Raadhuisbouw te Bloemendaal weer aan de orde Indonesië neemt aandelen van KLM in Garuda over RUIT STUK? Teleurgesteld, maar niet verrast Conclusie B. en W.: Breuk met architect zou ongewenst en onrechtvaardig zijn P!"norecital door Henk Bijvanck KLM verleent tot 1960 technische bijstand Ministersconferentie van Brussel uitgesteld ,Een dag aan zee" van N. C. Hunter boeken „Cuteka" EIEREN CADEAU Voor KINDERRIJWIELEN Fa Gebr. v. BEEM Matras slecht! „Dreefschool" T. H. DE LANGE Nederlands protest bij de K.S.G. „Klein Europa" Geen uniform legestarief voor paspoorten Haagse Coined ie Scheepvaart Fotocopleën Foto Hllarius 1.19 6.40 B. v. FRANK KROON's Beddenmagazijn Koffietijd dan even bellen 10178 WOENSDAG 2 4 MAART 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 De gemeenteraad van Bloemendaal komt op Donderdagmiddag 1 April in een open bare vergadering bijeen ter behandeling van het rapport van de commissie voor de bouw van een raadhuis met nota van B. en W. In deze nota komt het college tot de conclusie, dat een breuk met de architect ongewenst en onrechtvaardig zou zijn. Voorts merkt het op, dat de uitslag van het rapport der commissie het college heeft teleurgesteld, maar niet verrast. „Dankt men de architect af, dan kan een verdere beschouwing van zijn plannen achterwege blijven. Handhaaft men hem, dan is de grondgedachte van zijn schepping overgenomen en valt er slechts te overwegen of en in welke mate het door hem ontworpen gebouw te groot of te kostbaar zal zijn", aldus merken B. en W. op. In de vergadering van de gemeenteraad van Bloemendaal van 18 December 1952 zijn de plannen voor de bouw van een raadhuis aan de orde geweest. Er was verschil van mening over de vraag of het nieuwe raadhuis moest bestaan uit één bouwmassa of uit twee. Een maand later besloot de gemeenteraad een raadhuiscommissie te benoemen en daarin namen zitting de herjgn A. van Geluk, wet houder van publieke werken (voorzitter), F. K. J. Fijen, mr. J. W. de Jong Schouwen burg. ir. P. C- Tirion en ir. C. A. de Vassy De bedoeling was, dat de commissie in de vergadering van de gemeenteraad van April rapport zou uitbrengen. Zij deelde echter op 8 April mee. dat zij er niet in geslaagd was de opdracht binnen de haar door de raad gegeven termijn te volvoeren. Daarom gaf zij de raad in overweging, ter bevordering van een voortvarende uitwerking der bouwplan nen. het mandaat van de commissie te ver lengen en aan de architect desnoods een op dracht te geven tot het vervaardigen van een voorlopig ontwerp. De raad besloot dat de commissie voor de' raadhuisbouw haar onderzoek zou voortzetten en deze heeft op 1" December 1953 aan het ollege van B. en W. een rapport uitgebracht, dat op 1 April behandeld zal worden, even als de nota van B. en W. op dit rapport. Standpunt van de architect In het rapport geeft de commissie een over zicht van de besprekingen, die o.a. gevoerd zijn met de architect, ir- De Rouville de Meux te Den Haag. Deze was tenslotte niet bereid zijn medewerking te verlenen aan een nieuw pïan: uit aestetische overwegingen achtte hij het ontwerp van het nieuwe plan zo zeer in ferieur aan zijn eigen conceptie, dat hij vroe ger had aangeboden, dat hij geen vrijheid vond daaraan zijn naam te verbinden. Wel zou hij bereid zijn na te gaan of het mogelijk was aan het plan een benerkter programma van eisen op te stellen. Hij ontveinsde zich niet dat dit voor hem nog veel studie zou vereisen. Hij verklaarde voorts geen moge lijkheid te zien voor het onderbrengen, van de trouwzaal en de raadzaal in het voor gebouw. Aanvaarden of verwerpen De meerderheid vari de commissie ziet. zich door het standpunt van de architect geplaatst tegenover de noodzaak zijn oorspronkelijk plan te aanvaarden of te verwerpen. Zij meent dat het oorsoronkelijke plan overbodig groot is en bovendien op verschillende essen tiële punten moet worden gewijzigd. Zij acht het onbegrijpelijk dat de architect zich op het standpunt blijkt te stellen, dat hij uitslui tend oen symmetrisch raadhuis wil ontwer pen. Deze leden menen dan ook. nu de ar chitect geen vrijheid kan vinden aan de uit voering van een ander plan dan dat met de beperkende symmetrie-gedachte zijn mede werking-te verlenen, te mogen stellen, dat het raadhuisprobleem