Maar liefst 32 soorten en graderingen van kwaliteitstabakken moeten oordeelkundig worden gemengd, om CABALLERO zijn zo gewaardeerde smaak te geven. Is zo'n sigaret eigenlijk niet te geef voor 65 cent? LAXEER-AKKERTJES Kunstenaarsdag van de P. v. d. A. Fransen bijten zich vast in hun bastion Dien Bien Phoe Prof. dr. GarmtStuiveling en H. Wielek over afstand tussen kunst en volk GOED GEKLEED BINNEN Bloemendaal Chinese artillerie van Vietminh bemoeilijkt aanvoer uit de lucht Naar automatisering der diamantslijperij Raad tot onderzoek van spoorwegongelukken DONDERDAG 18 MAART 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Stap dit voorjaar Gezantschap in Madrid werd ambassade Uitbreiding van de Amsterdamse haven CONSTANTE KWALITEIT Jhr. dr. J. C. Mollerus over middenstandsnota 'K DRAAI ER MIJN ■HAND NIET VOOR OM! Mr. Van Kleffens als voorzitter voorgedragen Twaalfjarig meisje door autobus aangereden Help Uw darmen bij hun zo belangrijk werk. Neem eens per week 1 of 2 Rijnvaartgeschil zo nodig voor Internationale Hof C.P.N.-raadsleden mogen niet in remise komen Voor de derde keer heelt de Culturele commissie van de Partij van de Arbeid een kunstenaarsdag georganiseerd. Onder voorzitterschap van het Kamerlid Joh. Willems werd deze conferentie gisteren te Den Haag onder grote belangstelling ge houden. De waarnemend voorzitter ir. H. Vos hield een inleidende toespraak, waarin hij de noodzakelijkheid belichtte van het nader tot elkaar komen van kunstenaar en volk. Dit contact zal op veel breder terrein, dan in de dagelijkse politiek tot uiting komt, verwerkelijkt moeten worden. Een politiek, die er op gericht is groter levens zekerheid te verkrijgen, moet zich ook in stellen op het geven van levensinhoud, te zamen met hen die daarbij betrokken zijn. Veel problemen hangen hiermede samen en ir. Vos hoopte, dat op deze dag zowel door de beschouwingen van de heer W. Kweksilber (H. Wielek) als door die van prof. dr. Garmt Stuiveling, een bijdrage geleverd zou worden om eéh weg in deze moeilijke materie te vinden. Sociaal-cultureel De heer Kwcksilber begon zijn toespraak, die gebaseerd werd op sociaal-paedagogi- sche beginselen, met een herinnering aan de idealen, waarmede in 1784 de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen werd opgericht. De kunst werd hierin nog niet betrokken, omdat zij nog niet van wezen lijke betekenis geacht werd. Het ging er voornamelijk om kennis bij te brengen. Dit werd doel onder het motto: kennis is macht. Later ging men zich tot de mens zelf richten en sprak men over: opvoeding tot persoonlijkheid. Na de wereldoorlogen bleef het begrip „kennis is macht" als be langrijk middel bestaan, maar niet meer als doel. Volgons de heer Kweksilber krijgt de kunst in onze dagen nog veel te vaak incidenteel een plaats in de opvoeding Alle pogingen om hierin verbetering te brengen zullen tot niets leiden, wanneer de sociale achtergronden bij het sociaal- cultureel werk over het hoofd worden ge zien. De spreker achtte het gewenst zich bezig te houden met groepen, die zich in bijzondere moeilijkheden bevinden. Zoals werklozen, bejaarden, gedetineerden. Ook moet men de groep van ongeschoolden niet over het hoofd zien. Hoe kan men het sociaal-culturele werk practisch realiseren? Men moet niet te abstract en niet te exclusief te werk gaan en zich richten tot kleinere groepen en niet massaal iets trachten te bei-eiken. Bijzon der belangrijk achtte de heer Kweksilber het directe persoonlijke contact met de scheppende kunstenaar. Ter toelichting hiervan gaf hij enige voorbeelden uit de practijk. Bij de discussie uitte de heer Molendijk, burgemeester van Amersfoort, zijn bezwa ren tegen de