Druk op Laniel om EVG-debat te beginnen stijgt met de dag Concreet plan van V.S. voor een „atoombank" Gedeeltelijke liberalisatie van het kapitaalverkeer Vergeldingsactie pas na overleg met bondgenoten Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Andere volken Amerikanen komen met harde feiten en eisen bewijs van goede trouw ConferentieDulles-Zaroebin Het woord is aan Amerikanen voeren met helicopters gewonden af Dulles over „New Look Het is niet de bedoeling haar bij ieder plaatselijk conflict te gebruiken McCarthy doet dolle aanval op Stevenson India in de universiteit van A nister dam Bomontploffing in Cairo Dien Bien Phoe Geen cassatie in zaak-Rohling In de Pacific gevangen vis ook in V.S. onderzocht Egyptische feministen eindigen hongerstaking Geringe regenkans Weerrapport zzw 68 JAARGANG No 214 9 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur! Robert Peereboom ZATERDAG 20 MAART 1954 Haarlems Dagblad 298 JAARGANG No 62 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. 7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DRIE OFFICIëLE BEZOEKEN van staatshoofden staan ons land1 dit jaar te wachten. Het begint volgende maand met de komst van het Deense Koningspaar, van Koning Frederik IX en Koningin Ingrid. En dan komt het Noorse koninklijke be zoek en daarna het Franse: de nieuwe pre sident van de Franse republiek René Coty lieeft kort na zijn verkiezing medegedeeld dat hij zijn eerste buitenlandse staatsie- bezoek aan Nederland zou brengen. Ko ningin Juliana zal in Mei en Juli tweemaal naar Engeland gaan: om de inwijding van de herbouwde Hollandse kerk in Austin Friars, City of London bij te wonen en om een bezoek te brengen aan het Royal Sussex Regiment, waarvan zij titulair ere kolonel is. Als men aan deze vijf officiële en zeker inspannende koninklijke verplich tingen denkt, die aan een reeds zo uit gebreide gestadige werkzaamheid moeten worden toegevoegd, begrijpt men weer eens duidelijk hoe grote toewijding aan een veeleisende taak van onze Koningin gevergd wordt en bewondert des te meer de wijze waarop zij die taak vervult. De staatsiebezoeken van buitenlandse staatshoofden blijven ook in dit tijdvak, sceptischer en harder van sfeer en zoveel minder van romantiek vervuld dan vroe gere perioden al is de mens in zijn hart niet minder romantisch geworden ge beurtenissen van betekenis. Misschien zijn zij in zekere zin van meer betekenis dan in vroeger tijden, omdat het ceremonieel minder telt en de belangstelling in andere volken, die zij vergroten, zich sterker doet gelden. Onze Koningin heeft die belang stelling bij haar eigen „state visits" aan buitenlandse staatshoofden steeds weten te stimuleren door de bijzondere redevoerin gen die zij bij dergelijke gelegenheden uit sprak en die steeds het kenmerk van haar persoonlijkheid en haar streven naar meer samenwerking en onderling begrip der na ties droegen. Zowel in Parijs als in Lon den, in Washington en New York en in Kopenhagen is dat gebleken. Meer dan vroeger zijn zulke staatsiebezoeken ook voor publicisten op verschillend gebied, in de eerste plaats wel voor dag- en week bladen, aanleiding om bijzondere aandacht aan het betrokken volk te wijden. Het blijft niet bij de belangstelling voor het staatshoofd en zijn familie; de levensom standigheden en de historie van het voik en ook de volksaard verwerven grote aan dacht. Het is wel zeker dat die ten aan zien van de drie komende bezoeken ook in vele scholen aan Denemarken, Noorwegen en Frankrijk besteed zal worden. Al dit werk is van belang: het schept meer be grip, meer belangstelling, op den duur ook meer sympathie. Het vaagt bij velen die onverschilligheid en die goedkope, altijd onjuiste gemeenplaatsen ten aanzien van andere volken weg, die in vroeger tijd misverstand en nijd zo veelvuldig hebben doen ontstaan. Sommigen