op een meer verant woorde wijze moet worden opgelost, in ver- De te Heemstede gevestigde Pianist Henk Biivank (broer van willen de con certmeester van de H.O.V. en later lid van het Concertgebouw Orkest, die in de oor log bij een bomaanval op een trein om het leven kwam) gaf Dinsdagavond in de turn zaal van het Haarlemse Concertgebouw een recital, waarop hij ten gehore bracht: de Sonate in Es (K.V. 2821 van Mozart, de Mondschein-Scnate van Beethoven, de vijftiende Sonate van Schubert en twee van diens „Klavierstücke". Het was een programma dat niet van eenziidigheid was vrij te pleiten. Want als men de lange Sonate van Schubert gehoord heeft en zich te goed gedaan aan het bitterzoet van zijn mineur-majeur- wisseling. die in de finale een prachtige toepassing vindt, dan heeft het geen zin meer om nog eens twee langgerekte ..Kla vierstücke" te verwerken, die niet tot de beste voortbrengselen van de meester be horen, al ontstonden zij dan in zijn laatste levensjaar. Het geval veroorzaakte dan ook een anti-climax, waarbij men zich ver velen kon in een spanningloze sfeer van naïeve musiceer lust,-met gelukkig zo nu en dan een flits van het genie, die direct weer verdween in de eindeloze stroom van het zeer gewone. In kan mij indenken dat Henk Bijvanck, die begeleider-pianist ge weest is van de Wiener Sangerknaben en de Weense melodieusheid aan de bron der Schubert-traditie heeft leren kennen en vereren, een bijzondere voorliefde voor de grote liedercomponist van de romantiek koestert. Maar dat, die liefde zo blind is, dat zij de critische zin voor verhoudingen verspeelt, waardoor het voorwerp der ver ering in de verdrukking komt, is mij een raadsel. Het wijst op een onevenwichtige gevoels- instelling, die tevens verklaring geeft voor Bijvanck's interpretaties van Mo zart en Beethoven, welke met overdreven dynamische tegenstellingen meer een ro mantische zin voor effect dan concrete stijlschoonheid dienden. Deze critische overwegingen raken Bij vanck's speel vaardigheid niet, waarvan hij vooral in de finales van de Sonates van Beethoven en Schubert de nodige blijken leverde. Ik wilde slechts wijzen op de mentale beheersing van gevoel en uitdruk king op stijlbegrip en zin voor verhouding. Het kan aan een artistiek gevoelstype strijd kosten zijn subjectieve inzichten in evenwicht te brengen met de objectieve eisen, die iedere interpretatie met zich meebrengt, maar het grote doel is die strijd dubbel en dwars waard. JOS. DE KLERK De minister van Economische Zaken, prof. Zijlstra, heeft verzet aangetekend tegen het besluit van de Hoge Autoriteit van de Kolen- en Staalgemeenschap voor het Roerbekken en het Franse kanaalbek ken de maximumprijzen voor kolen ook na 1 April 1954 te handhaven en die voor de andere bekkens vrij te geven. Minister Zijlstra heeft tegen deze rege ling bezwaar gemaakt omdat hij haar in «triid acht met het in het verdrag vastge legde beginsel van de vrije concurrentie. band waarmee zij de raad in overweging geven aan een andere architect een opdracht te verstrekken. Instemming standpunt van de architect Het standpunt van de architect ontmoet echter bij de Weth. van Publ. Werken en één lid van de commissie volledig begrip en zij zouden derhalve willen aanbevelen de archi tect opdracht te geven of het oorspronkelijke plan. rekening houdende met eventuele wen sen van de raad, nader uit te werken dan wel, ter wille van bezuiniging, een gewijzigd plan op zijn uitvoerbaarheid en mogelijk heden tot praktische verwerkelijking te toet sen. Voor een terzijdestellen van deze op de aanbeveling van de Bond van Nederlandse Architecten voorkomende architect voelen zü niets. Niet geslaagd Met teleurstelling moet de commissie al dus het rapport concluderen, dat zij zich in de uitvoering van haar opdracht niet ge slaagd mag noemen, aangezien zij als geheel met de architect niet tot overeenstemming is gekomen en dus aan de belangrijkste voor waarde van de opdracht niet heeft kunnen voldoen. Daarom geeft de commissie haar op dracht terug, het aan de raad overlatende hoe terzake van' de voorbereiding van de raadhuisbouw thans verder moet. worden ge handeld. De wethouder en een lid der com missie merken op, dat de raadhuisbouw door alle fracties van de raad als urgent