Daling aantal werklozen is in Februari begonnen Spit Of Jicht SLOAN S liniment* Wereldnieuws Gemeente wil „Maranatha kopen en weer verhuren PANDA EN DE KALKERKAR ovomji^ Jongeren voelen zich niet tot loodgietersvak aangetrokken De radio geeft Vrijdag Straal jager stortte in IJselmeer Wüziging Buitengewone Pensioenwetten ^ocli ia Uet zo J DONDERDAG 18 MAART 1954 2 Kalkmortelfabriek in Amsterdam P. de Boer in het ongelijk gesteld KEIR Gr. Houtstraat 37 naast Luxor Windstoot dreef de „Laagkerk" uit de koers Proces tegen borgstellingsfonds In ons land een arts op 1200 inwoners Kerkelijk Nieuws Twee inzittenden omgekomen Nederlandse Export Federatie opgericht KL i Marianne Philipsprijs voor J. H. F. Grönloh id? lusteloos? Zoutgehalte der zee Ondanks het feit, dat door de vorst in de maand Februari de werkzaamheden in vele takken van het bedrijfsleven beperkt waren of stil gelegd zijn het aantal werkzoe kenden in het rayon Haarlem van het Gewestelijk Arbeidsbureau verminderd. Daar uit blijkt, dat er reeds voorbereidingen getroffen zijn voor het seizoen en mogelijk zou een nog sterkere daling zijn waargenomen dan thans als de vorst niet zo streng was geweest en zo lang had geduurd. Talloze schilders zijn vooral in het laatste deel van de maand niet aan het werk geweest en het aantal werkzoekenden bedroeg eind Februari 83 en in het vorig jaar 223. De reden is, dat er een druk gebruik is gemaakt van de subsidieregeling van het rijk. Er was in Februari weer een groot aanbod voor werkzaamheden voor vrouwen. Gebleken is, dat de animo voor -het loodgietersvak onder de jeugd zeer gering is. Door de vorst, die zich eind Januari in zette en in de maand Februari voortzette, lagen de bouwwerken stil en grondstoffen konden niet in voldoende mate worden aangevoerd. Deze factoren hebben invloed gehad op het bedrijfsleven in het algemeen. Hierdoor ontstond geen stijging van werk loosheid, omdat de werknemers na de vorst hun. werkzaamheden konden voort zetten. Eind Februari stonden er 2655 werkzoe kenden ingeschreven en eind Januari 2792. In October was de stijging begonnen, die tot Januari heeft voortgeduurd en thans is er reeds een vermindering van het aan tal werkzoekenden in Haarlem en omge ving waar te nemen. In vergelijking met het vorig jaar zijn de cijfers gunstig. Toen waren er eind Januari 3493 personen in geschreven en eind Februari 3443. Het verschil met het vorig jaar is dus 788. Het is niet uitgesloten, dat als de vorst dit jaar niet zo streng was geweest de daling nog groter was geweest. Er is op het ogenblik veel werk in de bouwnijverheid en de vraag naar bouwvakarbeiders is de laat ste weken groot. Het aantal werkzoeken den in deze groep daalde van 426 tot 388. Veel werk voor schilders Vele schilderspatroons hebben in de laatste periode van Februari schilders aangenomen, omdat zij nog wilden profite ren van de subsidieregeling van het rijk. Aanvankelijk zou die op 1 Maart aflopen, maar wegens de vorst is de termijn ver lengd. Stonden er vorig jaar eind Febru- ax-i ingeschreven 223 werkzoekenden, thans was het aantal 83. Het aantal werkzoekenden in de metaal nijverheid nam af van 275 tot 247 (in totaal 28). Er was weer grote vraag naar vaklieden, maar het aantal geschoolde werkers was te gering. Ook vonden vele montagewerkers een betrekking via de beurs. Doordat diverse trawlers uitgeva ren zijn konden diverse machinisten en stokers geplaatst worden. Bij het bpdrijf Holland-Nautic waren in het begin van deze maand 128 man werkzaam en in November, toen de finan ciële moeilijkheden begonnen, 450. Aan ongeveer 320 man is ontslag verleend. 