Voorjaarsoffensief geopend Een ongewone promotie aan de Leidse Alma Mater Jan Visser vandaag 75 jaar De Kunst der Stilte Viaducten inplaats van overwegen Heemstede Bloemendaal HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Proefschrift van Fransman werpt nieuw licht op het geestesleven in onze Gouden Eeuw Muziek en pantomime in de Vleeshal Federaal Europa ter sprake hij de Haarlemse vrouwen Contactavond B.B. Veel buitenlanders verwacht Melodie in bloemen Vijfjarenplan zou f 120 millioen kosten Neusje van de zalm Zandvoort in de aanloop Dokter C. E. Lindenbergh over kinderziekten Record-aantal nieuwe huizen in Januari A ttracties te over Huldiging M. Hoogendijk Opnieuw televisie uitzending uit Minerva Ambtenaren vierden feest Natuur ontwaakt in Groenendaal Bouwkaswoningen worden eind Maart aanbesteed Voor het zwakke kind DONDERDAG 18 MAART 1954 Een zeer ongewone promotie „cum lau- de" heeft gisteren plaats gevonden aan de Leidse Universiteit. De heer Paul Dibon, Fransman, verbonden aan de Franse Uni versitaire Missie in Nederland heeft er zijn proefschrift verdedigd, dat betrekking heeft op het onderwijs in ons land: „L'en- seignement philosophique dans les Uni- versités néerlandaises a l'époque carté- sienne 15751650". Dr. Dibon heeft enigszins een oude tra ditie voortgezet. Want ook in het tijdvak, dat hij behandelt, trok de internationale vermaardheid der Leidse Universiteit tal rijke buitenlandse studenten aan, waar onder vele Fransen. Toen ook reeds be stond een Frans-Nederlandse culturele uit wisseling: Franse geleerden doceerden in Leiden en o.a. Burgersdijk was professor in Saumur voor hij aan de door Willem van Oranje gestichte Hogeschool een ge neratie van philosophen vormde, die deel zouden nemen aan de strijd om Descartes. Voor de geschiedschrijver van de West- Europese geest wordt het wijsgerig denken in de Gouden Eeuw beheerst door de „Car tesiaanse revolutie". Dr. Dibon toont aan, dat in ons land het Cartesianisme slechts een der talrijke wijsgerige en geestelijke stromingen is geweest, waarvan de Neder landse geest zich in de zeventiende eeuw meester heeft gemaakt. Hij wijst op het belang van het voortduren van de culturele stromingen, voortgekomen uit de Middel eeuwen, de Hervorming, het humanisme van de Renaissance en op hun invloed op het Cartesianisme in ons land. Hij meent dan ook, dat men het zo lang aanvaarde idee. dat er een radicale breuk tussen Des cartes en zijn voorgangers zou hebben be staan moet laten varen. In ons land was er geen Cartesiaanse revolutie maar een voltooiing van een evolutie, die wortelde in een levende traditie. De. eigen aard van onze universiteiten De noodzaak, het onderwijs in de wijs begeerte aan onze hogescholen te bestude ren in zijn historische omlijsting, geeft Dr. Dibon gelegenheid er op te wijzen, hoe nauw dat onderwijs verband hield met de godsdienstige en politieke omstandigheden. Daaruit vloeide ook de zeer eigen aard van onze verschillende universiteiten voort, samenhangend met het karakter der stad, beheerst door een persoonlijkheid, die hier theoloog was, daar mathematicus of astro noom. Hoewel oorspronkelijk de meeste hogescholen bedoeld waren als kweek plaatsen voor rechtzinnige theologen, had het Atheneum Illustre in Amsterdam li berale professoren in de wijsbegeerte, was het onderwijs in Utrecht traditionalistisch en conservatief en ging in Leiden de zorg Het aan pantomime gewijde programma, dat de danseres Lizzy May gisteravond in Haarlems Cultureel Centrum „De Vlees hal" uitvoerde en dat zij „De Kunst der Stilte" noemde, werd afgewisseld met fluit spel van Frans Vester en prestaties op de guitaar door Dick Visser, welke muzikale onderbreking van de „Kunst der Stilte" men best had kunnen aanduiden met de titel die de Italiaanse componist Malipiero aan een reeks zijner orkestwerken gaf: Pause del silenzio". Er ontstond met dat al een wisselwerking als van licht en scha duw. Ons bepalende tot de muzikale afwisse ling, konden wij voor de zoveelste keer ervaren, dat Frans Vester een kunstenaar op zijn instrument