Kort en bondigj Kansen op verkoop van complex worden gunstig beoordeeld De Haarlemse Stem des Volks onder een nieuwe dirigent In Zandvoort twee terreinen afgekeurd Nieuwe eigenaar van Hotel Royal Millioenenwerk aanbesteed Lisse Meer dan een goede belofte Aanvraagformulier '^Brieven aan de redactie Hl! Ie gom Zandvoort 8 Jong bloed gezocht voor de Holland-N antic Half April oude orders uitgevoerd Burgerlijke Stand van Haarlem Helicopterlandingen Veld aan Wagenweg goedgekeurd Met modernisering begonnen Nieuw clublokaal voor Vrijzinnig Chr. Jeugd Statistiek van de Stadsbibliotheek Dijk van 6400 meter in het IJselmeer Vereniging voor dieren bescherming opgericht Kantonrechter in Den Helder Ronde van Lisse op Koninginnedag Ned. Hervormde Kerk Slotavond van jubileum- winter-programma OSS Concert van tien koren op 25 Maart in Hoofddorp WOENSDAG 17 MAART 1934 HAAKLtMS DAGBLAD - FaEwH'i L HAAKI.KMSt.HE COURANT De ruim honderd werknemers die nu nog in dienst zijn bij de Holland-Nautic leggen in deze dagen de laatste hand aan de aflopende orders van het oude bedrijf. In het laatst van de vorige week werd een zandschuit afgeleverd; over enkele weken volgt og een tweede. Dezer dagen gaat ook een brug voor Maassluis de poort uit. Het is te verwachten dat medio April de werkzaamheden afgesloten zullen zijn: van dat ogen blik af zal slechts een gering aantal arbeidskrachten voor de conservering van de apparatuur, het beheer en de bewaking van het complex nodig zijn tot het ogenblik aanbreekt dat een nieuwe eigenaar van het bedrijf bezit neemt. De huidige surséance van betaling, die tot November werd verleend, biedt de huidige eigenaars en geldschieters de gelegenheid in een rustig klimaat met de gegadigden te onderhandelen. En die gegadigden zijn er; in Nederland zelf, maar ook daarbuiten met name in Duitsland en Oostenrijk. Uit gesprekken die wij de laatste maan den met verscheidene bij de Holland-Nautic betrokkenen hebben gevoerd hebben wij de indruk gekregen, dat de moeilijkheden welke tot de tegenwoordige toestand heb ben geleid in elk geval één zeker winstpunt hebben opgeleverd: namelijk dat er nu eens radicaal kan worden gebroken met het jongste verleden, dat voor de Holland- Nautic in velerlei opzicht minder gunstig is geweest. Al heeft er ook daarover een legende vorming plaats gehad. De vele verhalen die over de Holland-Nautic in omloop zijn, vallen als het er op aan komt, moeilijk te controleren en nog moeilijker te bewijzen. Over één ding zijn alle betrokkenen het wel eens: het bedrijf is geruime tijd in handen geweest van lieden, die de techni sche en bedrijfseconomische deskundigheid misten om behoorlijk leiding te geven. Het gevolg daarvan was, dat er in het gehele bedrijf een voor het werk niet al te gun stige sfeer ontstond. Ziek bloed Men heeft het ons dezer dagen zo ge zegd: wanneer een baby met ziek bloed wordt geboren is de beste methode al dat zieke bloed te verwijderen en te vervangen door gezond. Dat proces heeft nu ook met de Holland- Nautic plaats. Een nieuw-bedrijf zal een eigen kern van arbeiders moeten meebrengen en van die kern uit met de opbouw van de onder neming beginnen. In werkgeverskringen wordt de aantrek king van nieuw personeel niet als een on overkomelijke moeilijkheid gezien. Er bestaat in Nederland weliswaar een evenwicht op de arbeidsmarkt, maar dan ook alleen door een geforceerde emigratie. Verder is men er van overtuigd, dat er van de huidige Holland-Nautic. bij de bestaande outillage; een mooie fabriek kan worden gemaakt. Inderdaad meer fabriek dan scheepswerf. Het