120 vroegere leden van het personeel zijn dank zij het Gewestelijk Arbeidsbureau te Haar lem geplaatst en 30 staan als werkzoe kende ingeschreven. De overige leden van het personeel hebben zelf een betrekking gevonden of staan ingeschreven bij de beurs in de rayons Zaandam, Amsterdam of Leiden. Weinig animo onder jeugd voor het loodgietersvak In de periode van strenge vorst waren er vele loodgieters nodig om de schade aan kranen e.d. te herstellen. Er was ech ter een tekort aan krachten en gebleken is, dat de jongeren niet veel voor het vak voelen. Aan een cursus nemen slechts enkele jongemannen deel. De gemiddelde leeftijd van loodgieters, die gewoonlijk bij de beurs staan ingeschreven, variëert van 45 tot 50 jaar. Het aantal losse arbeiders daalde van 962 tot 924, dus met 38. Zowel in als bui ten het rayon zijn vele losse arbeiders ge plaatst, ook bij de visserij. In de komende maanden wordt een grotere daling ver wacht. Het aantal jeugdige werkzoekenden ver minderde van 67 tot 62 en het aantal vrou wen van 148 tct 137. Het aanbod voor vrouwelijke beroepen was in de afgelopen maand gering. Bij het aantal wei-kzoe- kende vrouwen was 30 boven de 50 jaar. N iet-werklozen Op de Arbeidsbeurs staan ook niet- werklozen ingeschreven: hierbij behoren mensen, die hun positie willen verbeteren, die een gedeelte van de dag of de week werken of die de leeftijd van 65 jaar zijn gepasseerd. Ingeschreven stond 200 tot 300 werkzoekenden. De meeste behoorden tot de groepen kantoor-, handels- en rae- taalpersoneel. In Amsterdam is een kalkmortelfabriek, vooiTopig de enige van deze aard in Ne- derland, door burgemeester d'Ailly ge opend. Mortel bestaat uit kalk en zand en wordt gebruikt voor de afwerking van muren door stucadoors. In het nieuwe geheel me chanische bedrijf werken slechts vijf men sen. Het nieuwe bedrijf kan 30.000 kubieke meter per jaar produceren. De heer H. Bijkerk te Haarlem is aan de gemeente-universiteit van Amsterdam geslaagd voor het artsexamen (1ste ge deelte). ADVERTENTIE Bij spit, rheumatiek, spierpijn, jicht dringt de genezende warmte van SLOAN'S LINIMENT diep door en geeft direct verlichting. In ons kli maat moet U altijd SLOAN'S in huis hebben. SLOAN'S doodt de pijn. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 8.00 Nieuws 8.18 Platen. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym nastiek. 9.10 Platen. 9.35 Schoolradio. 10.00 Kinderen en mensen. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Kamerkoor. 10.55 Voordracht. 14.15 Platen. 11.30 Orgel. 12.00 Amusementsmuziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Sport en prog nose. 12.48 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mede delingen en platen. 13.20 Promenade-orkest. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Sopraan en piano. 14.50 Voordracht met muziek. 15.10 Meisjes koor. 15.30 Lichte muziek. 16.00 Platen. 16.30 Muziekcauserie. 17.10 Voor de kinderen. 17.40 Platen. 18.00 Nieuws. 18.15 Lichte mu ziek. 18.45 De Haverkist, hoorspel. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Lichte muziek. 19.30 Men sen en conflicten, hoorspel met commentaar. 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boek bespreking. 20.10 Pianorecital. 20.30 Benelux. 20.40 Hedendaagse arbeidsproblemen, cau serie. 21.00 Voor de jeugd. 21.35 Amusements muziek. 22.00 Buitenlands weekoverzicht. 22.15 Dansmuziek. 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15— 24.00 Omroeporkest. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.33 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 8.30 Tot uw dienst. 8.35 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Cello en piano. 11,25 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmede delingen. 12.33 Surinaamse volksmuziek. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Nieuw Wiener Bohème orkest. 13.45 Platen. 14.00 Voor de jeugd. 14.30 Platen. 15.15 Voordracht. 15.35 Pianorecital. 16.00 De Lathyrus als snij bloem, causerie. 16.15 Strijkkwartet. 16.45 Platen. 17.15 Kamermuziek. 17.45 Fries pro gramma. 18.00 Platen. 18.10 Een goed woord voor een goede zaak. 18.15 Christelijke Har monie-Vereniging. 18.35 Platen. 18.45 Muziek voor blazers. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Regeringsuitzending: Verklaring en toelichting. 19.30 Platen. 19.40 Radiokrant. 20.00 Platen. 20.05 Opening Algemene Ver gadering van de V.V.D. 21.00 Gevarieerd programma. 22.00 Platen. 22.25 Langs wegen van kunst en schoonheid, causerie. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Platen. TELEVISIE (A.V.R.O.) 20.1522.15 Escapade, blijspel. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Gemengd koor. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 Schoolradio. 15.00 Voor de kinderen. 15.30 Kamermuziek. 16.30 Omroep-orkest. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 18.00 Koorzang. 18.10 Voordracht. 18.20 Omroep-orkest. 18.25 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.15 Symphonie-orkest en pianoduo 22.00 Nieuws. 22.15 Internationale Radio-Universiteit. 22.30 Platen. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Hoe de weekbladen het zien. Nieuwe films. (Op 224 m.). De civiele kamer van het gerechtshof te Leeuwarden heeft uitspraak gedaan in het geding van de heer P. de Boer uit Drach ten tegen de staat en mr. dr. F. Hollander, destijds officier van justitie te Leeuwar den, thans te Amsterdam. De heer De Boer beschuldigde de officier van justitie er van door het verstrekken van een communiqué aan dé pern over een tegen de heer De Boer aanhangig gemaakte strafzaak een onrechtmatige daad te hebben gesteld. Het gerechtshof heeft de heer De Boer ten aanzien van de staat niet ontvanke lijk verklaard. Het beroep ten aanzien van mr. dr. Hollander werd wel ontvankelijk verklaard, maar ontzegd. De heer De Boer werd veroordeeld in de kosten van het geding. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Sierlijke Brilmonturen die flatteren De Raad voor de Scheepvaart heeft een onderzoek ingesteld naar de ooi-zaak van een aan het ruim 7000 brt. metende s.s. „Laagkerk" overkomen ongeval op 10 Januari op de x-ede van Marseille. De Laagkerk" was na het verlaten van de haven langs het ten anker liggende Franse schip „Sete" geschuurd. De kapitein van de „Laagkerk", de heer J. H. B. uit Haarlem, verklaarde dat het na het verlaten van de haven van Mar seille door de mistral onmogelijk was de loods, af te zetten. Daarom werd koers ge zet naar een aan de voet van een berg gelegen ankerplaats op de rede, waar meestal een luwte is. Op de ankerplaats lagen twee schepen met een tussenruimte van circa 300 meter. De loods adviseerde tussen de schepen door te varen en dit geschiedde dan ook. Toen de „Laagkerk" de vaartuigen in het donker naderde, kwam er plotseling een zeer harde windstoot, hierdoor dreef het schip snel af en schuurde langs de „Sete". De inspecteur-generaal voor de Scheep vaart, de heer J. Metz.zeide, dat het aan beveling verdient meer afstand te nemen als men niet met