Parijs stelt V.S. voor de keuze: meevechten of oplossing zoeken Nieuwe verklaringen van trouw van leger-officieren geëist 1I Weerbericht Nieuwe strategie van de V.S. bepaalt ook NA VO-politiek OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Indochi ina Generaal Ely zal Eisenhower om erkenning van Mao vragen Conferentie over Indochina: Senatoren over het ontwerp grondwaterwet Het woord is aan Na atoomproef vermiste vissers gevonden Toch concessie aan McCarthy Senator schijnt beschuldigingen van leger zelf te willen onderzoeken Mau Mau-leiders kwamen niet opdagen 68 JAARGANG No 216 DINSDAG 23 MAART 1954 Tito dringt aan op Duitse herbewapening Schipbreukelingen hebben atol kunnen bereiken Britten wachtten vergeefs Egypte toont zich tegen verdragen met Westen Wereldconferentie van gidsen en padvindsters Weerrapport 298 JAARGANG No 64 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. VV. Peerebonm en A. D. Huijsman HET FRANSE VOLK heeft meer dan genoeg van de oorlog in Indochina en dit heeft zich al meermalen in de houding en de uitingen van een aantal politici weer spiegeld. Ik herinner aan de jongste ver klaring in het parlement van Pierre Men- dès-France, die door velen als toekomstige regeringsleider van grote allure wordt be schouwd en die zijn standpunt onomwon den pleegt te kennen te geven. Mcndès- France ziet alleen heil in directe onder handelingen met de vijand, i.e. met de leider der opstandelingen Ho-Chi-Minh. Er moet een eind aan komen. Dat deze woor den de publieke opinie in Frankrijk weer geven kan niemand verwonderen die denkt aan de verschrikkelijke verliezen in men senlevens die de Fransen in achtereenvol gende oorlogen hebben geleden; er schijnt nooit een eind aan te komen en nu heeft de nieuwe veldslag, die zich in Indochina ontwikkeld heeft om een oord genaamd Dien-Bien-Phoe die verliezen weer eens extra opgedreven. De opstandelingen heb ben ditmaal zwaar geschut in actie ge bracht tastede van mortieren en de gue rilla-oorlog wordt blijkbaar vervangen door een loopgraven-strijd, die het Franse volk moet herinneren aan de gruwelen van Verdun, van de Som me en de Aisne, in de eerste wereldoorlog. De eerste wereldoorlog kostte Frankrijk één millioen zeshonderd duizend doden, de tweede zeshonderddui zend. De oorlog in Indochina, nu al meer dan zeven jaar durend, zonder uitzicht op duurzame bevestiging van de Franse posi tie in Azië, heeft opnieuw diepe bressen geslagen in het meest levenskrachtige deel der mannelijke bevolking des lands. Nu is generaal Paul Ely, de Franse staf chef, door zijn regering naar Washington gezonden om daar te onderhandelen over Indochina en onze Parijse correspondent schrijft daar op deze pagina over. Gene raal Ely heeft niet alleen de opdracht met de Amerikaanse stafchefs te spreken maar ook met president Eisenhower en zijn mi nisters, die deze onderhandelingen zelf zorgvuldig hebben voorbereid. Als men aan president Eisenhower's loopbaan denkt is het duidelijk dat de Fransen een generaal hebben gezonden om aan een géneraal hun standpunt uiteen te zetten. Dit is niet hun gewoonte; generaal Ely verschijnt als nieuwe diplomatieke figuur. De overwe ging zal bij de verlening der opdracht zeker hebben gegolden zend een generaal om een generaal te overtuigen en denkelijk niet minder dan het feit, dat hij Frankrijk te Washington in de N.A.V.O. heeft ver tegenwoordigd en het goed met de Ameri kanen kan vinden. Nu zou generaal Ely de Amerikanen voor de keuze stellen, zelf aan de oorlog in Indochina te gaan deelnemen of steun te verlenen aan een overeenkomst met Ho- Chi-Minh. Deze