halen dear de schouders voor op en hechten alleen aan onmiddellijke resultaten: aan voordelige transacties, aan een handelsverdrag dat lucratieve mogelijkheden inhoudt, aan stij gende cijfers van vreemdelingenbezoek. Het is kortzichtig alleen zulke doelen na te streven; men moet de trager metho de die duurzamer, op den duur ook be langrijker resultaten kan brengen juist nu met volle kracht nastreven. Want een wereld die van onrust en atoomgerucht vervuld is, die men in zwartgallige mo menten als een heksenketel vol mogelijk heden van naderend onheil kan zien, biedt anderzijds juist door de beweging en span ning waarin zij verkeert kans op nieuwe wording. Het is volstrekt niet alleen machtsstreven maar ook vroeger-ongekend streven naar opbouw, op tevoren onge kende schaal, dat er zich in dbet gelden. Zij, die zich rekenschap zijn gaan geven van hetgeen er aan het onderling begrip der volken ontbrak en in zo grote mate nog ontbreekt zelfs binnen een kring als die der West-Europese naties, die toch in de loop der eeuwen tezamen zijn opge groeid en de hoogste vorm van ontwikke ling in de wereld hebben bereikt, zijn er zich wel bewust van hoeveel er te verrich ten valt en van hoe grote blijvende beteke nis dit zal kunnen zijn. R. P. (Van onze correspondent in Parijs) De vraag die op dit moment de hele Franse binnen- en buitenlandse politiek beheerst, is niet zozeer: zal het parlement tenslotte het verdrag van de Europese ver dedigingsgemeenschap ratificeren, maar: wanneer zullen de debatten over dit fun damentele probleem nu eindelijk geopend worden. Van alle kanten wordt er een bijna verpletterende druk op de regering, en speciaal op premier Joseph Laniel, uitge oefend om zich over dit punt (al of niet) uit te spreken. In positieve zin komt die pressie zowel van Amerika als Engeland en van de partners uit klein-Europa, als van de zijde van zekere partijen, ministers en politici, zoals de radicale leider René Mayer. De tegendruk wordt uitgeoefend in het bijzonder door de Gaullisten in en bui ten de regering, die de premier bezweren zich van elke concrete toezegging te ont houden. Laniel zelf, die nu niet bepaald een staatsman is van staal en ijzer, houdt zich tussen die twee tegenstrevende krachten ongeveer in evenwicht. En politiek gezien is dat inderdaad nog niet de domste hou ding. Hij weet immers dat, hoe de uitslag ook zal worden, de EVG-dcbatten zijn ka binet, dat nu al negen maanden oud is, in ieder geval fataal zullen worden. Komt de EVG erdoor, dan treden de Gaullisten uit zijn kabinet.. Wordt het Europees leger verworpen, dan trekken de Katholieken en vermoedelijk de radicalen zich terug. Om zich tegenover beide par tijen, en niet in de laatste plaats Washing ton, te rechtvaardigen, kan Laniel zich overigens formeel beroepen op de condities, die het parlement zelf heeft gesteld voor de officiële opening van het omvangrijke en explosieve EVG-dossier. De drie condities zijn nog geen van alle volledig vervuld. De Saarkwestie is nog altijd niet opgelost. De Amerikaans-Engel se garanties zijn nog niet officieel losge komen. En de toegevoegde protocollen werden door de overige vijf regeringen van de Schuman-gemeenschap nog steeds niet getekend. Doch zelfs indien het met die laatste twee voorwaarden ongeveer in orde zou komen en met Engeland worden dezer dagen in Parijs besprekingen ge opend waarover men nog al optimistisch is dan blijft er dus nog altijd het Saar- problcem, waarvan Frankrijk de regeling bijna ongelimiteerd kan rekken, zoals Bidault bij de laatste visite van Adenauer nogmaals heeft gedemonstreerd Harde feiten Maar trots die resterende mogelijkheden voor ontwijkende manoeuvres komt het einde nu toch wel duidelijk in zicht. De laatste dagen is de Amerikaanse ambassa deur drie maal bij Bidault op bezoek ge weest en hij moet de