bedrijf heeft altijd een enigszins tweeslachtig karakter gehad en dat komt vooral omdat de oorspronkelijke Werf Con rad zich bij de oprichting in 1897 vooral toelegde op de bouw van kleine bagger molens, waarvan vooral de constructie van bet mechanisme bepalend was voor de karakter van het bedrijf: machinefabriek en constructie-werkplaats stonden op de voorgrond, niet zozeer de werf. De royale opzet van het kantoorgebouw, dat luxueus is te noemen, verraadt boven dien dat deze werkzaamheid niet onprofij telijk was. Óok uit de productie in de bezettings- Haarlem, 16 Maart 1954 ONDERTROUWD: 16 Maart J. E. van den Heuvel en H. J. Flohil. GEHUWD: 16 Maart: C. G. Peper en M. Th. Drogtrop. BÉVALLEN van een zoon: 14 Maart: R. Dreijer—Se'nittko. 15 Maart: M. C. Steeman- Duits. W. C. SleperMantel. A. Moolenaar Koelemeijer. 16 Maart: W. J. van den Hoogen Vessies. S- A. Does—Kraan. P. G. Parson— Van Schoonhoven, 2 z. M. J. KlijnVan den Aardweg. BEVALLEN van een dochter: 12 Maart: J- G. M. ElferinkVan Kimmenaede. 15 Maart: G. WesselooVan Santen. M. Stienstra— Luikel. A. H- DrostSmit. M. F. Los—Mole naar. A. C- SuterVan Staveren. OVERLEDEN: 12 Maart: B. Duits—Brug man, 76 j., Chrayeneslerlaan. 13 Maart: H. C. Apetz, 81 jaar, Westerhoutpark. W. A. Ans- pach, 79 jaar. Lange Molenstraat. 14 Maart: J. Boer, 59 jaar, Theemsplein. G. A. Evers, 79 jaar, Schotersingel. 15 Maart: A. Everts, 62 jaar, Hofdijkstraat. A. S. BunéKrebber, 58 jaar. Van Twistplein. Een K.L.M.-foto van het 64.800 vierkante meter grote complex van de Holland- Nautic. De haven beslaat daarvan 16.720 vierkante meter. De oppervlakte van de kantoorgebouwen beloopt twaalfhonderd vierkante meter, verdeeld over twee étages. Er zijn zes fabriekshallen. Op de voorgrond de uit 1897 daterende ophaalbrug welke thans vernieuwd wordt. De doorvaart- breedte bedraagt 11 meter S6 en kan tot twaalf meter worden vergroot, correspon derende met de. afmeting van de Spaarn- damse sluis. jaren aluminium vliegtuigvleugcls blijkt dat de outillage niet op zware fabri katen is ingesteld. Gunstige kansen De kansen op een koper worden in het algemeen gunstig beoordeeld. Ten eerste heeft het complex een unieke ligging, ge heel omsloten door een vier meter diepe haven. Bovendien is het „compact": men be hoeft er geen grote afstanden in af te leg gen. De machinerie is goed, zij wordt op;het ogenblik dóór een nieuw ^procédé het aanbrengen van een beschermend huidje nadat de apparaten zijn schoongemaakt en drooggespoten tegen roeslvorming be schermd. De voorraadadministratie is bijgewerkt en de inventaris keurig geordend: de kijkers zullen straks een overzichtelijke fabriek vinden. Het is bovendien duidelijk, dat verkoop I van fabriek en werf ais een eenheid betere j resultaten zal opleveren, dan de veiling van j gebouwen en inventaris afzonderlijk, zoals bij faillissement het geval zou zijn geweest. Mogen de Nederlandse gegadigden van nature bedachtzaam en enigszins terughou dend zijn, Duitsei-s en Oostenrijkers houden rekening met enige factoren die ten gunste van het bedrijf aan het Noorden Buiten- spaarne werken. De Duitsers zitten dichter bij hun Wes telijke uilvalspoort, Rotterdam, de poli tieke situatie in Duitsland is nadelig voor Hamburg, waarvan het natuurlijke achter land thans achter het IJzeren gordijn ligt en Bremen mist een grote capaciteit en de Ootenrijkers houden vooral ook reke ning met de in Nederland heersende lagere loonniveau, dat hen in staat zal stellen beter te concurreren op de internationale markt. Op de prijs van een ton gietijzer gaat het loonverschil honderden guldens schelen. N.A.V. O.