zekerheid op een con stante luwte kan rekenen. Hij stelde de raad voor de kapitein niet schuldig te verklaren aan dit ongeval. De raad sloot zich hierbij aan. De stichting Gedupeerden Oudewater- sche Bank heeft enige tijd geleden een ge ding aanhangig gemaakt tegen het borg- steliingsfonds voor Gouda en omstreken. De stichting eist teruggave van een bedrag van f 6000, dat de gewezen penningmeester van de stichting aan het borgstellingsfonds heeft geleend uit de kas van de stichting. De penningmeester, de heer L. uit Gouda, werd vorig jaar gearresteerd, nadat bij een door een rijksaccountant ingestelde contróle in de boeken van het borgstel- lingsfonds was vastgesteld, dat er een be drag van f 300 tekort was. De heer L. had ook zitting in het bestuur van de stichting Gedupeerden Oudewatersche Bank. Hij had, zonder overleg te plegen met zijn medebestuursleden, uit de kas van de stichting een lening van f 6000 verstrekt aan het borgstellingsfonds. Blijkens het statistisch jaarboek van de UNO Ls er in Nederland één arts op elke 1200 inwoners en één tandarts op elke 6000 inwoners. In Nieuw-Guinea daarentegen is er slechts één arts op elke 40.000 zielen. In Israel wordt op iedere 450 inwoners één arts aangetroffen, doch in Brits Togo- landhet andere uiterste heeft elke arts gemiddeld 69.000 mensen te verzor gen. In West-Berlijn daarentegen is het aantal artsen zeer hoog, naimelijk één op elke 550 mensen, in Oostenrijk en Monaco respectievelijk een op 550 en 600 zielen. In België en Luxemburg is de verhouding on geveer hetzelfde als die in Nederland. In Indonesië heeft elke arts gemiddeld een verzorgingsgebied van 65.000 inwoners of wel de totale bevolking van een stad als Delft. In de Soedan is dit aantal 50.000 en in Nigeria 51.000. Opvallend is het ver schil tussen India en Pakistan, waar een arts voorkomt op elke 6000 respestievelijk elke 34.000 inwoners Geref. kerken Bei-oepen te Wateringen H. J. van Dui nen, cand. te Wassenaar; te Zevenhuizen (Z.H.) J. Eleveld, cand. te Smilde. Ned. Herv. kerk Beroepen te Oosternijkerk J. v. d. Heide, cand. te Gaast; te Rotterdam-Delfshaven (vac. A. Adriani), J. J. Siezen te Peize. Bedankt voor Hillegom (vac. J. P. E. C. Eerhard) G. W. Kwant te 's-Gravenzande; voor Waddinxveen (vac. J. J. Moll) H. G. Abma te Rotterdam-Delfshaven. Bapt. gemeenten Beroepen te Workum-Makkum F. G. J. Hofhuis te Drachten. Geref. gemeenten Bedankt voor Wageningen F. J. Diele- man te Yerseke. Ds. P. ELDERING OVERLEDEN Iri de ouderdom van i-uim 85 jaar is te Velp ovei-leden ds. P. Eldering, emeritus predikant der Remonstrantse Broederschap. In 1892 aanvaardde hij het predikambt te Friedrichstadt aan de Eider, de enige bui tenlandse gemeente der broederschap. In 1902 werd hij predikant te Rotterdam, waar hij werkzaam is geweest tot aan zijn emeritaat op 1 Augustus 1933. Hij heeft als publicist naam gemaakt. Van zijn hand verschenen: „Het Hedendaagse Spiritisme", „Evangelie en Wereld" en „God, Mens en Mensheid". Ds. Eldering behoorde tot de groep der Zwinglianen. Na onderhandelingen met de eigenaren, (de erven Wijnbergh, is gebleken, dat de gemeente de eigendom kan verkrijgen van het perceel aan de Duinweg of Duivelslaan te Santpoort, voor f 145.000.waarvoor een perceel bouwterrein, ter grootte van 1 ha, 11 a en 75 ca; het pand op no. 30 en het woonhuis Anna van Burenla.n no. 32a, te koop zijn. In het pand Duinweg of Duivelslaan no. 30 is gevestigd de kraaminrichting „Ma ranatha", welke voor dit pand een huur- som betaald van f 4000.per jaar. De onroerende goederen