Franse minister daar bij op een paar harde feiten gewezen heb- gen. Eerste feit: in Juni zal het Ameri kaanse Congres de militaire credieten aan Europa moeten behandelen. Indien Frank rijk zich dan nóg altijd op de vlakte houdt, lijkt het bijna wel uitgesloten dat de Ame rikaanse politici die nieuwe subsidies zul len voteren. Tweede feit: Frankrijk ver wacht van Amerika, zoals we al hebben gemeld, de beslissende steun om een diplo matiek einde aan de oorlog in Indochina te kunnen maken. Het plan van Bidault is Peking ertoe te brengen Ho Chi Minh te laten vallen, zodat de situatie dan rijp zou worden voor een overeenkomst, waar van Frankrijk het gelag niet zal hoeven te betalen. Parijs heeft echter Peking, noch Moskou, heel veel aan te bieden en daarom zou Washington voor de tegenprestatie moeten zorgen in de vorm van een erken ning van het bewind van Mao Tse Toeng. Nog voor Geneve De Amerikaanse regering moet tot dus ver op dit Franse voorstel ja noch neen hebben gezegd. Maar zeker is wel dat de Vrijdagmiddag pro moveerde aan de Am sterdamse universi teit de Indiase student P. K. Gopalakrisanan op een proefschrift „Ontwikkeling van economische ideeën in India". Als promo tor trad op prof. dr. I. J. Brugmans. Men ziet hier de nieuwe doctor tijdens het ver dedigen van zijn proefschrift. Ter lin ker en rechter zijde :ijn paranymphen Sara Mathai (India) ?n Kanysaid Hasan (Pakistan). WASHINGTON (Reuter). Het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Vrijdag medegedeeld, dat aan de Sovjet-regering een concreet plan is aan geboden om de vreedzame ontwikkeling en het vreedzaam gebruik van de atoom energie te bevorderen. Het plan is opgesteld na overleg met be vriende landen en door de minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, gisteren overhandigd aan de Sovjet-ambas sadeur te Washington, Georgi Zaroebin. Het ministerie van Buitenlandse Zaken deelde voorts mede, dat de Sovjet-Unie de Amerikaanse regering bepaalde voorstellen met betrekking tot het algemeen onder werp der atoomaangelegenheden heeft ge daan. „Deze voorstellen worden thans be studeerd", aldus de verklaring. Aan de uitwisseling der voorstellen zijn, gedurende ruim twee maanden, voorberei dende besprekingen tusse Dulles en Zaroe bin vooraf gegaan over president Eisen howers plan om een internationale „bank" voor atoomenergie te stichten. Door een dergelijke atoombank zou een vreedzaam gebruik van atoomenergie gewaarborgd moeten worden. Dulles heeft de vorige maand te Berlijn met minister Molotov over Eisenhowers plan gespx-oken. Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken verklaarde nog, dat tijdens de Berlijnse besprekingen was overeenge komen, dat de V.S. binnen korte tijd een „concreet plan ter bevordering van de vreedzame ontwikkeling en het vreedzaam gebruik der atoomenergie" zouden indie nen. De mededeling van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken wórdt uitgelegd als te betekenen dat de „proce- durephase" der atoombesprekingen voorbij is en dat de eigenlijke onderhandelingen thans gaan beginnen. Ook blijkt er uit dat het Amerikaanse standpunt is bepaald na overleg met Groot-Brittannië, Frankrijk en mogelijk nog andere Amerikaanse bondgenoten. Het wekt de indruk dat de geraadpleegde bondgenoten hebben ingestemd met het ingaan van de tweede phase der bespre kingen door een geheime Amerikaans- Russische gedachtenuitwisseling. Geen andere landen Aanvankelijk was verwacht, dat ook an dere landen zouden worden betrokken bij deze tweede phase. Dat dit niet geschied is, wordt, aan de hand van recente verkla ringen van officiële Amerikaanse zijde, aan het volgende toegeschreven: De tot dusverre gevoerde Amerikaans- Russische besprekingen zijn bevredigend verlopen. Een wijziging in de gevolgde werkwijze zou mogelijk het verdere ver loop der