich vastgebonden waande aan een onzichtbare tweede man. Hij was er zo aan gewend geraakt, dat hij een stuk cake in tweeën brak om zijn col lega de andere helft aan te bieden.Hij schrok er bijna van toen hij niemand ach ter zich zag. Even merkwaardig was wat hij op de Noordoostelijke schouder van de berg zag. Er zweefden twee donkere voor werpen als luchtballonnen in de lucht. Ze zwollen en krompen. De een had kleine onvolgroeide vleugeltjes, de ander een snavel als de tuit van een theeketel. Het pulseren was zeer duidelijk en langzamer dan zijn eigen harteklop. Hij dacht aan een hallucinatie, wendde zijn blik af, noemde de bergtoppen, valleien en glet- schers rond zich bij name, maar als hij keek zag hij de vreemde wezentjes weer. Een nevel onttrok ze aan zijn gezicht. Eén man alleen In 1934 deed een Engelsman, Maurice Wilson, geheel alleen een poging de top te bereiken. Hij geloofde door een streng ascetisme zijn ziel zo te kunnen zuiveren, dat hij herboren werd tot goddelijk leven. Hij wilde de mensheid bekeren. Daartoe zou hij de aandacht op zich vestigen door alleen de Mount Everest te beklimmen, of schoon hij nooit had geklommen.Hij bracht het tot de hellingen van de Noordelijke pas, waar de dragers weigerden verder mee te gaan. Dag aan dag probeerde hij de hellingen te beklimmen, dag aan dag mislukten zijn pogingen. Uitgeput van vermoeidheid en kou stierf hij in zijn tent. De verschrikkelijke sneeuwman De verkenningsexpeditie naar de Mount Everest van 1949 is daarom zo interessant, omdat men er melding van maakte sporen te hebben gezien van „de verschrikkelijke sneeuwman". De sporen geleken niet op die van een beer of aap. De bergbeklim mers Shipton en Ward volgden ze twee mijl lang. De sporen waren hoogstens vier entwintig uur oud. De afzonderlijke in drukken van zolen en tenen waren op de gletscher, waar ze werden aangetroffen, duidelijk te onderscheiden. Sommige voet afdrukken waren 30 cm lang. De krab- belsporen van de nagels waren goed zicht baar op de plaatsen waar de sneeuwman nen over smalle spleten waren gesprongen. Ook de klimmers Boudillon en Murray ontdekten de sporen. De .verschrikkelijke sneeuwmannen" hadden de best begaan bare route gekozen, zo vertelt Murray. Kolonel Hunt. leider der expeditie van 1953. die „het dak van de wereld", zoals de Mount Everest wel wordt geheten, wist te bereiken vertelt van de „verschrikke lijke sneeuwman". Hij kreeg zijn gegevens uit een gesprek met de waarnemend abt van het Boedhistisch klooster in Thyangboche. De sneeuwman had het klooster eens met een bezoek vereerd, 's Winters was hij plotseling uit het struikgewas te voor schijn gekomen. Hij liep soms op zijn ach terpoten en soms op vier poten. Hij was 1.20 meter lang en bedekt met grijs haar. Hij was blijven staan om zich te krabben, had toen wat sneeuw opgeraapt, er mee gespeeld en gegromd. De monniken hadden hem verdreven door op schelpen en hoorns te blazen. Langzaam had de sneeuwman zich verwijderd. Overigens deed de sneeuw man geen kwaad. Hij had een groot gevoel voor humor. Volgens zeggen zou een hele stam in Tibet zijn uitgemoord toen de yeti's, de sneeuwmannen, het al te bont maakten met het imiteren van hun menselijke ne ven. Het doden was nu strafbaar gesteld. De expeditie van '53 stootte echter op geen enkel spoor van de „verschrikkelijke sneeuwman". Op de top De expeditie van '53 slaagde erin de top van de Mount Everest te bereiken. Een jaar te voren was een Zwitserse expeditie vergeefs bezig geweest. Lambert en de sherpa Tenzing klommen in de-lente van '52 tot 8.600 meter, maar kwamen in de herfst niet hoger dan 8100 meter. De wind had toen de kracht van een storm, de temperatuur daalde tot -40 graden C. Tel kens stond het ongunstige weer de be klimming van het laatste moeilijke stuk naar de top in d« weg. Alleen