-orders Daarbij speelt nog een zeer belangrijk ander motief mee: de aanzienlijke hoe veelheid NAVO-orders die ligt te wachten op uitvoering. De realisering van deze or ders zal de behoefte aan een bedrijf als dat van de Holland-Nautic ongetwijfeld doen toenemen. Men herinnerde ons eraan, dat reeds eerder de revisie van militaire auto motoren heeft plaats gevinden. De kans is niet uitgesloten, dat de Amerikaanse bezettingstroepen in Duitsland ook in de toekomst weer de Holland-Nautic zullen kiezen om die werkzaamheden daar te la ten verrichten. Al met al behoeft men dus het „leeg lopen" van het oude bedrijf niet al te tra gisch te nemen, omdat thans dé voorwaar den geschapen zijn, dat Haarlem in de toe komst voor een de laatste jaren wankel een stabiel bedrijf terug krijgt, dat .zeker 450 tot vijfhonderd, maar wellicht zelfs zevenhonderd paar handen werk kan ver schaffen. De Rijksluchtvaartdienst heeft reeds twee door burgemeester Van Fenema voor gestelde terreinen voor helicopterlandingen tijdens het seizoen in Zandvoort afgekeurd. De keuring van een derde terrein zal binnenkort plaats vinden. De afgekeurde terreinen bevonden zich bij de watertoren en ten Noorden van Pa viljoen Kiefer aan de Noordboulevard. Het eerste werd ongeschikt bevonden door de nabijheid van de hoge toren het tweede doordat men veel remous vreesde bij Wes tenwind en het stuiven van zand in de uit laatpijpen van de helicopters. Thans heeft de burgemeester een terrein bij de pits van het circuit voorgesteld. Hierover zal binnenkort worden beslist. Wij vernamen dat hete terrein aan de Wagenweg in Haarlem, Westelijk van de sportvelden van H.F.C., door de Rijks luchtvaartdienst is goedgekeurd. Sinds Zondag heeft Hotel Royal aan het Haarlemse Stationsplein een nieuwe eige naar. Het is de heer H. Alsem uit War mond. Hotel Royal maakte deel uit van de nalatenschap van de heer Versteeg en werd in 1949 in pacht gegeven aan de heer J. T. Hulsen. Na afloop van de pachttermijn in Februari dit jaar besloot de heer Hulsen Jr. de termijn niet te verlengen. De. heer Alsem, die geen onbekende is in het hötelbedrijf, heeft het voornemen het bedrijf geheel te moderniseren. Daartoe werd een begin gemaakt met de verande ring van het restaurant, die vermoedelijk volgende week Donderdag gereed zal ko men. De donkere kleuren zullen plaats ma- kén voor lichte tinten en modern meubi lair zal de aankleding completeren. Het restaurant zal in zijn nieuwe vorm aan on geveer honderd mensen plaats kunnen bie den. Op eenzelfde wijze zal mettertijd het gehele intérieur verbeteringen ondergaan. De heer Alsem hoopt op deze wijze een bijdrage te leveren aan de ontvangst van de touristen die Haarlem binnenkort met het bollenseizoen zullen bezoeken. Poppenkast voor kleuters van Prins Bernhardschool Op de ouderavond van de Prins Bernhard school hebben de heren B- J. Thijssen en W. A. de Vos het woord gevoerd. De heer De Vos, hoofd der school, gaf een kort overzicht van hetgeen zich het afgelopen jaar om en in de school had afgespeeld en sprak zijn vol doening uit over de tot tevredenheid stem mende opkomst der ouders. Hij herinnerde hen eraan dat zij als opvoeders een veranl- i woordelijke taak te vervullen hebben en i drong aan op een hechte samenwerking tus sen ouders en onderwijzend personeel. De heer De Vos uitte voorts zijn voldoening over het feit dat de moeilijkheden bij de samen stelling van de oudercommissie nu zijn opge lost, zodat het bestuur thans volledig is. De heer H. Daalman, die de