onderhandelingen nadelig beïn vloeden. Amerikaanse deskundigen in Russische zaken zijn reeds lang van gevoelen geweest dat, wanneer de Sovjets bereid zouden zijn tot zaken te komen, dit het snelst zou geschieden bij geheime besprekingen. De Sovjet-Russische minister van Bui tenlandse Zaken Molotov heeft te Berlijn voorgesteld dat, bij uitbreiding der onder handelingen, communistisch China hierin zou worden betrokken. De Verenigde Sta ten erkennen rood-China niet. Daarom zou een poging, om nu het aantal bij het over leg betrokken landen uit te breiden, ver moedelijk tot een impasse leiden. Amerikanen, na alle niet steeds zo heel be moedigende ervaringen, er nu voor passen eventuele beloften van Parijs nog langer als klinkende munt te aanvaarden. Vandaar die zware druk op Parijs om de EVG- debatten vóór de conferentie te Genève te beginnen. En vandaar eveneens de re cente toespeling van Dulles, dat die sa menkomst van de vijf mogelijk zou worden uitgesteld. In dat geval zou Washington Frankrijk dus „gelegenheid" geven te be wijzen, dat het de hoge prijs waard is, die van Amerika wordt verlangd om de vrede in Indochina mogelijk te maken. Een beslissing is, als gezegd, nog altijd niet gevallen en het ziet er wel naar uit, dat de Franse regering zich terwille van de binnen- zowel als de buitenlandse tegen standers en vrienden nog in heel wat boch ten zal moeten wringen om te voorkomen dat zij haar gezicht volledig verliest. Concessie Reuter: De Franse regering heeft een concessie gedaan aan de tegenstanders van het Europese leger, aldus schrijft Reuters correspondent Harold King. In antwoord op een vraag van een lid van de commissie voor Buitenlandse Za ken der Nationale Vergadering, heeft de minister van Buitenlandse Zaken, Bidault, geschreven, dat de regering bereid is te be loven, dat zij eerst het parlement zal raad plegen alvorens in de raad van de Euro pese verdedigingsgemeenschap te stem men over kwesties waarvoor eenparigheid van stemmen vereist is. Bidault anwoordde verder op een andere vraag, dat een niet-Franse generaal van de E.V.G. onder geen beding de staat van be leg in Frankrijk zou kunnen afkondigen. Bidault heeft schriftelijk in het geheel 72 vragen over de E.V.G. beantwoord. CAIRO (A.F.P.). Nabij de Mohammed Aly-club in Cairo is Vrijdagavond een bom ontploft, die slechts lichte materiële schade aanrichtte. In de club werd op het ogen blik van de ontploffing een ontvangst ge houden door de regionale directeur van de F.A.O., de Voedsel- en Landbouworgani satie der UNO, in het Midden-Oosten, Hef- naoei, waarop de Egyptische ministers van Landbouw en Voorlichting waren uitgeno digd. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S EN ACHT PAGINA'S ERBIJ Shelley: Ik heb diep van de vreugde gedronken, Geef vanavond geen andere wijn. (The Cenci) SAIGON (Reuter). Grote aantallen hef- schroefvliegtuigen van Amerikaanse ma kelij hebben Vrijdag gewonden uit de be legerde vesting Dien Bien Phoe wegge haald. De verdedigers van de sterkte wachten nog steeds op een nieuwe aanval van de Vietminh. Op nog geen 200 meter van de hoofdverdedigingslinie groeven de rebellen zich in de nacht van Donderdag op Vrijdag in. Franse vliegtuigen ondernamen Vrijdag voor de derde dag aan een stuk aanvallen op de stellingen van de belegeraars. Naar wij vernemen is geen cassatie aangetekend tegen de beschikking van het Amsterdamse Gerechtshof waarbij mr. F. P. Th. Rohling buiten vervolging werd gesteld. Zoals reeds door ons werd meegedeeld, heeft het Hof uitdrukkelijk overwogen, dat de onschuld van mr. Rohling, die van meineed in de zaak-Menten werd beticht, vast staat. Deze afloop zal de zeer velen verheugen, die de figuur van mr. Rohling kennen en waarderen. Ook wij voegen onze geluk wensen toe aan de vele die hem in deze dagen bereiken. WASHINGTON (A.F.P.). De vis, ge