smalle basis, waarop de heer Kweksilber het sociaal-culturele werk ter hand zou willen nemen. Men moet de inte gratie weer in het leven roepen. Van de tonnen en millioenen, die voor bouwplan nen worden gereserveerd, zou wel het nodige afgetrokken kunnen worden voor kunstfinanciering. „Wij moeten nü komen tot éèri urgentie-programma en aansturen op een concreet voorstel, anders komen we geen stap verder", aldus de heer Molendijk. De heer K. ter Laan vond in ons volk over het algemeen geen belangstelling voor ware kunst. Stelselmatig zal men er zich mee bezig moeten houden het probleem op te lossen hoe volk en kunst te verenigen. Mevrouw N. Heijermans wees op het bedenkelijk gehalte van de bij ons volk gangbare gezelschapsliederen en op het gebrek aan oorspronkelijkheid in de klein kunst.' De heer Albers constateerde, dat de so ciale beweging en de kunstenaars vreem den voor elkaar zijn geworden. Ook hij zag te weinig belangstelling voor kunst bij ons volk. De heer Van Gooi wilde de volksopvoe ding tot kunst in de school doen beginnen en wees op de verheugende resultaten die daarbij in Amsterdam bereikt zijn. Er wordt daar ten behoeve van 40.350 kinde ren 0,90 per kind per jaar voor culturele vorming besteed. De Kamerfractie moet echter meer geld zien los te krijgen. Om de volledige mens Des middags hield prof. dr. Garmt Stui veling een zeer uitvoerig, bijzonder be langrijk betoog over de afstand tussen kunst en volk vanuit de gezichtshoek van de kunstenaar. De sociale beweging had in het begin van haar ontplooiing aandacht voor de verhouding tussen kunst en volk. Van socialistische zijde (Frank van der Goes) werd deze houding verdedigd op aesthetische gronden. Er was hierbij een gevaar, dat Van der Goes niet inzag, maar dat door Lode wijk van Deyssel in over matige gestalte gezien werd: Het grote, uitzonderlijke kunstwerk zou niet voldoen de worden gewaardeerd. Beide standpun ten: de waardering voor een socialistische kunst en die voor een uitzonderlijke kunst, heeft men als duidelijke verschijnselen kunnen waarnemen. Zo gaf Adama van Scheltema bewust ter wille van een alge mene verstaanbaarheid voor iedereen een hoog kunst niveau prijs. Gorter daaren tegen hield een pleidooi voor de kunst van ADVERTENTIE ADVERTENTIE Wij staan voor U klaar met een ware voorjaarscollectie Kamnaren Herencostuums de modernste kleuren stoffen en alle in de allernieuwste dessins 89.00, 98.00, 109.00 en hoger Gen. Cronjéstraat la-lb - Telefoon 16045 BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: M. de Kroon—Groen, d.; E. M. Meijjes—van Diest, z.; S. M. Osinga —Boer, z. ONDERTROUWD: A. J. van der Peijl en E Kalter. GETROUWD: J. H. Statius Muller en C. Chr. van Hooff; T. de Booij en H. C. Strumphler. OVERLEDEN: Chr. Steffers, 70 j.,J G. H. Wigman, 60 j.; B. Stals, 83 j. het genie. Twee overtuigde socialisten kwamen zo tot volstrekt tegengestelde resultaten. Men ziet allengs een sociale, een revolutionnaire, een politieke en een proletarische kunst ontstaan met het grote probleem van de eenheid van inhoud en vorm. Tot 1940 heeft men het probleem socia lisme en kunst altijd van de politieke kant benaderd. De kunst was een factor in de politieke strijd. Op het ogenblik is dit anders: Kunst beschouwt men als een cul tuurkwestie van traditie. Men kan geen kunst opbouwen uit een vacuum. Er is ge komen de erkenning van het recht van het verleden. In de cultuur heeft de kunst een eigen functie. De mens zonder kunst mits iets in zijn psychische totaliteit. Een probleem van de socialistische beweging is het pro bleem van de volledigheid van de mens. Hier liggen allerlei overheidsvragen. Het raakt direct de volksontwikkeling en