laatste zou dan de erken ning door Amerika van communistisch China van Mao's regering te Peking mee moeten brengen. De Amerikaanse re gering heeft zich t°gen zulke erkenning immer gekant. Zij is nog pas aanbevolen door de secretaris-generaal van de UNO, Hamma-rskjoeld en senator Cabot Lodge, Amerikaans vertegenwoordiger bij de UNO, heeft daarop geantwoord dat hij zo nodig het veto-recht in de Veiligheidsraad zou bezigen om communistisch China's toe lating tot de UNO te verhinderen. De West- Europese landen zijn ervoor, met Engeland incluis, dat Mao's regering allang erkend heeft. Zij stellen zich evenals Hammars- kjoeld op het standpunt dat de UNO het forum der wereld moet vormen. De Ame rikanen blijven onverzettelijk. Als hun regering haar standpunt zou willen wijzi gen zou zij ongetwijfeld in het Congres op vervaarlijk verzet stuiten. En men behoeft maar even te denken aan MacCarthy en zijn medestanders van de republikeinse rechtervleugel, aan het jongste opinie onderzoek dat hem nog een „populaire bij val" van 46 der 'ondervraagden toewees (een jaar geleden slechts 19 twee maan den geleden 50 om u voor te stellen waardoor dit verzet zou worden gevoed. Men kan zich dus nauwelijks indenken dat deze oplossing van het Indochinese vraagstuk binnen afzienbare tijd aanvaard baar zou ziin in Amerika. Anderzijds schijnt het in het veronderstelde Franse ultimatum" geopperde alternatief, name lijk dat Amerika zelf aan de strijd in Indo china zou gaan deelnemen, evenmin kans rijk en bovendien gevaarlijk: omdat het spook van een derde wereldoorlog hierbij opdoemt. Generaal Ely kan aanvoeren dat Frankrijk, eenmaal van de oorlog in Indo china bevrijd, tien divisies meer in Europa zou kunnen vormen. Onze Parijse corres pondent merkt op dat dit een argument is dat sterk tot de Amerikaanse verbeelding zal moeten spreken. Dit met het oog op de sterkte der Europese Verdedigin.es Gemeen schap, naar welker goedkeuring door het Franse parlement de Amerikanen zo scherp streven. Maar zal die spraak tot de ver beelding der Amerikanen zo sterk zijn dat zij de oorlog in Indochina niet alleen wil len financieren (zoals nu voor 87 ge schiedt) maar ook zelf voeren? Het is voorshands moeilijk aan te nemen. Generaal Ely zal te kennen kunnen ge ven, dat als Amerika beide oplossingen verwerpt de Fransen er tenslotte toe ge noopt zullen zijn een afzonderlijke vrede, zonder Amerikaanse medewerking, met Ho-Chi-Minh te sluiten, met het gevolg dat - dit grote gebiedgn van Azië voor bet communisme zou openen. Hieruit bliikt wel dat generaal Ely. al vertegenwoordigt hij de zwakke tegenover de sterke, niet in zo'n heel zwakke onderhandelingspositie verkeert. En de slotsom moet dus wel ge trokken worden, dat zijn zending naar Washington op dit moment een gebeurte nis van groot belang is en dat het resul taat in spanning tegemoet gezien zal wor den. R. P. KEULEN (United Press) De president van Joegoslavië, maarschalk Tito, heeft in twee interviews die in Duitsland zijn ge publiceerd aangedrongen op een herbewa pening van West-Duit,sland en de toelating van communistisch-China tot de U.N.O. Hij wees bovendien op de noodzakelijkheid voor meerdere conferenties tussen Oost en West om de wëreldspanning te vermin deren. (Van onze correspondent in Parijs) De Franse stafchef generaal Paul Ely vertoeft momenteel in Washington om be sprekingen met president Eisenhower en andere belangrijke Amerikaanse regerings leiders te voeren. Het onderwerp wordt nogmaals door de oorlog in Indochina ge leverd. Twee factoren bepalen vooral de urgentie van deze gesprekken: de moor dende slag om Dien Bien Phoe, die zich in een loopgraven-strijd a la Verdun ontwik kelt, en de komende conferentie van Genè- ve. De Amerikanen worden door Parijs nu voor de keuze gesteld actief aan de oorlog deel te nemen ofwel hun daadwerkelijke steun te verlenen aan een overeenkomst met Ho Chi Minh via een erkenning van Mao's regering in Peking, waardoor Tsjang Kai Tsjek dus definitief van het wereld toneel zou verdwijnen. Verscheidene waarnemers in Parijs ge loven dat generaal Ely, die dank zij zijn vroegere functie van Frans vertegenwoor diger in de NAVO in Washington, de Ame rikanen uitstekend kent, opdracht zou heb ben gekregen de regering Eisenhower het vuur nu- zo na aan de schenen te leggen, dat men wel bijna van een ultimatum mag spreken. Op het eerste gezicht misschien een wat ongebruikelijk ultimatum omdat het door de zwakste partij aan een veel sterkere partner wordt, gesteld. Maar an derzijds kan men natuurlijk ook weer niet zeggen dat de Fransen over geen enkele troef meer beschikken zouden. Het Franse volk wil ,een einde aan de oorlog in Viet nam en aan die eis kan de regering zich steeds moeilijker onttrekken. Washington financiert die oorlog nu voor ruim 87 pet, zoals vorige week uit de ver klaringen is gebleken die minister Pleven in de Kamer heeft afgelegd. Een ander lid van de Franse regering, de staatssecretaris De Chévigne, heeft op zijn beurt dezer dagen gezegd, dat na liquidatie van de strijd in Indochina Frankrijk tien nieuwe divisies in Europa op de been zou kunnen brengen. Ook dat is uiteraard een argu ment dat sterk tot de Amerikaanse ver beelding zal moeten spreken. Volgens de berichten uit Washington heeft de regering-Eisenhower de ontmoe tingen met generaal Ely met bijzondere zorg voorbereid. De president heeft gecon fereerd met generaal MacArthur die indertijd zoals men weet door Truman van zijn post in het Verre Oosten werd ont heven en verder ook de voornaamste politieke en militaire leiders bij zich ont boden. Vooral de come-back van MacAr- thur kan wijzen op een belangwekkende evolutie in de leidende kringen te Washing ton. Men herinnert zich immers dat deze doortastende militair door de democraten werd ontslagen omdat hij bereid was in het Verre Oosten, en Korea in het bijzon der, te grote risico's te nemen door de oor log met zwaarder geschut en eventueel atoombommen te voeren. Amerikaanse stemmen Het is intussen wel onmiskenbaar dat naarmate de Franse animo de oorlog ver der voort te zetten zienderogen afneemt, in Amerika de stemmen luider worden die aandringen op een actiever deelneming aan de strijd tegen de communistische re bellen van Ho Chi Minh. Die kentering heeft men eveneens kunnen beluisteren in de verklaringen van de voorzitter van de Senaatscommissie voor Buitenlandse Za ken, Wiley, die beschouwd wordt als spreektrompet van de regering. Wiley nu heeft dezer dagen nadrukkelijk gewaar schuwd dat Indochina onder geen beding in handen van het Kremlin zal mogen val len en dat de beslissing uitsluitend op het slagveld kan worden geveld. Een indirecte aanwijzing kan men tenslotte vinden in een uitlating van Dulles, dat Amerika van het vetorecht gebruik zou maken om te voorkomen dat Mao's China tot de UNO toe zou kunnen treden. Deze verklaring moge dan al vooral voor binnenlands ge bruik zijn afgelegd en speciaal om zekere isolationisten te kalmeren, niettemin zou dit voornemen regelrecht indruisen tegen de plannen van Parijs, waar men op de basis van een erkenning van Mao Tse Toeng naar een overeenkomst met de Viet- minh zou willen streven. Tot dusver is Washington