vangen in de wateren van de Stille Oceaan waar onlangs atoomproeven zijn gehouden, zal door beambten van het Amerikaanse ministerie van Landbouw onderzocht wor den voordat zij in Amerikaanse havens gelost wordt. Het onderzoek zal enkele weken voortgezet worden. De Nederlandse Bank deelt mede: De gestadige verbetering van de Neder landse deviezenpositie heeft een aantal nieuwe libcralisatiemaatregelcn op het ge bied van het buitenlandse betalingsverkeer mogelijk gemaakt, die ditmaal in het bij zonder op het kapitaalverkeer betrekking hebben. De belangrijkste nieuwe bepalingen zijn de volgende: Niet-ingezetenen, woonachtig of geves tigd in landen waarmede het betalingsver keer wordt afgewikkeld via de Europese Betalings Unie, kunnen voortaan bij reali satie van in Nederland geïnvesteerd kapi taal (daaronder begrepen verkoop in Ne derland van binnenlandse effecten, ook wanneer deze in het buitenland berusten), de opbrengst naar het land hunner inwo ning doen overmaken. Het deviezentechnische onderscheid, dat tot dusver werd gemaakt tussen locaal en internationaal verhandelbare binnenlandse effecten, is opgeheven. Binnenlandse effecten, Indonesische ef fecten en andere buitenlandse effecten, voor zover zij in guldens luiden, kunnen 11 WASHINGTON (Reuter/A.F.P.) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, heeft Vrijdag te Washington verklaard, dat het niet de bedoeling van de V.S. is om „iedere plaatselijke oorlog te maken tot een algemene oorlog". De minis ter zcide dit in een uiteenzetting over de Amerikaanse buitenlandse cn defensie politiek voor de senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, waarbij hij het besluit van de regering om het defensie programma te baseren op de vorming van een massale vergeldingsmacht teneinde een eventuele aanvaller af te schrikken, nader toelichtte. Dulles verklaarde, dat de Amerikaanse politiek de bewegelijkheid en de buig zaamheid moet hebben om de gezamclijke kracht van de Westelijke verbondenen ge deeltelijk of als geheel, naar gelang de om standigheden vereisen, tegen een eventuele vijand te richten. Er moet, volgens de mi nister, echter de mogelijkheid van onver wijlde, zware vergelding zijn. De Westelijke geallieerden moeten, aldus Dulles, niet trachten „het Sovjet-blok man voor man en kanon voor kanon te evena ren, maar' zij moeten er voor zorgen, dat een aanvaller van tevoren weet, dat hij meer zal verliezen dan hij kan winnen". De grootte en de duur van het „huidige gevaar" maakt het belangrijker dan ooit, dat Amerika krachtige bondgenoten heeft en zowel economisch, cultureel als militair volledig met hen samenwerkt. „De Sovjet-dreiging is, wat tijd betreft, in feite onbeperkt", zo vervolgde Dulles. De Westelijke verbondenen moeten een goed opgestelde en goed uitgevoerde strategie volgen, die zij voor onbepaalde tijd kunnen volhouden, zonder dat hun economisch en sociaal bestel hierdoor wordt aangetast. Sprekend over het verlenen van econo mische hulp aan het buitenland zeide de minister, dat dit geen liefdadigheid van de V.S. is, omdat deze hulp genoemde stra tegie steunt. In antwoord op een vraag van de repu blikein Smith zeide Dulles, dat de V.S. met hun bondgenoten overleg zullen plegen bij de keuze van „middelen cn plaatsen" bij het toepassen van de „New Look" in de politiek. Ook werden de minister vragen gesteld over de constitutionele bevoegdheid van de president om op te treden ingeval van een aanval op de V.S. of op een van hun bondgenoten. Dulles zeide op een desbetreffende vraag, dat volgens zijn interpretatie van het Noord-Atlantische verdrag en van het ver drag van Rio de Janeiro tussen de landen van het Westelijk halfrond hierin is vast gesteld, dat een aanval op een bondgenoot van de V.S. gelijk staat met een aanval op de V.S. zelf. Bijgevolg was hij van oordeel, dat de