is erkend. B. en W. tegen meerderheid der commissie In hun nota aan de gemeenteraad ad-vise ren B. en W. het voorstel van de meerder heid der commissie niet te volgen, ware liet alleen reeds om hit prestige van de raad zelve. Het is op het verlangen van de raad, dat de z.g. keuzecommissie is ingeschakeld en uit dit raadsbesluit is tenslotte de op dracht van de raad aan de heer De Rouville de Meux voortgekomen, aldus B. en W. Het besluit, waarbij deze benoemd werd. is met eenstemmigheid genomen. Nu zou de raad weer daarop terugkomen? B. en W. merken op, dat zij zich eenstem mig achter het ontwerp van de heer De Rouville de Meux hebben gesteld, niet om dat dit ontwerp op zichzelf zulk een dwin gende werking op hen uitoefende, maar de serie raaadhuisplannen, die gedurende een halve eeuw voor Bloemendaal zijn. ont worpen. en vele arbeid der commissies, die deze plannen hebben gekeurd en de vele géiden, die deze plannen hebben gekost, hebben bij B. en W. zwaar gewogen. Im mers al deze plannen, commissies en kosten zijn vergeefs geweest en de bouw van een nieuw raadhuis is uitermate noodzakelijk. Het college heeft verwacht dat zijn eens gezindheid bij de raad weerklank zou vin den. In deze verwachting is het beschaamd. Dit verhindert echter niet, dat de achter grond van een langdurige mislukking blijft bestaan en zijn invloed blijft uitoefenen. Wij raken aldus B. en W. deze invloed niet kwijt en als het tot een breuk zou komen met de heer De Rouville dan zou ook de architect, die dan een opdracht in overwe ging zou nemen, deze invloed ondergaan. Hij zal indien hij zijn opdracht niet blin delings aanneemt zich afvragen, waarom zijn voorgangers schipbreuk hebben ge leden. Hij zal onder hen namen van zeer bekwame architecten vinden, zoals De Rou ville, Blaauw en De Bazel. Hij zal daaruit afleiden, dat waar deze gefaald hebben, de fout niet bij de architect kan liggen. Veeleer zal hij deze bij de gemeente zoeken en uitermate huiverig zijn om evenals zijn voor gangers tevergeefs tc werken. Een dergelijke huivering zal misschien niet gevonden wor den bij hem die enkel om den brode werkt, maar kan men in deze de kunstenaar vinden, die Bloemendaal nodig heeft? Tenslotte schrijven B. en W.. dat het bij een kunstenaar geen zeldzaamheid is, dat een schepping, op het aandringen van anderen in een hem niet liggende vorm ge goten. in de eerste aanleg hem wel bevre digt. maar bij nadere beschouwing tegen staat. De oorzaak daarvan is dan ook vaak, dat het hem eigene in de nieuwe schepping mist. Ook onder minder ontwikkelde omstan digheden kan een dergelijk proces plaats hebben, zonder dat dit aan de integriteit van de kunstenaar iets afdoet. B. en W, conclu deren dan ook. dat een breuk met de architect ongewenst en onrechtvaardig zou zijn. Een perspectieftekening van het omstreden ontwerp van ir. A. M. de Rouville de Meux. DJAKARTA. (Aneta). Het nieuwe contract van de Garuda Indonesian Air ways is Woensdag in het ministerie van Verbindingen te Djakarta ondertekend door de minister van verbindingen, prof. Rooseno en door de leider van de K.L.M.- delegatie, de heer Van der IMoeg. Het nieu we contract is gedurende 6 jaren geldig, hetgeen betekent, dat het contractuele verband volgens het oude G.I.A.-contract met 20 jaar is verminderd. Alle aandelen, die zich in handen van de K.L.M. bevin den zullen door de Indonesische regering worden overgenomen, zodat liet gehele ka pitaal van de Garuda Indonesian Airways in het bezit van de Indonesische regering zal komen. Tegelijk met de overname van de aan delen zal een passend rendement worden betaald voor de tiicl, dat de K.L.M. kapi taal heeft geïnvesteerd in de G.I.A. De fi nanciële rêgeling, zoals die is vastgesteld in het oude contract van de G.I.A., dat liep over een periode van 1960 tot 1980, de zo genaamde één-procentregeling" wordt hiermee teniet gedaan. De K.L.M. zal zich terugtrekken uit de directie. De nieuwe directie zal benoemd worden door de enige aandeelhoudster, de Indonesische regering. De benoeming van commissarissen en onder-directeuren zal eveneens door de regering als aandeel houdster geschieden. De hoogste leiding van de G.I.A. zal berusten bij een raad van directeuren, die zal bestaan uit een president-directeur en twee