Cards WEEKRECLAME Carels Tip-Top Casino Witbrood BOLLETJE m ABC Behang EIERBESCHUIT Plaats een Groentje R 0 0 U E R S ABC Behang - Telefoon 12199 CHRISTIANS - Goederenhandel iiP Onderwerp Atlantis bekoorde velen Ria Roozen PRIMA DIK VET SPEK 1.ID p.p. 5 POND f 5, EXTRA SCHOONMAAK AANBIEDING HET KLEINE WINKELTJE Amsterdamse Beurs 10 Lezing voor Archaeologische Werkgemeenschap Soldaat J. Mulder met militaire eer begraven Drs. Hueting sprak voor Jongerengroep der B.E.F. Kassier veroordeeld tot tien maanden met aftrek Kindersterfte-cijfers van de UNO Electr. ontharing Verw. van wratten KANTOORRUIMTE GEVRAAGD Bloemendaal Lindenheuvel gaat het derde jaar in Sizo op de planken Fa. H. 1. LOKMAN, Zijlstraat 96A, Haarlem Dames- en Herenconfectie Meubelen - Bedden Tapijten - Gordijnen enz. enz. THE HIGH CLASS SHOE Model CLOU A.s. Zaterdag 20 Maart 1954 Vrijdag 19 en Zaterdag 20 Maart MS I :r|j|| VITAMINE A: VITAMINE B: VITAMINE D: ZOEKPLAATJE DONDERDAG 18 MAART 1954 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Voor ©en talrijk publiek sprak de heer F E. Farwerck uit Hilversum Woensdagavond op een bijeenkomst in hotel De Leeuwerik van de Archaeologische Werkgemeenschap over het onderwerp Atlantis. Dit probleem heeft door alle eeuwen heen op velen een grote bekoring uitge oefend hetgeen wel blijkt uit de ongeveer 25.000 geschriften, die in de loop der tij den hierover zijn verschenen. Bij de oude Grieken schreef Plato er reeds over in zijn Timaios en Kritias. Vele schrijvers kwa men na hem met evenzovele theorieën. Overal ter wereld heeft men Atlantis ge zocht; men meende het te ontdekken of te moeten zoeken in Noord- en Zuid-Amerika, in Zweden, Spitsbergen, de Kaukasus, Ceylon en Kreta. Sommigen veronderstel den het verdwenen rijk op de bodem van de Atlantische Oceaan te moeten vinden. Al deze meningen bleken op den duur weer onhoudbaar. Ondanks de vele studies bleef Atlantis nog altijd een groot vraagteken. Nimmer lukte het veel zicht- en tastbaars aan te tonen, waardoor de fantasie steeds vrij spel had. Toch was Plato geen fantast, maar een betrouwbaar man en Solon, waarvan Plato zijn gegevens verkreeg, eveneens. Sinds kort heeft de Oost-Fries Jürgen Spanuth na ernstige studie een oplossing voor het Atlantis-vraagstuk gevonden. Hij heeft alle bekende gegevens en bronnen zo nauwkeurig mogelijk onderzocht en uitge werkt, zodat zeer velen nu aannemen, dat hij het probleem ontraadseld heeft. Op een van zijn reizen bezocht Solon Egypte en vernam daar van priesters in de tempel te Sais over de oudste geschiedenis van Griekenland en de Noordzeevolken van Atlantis. Deze berichten waren opgetekend op papyri, die in de tempel bewaard wer- wen. Toen verstond men onder de wereld zee, cle einden van de wereld en de zuilen vain Heracles het Noorden van Europa. Geweldige natuurrampen verzwolgen het door Atlas gestichte oude Atlantische rijk. Ook verdween toen het koningseiland Ba- sileia waarop de koningsburcht en de tempel zich bevonden. Plato geeft over al deze dingen duidelijke beschrijvingen. In Atlantis vond men veel koper, tin, ijzer en barnsteen, het geheimzinnige oreichalkos. De Noordelijke volken moesten hun woongebieden verlaten en trokken door geheel Europa naar het Zuiden tot in Palestina en Egypte toe. Alleen Athene bood weerstand en bij Egypte werden de Noordzeevolken in een zeeslag door de Egyptenaren verslagen. Verschillende vol ken zoals de Phoeniciers en Filistijnen sloten zich bij de Noordzeevolken aan. Deze gebeurtenissen speelden zich af om streeks 1200 voor Christus volgens bere keningen waarmee de datering van opge graven voorwerpen en de Egyptische inscripties overeenstemmen. In Noord- Europa leefde men toen in de bronstijd. In de tempel van Medinet Habu in