is, die zelfs van het onbeduidendste stukje muziek iets weet te maken waar men geboeid naar luisteren moet. In het spel van Dick Visser leerden wij een guitarist kennen die zijn instru ment eveneens prachtig beheerst. De beide virtuozen kwamen het publiek echter con fronteren met muziek, die speciaal voor de combinatie fluit-guitaar geschreven is. Dit kon als kennismaking interessant zijn, maar daar hield het dan ook mee op. Want wat er zoals gecomponeerd is voor vocale en instrumentale muziek met begeleiding van guitaar, toen dit laatste instrument in de eerste jaren van de vorige eeuw zeer in de mode was, is op weinige uitzonderingen na, niet veel zaaks. De sonate van Henhei, waarmee besloten werd, kon er nog even mee door, doch muziekstukjes van Gelli en Kummer zijn volkomen aftands. Niette min was de ervaring, hoe men omstreeks 1800 huismuziek pleegde, ook wat waard, temeer omdat het zelden zal zijn voorge komen, dat deze stukjes blijkbaar voor dilettanten geschreven zo kunstvaardig werden uitgevoerd. Als compensatie konden wij genieten van de prestaties der beide artisten met solostukken van waarde. Dick Visser ver tolkte een Suite, samengesteld uit dansen en liederen uit de Spaanse gewesten, waar bij hij kon woekeren met het technisch raffinement van zijn spel. zodat er een sterke suggestie van uitging. En Frans Vester interpreteerde op meesterlijke wijze de zeer karakteristieke „Trois Pièces" voor fluitsolo van Ferroud, muziek die de las tigste kunstgrepen van het fluitspel dienst baar maakt aan de te wekken stemming. Hiermee kwam de „Pause del silenzio" op haar onbetwistbaar hoogtepunt.. JOS. DE KLERK. Over het optreden van Lizzy May met drie pantomimes kan ik kort zijn. De Picknick, dat zij na de pauze vertoonde, was een bewerking van een nummer, dat zij bij vroegere gelegenheden met een part ner placht te vertonen, steeds met succes. De nieuwe versie heb ik niet kunnen aan schouwen, omdat mijn aanwezigheid elders gevraagd werd. „Circus" bestaande uit vier aaneengeschakelde onderdelen: de goochelaar, de jongleur, de fakir en de koorddanseres bleef steken in als zo danig lang niet onverdienstelijke imitaties, die aan de bezoekers steeds de vraag op dringen: wat doet zij nu? Het daarop vol gende element van (soms verraste) her kenning is een tenslotte ten hoogste wel amusant surrogaat voor de kunst der stilte, die zij wil dienen. Doortrekking van de bewegingen naar de burleske overdrijving zou de waarde van deze kleine revue aan merkelijk doen stijgen. Om van het tragi komische en het sentimenteel-poëtische maar te zwijgen. Veel gelukkiger was Lizzy May met weer een oude bekende: „Pluim heeft kiespijn". Vooral de gelaatsmimiek was hierin koste lijk DAVID KONING. niet alleen uit naar „de sciëntiën der godt- heyt" maar ook naar „allerley goede, eer- lijcke encle vrije kunsten ende wetenschap pen". Maar één trek kregen allen weldra gemeen. Terwijl de Duitse Universiteiten de wetenschap beoefenden terwille van de wetenschap, werd het doel der Nederland se hogescholen in de Gouden Eeuw paeda- gogisch en praktisch: het beoogde de vor ming van een morele en intellectuele élite in de jonge Republiek. Deze praktische oriëntering van ons universitaire onder wijs was trouwens geheel in overeenstem ming met de constante trekken van het Nederlandse karakter. Dat karakter verklaart tevens, dat het Nederlandse denken in het behandelde tijdperk elke wijsgerige stroming assimi leerde en er het levende en praktisch-t.oe- passelijke uithaalde. Zo is er ook geen wer kelijk zuiver Cartesianisme geweest. Men heeft getracht, het Nederlandse Aristote- lisme van de eerste helft der zeventiende eeuw in overeenstemming te brengen met de leer van Descartes. Dat Aristotelisme droeg reeds een Nederlands kenmerk. Zeker was Aristoteles voor de Nederland se wijsgeren een meester in het denken. Maar geen onfeilbare: zij scheidden wat verouderd was in zijn ideeën van de op vatting van de waarheid, daar zij reeds wisten dat de waarheid betrekkelijk is en deze niet als statisch maar als iets dyna misch benaderd