directeuren, waarnaast drie onder-directeuren zullen worden benoemd. De K.L.M. zal tot I960 technische bij stand verlenen aan het bedrijf van de G.I.A. Als overgangsregeling zal tot eind 1956 liet hoofd» van de groep voor techni sche bijstand worden aangesteld als direc teur voor technische en vliegtechnische aangelegenheden en het plaatsvervangend hoofd van de groep technische bijstand tot onder-directeur voor deze aangelegen heden. Beide partijen hebben het voornemen op 30 April 1954 het gedetacheerde aanwe zige personeel terug te brengen tot een theoretisch nihil in 1960. De nieuwe overeenkomst is van kracht vanaf 30 April 1954. Ofschoon de overeen komst slechts een geldigheidsduur van 6 jaren heeft, is overeengekomen, dat beide partijen haar kunnen verbreken, met in achtneming van een opzeggingstermijn van 6 maanden. De leden van ae K.L.M.-delegatie zul len Donderdag naar Nederland terugkeren. De heer Van der Ploeg, leider van de K.L.M.-delegatie, zeiae dat de delegaties zonder één wanklank tot overeenstemming zijn gekomen. „Weest er van overtuigd, dat het leveren van technische assistentie aan de Garuda, ook na de wijziging van het contract, als een zeer belangrijke aange legenheid voor de K.L.M. wordt gezien. Alles zal door de K.L.M. in het werk wor den gesteld om de verplichtingen, welke voor de K.L.M. uit het nieuwe contract voortvloeien, stipt na te komen en de goede samenwerking in het G.I.A.-bedrijf te bevorderen. Prof. Supemo, de voorzitter van de In donesische delegatie legde er de nadruk op, dat de sfeer bij de onderhandelingen steeds vriendschappelijk en aangenaam is ge weest. PARIJS (A.F.P.) Te Parijs is officieel medegedeeld, aldus bericht het Franse persbureau A.F.P., dat de conferentie van de zes ministers van „Klein Europa" (Frankrijk, West-Duitsland, de landen van de Benelux en Italië), welke 30 Maart te Brussel bijeen zou komen, uitgesteld is. De conferentie zou gehouden worden over de toekomst van de op te richten politieke gemeenschap in West-Europa. Naar men te Parijs aanneemt hebben de ministers het plan in de loop van de maand Mei een conferentie te houden. Craad van verlaging nog niet bepaald Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer F. Goedhart (P. v. d. A.) betreffende verlaging van de legeskosten voor de af gifte van paspoorten hebben de ministers van Buitenlandse Zaken mede namens de minister van Binnenlandse Zaken schrifte lijk geantwoord: De mate waarin de paspoortleges ver laagd zouden kunnen worden, is nog een punt van overweging. Het invoeren van een uniform tarief voor het gehele land is voorshands niet uitvoerbaar. Boven de rijksleges worden namelijk nog leges geheven door de pro vinciën en de gemeenten; deze organen bepalen zelfstandig het bedrag van deze leges. Norman C. Hunter zal er zo langzamer hand wel aan gewend zijn geraakt de En gelse Tsjechov te worden genoemd. Hij heeft het er trouwens zelf naar gemaakt, want speciaal de eerste bedrijven van zijn stukken vertonen een sterke uiterlijke ge lijkenis met de waarschijnlijk onovertref- baer voorbeelden van de Russische mees ter. Van enige innerlijke verwantschap is echter nawelijks sprake, zodat de nage bootste „methode" niet alleen geen vol doening schenkt, maar bovendien onhoud bare voorbeelden van de Russische mees- tie" vindt men uitvoerig toegepast in de expositie van zijn stukken, die zich ver volgens ontwikkelen als heel gewone hui selijke drama's. Men kon dit gisteravond in het Minerva Theater constateren, waar de Haagse Comedie zijn tot dusver laatste toneelspel „Een dag aan zee" (geenszins zijn tweede, zoals de dramaturg Karl Guttman ons poogt wijs te maken, want Hunter debuteerde al in 1935) voor de Heemsteedse Kunstkring vertoonde. Het eerste bedrijf speelt zich af in de tuin van een oud Engels landhuis, waar men kennis maakt met de voornaam ste personen: de overdreven plichtgetrouwe diplomaat Julian en het inmiddels tot een weduwe met twee kinderen opgegroeide meisje Frances, dat hij jaren geleden ver zuimde ten huwelijk te vragen, verder een gewezen bergbeklimmer en een als oppas ser aan hem toegevoegde, aan de drank geraakte dokter, benevens een gouvernante, die vreest een oude vrijster te worden en mede daarom pogingen aanwendt de ge strande medicus