Egypte bleven vele inscripties en tekeningen over die tijd bewaard. Ramses III gelukte het de Noordelijke krijgsmachten te weerstaan. Het Atlantische rijk naar de beschrijving van Plato lag in de Noordzee, waar Hel goland (heilig land) nu nog een overblijf sel van is. Dit stemt overeen met hetgeen over de situatie aldaar bekend is, ook geologisch is het aantoonbaar. Homerus beschrijft in zijn Ilias en Olyssee de tocht van Odysseus. Het blijkt nu, dat Odysseus in Atlantis terecht was gekomen. Hieruit zijn weer aanvullingen en bevestigingen van Plato's 'berichten geput. Spanuth heeft geld ingezameld voor een expeditie, die hij in 1952 uitvoerde waarbij hij door middel van duikers, in de omgeving van Helgo land door verschillende vondsten en opme tingen de juistheid van zijn beweringen kon aantonen, waardoor zijn nieuwe At lantis theorie bewezen geacht kan worden. De lezing werd met lichtbeelden toege licht en verschillende vragen door spreker behandeld. De voorzitter mr. C. M. J. de Jongh dankte de spreker hartelijk voor zijn boeiende voordracht, die met grote be langstelling was gevolgd. Gistermiddag omstreeks één uur vond op de Ncorderbegraafplaats de leraarde be stelling plaats van de soldaat eerste klasse J. Mulder, die Zaterdagavond bij het do delijk ongeval in de Ripperdakazerne om het leven kwam. De stoet, die om techni sche redenen niet van huis uit maar van af de splitsing Vergierdeweg-Rijksstraatweg vergezeld werd door een militair escorte, werd voorafgegaan door tamboers die met omfloerste trommen deze laatste gang be geleidden. In de aula van de begraafplaats waar de met de nationale driekleur gedek te baar stond opgesteld, werd het woord gevoerd door luitenant-kolonel D. Coumou, die zeide mede namens de garnizoenscom mandant en officieren en manschappen van het 113e bataljon Aan- en Afvoer - troepen, waartoe de overledene had be hoord, te spreken. Hij memoreerde soldaat Mulder als een rustig militair met een goed technisch inzicht, die bij zijn vrienden als een prettige kameraad bekend stond. Lui tenant-kolonel Coumou merkte op dat deze gebeurtenis een waarschuwing was voor de militairen om bij het gebruik van vuurwapenen de uiterste voorzichtigheid te betrachten, hoewel ongelukken nooit geheel "te vermijden zullen zijn. Soldaat Mulder was ruim twintig maanden onder de wapenen en zou in Juli de dienst ver laten hebben. Op de schouders van solda ten werd de kist vervolgens naar de groeve gedragen, waar een groot aantal militairen in carré stond opgesteld. Nadat de ter aarde bestelling had plaats gevonden loste het vuurpeloton een eresalvo. Ver volgens werd door leger-aaknoezenier L. A. M. Haver een woord van troost gespro ken tot de ouders en het Onze Vader gebe den. Kaptein J. H. E. Groeneweg dankte namens de ouders de vele aanwezigen, en in het bijzonder de vertegenwoordiger van de Inspecteur van het Verkeerswezen, ma joor H. Vader. Onder de talrijke' bloem stukken bevond zich ondermeer een krans van de Ripperdakazerne. Lisse Bijeenkomst Theorie en Practijk Woensdagavond kwamen oud-leerlingen van de Rijkstuinbouwschool, verenigd in „Theorie en praktijk" in De Nachtegaal bijeen, onder leiding van de heer F. Roozen. De heer M. van de Water behandelde het onderwerp „Gebruik van dunne en zware oliën voor de bedrijven in de bollenstreek" en enkele films, die betrekking hadden op het onderwerp, werden vertoond. Weinig belangstelling Voor de onlangs gevormde jongerengroep van de Beweging van Europeese Federalis ten voor Haarlem en omgeving, sprak gister avond drs D. H. Hueting uit Amsterdam over de geschiedenis van de Europese Beweging en de noodzaak tot samenwerking in Euro pa. De heer Hueting had geen bijzonder omvangrijk gehoor. Niettemin kreeg de bij eenkomst