op de 29ste Mei 1953 deed het dit niet. Toen bereikten Hillary en Tenzing met gebruik van zuur stofapparaten de top. Ze bleven er een kwartier. Tenzing groef een kleine kuil in de sneeuw en legde er een offer voor Boeddha in: een lolly, biscuits en een bllauw potlood van zijn dochter. Hillary keek uit naar sporen van Mallory en Irvine, maar er was niets te zien. Hij nam foto's van alle kammen van de berg. Zeer omzichtig daalden hij en Tenzing over heel gevaar lijk terrein af. Wanneer men zich afvraagt waarom toch voortdurend zovelen hun leven wa gen aan wat blijkbaar zulk een riskante onderneming is, waarom men toch met alle geweld de top van 's werelds hoogste berg wilde bereiken, dan is het antwoord: omdat er avonturen zijn, die de beste eigenschappen van de mens op de proef stellen: omdat men met de berg zichzelf overwint. Het is de lust tot ontdekken, die de mens drijft tot grootse daden, zelfs al valt er geen enkel materieel nut mee te behalen. Met de Mount Everest is dat ze ker het geval. Een klim naar de top valt te vergelijken met een tocht naar de Noordpool: dezelfde barre omstandigheden, dezelfde moed om ze te trotseren en te komen waar men wil. Het is de wil, die tot het uiterste wordt gestaald. Het is de wil waarmee men overwint. Dat valt te leren uit de beschrijving van de vele moeizame bestijgingen, bijeengegaard door W. H. Murray. In zijn bij het Spectrum te Utrecht verschenen „De verovering van Mount Everest" en de verslagen, die ko lonel Hunt en Maurice Herzog aan hun ondernemingen wijdden en dlie onder de titel „De beklimming van de „Mount Everest" en „De Annapurna-expeditie" bij Schellens en Giltay te Amsterdam zijn verschenen. De tentoonstelling van werken van de 80-jarige Amsterdamse schilder Piet van Wijngaardt trekt zoveel belangstelling, dat zij Zondag 14 Maart nogmaals voor het pu bliek in het restaurant W.O. der Hoogovens te bezichtigen zal zijn. Deze herhaalde openstelling wordt ge daan op veler verzoek, want, hoewel er de vorige maal reeds honderden bezoekers van de gelegenheid gebruik maakten de werken van deze vermaarde schilder te be wonderen, is gebleken, dat zeer velen niet in de gelegenheid zijn geweest te komen. De zaal is open tussen 2 en 5 uur. Gisteren is in een militaire colonne, die ter hoogte van de Meervlietstraat op de Velsense Rijksweg stond opgesteld, een botsing voorgekomen, waardoor drie wa gens vrij ernstig werden beschadigd. Tus sen twee militaire vrachtauto's reed een personenwagen in de file, maar toen de chauffeur van de achterste militaire auto af zou remmen, trapte hij zowel op de rem als op het gaspedaal, met het gevolg dat de vrachtwagen de personenauto tegen de volgende vrachtauto aandrukte en de drie voertuigen aan alle kanten schade opliepen. In een nieuwe studie over de Euro pese landbouw vestigt de Economische Commissie van de U.N.O. voor Europa er de aandacht op. dat de exporthandel in agrarische producten van de Euro pese landen thans aanzienlijk kleiner is dan 25 jaar geleden, ofschoon de Europese bevolking thans groter is, de levensstandaard in een groot gedeelte van Europa is gestegen en de interna tionale transportmogelijkheden, vooral voor levensmiddelen, die aan bederf onderhevig zijn, groter zijn geworden. De achteruitgang is volgens de com missie grotendeels toe te schrijven aan een groot aantal maatregelen, die de handel beperken. De bescherming, die in importerende landen wordt gegeven aan de binnenland se productie, heeft geleid tot een streven naar onafhankelijkheid van invoer voor vele producten. Dit vormt een belemmering voor de uitvoer van de traditionele expor terende landen en op deze wiize gaat voor geheel Europa de economische voordelen van specialisatie verloren. Hoe meer de nagestreefde zelfgenoeg zaamheid wordt genaderd, hoe meer de hoge