Internationale K.v.K. geeft dictionnaire in 8 talen uit Britten ontsticht over handelspact met Japan m Golf van misdaden baart de Verenigde Staten zorgen KINDERBOEKEN DE WIT BLOEMENDAAL 33 25 59 29 25 Stijgende jeugdcriminaliteit een der ernstigste problemen Scholiere schampte langs vrachtauto Pers en publiciteit Britten in Egypte uit hinderlaag beschoten Ten behoeve van het commerciële verkeer IJmuiden Amsterdamse Beurs Minister Butler had weinig keus en het zal zo'n vaart niet lopen Knoflox w O ENS DAG 17 MAART 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT Aanrijdingen in Velsen Twee militairen gedood ook twee vermisten Jubilarissen bij het P.E.N. gehuldigd Inbraak in kousenpakhuis Scheepvaart Laxeermiddelen niet meer nodig. schenkt U jeugd Wie bouwt zaal in Haarlem-Noord? ATELIERRUIMTE INVULLEN AANGIFTEBILJETTEN INKOMSTEN- en VERMOGENSBELASTING Accountantskantoor NEDERLANDSCH BUREAU VOOR ADVIEZEN Wenst U Plaats een Groentje Huishoudzeep Zachte zeep Schuurpoeder Wrijfwas Glashelder het bekende vloei bare wasmiddel per Hes van 32 voor Werkboenders Wasknijpers prima beuken hout per kaart a 1 5 stuks van 20 voor 16 T TT In de Verenigde Staten maakt men zich ernstig ongerust over de sterk toenemende criminaliteit. In de eerste zes maanden van het vorige jaar, zo schrijft „Newsweek", was het totale aantal misdaden, in de grote steden begaan, meer dan 33 procent boven het gemiddelde van 19371939. Nog be denkelijker is het feit, dat vooral de mis daden met geweldpleging, zoals beroving met zware mishandeling, doodslag, moord er. aanranding, in aantal gestegen zijn. Het percentage aanrandingen bijvoorbeeld is thans ongeveer tachtig procent hoger dan in de laatste vooroorlogse jaren. Van de toestand in de verschillende steden geeft Newsweek de volgende bloem lezing: New York City: grote vermeerdering van de sluikhandel in verdovende middelen, 13,6 procent meer moorden (350 tegen 308 in 1952); Philadelphia: Meer dan tweemaal zoveel zoveel misdaden als in 1949 en bijna 50 procent minder arrestaties. Er zijn vele politie-schandalen geweest, maar commis saris Gibbons zegt: „Wij smijten de slechte agenten er uit, zo snel wij kunnen." Detroit: „Halsmisdaden" in 1953 6,6 procent hoger, jeugdcriminaliteit 26 pro cent. Twee typische gevallen van de laatste weken: een twaalfjarige jongen die zijn even oude vriendje met een mes doodstak er. een basketbal-ster van een der middel bare scholen die na een wedstrijd door „supporters" met een ijshouweel aange vallen werd. San Francisco: Zeven procent toename in alle categorieën, hausse in autodiefstallen, berovingen, inbraak en prostitutie. Een geval van kidnapping, dat echter spoedig was opgelost. Washington: ongekend aantal misdaden sinds 1948; 1952 was een „recordjaar", mede tengevolge van verschillende politie- schandalen. Vorig jaar is het politie-appa- raat gereorganiseerd, criminaliteit sinds dien gedaald. Atlanta: grootste probleem zijn de neger- moorden. Vorig jaar 74 moorden, waarvan 69 door negers op negers. De politie gelooft dat de blanke juries verantwoordelijk zijn voor deze situatie: zij nemen een neger- moord niet au sérieux. Chicago, als enige uitzondering: minder zware misdaden, maar meer berovingen. Bovendien herhaaldelijk vechtpartijen van jeugdige toeschouwers bij sportwedstrijden, die nu alle onder versterkt politietoezicht staan. De brutaalste misdaad in de naoor logse jaren was de kinderroof in Kansas City, waarvan de zesjarige Bobby Green lease het slachtoffer werd. De twee hoofd daders Carl Hall en Bonnie Brown Heady boetten in December 1953 deze kindermoord met hun leven in de gaskamer van Mis souri, maar de helft van het losgeld 600.000 dollar is nooit teruggevonden en volgens sommigen weten bepaalde politie mannen die het onderzoek leidden, hier meer van. Een typisch psychopathische misdaad was die van Howard Unruh, een rustige 28- jaar oude ex-artilleriesoldaat en een vroom kerkganger. Op een dag in 1949 rende hij in een vlaag van verstandsverbijstering zijn huis uit in New Jersey en schoot dertien van zijn buren neer voor men hem kon