Frans-Duitse conferentie over Saarkwestie hervat Wereldnieuws Vissers werden dupe van misrekening bij atoomproef pi* OR V; PANDA EN DE KALKERKAR Duitse oppositie is groeiende Radio-reparatie De radio geeft Donderdag De verdwijning van Anneke Beekman Wereldraad van kerken en rassenvraagstuk Blootgesteld aan radio-actieve straling ver buiten afbakening TccU ió het zo 2 H. J. MAERTENS N.V. Kardinaal van Roey antwoordt niet Ir. H. Veth onderscheiden door „Nijverheid en Handel" RAPPORT VOOR UNESCO Recordproductie voor „De Nationale" Japan vraagt opheldering Radio-actieve tonijn in beslag genomen Smokkelaar van gouden dollars berecht Kort geding over. een filmtitel Heringa Wathrich BLIKSEMAFLEIDERS v Glas lost in water op WOENSDAG 17 MAART 195 4 BONN (A.N.P.) De Frans-Duitse onderhandelingen over de toekomst van het Saargebied zijn gisteren in Bonn voortge zet. Van beide zijden wordt verklaard, dat de nog te overwinnen moeilijkheden zeer aanzienlijk zijn. In Franse kringen in Bonn neigt men er steeds meer toe in de bespre kingen over de Saar de sleutel tot de ver wezenlijking van de E.V.G. te zien. De rati ficatie van de Europese verdragen wordt in deze kringen afhankelijk genoemd van een bevredigende regeling van het reeds zo lang hangende vraagstuk. Men vestigt er daarbij nog eens opnieuw de aandacht op, dat Frankrijk alleen reeds zijn aanspraken op het economische potentieel van de Saar wenst te handhaven, omdat het zonder de Saarlandse kolen en staalindustrie in een Europese gemeenschap een al te zwakke partij tegenover het industrieel sterkere Duitsland zou zijn. Uiteraard delen de Fransen hier in genen dele het in de laatste dagen in het over grote deel der Duitse pers ingenomen standpunt, als zouden hierbij alleen van Duitsland offers worden gevraagd. Veeleer merken Franse woordvoerders op, dat de wens om een nieuwe status voor het Saar gebied te vinden niet door Frankrijk is te berde gebracht. Frankrijk is met de hui dige status van het gebied tevreden en het leidt uit de laatste verkiezingen in de Saar af, dat deze status ook de goedkeuring van de bevolking weg draagt. Duitse oppositie Aan Duitse kant worden de lopende onderhandelingen begeleid door een steeds luidruchtiger wordende oppositie tegen het plan-Van der Goes van Naters en tegen een politieke afscheiding van het gebied van Duitsland in het algemeen. Vandaag heeft de Duitse Saarbond zich tegen elke voor lopige of definitieve afscheiding en tegen een volksstemming, waarbij zulk een af scheiding zou worden bekrachtigd, verzet. De bond sliiit zich daarmee aan bij het onverzettelijke standpunt der socialisten, die de plannen van Van der Goes in hun geheel blijven verwerpen. Het is niet onmogelijk, dat de socialisten een poging zullen doen om de onderhande lingen te belemmeren door een nieuw Saardebat in de Bondsdag uit te lokken. Zij zijn daartoe weliswaar slechts in staat wanneer zij voldoende medestanders uit de kringen van de regeringspartijen zouden krijgen, maar ook daar steekt de oppositie tegen een afscheiding van het Saargebied steeds duidelijker het hoofd op. Op het ogenblik treedt eigenlijk alleen de Christe lijke partij in Bonn nog als een min of meer gesloten front voor een Europese sta tus van de Saar in het veld. De liberale partij heeft protest aange tekend in bewoordingen, die nauwelijks voor die 'van de socialisten onder doen. De partijleiding keerde zich vandaag tegen het Duitse ongeduld in de Europese politiek, Nog geen beslissing met volhardende priesterarbeiders PARIJS. (AFP.). De vergadering van Franse kardinalen en bisschoppen, die de zer dagen te Parijs is gehouden, heeft geen uiteindelijke beslissing genomen ten aan zien van de priesterarbeiders, die zich nog niet aan de nieuwe maatregel der kerke lijke overheid onderworpen hebben. In Rooms-Katholieke kringen wordt gezegd, dat het nog niet mogelijk is precies te zeg gen hoeveel priestersarbeiders zich wel of niet