sluiten aan bij en maken deel uit van de gronden, opge nomen in het uitbreidingsplan „De Neet hof". Zij zijn bestemd voor ruime bebou wing met ééngezinswoonhuizen- (met ten minste 450 m3 inhoud) of als dubbele hui- zvn met tenminste 400 m3 inhoud voor elk huis. Gezien de staat, waarin de gebouwen vei-keren, achten B. en W. van Velsen de gevraagde koopsom billijk. In Maranatha zullen echter na de aan koop enige noodzakelijke voorzieningen dienen te worden getroffen om het beter geschikt te doen zijn voor het gebruik, dat er thans van wordt gemaakt. Bovendien is het noodzakelijk het pand een uitbrei ding te doen ondergaan door het aanbou wen van een eetkamer. De voorzieningen bestaan uit een aantal inwendige veran deringen, het aanbx-engen van nieuw li- De man, die u hier voor het Gare de l'Est in Parijs ziet met zijn trouwe makker „Bobo", is Antoine Zeyer uit Mulhouse, die kortgeleden is teruggekeerd in de Franse lichtstad waar hij op 20 Mei 1952 een zwerftocht van 40.000 km. begon. Woensdagmiddag omstreeks twee uur is nabij Harderwijk een Gloster Meteor van de vliegbasis Soesterberg tijdens een oefen- vlucht verongelukt xn het IJselmeer. De bexde inzittenden kwamen daarbij om het leven. Het waren de 24-jarige sergeant- Vlieger Nieuwenhuis uit Rotterdam en de 23-jarige sergeant-vlieger A. D. Moeke uit Amsterdam. De straaljager stortte ongeveer tien ki lometer ten Noord-Oosten van het gemaal Lovinck te Harderwijk in het IJsselimeer. Het ongeluk is vermoedelijk omstreeks twee uur 's middags gebeurd. Het werd pas bekend toen de schippers van een vrachtboot, die in dienst zijn van de Zui derzeewerken, het lijk van de piloot aan wal brachten. In de Beatrixzaal van het groothandels gebouw te Rotterdam, is gisteren onder voorzitterschap van de heer J. Polak van Vollenhoven, de opx-ichtingsvergadering gehouden van de Nederlandse Expox-t Federatie. Na de oprichting heeft zich een honderd tal aanw\zigen als lid aangemeld. In zijn openingswoord deelde de voorzit ter mede hoe het initiatief tot het oprichten van de federatie is ontstaan. Ook is het bevorderen van het zakelijk persoonlijk contact tussen de leiding of de exportlei ding der industriële bedrijven in dezelfde branche of in verschillende branches en van de industriële bedrijven met de ex- port- en importhandel aangepast. Men wil in gemoedelijke, gewestelijke bijeenkom sten lezingen laten houden op velerlei ge bied om zodoende tot een gedachtenwisse- ling in eigen kring te komen. Verder stelt de federatie zich voor bedrijven, die vroe ger niet of slechts in geringe mate aan de export deelnamen, de weg daartoe te effenen. 59. Nu het stuur was losgerukt, schoot de scooter als een bobslee door de sneeuw, glijdend op het windscherm. De felle steek vlam, die door de uitlaat loeide, joeg het vreemde voertuig steeds sneller voort en dat was heel gevaarlijk op die bergweg! „Hoe moeten we stoppen!", riep Pat O'No- zei, bekorrahprofessor, zeg toch -hoe we moeten stoppen!" „Moeten we stop pen?", vroeg de geleerde verbaasd, „en zoeven wilde je juist sneller vooruit!" ,J\Iaar dit geeft ongelukkens!"snauwde Pat, „de remmens en het stuur zijn weg!" „Wel," stelde professor Kalker na enig nadenken vast, „de beste manier om te stoppen is dan: tegen iets goedkoops aan rijden". „Kijk!", riep Pat opeens, „daar voor ons uit rijdt dat auto van Kraska! Als we toch iets moeten raken, dan liefst de kar van dat schurk!" En zo geschiedde; enkele ogenblikken later ramde de ato- 'misch voortgedreven scooterslee met een daverende slag de achterzijde