overmeesteren. „Ik moest hen doden, om dat zij over mij praatten en mij belaster den," vertelde hij de politie. In het tehuis voor geesteszieken, waar hij thans ver pleegd wordt, klaagt hij vaak dat zijn mede-patiënten samenspannen om hem te vermoorden. De jeugdmisdaad Wat vooral onrust baart is de geweldige toeneming van de jeugdcriminaliteit. Voor de tweede wereldoorlog bestond deze cate gorie in hoofdzaak uit straatschenners en kruimeldiefjes, tegenwoordig schrikken delinquenten tussen de tien en de twintig jaar niet terug voor de zwaarste misdaden; zij zijn bijna allen gewapend met revolvers en doden nog sneller dan de volwassen „zware jongens". Ook komt de misdadige jeugd niet meer goeddeels uit de sloppen en van de grote steden; men vindt haar in groten getale in alle milieux en veelal opereert zij in goed-georganiseerd bende- verband. Nog de vorige week arresteerde de New Yorkse politie bijvoorbeeld een zeventienjarige recidivist wegïns het be roven van vrouwen onder bedreiging met een dolkmes. Hij was de zoon van de wel gestelde auteur-humorist S. J. Perelman en bewoonde met zijn vader een der meest- luxueuze appartementen op Lower Fifth Avenue. Zulke gevallen zijn geen uitzondering, maar vrijwel dagelijkse ervaringen voor de politie in de grote steden. Slechte lectuur, sensatiefilms en vooral'de algehele geeste lijke ontreddering sinds de oorlog zijn de voornaamste oorzaken van deze gang van zaken. Tot welke excessen dit leiden kan, bewijst het geval van de achttienjaiige Fred Mc. Manus, die vorig jaar in New York een auto stal, de eigenaar doodschoot en toen met zijn meisje naar het Westen vluchtte. Drie dagen later kon hij in Iowa overmeesterd worden, nadat hij nog vier mensen beroofd en om het leven gebracht had. Intussen doen politie en justitie alles om de steeds wassende golf van misdaden in te dammen, maar volgens jxewsweek is dat een achterhoedegevecht, dat nooit doorslag gevend kan zijn. Blijvende verbetering kan hier alleen bereikt worden door een ver steviging van de publieke moraal, een soort geestelijke renaissance, zo conclu deert het Amerikaanse blad. Een 15-jarig schoolmeisje is gisteren op de Stationsweg in Velsen aan een groot ge vaar ontsnapt, toen zij door een inhalende vrachtauto werd geraakt, naar rechts viel tegen een naast haar rijdend vriendinnetje en met verwondingen bleef liggen. De autobestuurder reed door, maar het is mo gelijk, dat hij niets van het ongeval heeft gemerkt. Toen uit de Tussenbeeksweg een vracht auto achteruit de Zeeweg opkoerste, merk te de bestuurder een rechts geparkeerde vrachtwagen niet op, met het gevolg, dat er een aanrijding ontstond met materiële schade als resultaat. Achteloosheid Een Rotterdams bedrijfsdirecteur zwaai de voorts op het Noordelijk pontplein het portier van zijn wagen open op het mo ment, dat een 35-jarige stucadoor uit IJ muiden-Oost hem voorbij wilde fietsen. De man werd tegen de grond geslingerd en raakte bewusteloos; bovendien liep hij een hevig bloedende wond aan de linkerhand op. Tegen de onachtzame automobilist is proces verbaal opgemaakt. Tegen hek Op de Havenkade in IJmuiden raakte een motorbakfiets door een framebreuk, als gevolg waarvan het spatbord op het linkervoorwiel klemde, uit de koers. De be rijder kwam met zijn vehikel tegen een hek terecht en werd aan voorhoofd en neus gewond. CAïRO (United Press) Bij een aanval van gewapende Egyptenaren in de nabij heid van de Britse basis Ismailia in de Suez-kanaalzöne zijn twee Britse militai ren gedood en twee anderen gewond. Vol gens de Britse militaire autoriteiten keerde een groep van vijf Britse militairen, waar onder twee leden van de R.A.F., na een be zoek aan de bioscoop per boot terug naar het waterzuiveringsbedrijf in de buurt van Ismailia. Toen hun boot een smal gedeelte van de rivier bereikt had, openden plotse ling vijf gewapende Egyptenaren vanuit het hoog opgeschoten riet langs de oever van de rivier het vuur met lichte machine geweren en andere automatische wapenen. Een van de twee leden van de R.A.F. en een andere Britse militair werden gedood. Een van de drie