een levendig karakter, daar spre ker en aanwezigen elkaar vonden in hun diep-gewortelde belangstelling voor de ge beurtenissen, die de wereld in beroering brengen. Gebeurtenissen, die plaats hebben in en om Europa en gevolg zijn van zowel internationale als nationale politieke, cul turele en economische misstanden. De heer Hueting volgde in zijn betoog de langzame groei naar een Europeese eenheid. Het is nog niet zo heel lang geleden, aldus de spre ker, „dat de gedachte voor de grootste in ternationale samenwerking werd gezien, als een geesteskind van m'aanzieken en fan tasten. Deze gedachte is niet eerder een be grip geworden voor de grote massa dan op het moment, dat twee wereldoorlogen tot het verleden behoorden. Het is echter niet juist om te veronderstellen, dat de federale gedachte niet leefde vóór deze oorlogen. Hugo de Groot, Immanuel Kant, Victor Hugo en Jean Jacques Rousseau waren figuren, die er reeds over schreven. Maar hun idee miste de uitwerking, daar de massa er al lerminst ontvankelijk voor was. Voorts her inneren wij ons de Oostenrijkse federalist Coudenhove Alergi, die later heeft bijge dragen tot de vormgeving van een federaal begrip en de vorming van een Volkenbond. Het federalisme ebde echter geheel weg teen in 1933 Hitler's voorbereidingen om het Duitse rijk onbegrensd uit te breiden, kwaadaardige vormen gingen aannemen. Een tweede wereldoorlog heeft moeten bewerkstelligen, dat de massa de nood zaak ging zien van opbouw en herstel in federatief verband, daar deze oorlog in haar gevolgen een klemmende eis tot eenwording naliet. Maar de gevolgen waren zodanig, (Europa's productieapparaat was stuk en de internationale handel was verbroken), dat de eenheidsgedachte moeizaam op de been kwam, in een negatieve sfeer, waarvan een typerend bewijs in ons land was de uiter- matie grote belangstelling vooral van jon geren voor het boek „De avonden" van Si mon van het Reve, dat in 1946 verscheen. Maar dat het federalisme het tenslotte won van het fatalisme werd bewezen in 1948 toen in Den Haag een congres van vertegenwoor digers uit alle Europese landen bijeenkwam om te spreken over de bevordering van Europa's herstel langs federatieve weg. Ook toen nog werden de federalisten gezien als fantasten, maar niettemin heeft dit congres het bewijs geleverd, dat Europa de schep per der eenheidsgedachte is. De uitwerking was groter dan men had verwacht, hetgeen bleek in de Raad van Europa in Straatsburg in 1949, welke de eenheidsgedachte tot uit voering bracht door het door Schumann ge propageerde plan voor een Kolen- en Staal gemeenschap aan te nemen en uit te werken, als unicum van een boven-nationale samen werking." Tenslotte zei de heer Hueting, dat het aan de federalisten is de plannen voor een Europees leger en een Europese grond wet uit de portefeuille te doen komen. De bijeenkomst werd gesloten met een le vendig debat, zowel over de problemen in en rond de Europese Beweging als over pro blemen van meer algemene strekking. Donderdagmorgen heeft de Haarlemse rechtbank uitspraak gedaan in de zaak te gen de 56-jarige J. D. T. uit Amsterdam aan wie ten laste was gelegd dat hij als boek houder-kassier van een Zaanse diepvries- fabriek in de loop van 1952 en 1953 herhaal de malen grepen in de kas van deze N.V. had gedaan tot een totaalbedrag van ongeveer f 16.700.