officieel alleen bereid technici en piloten naar het Indo chinese oorlogstoneel te sturen. Maar het zou niet de eerste maal zijn, dat zulke spe cialisten op kortere of langere termijn door andere soldaten worden gevolgd. Wanneer men niet bereid is vrede te sluiten, dan zal men moeten vechten. Dat wordt voor Washington het klemmende, onontkoom bare alternatief zodra de Fransen de strijd zo moe zullen zijn geworden dat ze de wa pens alleen nog maar willen strekken. En de zware verliezen bij Dien Bien Phoe dragen er zeker weinig toe bij de strijdlust aan Franse zijde aan te wakkeren Ongerustheid United Press meldt. De democratische senator Paul H. Douglas heeft er in een rede voor de Senaat voor gewaarschuwd, dat wanneer de communisten Indochina in handen zouden krijgen, binnen niet al te lange tijd ook Indonesië, Birma en Thai land voor de vrije wereld verloren zouden gaan. Senator Mike Mansfield (dem.) onder steunde dit standpunt van Douglas en drong er bij de regering op aan, dat zij de vrije wereld zou samenbundelen in een verenigd programma, om aldus de Indo chinese kwestie op de conferentie var. Genève aan te pakken. „Ik wens geen valse vrede door de Indo chinese kwestie te sussen, maar ik ben voorstander van een regeling, die dit ge bied niet aan het communisme ten prooi laat," zo zeide hij. „Wanneer er niets gedaan wordt zullen de vrije landen wat betreft Indochina reedé verslagen ter conferentie komen." Canada De Canadese minister van Buitenlandse Zaken, Lester Pearson, heeft verklaard, dat Canada misschien zal overwegen om, even als Engeland, het communistische regiem in China te erkennen, als de communisten bereid zijn de verzekering te geven, dat hun aggressie in Korea tot het verleden behoort. Als Peking-China op de conferentie van Genève een verzoenende houding zou aan nemen, zou Canada de toestand misschien opnieuw bezien. De premier van Canada, Louis St. Lau rent, heeft echter in het parlement de pers berichten tegengesproken als zou de rege ring ernstig een erkenning van communis tisch China overwegen of bereid zijn de toelating van dat land tot de UNO te steunen. In het Voorlopig Verslag van de Com missie van Rapporteurs uit de Eerste Kamer over het ontwerp Grondwaterwet Waterleidingbedrijven wordt het door vele leden betwijfeld of het goed gezien is, uit sluitend de onttrekking van water aan de grond ten behoeve van waterleidingbe drijven te regelen. Hier was een zo breed vertakt belang, dat men zelfs bij de water onttrekking ten behoeve van waterleiding bedrijven een afweging van andere be langen, te weten: industrie, land- en tuin bouw, enzovoort, niet mocht verwaarlozen. Daarom betreurden zij, dat de uitvoering van de wet alleen in handen van de minis ters van Sociale Zaken en Volksgezond heid en van Justitie is gelegd. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S George Eliot: Hij was als de haan, die dacht dat de zon was opgekomen om hem te horen kraaien. (In „Adam Bede") Generaal Douglas MacArthur, die indertijd door president Truman werd ontheven van zijn junctie als opperbevelhebber in het Verre Oosten, is door president Eisenhower op het Witte Huis geconsulteerd. MacArthur werd indertijd mede ontslagen, omdat hij voorstander was van vergeldingsaanvallen op communistisch China. Hij zal nu waarschijnlijk in opdracht van Eisenhovjer een informatieve reis door Azië gaan ondernemen, een opdracht die gezien Amerika's nieuwe defensie-politiek niet van belang ontbloot is. Tokio (AFP). - De leiding van de Ame rikaanse marinebasis te Pearl Harbour (Hawaiï-eilanden) heeft medegedeeld, dat een