haar koesterende zorgen op te dringen. Door schijnbaar losse opmerkingen en fragmentarische gesprekken komt men voldoende van deze mensen te weten om een begin van belangstelling voor hun lot gevallen te voelen ontwaken. Maar wat ex- volgt als een reeks „levensschetsjes" is nogal teleui'stellend. Julian krijgt bezoek van een collega, die hem zijn met een de gradatie gelijk te stellen overplaatsing komt aankondigen, hetgeen hem de ogen opent voor wat hij aan normaal leven heeft ver zaakt. Als hij dan de hem vroeger zo lief gehad hebbende Fi-ances voorstelt de schade in te halen, wijst deze hem af (nogal on verwacht) onder het motto, dat het nu te laat is om gemiste kansen goed te ma ken. De dokter blijft liever de alcohol trouw, dan zich in misplaatste genegenheid te koestei-en en zo ziet men de gouvernante veidrekken naar een onbestemde toekomst in een nieuwe betrekking. Enzovoorts. Met het toneel van Tsjechov heeft dit allemaal niets te maken. Er mag dan enige overeenkomst bestaan tussen de geest van de tijd, waarin „De Kersentuin" geschreven werd en de onze. hiervan wordt in „Een dag aan zee" niets weei-spiegeld. Het had allemaal ook heel anders gekund en ten slotte is Hunter nergens boven het beperkt- anecdotische uitgekomen. Maar enige kwa liteiten kan men hem niet ontzeggen: een vermogen tot vluchtig-treffende karakte riseringen, het laten doorschitte^en van humor in zijn kalme dialogen, het'vloeiend weergeven van natuurlijke stemrrlingsbeel- den. Hierdoor voelen acteurs zich waar schijnlijk tot zijn werk aangetrokken. .„Waters of the moon" werd in Londen ge speeld met drie „Dames" in de hoofdrollen en ,.A day by the sea" kreeg een complete sterbezetting met Sybil Thorndike, Ii'ene Worth. Ralph Richardson, Lewis Casson en John Gielgud, die tevens de regie voerde. De Haagse voorstelling zou oorspronke- lijk worden geregisseerd door Louis Saal- born, die ook de vertaling maakte, doch zich wegens heimieuwde ziekte door Cees Laseur moest laten vervangen. Deze gaf thans een bijzonder sterke typering van de aan lager wal verzeilde, het leven filoso fisch opnemende medicus. Een van de beste rollen was ongetwijfeld die van Theo Frenkel als de zijn laatste levensdagen grotendeels verslapende alpinist, daartus sen door, koi-zelig mopperend, het verleden veiTieexiijkend. Pim Dikkers was voor zo ver tekst en situatie dat toelieten volkomen aanvaardbaar als Julian met zijn kramp achtige werkdrift en correcte manieren. De vrouwenrollen zijn veel ondankbaar der, maar men kon waardering hebben voor wat Fie Carelsen (als de bedrijvige moe der), Enny Meunier als de gevoelig ge speelde Frances en Elly Ruimschotel als de gouvernante ervan maakten. Zondag komt deze voorstelling, met de décors van Guus Korrubel, naar Haarlem. DAVip KONING Agamemnon, 22 te Hamburg. Arendskerk, 23 te Port Elizabeth. Algenib. 23 v. Puerto Alegre te Buennos Aires. Alioth. 22 v. Las Palmas te Rio de Janeiro. Almdijk, 22 v. Mobile n. Port St. Joe. Amstelpark, 22 v. Bona n. Port Said. Appingedijk, 24 v. Antwerpen te Halifax verw. Arendsdijk. 23 te Victoria. Amstelkroon, 19 v. Philadelphia te New York Aagtekerk, pass. 22 Miri n. Singapore. Adinda, 22 100 m. NW. Sibutu Passage, Amerkerk. 22 B0 m. W. ten N. Kp. Matapan. Amor. 23 Malta verwacht. Amstcldiep, 22 85 m. W.ZW. Ras Fartak. Amedjjk. 22 660 m. O. ten Z. Bermuda. Abbekcrk. 22 v. Cairns tl. Port Kembla. Akkrumdijk. verm. 24 v. Baltimore n. Philadel phia. Alnafci, 23 140 m. W. Lissabon. Ampen'an, 24 te Ti. Priok vei w. Antonfa. 23 v. Pladju n. Haiphong. Averdijk, verm. 25 v. Baltimore n. Boston. Aagtedijk, 24 v. Rio Grande do Sul te Buenos Aireg. Aalsurn, pass. 23 Lissabon n. Bremen. Alphacca, 24 v. Baltimore te Trinidad. Ariadne, 23 v. Ovan r. Rotterdam. Aitemis, 23 te Rotterdam. Albireq, 24 te Rotterdam. Alrlabi, pass. 24 Ouessant n. Antwerpen. Alkaid. 24 te Rotterdam. Amstpldijk. 22 te Galveston. Amstelstad, 23 te Vancouver. Ann en kerk, 21 te Port Said. Barend recht, 23 v. Curagao te Piraeus. Bawean, 23 v. Casablanca te Beyrouth. Blridendijk, 22 v. Antwerpen n. Boston. Boissevain, 22 v. Mauritius n. Belawan. Rintang, 22 v. Amsterdam n. Hamburg. Band.iermasin, 21 v. Makassar n. Ambon. Barumun, 25 Timordilly verw. Bloemfontein. 