Voorhoede bleef een probleem na Bondselftal-London Combination fm Ruiten Zes Fa. B. ENGELENBERG .Clowntje Rick Nederlandse defensie danig op proef gesteld cr Een Engelse Manager VAANDRIG Botwinnik liet zich winst niet ontgaan 4 AANTREKKELIJK DUEL MET ENGELSE PROFS OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Jimmy Seed, van Charlton Athletic P<1 Al Voetbal in Engeland Voor de kinderen FEUILLETON Turkije in eindronde tournooi wereldtitel Wereldtitel schaken DONDERDAG 18 MAART 1984 (Van onze sportredacteur) MEESTAL IS HET ZO dat de sparringpartner van het voorlopig Nederlands voetbalelftal zich op Nederlandse grond bepaalt tot een productief eerste half uur, waarin dan één of meer doelpunten worden gemaakt, daarna wat gallery-play geeft voor het niet verwende Nederlandse publiek en vervolgens als de Nederlanders de stand tot een gering verschil in goals hebben terug gebracht nog wat doelpunten op de koop toe geven. Zo niét gisteren in de wedstrijd van het voorlopig Oranje-team tegen de London Football Combination in het Olympisch stadion in Amsterdam: een kwartier voor het einde pas scoorde de rechtsbinnen van Arsenal, Logie, het winnende doelpunt voor de Engelsen na een verbeten strijd, waarin beide elftallen weinig of niets voor elkaar onder deden. En al is dan het resultaat van oefenwedstrijden van weinig belang, wat spanning en opwinding binnen en buiten het veld maken het geheel toch veel aantrekkelijker en geven publiek en keuze-commissie altijd een wat beter kijk op de spelers, die getest moeten worden. En wat dat betreft zijn de bijna veertig duizend toeschouwers gisteren best, aan hun trek gekomen ondanks het feit dat de London Combination met twee—één won. Wat de toeschouwers van gisteren óók hebben kunnen zien, was dat degenen die een elftal moeten samenstellen voor de aanstaande interlandwedstrijd tegen de Belgen geen puzzles behoeven op te los sen voor wat betreft de achterhoede van het nationale voetbalteam. Want zowel Steiger als Oden thai, Terlouw en Tebak speelden een alleszins betrouwbare partij en bevestigden hun goede vorm, die zij reeds toonden tijdens de laatste match tegen de Rode Duivels in Rotterdam en die tegen het Engels amateursteam van tien dagen geleden. Waarbij wij direct moeten zeggen dat geen van vieren het gemakkelijk had. Stei ger werd door befaamde schutters als Lo gie (Arsenal), Jezzard (Fulham) en vooral Haynes, de bijzonder talentvolle Fulham- speler, die reeds als achttienjarige voor Engeland B uitkwam, enkele malen danig op de proef gesteld. En Odenthal en Tebak hadden de gehele wedstrijd hun handen vol aan de uiterst rappe buitenspelers Ho ward (hij loopt de 100 yards voor Midd lesex in 10 seconden!) en de al even snelle en handige Hooper van West Ham United. Waarbij dan Terlouw twee maal drie kwartier verwoede duels uitvocht met het Engelse birinentrio, dat wel dikwijls snel ler en handiger bleek dan de Sparta-speler, maar het toch wel vaak moest afleggen, zij het dan dat dat enkele malen wat bij zonder hardhandig ging. Ook de kanthalfs Biesbrouck en Klaas- sens lieten zien dat voor hen de tijd nog geenszins is aangebroken om vervangen te worden. Bun positiespel was bij perioden \-oortreffelijk hetgeen heel wat wil zeg gen tegen een haast mechanisch en secuur volgens de regels spelend elftal als dat van ADVERTENTIE Docisiruut .39 - Haarlem - Tel. RUBBOL JACHTLAKKEN de Engelsen al vielen beiden hun elftal genoten in de tweede helft jammer genoeg bij toen vooral het plaatsen veel minder werd dan voorheen en door nonchalance menige kans op een aanval verloren ging. Maar hun spel in.doorsnee genomen was toch zeker een compliment waard. Zo bevestigden dus achterhoede en mid denlinie hun vorm! Een