moet worden. Door de ontwikkeling van de geestelijke stromingen in onze Gouden. Eeuw te plaat sen in hun historische, politieke en gods dienstige omlijsting (in twee nog te ver schijnen delen zal dr. Dibon het gehele on derwijs in de wijsbegeerte in de zeventien de eeuw in Nederland behandelen), door te doen uitkomen wat actueel en levend was, heeft Dr. Dibon verscheidene trekken toegevoegd aan het beeld van een Neder lands tijdperk, dat de wel eens vergeet achtige Clio voor ons onvolledig had ge schetst. S. E. In de serie lezingen over „Van gemeente tot Verenigde Naties" voor de plaatselijke Raad-Haarlem van de Nationale Vrouwen raad van Nederland sprak gisteravond in Theosofia mevrouw dr. A. J. P. Wibaut— van Gastel over „Het werk der vrouw in federaal Europa". In vorige lezingen was reeds gesproken over het werk van de vrouw in de gemeenteraad, de Provinciale Staten en de Tweede Kamer. De spreekster is voorzitster van de con tactgroep voor vrouwen van de Nederlandse Raad van de Europese Beweging. De con tactgroep. opgericht in 1948 na het eerste congres van Europese federalisten in Den Haag. beoogt de georganiseerde vrouwen enigszins los te maken uit haar strakke partijbanden en warm te maken voor de Europese idee. Met haar voorlichting op het gebied van de Europese integratie is zij reeds een levend begrip geworden. Daar het werk van de vrouw voor een Verenigd Europa (nog) tamelijk gering is van de zeven vertegenwoordigres van het Nederlandse parlement in de Raad vnn Straatsburg is mejuffrouw dr. M. A. M. Klompé de enige vrouw bepaalde me vrouw Wibautvan Gastel zich hoofdzake lijk tot een algemene schets van de pogingen om tot een Verenigd Europa te komen en de resultaten, die daarbij reeds bereikt zijn. Zij sprak onder meer over de werkzaamheden van de Raad van Straatsburg, over de Kolen- en Staalgemeenschap en de Europese Defensiegemeenschap. Dat er wel fouten gemaakt worden bij het tot stand brengen van de Europese in tegratie vond spreekster niet zo bezwaarlijk, want het nageslacht moet volgens haar, ook nog iets te doen hebben. Door de afdeling Heemstede van de Dienst B.B. is voor Woensdag 24 Maart een contactavond georganiseerd, welke in de bovenzaal van het Minerva Theater ge houden wordt. Voor deze gelegenheid zal de heer P. G. van Zwieten, plaatsvervan gend Kringhoofd in de Haarlemmermeer een korte causerie houden over de zelfbe scherming in wijken en blokken, waarna een aantal toepasselijke geluidsfilms ver toond zullen worden. Enige maanden ge leden werd een dergelijke avond gehou den voor alle brandweer-vrijwilligers in Heemstede. Thans is deze bijeenkomst be doeld voor de overige vrijwilligers der B.B., waaronder ook de wijk- en blok hoofden. Een jaar of Avat geleden zaten twee Dcli-planters op een terrasje van hun sociëteit. Ze waren met verlof geweest en wisselden hun belevenissen uit. Het weer was niet zo best geweest. „Het voorjaar viel dit jaar op Woensdag", zei de een. „Dan heb je nog geboft", meende de ander, „want ik kan me nog herinneren dat het er een keer helemaal niet was, we hadden toen een schrikkeljaar". De zwartkijkers zullen hun hart aan deze anecdote ophalen, maar ze staan in het ongelijk. Want al mag het dan zijn alsof de weerbarstigheid van de winter niet van wijken weet, wie zijn ogen de kost geeft kan de verschijnselen waarnemen van een naderende capitulatie. Het voorjaar is zijn deemoedige offensief begonnen. Hier en daar steken crocusjes de kop op, en de enkele zachte dagen hebben de kale takken al leven ingeblazen. En wij behoeven waarlijk geen profeten te zijn om te voorspellen dat de lente als win naar uit dit strijdperk tevoorschijn zal treden. En gelukkig staan wij niet alleen in deze mening. Toen de eekhoorns in de Haarlemmer Hout hun winterslaap deden, waren velen in de weer om plannen uit te werken, werkzaamheden te coördineren en manifestaties te organiseren, teneinde de ongetwijfeld talrijke binnen- en buiten landse gasten een attractief programma te kunnen bieden. De Haarlemse hotels zijn vrijwel alle voor het komende -seizoen