Dulles acht uitstel van Geneefse conferentie niet onmogelijk Eisenhower mag zélf vergeldingsactie gelasten Weerbericht Ontketening OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Regering stelt vele vrijstellingen en verlagingen voor Onenigheid Peking-Moskou Parijs ongerust dat de VS. zich van afspraak willen distanciëren Het woord is aan Bij aanval op NAVO-lid Dulles bespreekt consequenties van nieuwe Amerikaanse defensiepolitiek Eerste kievitsei gevonden Dreigbrief van Mau Man voor Lady Churchill Droog, maar nog koud weer Toestand van Noorse kroonprinses Prijsindex gezinsverbruik hoger Naar eenvoudiger Omzetbelasting Ruim 100.000 middenstanders zouden er van profiteren Scotland Yard verscherpt veiligheidsmaatregelen McCarthy versus leger Weerrapport 68 JAARGANG No 211 WOENSDAG 17 MAART 1954 298 JAARGANG No 59 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. 7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. VV. Peereboom en A. D. Huijsman VANDAAG moet aangevangen worden met een herhaling van het slot van het vorige artikel, onder de titel „Macht". Dat hield in: „De Canadese minister van Bui tenlandse Zaken, Lester Pearson, heeft be toogd dat de Verenigde Staten en hun bondgenoten tot een gemeenschappelijk besluit zouden moeten komen aangaande Eisenhowers nieuwe militaire politiek, die grote vergeldingsaanvallen beoogt ingeval een staat of statengroep een aanvalsoorlog zou beginnen. Het is te verwachten dat dit Canadese standpunt bij de bondgenoten weerklank zal vinden. Men zou willen we ten in welke gevallen de aanleiding tot ver geldingsaanvallen in Amerika aanwezig geacht zal worden. Er rijzen nog wel be klemmender vragen." Inmiddels heeft de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken een verklaring afgelegd, waaruit blijkt dat aan president Eisenhower ten aanzien van een eventuele vergeldingsactie enorme bevoegdheid wordt toegekend. Pas een paar weken geleden werd een voorstel van een senator, dat be oogde de bevoegdheid van de president in buitenlandse aangelegenheden door een amendement op de Grondwet te beperken, maar op het nippertje verworpen. Des te meer treft thans deze verklaring van Dul les: President Eisenhower is bevoegd, zon der noodzakelijkerwijs eerst het Congres te moeten raadplegen, een vergeldingsactie op grote schaal te gelasten indien gebied der Verenigde Staten of van hun bondge noten zou worden aangevallen. Ik ben van mening dat het Noord-Atlantische Verdrag, dat behelst dat een aanval op een van Amerika's bondgenoten zal worden be schouwd als aggressie tegen de Verenigde Staten, de president hiertoe machtigt. De te volgen gedragslijn moet worden bepaald door de ernst van de uitgevoerde aanval. In zijn toelichting heeft Foster Dulles herinnerd aan de onverhoedse aanval op de Amerikaanse vloot in Pearl Harbour, op 7 December 1941 door de Japanners ge pleegd. Die aanval geschiedde zonder voor afgaande oorlogsverklaring. Dat zou niet zijn gebeurd als het Amerika toen moge lijk was geweest, onmiddellijk met gelijke munt te betalen (zegt Foster Dulles). Latei- heeft hij nog eens bevestigd dat zijns in ziens bij een onverhoeds bombardement van Londen of Parijs de president dezelfde bevoegdheid tot het gelasten van vergel dingsaanvallen zou hebben als bij een aan val op New York, Detroit of Chicago. Men kan dit aantal namen van steden natuurlijk ruim vermeerderen en er die van land streken aan toevoegen: het inzicht dei- Amerikaanse regering, door Dulles tot uiting gebracht, betreft het grondgebied van de Verenigde Staten zelf en van al hun bondgenoten. Nu