Japanse vissersboot in de omgeving van de Marshall-eilanden waar 1 Maart een Amerikaanse waterstofbom tot ont ploffing is gebracht is gezonken. Vijf opvarenden wisten het Atol Murillo te be- -eiken, waar zij na vijf dagen door de \merikaanse torpedobootjager „Edmonton" werden opgemerkt, die de schipbreukelin gen aan boord heeft genomen. Dit bericht heeft nogal opschudding in •Japan veroorzaakt. Men vermoedt aldaar dat het hier opvarenden betreft van een der drie of vier Japanse vissersvaartuigen, die zich, op het ogenblik der ontploffing, in de Stille Oceaan bevonden en waarvan sindsdien niets meer is vernomen. (Un. Press). Japanse dagbladen en Ie familiebetrekkingen van de 23 Japanse vissers, die aan radio-actieve uitstraling zijn blootgesteld geweest als gevolg van een atoomproef in de Pacific op 1 Maart, hebben Japanse en Amerikaanse geleer den ervan beschuldigd de Japanse vissers te hebben gebruikt als „proefkonijnen". Het dagblad Asahi zeide dat'de Ameri kaanse commissie voor onderzoek van -ehade aangericht door atoombom-explo- sies, er meer in was geïnteresseerd weten schappelijke gegevens te verzamelen dan de slachtoffers te genezen. De berichlen over de toestand van de slachtoffers z.ijn verward. Gisteren werd uit Tokio gemeld, dat allen niet meer in levensgevaar verkeerden en korte tijd later werd een vertrouwelijke mededeling aan een parlementaire groep openbaar, waarin dr. Tsusuki, die het medisch onder zoek leidt, verklaarde, dat twee of drie van de getroffenen „misschien zullen sterven". WASHINGTON (Reuter en U.P.) Het Amerikaanse leger heeft Maandag bekend gemaakt, dat het zijn officieren bevel heeft gegeven nieuwe verklaringen van trouw te tekenen. Bevordering, onderscheiding en dergelijke van officieren die niet hebben getekend, zijn verboden zolang het leger het geval onderzoekt. De order, die is getekend door generaal Ridgway, is op 11 Maart uit gevaardigd. Ook werd er een nieuw stelsel ingevoerd voor het kennis geven aan autoriteiten van gevallen, waarin een officier vragen over zijn loyaliteit niet wil beantwoorden. Reuter tekent hierbij aan, dat deze maatregelen een concessie aan senator Mc Carthy schijnen. Volgens United Press is de Republikein se partij druk gaan uitoefenen op senator Joseph McCarthy om af te treden als lid van de subcommissie uit de senaat voor deze de kwestie van zijn geschil met het leger in behandeling gaan nemen. Dat laatste gebeurt waarschijnlijk op 29 Maart. William F. Knowland, de voorzitter van de republikeinse fractie in de senaat, en Homer Ferguson, de voorzitter van de commissie die de gedragslijn van de repu blikeinen in de senaat vaststelt, hebben beiden McCarthy verzocht zich terug te trekken. Op een persconferentie heeft McCarthy geweigerd mede te delen of hij zal zwichten voor die druk of niet. Inmiddels is gen.-maj. Miles Reber, be velhebber van het Westelijke district van de Amerikaanse troepen in West-Duits- land, teruggeroepen naar Washington om tijdelijk dienst te doen in het Pentagon. Reber zal vermoedelijk een belangrijke rol te spelen krijgen in het komende onder zoek naar de juistheid van de beweringen van het leger dat Roy Cohn, de voornaam ste rechtskundige raadsman van McCar thy's subcommissie, zou hebben getracht zijn vriend David Shine benoemd te krij gen tot officier. Shine, thans gewoon sol daat, heeft indertijd samen met Cohn in opdracht van McCarthy inspectiereizen in het buitenland gemaakt. Volgens een officieel 34 paginas tellend legerrapport zou McCarthy in Juli in Washington Reber persoonlijk hebben be naderd over de kansen op benoeming