onderworpen hebben. Na hun bijeenkomst hebben de kardina len en bisschoppen een verklaring uitgege ven, waarin critiek wordt geleverd op de houding van een zeker gedeelte van de pers ten aanzien van de kwestie der priesterarbeiders, met name van het tijd schrift „Quinzaine". dat voor de bondsrepubliek nog slechts te leurstellingen en wansuccessen zou hebben gebracht. De partij verlangt van de re gering dat zij niet slechts haar ongeduld in de Europese politiek aan banden zal leg gen, doch dat zij ook met nuchtere gelaten heid de zakelijke houdbaarheid van het sedert jaar en dag besproken Europese plan zal onderzoeken. Adenauer absent Bondskanselier Adenauer is door zijn reis naar Griekenland en Turkije verscheidene weken uit het centrum van het politieke leven verdwenen en ook in het verleden is bij dergelijke gelegenheden de interne op positie altijd zeer spraakzaam geweest. Waarnemers nemen dan ook aan. dat de bondskanselier over een voldoende meer derheid voor de door hem gewenste oplos sing zal kunnen beschikken zodra hijzelf in Bonn weer de teugels in handen zal nemen. Overigens wordt ongemerkt, dat de vele nationale bezwaren, die nu tegen een afstand van de Saar worden ingebracht, een ruggesteun voor de kanselier kunnen betekenen bij de ongetwijfeld taaie onder handelingen. ADVERTENTIE BETROUWBARE Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 15220 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.25 De groenteman. 9.35 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.000 Studio Europa! 12.00 Zang en piano. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.50 Uit het Bedrijfsleven. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Metropole-orkest. 14.00 Voordracht. 14.15 Platen. 14.30 Altviool en piano. 15.00 Voor de zieken. 15.45 De ring van de Profeet, hoor spel. 16.30 Platen. Voor de jeugd. 17.45 Re geringsuitzending: Rijksdelen overzee: Geo logie van Nieuw Guinea. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Voor de jeugd. 18.40 Reportage of platen. 18.45 Pijploos orgel. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Gesproken brief uit Londen. 19.10 Jazzmuziek. 19.40 Rondetafelparlement. 20.00 Nieuws. 20.05 Omroep-orkest en soliste. 21.15 De postbode ging voorbij, hoorspel. 22.15 Dansmuziek. 22.45 Sportactualiteiten. 23.00 Nieuws. 23.15 Jazz-competitie. 23.45—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Pla ten. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. (12.30 Land- en tuin bouwmededelingen. 12.33—12.40 Wij van het land). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Pianorecital. 13.45 Amusementsorkest. 14.00 Platen. 14.20 Zang en voordracht. 14.45 Voor de vrouw 15.15 Kamerorkest en soliste. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Platen. 16.40 Vocaal ensemble en soliste. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Viool en piano. 18.00 Banjo-orkest. 18.35 Raadhuispraat. 18.45 Leger des Heilskwartier. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Voor de jeugd. 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevarieerd programma. 21.45 Platen. 21.50 mentsmuziek. 22.00 De Protestantse Orgel- Ik denk er zo over.... en U? 22.00 Amuse kunst 22.45 Avondoverdenhing. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen 12.00 Omroep-orkest. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.45 Pianorecital. 15.30 Koor zang. 16.00 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Omroep-orkest. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen 19,50 Causerie. 20.00 Panorama Digest. 21.15 F.thnologische muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Kamermuziek. 22.50023.