volgeboekt, waarbij opmerkelijk is dat het grootste aantal reserveringen van Engelse zijde kwam. Op de tweede plaats komen de Fransen, voorts worden er vele Belgen en Duitsers verwacht. Uiteraard zullen velen Haarlem als uit gangspunt kiezen voor hun excursies naar de omgeving, waarbij veler aandacht ge richt zal zijn op de Keukenhof, dat dit jaar zijn eerste lustrum viert. Op 2 April, tien dagen later d'an oorspronkelijk de bedoe ling was, zal Z.E. minister mr. J.W. Beyen, minister van Buitenlandse Zaken, de opening verrichten. Het laat zich verstaan dat de Keukenhof dit jaar met een extra kleurig gewaad voor de dag zal komen. Het tentoonstellingsterrein is met drie hectaren uitgebreid, waarop een bijzon dere rotstuin werd ondergebracht.Ondanks de koude zullen velen, die zich voorstellen om de Keukenhof in het begin van het seizoen te bezoeken, niet teleurgesteld worden, omdat ook dit jaar een tulpenkas, waarin 800 variëteiten te bezichtigen zijn, het begin van de expositie zaïl opluisteren. Evenals vorige jaren zal de tuin plaats bieden aan een tentoonstelling van beeld houwwerken, waaraan dit jagr voor de in zenders een wedstrijd werd verbonden. Als de kleine jongens en meisjes straks weer langs de weg staan met hun kleurige slingers, en velé automobilisten ten bewijze van hun bezoek aan deze streek zo'n krans met zich meevoeren, dan is dat een klein en kleurig voorproefje van het corso, dat op Zaterdag 24 April gehouden wordt. Men stelt zich voor om op die datum, als de groei en bloei der bloemen de organisa toren tenminste geen parten spelen, de stoet om 1 uur uit Sassenheim te doen ver trekken. Van daaruit wordt heen en terug naar Lisse en Hillegom gereden. „Melodie in bloemen" is het thema voor dit jaar, en men mag dus verwachten dat de deelne mers. van wie er velen uit de bollenstreek zelf komen, van hun deskundigheid in de bespeling van deze melodie zullen doen blijken. Het aantal inschrijvingen is mo menteel al groter dan vorig jaar. Naar alle waarschijnlijkheid zullen de hoogvliegers ond'er de bezoekers in staat worden gesteld om per helicoptère een De minister van Verkeer en Waterstaat, mr. Algera, heeft met zijn ambtgenoot van Financiën overleg gepleegd over een vijf jarenplan tot opheffing van een aantal ge lijkvloerse kruisingen tussen spoorlijnen en wegen. De uitvoering van dit pïan, dat voorziet in dè bouw van viaducten, zal 120 millioen vergen. Het rijk en de Nederlandse Spoorwegen zouden daarin samen ƒ40 mil lioen bij te dragen hebben, de „localiteiten" (gemeenten e.d.) ƒ80 millioen. Dit wordt mede gedaan om de frequentie van de treinenloop te kunnen verhogen, hetgeen echter bovendien in Haarlem, Heemstede, Schiedam en Delft nog bepaal de andere voorzieningen zal vorderen. rondvlucht boven het kleurig aangedane gebied te maken. Een van de meest spec taculaire vergezichten zal, behalve de zich aaneen rijende bollenvelden, het restau rant Treslong opleveren. Dit restaurant heeft zich in de twee jaren van zijn be staan een degelijke naam verworven, en kon zich tot nog toe in een grote belang stelling verheugen. Daar zai het komend seizoen niets aan af d-oen, want voor 22 April bijvoorbeeld, werden er al 3509 lunches gereserveerd, terwijl dagen van 120,0 tot 1500 lunches en diners geen uit zondering vormen. Hillegom zai met dit restaurant een goed figuur slaan. In de demonstrati-etuin, d'ie op 2 April zal worden geopend, en waar het neusje van de zalm van de voorjaarsbloemen te zien zal zijn, zal dd't jaar voor het eerst de speciaal gekweekte Treslongtulp aan het publiek buiten de kring van deskundigen worden prijsgegeven. In Juni zal in deze tuin ook een expositie van beeldhouwwer ken worden gehouden, waaraan de Am sterdamse Academie voor Beeldende Kun sten haar medewerking zal verlenen. Te gelijkertijd worden er in een der zalen van het restaurant schilderijen van Neder landse jonge kunstenaars tentoongesteld. Op Zondag 9 Mei wordt er, en waarlijk niet alleen ten behoeve van de vrouwelijke belangstellenden, een internationaal kap- concours gehouden. Een en ander