van Shine tot officier. Cohn zou voorts volgens dat rapport aanvallen hebben gericht op de juridische afdeling waarvan Reber thans het hoofd was in de hoop dat zulks voor Shine een officiersrang zou opleveren. Senator McCarthy heeft voorgesteld dat hij en alle andere getuigen zich aan proe ven met de leugendetector onderwerpen tijdens het onderzoek van de senaatssub commissie naar zijn twist met het leger. McCarthy zeide dat hij volledig vertrou wen heeft in de wetenschappelijke accu ratesse van proeven van leugendetectors. CAIRO (Reuter) De minister van Buitenlandse Zaken van Egypte, dr. Mah- moed Fawzy, heeft de Amerikaanse am bassadeur te Cairo, Jefferson Caffery, meegedeeld, dat Egypte zich „met alle middelen" zal verzetten tegen de toe treding van Irak tot het voorgestelde pact tussen Pakistan en Turkije. „Al deze over eenkomsten verzwakken Egypte en zijn zaak", zei hij. In Arabische diplomatieke kringen te Cairo wordt gezegd dat de kwestie ter sprake zal worden gebracht op de eerstvolgende bijeenkomst van de Ara bische Liga. Naar vernomen wordt, zal Egypte bin nenkort in de Arabische landen een cam pagne beginnen tegen aansluiting bij door het Wipten gesteunde, bibaterale ver dedigingsverdragen, zolang de Kanaal kwestie niet is geregeld. Volgens waarnemers is Egypte bang, dat het in een geïsoleerde positie zal geraken en zijn leiderschap in de Arabische wereld zal verliezen. De vijftiende wereldconferentie voor gidsen en padvindsters zal dit jaar in Ne derland worden gehouden. Zij wordt ge organiseerd door de World Association of Girl Guides and Girl Scouts. De conferentie zal worden gehouden op „Woudschoten" in Zeist van 2031 Augus tus 1954. Lady Baden Powell en de leden van het wereldcomité worden reeds op 14 Augustus in Nederland verwacht. Aan de conferentie zullen deelnemen vier afge vaardigden van ieder bij de wereldbond aangesloten land. NAIROBI (United Press) Als resul taat van. onderhandelingen tussen rie Mau Mau en dc militaire autoriteiten, waarbij de gevangen genomen Mau Mau leider „generaal China" als tussenpersoon werd gebruikt, zou gisteren diep in de bossen van het Nyeri-district een samenkomst van hoge burgerlijke en militaire autori teiten plaats vinden met een aantal leiders van de Mau Mau om te spreken over voor waarden voor overgave van de Mau Mau. Onder de autoriteiten die zich naar de afgesproken plaats begaven bevond zich stafchef generaal majoor G. D. Hevman. Hij en de andera aytoriteiten hebben ech ter vergeefs verwacht. De Mau Mau- leiders verschenen niet. De autoriteiten zeggen, dat zij hun po gingen de onderhandelingen voort te zetten niet zullen opgeven. Wèl dreigbrieven (Reuter) Lady Lyttelton, de echt genote van de minister van Koloniën, Oli ver Lyttelton, heeft een brief ontvangen, waarin zij met de dood wordt bedreigd. Zij heeft een lijfwacht gekregen. De politie wilde niet een bericht bevestigen, dat de brief afkomstig is van het „hoofdkwartier van de Mau Mau te Londen". Minister Lyttelton heeft reeds enige tijd een lijfwacht. (van hedenmorgen 7 uur) toestand weers- A3 -A-c rf ïa f-1- a - e3 «E 2.5 Senator McCarthy, wie de laatste tijd de kille wind der critiek om de oren blaast, koestert zich hier in het gezelschap van twee Amerikaanse schonen, die terwille van de publiciteit op een auto-tentoonstelling aanwezig waren. En zo zorgde hij voor een charmante omlijsting die in de V.S. zowel sinaasappels en ijskasten als senatoriale heksenjagers in marktwaarde kan doen stijgen PARIJS, (Reuter) Op een conferentie van luchtmachtbevelhebbers van de N.A. V.O.