behoeven wij er niet aan te twijfe len wat een ciergelijke vergeldingsactie, uitgevoerd door een met atoomwapens uit geruste luchtvloot, zou betekenen. Als pre sident Eisenhower tot ontketening van deze vergeldingsmacht besloot zou meteen de derde wereldoorlog in volle gang zijn. Men kan zeggen: die zou dan toch in eerste in stantie door de tegenpartij zijn ontketend. En het vooruitzicht van de Amerikaanse vergeldingsactie zal er de Russen wel van weerhouden, ooit zoiets te riskeren. Mis schien. De gisteren reeds gestelde vraag dient zich opnieuw aan: in welke gevallen zal aanleiding tot een vergeldingsactie in Amerika aanwezig geacht worden? Nu we ten wij daar niets van. „De te volgen ge dragslijn moet worden bepaald door de ernst van de uitgevoerde aanval", heeft Foster Dulles gezegd. Maar daar wordt niets mee gepreciseerd. Ook een grens incident, waar dan ook, kan als ernstig in zijn mogelijke gevolgen worden beschouwd, bijvoorbeeld als het met een machtscon centratie gepaard gaat. Daarmee wordt niet gezegd dat dit voor president Eisen hower (en zijn adviseurs) voldoende aan leiding zou zijn, dat dus iets dergelijks te verwachten is. Maar wel moet in het licht gesteld worden, dat volgens de uiteenzet ting van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken een geweldige be voegdheid aan éen man is toegekend. Aan éen man: de president der Verenigde Sta ten, die daarmee wellicht tevens zou moe ten beslissen of de hel van het gebruik van atoomwapens over de wereld zou worden losgelaten. Want het is mogelijk dat de ernstige aanval, die tot de vergeldingsactie zou leiden, niet met atoomwapens zou zijn uitgevoerd. Een dergelijke bevoegdheid in de han den van éen man te leggen, welke man dan ook, is ongehoord. De Canadees Lester Pearson heeft dat ongetwijfeld overwogen toen hij verklaarde dat de Verenigde Sta ten en hun bondgenoten tot een gemeen schappelijk besluit zouden moeten komen aangaande Eisenhowers nieuwe militaire politiek. Wij wachten met belangstelling af welke de reacties in de landen der bond genoten op deze uiteenzetting van Eisen howers minister van Buitenlandse Zaken zullen zijn. En ook in de Verenigde Staten zelf, waar zoals gebleken is bijna de helft van de Senaat pas nog het standpunt heeft gehuldigd, dat de macht van de. president in buitenlandse aangelegenheden moest worden beperkt. R- P- OSLO, (United Press) Vanmorgen om zeven uur is in het „Rikshospital" over de gezondheidstoestand van kroonprinses Martha medegedeeld, dat zij ook in de af gelopen nacht goed heeft geslapen. Hier aan werd toegevoegd dat de kroonprins de nacht niet in het ziekenhuis had doorge bracht. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft thans prijsindexcijfers van het ge zinsverbruik per 15 Februari 1954 samen gesteld. Het totaal-indexcijfer steeg van 15 Januari op 15 Februari met 1 punt, namelijk van 123 naar 124 op basis 1949 100. Deze stijging was vrijwel geheel toe te schrijven aan de prijsbeweging binnen de groep voedingsmiddelen, waarvan het in dexcijfer met 2 punten opliep. De' belangrijkste prijsstijgingen waren die van groenten, aardappelen en fruit. Van minder betekenis waren de prijsver hogingen van margarine, witbrood, kaas •a roomboter. WASHINGTON (Reuter/U.P.). De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, heeft Dinsdag verklaard, dat de conferentie te Genève over vraag stukken betreffende het Verre Oosten, die volgens de plannen op 26 April moet be ginnen, mogelijk zal worden uitgesteld. De minister zeide dit op een persconfe rentie in een verklaring over de