23 450 m. ZW. Ascension eil. Bonaire, 23 310 m. N.NO. Paramaribo. Boskpop, 23 160 m. N.NO. Firiisterre. Rlitar. 24 v. Melbourne n. Aden. Coiyda, 23 te Bombay. Caltex Leiden. 22 110 m. Z.ZW. Ouesant. Caitex Nederland. 22 120 m. N.NO. Vilano. Caltex Pemis, passé 22 Bi/.erta n. R'dam. Clstula. 22 560 m. N.NW. Sharksbaai. Celebes, pass. 23 Finisterre n. Genua. Chama, 23 te Port Said. Callisto, 23 v. New Orleans te Rotterdam. Caltex Delft, 23 v. Rotterdam n. Sidon. Duivendijk, 23 v. Vancouver te Los Angeles. Diemerdijk, 21 te Vancouver. Delfland, 20 v. Las Palmas n. Santos. Delft, 21 Sombrero eil. gepass. n. Antwerpen. Dalerdijk. pass. 24 Ouessant n. Le Havre. Drente pass. 23 Holtenau n. Karlshamn. Eemdijk, 22 v. New Orleans te Havanna. Fwnland.,22 v. Bahia n Rio de Janeiro. Eimina. 23 v. Monrovia te Takoradi. Enggano, 22 v. Marseille n. Le Havre. Esso Den Haag. pas 22 Finisterre n. Sidon. Ena, pass. 22 Anamba eil. n. Balikpapan. Esso Amsterdam, 22 60 m. O. Kp. Bon. Etrema, 22 600 m. ZO. Calcutta. Eos, 23 te Antwerpen. Erinna, pass. 23 Guadeloupe n. Curasao. Esso Den Haag, pass. 24 Gibraltar n. Sidon. Friesland (KRL), 20 v. Semarang te Soerabaja. FeJipes, 23 v. Tj. Priok n. Pladju. Friesland (SSM), 25 te Huelva verw. Graveland, 20 v. Bahia n. Hamburg. Gordias, 22 v. Bremen te Rotterdam. Groote Kerk, 22 te Antwerpen. Gaasterkei'k, 23 v. Melbourne n. Sydney. Gioote Beer, 23 740 m. W. Lands End. Garoet, pass. 24 Finisterre 26 R'dam verw. Gouwe, 22 te Port Gentll. Hoogkerk, 22 v. Casablanca n. Antwerpen. Hector, 22 te Limasol. Heelsum, 23 te Le Havre. Hera, 23 v. Paramaribo te Rotterdam. Hathor, 23 v. Latakia n. Piraeus. Heemskerk, 24 Vlissir.gen n. Amsterdam. Ivoorkust, 22 100 m. O.NO. Finisterre. Java, 18 v. New Orleans n. Galveston. Japara KPM22 rede Stadonig Celebes. Japara (KRL), pass. 23 Sabang n. Port Soedan. Jagersfontein, 23 v. Port Elizabeth n. Kaapstad Jupiter, 23 te Algiers. Karimun, 23 te Singapore. Kaimana, 23 te Makassar. Kota Agoemg, 24 te Aden. Koia Iriten, 23 v. Pcnang n. Port Swettenliam. Kota Gedeh, 24 v. Port Sulphur te Baltimore. Lissekerk, 21 v. Bahrein u. Koewait. Loppersum, 23 v. Takoradi te Abidjan. Lutterkerk, 22 v. Hamburg te Rotterdam. Laurenskerk, 23 te Madras. Lekhaven, 22 te Poito Alegre. Lieve Vrouwekerk, pas. 22 Gibraltar n. Antw. Liseta. 23 te Pladju. Langkoeas, pass. 22 Kp. de Gata n. Rotterdam. Lawak, pass. 22 Belawan n. Bombay. Loenerkerk, 22 130 m. O.NO. Ras Fartak. Loosdrecht, 22 100 m. C.NO- Massawa. Lawak, pass. 23 Sabang n. Bombay. Lombok, pas. 23 Kp. Bon n. Casablanca. Laagkerk. 23 v. Colombo n. Madras. Lindekerk, pass. 24 Perim n. Muscat. Luna, 23 v. Malta n. Lissabon. Laertes, pass. 23 Kp. St. Vincent n. R'dam. Maasland, 23 v. Montevideo te Santos. Merwede, pass. 22 Miami n. Fernandma. Mod.iokerto, 23 te Belawan. Muiderkerk, 22 v. Marseille n. Cadiz. Macoma, 22 v. Belfast n. Avonmouth. Macuba, 22 180 m. Z. ten O. Briand. Maetsuycker, 23 te Tj. Priok. Mariekerk, 22 40 m. N. Kp. Guardafui. Marken, 22 te Dubai. Marpessa, 22 120 in. O. ten Z. Albany. Mentor, 22 170 m. N.NO. Finisterre. Murena, 22 330 m. Z.ZO. Suez. Maasdam. 25 Southampton verwacht. Maas, 24 v. La Guaira tePuerto Cabello. Manoeran. 23 v. Soerabaja n. Semarang. Malvina, 22 te Balikpapan. Molenkerk, 24 te Zanzibar. Nieuw Holland, 20 v. Djakarta te Singapore. Nieuw Amsterdam, 23 v. Havanna te New York. Notos, 22 v. Gibraltar n. Algiers. Noordam, vertr. 25 v. Baltimore n. Newport News en 27 v. Newport News n. R'dam. Obëfon, 20 te Baltimore. Overijsel, 23 v. Suez n. Aden. Omala, 22 260 m. W. ten Z. Bombay. Oranje, 23 120 m. NO. Massawa. Oranjestad. 23 v. Barbados n- Plymouth. Orion, 23 te Amsterdam. Orestes, 24 v. Port of Spain te Paramaribo. Perna, 23 te Curacao. Peperkust, 22 300 m. NW. Freetown. Poseidon, 22 300 m. Z. Kp. Hatteras. Pendrecht, 23 v. Pto La Cruz n. New York. Poelau Laut, 23 v. Bahrein n. Karachi. Prins Philips Willem, 23 v. Hamburg te R'dam. Prins Fred Willem. 24 v. Rotterdam te Antw. Prins Willem IV, 23 v. Kristiansand n. Oslo. Prins Willem V. 24 v. Jaffa n. Rotterdam. Radja, 23 v. Colombo n Djibouti. Rempang, 19-v. San Francisco n. Los Angeles. Rondo. 18 te Portland. Ruys, 22 v. Hongkong n. Singapore. Rita, 22 v. Bangkok n. Pladju. Rafaela. 22 230 m. ZO. Bangkok. Reael. 