zal zich in de vorm van een bruiloftspartij presen teren. De kapsels van de bruid en van de vrouwelijke leden van haar gevolg, die een rondgang zullen maken door de demon- stratietuin, zullen geïnspireerd zijn op. bloemmotieven. De Nederlandse televisie heeft voor deze gebeurtenis belangstelling getoond. Gedurende de weekeinden van 24 en 25 April, en 1 en 2 Mei wordt er vervolgens ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan der Hillegomse Harmoniekapel een muziek concours gehouden, waaraan tweeëntwintig buitenlandse en achttien nationale muziek kapellen zullen deelnemen. Zij zullen onderworpen worden aan het oordeel van een internationale jury. Onder de kapellen bevindt zich ook de Engelse kampioen, een gezelschap van 120 man. Veel van de te verwachten toeloop zal te danken zijn aan de omstandigheid dat Radio Bremen een bezoek aan de bollen streek propageert. Veel Amerikanen van de bezettingstroepen en Duitsers worden daar om verwacht. Ook Zandvoort heeft de winter waarin het zee-geruis de overhand had, in plaats van het 's zomers opklinkende strand- rumoer. besteed om met de nodige zorg zich aan de voorbereidingen van het naderende seizoen te wijden. Nog maar kort geleden hebben de strand-exploitanten hun wit houten gebouwtjes op het strand doen ver rijzen, zodat er weinig fantasie meer voor nodig is om zich een zomerse drukte voor te stellen. Ongetwijfeld vormt hötel Bouwes de toon aangevende factor bij de ontvangst van het voorseizoen. Op 2 April zal het haar deuren openen om de eerste, vroege en misschien nog wat kleumende gasten te ontvangen. De noodzakelijk gebleken uitbreiding en verbetering zijn voltooid en 't ligt in de be doeling om kort na de opening een begin te maken met de dagelijkse cabaret- en CultureeUcomité Oud Schoten Drie leeftijdsgroepen besprak dokter C. E. Lindenbergh in het bijzonder toen hij Woensdagavond in de Koningin Emma- school in Haarlem-Noord een lezing hield voor het Cultureel Comité Oud-Schoten over de verschillende ziekten die het kind kunnen belagen: de zuigelingen van 09 maanden, de kleuters van 1 tot 5 en de schoolkinderen van 5 tot 12 jaar. In de pe riode waarin het kind nog bij de moeder is begint het gevaar al; verschillende oor zaken kunnen het in geestelijke of licha melijke zin storen. Geslachtsziekten vor men een gevaar voor het kind in wording. Tegenwoordig zijn ze makkelijk te bestrij den met penicilline en sulpha-praeparaten, maar ontijdige ontdekking kan oogontste king en zelfs blindheid voor het kind be tekenen. Ook voor rode hond is het oppas sen gedurende de zwangerschap; hoewel de ziekte op zichzelf vrij onschuldig is kan zij afwijkingen bij de baby veroorzaken. Ook geestelijke spanningen laten soms hun na delige invloed op het kind achter. Bij het hoofdstuk geboorte haalde dokter Linden bergh een rijmpje aan van Vader Cats die reeds in de 17de eeuw de gevaren van een bevalling bezong en aandrong op kundige hulp in de moeilijke uren van een vrouw. Gedurende de eerste negen maanden van zijn jonge leven kunnen bij de baby tal van stoornissen optreden. Monsterkinderen zijn gelukkig zeldzaam; spreker had er in zijn twintigjarige praktijk nooit een mee gemaakt. Waarvoor men bij de zuigeling goed op moet passen is de navelinfectie, die geling, maar bij besmetting met diphteriebacillen, een zeer gevaarlijke naveldiphterie kan worden. Laatstgenoemde ziekte is voor de kraamvrouw eveneens zeer gevaarlijk. Voor borstvoeding brak spreker een lans; deze is volgens hem niet te ver vangen. Met negen maanden wordt het kind gespeend, d.w.z. krijgt het uitsluitend vast voedsel en wat melk. Mazelen, wa terpokken, rode hond en kinkhoest zijn wel de meest voorkomende ziekten die de kleuter doormaakt. Maar ook de aman delen kunnen veel last en ziekte veroor zaken. Daarom is het beter deze vroegtij dig te verwijderen. Op de leeftijd van tweeënhalf jaar gebeurt dit tegenwoordig dikwijls. Ook het schoolkind kampt na tuurlijk met de reeds genoemde besmet- tingsziekten en daarnaast nog met tal van houdingsafwijkingen door het zitten in