huidige besprekingen te Moskou aangaande prac- tische regelingen voor deze bijeenkomst, waar de ,;Grote Vier", communistisch China en andere belanghebbende landen zullen spreken over het Koreaanse en het Indochinese vraagstuk. Hij deelde mee, dat er, volgens door hem ontvangen berichten, enige aanwijzingen waren, dat te Moskou een vertragingstac tiek wordt gevolgd. Men had de indruk, dat de Chinese communisten niet geheel verheugd waren over de regelingen, die de Sovjet-Unie op de conferentie van Berlijn voor hen hadden getroffen. De Chinese communisten schenen, aldus Dulles, te verwachten, dat zij naar Genève zouden gaan als een van de „Grote Vijf" Zoals bekend werd te Berlijn echter afge sproken, dat uitsluitend de V. S., de Sovjet- Unie, Groot-Brittannië en Frankrijk uit nodigingen voor deze bijeenkomst zouden zenden. Het gevolg van het een en ander was, dat de Sovjet-Unie de regering te Peking wel „enige uitleg zou moeten ge ven", zo meende de Amerikaanse minister. Dulles' verklaring, dat mogelijk de con ferentie van Genève zal worden uitgesteld, heeft het Franse ministerie van Buiten landse Zaken volkomen verrast. De uitlating van de Amerikaanse minis ter wordt te Parijs op twèe manieren uit gelegd: of het is een poging van de Ame rikaanse regering om zich van de te Ber lijn gemaakte afspraak te distanciëren, of er bestaat werkelijk een verschil van me ning tussen Peking en het Kremlin. Andere these Onze correspondent te Bonn schrijft: Over de intieme gedachten van de tegen woordige Chinese heersers weet men bit ter weinig. Het is mogelijk dat zij met Moskou één lijn trekken. Het is ook mo gelijk dat zij critisch tegenover Malenkov c.s. staan, maar nog geen mogelijkheid zien zich onafhankelijk te gedragen. Zo is men op gissingen aangewezen. Een interessante gissing doet nu in Duitsland de ronde. Uitgaande van de overweging dat het Chinese communisti sche regiem aan niets zo veel gelegen is als aan zijn eigen consolidatie, getover, sommigen dat ten eerste China voorshands geen belang meer heeft bij verdere activi teit in Korea en Indochina. Het zou zich uit die avonturen, waartoe het door Stalin is aangezet, willen terugtrekken: verder wil China gaarne met Westelijke landen handel drijven: ten derde zou China ver langen dat de druk, die Moskou nog altijd op Peking uitoefent, spoedig wat geringer wordt. Dit kan het beste geschieden wan neer Moskou in Europa weer sterker ge bonden wordt dan dat in al de jaren sedert de opheffing van de Berlijnse blokkade het geval is geweest. Vandaar dat China voorstander zou zijn van Duitse herbewa pening. Een bevestiging van het laatste zou zijn wanneer de Parijse Nationale Ver gadering nog voor de Geneefse conferentie met de debaten over de E.V.G. zal begin nen. Men betwijfelt natuurlijk dat Peking Parijs directe suggesties in die richting zal doen, maar acht het niet uitgesloten dat het toch wegen vindt om Parijs dui delijk te maken dat in Chinese ogen een ratificatie van de E.V.G. door Frankrijk geen doodzonde behoeft te zijn. Het logisch einde van deze gedachten- gang: China zou op het ogenblik moeite doen de Geneefse conferentie tot na 26 April uitgesteld te krijgen om Frankrijk gelegenheid te geven eerst de E.V.G. te ratificeren. Mao boven water United Press meldt: Voor het eerst sedert drie maanden is uit communistisch China nieuws over Mao Tse Toeng gekomen. Dit jaar heeft de leider der Chinese commu nisten bij alle openbare gelegenheden ge schitterd door afwezigheid, hetgeen tot geruchten heeft geleid dat hij misschien ernstig ziek was. Gisteren gaf het