verblijdend teken, maar toch geen extra plusteken op de lijst van candidaten voor het Nederlands elftal. Hun vorm was bekend en zij bevestigden die. Nog niet dé voorhoede Anders was dat met de voorhoede. Die functionneerde niet zoals men dat wel zo graag zou zien en was weer voor verande ring vatbaar. In plaats van Overbeeke en Gruyzen probeerde men gisteren Van Beurden als rechtsbuiten en de Hermes DVS'er Heyster als linksbuiten. Bsnnaars, Bleyenberg (Van der Gijp en Van Melis waren geblesseerd) en de Ajaxied Michels vormden het binnentrio. Met welke forma tie de Keuze Commissie in 'zoverre wijzer is geworden, dat men nu weet dat deze op stelling in ieder geval beter en gevaarlijker is dan de vorige. Maar een ideale en voor al een doeltreffende en productieve voor hoede bleek het niet te zijn. Wat onwennigheid is daar misschien de bet aan en wellicht ook de verwoede tegen stand van de sublieme rechtsback Hewie van Charlton Athletic, de uiterst kalme en zeer moeilijk passeerbare spil Owen van Luton Town en de trapvaste en consequent afdekkende linksback Green van Bir mingham en niet in de laatste plaats aan de niets aan het toeval overlatende kant- halfs Dickson (Arsehal) en Morton (Lu- ton Town) en tenslotte de alleszins be trouwbare Bartram (hij speelde in totaal 971 wedstrijden en vierde onlangs de 500ste voor zijn club Charlton Athletic, waarvoor hij nu al twintig jaren achtereen uitkomt). Hoe dan ook. dé voorhoede voor het na tionale team bleek deze formatie nog niet, al toonde Michels zich wel een beter spel verdeler dan zijn voorganger Van Beurden, die nu een zeker niet onverdienstelijke partij speelde als rechtsbuiten. Uit dit alles zal men wellicht kunnen af leiden en terecht dat de oefenwed strijd een alleszins bevredigende kracht meting is geweest. Een krachtmeting, die door het verrassend goede short-passing van de Nederlanders in het begin een Een zeer mooie Engelse aanval op het Nederlandse doel werd besloten met een hard schot van linksbinnen Haynes, dat Steiger te machtig was en de stand gelijk maakte (1-1). V.l.n.r.: LogieTebak, Hay nes, Klaassens en Terlcuw. royale zege tegen de aanvankelijk nog niet op elkaar ingespeelde Engelsen leek te worden. Voorsprong Na acht minuten al glipte Bleyenberg door de verdediging van de London Com bination en schoct de bal daarna van dicht bij op een slimme wijze achter de verbou wereerde Bartram. Even leek het of daar na het tegenoffensief van de Engelsen doel punten op zou leveren, doch gevaarlijke schoten bleven uit. Die kwamen 'pas toen de Nederlanders steeds maar een zeer kort combinatie spel spelend vergeefs hadden geprobeerd de Engelse defensie te overspelen. Eerst kreeg Hooper een kans, daarna Howard, die tot tweemaal toe alleen voor de doel man tegen Steiger opschoot, en vervolgens midvoor Jezzard, maar die schoot tegen de paal. Logie miste daarna ook al, maar dat kwam door Steiger, die zijn schot met een vervaarlijke zweefduik tot corner verwees. De handige Haynes deed het na een half uur spelen veel beter. Die zag een gat in de Nederlandse defensie en gebruikte dat om er de bal na een onnavolgbaar snelle reactie door te schieten. Waarmede de stand weer gelijk was: eeneen. Jammer dat de tweede helft wat de prestaties van de Nederlanders betreft wat minder was. Er waren wat tekenen van vermoeidheid en de Engelsen raakten bovendien steeds beter ingespeeld. Hetgeen uiteraard niet wilde zeggen dat het gallery- play werd 'of een spel van kat èn muis. Want het duurde tot een kwartier voor het einde voordat de Engelsen de stand door Logie op tweeeen brachten na een aan val, die alleen in de leerboeken van de grootmeesters in het voetbalspel thuis hoort: de bal van rechtsbuiten naar