van de Kraskar. noleum in de conversatiezaal, alsmede in de rustkamers, het verbeteren van de cen trale vex-warming, van de electrische ge leidingen en van de verlichtingsarmaturen en het treffen van maatregelen ter voor koming van brand. De hieraan verbonden kosten worden geraamd op f 65.150.in totaal en de huurprijs zal moeten worden verhoogd tot f 7400.per jaar. Het bestuur van de stichting Marianne Philipsfonds bestaande uit prof. dr. N. A. Donkersloot, H. J. Smeding en mevrouw Jeanne van Schaik-Willing heeft beslo ten de Marianne Philipsprijs dit jaar toe te kennen aan de px-ozaïst J. H. F. Grönloh, schrijvende onder het pseudoniem Nescio. Van zijn hand zijn de volgende werken verschenen: Titaantjes, De uitvreter, Doch tertje en Mene Tekel. Ieder jaar wordt op de geboortedatum van Marianne Philips, 18 Maart door het bestuur een kunstenaar op letterkundig gebied aangewezen, die uit het te harer nagedachtenis gestichte fonds een uitke ring krijgt toegekend. Vorig jaar is Dix-k Coster daarvoor aangewezen. Bij de Tweede Kamer is ingediend een tweede nota van wijziging op het wetsont werp tot wijziging van de wet buitenge woon pensioen. Aan de toelichting van de betrokken ministers is het volgende ont leend: Wegens de omstandigheid, dat de wet Beperking Cumulatie Pensioenen en In komsten een nieuwe regeling bevat ten aanzien van de beperking van gelijktijdig genot van pensioen ingevolge de militaire pensioenwetten en inkomsten uit of in verband met arbeid of bedrijf, menen de ministers, in nader overleg met de Stich ting 19401945, een gewijzigde regeling met betrekking tot het bepalen van de maximum pensioensgrondslagen en de af trek van inkomsten uit anderen hoofde te moeten voorstellen. Daarom is in de tweede nota van wijzi ging een van de gewone pensioenwetten afwijkend degressief stelsel voor de bepa ling van de maximum pensioensgrondslag voorgesteld. De belangrijkste afwijking hierbij is, dat ook van inkomsten tussen f 4800 en f 6857 een gedeelte (nl. 52 pro cent) in de pensioensgrondslag wordt op genomen. Gelet op het bijzonöex-e karakter van de wet is deze voorziening gerecht vaardigd. Daarentegen daalt op grorxd van dezelfde overweging bij hogere inkomsten het percentage, dat voor de berekening van de pensioensgrondslag geldt, meer dan dit het geval is in de andere pensioenwetten, terwijl als maximum van de inkomsten, welke voor het bepalen van de pensioens grondslag in aanmerking komen, een be drag van f 20.000 wox'dt voorgesteld. De kosten van dit gewijzigd voorstel zullen waarschijnlijk niet tot een overschrijding van enige betekenis leiden van het aan vankelijk geraamde bedrag van f800.000 per jaar. Aan een andere wijziging ligt de ge dachte ten grondslag, dat, naar mate het bedrag van de pensioensgrondslag stijgt, het percentage van deze grondslag, waar naar het buitengewoon pensioen wordt be rekend, lager moet zijn. Met een volgende wijziging wordt be oogd, door een groter bedrag van de in komsten uit arbeid of bedrijf niet op het buitengewoon pensioen der v/eduwen in mindering te brengen, het voor deze nage laten betrekkingen van de deelnemer aan het verzet aantrekkelijker te maken, ne veninkomsten te verwexwen. Voorts woxxlt een gunstiger aftx-ekrege- ling met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1954 voorgesteld. ADVERTENTIE Verrtt°e .»,.