prijzen, welke voor de beschermde binnenlandse productie worden betaald, het verbruik beperken, waardoor de ex pansie der landbouwproductie tot staan knmt. Het steunen van de prijzen, dat in sommige landen geschiedt, heeft het ont staan van uilvoeroverschotten veroorzaakt en in een aanlal gevallen kunnen deze overschotten alleen worden verkocht, wan neer zij worden gesubsidieerd, daar de prij zen der producten aanzienlijk hoger zijn dan de oy de wereldmarkt geldende prij zen. De uitvoer van gesubsidieerde producten is voor andere landen weer een nieuwe aanleiding voor protectie. De Economische Commissie voor Europa acht het noodzake lijk, dat de verschillende protectiestelsels worden gerationaliseerd, opdat alle Euro pese landen de voordelen zullen kunnen genieten van regionale specialisatie op be paalde landbouwproducten. Naar de me ning der commissie doet zich steeds drin gender de behoefte gevoelen aan interna tionale beraadslaging over. de tegenwoor dige ontwikkelingen en regeringspolitiek op het gebied van de landbouw teneinde middelen te vinden om grotere stabiliteit te scheppen voor de landbouwproductie en de handel in landbouwproducten. In de studie wordt voorts de nadruk ge legd op de noodzaak voor de Europese landbouw om de productiviteit te verho gen en op deze wijze te komen tot verlaging van de productiekosten van voedsel. In alle landen van Zuid- en Oost-Europa moet gestreefd worden naar verhoging van de opbrengst per eenheid cultuurgrond, en naar verhoging van de arbeidsproduc tiviteit in de landbouw, een doel. dat naai de mening der commissie zeer moeilijk te verwezenlijken zal zijn. De geïndustriali seerde landen van Noord-West-Europa staan voor een geheel ander vraagstuk. Deze landen zien zich als gevolg van de recente daling der wereldmarktprijzen van agrarische producten gesteld voor de keus, of zij in overzeese gebieden verkrijgbare goedkopere levensmiddelen zullen impor teren. dan wel hun producten tegen een dergelijke invoer zullen beschermen. Een van de hinderpalen, die verhoging van de productiviteit in de landbouw in de weg staan is het feit, dat millioenen kleine boerderijen te klein zijn om een gezin op productieve wijze werk te ver schaffen. In alle delen van West-Europa, behalve in Engeland en Denemarken, ver bergt dit grote aantal kleine boerderijen een overschot aan arbeidskrachten. Er be staat dus een structueel overschot aan ar beidskrachten, dat een zware belasting vormt van de Europese landbouweconomie. Bijzonder ernstig is het overschot aan ar beidskrachten in Zuid-Europa. Een andere omstandigheid, die verhoging van de pro ductiviteit verhindert, is de onderverde ling van de grond van landbouwbedrijven in een groot aantal verkavelingen. Volgens de commissie moet een derde van de Euro pese landbouwgrond worden herverkaveld, wil men de voordelen der moderne pro ductie-methoden ten volle kunnen genie ten. Dacht u heus dat al die mannequins foutloze figuren hebben Weineen. Zij hebben een geheim, waardoor al die mantelpakken, blouses en deux-pièces zo perfect vallen. Velen dragen namelijk een „fit-form\ want fit-form" b.h.-tjes geven het juiste accent, waardoor al die beeldige modellen dan pas tot hun recht komen. verkrijgbaar bij de speciaalzaken van GROTE HOUTSTRAAT 22 Wij leveren alle houtsoorten, ook op maat gezaagd en ge schaafd Triplex - Boards Ronde stokken - Fineer - enz. Fa. J. VAN ROODE EN ZONEN Roilandstraat 55—57 Telefoon 15667 Inschrijving voor beginne lingen en gevorderden in clübverband geopend. N. F. F. MAX Bondsoefenm. K. N. L. T. B. Leraar Lich. Oef. M. O.' Molijnstr. 