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Beste Allemaal. En gelse litteratuurgeschiedenis. (Op 224 m.). De primaat van België, Kardinaal Van Roey, zal niet antwoorden op het telegram van het Nederlands-Israëlietisch kerkge nootschap, waarin de beschuldiging wordt geuit dat Belgische katholieke instanties medeplichtig zijn aan de verdwijning van de 13-jarige Anneke Beekman, aldus Uni ted Press. Heg Nederlands-Israëlietisch kerkgenoot schap lanceerde deze beschuldiging Zon dag, nadat bekend was geworden dat An neke Beekman en haar pleegmoeder Eli zabeth van M. uit een kloosterschool bij Luik waren verdwenen, weinige minuten voordat de politie ter plaats arriveerde ter uitvoering van een gerechtelijk Neder lands bevel waarbij Anneke onder voogdij werd geplaatst van het Nederlands-Joods Instituut. Anneke Beekman en haar pleegmoeder waren gisteren nog steeds spoorloos, on danks het feit dat de politie al drie dagen lang met een grootscheepse opsporings actie in de Ardennen bezig is. Tijdens een vergadering van het depar tement 's-Gravenhage van de NederLand- sehe Maatschappij voor Nijverheid en Handel is aan ir. H. Veth, oud-ingenieur der Provinciale Waterstaat in Zuid holt and, de zilveren médaille van de Maatschappij uitgereikt. Ais regel wordt deze onderscheiding verleend aan personen die 25 of meer jaren onafgebroken in dienst zijn geweest van een lid-werkgever der Maatschappij. Een enkele keer wordt deze médaille uit gereikt aan een lid van het departernent zelf, indien een dergelijk lid zich bijzonder verdienstelijk heeft gemaakt voor het de partement of de maatschappij in haar ge heel. Ir. Veth werd in 1905 lid van het bestuur van het departement. Sinds 1919 is hij penningmeester geweest van het fonds voor aanstaande ambachtslieden, welk fonds ten doel heeft begaafde leerlingen van het ambachtsonderwijs bij hun studie te steunen, indien zij tot die studie door geldelijke moeilijkheden niet in staat zou den zijn. Ir. Veth heeft thans wegens zijn hoge leeftijd deze functie neergelegd. Neem voortaan ADVERTENTIE Ook aanbevolen voor oudere mensen tegen ontkalking van liet beenderstelsel, bij win terhanden, y/intervoeten, en zgn. „kloven" in de vingers. Voorts vooral voor a.s. en jonge moeders, kleuters en kinderen. wmmmmmmmm. N.V. PHILIPS-ROXANE PHARMACEUTISCH - CHEMISCHE INDUSTRIE „DUPHAR" - AMSTERDAM - OLST - WEESP Parijs, (United Press) - De Kerken in Amerika zijn bezig met een toclbeivustc poging hun lidmaten de noodzakelijkheid van verbroedering tussen de rassen bij te brengen. Dit wordt medegedeeld in een geschrift dat vandaag gepubliceerd is door de U.N.E.S.C.O. De publicatie, getiteld „de oecumenische beweging en hel rassenvraagstuk" is voor de UNESCO geschreven door de Neder lander dr. W. .4. Visser 't Hooft en bevat een overzicht van de houding der protes tantse, anglicaanse en orthodoxe kerken ten opzichte van de rassenkioestie. Dr. Visser 't Hooft, secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken, vermeldt bijzonderheden over het opvoedkundige werk dat onder leiding van de kerken in de gehele wereld wordt verricht, speciaal met betrekking tot de in ontwikkeling achtergebleven landen. De kerkelijke activiteit op dit gebied in Amerika heeft' aangetoond dat „negers niet bereid zullen blijken te zijn gemengde kerken te betreden, zolang zij niet het ge voel hebben geheel en al welkom te zijn bij hun blanke broeders". Ook merkt hij op dat zich „in het Zui den (van Amerika), waar de rassenschei ding zowel door de wet ais door de ge woonte gesteund wordt, tekenen van ver andering voordoen". Hij staaft dit met een aantal voorbeelden. Vooroordelen bestrijden De voornaamste stelling van dr. Visser 't Hooft is dat de georganiseerde wereld religie een ..geschikt apparaat" is voor de samenwerking tussen de rassen onder ling. Hij laat hieron volgen: om de voor oordelen te bestrijden, die zo diep in de structuur der gemeenschap er. in de levenshouding van de mensheid zijn door gedrongen, zijn kennis en verstand niet voldoende". Snrekende over de apartheid in Zuid Afrika merkt dr. Visser 't Hooft cp. dat de Nederlands Hervormde Kerk a'daar die scheiding aanvaardt maar dat de Engels-sprekende