«pgoouel lUlTïtR» Verzoek. De Noordelijken hebben Woens dag verzocht om een bijeenkomst van de militaire wapenstilstandscommissie te Panmoendjom. De commissie zou Donderdag moeten spreken over „de vervanging van oorlogsmateriaal", aldus deelde een woordvoerder van de UNO mede. Krachtens de wapenstilstands overeenkomst mag oorlogsmateriaal Korea worden binnengevoerd uitslui tend ter vervanging van materiaal, dat het land verlaten heeft. Er mogen geen wapens van nieuwe typen wordèri in gevoerd. Hongerstaking. De leidster der feministen in Egypte, mevrouw Doria Sjafik, die met acht andere vrouwen in hongersta king is, heeft de staking voortgezet. Deze duurt al zes dagen. „Als zij reclame voor zichzelf willen maken, laat haar dan de staking voortzetten. Maar als zij de zaak der feministen willen dienen, moeten zij haar staking opgeven en de aange wezen weg bewandelen", aldus premier Naguib. Betogers. Tunesische nationalisten heboen Woensdag in Tunis gedemonstreerd. De betogers wierpen stenen naar trams. Een door een blanke bestuurde auto werd beschadigd. De studenten staken reeds drie dagen. Maandag zijn bij een studenten-demonstratie twee Tunesiërs gedood. In verband hiermede is Woens dag te Sousse, Kairoean en Sfax ge staakt. De Franse politie heeft 45 na de wanordelijkheden van Maandag ge arresteerde Tunesiërs op vrije voeten gesteld. Opstandeling. President Tsjiang Kai Sjek van nationalistisch China heeft Woens dag de minister zonder portefeuille K. C. Woe van zijn functie ontheven wegens „het voortdurend verspreiden van belachelijke geruchten en grove be lastering van de regering". Volgens een verklaring van de president is Woe een „opstandeling". Hij wordt voorts er. van beschuldigd verscheidene onregelmatig heden begaan te hebben en zijn plich ten verwaarloosd te hebben toen hij gouverneur van Formosa was. Zestien maanden. Het Noorse parlement heeft Woensdagavond na een debat van negen uur het wetsontwerp der regering goedgekeurd, op grond waarvan de diensttijd in het leger zal worden ver lengd van 12 tot 16 maanden; 12 van de 150 leden van het parlement stemden tegen het ontwerp. Een amendement van consex-vatieve zijde, dat een dienst tijd van 18 maanden voorstelde, werd met slechts 26 stemmen vóór verwor pen. Voor en tegen. Het Sovjet-Russische cen trale verkiezingscömité heeft bekend gemaakt, dat bij de verkiezingen van Zondag voor de Opperste Sovjet 435.254 stemmen tegen werden uitgebracht, 200.000 minder dan bij de verkiezingen van 1950. Van de 120.750.816 kiezers hebben er 120.727.826 gestemd. Hier van stemden 120.479.249 of wel 99.79 pex-cent van het totaal aantal kiezers voor het communistische en partijloze blok in de verkiezing voor de raad Van de unie. Teruggetrokken. George F. Kennan, ge wezen Amex-ikaans ambassadeur in de Sovjet-Unie, heeft zich teruggetrokken als democx-atisch candidaat voor het Huis van Afgevaardigden. Hij had zich oorspronkelijk candidaat willen stellen voor het Midden-Zuiden van Pennsyl vania. Kennan zeide zijn huidige ver plichtingen niet overeen te kunnen brengen met het voeren van een kies campagne. Thans is hij verbonden aan de Princetons Institute for Advanced Studies". Bezoek. Luchtmaarschalk Zjaworonkov, directeur van de Sovjet-Russische lucht vaartmaatschappij „Aeroflot", die zich op een bezoek in West-Europa bevindt, heeft Zürich per vliegtuig verlaten op weg naar Moskou. Hij vliegt via Kopen hagen en Stockholm. In Zwitserse re geringskringen wordt verklaard, dat de maarschalk de vraag over het totstand- brengen van een rechtstreekse luchtver- binding tussen Moskou en Zwitserland niet officieel te berde heeft gebracht. Ezel. Een gecharterde Dakota van de KLM is Woensdagmiddag op het vliegveld Saint Kitts in Brits West-Indië