overgebleven Britten beantwoordde daarop het vuur, waarop de Egyptenaren op de vlucht sloegen. Bij een later ingesteld onderzoek op de plek, van waaruit de sluipschutters gescho ten hadden, vond men lege patroonhulzen en bloedvlekken, wat er volgens de Britse bekendmaking op wees, dat tenminste één van de Egyptenaren gewond werd. In dezelfde mededeling werd ook nog ge kend gemaakt, dat twee andere Britse sol daten sinds Maandagochtend in de Kanaal- zóne vermist worden. Zij werden het laatst gezien aan de oever van het zoetwater kanaal, waar twee jaar geleden bloedige Engels-Egyptische schermutselingen heb ben plaats gevonden. Militaire patrouilles en afdelingen van de Egyptische politie zoeken het gebied naar de twee vermisten af. In Egyptische kringen is men van me ning, dat de hinderlaag bedoeld was als een vergelding voor de dood van de Egyp tische luitenant Farid Nada, die vorige week Zaterdag in de buurt van Ismailia gedood werd. Het Britse tribunaal van on derzoek, dat deze zaak behandelt, is nog steeds doende deze zaak tot klaarheid te brengen. In verband met de dood van de Egyptische officier worden twee Britse soldaten in arrest gehouden. Van onze correspondent in Parijs) Dat er een heel nauw verband tussen de handel en de pers bestaat, zal zelfs de vluchtige krantenlezer wel eens zijn op gevallen. Geen zakenman kan het tegen woordig meer zonder dagblad-advertenties stellen. En geen krant kan bestaan zonder de regelmatige opbrengst van diezelfde advertenties. Toen er onlangs in een grote Amerikaan se stad een krantenstaking uitbrak, be merkten de zakenlieden aan den lijve of althans in hun kas hoezeer ze het dag blad in hun handel wel nodig hadden. De belangrijkste schakel met het grote publiek was plotseling uitgevallen, de al gemene omzet in die stad daalde datzelfde moment zichtbaar met verscheidene pro centen. Die dingen zijn natuurlijk iedereen vage lijk wel bekend. Maar wat wel velen ver moedelijk niet zo weten is, dat zich rond om dit elementaire feit een enorm complex van gespecialiseerde publiciteitsbureaux en andere organismen heeft ontwikkeld en dat de techniek van het adverteren tot een ware wetenschap is uitgegroeid. In de publiciteit worden uiteraard dagelijks mil- lioenen guldens geïnvesteerd en het ligt wel voor de hand dat grote en ook kleinere zakenlieden er direct belang bij hebben dat door al die sommen ook het hoogst mogelijke rendement wordt af geworpen. Daartoe heeft men niet alleen nauwkeurige en betrouwbare gegevens nodig omtrent de opslagen en de versprei dingsgebieden en de verschillende sociale milieu's van de onderscheiden dagbladen, maar is het van niet minder betekenis dat een reclamecampagne ook met psycholo gisch inzicht en wetenschappelijke metho diek wordt georganiseerd en doorgevoerd. Die onderzoekingen worden in de verschil lende landen sedert geruime tijd door com missies van zakenlieden, publiciteits-bu- reaux en ook krantendirecties verricht. Maar omdat de handel zich, vooral in Europa, steeds krachtiger óók over de nationale grenzen uitbreidt, groeide gelijk tijdig de behoefte aan een coördinatie van die verschilende onderzoekingen. Die coör dinatie nu werd, sedert enige tijd, nage streefd door een der vijf en veertig ge specialiseerde commissies van de Interna tionale Kamer van Koophandel te Parijs, die nu de resultaten van die arbeid open baar heeft gemaakt. Die resultaten zijn geconcretiseerd en neergelegd in een drie tal publicaties. Commerciële „folklore" Ten eerste een dictionnaire, een novum op dit gebied, voor de publiciteit en de distributie, die gelijktijdig in acht talen, waaronder het Nederlands, verschenen is en waarin niet minder dan ruim driedui zend handelstermen zijn opgenomen. De nationale zeden en gewoonten in de han del en de publiciteit, een soort commer ciële folklore, werden beschreven in een tweede uitgave. En tenslotte werden de concrete gegevens en cijfers inzake oplage en aard der verschillende kranten neer gelegd in een derde boek, dat op vijftien landen, waaronder Japan en de Verenigde Staten, betrekking heeft. Die drie uitga ven, welke