prof. Stuiveling hoopte, dat met het oog hierop alle ondierwijs lager, middelbaar en hoger kosteloos zal worden^ ten einde welbewust de totaliteit van het geestelijk bezit te verwerkelijken. Men stelt het vaak voor, dat er een breuk is gekomen tussen volk en kunst. Spreker denkt er anders over: altijd is het zo geweest. De Middeleeuwen waren geen brillante tijd voor de eenheid tussen volk en kunst. De kathedralen danken hun ont staan aan een kleine kring van mensen. Het simpele volk stond er buiten, want de gehele volkscultuur stond op minimaal peil. Tot 1800 bestaat de vaste relatie tussen kunstenaar en opdrachtgever. De vereen zaming van de kunstenaar kwam in de periode der romantiek. De onbekende kunstconsument kwam in de plaats van opdrachtgever. De romantiek zelf werd een reflexbeweging op een maatschappe lijke ontwikkeling van hoogst ernstige aard. Betaalde kunstenaars verdwenen om dat de kunst haar maatschappelijke basis verloren had. Toch zag prof. Stuiveling de noodzaak aan de kunstenaar geen eisen te stellen, maar hem vrij te laten in zijn kunstuiting. De kunstenaar moet echter los komen van zijn egocentriciteit, hij zal begrip moeten krijgen voor het leven van zijn tijdgenoten en er zal een correctie moeten komen van de bestaande verhouding. Bij de hierna volgende discussie kwam de invloed van de sociale gemeenschap op de juiste verhouding tussen volk en kun stenaar ter sprake, de betekenis van pers en radio voor kunst-voorlichting, de nood zaak van contact met bestaande groeperin gen van kunstenaars en ook de belangrijke invloed van een kunstzinnig woning-inté rieur. Ook vroeg een der sprekers zich af of de kunstenaar niet nader tot het volk zou kunnen komen met het persoonlijk verwerken van eenvoudig materiaal. En dan kwam 'ook weer de wens naar voren, dat men het niet bij beschouwingen zou laten, maar dat men krachtig zou gaan ijveren voor het verkrijgen van practische resultaten. Muziekkring Obrecht De talrijke kunstenaars, die deelgeno men hebben aan de Kunstenaarsdag van de Partij van de Arbeid zullen ongetwijfeld een mooie herinnering bewaren aan het concert, dat hun onder auspiciën van de Vara aangeboden werd door de muziek kring „Obrecht" uit Amsterdam. Dit ge zelschap legt zich er op toe muziek uit lang vervlogen eeuwen weer te doen klin ken met de daarvoor oorspronkelijk be doelde klankkleuren. Antoinette van den Hombergh bespeelt de armvedel, Marijke Otten de kleine harp en een blokfluit, Kees Otten werkt mee als blokfluit ist en Joannes Collette heeft de jambe en de luit voor zijn rekening genomen. Het programma, dat de Muziekkring uit voerde, bestond uit werken van Obrecht, Despres, Morley, Tomkins, Dufay, Senfl. Isaac en van een paar onbekende compo nisten. Deze muziek werd geschreven tus sen 1200 en 1650. Hans van den Hombergh gaf er een sobere, doeltreffende toelich ting bij, die de toehoorders gelukkig de vrijheid liet de muziek te ondergaan in een ongerept persoonlijk beleven. Op deze dag van ingespannen luisteren naar toe spraken en discussies, noopten de verras send mooie uitvoeringen tot stille inkeer. Zij maakten de toehoorders innerlijk rijk door een verfijnde pure schoonheid, die eeuwen geleden opwelde uit mysterieuze, eeuwige bronnen en die nu als een vorm van genade tot ons kwam en schuchter haar plaats vroeg in onze tijd van motor - gedaver, straaljagergegier en H-bomont- ploffingen.Het was een ontroerende droom, die wij beleefden en die ons tot bezinning bracht over de onvergankelijke 'waarden van deze juwelen van oude kunst. P. ZWAANSWIJK. Ministers beantwoorden vragen van tnr. Burger ■De minister van Buitenlandse Zaken en de minister zonder portefeuille hebben