links buiten naar midvoor, en dat binnen enkele seconden. Het Bondsteam stond dan ook machteloos. Daarvóór echter hadden tienduizenden in het stadion geschreeuwd en met re den om een Nederlands doelpunt. Een omstandigheid waar alle reden toe was. Hewie redde een maal van de doellijn en Owen moest zijn hele arsenaal van trucjes uitbuiten om Bleyenberg en Michels uit zijn strafschopgebied vandaan te houden. Hetgeen wel lukte, maar toch alleszins aan trekkelijke duels te zien gaf. Het laatste kwartier na het doelpunt was voor de Engelsen, die over aan merkelijk meer uithoudingsvermogen ble- j ken te beschikken en dus verwoed bleven aanvallen. Resultaat had dat echter niet meer. Voornamelijk ook dank zij het re solute optreden van keeper Steiger. Waarbij ons slechts rest te vertellen dat het niet alleen een aantrekkelijke, maar ook alleszins nuttige oefenpartij was tegen de London Combination die de pessimisten eens te meer in het ongelijk stelde. ADVERTENTIE pit-1 1 muit heipon prompt Het elftal Engelse beroepsspelers, dat Woensdagmiddag in het Amsterdamse Sta dion tegen het voorlopig Nederlands Elftal uitkwam onder de naam London Football Combination en deze aardige, vaak boeiende wedstrijd met 21 won, stond onder leiding van een der bekendste Engelse managers: James Marshall Seed, kortweg Jimmy Seed, al is hij al 59 en ligt zijn eigen optreden als beroepsvoetballer dus al tientallen jaren achter hem. Die actieve spelersloopbaan heeft overigens lang geduurd en hem al veel succes gebracht. Als rechtsbinnen van Tottenham Hotspur, later van Sheffield Wednesday dat hij jarenlang aanvoerde, be hoorde hij in de twintiger jaren tot de ster ren van het Engelse voetbal. Bij de Spurs behaalde hij in 1921 de door iedere Engelse beroepsspeler vurig begeerde Cup-medail; als captain van Sheffield Wednesday voerde hij zijn elftal tweemaal naar het kampioenschap van de League. Zijn talent als „cartoonist", als tekenaar van sportcaricaturen, bracht hij in die jaren ook steeds tot gelding; eerst in het Londense dagblad Evening News, later ook in een der dagbladen van Shef field. waarin hij bovendien een wekelijks sportartikel schreef. De toekomst van beroepsvoetballers, als het klimmen der jaren hen tot afscheid noopt, is vaak onzeker en er komt niet altijd veel van terecht. Wel was dat het geval met Jimmy Seed, die zich allang had voorgeno men dat hij manager, dat is dus directeur van de voetbal-firma, die een beroepsclub in feite toch is, moest worden. Hij werd in 1932 manager van de derde divisie-club Charlton Athletic, die er niet best voorstond en in het Londense district Charlton een kommervol bestaan leidde, bezwaard met financiële schuld. Jimmy's spelkennis, men senkennis en zakelijk inzicht leidden tot totale ommekeer. Hij ging een team opbou wen uit b°el jonge spelers, die de club zelf opleidde. Hij vond binnen een jaar een trai ner voor hen, Trotter, die nu al twintig jaar zijn trov e medewerker is en die boven dien de trainer van het Engels Elftal werd en dat nog steeds is. Hij reisde naar uithoe ken van het land en ontdekte daar veel belovende „youngsters" In den beginne was daarbij reeds Sam Bartram, die nu al twintig jaar het doel van Charlton Athletic verdedigt en die dat gisteravond in de London Football Combination deed (tot de rust; daarna werd hij tengevolge van een ADVERTENTIE Eillelioren Parijs WAT M FRANKRIJK MIST IS VAANVRIG-SHAG Wij hebben wijn, maar wij missen jullie verrukkelijke, goudgele, pittige Vaandrig Shag, zei een Fransman ons (In het Frans I). Achterop elk pakje de vlag van een ander land. Dat is iets voor Uw kinderen. VAANORIGSHAG VAANDRIGSHAG85CT VIRGINIA SHAG VAANDRIGSHAGGOUDGELÊVIRGINIA50GRAM85CT Vaandrig: een vlag, die een