communistisch nieuws agentschap Nieuw China echter het vol gende bericht uit Peking uit: „Mao Tse Toeng, voorzitter van de cen trale volksregering, zond op 14 Maart een groet aan Kim Doe Bong, voorzitter van de permanente commissie van de opperste volksvergadering van de democratische volksrepubliek Korea ter gelegenheid van zijn 6'5ste verjaardag op 17 Maart. Deze boodschap luidde: Wil ter gelegenheid van uw 65ste verjaardag mijn warmste groe ten aanvaarden. Ik wens u goede gezond heid en nog groter prestaties bij het her stel van de nationale economie en streven naar de vreedzame unificatie van Korea". Dat was alles. In het bericht van Nieuw China werd niet gerept over Mao's ver blijfplaats en evenmin werd aangeduid waarom hij zich zo lang heeft stilgehouden. Stakingen in Noorwegen Nauwelijks is de onderwijzersstaking in Oslo ten einde of er dreigen alweer acht a negenhonderd onderwijzers in der tien gemeenten het werk neer te leggen, wanneer er geen gelijke beloning komt voor onderwijzers, die hetzelfde werk doen, dezelfde standplaats hebben en gelijk staan in anciënniteit. Tot de dertien ge meenten behoren Bergen, Drontheim, Sta- vanger, Drammen, Trömsö, Narvik en Oslo. Nu gaat het initiatief echter uit van de Noorse onderwijzersvereniging. Achter de juist geëindigde staking in Oslo stond de Oslose onderwijzersvereniging. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S Austin Dobson: En ook de man die kool plant imiteert. (Ballad of Imitation) ■if'1 In de haven van Chatham ligt de eerste Engelse atooin-prooj" duikboot, die bestand moet zijn tegen de ontploffingen van atoomprojectielen. Onlangs bleek de duikboot beschadigd. Sabotage wordt vermoed omdat alle electrische leidingen waren doorgesneden. De regering heeft een belangrijke vereenvoudiging van de omzetbelasting voorge steld, die verschillende vrijstellingen en verlagingen van deze belasting insluit. On geveer 130.000 middenstanders zullen hiervan kunnen profiteren. Behalve ae klein handel die uitsluitend aan particulieren levert, zullen volgens het voorstel nu ook middenstanders die aan fabrikanten (maximaal f 1200 per jaar) en groothandel (f 10.000) leveren, vrijgesteld worden van O.B. De middenstand krijgt minder ad ministratieve rompslomp omdat voor de omzetbelasting alleen inkomende facturen moeten worden ingeschreven. Voor leveringen van fabrikanten recht streeks aan particulieren wordt een om zetbelasting van 4 pet. vastgesteld. Dit betekent een verlichting van 1 percent voor vele bedrijven. Het onderscheid tussen het verrichten van diensten voor particulieren en voor ondernemingen vervalt. Het percentage is voorgesteld op 4, zodat de verlaging voor het verrichten van diensten voor onder nemingen een procent zou bedragen. Behalve de algemene vrijstelling voor WASHINGTON (Reuter). „President Eisenhower is bevoegd zónder noodzake lijkerwijs eerst het Congres te moeten raadplegen een vergeldingsactie op grote schaal te gelasten, indien gebied der Ver enigde Staten of van hun bondgenoten zou worden aangevallen", aldus een Dinsdag door de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, John Foster Dulles, op zijn wekelijkse persconferentie afgelegde ver klaring. Dulles zeide dit in een uiteenzetting over de betekenis van de „new look" in de Amerikaanse militaire politiek. Hem was speciaal gevraagd een toelichting te geven op een verleden week door de president op diens persconferentie afgelegde verkla ring, onder meer luidend: „De Verenigde Staten zullen niet in een oorlog worden betrokken, tenzij als gevolg van de in de