10. Tel. 17614 Verlofgangers, man, vrouw en 2 kinderen, zoeken v. d. maanden Juni tot en met Oct. in Haarlem' en omstreken of gehele vrije etage liefst met garage, niet noodzake lijk. Brieven no. 4833. De grootste onderne mingen zijn geregelde adverteerders. Kijk maar naar onze advertentiepagina's. Zij vragen voortdurend aandacht en krijgen die ook. Daardoor zijn zij groot geworden. Gramofoonplaten Platenwisselaars Gramofoons vindt U in ruime sorte ring bij F. r. J. SPEE, KI. Houtstr. 25. Tel. 14828 Voor: OVERHEMDEN JOPPERS HEREN PYJAMA's SPORTKOUSEN REGENJASSEN KINDERSPORTJACKS naar KRUISWEG 66 In- en Verkoop van Tweede, handsgoederen. Werkoverhemden f 3, Lucht vaartbroeken f 5.50, Battle dress f 5.50, Milt. broeken f 6.50, linnen Werkbroeken f 4.50, prima Werkschoenen met garantie, alle maten f 14.50, Vrijdag, Zaterdag. P. PEPPELS. Nieuwe Kruisstraat 11. o.a. wegens Faillissement Chineescli-Indisch Rest. „NANKING" voorh. Leidschcplein 59 waarbij: Meubi lair, Muziekinstr., Ta pijten, vast Tapijt, Lo pers, Linnengoed, Ma chinerieën, Hotelzilver, Hotelporselein, Café- Glaswerk, Keukenin ventaris. VEILING: 16 en 17 Maart 1954. KIJKDAGEN: 13, 14 en 15 Maart van 104 uur in het Gebouw „ODEON" Singel 460 Amsterdam CHR. J. BOLLE, Vei lingmeester-Taxateur. W. DIRKSE, Deur waarder. Aangeboden: vx-ij huis te Amstelveen, 5 kamei-s, keu ken, badcel, tuin, schuur, f 9 per week. Tegen soox-tge- lijke woning te Haarlem. Br. onder no. ER 4453 aan Adv. Bur. de Bussy, Rokin 60, Amsterdam-C. 4 branders geheel geëmailleerd oven inclusief braadslede Afdekpl. extra f 7.50 Goedgekeui-d door Gasstichting Volledige garantie KQK Haarlem. Tel. 18908 Voorjaarsbeurs Stands 82, 83, 84, 85 Directe import uit Onberispelijke afwerking Volle, warme toon Smaakvol uiterlijk Vraagt inlichtingen. Event, ook termijnbetaling. Alleenvertegenwoordiger voor Nederland van Uw adres voor Leeuwerikstraat 48 (geen etalage) - Tel. 24510 Gediplomeerd Opticien Het oude vertrouwde adres van 1875 KLEINE HOUTSTRAAT 7 Voor fouten in telefonisch opgegeven advertenties kun nen wjj geen verantwoorde lijkheid aanvaarden. De Administratie. contant een opmerkelijk mooi van toon zeer gevoelig en selectief bestrijkt de hele mid dengolf smaakvol model Desgewenst zonder v vooruitbetaling Kruisstraat 33 Haarlem Tel. 15507 OOOCOTOOOCOCOOOO DAMES - Bezoekt 13 Maart CX3COOOOOOOOOOOCXXXXDOOCOCOOOC* in REST. ZOMERZORG (Bloemendaal). Dé-Wé-PELTERIJEN toont U hier de veel besproken bontmantel a 65 en 85 gulden. Ook edele soorten en repai-aties aan Uw bontmantel. Bren> Uw mantel mede, bontwerker geeft U advies. Fingei-tip maken 25.U kunt tussen 1018 uur hier de mantel ook passen. Dus Zaterdag 13 Maart even naar: REST. ZOMERZORG, Bredcrodelaan 69, Bl'daal. SPECIALE AANBIEDING IN AMERIKAANSE GABARDINE vanaf KEURCOLLECT1E «29 75 in de nieuwste modellen en dessins vanafmm TEVENS GROTE COLLECTIE IN KAMGAREN TROPICALS BIRDS-EYES etc. SPORTCOLBERTS en PANTALONS in grote verscheidenheid geven wij aan iedere koper bij aankoop van tenminste f 25. het Amerikaanse Wonderplankje „PRESS-ALL" GRATIS Van nu af aan: EEN MESSCHERPE PLOOI in uw pantalon, GEEN GLANS PERSEN, GEEN SCHROEIEN, in 5 minuten een nieuw kledingstuk Wij tonen U de vele mogelijkheden van „PRESS-ALL" iedere dag, behalve Zaterdag, in onze zaak geheel gratis en zonder enige verplichting HOGE PRIJZEN No. 21568 met premie van 3000, 200 1131 Prijzen van 80,— 4169 5150 6374 6750 8325 8802 9722 14768 15692 15730 15869 16657 16744 17128 2186 13961 20531 1290 4763 8795 13500 18089 3683 14168 21136 1492 4893 8961 13893 18862 NIETEN 1576 1604 1855 1913 2017 2456 2919 5230 5342 6493 6654 6662 6777 6983 93b2 9711 11360 11474 12180 12605 12720 W307 14634 15360 15409 15735 15788 15829 19008 19061 19289 19707 19731 19739 19753 10217 10226 17167 17418 3212 3648 7059 7400 13337 13362 16028 16186 20688 21255 11485 12787 13216 18912 19195 20108 3666 3835 4670 7603 7717 8604 13393 13399 13401 16843 17210 17536 21522

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 10