goede lading dekl. Jimmy Seed kwetsuur vervangen). Jimmy Seed met zijn jonge team, dat geen geld van dure „trans fers" had gekost, veroverde snel promotie naar de tweede divisie en het volgende jaar al naar de eerste. Daar is Charlton sinds dien in gebleven. Het heeft de Cup eenmaal gewennen en dat was niet dc enige maal dat het de finale te Wembley bereikte. Het heeft met wisselend succes in de competitie ge streden, is meermalen onder de leiders ge ëindigd en staat op het moment nr. 7 in de ranglijst van tweeëntwintig, als hoogst geplaatste van de vier Londense eerste divisie-clubs. De drie andere zijn Arsenal, Chelsea en Tottenham Hotspur. Een wonderlijk vak, dat van de football- manager. Seed, zich onthoudend van aan kopen van dure spelers een beleid dat door clubs als b.v. Arsenal, Sunderland, Chelsea wordt toegepast blijft overtuigd voorstander van zijn methode. Niet slechts uit zakelijke overwegingen, maar omdat met eigen opleiding van jonge spelers een uit stekende team-geest geschapen kan worden, die men met de duur-aangekochte sterren van andere clubs dikwijls niet bereikt. Hij is in later jaren zelfs tweemaal naar Zuid- Afrika getogen om daar veelbelovende jonge krachten te vinden en heeft er zeven naar „The Valley" Charlton's stadion, dat uitgebreid is tot het nu 80.000 toeschouwers kan herbergen meegebracht. Drie van die vondsten in Zuid-Afrika spelen op het mo ment in Charlton's eerste elftal: één van hen, de rechtsback John Hewie, blonk Woens dagavond te Amsterdam bijzonder uit. Jimmy Seed is nu eenentwintig jaar ma nager. Hij heeft Charlton Athletic's oude schulden geheel afgelost en Charlton's sta dion tot onbezwaard bezit van de club ge maakt. Van zijn tweede loopbaan heeft hij evenals van de eerste een succes gemaakt. En het tekenen van caricaturen heeft hij als beroep sinds lang opgegeven maar niet als liefhebberij: toen wij gisteravond met hem zaten te praten wierp hij snel een wel geslaagde op papier van die actieve en ook als persoonlijkheid zo gewaardeerde Neder landse voetballeider Brunt, de secretaris penningmeester van de Kon. Ned. Voetbal bond. Een opgewekte, bewegelijke Engels man. Jimmy Seed, vol onverminderde zor' voor „zijn jongens", zoals ook gisteren bleek, vol verhalen over Charlton en zijn werk. Een man die op zijn 58ste blij zegt dat hij nu eigenlijk wel de allerprettigste tijd van zijn leven heeft bereikt, zonder zorgen voor de toekomst. En die ons tenslotte vertelt wat toch boven alles gaat en hem het naast aan het hart ligt: zijn kleindochtertje van drie' jaar. Chelsea verslaat West Bromwich Albion met 5-0 Sheffield Wednesday heeft de overge speelde kwartfinale van de competitie om de Engelse beker tegen Bolton Wanderers met tweenul gewonnen. In de halve eind strijden komt Shieffield tegen de winnaar van Preston North EndLeicester City uit, welke clubs Woensdag in de overgespeelde kwartfinale na verlenging opnieuw tot een puntenverdeling kwamen: tweetwee. Pres ton en Leicester zullen elkaar op Maandag 22 Maart voor de derde maal ontmoeten. Pilon krabde eens op zijn bol en keek Bunkie aan. Vind je dat?", zei hij. Maar die kerel is een dief en hij heeft een heleboel dingen van ons gestolen! „Ja, dat is wel zo", antwoordde Bunkie. „Maar alles is weer teruggevonden, en als hij nou belooft, het nooit meer te doenZie je, Pilon, het lijkt me zo heel erg, in de gevangenis te moeten!" Pilon dacht hierover na. Toen keek hij naar de man, die nog altijd stil op het bankje zat. „Nou, je hoort het", zei Pilon. „Bunkie do.et een goed woordje voor je, hoewel je dat eigenlijk niet hebt verdiend. Maar als je hier weggaat en belooft, nooit meer te roven en hier niet meer in ons dorp terug te komen, dan zal ik je voor