schoolbanken. Dit waren dan de „nare" dingen, zoals spreker het uitdrukte; de opwekkende mededelingen kwamen in de vorm van een statistiekje waarin werd aangetoond hoeveel hoger de gemiddelde levensduur van de mens ligt dan een halve eeuw ge leden. Sinds 1950 heeft men een goede kans de 70 te halen. Het aantal woningen, dat in Januari 1954 werd voltooid is een record voor alle eerste maanden van de jaren sedert de be vrijding. Er werden in Januari volgens ge gevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek 3816 woningen opgeleverd, waarin 99 duplexwoningen begrepen zijn. Het hoogste aantal in Januari was tot dus verre in 1952 bereikt, namelijk 3765. ADVERTENTIE Hé. Rinus, je vergeet je boterhammen met REMIA MARGARINE mee te nemen. Vandaag is de Haarlemse kunstschilder Jan Visser vijfenzeventig jaar geworden. Hoewel deze schilder in hart en nieren Alkmaarder van geboorte is, is zijn leven al van jongs af met dat van Haarlem ver weven. Hij was leerling van de Haarlemse Kunstnijverheidsschool en vond zijn weg naar de vrije schilderkunst langs de om weg van het grafisch bedrijf, waarin hij als graveur en lithograaf zijn sporen ver diende. Hoewel door de lcleurgloed van zijn schilderijen en het warme menselijke gevoel, dat uit zijn tekeningen spreekt heel goed begrijpelijk is, dat het keurslijf der grafische vakken hem te nauw werd heeft deze grafische omweg ongetwijfeld zegenrijk gewerkt en een stempel van toe gewijd vakmanschap gedrukt op zijn ge hele oeuvre. De lithografie bleef een ge liefd uitdrukkingsmiddel van hem. In de eerste vijftien jaren van zijn schilders loopbaan vond Jan Visser steeds weer in spiratie in de zee die een van zijn geliefdste onderwerpen werd. Later kwamen bloem stukken, stillevens en portretstudies, die evenzeer de aandacht van de kunstmin naars trokken, door gedegen vakkennis en levensvreugde. Van die eigenschappen profiteerden de leerlingen der Vrije Haar lemse Schildersschool, waarvan hij de lei ding thans nog heeft. Hij hield zijn leer lingen steeds voor, dat het kunstenaar schap voor een belangrijk deel wordt be heerst door het volhouden, doorwerken en verdiepen in het onderwerp, een stand punt, dat in cleze tijd alle aandacht ver dient. Visser's vriendelijkheid, hulpvaar digheid en doorzettingsvermogen deden hem vele vrienden verwerven, die hem al len speciaal op deze dag een warm hart zullen toedragen. variété-programma's, waarmee het vorig seizoen zoveel succes werd geboekt. Aan deze opening gaat de grote voorjaars-show van de Zandvoortse winkeliers vooraf, welke op 30 en 31 Maart en 1 April wordt gehouden. Het ziet er naar uit dat deze expositie door haar opzet voorgaande der gelijke evenementen zal overtreffen. De ruime hall van hotel Bouwes zal in een bloementuin worden herschapen door een massale aanplant van bloeiende bollen. Een strijkje zal er de gewenste stemming brengen. Men overweegt om de openluchtconcer ten op het Raadhuisplein, die georganiseerd worden door de stichting „Touring Zand voort," zo mogelijk al in Juni te doen aan vangen. Men wil hiertoe overgaan omdat deze concerten door badgast en inwoner het vorig jaar zeer werden gewaardeerd en vooral in de avonduren een gezellige stem ming in het dorp brachten. Een bijzondere attractie zal de verwezen lijking van het plan van Carel Briels op leveren. om van Juni tot en met Augustus een soort veredeld Lunapark-amusement te brengen, onder de ogenschijnlijk nogal tegenstrijdige titel „Rivièra in Zandvoort". Hiervoor werd door het gemeentebestuur een terrein aan de Burgemeester Engel- bertstraat aangewezen De stichting „Tou ring Zandvoort" heeft voorts een veelom vattend programma ontworpen, waarop onder andere voorkomen een zandbouw- en ballonwedstrijd, twee vuurwerk-manifes taties en vele andere evenementen. De heli- coptère-dienst die ook hier voorbereid wordt voor het voorseizoen van 1 April tot half Mei, zal uiteraard een bijzonder evene ment worden. Als de voortekenen niet be driegen, staat Zandvoort een druk seizoen te wachten. Reeds nu wordt zowel bij de bedrijven als bij