antwoord gegeven op vragen van het Tweede Kamerlid mr. Burger over de ver heffing van het Nederlandse gezantschap te Madrid tot ambassade. Deze beslissing vormt een onderdeel van het reeds eerder bestaande voornemen van de regering met een aantal landen over te gaan tot het uitwisselen van ambassadeurs in plaats van gezanten. Spanje vormt het derde land in deze reeks, aldus het ant woord der ministers. Tal van landen zijn er reeds toe overgegaan ambassadeurs bij de Spaanse regering te accrediteren. Deze maatregel vormt geen aanwijzing voor meer of mindere waardering voor de regeringsvorm van de betrokken vreemde mogendheid. Politieke gebeurtenissen in Spanje heb ben de ministers geen aanleiding gegeven op hun beslissing terug te komen. Buitenland De gemeente Amsterdam neemt voor een bedrag van 6000 deel in het maatschap pelijk kapitaal van de in oprichting zijnde naamloze vennootschap, genaamd over slagbedrijf „Amsterdam", die ten doel heeft het uitoefenen van een overslagbe drijf waaronder begrepen de exploitatie van kranen, bruggen, terreinen, loodsen en schepen. Met het oog hierop zullen de nodige voorzieningen in de haven worden getroffen, waarvoor de raad in totaal bijna tien millioen gulden heeft gevoteerd. De winkeliers-combinatie „Heemstede- Centrum" heeft Dinsdagavond in de boven zaal van het Minerva-theater voor het eerst sinds twee jaar weer een jaarver gadering gehouden, welke door de inte ressante uiteenzetting van de Midden stands-nota door jhr. dr. J. C. Mollerus, secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken in Haarlem, ongetwijfeld een aanzienlijk grotere belangstelling van de zijde der leden had verdiend. Jhr. Mollerus begon zijn toespraak met de opmerking, dat de mening van de voor zitter, als zouden verschillende leden reeds een blik in de Midclenstandsnota hebben geslagen, ongetwijfeld van een niet gering optimisme getuigt. Eerder was spreker van het tegendeel overtuigd. Want deze nota van bijna tweehonderd kolommen druks, „versierd" met een enorm aantal bijlagen is dermate gecompliceerd, dat het voor een middenstander die zich dezer dagen toch al niet over een tekort- aan administratie te beklagen heeft, vrijwel ondoenlijk is door deze materie heen te komen. Bovendien is er tussen de tijd van aankondiging en de verschijningsdatum van deze nota ongeveer anderhalf jaar verlopen, zodat de middenstander die de verschillende problemen kent, er nog slechts weinig nieuws in vermag aan te treffen. Sprekers persoonlijke mening over de betreffende nota is, dat deze niet geeft wat men ervan heeft gehoopt. Uit de diverse gegevens blijkt, dat in 1950 bij het bedrijfsleven tweeëneenhalf millioen personen zijn betrokken. Daarvan beoefent vijftien procent de handel en spreker meende rustig te mogen aannemen, dat hiermee de middenstanders zijn be doeld. De omzetten van deze kleine be drijven bedragen minder dan vijftien dui zend gulden per jaar en toch wordt in de nota beweerd, dat de postie van de mid denstand nog niet zo slecht is als door velen wordt verondersteld. Organisaties Verder is het merkwaardig, dat in deze nota zoveel aandacht wordt geschonken aan de middenstands-organisaties, waarbij ten slotte toch nog maar veertig procent van de middenstand is aangesloten. Daarbij noemde spreker de Christelijke en R.K. organisaties, ook al weer door het verband met de vakorganisaties, het best geregeld, doch hij bleef van mening dat de midden stander zich alleen organiseert, wanneer hij hiertoe gedwongen wordt. Vervolgens trok jhr. Mollerus een vergelijking tussen de industrie, welke voor vijfennegentig procent is georganiseerd en de landbouw met vijfenzeventig procent. Hieruit conclu