deze keer laten gaan!" Toen keek de man op. „Mag ik dan vrij weggaan?", vroeg hij. „Nou, ik beloof u heus, dat ik niet meer hier zal komen!" „Goed", zei Pilon. „Maar denk er om, als we je ooit weer hier zien De man ging naar Bunkie en gaf hem een hand. „Dank je wel, jongetje, dat je zo aardig voor me bent. Ik zal het niet vergeten, hoor!" En even later zagen ze de man door het bos verdwijnen. door Mevr. C. M. BijleveldGelinck 21) Dear me! A detective-story! How in teresting! Ja, maar mijn vader is weg! Ja, en dat is verschrikkelijk voor u, miss Van Raesfeldt. Dat begrijp ik. Je kunt beter een detective story lezen dan er zelf één ondervinden. En ik heb mijn beide ouders in Boston, al reis ik nóg zo ver de wereld over, ik wéét dat ze daar allebei zitten. Thuis. En dat is zo'n veilige ge dachte. Ja, zei Suzanne en keek weer met sympathie naar haar overbuurtje. En jij vertelde mij daar niets van! verweet deze aan Hugo. Jij zat maar van jezelf te vertellen. Professor van Raesfeldt weg. Ongebrijpelijk! Ik vond hem een lieve oude man. Hebt u hem dan gesproken, miss Crew? Ja, ik heb hem gesproken. Geïnter viewd. Dat is mijn hobby, ziet u!" Gisteravond? Gisteravond. En hij wou niet gestoord worden! O, dat zeggen ze allemaal bij een in terview. Daar ziin we aan gewend! Maar hoe laat was u daar dan? Nu, toen ik uitviel met bridgen. De eerste ronde na de pauze. Het kon niet gemakkelij ker En wat zij hij? Eerst niet veel. Hij was verrast. Toen vertelde ik hem waarvoor ik kwam. Toen was hij heel aardig, een lieve oude man! En isis hij weggegaan na uw be zoek? Welnee. Waarom zou hij weggaan? Hij stond een glas uit te spoelen toen ik kwam. En toen ik wegging zat hij voor zijn bureau. Eii hebt u toen uw zilveren potloodje laten liggen? Mijn zilveren potloodje? Ik heb er niet meer aan gedacht. Het is mogelijk. Even kijken. Ze boog zich voorover en rommelde in haar tas. Maar dan ineens was er een stem, een bekende stem achter de rug van Su zanne en Daalmans: Zoekt u maar niet langer, miss Crew. Ik he'o uw potloodje bij mij. Naast hun tafeltje stond inspecteur Ren- kevoort. Een ogenblik hadden de gasten aan de omringende tafeltjes gedacht, dat er een sensationele arrestatie zou volgen na de binnenkomst van de lange politieman. De gesprekken verstomden even. Maar dan zag men, hoe hij uiterst vriendschappelijk aan het tafeltje van de jongelui werd ont vangen en was het dus aan te nemen, dat zijn komst slechts een zuiver particuliere aangelegenheid was. De algemene aandacht wendde zich weer af. En inspecteur Ren- kevoort werd voorgesteld aan Violet Crew. Ze waren inderdaad alle drie zeer ver heugd om de politieman te zien. Het Ame rikaanse meisje, omdat de kennismaking met de knappe jongeman in zijn flatteuze uniform nog meer relief verleende aan de detective-story waar óók zij, dank zij het zilveren potloodje, in betrokken was. Hij was gekomen om haar te spreken. Suzanne was verheugd, omdat zij hem nu meteen het telegram kon laten zien, dat nu toch vrij zeker Hein Wichersma afvoerde van de lijst der verdachte personen. Maar het allermeest verheugd was Hugo Daalmans, rvu er zo onverwacht een twee de man, een seksegenoot, bij hun gezel schap was gekomen en hem aldus verloste uit een afschuwelijke en belachelijke posi tie. Hij schoof dan ook dadelijk een vierde stoel bij en nodigde, voor "zijn doen uitzon derlijk gul, de politieman uit: Komt u bij ons zitten, inspecteur. En doet u mij genoegen en beschouwt u als mijn gast voor deze lunch! Maar deze verontschuldigde zich. Hij had zo juist al geluncht en was bovendien zéér bezet met allerlei besprekingen. Hij was hier gekomen om miss Crew te spre ken, maar daarna wilde hij ook aan de heer Daalmans en eveneens aan