dezer dagen ook op de Neder landse markt zullen verschijnen, beteke nen, zoals ons door de samenstellers werd uiteengezet, een uiterst belangrijke stap vooruit naar een intensificatie van het in ternationale handelsverkeer en bovendien naar een internationale publiciteits-con- ventie. Een industrieel of een exporteur, die een bepaald artikel in de toekomst in het bui tenland lanceren wil, zal zich nu thuis aan zijn eigen bureau kunnen documenteren over de mogelijkheden van zijn product in het betreffende land en tevens de gunstig ste reclamemethoden tevoren zelf kunnen bestuderen. Wanneer hij in de margarine zit, zal hij bijvoorbeeld kunnen leren dat in Denemarken, waar, verhoudingsgewijs, de meeste kranten worden gelezen, de woorden „vitamine" en „boter" niet in zijn advertentie zullen worden geduld. Zo hij in pharmaceutische producten is geïnte resseerd, zal hij uit de uitgaven van de I.K.K. kunnen vernemen dat in Engeland de publicatie voor geneesmidelen tegen de kanker als een strafbaar feit vervolgd wordt. En alle buitenlandse zakenlieden zullen over Nederland lezen dat dit het enige land is waar een uniform tarief van 15 procent als loon voor advertentie-com- missionarissen is vastgesteld. Dit is maar een greep van enkele voor beelden uit de uitgebreide stof, die in deze drie nieuwe uitgaven werd behandeld, maar waardoor niettemin wel wordt aan getoond, dat hun belang voor de interna tionale handel moeilijk te laag kan worden aangeslagen. Dat deze drie publicaties best sellers met gigantische oplagen zullen wor den, moet men echter niet verwachten. Ze zijn uiteraard bestemd voor een betrek kelijk beperkt publiek van direct-geïnt-e- resseerden en de prijs is daardoor ook wel ietwat gepeperd te noemen. De diction naire bijvoorbeeld, die een omvang heeft van een middelgroot telefoonboek, zal on geveer tachtig gulden moeten kosten! van van Maandag hebben twee employés het Provinciaal Electriciteitsbedrijf Noordholland hun ambtsjubileum gevierd. De heer P. C. Bitter te Alkmaar, technisch hoofdambtenaar D in Midden-Noordhol land was veertig jaar aan het bedrijf ver bonden. De heer J. Wevers te Santpoort, hoofdopzichter bouwkunde op de teken kamer van het hoofdkantoor te Bloemen- daal vierde zijn zilveren jubileum. Beide jubilarissen zijn in de ochtenduren ont vangen door de directie, waar zij werden toegesproken door de directeur van het P.E.N., de heer J. den Boesterd, in aan wezigheid van enkele leden der P.E.N.- jubileum-commissie. De heer Wevers recipieerde in hotel Rusthoek te Bloemendaal en de heer Bitter in zijn woning in Alkmaar. Op beide re cepties werd namens de jubileumcommis sie van het Provinciaal Electriciteits bedrijf het woord gevoerd door de heer G. E. Noordhof, lid van deze commissie. In de kousenopslagplaats van Hin in IJmuiden-West is ingebroken. De grote voorraad kousen heeft het nog niet moge lijk gemaakt een overzicht van het aantal vermiste goederen te verkrijgen. De Velsense recherche heeft zich verder ontfermd over een 45-jarige werkman uit Heemskerk en een 37-jarige chauffeur uit Velsen-Noord, die terzake van diefstal ten nadele van het Hoogovenbedrijf werden aangehouden. Na verhoor zijn zij weer op vrije voeten gesteld. 5-3 Nederl.'47 VK.U Jnilever 3hilips Gloeil. ■Con. "Petroleum Vdani Rubber Roll Amer. Lijn N. Scheepv. Unie R.V.A Deli Mij •\msterd. Bank ^Ted. Handel Mij Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers gisteren 97H/.8 198% 261% 254% 423 125 150% 137 120% .111 185% 180 174% 187% 33-/,, 53 50 90% 22% 41'/, Openings koersen 97% 199 257% 261 424 124% 150 137% 120% 110% 185% 180 174% 187%' 33% 53% 50% 90% 22% 41% (Van onze correspondent in Londen) Nog enkele maanden en dan liggen er weer Japanse artikelen in de Engelse win kels. Voor het eerst is namelijk de invoer van sinds de oorlog geweerde Japanse goe deren in Engeland weer toegestaan. Het pas door Engeland met Japan afgesloten handelsverdrag is overigens met gemengde gevoelens ontvangen en een aantal bladen, herinnerende aan de vroegere moordende, unfaire Japanse concurrentie, spreekt over het „zwarte