president bij een aanval op Europa dezelfde bevoegdheid bezit om onmiddellijk vergeldingsmaatregelen te nemen, als hij deze bezit voor het geval de Verenigde Staten zelf worden aangevallen. In antwoord op verdere vragen over de bevoegdheid van de president om deze „vergeldingsmaatregelen" voor een aanval op een bondgenoot te nemen waardoor de V.S. bij een oorlog zouden worden be trokken zonder machtiging van het Con gres, verklaarde de minister, dat een aan val op Parijs „gelijk zou staan met een oor logsverklaring aan de V.S." Hij achtte het ondenkbaar dat een openlijke aanval op een bevriende mogendheid zou kunnen worden gedaan, zonder dat hieraan de be doeling ten grondslag lag om de V.S. aan te vallen. Spreker wees er op, dat hij in September had gezegd, dat in geval van openlijke aggressie in Indochina de reactie niet tot Indochina zou kunnen worden beperkt. Tot dusverre had zich evenwel nog geen open lijke aggressie in dit gebied voorgedaan. Senator Fulbright poogde vergeefs een uitspraak van Foster Dulles uit te lokken over de in Europa en andere gebieden be staande „vrees voor het McCarthyisme" en de uitwerking hiervan op de betrekkingen tussen de Verenigde Staten en hun bond genoten. „Ik wil niet dat de vragen van de com missie over het Amerikaanse buitenlandse beleid zullen overgaan in vragen over senator McCarthy", aldus de minister. Ridgway's mening Generaal Matthew Ridgway. chef van de Amerikaanse legerstaf, heeft Vrijdag in een toespraak te Washington onder meer ver klaard dat de communistische leiders de grote strijdkrachten hunner landen niet hebben ingekrompen. Hij zeide ook: „Indien er weer oorlog zou komen, hetzij op grote of kleine schaal, zal deze uiteindelijk op de grond worden be slist". Hij voegde hieraan toe: „Ik onderschat de reusachtige bijdragen, die vloot en luchtmacht kunnen leveren bij het tegen houden van vijandelijke grondstrijdkrach ten, niet, doch het staat vast dat in laatste aanleg machtige vijandelijke legereenheden, die uit de lucht worden gesteund, slechts met behulp van sterke eigen troepen tot staan kunnen worden gebracht". Ridgway legde de nadruk op het grote belang van het tegenhouden van aanval lende vijandelijke grondstrijdkrachten, die in een eventuele Europese oorlog zouden worden gebruikt, vóórdat zij in staat zou den zijn de West-Europese industrie in haar macht te krijgen. MILWAUKEE (Reuter). Senator Mc Carthy heeft Vrijdagavond in een radio rede de democratische leider Adlai Steven son beschuldigd van het bezigen van com munistische methoden in de redevoering waarin Stevenson verklaarde, dat de re publikeinse partij verdeeld was in een helft voor McCarthy en een helft voor Eisen hower. Volgens McCarthy was de bedoeling van Stevenson dezelfde als die in een rapport, ingediend op de conferentie van de Ame rikaanse communistische partij in Septem ber van het vorig jaar. In dit rapport, al dus McCarthy, werd gezegd, dat de strijd tegen het McCarthyisme een strijd is tegen het beleid van de republikeinse organisatie. McCarthy zeide verder dat Stevenson in 1943 door het ministerie van Buitenlandse Zaken belast was met het uitstippelen van de Amerikaanse politiek jegens Italië. Deze politiek bestond uit het binnenhalen van communisten in de Italiaanse regering en het laten terugkomen van Togliatti uit Moskou, aldus McCarthy, die zich hierbij beriep op een getuigenis van generaal Be dell Smith. „Waarom wilde Stevenson Togliatti uit de Sovjet-Unie laten terug komen naar Italië, waar hij zoveel kwaad gesticht heeft", zo vroeg McCarthy aan het slot van zijn rede. Arrestaties in Korea De Zuid-Koreaanse politie heeft Vrijdag bekendgemaakt, dat zij sedert het begin van de Koreaanse oorlog in Juni 1950 62.092 communistische guerrilla-agenten heeft gearresteerd. voortaan worden uitgevoerd, voor zover zij toebehoren