juffrouw Sewell bezorgde Sheffield in de strijd tegen Bolton met rust een eennul voor sprong, welke Shaw na de hervatting tot tweeriul vergrootte. Leicester City nam tegen Preston tot twee maal toe de leiding, maar na een uitstekende eerste helft kreeg de ploeg na de rust met een ernstige in zinking te kampen. Leicester moest tenslotte alle zeilen bijzetten om het gelijke spel te handhaven. In de eerste divisie van de league zorgde Chelsea voor een grote verrassing door West Bromwich Albion met niet minder dan vijf —nul te kloppen. Het was de grootste neder laag, die West Bromwich (de laatste drie maanden ongeslagen gebleven) tot nu toe in dit seizoen leed.. Loting bracht beslissing Het lot heeft Turkije aangewezen als de ploeg, die uit groep 6 van de voorronden naar het eindtournooi van het wereldkam pioenschap voetbal overgaat. De in Rome gespeelde beslissingswedstrijd tussen de Tur ken en Spanje eindigde in een gelijkspel (22) en daar ook een verlenging van 2 x 15 minuten geen beslissing bracht moest vol gens de reglementen worden geloot. Een geblinddoekte jongen trok het papiertje, dat Turkije in de eindstrijd bracht. Nadat Spanje in de op 6 Januari in Ma drid gespeelde thuiswedstrijd met viereen Turkije had verslagen, leden de Spanjaar den zoals bekend afgelopen Zondag in Istanbul een verrassende eennul neder laag.. Groep 6 van de voorronden bestond slechts uit deze twee landen. Dus was een beslissingswedstrijd op neutraal terrein noodzakelijk. Botwinnik heeft gisteren een gemakke lijke overwinning behaald in de eerste party van zyn tweekamp tegen Smyslov. Smyslov speelde met wit. Hy gaf op na 58 zetten. De meeste deskundigen waren het er over eens dat Smyslov in deze eerste partij niet was opgewassen tegen de wereldkampioen, die na de hervatting van de eergisteren af gebroken partij de druk op zijn tegenstander onharmhartig verhoogde. Zij meenden dat Smyslov beter al eerder had kunnen op geven. Hij had kennelijk al te duidelijke aanwijzingen nodig dat zijn stelling geen winstkansen meer bood. Botwinnik gaf hem die aanwijzingen en wel op duidelijke wijze. Botwinnik maakte in het eindspel meesterlijk gebruik van zijn koning ter ver hoging van de toch al zware druk op Smyslov's stelling. Het verloop was als volgt: Smyslov, wit; Botwinnik, zwart. 41. Khlg2 a6—a5; 42. Ta2—c2 Tbl—b3; 43. Tf2—f4 Td4d5; 44. Tf4-e4 Kg8—g7 45. Le2h5 Pe5g6; 4,6. Te4—g4 Tb3—e3; 47. Lh5xg6 Kg7xg6; 48. Tc2—f2 Td5—f5; 49. Tf2xf5 e6xf5; 50. Tg4—c4 Te3—e4; 51. Tc4—c7 Te4xa4; 52. Tc7—a7 Ta4—a3; 53. Kg2—h3 f5—f4; 54. Kh3h4 f4xg3; 55. Ta7—a6 Kg6—f5; 56. Ta6—f6 Kf5—e4; 57. Kh4h3 Ta3—f3; 58. Tf6—a6 Tf3—f5; 59. wit geeft op. Slotstand: Wit: Kh3, Ta6, pi. g5. Zwart: Ke4, Tf5, pi. a5, f7, g3. Sterke voortzetting De afgebroken stand was vooral daarom ongunstig voor wit, omdat het paard sterker was dan de loper en omdat wit zwakke pionnen had (vooral g5). Smyslovs verzegelde 41ste zet werd als de sterkst njogelijke voortzetting beschouwd, waarin een pionoffer zijn positie zou heb ben verbeterd. Botwinnik dacht meer dan 20 minuten na en nam het offer niet aan. Hij gaf er de voorkeur aan de druk op de positie van wit te vergroten. Bij de 47ste zet van wit dreigde Te3e5, met verovering van pion g5. Bij de 50ste zet van zwart, na torenruil, is het pionneneindspel voor zwart gemak kelijk gewonnen. Smyslov's positie werd nog moeilijker nadat hij op de 51ste zet een pion verloren had. Hij deed opnieuw een poging het spel te compliceren door een pion op te offeren, maar de wereldkampioen was niet meer te stuiten. van Raesfeldt graag nog endge inlichtin gen wagen. Was het héél erg ais hij het gezellig samenzijn onderbrak? Dan wilde miss Crew hem wel vergezellen naar één van de spreekkamers