pact". Natuurlijk kan de conservatieve regering er niet van worden verdacht het Britse rijk een dolkstoot in de rug te willen toebren gen en het verdrag is niet afgesloten om Japan een plezier te doen, maar uit bittere noodzaak, om de Britse export te bevorde ren, waar immers alles om draait. Het twijfelachtige is echter, dat sommige industrieën er door in de knel kunnen ko men. In Lancashire, dat grote ellende heeft gekend door Japans nietsontziend optreden op handelsgebied van voor de oorlog, heerst ongerustheid. Het is echter overdreven om te spreken van consternatie, zoals sommi gen doen. Want de katoenindustrie zit nog lange tijd vol orders. De Britse regering is niet blind voor de aan het verdrag kle vende bezwaren, maar gelooft, dat de En gelse katoenindustrie thans minder kwets baar is dan vroeger. Japanse concurrentie is onvermijdelijk, maar het is een stap voorwaarts, dat de Ja panners thans bereid zijn tot normale handelsbetrekkingen inplaats van zich aan niemand en niets te storen. En Engeland heeft sinds de oorlog in Japan de grondslag gelegd voor een exportmarkt, die men niet zonder meer wenst prijs te geven, zeker niet aan Duitsland. De overeenkomst brengt belangrijke voordelen mee voor de afzet van Britse wollen goederen, motorfietsen, auto's, vliegtuigen, olie, chocolade, cacao en suikerwerken en vooral ook van wollen en kunstzijden stukgoederen. Verder is de weg vrijgemaakt voor Britse films. Butler spant zich in om de leuzen der handelsverruiming tot werkelijkheid te maken, al stuit hij daarbij op het verzet van doorgewinterde protectionisten in eigen rijen, die hem ervan beschuldigen, dat hij in Sydney de belangen van het Em pire onvoldoende heeft behartigd. Ook dit is nonsens. Butler is echter een verlichte conservatief, die een exclusief stelsel van voorkeursrechten uit de tijd acht. Op bescheiden en realistische wijze streeft hij er naar, om een einde te maken aan de verstarring van de wereldhandel. Wat het verdrag betreft acht de regering de afgekondigde regeling gunstiger voor Engeland dan voor Japan. Wij zijn niet meer in 1929. Goedkope Japanse artikelen zijn zeker op het ogenblik een legende, omdat er in Japan, hoofdzakelijk als ge volg van de legering der Amerikaanse troepen, een zekere inflatie heerst. Japan staat vooral voor zijn aankopen van Australische wol bij het sterlingblok in het krijt en zou zonder het pact genood zaakt zijn hetzelfde te doen wat Engeland heeft gedaan, namelijk de invoer drastisch verminderen. Het politieke motief om Japan als handelspartner op te kweken is, te voorkomen dat het door ontwrichting en armoede extremistisch zal worden. Japanse artikelen zoals speelgoed, papier, borstels en bezems, gloeilampen, knopen en aardewerk en ook confectie, zullen wat Engeland betreft aan strikte contingente- ring gebonden zijn, die bovendien na een jaar kan worden herzien. Belangrijk voor de textielindustrie is de voortgezette invoer van Japanse ruwe on-co~ttica? is"v*"Hamburg'te' Amsterdam" gebleekte katoen, die na bewerking op nieuw geëxporteerd wordt, voornamelijk naar Oost-Afrika. Kleine invoer De lijn., die de Engelse handelspolitiek thans volgt ten aanzien van Japan komt overeen met die van Nederland. Het blijft bij een betrekkelijk kleine Japanse invoer. De Britse koloniën echter worden thans voor een groter hoeveelheid Japanse goe deren opengesteld dan tevoren, hetgeen hun eigen uitvoer naar Japan ten goede zal komen. De Japanse invoer blijft echter gebonden aan invoervergunningen, die ge makkelijk weer worden afgeknepen, als dit noodzakelijk mocht blijken. De grotere Japanse invoer overzee bete kent tevens een aansporing om de doel matigheid van de Britse industrie, zolang concurrentie ontwend, op te voeren. Speciaal geldt dit voor de fabricage van katoenen stoffen, die ten dele met ver ouderde machines en methoden werkt. Als Lancashire niet in staat is zich in de Britse overzeese gebieden te handhaven, dan kan ook de regering er niets aan doen, om dat de koloniën tenslotte niet gedwongen kunnen worden de duurdere Britse produc ten te kopen. Japan zou in dat