school binnen kort wegens overplaatsing vaarwel zal zeg gen, mocht met zijn echtgenote uit handen van de voorzitter van de oudercommissie een geschenk in ontvangst nemen. Hoogtepunt van de avond vormde de aan bieding van een door de leden van de ouder- commissie vervaardigde poppenkast ten be hoeve van de kleuterklas. De heer Daalman toonde vervolgens verscheidene tot lichtbeel den vervaardigde tekeningen van leerlingen der school en gaf daarbij een uitleg van de in die tekeningen te onderkennen gevoelens. De heer Krieger draaide voor de aanwezigen een actuele film van het IJmuidense Hoog- ovenbedrijf af. Na afloop van de bijeenkomst begaven de ouders zich naar de diverse loka len om aldaar met het onderwijzend perso neel het werk van hun kinderen te bespreken. De Vrijzinnig Christelijke Jeugd, een on derdeel van de landelijke vereniging van de Vrijzinnig Christelijke Jeugdcentralo (V.C.J.C.), in Haarlem zal op Zondag 21 Maart een geheel vernieuwde clubzolder in het jeugdhuis aan de Gedempte Oude Gracht 47 in gebruik nemen. Uit eigen kas en met eigen krachten heb ben de leden van deze jeugdvereniging van dit, tot nu toe nog nooit gebruikte, gedeelte een clublokaal gemaakt. De officiële opening zal verricht worden door de bondspenningmeesteresse mejuf frouw A. Joustra. Vervolgens zal het lekespel ,.De sleutel" van ds. J. Wit opgevoerd worden. De Prinsenhofbibliotheek leende in Februari 11.854 boeken uit, het filiaal „Huis te Zaanen" 5054, de uitleenpost Spaarndam 348, de mu ziekbibliotheek 986, de gemeentelijke jeugd bibliotheek aan de Schouwtjeslaan 3426, de gemeentelijke jeugdbibliotheek in het filiaal „Huis te Zaanen" 2090, de club- en buurt huizen 216 en het tehuis voor ouden van dagen 165. Tezamen is dit een aantal van 24.139 (verleden jaar 23.265). De Prinsenhofbibliotheek werd in Februari door 4672 lezers bezocht, het filiaal „Huis te Zaanen" door 507 en de gemeentelijke jeugd bibliotheek aan de Schouwtjeslaan door 501. Bij elkaar een aantal van 5680 bezoekers. (Verleden jaar 3538). BEVOLKINGSONDERZOEK IN HAARLEM Naar aanleiding van het bericht over het bevolkingsonderzoek in Haarlem in onze editie van gisteren, deelt mevrouw M. D. Eickholtz-de Wijs ons mode, dat men cm een juist begrip van de actie te krijgen, de cijfers over eenzelfde periode dient te ver gelijken. Aan het einde van de vorige week waren er namelijk 59.000 oproepen ver zonden en ongeveer zestig procent, van de Haarlemmers (36.000) heeft aan deze op roep gevolg gegeven. Van de overige veer tig procent was reeds een zeer groot ge deelte doorgelicht of onder behandeling, zodat een bijzonder klein percentage in het geheel geen gevolg aan de oproep gegeven heeft. Krijgshaftige liefhebberij In Santpoort zijn Dinsdagavond drie knapen van veertien tot zestien jaar door de politie ingerekend, omdat zij met een luchtpistool, dat met loden kogeltjes gela den was, het vuur op diverse Santpoortse huizen openden. In het bureau van de Zuiderzeewerken in Den Haag is aanbesteed de aanleg van een ongeveer vier en zestig honderd meter lange dijk van Oostelijk Flevoland. Deze dijk komt ten Noord-Oosten van de ten Noorden van Harderwijk in het IJselmeer aangelegde werkhaven en van het toe komstige Lelystad. Behalve de dijk moet een dwarsdam van ongeveer driehonderd meter lengte worden aangelegd. Er waren vijf inschrijvingen, namelijk van Holland N.V. te Hardinxveld met 17.567.000 (de hoogste), N.V. Maatschap pij tot Uitvoering van Zuiderzeewerken te Den Haag met 11.946.000, D. Blankevoort te Bloemendaal met 11.800.000, J. P. Broekhoven