-Ianden is gisteren te Parijs de Ame rikaanse strategie van de „new look" ge schetst, die onmiddellijke vergelding met atoomwapens inhoudt in geval van agres sie en die thans blijkbaar ook voor de N.A.V.O. geldt. Op het ogenblik zijn alleen de Ameri kaanse en Britse luchtmacht met atoom wapens uitgerust. De gegevens over pro ductie, voorziening, voorraden en reser ves van deze wapens zullen voor de andere N.A.V.O.-landen geheim blijven. Generaal Norstad, bevelhebber van de N.A.V.O.- luchtmacht, en zijn medewerkers beschre ven, op welke wijze de Amerikaanse en Britse strategische bommenwerpers be vel tot een onmiddellijke tegenaanval zou den krijgen. In geval van aggressie op een van de N.A.V.O.-landen zouden zij tot massale vergeldingsactie worden opge roepen. Hoewel liet nationale opperbevel van de N.A.V.O.-landen geraadpleegd zou moeten worden, zou naar verwacht werd, geen tijd verloren gaan om de aanvaller te treffen, waar dit het hardst zou aan komen. Generaal Alfred Gruenther, de gealli eerde opperbevelhebber in Europa, legde in zijn algemene waardering van de mili taire situatie de nadruk op het vergel dingseffect van de nieuwe Westelijke stra tegie. Hij vertelde de bevelhebbers van de luchtmacht verder dat een evenwichtig opleidingsprogramma noodzakelijk is. En kele kleinere Europese landen hebben voor de luchtmacht die na de oorlog uit niets werd opgebouwd, vooral piloten opgeleid en de opleiding van andere bemannings leden en dienstpersoneel verwaarloosd. De werkzaamheid van piloten kan in oorlogs tijd in feite veidamd worden door het ont breken van getraind grondpersoneel, zo werd met nadruk gezegd. Resolutie in Congres Senator William Langer (republikein) heeft Maandag in de Amerikaanse Senaat een ontwerp-resolutie ingediend, waarin, naar hij verklaarde, de „uitsluitende be voegdheid" van het Congres om oorlog te verklaren wordt bevestigd. In het ontwerp wordt gezegd: de strijdkrachten der V.S. mag zonder een voorafgaande oorlogsverklaring niet het bevel worden gegeven, tegen het gebied of de strijdkrachten van een ander land in actie te gaan, behalve in die mate als nood zakelijk is om een gewapende aanval op de V.S. of een van hun gebieden of bezittingen af te slaan". Senator Langer zeide tot de Senaat, dat minister Dulles de -vorige week in een rede „de indruk wekte, dat oorlog kan worden verklaard zonder toestemming van het Congres". Oslo mist windstil 2 0,5 Stockholm zwaar bew ZW 2 4 0,4 Kopenhagen zwaar bew. Z 8 3 0 Londen geheel bew. z 4 9 - Amsterdam zwaar bew zo 8 9 0 Brussel half bew. z 4 11 0 Parijs geheel bew zw 1 10 0 Bordeaux regen ZW 3 8 20 Grenoble zwaar bew ZZW 10 15 0 Nice licht bew. NW 3 9 0 Warschau nevel windstil 1 0 Berlijn nevel OZO 3 4 0 Frankfort zwaar bew. NO 3 4 0 München mist windstil -2 0 Zürich mist windstil 0 0 Genève nevel windstil 3 0 Locarno regen WNW 1 9 0,1 Wenen nevel Z 6 4 0 Innsbruck onbewolkt W 6 0 0 Rome onbewolkt windstil 8 Neerslag laatste 24 uur KOUDER OVERDAG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I in De Bilt. geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Aanvankelijk zwaar bewolkt met enige regen later verspreide opklaringen Matige tot vrij krachtige Zuidelijke tot Zuid-Westelijke wind. Kouder overdag. 24 Maart Zon op 6.36 uur. onder 18.59 uur. Maan onder 7.49 uur. Maanstanden 27 Maart 17.14 uur: Laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 23 Maart Hoog water: 5.54 en 18 07 uur. Laag water: 1.39 en 14.00 uur Woensdag 24 Maart Hoog water: 6.24 en 18.41 uur. Laag water: 2.06 en 14.26 uur. «UXOOOCB

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1