geval op deze voor En geland averechtse wijze een belangrijke grief onder de inheemse bevolking wegne men. De regering krijgt het verwijt te horen, dat zij het verdrag heeft afgesloten zonder de industrie en vakbeweging te raadplegen en ook dat zij te snel heeft gehandeld, om dat Lancashire juist moeizaam bezig is zich aan de behoeften der koloniale afzetgebie den aan te passen. De katoenspinners en ook de pottenbakkers van Cheshire hebben hun misnoegen geuit. De opwinding draagt evenwel een kunst matig karakter, omdat geen enkele afge- vaardige van Lancashire mag zeggen, dat hij het Japanse pact goedkeurt. Lancashire heeft thans geen reden voor paniek omdat men zich daar de laat ste tientallen jaren heeft gespecialiseerd in kwaliteitsartikelen, waartegen de Japan ners het niet opnemen. Caltex Nederland, 15 v. Sldon te Rotterdam. Caltex Pernis, pass. 15 Gavdo eil. Caltex The Hague, pass. 15 Burlings n. Sidon. Chama, 15 240 m. W.ZW. Gibraltar n. Suez. Cleodora, 15 v. Ilo Ilo n. Balikpapan. Coryda, 15 110 m. Massawa. Charis, 16 v. Alexandrië n. Beyrouth. Cistula, 13 te Pulubukom. Diemerdijk, 13 te Portland. Delfland pass. 16 Oporto n. Las Palmas. Delft, 17 v. Carthagena n. Curacao. Femdijk, 15 v. Brownsville n. New Orleans. Eendracht, 16 v. Dover te Bremen. Fnggano, 15 90 m. Z.ZO. Kreta. Esso Amsterdam, 15 85 m. W. Kreta. Elmlna, 16 te Dakar verwacht. Eemland, 17 v. Amsterdam te Recife. Esso Den Haag, 17 v. Vlissingen n. Antwerpen. Friesland (SSM), 18 v. Huelva te R dam veiw. Felipes, 16 v. Padang te Pladju. Friesland (KRL), 16 v. Balikpapan te Semarang. Gaasterkerk, 15 250 m. O.ZO. Kp. Leeuwin. Gouwe, 15 70 m. ZW. Kp. Sierra Leone. Groote Kerk, 15 70 m. N. Texel. Groote Beer, 15 v. Halifax n. New York. Garoet, 17 v. Genua te Marseille. Graveland, 17 v. Victoria Espirito Santo te Bahia. Gorddas, 17 v. Rotterdam n. Hamburg. Hector, 15 v. Napels te Piraeus. Helena, pass. Eeachyhead n. Port of Spain. Heemskerk, 15 v. Bremen te Hamburg. Hathor, 16 v. Malta n. Alexandrië. Hilversum, 17 v. Vlissingen n. Antwerpen. Hydra. 14 v. Trinidad n. Puerto Sucren. Ilos, 16 v. Leixoes te Barcelona. Ittersum, 16 v. Bahia n. Recife. Jupiter, 16 v. Genua n. Livorne. Kota Agoeng, pass. 15 Malta n. Port Said. Kota Inten, 15 240 m. W. Colombo. Leuvekerk, 16 v. Rangoon te Calcutta. Lissekerk. 16 v. Muscat te Bahrein. Loenerkerk, 14 te Assab. Llseta, 15 te Pladju. Lombok, 15 te Assab. Langkoeas, pass. 15 Daedalus n. Suez. Leersum, 15 120 m. W. Ouessant. Lieve Vrouwekerk, 15 125 m. ZO. eil. Elba. Lucita. 15 v. Heysham n. Oldkirkpatrick. Larenberg, 16 v. Hamburg n. Amsterdam. Leopoldskerk, 16 v. Londen n. Rotterdam. Loppersum, 14 v. Douala te Lagos. Lur.a, 15 v. Izmir te Istantooel. Lutterkerk, pass. 17 Vlissingen n. Rotterdam. Malea, 15 te Alexandrië. Malvina, 16 v. Moji te Mirl. Marisa. 15 v. Shimonesekl n. Kobe. Molenkerk, 15 v. Beira n. Zozambique. Mulderkerk. 15 v. Port Said n. Genua. Mariekerk, 15 200 m. NW. Alexandrië. Marken, 15 te Basrah. Mataram, 15 v. Koewait te Mena el Ahmadi. Meliskerk, 15 80 m. Z. Poelo Laut. Mitra, 15 Wight gepass. n. Curacao. Murena, 15 85 m. Z. Sardinië n. Singapore. Molenkerk, 16 v. Beira te Mozambique. Notos, 15 v. R'dam n. Gibraltar. Nieuw Holland, 15 Soerabaja n. Semarang. Nieuw Amsterdam, 17 v. Curacao te Cristobal. Noordam, 16 490 m. N.NO. Flores. Oberon, 13 te Port au Prince. Dranjefontein, pass. 16 Vlissingen n. Antw. Orion, 15 v. Lissabon n. Rotterdam. Oranle, pass. 16 Gibraltar n. Port Said. Oranjestad. 17 v. Curacao n. La Guaira. Overijsel, pass. 16 Gibraltar n. Port Said. Prins Alexander, 16 te Halifax. Prins Maurits, pas. 15 Gibraltar n. Hamburg. Prins Willem V, 15 v. Beyrouth n. Haifa. Peperkust, pass. 15 Finisterre n. Dakar. Prins Philips Willem pass. 17 Vlissingen n. Antw. Prins Maurits, pass. 16 Lissabon n. Hamburg. Prins Willem IV, pass. 16 Finisterre n. Stavanger Pygmalion, 17 v. Campano te Paramaribo. Papcndrecht. 31 v. Kaapstad te R'dam verw. Pendrecht, verm. 16 v. New York n. Puerto La Cruz. Riouw. 