grondwet omschreven werkwijze, die voor ziet in een oorlogsverklaring door het Congres". Foster Dulles vervolgde: „Ik ben van mening dat het Noord-Atlantische verdrag, dat behelst dat een aanval op een der Amerikaanse bondgenoten zal worden be schouwd als aggressie tegen de Verenigde Staten zelf, de president machtigt in een dergelijk geval ook te handelen alsof de Verenigde Staten zelf waren aangevallen. Het hangt van de president zelf af, of hii alsdan zijn bevoegdheid zou gebruiken. Het betekent niét dat de president geen overleg met het Congres zou plegen. De te volgen gedragslijn moet worden bepaald door de ernst van de uitgevoerde aanval", aldus minister Dulles. In antwoord op andere vragen over het Amerikaanse vermogen om in geval van een onverhoedse aanval terug te slaan, antwoordde Foster Dulles: „Japan heeft in 1941 Pearl Harbour onverhoeds en zonder oorlogsverklaring aangevallen. Dit zou nimmer zijn geschied, indien het de Ver enigde Staten toen mogelijk was geweest deze verraderlijke aanval onmiddellijk met gelijke munt te betalen. In feite heeft het vier jaar geduurd voor het de beurt van Tokio was. Wij moeten ons militaire ver mogen zodanig ontwikkelen, dat wij bij een aanvalsdaad onmiddellijk terug kun nen slaan". De minister zeide met nadruk dat zijn verklaring omtrent Eisenhower's mogelijke reactie geen betrekking heeft op ontwik kelingen, die zich in de Indochinese oorlog zouden kunnen voordoen. „Het Congres heeft niet bij voorbaat verklaard in te zullen stemmen met een betrokken wor den der Verenigde Staten in de Indochinese oorlog. Dit betekent echter niet, dat de Verenigde Staten afzijdig zouden blijven, indien communistisch China zich met deze oorlog zou inlaten. Het houdt slechts in, dat de Amerikaanse regering niet tot enige actie in Indochina zou overgaan, zonder tevoren het Congres te hebben geraad pleegd en de goedkeuring der Amerikaanse volksvertegenwoordiging te hebbenver kregen", verklaarde hij. In antwoord op vragen of de president bij een onverhoeds bombardement van Londen of Parijs dezelfde bevoegdheid tot het gelasten van vergeldingsaanvallen zou bezitten als bij een aanval op New York, Detroit of Chicago, antwoordde Dulles: „Ja". kleinhandel en ambacht worden de vol gende vrijstellingen (wat de belasting schuldigen betreft) voorgesteld: 1. algehele vrijstelling van het onder wijs; 2. prestaties op sociaal en cultureel gebied, als hierbij niet wordt be oogd winst te maken; 3. werkzaamheid van jeugdorganisa ties en sportverenigingen (met uit zondering voor wat de entreegel den tot sportwedstrijden e.d. be treft); 4. verplegers en verpleegsters zullen buiten de omzetbelasting vallen met inachtneming van de grens van f 8000. die reeds bestaat voor kun stenaars e.d. Vrij van omzetbelasting zouden worden, gras en andere „ruwvoeders", bepaalde prothesen, wild, gevogelte, boeken en tijdschriften en petroleum. De vrijstelling voor ontbijtkoek zou echter ingetrokken worden. Tariefsverlaging op til Wanneer de desbetreffende wetswijzi ging aangenomen zal zijn, wil de regering met een speciaal snel te behandelen aan vullend ontwerp komen, dat een niet-on- aanzienlijke verlaging van diverse posten uit het belastingtarief beoogt. Welke deze posten zijn, en tot hoever de tariefsverla ging zou gaan, wordt tot dan toe nauwkeu rig geheim gehouden, teneinde een moge lijke kopersstaking te vermijden. Compensatie Deze nieuwe regelingen die wij op pa gina drie van deze editie uitvoerig publi ceren zouden de schatkist f 44 millioen kosten. Compensatie daarvoor wil de re gering vinden in een