22 v. Tj. Priok n. Muntok. Reyniersz, 22 v. Makassar n. Soerabaja. Riouw, 22 470 m. W. Sabang n. Belawan. Roebiah, 24 v. Belawan te Penang. Rotti, 23 v. Semarang n. Tj. Priok. Rijndam, 23 1070 m. O. ten N. Kp. Race. Rijnkerk, 24 te Yokohama. Ridderkerk, 23 v. Amsterdam n. Genua. Schie, 23 v Rotterdam te Amsterdam. Slamat, 23 v. Priok n. Singapore. Stad Arnhem, pass. 23 Gibraltar n. Hamburg. Stad Breda, 22 v. Liverpool n. Melbourne. Stentor, 23 v. Trinidad te Paramaribo. Saparoea, pass. 22 Str. Messina n. Port Said. Salawati, 22 te Bandarshapur. Siaoe, 22 v. Zanzibar te Singapore. Sigli, 23 te Hollar,dia. Stiedrecht, pass. 22 Algiers n. Aden. Soestdijk, 22 500 m. W. ten N. Mimkoy. Stad Amsterdam. 21 240 m. NO. Finisterre. Stad Leiden. 21 500 nr. W.ZW. Bermuda. Stad Maassluis, 22 60 m. W.NW. Bergen. Stanvac Benekat, 22 v. Sungeigerong n. Soerabaja Stanvae Djirak, 22 v Bangkok n. Sungeigerong Salatiga. pass. 24 Sabang n. Penang. Sarangan, vertr. 24 v. Basrah n. Bahrein. Stad Schiedam, 23 Finisterre gepass. n. Vlaai dingen. Singkep. 23 v. Valencia n. Amsterdam. Sommelsdiik, 23 v. Halifax n. Alexandrië. Straat Bank a verm. 23 v. Mauritius n. Belawan Straat Soenda, 23 v. Port Elizabeth te Kaapstad Sumatra. 24 v. Alexandrië te Genua. Sheratan. 25 v. Philadelphia te Mena al Ahmadt verwacht. Tarakan, 22 v. Calcutta n. Port Swettenham. Teiresias, 22 v. Port Swettenham n. Singapore. Tabinta, 22 v Charleston n. Newport News. Talisse, 20 v. Suez te Port Said Tiba. 23 v. Rotterdam n. Bremen en Hamburg. Tankhaven I, 22 95 m. w. Kp. Cambodia. Tankhaven II. 22 te Tj. U'ban. Tankhaven III, 23 tc Sungeigerong. Tibia, 22 90 m. Z. Westpunt Kreta. Tjiwangi, 22 v. Palembang n. Singapore. Tablan, pas. 23 Marcus eil. n. Manilla. Teucer. 23 v. Aden n. Padamg. Thalatta, 23 v. Liverpool n. Curasao. Tawali, 24 v. Aden te Mombasa. Taria, 20 v. Balikpapan n. Singapore. Tcro, pass. 23 Fernando Noronha n. Victoria. Tiba, nacht 24-25 v. Rotterdam te Bremen verw. Titus. 24 v. Patras n. Gibraltar. Tjibadak, 24 v. Sydney n. Makassar. Tjipanas. 22 v. Manilla n. Japan. Van Outhoorn, 22 v. Bali n. S&marinda. Van Spilbergen, 22 370 m. Dakar n. Antw. Van Heutsz, 22 te Mombasa. Waal. 23 v. Rotterdam n. West Indië. Westerdam, 22 v. Philadelphia te R'dam. Wieldrecht, 22 v. Port Said n. Rotterdam. Wonosari, 22 Sabang gepas. n. Belawan. Woensdreoht. 22 120 m. O.ZO. Kp. Padaran. Willem Ruys, 23 110 m, NW. Alexandrië. Use!, 23 v. Lissabon te Rotterdam. Zaan. 22 te Lissabon Zuiderkruis, 23 v. Walvisbaai n. Las Palmas. Zonnewijk, pass. 24 Gibraltar n. Chili. KLEINE VAART Aaltje, pass. 23 Vlissir.gen n. Boom. Advent. 22 v. Sharpness n. Teignmouth. Algarve, pass. 23 Vlissingen n. Gent Anna b, 22 v. Swansea te Nantes. Arcturus, 23 v. Nykopiug n. Stettin. Algarve, 23 v. Rotterdam te Gent. Audacia, vertr. 24 v. Liverpool n. Barry. Beekbergen, vertr. 23 v. Dublin n. Newport. Bab-T, 20 Ceuta gepass n. Liverpool. Betty Anne S. 24 v. Leixoes te Guernsey verw. Bill S. 21 v. Vlaardingeu te Cork. Bonaire, 22 v. Paramaribo n. Plymouth. Binnenhaven, 24 v. P. Lyautey te Bremen verw. Caland, 22 v. Cardiff te Rouaan. Caipo, pass. 23 Lizard Head. Castor, pass. 22 Vlissingen n. Ipswich, Continental. 22 v. Bremen n. Plymouth. Coolsingel, 22 v. Bordeaux te Londen. Cornelia b II 21 v. Nantes te Bordeaux. Corrie b, 22 v. Londen n. Lowestoft. Claes Compaen, 22 v. Rotterdam te Cork. Depa, pass. 22 v. Belfast te Rostock. Draco, 22 v. Messina n. Palermo. Diligentia. 22 v. Guernsey n. Jersey. Daje Bohmer, 22 v. Fedala n. Dakar. Domburgh. pass. 23 Burlings n. Casablanca. Eld a, pass. 23 Vlissingen n. Alloa. Erebus, pass. 22 Vlissingen n. Antwerpen. Evertsen, 22 v. Gooie te Hamburg. F.seaut, 22 v. Rouaan n. Parijs. Express, 23 v. Rouaan n. Rotterdam. Frans 22 v. Newcastle te C'hristiansand. Ferocia, 22 v. Bordeaux te Liverpool. Fiducia, 23 v. Maassluis n. Boston. Gerrie S, verm. 23 v. Galway n. Cardiff. Gooto. 22 v. Kaolak n. Dakar. Harold, 23 v.'Gdynia n. Frederikstad. Haskerland. v. Harlingen te Goole. Hast IV. vertr. 22 v. Manchester n. Parijs. Hondsrug, pass. 23 Brunsbüttel n. Frederiksvaerk Henrica, 24 v. Leixoes te Cork verw. Hebe Nobel. 23 v. Rotterdam te Brussel verw. Ida Pieter. 22 v. Swansea n. Nantes. Jan Kreumer. 