kerken stelling nemen tegen het beginsel van scheiding in het kerkelijke leven, „Zij zijn er van overtuigd dat de trouw aan de levensbeschouwing van het Nieuwe Testament gemengd lidmaatschap van de kerk vereist". „Die kerken verwerpen het apartheids beginsel", aldus dr. Visser 't Hooft, „zij wensen dit vervangen te zien door het principe dat het kiesrecht worde verleend aan allen die in staat zijn het uit te oefe nen en zij geloven dat dit behoort te ge schieden in een gemeenschap van velerlei rassen". De productie van de Nationale Levens- verzekeringbank N.V. te Rotterdam gedu rende 1953 is hoger geweest dan ooit te voren. Het verzekerde bedrag nam met ruim f 300 millioen toe tot f 2.252 millioen. De totale premie-reserve bedraagt f 620 millioen, de gemiddelde rentevoet hiervan bedroeg 2.83 percent, de gemiddelde ge kweekte rente 3.66 percent. Het verslag memoreert o.m. de verwerving van alle aandelen der N.V. Nederlamdsehe Spaarkas te Amsterdam. Het concern is hierdoor een belangrijke dochteronderneming rijker ge worden. De bedrijfsresultaten worden gunstig ge acht. De winst bedroeg f9.854.719 (f9.177.650). Uitgekeerd wordt een onver anderd dividend van 30 percent op het verplicht, en 4 percent op het onverplicht gestorte kapitaal. Uitgifte f 2.300.000 nieuwe aandelen a pari De directie meent, dat thans het ogen blik is aangebroken opnieuw een gedeelte van het gemeenschappelijk kapitaal ter plaatsing aan te bieden. Het bedrijf van „De Nationale" heeft zich sterk uitgebreid en de opgaande ontwikkeling duurt nog onverminderd voort. Uitgegeven worden f2.300.000 aandelen op naam a 100 percent, waarop verplicht te storten 10 percent, ten volle delende in de winst over 1954 en vol gende jaren. Het bezit van vier oude aan delen geeft recht op toewijzing van een nieuw aandeel van f1000. Inschrijfdatum is Vrijdag 26 Maart. De Japanse regering heeft Amerika om inlichtingen verzocht over de veiligheids maatregelen, die waren getroffen voor de laatste atoomproeven in de Marshall-archi pel. Zoals is bericht, zijn bij deze proeven Japanse vissers aan een radioactieve stra ling blootgesteld. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken verklaarde dat de berichten wijzen op een betreurenswaar dig ongeluk. Al eerder was door deskundigen ver klaard, dat de radio-actieve wolk een an dere richting had genomen dan verwacht ADVERTENTIE 1RISS GABARDINE REGENJASSEN was en dat ook de ontploffing veel krach tiger was dan men had berekend. TOKIO (Reuter). Japanse deskundi gen, uitgerust met geigermeters, hebben Dinsdag gevaarlijke radio-actieve vissen uit stalletjes op de markt te Sjizoeoka, 200 kilometer ten Zuid-Westen van Tokio, in beslag genomen. De vissen waren afkom stig van het Japanse vissersvaartuig „Foe- koerioe Maroe", waarvan de bemanning lijdt aan brandwonden, veroorzaakt door radio actieve as van een Amerikaanse waterstof- of atoomontploffing in de Stille Oceaan van 1 Maart. Volgens de deskundigen had ieder, die langer dan één uur bij de radio-actieve vis stond, gedood kunnen worden. De vis werd in beslag genomen voor er iets van was verkocht. De Japanse gezondsheidsdienst zoekt nog zes leden van de bemanning van het vaar tuig. Men vreest, dat, indien dit zestal niet spoedig gevonden wordt, het anderen zal besmetten. De zeventien andere opvaren den bevinden zich in het ziekenhuis. Hun haren werden afgeknipt en hun kleren verbrand. Hun schip werd uit de haven van Jaizoe, waar het was binnengelopen, gesleept om te voorkomen, dat het andere radio-actief maakte. Het geheel met witte radio-actieve as overdekte schip zal na een onderzoek worden verbrand. Een woordvoerder van het Japanse de partement van Buitenlandse Zaken heeft Dinsdagavond medegedeeld, dat het schip De Amsterdamse economische politie- i zich negentig mij^van de rechter heeft de 37-jarige J. C. V. uit de hoofdstad overeenkomstig de eis, terzake van medeplichtigheid aan een smokkelarij van 