te Arnhem met 11.587.000 en de Zuiderzeecombinatie te Harderwijk met 10.782.000. Uiterlijk 15 Juni 1957 moet het werk geheel voltooid worden opgeleverd. Dinsdagavond werd in de Witte Zwaap in Lisse een vergadering gehouden door het voorlopig comité en de oud-leden van de vereniging voor dierenbescherming, om te komen tot heroprichting van de afdeling. In het voorlopig comité hadden zitting genomen mevrouw Grimme, mevrouw Roes, mevrouw Séuter, mevrouw De Wit en mejuffrouw Tiny Lefeber. de heren Joh. Mijnders en J. C- van Woerden. De heer Van Woerden presideerde de ver gadering en heette de aanwezigen welkom. Door spreker werd gewezen op de herrijzenis der afdeling, daar deze reeds in 1930 op 27 Februari was opgericht en haar werk als zodanis tot 1940 had verricht. Vervolgens werd door hem hulde gebracht aan mevrouw Grimme, die het initiatief had genomen voor de dierenbescherming. Het voorlopige comité werd door de aanwe zigen als bestuur gekozen. Er werd medege deeld dat op 1 April een grote propaganda- avond gehouden zal worden, waarin enkele dierenfilms worden getoond. Foto van de gespierde Shaaban Jaafari (links), exkampioen worstelen van Teheran, die zich als leider opwierp van de aanval op de voormalige minister van Buitenlandse Zaken Hoessein Fatemi. Zoals bekend werd Fatemi bij. deze aanval door dolk steken ernstig gewond. Jaafari. die men hier met zijn bende ziet tijdens een oefening in pistool-schieten, heeft gezworen, dat hij alle vijanden van de Sjah zal doden. Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats- wenst zich met ingang van te abonneren op Haarlems Dagblad OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT a 6.50 per kwartaal/ 0.50 oer week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt Zij. die zich met ingang tan t April L954 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 31 Maart 1954 gratis. Dit geidt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's. dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen De Haarlemse gemengde arbeiders-zang vereniging „De Stem des Volks" gaf gis teravond haar eerste grote concert met orkestbegeleiding onder directie van haar nieuwe muzikale leider, de heer Dick Dekker. Men kwam met een zwaar programma, waarmee de jonge dirigent zijn vertrouwen betuigde in de capaciteiten van de uit voerders en in zijn eigen herscheppings kracht. Men begon met de Passie-cantate „Der Tod Jesu" van Graun, de kapelmees-, ter van Frederik de Grote, die dit werk schertsend een zeer geslaagde opera noem de. En terecht. De oude Frits had er kijk op. Deze muziek zal hem ook wel bevre digd hebben, want hii hield van de Ita liaanse operastijl van die dagen, mede wel licht vanwege de virtuoze eisen die zij aan de vocale solisten stelde. De „Stem" heeft steeds een voorliefde betoond voor deze geestelijke cantate in profane stil 1want dit was, voor zover ik weet, reeds de derde uitvoering die zij er van gaf. Als tweede werk bracht Dick Dekker ais verrassende noviteit een motet „Regina Coeli" van De la Lande, de muziekinten- dant van Lodewijk de Vijftiende. Het is muziek van voornaam gehalte, die tamelijk hoge eisen stelt aan het koor, maar die dan tevens lonend zijn, zoals bleek uit. deze vertolking. En ten slotte waagde men zich pn wel met. groot succes aan het „Stabat Mater" van Verdi, waarin men deze meester van de romantisch Italiaanse opera kan horen op de stralende hoogte van zijn meesterschap. Het was zeer op vallend hoe deze warmbloedige, lyrische muziek, doorspekt met dramatische effec ten, bij de dirigent en de