particulieren veel ver huurd. Vooral van Duitse zijde wordt hier een grote toeloop verwacht. Het, zal er in het komende seizoen waar lijk niet aan georganiseerd vermaak ont breken. Het voorjaar staat op de drempel. De deuren staan open. Wegens vertrek van de heer M. Hoogen dijk naar elders, zag de Jan van Goyen- straatvereniging zich op de Woensdagavond gehouden jaarvergadering verplicht, een nieuwe voorzitter te benoemen. Gekozen werd de heer D. Schol, die verklaarde de benoeming te aanvaarden. Vervolgens werd het periodiek aftredende bestuurslid, de heer P. Sliggers, herkozen en in plaats van de heer Klein, werd de heer N. Dodeman benoemd. Het bestuur is als volgt samen gesteld: D. Schol, voorzitter; A. C. de Bruyn, secretaris; P. Sliggers, penning meester en A. R. P. Jongkind en N. Dode- man. commissarissen. Na het huishoudelijk gedeelte van deze vergadering, die onder leiding stond van de ere-voorzitter, de heer N. de Lange, heeft de heer Schol de scheidende voorzitter be dankt voor alles, wat hij voor de vereni- i ging heeft gedaan, waarop hij hem het ere- lidmaatschap aanbood. Vervolgens sprak de heer De Bruyn namens alle winkeliers uit de Jan van Goyenstraat, die herinnerde aan de resultaten onder leiding van de heer Hoogendijk bereikt. Hij bood de heer Hoo gendijk ter herinnering aan zijn negenjarig voorzitterschap een zilveren sigarendoos met inscriptie aan. Hierna sprak de heer Jongkind namens de. feestvereniging, die voornamelijk het aandeel belichtte, dat de heer Hoogendijk bij de bouw der nieuwe huizen voor het tijdens de bezetting zo zwaar geteisterde dorpje Putten heeft ge had. Ter herinnering overhandigde hij de scheidende voorzitter de door Polygoon vervaardigde film welke op deze gebeurte nissen betrekking heeft. De heer N. de Lange verklaarde de heer Hoogendijk voor al tijdens het Puttershoek-festival te heb ben leren kennen als een actief en tactvol mens, die voornamelijk door deze eigen schappen de ideale voorzitter is geweest. Hij wenste hem in zijn nieuwe vaderland veel succes en bood mevrouw Hoogendijk een zilveren bonbonschaal aan. Het Her stellingsoord „Unicum" had een mand met bloemen gezonden, uit erkentelijkheid voor de spontane wijze waarop de heer Hoogen dijk diverse acties ten bate van deze stich ting ondernomen heeft. De heer Hoogendijk dankte voor de hem gebrachte hulde. Bij de televisie-uitzending van het con cert door het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest, onder leiding van Toon Ver- hey, die onlangs uit het Minerva Theater heeft plaats gehad, is de ontvangst op het beeldscherm voortreffelijk geweest. De technici is gebleken, dat de zaal over een voor dit doel uitstekende accoustiek en accomodatie beschikt. Reeds is besloten in de toekomst meer uitzendingen uit het Minerva Theater te doen plaats vinden. De eerste hiervan is vastgesteld op Dins dag 11 Mei, in het televisie-programma van de K.R.O. Uitgezonden wordt de revue „Tijd voor jolijt", met in de hoofdrollen Gerard Walden en Berry Kievits. De afdeling Heemstede van de Algemene Bond van Ambtenaren heeft in het caféta- ria-restaurant aan de Binnenweg een fees telijke bijeenkomst gehouden, waarvan het hoogtepunt werd gevormd door de uitrei king van een zilveren insigne aan drie leden, die langer dan vijfentwintig jaar lid zijn geweest van een bij het N.V.V. aange sloten organisatie. Na een kort openings woord van de voorzitter werd muzieK ren gehore gebracht. Vervolgens reikte de voorzitter aan drie jubilerende leden, de heren Van Doorn, De Groot sr. en Kat het zilveren insigne uit, dat door een fraaie oorkonde werd vergezeld. De dames ont vingen theelepeltjes. Het resterende pro gramma van muziek en zang verzorgden de leden, geassisteerd door de humorist Ko Bos. Het wandelbos „Groenendaal" maakt weer aanstalten een fleurig lentekleed te gaan vertonen. Dp vroege bollen, die op verschillende plaatsen acte de préSence hebben gegeven, beijveren zich de her innering aan de Flora 1953 levendig te houden. Een en ander bekoort niet alleen de rustige wandelaar, maar heeft ook de aandacht