beneden; de beide anderen zouden dan samen naar de Am- stellaan kunnen terugkeren, waar hijzelf dan ook weer spoedig aanwezig hoopte te zijn. Natuurlijk wilden zij allen hun mede werking verlenen. En dus bedankte het Amerikaansje meisje haar gastheer harte lijk voor de lunch en wandelde daarop, glimlachend en knap naast de forse politie man, het restaurant uit. De beide anderen bleven aan de ontredderde tafel achter; Huug besloot het kort te maken. Wil je nog iets hebben .Suzanne? Nee, dank je wel Huug. Het was heerlijk. Ze voelde nu toch enig medelijden met hem. Zal ik dan maar afrekenen? Uitstekend. Ik wou ook graag gauw naar huis. Hij rekende af: het was nog even een bitter moment. Dan stonden ze op, liepen zwijgend het gebouw uit en stapten zwij gend in de two-seater, die h'j een eind ver dei- geparkeerd had. Naast hem gezeten maakte ze toch even een praatje omda? ze toch werkelijk met hem te doen had. Maar over het telegram in haar tasje sprak ze niet! Niet veel langer dan twintig minuten na de beide jongelui parkeerde ook de po litieman weer zijn motor aan de trottoir rand in de Amstellaan. Het onderhoud met Violet Crew had, na alles wat hij in het restaurant reeds vluchtig vernomen had, niet veel nieuwe gezichtspunten opgele verd. Ze had hem de copy van het inter view van professor van Raesfeldt laten le zen en hij had eens fijntjes geglimlacht: de professor was dan wel door de handige journaliste onder zijn werk overrompeld, maar hij had dan toch maar niets losgela ten over de uitvinding. Er stond alleen maar in dat de professor een aardige oude man was en verder, dat het laboratorium „marvellously interesting" was. Bijzonder belangrijk was dit alles nu niet bepaald te noemen, maar een werkelijk interview was het tenminste geweest, dat was in ieder geval duidelijk. Dan had hij naar Benja- minii geïnformeerd en het meisje had een volkomen eerlijke indruk op hem gemaakt: ze vertelde hoe ze de bridgeprofessor eer gisteren voor het eerst van haar leven had gezien, toen hij een demonstratie gaf in het hotel. Ze had gezien dat hij vals speelde, maar hij was suggestief. Of zij dan dacht dat hij de ruiten zessen had weggenomen. Waarschijnlijk wel. Maar tochhet kón ook mijnheer Daalmans geweest zijn. Mijnheer Daalmans? Omdat hij een slimme jongen is. Een slimme jongen! Hij had wéér even geglimlacht. Wat een typische wijze van uitdrukking! Maar het was raak! Er zaten ook nog twee dames aan dat ta feltje. Wat dacht zij daarvan? O nee, mevrouw Van Moorsel is er te gewoon voor en juffrouw Van Gemeren, ach, een aardige jonge vrouw. Hij kon niet laten ook even te vragen; En juffrouw Van Raesfeldt? Ik mag haar heel graag. Ze is knap. Ze is knap. Een zacht en innemend gezicht. Ze heeft stijl. Hij antwoordde: U ziet de dingen heel scherp! En daarmee was het onderhoud afgelo pen: een paar vriendelijke woorden, een hartelijke, kameraadschappelijke handdruk en ze had hem zelf uitgeleide gedaan tot aan de draaideur. Opmerkelijke figuur, had het Amerikaanse meisje van Benjamini gezegd! A curious type, dat was ze zelf ook! Hij reed, diep in gedachten, terug naar Zuid cm nu zo snel mogelijk Hugo Daal mans te spreken, voor wie het er nu toch tamelijk bedenkelijk begon uit te zien. Zo als die vanmorgen met opgestreken zeil bij hem gekomen was! En als het nu waar was, dat hij inderdaad na elven met een boodschap naar de professor was gegaan, dan had Violet Crew toch wel gelijk ge had in haar bewering, dat hij een „sly boots" was. Zoeven aan het lunchtafeltje was hij nog volkomen argeloos geweest en hij was nu weer thusgekomen ook: zijn two-seatertje stond nog voor de deur. Hij zou meteen naar hem toegaan. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 6