uitvoerders iets wakker maakte, dat hen tot levendig mu siceren bracht. Reeds bij de unisono-inzel van het koor kon men aanvoelen dat de geest, die levend maakt, een hartig woordje ging meespreken. En zo was het ook: het vocale ensemble kreeg en behield kleur en bezieling en het klonk niet alleen mooi, maar het had de gloed der overtuiging. Evenveel mag gezegd worden van het orkest en van het solistenkwartet, be staande uit de sopraan Willy de Soet, de ait Anny van Es. de tenor Fred Bongers en de bas Hans Wilbrink. Dat dit kwartet het zo goed „deed", was in niet geringe mate te danken aan de geschiktheid voor samenzang van de sopraan. Als solo zangeres in „Der Tod Jesu" stelde zij echter teleur, hoeveel respect, zij ook af dwong met de technische realisatie van haar hachelijk moeilijke partij en met de zuiverheid van haar intonatie. Haar stijl begrip bleek echter gering en haar voor dracht, die in de recitatieven zoveel eist, miste alle boeiende kracht. Het bleef een onbewogen zingen zonder wisselende kleur van gemoedsbewegingen. Overigens een stem om in een ensemble niets te be derven. De volklinkende altstem van Anny van Es kwam nauwelijks aan bod, maar des te meer ken de bariton Hans Wilbrink zijn niet geringe capaciteiten laten gelden. Zijn aria „So stehet ein Berg Gottes" in net werk van Graun was een bijzonder knaap staaltje van zangkunst en in zijn recitatieven wist hij met goede dictie iets overtuigends te presteren. Toch dient hij zich ook nog te bezinnen op de finesses van /de klassieke recitatief»!ijl. Eigenlijk is het het werk va;n de dirigent om daar richting aan te geven; wii zouden hem willen raden daarover Telemann's voor woord bij zijn kerkcantates eens te raad plegen. De tenor Fred Bonders was aan vankelijk in „Der Tod Jesu" niet erg ge lukkig, maar geleidelijk kwam hij op volle krafcht en leverde zeer goede prestaties met zijn stem, die aanleg toont voor het heldentenorgenre. De koorgedeelten in de cantate van Graun, die door hun religieus karakter een opmerkelijk contrast vormen met de rest van het werk, werden vrij verzorgd uitgevoerd, aanvankelijk wel wat stroef en eenkleurig, maar geleidelijk vlotter, genuanceerd en bezieldor. Een hoogst be langrijk moment werd de vertolking van de grote fuga „Christus hat uns ein Vor- bild gelassen". De dirigent coupeerde op niet altijd gelukkige wijze het „dacapo" van de aria's. Ondanks deze bekorting bleek het werk toch te gerekt om te blij ven boeien. Wat niet wegneemt dat het doorgaans goede en mooie muziek bevat. Op een enkel onbegrijpelijk ogenblik- na, was het aandeel van het Noordhol- lands Philharmonisch Orkest in de can tate correct, bezield en volgzaam. In bei de andere werken was het in één woord voortreffelijk. Gosse Kroese verzorgde, met goed begrip voor klank en verhou ding, zeer betrouwbaar de orgelpartijen. Zo heeft Dick Dekker als dirigent voor het grote apparaat van koor. solisten en orkest in Haarlem een emtrée gemaakt, dat er wezen mocht. Mei het „Stabat Ma ter" van .Verdi heeft hij de volheid van zijn artistieke aanleg en capaciteiten ge toond. Dat was meer dan gewoon maar een goede belofte. JOS. DE KLERK Ter voorziening in de vacature van kan tonrechter te Den Helder heeft de recht bank te Alkmaar een lijst van aanbeveling samengesteld, waarop in alphabetische volgorde zijn geplaatst: Mr. C. W. F. Pot, kantonrechter-plaats- vervanger te Haarlem, mr. H. Ruis, amb tenaar van het. openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrondissment Am sterdam, kantonrechter-plaatsvervanger te Amsterdam cn mr. A. Veenhoven