15 v. Aden n. Belawan. Roebiah, 15 te Colombo. Rotula, 15 v. Curacao n. Lands End. Reyniersz, 15 v. Ternate te Gorontalo. Rijnkerk, 15 v. Kobe n. Shanghai. Rodas, 16 v. Trinidad te Paramaribo. Rempang, 13 te San Francisco. Ruys, 12 te Kobe. Salatiga, 16 v. Bombay te Cochin. Sibajak, 15 120 m. ZO. Cairns n. Soerabaja. Stad Arnhem, 15 v. Port Said n. Hamburg. Stad Maassluis. 15 te Immingham. Stad Rotterdam, 16 v. Narvik te Middlesboro. Stad Amsterdam. 16 Vlaardingen verwacht. Sumatra, 15 v. Djibouti n. Suez. Sarangan, 15 te Bahrein. Soestdijk. 17 Colombo verwacht. Stad Leiden, 15 115 m. O. Gibraltar. Saidja, 15 te Pladju. Saparoea, pass. 15 Burlings n. Genua. Saroena, 15 220 m. N. Anamba eil. Siberoet, 15 320 m. Z. Hongkong. Sigli, pass. 15 ZW.punt Borneo n. Hollandia. Sinabang. 15 te Mauritius. Stanvac Pendopo, 17 te Saigon verw. Swartenhondt, 16 te Donggala verwacht. Salland, pass. 16 Fernando Noronha naar Las Palmas. Schie. 16 v. Tanger n. Rotterdam, i Stad Vlaardingen. 16 v. Narvik n. Bremen. 1 Sloterdijk, 14 v. New Orleans te Houston. Scherpend reoht, 17 te Puerto La Cruz verw. S tugkep, 17 v. Port Said te Genua. Tibia, pass. 15 Aden n. Engeland. Tankhaven I, 16 te Tjirebon. Tankhaven II, 16 v. Belawan te Singapore. Taria, 15 155 m. NO. Balikpapan. Tero, 15 130 m. N. Madeira. Themisto, 13 290 m. N.NW. Flores. Titus, 15 v. Iskenderun n. Thessaloniki, rjlbodas, 15 v. Hongkong te Tj. Priok. Teucer, 16 te Port Said. Triton, 16 v. Houston n. New Orleans. Trompenberg, 17 v. Le Havre te Antwerpen. Tara, 16 v. Montevideo te Santos. Tegelberg, 15 te Mauritius. Tiba, pass. 17 Vlissingen n. Antwerpen. Tjimenteng, 14 v. Kaapstad n. Port Elizabeth. Tjipanas, 14 v. Djakarta n. Semarang. Tjitjaler.gka, 13 v. Singapore te Hongkong. Van Heutsz, 15 260 m. W. Anderhallgraadskan. Van Spilbergen, 15 465 m. ZO. Kp. Threepoints. Weltevreden, 16 te Semarang. Willem Ruys, 16 60 m. W. Minikoy. Wonosarl, pass 15 Guardaful n. Belawan. Waterman, 15 470 m. N. Flores n. R'dam. Waterland, 15 v. Amsterdam te Hamburg. Wieldrecht, pass. 15 Sukrabaai n. Suez. Waal, 18 v. Bremen te Antwerpen verw. Wonogiri, 17 te Port Soedan. Westiand, 18 v. Las Palmas te A'dam verw. Woensdrecht, 18 v. Poelo Samfou te Hongkong verwacht. IJsel, 15 110 m. o. ten N. Kp. de Gata. Zuiderkruis, 15 450 m. w. ten N. Walvisbaai. Zaan. 15 v. Rotterdam n. Lissabon. Zonnewijk. 16 v. Alexandrië n. Chili. Zeeland (KRL), 15 te New York. KLEINE VAART Albatros, pass. 16 Vlissingen n. Sonderborg. Astra, pass. 16 Vlissingen n. Dublin. Audacia, 16 v. Bordeaux n Liverpool. Advent, 15 v. Hamburg n. Plymouth. Albergen, 16 v. Antwerpen n. Bilbao. Algarve, 17 Swansea verwacht. Att S, vertr. 16 v. Amsterdam n. Hamburg. Bellatrix, 16 v. Antwerpen te Vlissingen. Bill S, 16 v Swansea te Rotterdam verw. Beekbergen, 16 v. Antwerpen n. Dublin. Birmingham, 15 v. Harlingen n. Leith. Bernisse. 15 v. Midd'.esboro n. Alicante. Boreas, 15 te Norresundby n. Fredericia. Bree Helle, 16 v. Rotterdam n. Londen. Casana, 15 v. Rotterdam te Malmö. Coeta, pass. 16 Vlissingen n. Dublin. Carpo 15 v. Newport Mon n. Rotterdam. Da Capo, vei.m. 15 v. Oporto n. Vlaardingen. Deneb, 15 v. Ipswich n. Londen. Daje Bohmer, vertr. 16 v. Bordeaux n. Fedala. Deni, 15 v. Plymouth n. Portland. Dollard, 15 v. Kopenhagen te Rouaan. Domburgh, pass, lb Kp. St. Vincent n. Bordeaux Driebergen. 18 v. Savona te Manchester verw. Diligentia, 15 v. Manchestershipkan n. d. Theems Diaco 15 v. Triëst naar Venetië. Elda, 15 v. Newburgh te Huol. Escaut, 15 v. Rouaan n. Rotterdam. Erebus, 16 v. Lissabon te Aveiro verw. Elisa, 15 v. Bayonne te Garston. Ellewoutsdijk, 15 v. Portsmouth n. Roscoff. Evertsen, 15 v. Antwerpen n. Hull. Ferocia, 15 v. Barry te Rochefort. Fiducia, 16 v. Londen te Maassluis verwacht. Gerrie S. 16 v. Hamburg te Limerick verw. Henrica, 16 v. Manchester te Lissabon verw. Haskerland, 15 v. Harlingen te Goole. Hondsrug, 15 v. Rotterdam te Garston. Harold, nacht 16-17 v. Gdynia n. Frederikstad. rda Jacoba, 15 v. Swansea n. Rotterdam. Joost, 14 te Rotterdam. Keyser, 15 v. Partington n. Nantes. Kortenaer, 14 te Roscoff. Leny, 15 v. Rotterdam te Galway. Lies, .14 v. Partington te La Rochelle. Lucas Bols I, 15 v. Amsterdam te Malmö. Lanx, 14 Vlissingen gepass n. Sete. Lucas Bols II, 15 v. R dam te Middlesboro. Marietje Bohmer, vertr. 