22 v. Londen te Leith. Leendert b, 23 v. Runcorn n. Genua. Lucas Bols I, 22 v. IJstad n. Dublin. Lydia, 23 v. Londen n Charente. Lucas Bols II, 22 v. Middlesbro te Galway verw. Marceila, 22 v. Sandefjord n. Hamburg. Maikab, 22 v. Leith n. Wells. Marne, pass. 21 Lizard n. Liverpool. Meres N, 21 v. Port Stanley n. Montevideo. Midsland, 22 v. Rotterdam te Grangemouth. Mies. 22 v. Avonmouth n. Swansea. Monica, pass. 22 Portland Bill n. Dublin. May Mere, 23 v. Vlaardingen n. Waterford. Mercurius, 21 v. La Vera n. Fawley. Mypuck, pass. 22 Scheveningen n. Antw. Noord, 23 v. Hamburg n. Rotterdam. Noorderhaven, 23 v. Randers te Dieppe verw. Nottingham. 22 v. Rotterdam te Kingslynn. Nieuwe-haven. 23 v. Kopenhagen te Rotterdam. Nijenburgh, 23 v. Oskarshamn n. Amsterdam. Peter Swenden. pass. 22 Vliss. n. Kopenhagen. Poolster, 22 v. Amsteidam te Vlissingen. Prior, 22 te Liverpool. Pavo, 21 te Immingham. Senior, pass. 23 Vlissingen n. Kopenhagen. Servus, pass. ?0 Lizard n. Goole. Sirius, 23 v. Rouaan te Parijs. Strijpe, vertr. 23 v. Antwerpen n. Dover. Theano, 23 v. Londen n. Rotterdam. Theodora, 23 v, Gothenburg te Kopenhagen Timor, 22 v. Dieppe te Svendborg, Tom v. d. Heide, 21 v. Bayonné te Bordeaux. Trito, 22 v. Rotterdam te Dublin. Tromp, 22 v. Goole te Nantes. Ton S. 23 v. Rotterdam n. Antwerpen. Taonnina, 23 v. Terneuzen te Antwerpen. Hrma.io, 22 v. Grangemouth te Gravelines. 'an Brakel. 23 v. Nantes n. Bayonne. "ndicat Atque Polit, 22 v. Greenock te Birken head. Westersingel, 22 v. Londen n. Lorient. Wickenburgh. 23 v. Duinkerken te Londen. iJsel, pass. 23 Vlissingen n. Dieppe. Voor onze afdeling ANTIQUARIAAT kopen wij van particu lieren over Kunst Techniek, Sexualiteit, Politiek. Bio logie, Muziek, Land- en Volkenkunde. Pocket Books, Encyclopaedieën, enz. enz. Boek- en Kunsthandel Kruisweg 13 b.h. Station Haarlem Belt ons op Tel. 21677 of zendt bericht. Wij komen beter, sneller en goedkoper GROTE HOUTSTRAAT 102 Telef. 10866. Elke koper krijgt eieren Slechts 3 dagen geweldige koopjes! Ziet de etalage WITTE JEANS 30 breed DAMES PYAMA'S in kleuren DAMES NACHTJAPONNEN 2.98 3.90 4.59 MERKLAKENS 12 j. garantie 130/240 5.90 6.9» Congolinnen Onze bekende 1 1Q THEEDOEKEN I 1 ZIJDE voor blouses, gelijk Nylon 1.98 DAMES- EN HEREN ONDERGOED, ZOMERSTOFFEN, enz. enz. voor lage prijzen Dus allen naar Floresstraat 10. Haarlem-N. Tel. 20556 (De straat waar Don derdags markt wordt gehouden) Betaalzegels worden aangenomen SPORTEX Met remnaaf, 1 jaar garantie f 66.50; 4-6 jaar f 62\50. Kampervest 5 Tel. 15405 Wij herstellen Spoedig en billijk. Glas Verf AMSTERDAMSTR. 25 Tel. 14809 VELLEMAN koopt alles!!!!! inboedels, meubilair, antieke, ouderwetse en Empire meu belen. Emp. pendule stellen, porcelein, kristal, zilverwer ken, zolderopr. etc. Zijlstraat 62, tel. 14637. Bel op 15777 GIERSTRAAT 73. Alle reparaties. De grote zaken adverteren geregeld. Mede daardoor zijn zij groot geworden. En zij adverteren in dit blad. Dreef 20 Telefoon 12267 - Haarlem CHR. OPLEIDINGSSCHOOL. Opleiding in 6 jaar voor H.B.S., Lyceum. M.U.L.O. enz, Frans onder schooltijd Inschrijving van leerlingen voor de nieuwe cursus elke Donderdag van 4—5 uur aan de School, uiterlijk 1 April. F. VAN WOERDEN. H d.S. voor een paar heerlijk warme SAUCIJZEBROODJES zó uit de oven - Op veler verzoek nog eens als reclamekoekje: GOUDSE MOPPEN. Voor Uw feestje of verjaardag ROOMBOTER PETIT-FOURS Banketbakkerij - Kokerij Floresstraat 7 Haarlem Telefoon 10178 VOORJAARSAANBIEDING 12/4 Wollen Smyrna karpet 110.— 14/4 Wollen Wilton karpet 145!— 1 pers. verend bed met 10 jaar garantie57.50 2 pers. verend bed met 10 jaar garantie82.50 1 pers. jeugdmatras25.75 2 pers. 3 delig bedstel 47.50 Divanbed 10 jaar garantie 22.75 2 pers. opklapbed 32.50 2 Clubs, 4 stoelen met balpoten 275.— Mahonie Huiskamer compleet 560.— Gcjthieke Huiskamer compleet 835.— Pracht bankstel in 2 kleuren 725— Verende fauteuilkussens per stel 29.75 Grote sortering wollen moquette tafelkleden. Oud-Hollandse Doeken vanaf3.25 Rookfauteuil compleet, met kussens62.50 U slaagt voordeliger bij v. DO OR N S WONINGINRICHTING Gen. Cronjéstraat 113 - Haarlem - Telefoon 19141 Reparatie-inrichting voor meubelen en bedden Uw bedden in één dag retour.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 10