griffier van het kantongerecht te Middelburg, kan tonrechter-plaatsvervanger te Middelburg. (Verkort weergegeven) Groen. Gaarne zou ik een bescheiden vraag aan de directeur van de dienst Hout en Plansoenen willen stellen. Ik zou na melijk willen weten wanneer de Spaarne- oevers opgeknapt worden. Deze zien er zo erbarmelijk uit, dat het mooiste deel vain Haarlems binnenstad er onder lijdt. Kunnen er geen bomen geplant worden op de vroegere Kaasmarkt en het Korte Spaarne? Ook het Donkere Spaarne met de vele lelijke vrachtwagens is niet om aan te zien. En tenslotte zou ik willen vragen of er in Haarlern-Oost niet wat meer „groen" zou kunnen komen? Mej. D. M. B. (Bij informatie deelde de directeur van Hout cn Plantsoenen, de heer J. A. Dorre- steyn ons mede, dat reeds herhaaldelijk is gepoogd de overs van het Spaarne met jonge bomen te beplanten. Do- vrachtwa- wagens reden de pas-geplante bomen ech ter steeds weer omver en ook de bescher ming met ijzeren paaltjes en zelfs met stukken spoorrail had weinig resultaat. De heer Dorresteyn was het met de brief schrijfster eens, dat sommige delen van Haarlem-Oost inderdaad enigszins stief moederlijk met bomen zijn bedeeld. Bij de aanleg van de nieuwe wijken, zoals de Richard Holkade en het Van Zeggelen- plein .heeft men echter met de beplanting rekening gehouden en ook het Reinalda- park vormt uiteraard een aanwinst voor Oost. Het pas geïnstalleerde wijkcomité van deze buurt toont zicli vooral ten aan zien van de nieuwe beplantingen bijzonder actief. Red.) BINNENLAND De eerste overspanning, bestemd voor de nieuwe hefbrug over de Oude Maas, die Rotterdam met het nieuwe industrieterrein op de Weiplaat zal gaan verbinden, is Dins dagmiddag bij Pernis aangekomen. Op een vaarstel van twee gekoppelde bakken is des morgens het gevaarte dat 700 ton weegt, lang zaam de Oude Maas afgezakt. Bijna onmerk baar draaiend is thans aan de zijde van het eiland Weiplaat dit eerste bruggedeelte aan weerszijden boven de onderbouw gebracht. Door het inpompen van water in de bakken zakt dan de stalen kolos op zijn plaats, waar na het vaarstel onderuit zal varen. Dezer dagen is door de N.V. Van Gend en Loos, de Blue Air N.V., de Wm. H. Mueller en Co. N.V. en het Vereenigd Cargadoorskan toor, opgericht de „Coöperatieve Vereniging Nederlandse Luchtvracht Coöperatie U.A.". Doel is de bevordering van het internationale luchtvrachtverkeer, in het bijzonder door z.g. groupage van luchtvrachtverzendingen. An dere vrachtagenten kunnen met deze coöpe ratie samenwerken als „bijladers". De Neder landse Luchtvaart Coöperatie U.A. zal haar werkzaamheden op het vliegveld Schiphol op 1 Mei aanvangen. Morgen zal de heer Jan Kip uit Dreischor zijn 103e verjaardag vieren. Hij geniet nog een goede gezondheid. Jan Kip is, zover be kend, de oudste inwoner van Zeeland. In de zaal „De Taveerne" te Lisse hield de ren- en tourvereniging „De Bollenstreek" Dinsdagavond ledenvergadering onder leiding van de heer Alenburg. Na behandeling van enkele ingekomen stukken werd medegedeeld, dat de drie verenigingen „De Kampioen" uit Haarlem, „Swift" uit Leiden en „De Bollen streek" op Koninginnedag een ronde van Lisse zullen organiseren. In de bespreking werd de wens geuit er een nationale wedstrijd van te maken. Er zijn reeds onderhandelingen gaande met B. en W. en met het Oranje-Comité. Als tra ject werd voorgesteld de sintelbaan of de route Essen laanLooster weg—Sp ekkel a an Na langdurige discussie werd als voorzitter gekozen de heer J. van Graven en tot secre taris de heer J. van Kesteren en als