17 v. Kaolack n. Dakar. May Mere, 15 v. Swansea n. Rotterdam. Merwehaven, 15 40 m. ZW. Ouessant. Mypuck vertr. 16 v. Parijs n. Rouen. Maa'rtje, 15 v. St. Malo n. Fecamp. Maasym N, 15 v. Belfast n. Bristolkanaal. Markab, 16 v. Vlissingen n. Londen. Marcella, pass. 16 Pentlandfirth n. R'dam, Monica, 16 v. Londen n. Billingham. Markab N, 16 v. Randers te Ventspils. Megrez N, 15 150 m. Z.ZW. Finisterre n. Londen. Muphrid N, 15 v. Napels te Taragona. Nautilus, pass. 16 Vlissingen n. Antwerpen. Nassauhaven, verm. 16 v. Kopenhagen n. Malmö N'euwehaven, 16 v. Rotterdam te Malmö. Nieuwland, 15 v. Rotterdam te Grangemouth. Nijenburgh. pass. 15 Kiel n. Stockholm. Noorderlicht 17 te Liverpool verw. Nero, 15 te Eilbao n. Bordeaux. Oleum, 15 v. R'dam te Bilbao. Oosterburgh, 15 Oskarshamn n. Rotterdam. Prior, 15 v. Ahus n. Belfast. Plato. 15 te Kopenhagen n. Amsterdam. Poortvliet, 15 v. Rouen te Casablanca. Pavo, 13 Ceuta gepass. naar Immingham. Regulus, pass. 16 Vlissingen n. Le Havre. Rapid, pass. 15 Kiel n. Stockholm. Ruby, 15 v. Sunderland n. Amsterdam. Schokland, pass. 16 Vlissingen n. R'dam. Silvapiana, 15 v. Halmstad n. R'dam. Sporota, 15 v. Dover te Bilbao. Soemba, 15 v. Bordeaux te Waterford. Spes. 15 v. Rotterdam te Waterford. Strijpe, 16 nog te Antwerpen. Timor, 15 v. Granville n. Dieppe. Ton S, 16 v. Antwerpen te Bristol verw. Theano, 16 v. Dublin te Drogheda. Theodora, 16 v. d. Theems te Selzaete verw. Tyro, 15 v. A'dam te Waterford. Twee Gebroeders, pass. 16 Vlissingen n. IJm. Vlndicat Atque Polit, 15 v. Belfast n. Dublin. Viouwepolder, 16 v. Antwerpen n. Rotterdam. Wiebold Bohmer, vertr. 16 v. Antwerpen naar Duinkerken. Agatha, 16 v. Pladju te Port Swettenham. Aldogonda, 16 te Pladju. Armilia, 16 te Makassar. Almkerk, 15 v. Rotterdam n. Hamburg. Alpherat, 15 v. Bremen n. Hamburg Amstelkroon, 15 v. Charleston n. Philadelphia. Arendskerk, 15 te Kaapstad. Ariadne, 16 v. Savona n. Genua. Abireo, pass. 16 Madeira n. R'dam. Alderainin, 14 te Chittagong. Alhena, 12 te Buenos Aires. Appingedijk, pas. 16 Vlissingen n. Halifax. Amerskerk, 15 in Bosporus n. Odessa. Antonia, 16 v. Pladju te Soerabaja verw. Aalsum, 16 v Dakar n Bremen. Aldabi, pass. 17 St. Vincent n. Las Palmas. Alnati, 17 te Rotterdam. Amor. pass. 17 Kp. St. Vincent n. Carthagena. Amsteldiep, 16 v. Bahrein n. Djibouti. Amstelland, pas. 16 Kp. Frio n. Montevideo. Amstelpark, 17 v. Marseille te Genua. Axeldijk, 17 te Rotterdam. Aalsdijk, te Baltimore. Alphard, 16 v. Rio de Janeiro te Ilheos. Amedijk, pass. 17 Vlissingen n. New Orleans. Aagtekerk, 17 v. Cebu n. Davao. Amstelveen, 17 v. Amsterdam n. Hamburg. Bloemfontein, 15 50 m. ZW. Finisterre. Bonaire, 16 v. Paramaribo te Georgetown. Bennekom, pass. 16 Vlissingen n. A'dam. Blommersdijk, 15 v. New York n. Rotterdam. Boskoop, 16 te Amsterdam. Baarn, 15 200 m. W.NW. Lizard Head. Barito, 15 v. Biak n. Manokwari. Batoela, pass. 15 Kalmana n. Fakfak. Bawean, 15 180 m. NW. Madeira. Borneo, 17 v. Suez te Aden. Britsmm, 17 v. Vancouver te San Pedro. Boschfontein, 17 te Antwerpen. Barendrecht, 24 v. Curasao te Piraeus verw. Caltex Delft, pas. 15 Kp. Bon n. Rotterdam. Knoflox is geen laxeermid del, maar door de natuur lijke stimulans op de spijs vertering maakt Knoflox het gebruik van laxeermid delen overbodig. en jeugdige personen heb ben geen laxeermiddelen nodig! 150 natuurgroena reukloze dragéas f 1.80 Grond en bouwverg. aan wezig. Café Kennemerland, Rijksstraatweg 433. SI Gevraagd: pl.m. 150 M2. Haarlem of omstr. Tel. 19877 of Brieven no. 4875. Billijke tarieven. Inlichtingen worden geheel vrijblijvend gaarne aan huis verstrekt. U kunt schriftelijk bezoek aanvragen of telefonisch overdag onder no. 15963 en 's avonds onder no. 22225. Haarlem - Verspronckweg 1 EEN 7INDELIJKE POES royaal dubbel stuk van 10 voor 500 gram van 36 voor 4 4 per grote bus van 29 voor i i t extra grote doos van 65 voor t van 30 voop ct ct ct ct ct ct 2 ct

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 7