bij de landing beschadigd doordat zij van de landingsbaan is gereden. De rechter motor^ een vleugel en het landingsgestel werden beschadigd. De bemanning en de passagiers waren ongedeex-d. Een onderzoek naar het ongeval met de Dakota, die onofficieel de bijnaam „De Ezel" droeg, wordt ingesteld. OMDAT zowel het regen- als het bodem water op hun tocht oplosbare verbin dingen ontmoeten, is volkomen zuiver wa ter in de natuur onbekend, elk natuur- water is dus een oplossing. De regen sleept altijd koolzuur- en stikstofverbindingen mee, alsook stofdeeltjes. En het water dat uit de bodem te voorschijn komt, of in beken en rivieren stroomt, bevat natuur lijk een nog veel groter aantal oplossin gen, afhankelijk van de grondlagen welke gepasseerd zijn. Wat dit water nu verder ook moge bevatten, er komt altijd een geringe hoe veelheid keukenzout in voor, dat uiteindelijk in zee terecht komt. Halley, de sterrenkundige die de regelmatige terugkeer van de naar hem genoemde planeet voorspelde, meende in de voort durende zouttoevoer naar de zee een mogelijkheid te zien om de ouderdom van de aarde te bepalen. Het zout dat door de rivieren naar zee werd gevoerd, zamelde zich immers eeuw na eeuw in de oceaan bekkens op, zodat de totale zoutvoorraad van de zeeën, gedeeld door de jaarlijkse aanvoer, enig inzicht moest geven in de vraag, hoe lang dit proces zich nu al aan het voltrekken was. Eerlijk gezegd, de tijdgenoten van Halley werden door dit denkbeeld niet erg veel wijzer, want noch de zoutvoorraad der zeeën en oceanen was hun bekend toen deze methode in 1715 aan de hand werd gedaan, noch wisten zij hoeveel zout jaar lijks door de rivieren in zee werd geloosd. Latere onderzoekers hebben dit vraagstuk wat steviger kunnen aanpakken. Nauw keuriger kennis ointrent de uitgestrektheid en diépte der oceanen en talloze analyses van het zoutgehalte'der zeeën op allerlei bréedtèn en diepten, maakteh het mogelijk de mening uit te spreken dat in de ca. 1,2 billioen kubieke kilometer zeewater op aarde ongeveer 36.000 billioen ton zout moesten zijn opgelost. Door de jaarlijkse aanvoer te schatten op ongeveer 100 mil- lioen ton zout, leek het dus een koud kunstje vast te stellen dat de oceanen 360 millioen jaren hebben nodig gehad om tot het tegenwoordige zoutgehalte te komen. Was men aanvankelijk nogal plezierig gestemd aangaande dit resultaat, later be- koelde het enthousiasme aan zienlijk, omdat dit cijfer ner gens mee klopte. En verschil lende sceptici kwamen aandra gen met bezwaren die niet zonder meer ter zijde kon den worden gelegd. Mag in de eerste plaats zó maar wor den aangenomen dat de zout- aanvoer in alle geologische tijdvakken even groot is geweest, en mogen we die perio den afmeten naar de toestand van dit ogenblik? Uiteraard niet, want de afvoer van water naar de zeeën is afhankelijk van het klimaat, de bodemgesteldheid en de verdeling van land en water op aarde, welke factoren in de loop der tijden ge weldige veranderingen te zien hebben ge geven. Vervolgens stelden anderen de netelige vraag of het zoutgehalte van het zeewater niet als een eigenschap van de zee moet worden beschouwd, gelet op de geweldige zoutlagen die in zeer oude perioden reeds zijn afgezet. Hierop kon niemand met ze kérheid antwoorden, zodat de eertijds op gestelde vergelijking te veel onbekenden gaat bevatten om te worden opgelost. Gelukkig bracht de radiumklok uitkomst in deze netelige zaak. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTlLLON.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2