deerde hij, dat het een grote fout is ge weest het voorbeeld van de werknemers organisaties niet te hebben nagevolgd, door dé besten uit de middenstand aan te stel len als vrijgestelde. Eerst wanneer dit ge beurt zullen de ogen van vele middenstan ders geopend worden, doch eer het zover is moeten zij ongetwijfeld nog niet weinig verduren. Aan het slot van zijn betoog onderwierp jhr. Mollerus de twaalf punten, waarmee de Middenstandsnota besluit, aan een uiterst critische beschouwing. Na deze uiteenzetting volgde een ware stortvloed van vragen, welke alle vlot door spreker werden beantwoord. Van deze gelegenheid maakte hij nog gebruik, om ADV ER'I'ENTIE 'n Genot om te zien, hoe blinkend schoon Uw vaat met SNEL wordt! En wees niet bang voor Uw handen. Want SNEL bevat Sapobiel. dat Uw handen gaaf en zacht houdt. SNEL is óók ideaal voor wol en zijde. Wat 'n uitkomst., dat er SNEL is! Gratis PLASTIC WASKNIJPER bij élke fles Extra geconcentreerd Voor afwas, wol en rijde. CM KA 3L0RINE FABRIEKEN APELDOORN met feiten uit verschillende plaatsen uit deze omgeving aan te tonen, hoezeer de middenstanders hun eigen belangen ver waarlozen, wanneer deze door bepaalde maatregelen in het geding komen. Huishoudelijke vergadering Na deze sprekersbeurt volgde het huis houdelijke gedeelte van de vergadering. Eerst kwamen de beide jaarverslagen aan de orde en zowel dat van de secretaris, de heer G. Wijkhuizen, als van de penning meester, de heer J. Verdel, konden in bij zonder optimistische termen worden ver vat. Gedurende de vijf jaar dat deze com binatie werkzaam is, werden in het geheel vijfentwintig millioen centrumzegels om gezet en in verband hiermee een zeer aan zienlijk bedrag aan prijzen uitgekeerd. Uit de mededelingen van de voorzitter bleek verder, dat in samenwerking met de Jan van Goyenstraat-vereniging een winkeliers centrale is opgericht, als representatief orgaan van de gehele Heemsteedse mid denstand. De destijds opgerichte Heem- steedse Winkeliers Vereniging kan dus binnenkort weer ontbonden worden. De periodiek aftredende bestuursleden, de he ren Van der Wal en Verdel werden bij acclamatie herkozen. Achter de schermen wordt hard gewerkt aan de internationale televisieverbinding, die gedurende ongeveer een maand acht verschillende landen met elkaar zal ver binden. In totaal zullen tussen 6 Juni en 4 Juli ongeveer twintig uitzendingen, waarvan één uit Nederland, -plaats vinden. De beelden zullen worden overgebracht door middel van straalzenders. De apparatuur van de P.T.T. voor deze ..linkver bindingen" wordt thans gereviseerd in de werkplaatsen van Philips Telecommunicatie Industrie te Hilversum. PARIJS (United Press en Reuter). De Franse regering heeft besloten met alle be schikbare middelen de Franse vesting Dien Bien Phoe in Indochina tegen de commu nistische aanvallers te verdedigen. De be slissing werd genomen op een kabinetszit ting die tweeeneenhalf uur duurde en waar werd gesproken over de laatste berichten die waren ontvangen over de toestand in Dien Bien Phoe. Welingelichte kringen zei den dat de regering vastbesloten was het garnizoen alle mogelijke steun te verlenen. Militaire autoriteiten zeiden gisteren dat met de door de Chinezen geleverde artille rie verscheidene Franse vliegtuigen, die voorraden vervoerden naar de belegerde vesting Dien Bien Phoe zijn neergeschoten. Deze autoriteiten beschreven de accura tesse en intensiteit van het communistische artillerievuur als een van de grootste ver rassingen die de Fransen tot nu toe in de Indochinese oorlog hebben ondervonden. Tot aan de huidige aanval op Dien Bien Phoe zijn de communisten altijd licht gewa pend geweest. Het Franse opperbevel heeft