100 gouden tien-dollar munten, ver oordeeld tot zes maanden gevangenisstraf met bevel tot onmiddellijke gevangen neming. Toen de verdachte Zondag 7 Maart met een auto uit PuUe (N.B.) in Amsterdam terugkeerde, werd hij door. rechercheurs van de do a n e r c:eh e r c h ed i en s tge a f r est e e r d Hij gaf toe, dat hij in Putte van een Belg uit Antwerpen dollars in consignatie in ontvangst had genomen en dat hij ander half jaar met deze praktijken, bezig is ge weest. De dollars zou hij aan opvarenden van het m.s. Oranje hebber, doorverkocht. Deze zorgden dan voor het vervoer naar Indonesië, waar het goud werd binnen gesmokkeld. De officier van justitie zeide in zijn requisitoir, dat de doilars wel uit Frankrijk afkomstig zouden zijn, waar de goudhandel vrij is. „Schepelingen kopen in Aden voor de helft van de waarde Nederlandse gul dens, waarvoor zij dan de gouden dollars kopen, die in Indonesië 4 a 5 keer de offi ciële waarde opbrengen." De raadsvrouwe verzocht op grond van de familie-omstandigheden van haar cliënt clementie. De uitgeverij „De Bezige Bij" heeft een procedure in kort geding doen instellen tegen het filmverhuurkantoor Fanfilm te Amsterdam, dat heeft aangekondigd een binnenkort door haar uit te brengen Deen se film „Din Fortid el glemt" („Je verle den is vergeten") de Nederlandse titel te geven „De dokter, en het lichte meisje". Hoewel deze titel de inhoud van de film wel schijnt te dekken, is men van fnening, dat hiermede een onrechtmatige daad wordt verricht ten opzichte van de auteur S. Vestdijk, van wiens hand een roman onder dezelfde titel bij deze uitgeverij ver scheen. De film heeft namelijk geen en kele relatie tot het boek. De directie van de uitgeverij kan zich niet voorstellen, dat het juist is, dat films in Nederland titels verkrijgen van boeken, die hiermede niets te maken hebben. Het kort geding zal worden gevoerd op 23 Maart voor de President van de Recht bank te Amsterdam. 1 ontploffing bevond en, volgens een voor lopig onderzoek, buiten de door de Ameri kanen aangegeven verboden gebieden. Een van de vissers vertelde, dat zij zich ongeveer zeventig mijl ten Oosten van Bi kini bevonden.'toen zij plotseling een flits en een „plotselinge prachtige zonsopgang" zagen, die acht minuten duurde. Zes minu ten later hadden zij de luchtdruk gevoeld en na anderhalf uur was de witte as op het schip neergedaald. Volgens onbevestigde berichten worden sinds de atoomproef ook twee of drie Ja panse vissersboten vermist. Dr. Sjoensjoeke van het Kyorisjoe zie- genhuis te Yaizoe. die de vissers het eerst onderzocht heeft, zei dat hun ogen sympto men van bindvliesontsteking vertoonden, maar dat er geen ongewone verandering is geconstateerd in de witte bloedlichaampjes, die in het algemeen worden aangetast door langdurige blootstelling aan radio-activi teit. De verwondingen van de vissers zou den waarschijnlijk niet dodelijk zijn. Waterstofbom De voorzitter van de Amerikaanse Con grescommissie voor Atoomenergie, Ster ling Cole, heeft Woensdag te Washington medegedeeld, dat de Verenigde Staten over een waterstofbom beschikken, die op elk punt van de aarde kan worden afgeworpen. Dit was de eerste maal, dat van officiële zijde het beslaan van een waterstofbom, die door een bommenwerper kan worden uitgeworpen, werd bevestigd. C ADVERTENTIE Haarlem Goudschat. Een troepje Franse padvinders heeft gisteren tijdens een spel, het schatgraven, meer schatten gevonden dan waarop zij waarschijnlijk gehoopt hadiden zij vonden een schat aan gouden munten ter waarde van onge veer twee millioen francs. Zij vonden deze oude munten in de overblijfselen van een eens beroemde abdij, verborgen in drie bloempotten, die verstopt waren achter een brokkelige muur. Een plaat selijke historicus meent, dat de munten ten tijde van de Franse revolutie door monniken verborgen zijn. De ouders van de knapen hebben overigens ook niet bij de pakken neergezeten en de schat