verhoging van de belasting bij invoer, die f 25 millioen zal opleveren, en uit intrekking van de vrij stelling" van belasting voor metaalertsen, blokken zink, tin en lood, waaruit men een hogere opbrengst van f 15 millioen ver wacht. In Veldhoven in Noord-Brabant heeft de 18-jarige J. Hubers Dinsdag het eerste kievitsei van dit jaar gevonden. Hij bracht het naar de burgemeester van Veldhoven, die het naar de Koningin heeft gezonden. Vorig jaar werd het eerste kievitsei op 18 Maart aan de Koningin aangeboden. Bij het KNMI m De Bilt, waar men een onderzoek heeft ingesteld naar het verband tussen de weersomstandigheden en het tijdstip waarop de kievit het eerste ei legt, had men dit. eerste ei omstreeks 20 Maart verwacht. Maar de kievit in Veldhoven wist dat natuurlijk niet. (Van onze correspondent in Londen) Sir Winston Churchill is eraan gewend om dreigbrieven te ontvangen. Ze gaan alle naar de centrale recherche, Scotland Yard, die ze grondig onderzoekt. Churchill staat practisch altijd onder politiebescher ming, evenals Eden, de Engelse minister van Buitenlandse Zaken. Dinsdag werd Londen opgeschrikt door de officiële bekendmaking, dat;het leven van Lady Churchill werd bedreigd. Niet alle dreigementen worden ernstig genomen, doch dit keer was het anders. Want de dreigbrief scheen verband te houden met Mau Mau en kan een ant woord zijn van de terroristen in Kenya op de tegen hen genomen maatregelen. De autoriteiten hebben reden aan te ne men, dat het dreigement ten uitvoer zou kunnen worden gelegd, vandaar dat de voorzorgsmaatregelen verscherpt zijn. Ex tra rechercheurs werden geposteerd in 10 Downingstreet, de ambtswoning van de premier en ook in en rond het buitenver blijf van de Churchills, huize Chartwell, Westerham in Kent. De dreigbrief was in Londen gepost. De minister van Binnenlandse Zaken Sir David Maxwell Fyfe en de Londense hoofdcom missaris van politie Sir John Nott-Bower pleegden overleg met Sir Winston voordat besloten werd tot een intensievere bescher ming van de Churchills. De eerste minister is een koelbloedig man, die ook tijdens de oorlog dreigementen kalm opvatte. Van het aanbreken van de dag werden Sir i Winston en zijn echtgenote constant bewaakt door gewapende politie in burger. Deze bescherming zal enige maanden duren. De anonieme dreigbrief wordt verder on derzocht op vingerafdrukken. De Franse minister van Luchtvaart maakte kortgeleden een tocht door India, welke voor de Franse vliegtuig-industrie het pret tige resultaat had, dat verschillende belang rijke orders van de regering van New Delhi konden worden geboekt. Op een van zijn tochten door-, het land liet de minister zien, dat hij, hoewel hij kortgeleden de geluids barrière heeft doorbroken toch ook minder snelle vervoermiddelen nog wel kon waar deren. In gezelschap van zijn vrouw maakte hij lange tochten op de rug van een olifant. Washington (Reuter) - De subcommis sie van onderzoek uit de Amerikaanse Senaat heeft Dinsdag besloten de beschul digingen en tegenbeschuldigingen gewis seld tussen haar voorzitter, senator Mc Carthy en functionarisen van het Ameri kaanse leger in het openbaar te onder zoeken, waarbij getuigen onder ede zullen staan. McCarthy verklaarde zich bereid voor deze kwestie het voorzitterschap af te staan aan het republikeinse lid Karl Mundt. Deze leidde ook de besloten ver gadering van Dinsdag, waarop vijf reso luties werden aangenomen betreffende het nieuwe onderzoek. Mundt maakte deze besluiten bekend op een persconferentie, waarbij alle vier republikeinse en de drie democratische leden der subcommissie