Woensdag bekend gemaakt, dat in de afgelopen vijf dagen de Vietminh ruim 5000 man aan doden en gewonden verloren heeft. Het aantal gesneuvelden bedraagt alleen al 3000. De Fransen zouden 1000 man aan ge sneuvelden en gewonden verloren hebben. Te Saigon zeide men te geloven, dat de opperbevelhebber van de Vietminh, gene raal Vo Nguyen Giap, bij zijn eerste hevige aanval op de vesting Dien Bien Phoe, die duurde van Zaterdagavond tot Maandag ochtend, ongeveer een van de drie divisies, waarmede hij Dien Bien Phoe belegert, heeft verloren. De rebellen ondernamen Maandag- en Dinsdagnacht geen aanval op de stad. Woensdagavond bereidde de bezetting, die op 14.000 man wordt geschat, zich voor op het afslaan van een nieuwe zware aanval. Waarnemers zeiden te geloven, dat gene raal Vo Nguyen Giap de gevechtspauze van de laatste twee nachten heeft gebruikt voor het verplaatsen van zijn lichte artillerie van het Noorden naar het Zuiden of het Midden. De Franse opperbevelhebber in Indo china, generaal Navarre, heeft Woensdag bevel gegeven, dat alle beschikbare vlieg tuigen moeten worden gebruikt om het om- I)e volgende UNO-Assemblee LONDEN, (Reuter) De vijf landen van het verdrag van Brussel zijn overeen gekomen de Nederlandse oud-minister van Buitenlandse Zaken mr. E. N. van Klef fens, die thans buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister in Portugal is, voor te stellen als candidaat voor het voorzit terschap van de Algemene Vergadering der Verenigde Naties op de zitting, welke in September van dit jaar te New York wordt geopend. Volgens gewoonlijk be trouwbare kringen te Londen besloten de vijf landen Groot-Brittannië, Frankrijk, Nederland, België en Luxemburg bij besprekingen in het begin van deze week mr. Van Kleffens als candidaat voor te stellen bij bevriende delegaties. De huidige algemene vergadering wordt geleid door mevrouw Vijaya Laksjmi Pan dit van India. Wanneer de onlangs opgerichte C. V. „Nediam" over enige tijd in Rucphen haar nieuwe diamantslijperij gaat openen, zal het mogelijk zijn, met volkomen onge schoolde arbeiders het ruwe product om te werken tot brillant en „achtkant". De technische directeur van dit bedrijf de heer S. Roos, is jarenlang op zoek ge weest naar een methode om de diamant slijperij te automatiseren. Thans meent hij zo ver te zijn, dat gedeeltelijke automati sering een feit is. Het ontwerp van de nieuwe fabriek is gereed en tegen het ein de van het jaar hoopt men met 25 man de productie op gang te brengen. Hoewel men nog niet geheel is waar men wezen wil en een verdere „research" noodzakelijk blijft, meent de firma, dat men thans op het goede pad is. Sinds het einde van de zestiende eeuw, toen voor het eerst met diamantslijpen begonnen werd, is er in de slijptechniek weinig verande ring gekomen. In feite is de toestand nog steeds zo, dat een handwerksman uit de vroegere tijd ook met de tegenwoordige machines overweg zou kunnen. Met ge bruikmaking van de moderne mogelijk heden op mechanisch en electronisch ge bied hoopt de „Nediam" thans een eerste stap gezet te hebben op de weg lot mecha nisatie van het slijpproces. Toen gistermiddag om één uur de twaalf jarige Gerda Kuijer bij de bushalte aan de Vondelweg nabij de Eksterstraat uit een autobus was gestapt, rende zij onmiddellijk achter deze bus langs de weg over. Bij het oversteken van de weg werd zij door een uit de tegenovergestelde richting naderende bus aangereden. Zij is. vermoedelijk met een schedelbasisfractuur, in het Grote Gasthuis opgenomen. singelde garnizoen te steunen aan de voor avond van de tweede ronde van de aanval van de rebellen op Dien Bien Phoe. Com munistische artillerie op stellingen werd