reeds als eigendom opgeëist. Spoorwegen. Een vooraanstaande physicus, die zich bezig houdt met kern-onder zoekingen, verklaarde gisteren in New York, dat in vijf jaar tijd een door atoomkracht aangedreven locomotief zou kunnen worden gebouwd. Hij schat te de kosten hiervan op ongeveer 1.200.000 dollar. Hij zeide dat de spoor wegen op het transportgebied voor zou den gaan in het vreedzaam gebruik van atoomenergie. Rechtstreeks. De Indonesische ambassadeur te I.onden, dr. Subandrio, heeft vandaag verklaard, dat Indonesië rechtstreeks handel wenst te drijven met Amerika, Engeland en de Sovjet-Unie. Hij zeide, dat Indonesië een groter deel van de handel in de handen van Indonesië wenst te zien overgaan. „De Nederlan ders beseffen, dat zij een gedeelte van hun economische activiteiten aan ons moeten overdragen, doch het gaat thans niet zozeer om een overdracht van be langen door het ene volk aan het an dere als wel om een delen van deze be langen, nu de vier jaar oude republiek voortschrijdt in de richting van een nieuw economisch evenwicht", aldus Subandrio. Uitsluitend vruchtensap. Negen Egyptische vrouwen, onder leiding van de bekende feministe Doria Sjafik, zijn nog steeds in hongerstaking. Haar moreel is nog uitstekend. Een der vrouwen, een 52- jarige, begint echter tekenen van zwak te te vertonen na vijf dagen vasten. De staaksters liggen op matrassen op de vloer van het perssyndicaat te Cairo en nemen uitsluitend vruchtensap en water tot zich. Ook krijgen zij wel in jecties met glucose van eeri arts. Een Amerikaanse journaliste, Charlotte Weller van de „Chicago Daily News" heeft zich bij de hongerstaaksters ge voegd. Geen gehoor. Er wordt melding gemaakt van een eerste incident tussen de Sov jet-bezettingsautoriteiten en de Oosten rijkse overheid sedert de Berlijnse conferentie. De vertegenwoordiger in Neder-Oostenrijk van de Russische Hoge-Commissaris had de Oostenrijkse overheid namelijk gevraagd de publi catie van een aanplakbiljet over de Berlijnse conferentie, met foto's, die ge acht werden beledigend,.te zijn voor de Sovjet-Unie, te verbieden. De minister van Binnenlandse Zaken gelastte het hoofd van politie in Neder-Oostenrijk echter geen gehoor aan dit verzoek te geven. Wanneer de Sovjet-autoriteiten blijven aandringen, zal de minister een schriftelijk bevel van de Hoge Commis saris vragen, aldus deelde hij mede. Overwonnen. De zevende begroting van de staat Pakistan, die dezer dagen is in gediend, vertoont een overschot van 964.000 roepie's. Bij de indiening van de begroting zeide de minister van Finan ciën, Mohammed Ali, dat de moeilijk heden, waarvoor het land zich nog een jaar geleden geplaatst zag, grotendeels overwonnen zijn. Er staan geen nieuwe belastingen op het programma, integen deel zullen hier en daar verlichtingen kunnen worden aangebracht, met name ten gunste van de groepen met de laag ste inkomens, kleine handels- en am bachtslieden. Voorstel. De Britse minister van Kolo niën, Oliver Lyttelton, heeft een Afri kaans voorstel verworpen tot vergro ting van het aantal Afrikaanse verte genwoordigers in de regering van Kenya. De Afrikaanse leiders hebben voorgesteld vier blanken, twee Aziaten en twee inheemsen in de regering zit ting te doen hebben. Dit is een blanke en een Afrikaan méér, dan door Lyt telton voorgesteld. Lyttelton wil nu on verwijld zijn voorstel ten uitvoer leg gen. 58. Bij het passeren van de hoogste berg top kwam de taxi in een zware sneeuw storm terecht, zodat de wagen, die toch al een extra vracht te slepen had, nu hele maal moeilijk vooruit kwam. „Ai, dat ziet er lelijk uit", mompelde Panda, „de motor verslindt reeds zoveel benzine en nu krijg ik dit er nog bij! Als het zo doorgaat, kom ik zonder benzine langs de weg te staan!" Panda was niet de enigedie hinder van de sneeuw ondervond. De kleine wiel tjes van de scooter, waarop Pat en pro fessor Kalker de achtervolging hadden in gezet, zonken steeds dieper