aanwezig waren. In deze resolutie wordt gezegd: dat sena- tor Mundt, als waarnemend voorzitter van het onderzoek, de bevoegdheid krijgt „zo danige raadgevers en personeel te gebrui ken", als hij nodig acht overeenkomstig de regels van de subcommissie. Mundts keuze moet bij meerderheid van stemmen door de subcommissie woxxlen goedge keurd. Ook wordt in deze resolutie gezegd, dat de staf aanvaardbaar moet zijn voor en verantwoording verschuldigd aan zowel de democratische als de republikeinse leden der subcommissie. Het KNMI deelt mede: Een groot deel van Europa wordt be dekt door een vlak gebied van hoge lucht druk. Als gevolg daarvan is er in het al gemeen maar weinig wind, zodat van plaats tot plaats grote verschillen in weers gesteldheid voorkomen. In Zuid-Frankrijk loopt het kwik in de middag op tot ongeveer 20 graden. Ook in Zwitserland en Zuid-Duitsiand komen 's middags temperaturen voor van 17 tot 15 graden, met flinke zonneschijn bij weinig wind. Meer naar het Noorden staan de za ken er echter minder gunstig voor. De Oostzee, die nog koud is en veel ijs bevat, is daarvan de oorzaak. In Noord-Duitsland komen de temperaturen overdag maar nauwelijks boven het vriespunt, doordat daar langzaam lucht van over de Oostzee aanstroomt. De afkoeling van de Oostzee strekt zich over het algemeen niet hoger uit dan tot ongeveer 50 meter. lp de zo gevormde koude laag blijft al het opgenomen vocht gevangen, waardoor een uiterst hardnek kige laaghangende wolkenlaag ontstaat, die de zon buitensluit. Het weer in ons land ondervindt bij Oostelijke winden eveneens deze nadelige invloed van de Oostzee. Er zijn vanmorgen wel enkele tekenen, die wijzen op een verandering in de algemene drukverdeling. Doordat de luchtdruk in de omgeving van IJsland vrij sterk daalt, heeft de kern van het genoemde hoge- drukgebied neiging zich van Schotland in ongeveer Zuid-Oostelijke richting te ver plaatsen. Daarbij zou de wind naar Oost of Zuid-Oost ruimen. Of dit zal leiden tot een belangrijke temperatuursstijging is op dit ogenblik nog niet te zeggen. Aangezien het weer in ons land onder invloed blijft van hogedrukgebieden, blij ven in elk geval de regenkans.en klein. (van hedenmorgen 7 uur) c - 2C l rj Q. i* UI C E C 3 W S =1 |2|= t, 5 r- Z .5 Oslo mist windstil -5 0 Stockholm zwaar beu- WZW 1 -5 0 Kopenhagen mist N 2 11 0 Londen zwaar bew ONO 6 4 0 Amsterdam geheel bew. NNO 4 3 0 Brussel zwaar bew. ONO 6 1 0 Parijs nevel NNO 7 3 0 Bordeaux regen ZZW 2 •11 1 Grenoble geheel bew N 4 9 0 Nice geheel bew. windstil 11 0 Warschau geheel bew. WNW 2 -1 0 Berlijn nevel windstil -1 0 Frankfort nevel ONO 5 2 0 München mist windstil -2 0 Zürich mist ONO 2 -1 0 Genève regen windstil 6 0 Locarno zwaar bew. NO 2 7 0 Wenen nevel windstil 4 0 Innsbruck mist ZW 1 -3 0 Rome zwaar bew. OZO 2 7 0 Neerslag laatste 24 uur .ooooorrinry-rir^-rioooooootxooooooocoraf RUSTIG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Droog weer. Zwaar bewolkt met over dag plaatselijk enkele opklaringen. Koude nacht met voornamelijk in de Noordelijke provincies kans op mist. Weinig wind. Morgen overdag dezelfde o£ iets hogere temperaturen. 18 Maart Zon op .6.49 uur, onder 18.48 uur. Maan op 18.07 uur. onder 6:05 uur. Maanstanden 19 Maart 13.42 uur: Volle maan 27 Maart 17.14 uur: Laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 17 Maart Hoog water: 2.51 en 15.05 uur Laag water: 10.39 en 23 04 uur. Donderdag 18 Maart Hoog water: 3.26 en 15.37 uur. Laag water: 11.17 en 23.39 uur. ixoxooooooocc' crxv

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1