gebombardeerd, terwijl andere vliegtuigen voedsel en munitie boven de ingesloten vesting uitwierpen. De twee kleine vliegvelden van Dien Bien Phoe zijn door de Fransen niet te ge bruiken door de beschieting door de artil lerie van de rebellen. De Franse strijdkrachten in Indochina hebben Phoeong, zestig km. ten Zuiden van Hanoi, ontruimd, aldus meldt het Franse opperbevel. Totale sterkte Naar Pléven in de Nationale Vergadering bij de behandeling van de militaire begro ting over Indochina heeft medegedeeld, be droeg daar de sterkte der Franse grond strijdkrachten 1 Januari j.l. 186.000 man. Zij wordt 171.000. Deze vermindering zal worden opgevangen door uitbreiding van Indochinese eenheden. De sterkte van het Vietnamese leger zal in dit jaar van 207.000 op 333.000 man worden gebracht. Pléven ontkende de juistheid van berichten, vol gens welke bij het opstellen der Franse militaire begroting reeds rekening zou zijn gehouden met een "van kracht worden der West-Europese verdedigingsgemeenschap. ADVERTENTIE Plannen van Verkeer en Waterstaat In zijn Memorie van Antwoord, aan de Eerste Kamer over de begroting 1954 van zijn departement deelt de minister van Verkeer en Waterstaat o.m. het volgende mee: Voorbereidingen worden getroffen voor de instelling van een raad, die tot taak zal hebben een onderzoek in te stellen na elk ernstig spoor wegongeval. Besloten is de bouw van de tunnel an der het Noordzeekanaal te Velsen met een jaar te bespoedigen. Het standpunt blijft gehandhaafd, dat van Nederlandse kant slechts kan worden ingestemd met een Rijnvaartregeling op grondslag van de vrije vaart en de gelijk heid van behandeling, vervat in de akte van Mannheim. Indien zou blijken, dat zulks niet is te verwezenlijken, zal naar hei oordeel van de minister, de regering ernstig dienen te overwegen deze aange legenheid aan internationale rechtspraak of arbitrage te onderwerpen. Trani'kwestie in Amsterdam In de vergadering van de Amsterdamse gemeenteraad diende een aantal leden van de communistische raadsfractie gistermid dag een motie in, waarbij de raad wordt uitgenodigd het besluit van B. en W. on gedaan te maken, waarbij enkele C.P.N.- raadsleden de toegang was ontzegd tot een remise van 't gemeentelijk vervoerbedrijf. De heer L. Seegers (C.P.N.) lichtte de motie toe. Hij zei, dat de raadsleden niet alleen het recht, maar ook de plicht heb ben zich over bepaalde feiten een oordeel te vormen. De heer J. M. den Uyl (P.v.d.A.) be streed de motie, omdat hij in De Waarheid had gelezen, dat de communisten zelfstan dig een onderzoek naar het beleid van de gemeentetram wensten in te stellen door een commissie, samengesteld uit C.P.N.- raadsleden en personeel van het vervoer bedrijf. Sprekers van alle andere fracties bestre den eveneens de motie. De voorzitter burgemeester d'Ailly, zei in zijn beantwoording dat de raadsleden recht hebben op toegang tot de gemeente lijke instellingen. Dit recht moet echter aan niet-gereglementeerde beperkingen worden gebonden. Een raadslid bezoekt toch ook niet een operatiekamer in een gemeenteziekenhuis tijdens een operatie, waartoe hij in feite wel het recht heeft, zo zei de burgemeester. „Behoudt uw recht, maar om dit te behouden, moet ge u zelf beperkingen opleggen", aldus mr. d'Ailly. De heer Seegers betoogde in tweede in stantie, dat de door dte raad benoemde commissie-Nieuwenhuis niet neutraal is Vertrouwen in deze commissie was zijns inziens bij voorbaat reeds uitgesloten. Hij verklaarde, dat het onderzoek door dé C.P.N.-raadsleden toch zal gebeuren, on geacht de toestemming van de raad. De motie werd verworpen met 32 tegen 10 stemmen.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 7