wed strijd-commissaris de heer W. Jager. Beslo ten 'erd Zondag 21 Maart de eerste trainings- rit te houden. Ds. G. W. Kwant te 's-Gravenzande heeft bedankt voor het beroep naar de Ned. Her vormde kerk te Hillegom, in de vacature ds. J. P. E. C. Eerhard. De feest-commissie, die het gouden jubi leum van de gymnastiekvereniging „Oe fening staalt spieren'" voorbereidde, mag het zich een eer rekenen, ook aan de feest avonden in het winter-programma hoge eisen te hebben gesteld, zodat niet alleen de grote feestavond na afloop van de offi ciële receptie op 6 Maart uitstekend slaag de, het optreden na de kleuter-uitvoering op 13 Maart met Professor Antonini een groot succes werd, maar ook de feestavond, die Dinsdag 16 Maart werd aangeboden aan de jeugdleden van 10-16 jaar in the ater Monopole een prachtige afsluiting vormde van het jubileum-winterprogram- ma. Roland Wagter Sr. en Jr. verzorgden met Dick Harris dit geslaagde programma, dat tot een groot succes leidde. Als snel tekenaar en later met een jeugd-zang- wedstrijd bracht Roland Wagter de jeugd tot groot eenthousiasme en Dick Harris bracht de jongens en meisjes van de ene verbazing in de andere met verzorgd jong leren en als humoristisch goochelaar. O.S.S. heeft een winter-jubileumpro- gramma verzorgd, dat in alle opzichten geslaagd mag worden genoemd. De com missie van voorbereiding der jubileum viering gaat zich thans instellen op het zomerprogramma, dat 16 Mei zal beginnen met een volleybal-tournooi. BENOEMING Met ingang van 1 Mei is tot hoofdcommies van de afdeling financiën door het college van Burgemeester en Wethouders van Zand voort benoemd de heer J. HogendoOrn uit Gorinchem. Noorse clrinkwaterdeskundigen naar Zandvoort De burgemeester en de gemeente-secre taris van Hamar, het bekende schaatssport centrum in Noorwegen, alsmede enkele drinkwater-deskundigen uit Oslo zullen, vergezeld van enige ambtenaren van de rijksdienst voor drinkwatervoorziening Vrijdag 19 Maart een bezoek brengen aan het nieuwe pompstation in Bentveld, om dat men voor deze nieuwe methode van drinkwater-zuivering grote- belangstelling heeft. Het gezelschap zal in de middaguren door het Zandvoortse gemeentebestuur worden ontvangen in het restaurant boven in de watertoren, welke toren eveneens zal worden bezichtigd. Ten bate van het werk van Het Neder landse Rode Kruis zal op Donderdagavond 25 Maart in de gereformeerde kerk te Hoofddorp een concertavond worden gege ven. Hieraan wordt door tien koren mede gewerkt, omvattend in totaal ongeveer 325 zangers en zangeressen. De deelnemende koren zijn: Christelijk Gemengd Koor „.Hoofddorp" en Christelijk Gemengd Dubbelkwartet „Hoofddorp" (beide onder leiding van Joh. Silvis), Christelijk Gemengd Koor „Ons Genoegen" onder leiding van J. Griekspoor, Christelijk Kinderkoor „De Vinkjes" onder leiding van Nel Brakman, Hoofddorps Dameskoor „Zanglust" en Hoofddorps Mannenkoor „Zang en Vriendschap", beide onder lei ding van Gerard de Barbanson, het Neder lands Hervormd Jeugdkoor en het Neder lands Hervormd Kerkkoor, beide onder lei ding van Henk van der Velden Jr., en ten slotte twee R.K. koren, namelijk het da meskoor „Sancta Maria" onder leiding van N. Waasdorp Jr. en het Kerkkoor „Sint Caecilia" onder leiding van N. Waas dorp Sr. Alle koren zullen afzonderlijk optreden. Bovendien zal door het Christelijk Ge mengd Koor „Hoofddorp" en de beide Ne derlands Hervormde Koren gezamenlijk worden gezongen; ook de beide R.K. koor verenigingen zullen tezamen één nummer uitvoeren.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 10