getrokken van de lieve jeugd die uit louter baldadigheid, of om moeder thuis te verrassen, zich al onledig heeft gehouden met het roekeloos verwijderen van bol en bloemen. Uiteraard is dit van dalisme niet aan de opmerkzaamheid der politie ontgaan, zodat in opdracht van de burgemeester alle hoofden van Heemsteed- se scholen werd verzocht, de jeugd met klem het verkeerde van een dergelijke handelwijze onder het oog te brengen. Bovendien heeft de politie instructie ontvangen in het wandelbos een nauwlet tend toezicht uit te oefenen, om de ontlui kende natuur op deze mooie plekjes te beschermen. Overtreders zullen voortaan onmiddellijk naar het bureau van politie worden overgebracht. De politic doet een dringend beroep op de medewerking van ouders, onderwijzers en alle bezoekers van „Groenendaal", om te trachten verdere ver nielingen in het wandelbos te voorkomen. De plannen voor hef bouwen van twee- en dertig bouwkaswoningen aan de aan te-leggen Deken Zondaglaan te Volgelen- zang zijn thans zover gevorderd, dat de aanbesteding ervan op 30 Maart zal ge schieden op het Raadhuis te Overveen. Met het grondwerk, het bouwrijp maken van het terrein en het aanleggen van de Deken Zondaglaan tussen de Leidsevaart en de Vogelenzangseweg is onlangs een aanvang gemaakt. Er zullen vijfendertig woningen worden gebouwd, waarvan drre arbeiders woningen in de particuliere sector. De overblijvende tweeëndertig woningen zijn alle bouwkaswoningen. Hiervan zijn zes tien arbeiders-, dertien kleine midden stands- en drie gewone middenstandshui zen. Van de tweeëndertig bouwkaswoningen worden er veertien door de gemeente be kostigd en achttien worden door de bouw- kasspaarders gebouwd. Dertien gezinnen van bouwkasspaarders zullen de woning betrekken. De overige tweeëntwintig perce len worden verhuurd, hetgeen het Huis vestingsbureau alleen toestaat als er inge zetenen uit de gemeente Bloemendaal in de huizen kunnen trekken. Dit betreft dus de drie particuliere, de veertien gemeente en nog vijf van de bouwkaswoningen. De negen op kosten van de gemeente te bou wen arbeiderswoningen zullen aan de Vogelenzangseweg verrijzen. De huurprijs van de arbeiderswoningen is naar schat ting negen tot tien gulden per week. De bouw van de tien bouwkaswoningen van het grotere type aan de Juliana van Stolberglaan te Aerdenhout (vier dubbele en twee enkele villa's) maakt een goede voortgang. Verwacht wordt, dat deze eerst gereed zijnde bouwkaswoningen in de ge meente Bloemendaal in Juli van dit jaar in gebruik kunnen worden genomen. Het verslag over 1953 van de afdeling Haarlem van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellingsoorden en Gezondheids kolonies vermeldt, dat in dat jaar op advies van de Gemeentelijke Geneeskundige Dienst 119 kinderen van alle gezindten werden uit gezonden, met een totaal van 4871 verpleeg- dagen. f Van deze kinderen werden er 113 ver pleegd in de gezondheidskolonies geduren de zes weken. De hoogste gewichtstoename was 4.9 kg.: de gemiddelde gewichtstoename bedroeg 2.2 kg. In de herstellingsoorden te Nunspeet en Wijk aan Zee voor de zwakkere patiëntjes, waar een meer gespecialiseerde en indivi duele verzorging der kinderen plaats vindt, werden 5 kinderen 'verpleegd gedurende 4 tot 6 maanden. De kinderen kregen hierop bij de inrich ting behorende openluchtschool ook onder wijs. De hoogste gewichtstoenamen bedroeg 13.3 kg.; de gemiddelde gewichtstoename 5 kilogram. De uitzending was over het gehele jaar verdeeld, want de zwakke en herstel behoe vende kinderen kunnen, wel degelijk ook 's winters met succes een gezondheidskuur ondergaan; de resultaten van de winter- uitzending zijn zelfs in doorsnee nog guns- liger dnn die van de zomeruitzending, zoals de ervaring leerde. De ouders droegen naar vermogen bij in de verpleegkosten. De opbrengst der leden-contributies was nog onbevredigend, maar dank zij de op brengst van de jaarlijkse collecte en enkele grotere giften, was het mogelijk de kinderen, die het nodig hadden, uit te zenden.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 11