weg. „Dat sneeuw is een ramp voor kleine motorerts", mopperde Pat, „zo halen we Panda nooit in!" „O, is het de bedoeling, dat we vlugger gaan?", vroeg professor Kalker, „dat kan!" Meteen haalde hij een zakje met glinste rend poeder uit zijn broekzak en schudde dit in de benzinetank leeg. Het resultaat hiervan liet niet lang op zich wachten: loeiend spoot een felle steekvlam uit de uitlaat en de scooter schoot met zo'n kracht vooruit, dat het stuur werd losge rukt. BekorrahWat gebeurt er?!", gilde Pat „Niets bijzonders, antwoordde de ge leerde, „ik heb alleen maar een atomisch poedertje-door de benzine gemengd". ANDAAG moeten we het eens hebben over glas. De vele variëteiten die zich op dit gebied voordoen, zullen we daarbij onbesproken laten, want we wilden alleen maar spreken over het doodgewone glas, waaruit in het algemeen spiegels, venster ruiten, flessen, glazen, geperste voorwer pen en soortgelijke nuttigheden worden vervaardigd en waarvan de grondstof bijna altijd bestaat uit een mengsel van natrium, calcium en silicium, benevens kleine hoe veelheden aluminium of magnesium. De hieruit vervaardigde glazen voorwerpen worden in onze ogen door water niet aange tast, en ieder heeft vrede met die zienswijze. Trouwens, denkt u zich eens in, dat het anders was en dat glas zich zou gedragen zoals bijvoorbeeld zout dat direct oplost wanneer het met water in aanraking komt! De ruiten uit onze ramen zouden bij een regenbuitje langs de kozijnen weg- druppelen en een drinkglas zou na vulling onder de kraan, metéén door de gootsteen wegspoelen! Laten we ons echter niet al te zeer ver heugen over het feit dat deze fantasie geen werkelijkheid is, want glas moge zich dan ogenschijnlijk geheel anders gedragen dan stoffen die geheel in water oplossen, zo standvastig als glas ons toeschijnt, is deze stof toch werkelijk niet. Glas lost namelijk eveneens in water op, zij het dan veel langzamer en in aanzienlijk geringere mate dan zout. Goed glas, dat in een autoclaaf urenlang in gedistilleerd water van 120 tot 150 gr. wordt gekookt, is aan de oppervlakte altijd enigszins aangetast. Maar slecht glas be derft bij de proef 'volkomen, als gevolg van de diep doordringende aantasting van het water! Huishoudelijk glaswerk wordt "N in den regel weliswaar niet aan dergelijke heetwaterkuren onderworpen, maar ook bij de normale temperatuur van 80 gr. C. kan door moderne scheikundigen worden geconstateerd dat glasdeeltjes in het water zijn opgelost. Bij glas van goede kwaliteit zal dit heel weinig zijn en niet méér dan 150 mikra nalriumoxyde per liter water opleveren, maar bij minderwaardig glas kan de opgeloste hoeveelheid oplopen tot 6000 mikra. Vandaar, dat aan laboratorium glas zeer speciale eisen moeten worden ge steld ten aanzien van de oplosbaarheid. We weten allen uit erva ring, dat stoffen zoals zout gemakkelijk water aantrek ken en spoedig vochtig wor den, zelfs op droge plekjes. Glas heeft echter precies de zelfde eigenschap en is dus eveneens hygroscopisch. Treedt in het uiterst dunne laagje water, dat aan de oppervlakte van het glas geabsorbeerd wordt, ook koolzuur toe, dan ontstaat een chemische verbinding, die wij als het „verweren" van het glas aanduiden. Dit proces wordt bevorderd door aanwe zigheid van zuurstof, of zuur houdend pa pier, maar ook door het langzame drogen der glazen. Daarom dient als verpakkings materiaal van goed glaswerk steeds droog en zuurvrij papier of karton te worden ge bruikt en mag hiervoor nooit stro worden gebezigd. Dit laatste gaat n.l. vrij gemak kelijk tot ontleding over en kan dan het glaswerk aantasten. En dit alles, vanwege het feit dat glas zich eigenlijk precies zo gedraagt als zout: het is hygroscopisch en lost in water op! O ja, nu we toch over zout spreken, weet u dat men aan de hand van het zoutge halte der zeeën getracht heeft de ouderdom der aarde te berekenen? Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2