—. De officier van Justitie, mr. B. van der Burg eiste veertien dagen geleden een ge vangenisstraf voor de tijd van één jaar met aftrek van het voorarrest. De rechtbank veroordeelde de kassier tot een gevangenisstraf voor de tijd van tien maanden met aftrek. In de meeste landen ter wereld is de kindersterfte in de afgelopen jaren aan zienlijk verminderd, zo blijkt uit het Sta tistisch Jaarboek 1953 van de UNO. Na Zweden, Hawai en Nieuw-Zeeland is de sterfte onder kinderen in hun eerste le vensjaar in Nederland het geringst. In de laatste dertig jaar is de kindersterfte in Nederland met twee derden verminderd, namelijk van 74,4 per 1000 levendgeboren kinderen tot 22,5. In België is de kinder sterfte ongeveer twee maal zo hoog als in Nederland. Het hoogste kindersterfte cijfer in Europa heeft Joegoslavië met 105,3. Daar sterft dus nog altijd ruim een tiende van het aantal kinderen vóór het bereiken van het eerste levensjaar. In ver schillende gebieden buiten Europa is de kindersterfte veel hoger: 145 in Barbados. 140 in Aden, 134 in Chili, 116 in India, 111 in Columbia. Toch blijkt uit de cijfers, dat ook in de zogenaamde onderontwikkelde gebieden de kindersterfte-cijfers over het algemeen een dalende lijn vertonen. Zo is bijvoorbeeld alleen al in Chili de kin dersterfte sinds 1949 afgenomen met 20 percent, evenals in Costarica. Voor een deel is deze gunstige ontwikkeling onge twijfeld te danken aan het werk van Uni cef, het Internationaal Kinderfonds van de UNO, aldus de Nederlandse inlichtingen dienst voor de UNO. SPAANSE TENNISSERS NAAR NEDER LAND. Als leden van de Spaanse ploeg, die 30 April en 1 en 2 Mei op de Mets-banen in Scheveningen tegen Nederland zal spe len in de eerste ronde van de Davis Cup competitie (Europese zóne) worden Marti nez, Draper, Ferrer en Olozaga genoemd, Naar verluidt zullen zij reeds in de eerste helft van April naar Nederland vertrekken. HYACINTENLAAN 31 HAARLEM. TEL. 15730. gezicht- en haarmassage, manicure en pedicure. Nummerbrieven, die volgens ons oordeel niet bona fide reageren op de Inhoud van advertenties, worden niet doorgezonden. Niet-afgehaalde nummer- brieven worden na 14 dagen vernietigd. ■-ben '"ZoEkTT U SU\0&R&tW-F=WA5 Prima zuiver eigen ge smolten Rundvet 0.80 p. p, Dik vers Niervet 0.80 p. p. Brusselse Paté 0.50 p. ons BARTELJORISSTR. 36-38 Brieven no. Borstels v.a. 10 ct. Grote be zems v.a. 25 ct. Luiwagens v.a. 25 ct. Zwabbers v.a. 85 ct. Kastpapier per rol 15 ct. Dweilen v.a. 50 ct. Kop en Schotels 3 stuks f 1.Kop en Schotel in 10 pastelkleu ren 50 ct. Kop en schotel m. gouden voet en rand in 8 kleuren 98 ct. GR. HEILIGLAND 20. Tie. 20957. Haarlem. Maandag was het twee jaar geleden, dat het buiten „Lindenheuvel" aan de Ter Hof- stedeweg in Overveen geopend wercP om een centrum te worden voor die grote groep van mensen, die zich eens even uit sleur en span ning van het dagelijkse leven willen terug trekken om in een stille omgeving tot rust te komen en de behoefte aan een gesprek over hun levensvragen te bevredigen. Het centrum werd gesticht op initiatief van de Witteveen-vereniging te Ermelo, waarvan de Bloemendaalse predikant dr. J. H. Stelma voorzitter is. In de afgelopen twee jaar werden onge veer 900 gasten ontvangen, met een totaal van 7298 gastendagen. Het bezettingsgemid delde in het tweede jaar lag ruim vijftig procent boven dat van het eerste jaar. In de loop van de tijd heeft ds.: R. van der Mast, predikant-directeur van het pastorale cen trum. bemerkt dat er velen zijn, die geregeld „Lindenheuvel" bezoeken. Men kan de ge regeld terugkomende gasten stellen op on geveer twintig procent van de negenhon derd. Hiervan waren er 350 in het eerste en 550 in het tweede jaar van het bestaan van „Lindenheuvel". De predikant-directeur legde in een on derhoud nadruk op de persoonlijke vrijheid. De enige verplichting is, dat de een de an der niet stoort. Binnen het kader, waarin Lindenheuvel nu werkt wil men een ander werk opzetten waarover onlangs uitvoerig is gesproken door ervaren predikanten in de Raad van Herderlijke Zorg. Men is er namelijk bezig met het uitwerken en orga niseren van een cursus voor innerlijke