aan niet-ingezetenen, woon achtig of gevestigd in de Verenigde Sta ten van Amerika, Canada, de overige dol- larlanden en Zwitserland. De verplichting tot herbelegging, die tot dusver voor niet-ingezetenen bestond bij verkoop van binnenlandse effecten, Indo nesische effecten en andere buitenlandse effecten, voor zover zij in guldens luiden, alsmede van hier te lande gelegen onroe rende goederen, is opgeheven. Met het oog op de bijzondere crediteur positie van Nederland in de Europese Be talings Unie zullen kapitaalinvesteringen hier te lande door niet-ingezetenen voort aan in het algemeen slechts worden toege staan, voor zover zij met convertibele geldsoorten geschieden. Ruilingen van be staande investeringen en beleggingen van hier te lande ontvangen revenuen blijven echter geoorloofd. Een bijzondere regeling van het kapi taalverkeer tussen Nederland en de Bel gisch-Luxemburgse Economische Unie is in voorbereiding. De Egyptische feministen, die sedert het begin van de week in honderstaking waren om hun 4 eisen voor vrouwenkiesrecht kracht bij te zetten, hebben thans hun vasten beëindigd. In antwoord op de eisen van mevrouw Sjafik, de initiatiefneemster, had Naguib medegedeeld: „Ik heb uw eisen ontvangen en ze ter hand gesteld van de commissie die belast is met de vorming van de grond wetgevende vergadering. Wees er van ver zekerd, dat uw eisen in goede handen zijn". Mevrouw Sjafik had Woensdag een Amerikaanse journaliste met een officieel verzoekschrift, waarin zetels voor vrouwen in de vergadering werden geëist, naar pre sident Naguib gezonden. Boven de Oostzee en West-Rusland be vindt zich een hogedrukgebied, dat met koude lucht is gevuld. In de Oostzee-lan- den heeft het vannacht plaatselijk meer dan 5 graden gevroren. Ook tussen de Azo- ren en Spanje ligt een hogedrukgebied, dat uit v/arme lucht bestaat. Tussen deze twee maxima ligt een oceaan-depressie, die, Vrijdagavond bij Ierland aangekomen, in de richting van Noord-Frankrijk afboog en tegelijkertijd begon op te vullen. Het gevolg hiervan was, dat de winden in ons land naar Oostelijke richtingen krompen, zodat koude lucht zich in het Noorden van het land kon handhaven. In Groningen was de temperatuur van morgen slechts 3 graden boven nul; Zuid- Limburg meldde 11 graden. Ook morgen blijft het Zuiden van het land een bevoorrechte positie innemen wat de temperatuur betreft. De depressie in Noord-Frankrijk vult snel op, zodat de regenkansen klein zijn. (van hedenmorgen 7 uur) toestand weers- V* VZ .5 2 5 3 ïZ ht- £-2 Oslo geheel bew. windstil -5 0 Stockholm zwaar bew. ZW 2 -5 0 Kopenhagen zwaar bew. ZO 10 0 0 Londen zwaar bew. windstil 8 6 Helsinki zwaar bew. ZW 4 -7 0 Amsterdam zwaar bew. OZO 5 8 0 Brussel regen ZO 5 10 2 Parijs zwaar bew. Z 5 8 6 Bordeaux zwaar bew. WNW 10 11 10 Grenoble regen NW 1 9 6 Nice zwaar bew. windstil 10 0 Warschau nevel O 2 -0 0 Berlijn zwaar bew. OZO 8 0 0 Frankfort nevel NO 2 8 7 München nevel ZO 2 6 3 Zürich regen NW 1 5 2 Genève regen ZZO 7 8 8 Locarno regen O 2 5 0,1 Wenen nevel NNW 2 3 0 Innsbruck nevel ZO 2 5 0,5 Rome zwaar bew. 1 11 0 Neerslag laatste 24 uur OP DE MEESTE PLAATSEN DROOG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Veranderlijke bewolking met op de meeste plaatsen droog weer. Weinig wind. Weinig verandering in tempera tuur. 21 Maart Zon op 6.42 uur. onder 18.54 uur. Maan op 21.34 uur. onder 6.45 uur. 22 Maart Zon op 6 40 uur. onder 18.55 uur. Maan op 22.44 uur. onder'7.02 uur. Maanstanden 27 Maart 17.14 uur: Laatste kwartier Hoog en laas water in IJmuideu Zaterdag 20 Maart Hoog water 4 26 en 16.37 uur Laag water. 0.10 en 12.27 uur. Zondag 21 Maart Hoog water: 4.55 en 17.07 uur. Laag water: 0.40 en 13-01 uur. Maandag 22 Maart Hoog water: 5.24 en 17.37 uur. Laag water: 1.10 en 13.31 uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1