trai ning, die onder leiding van ds. Van der Mast zal staan. Deze bijeenkomsten van kleine groepjes mensen, gedurende een lang week einde of van een periode van drie of vijf dagen, willen niet de aanspraak hebben van een conferentie of een retraite te zijn. Maar er zijn veel mensen, die een leegte voelen om met de innerlijke dingen van het dage lijks leven bezig te kunnen zijn en daaraan wil de nieuwe cursus in Lindenheuvel nu tegemoet komen. Op dit ogenblik is de bezetting in Lin denheuvel zeer gering, maar met de Paas dagen en de daarna volgende week zijn de dertig bedden volledig bezet; zo zal het wel blijven gedurende de gehele zomer. In 1953 was het gebouw van omstreeks half Mei tot eind September geheel vol. Hillegom De toneelvereniging Sizo kwam Woensdag avond voor de tweede maal in dit seizoen voor het voetlicht in de zaal Flora, thans met het blijspel „Die ondeugende Dolsie". De voorzitter die de avond opende, sprak zijn teleurstelling uit over het feit dat de zaal niet beter gevuld was. Hij meende, dat de amateur-toneelverenigingen wel te lijden heb ben van het vele wat thans in Hillegom wordt geboden. De keuze van het toneelstuk was ditmaal gelukkig beter geslaagd dan de vorige maal. Het was ook nu een blijspelletje zonder meer, maar het was nu vrij van banaliteit. Er wa ren verschillende jonge krachten in de groep opgenomen, die het er over het algemeen vrij goed afbrachten. Henk de Wagt en Wim v. d. Steen waren echter wel de beste spelers in dit stuk. Vooral de eerste gaf prima spel te zien, terwijl hij een extra compliment ver dient voor zijn rolkennis. Hier ontbrak het bij de anderen nog al aan. De jonge dames- medespelenden moeten zich nog wat vrijer over het toneel kunnen bewegen dan het ge val was. De regisseur verdient alle lof voor het vlotte tempo waarin het stuk kon worden afgewikkeld. Volgende maal een nog wat betere rolkennis bij de spelers en het publiek zal nog meer kunnen genieten van het ge- bodene. Slotkoers Openings gisteren koersen 1-3 34 Nederl.'47 97% 97 \.K.U 19854 199 Jnilever 259)4 258 3hilips Gloeil. 258 259 -Con. Petroleum 426)4 431 Vdam Rubber 125 127 rloll Amer. Lijn 15014 15034 N. Scheepv Unie 138)4 138 H.V.A 120 121 Deli Mij 111H 111 Amsterd. Bank 185J4 18534 "Ted. Handel Mij. 180 180 Rotterd. Bank 17434 17434 Twentsche Bank 187 187 Anaconda Copper 33% 33% Bethlehem Stee) 5334 5434 Republic Steel 50 5034 Shell Union 9034 91 22 22 U. S. Steel 413/„ 41 Wel beter maar niet duurder! HEERENSINGEL 167 - HAARLEM Op zeer gemakkelijke betalingsvoorwaarden. it's wonderful Verkriiebaar in alle eerste klas zaken 250 gram Haagse rondjesvan 70 voor 53 (Bez. 55 ct.) 200 gram Arnh. meisjesvan 70 voor 60 (Bez. 62 ct Pensé Royal (verpakt) nu 85 ct Eierkoeken 3 stuks 25 ct. Diplomaten 5 stuks 60 ct. 150 gram Granada Wafels van 48 voor 41 ct 100 gram Roomeitjes van 35 voor 31 ct'. Krentenpanbrood (rijk gevuld) van 59 ct. voor 54 ct. Chocostaven Van 69 voor 59 ct. Nougatine gebakjes van 13 voor 10 ct. Moorkoppen met slagroomvan 25 voor 22 ct A brikozeuflappen 14 ct. (ongeëvenaard in kwaliteit) mm - gesneden en verpakt 11 Cl. Zeeuws Volkorenbrood (afgeh.) 34 ct. - I: r: s s i xiji* iip 1 li Langzamerhand leren ze praten, langzamer hand worden ze groot. Geef ze iedere dag Bolletje Eierbeschuit, die méér voedings waarde heeft dan gewone beschuit. bescherming tegen infecties, tegen ontsteking van de zenuwen, ter voorkoming van Engelse ziekte. Alleen in iedere rol Bolletje zitten die prachtige Amerikaanse fechnicolor-p/akp/aaf/es. waar de kinderen gewoon om vechtenI Wie kan het andere diertje vinden, dat zich in het plaatje verstopt heeft? Probeer maar eens, 't is niet zo erg moeilijk hoor cv; 4

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 12