Ruiten Zes VITAMINEN ACTIFRAL-10 Engels bedrijfsleven kreeg bij Fawley lesje van Amerikanen .Clowntje Rick Actie tegen Diem rjtuDSOïe,^ Vierde partij na 40 zetten afgebroken Onder hun leiding leverden 5000 Britse arbeiders grootse prestatie h. mjf 1 //Til 7 Dienstmeisje stak huis van ex-verloofde in brand 4 Voetbal Tapijt uit Turkije voor Franco Gamma Kuys, Tol en Van der Kuil naar tournooi in België Hockey Belgisch hockey-elftal Athletiek Jacques Keyser in Parijs overleden A utomobilisme Moet Mike Hawthorn in militaire dienst? Cricket Vierde testmatch eindigt in draw Tennis De Davïs Cup-ploeg Wielrennen Competitie „De Kampioen" Sport in 't kort FEUILLETON Om de wereldtitel Radiotelescoop in het voorjaar gereed Voor de kinderen Nummering candidaten- lijsten Prov. Staten WOENSDAG 2 4 MAART 195 4 De weduwe van de Amerikaanse kxinstschilder William Singer heeft besloten haar landgoed „De Wilde Zwanen" te Laren (N.H.) in te brengen in een stichting, genaamd de Singer Memorial Foxindation" en dit door de architect Walter Hamdorff te doen verbouwen tot cultureel centrum voor de gemeente Laren. Het zal worden ingericht als museum met muziek- en toneelzaal, foyer en vergaderzalen. Verder brengt zij in deze stichting een collectie schilderijen, aqziarellenenz. in van de hand van haar overleden echtgenoot en een dito collectie van verscheidene meesters, voorts diverse bronzen en antieke meubelen. Tenslotte stelt zij nog een bedrag van f150.000 be schikbaar voor een te vormen fonds tot instandhouding en exploitatie van de bezit tingen der stichting, waar ook de gemeente Laren voor anderhalve ton in bijdraagt. De studenten van de economische en handels-hogeschool van Istanbul hebben besloten Franco Gamma, de Italiaanse knaap die het lot trok dat Turkije in de eindronde van het wereldkampioenschap voetbal bracht, een kostbaar tapijt te schen ken. Zoals bekend, eindigde de beslissings wedstrijd tussen Turkije en Spanje, die in Rome werd gespeeld, in een gelijkspel (2-2), waarna het lot moest beslissen. Franco Gamma koos toen, geblinddoekt, het papiertje, dat Spanje uitschakelde. Militair tour.nooi Voor het Nederlands Militair elftal, dat zal deelnemen aan het internationaal militair voetbaltournooi van 5 tot en met 21 April in België, zijn de volgende spelers gekozen: Doel: Van der Burgt (BW) en Kuister- mans (Internos). Achter: Van Kerkum (Feijenoord), Kuys (Haarlem) en Van Mourik (Ajax). Midden: Van Vliet (HBS), Elzer (Ajax), Tol (Stormvogels), Koopmans (Go Ahead) en Van Capelle (Elinkwijk). Voor: Van der Linden (DOS), Van der Kuil (VSV), Van der Wel (Ajax), Brusse- lers (PSV), Rijnvis (ADO), Bakker (Leeu warden) en Schouten (Excelsior). Nederland is in een poule ondergebracht met België en Luxemburg. Het Belgisch hockey-elftal, dat Zondag 28 Maart in Brussel tegen Nederland speelt, is als volgt samengesteld: doel: Van Leer (Wellington) achter: Dubois (Leopold) en Enderle (Rasante) midden: Van der Stappen (Victory), Gossens (Leopold) en De Crop (Rasante) voor: De Laet (Victory), Busch (Ukkel), Freedman (Rasante), Jadoul (Leopold) en Kielbaye Rasante ADVERTENTIE geeft U precies wat U nodig hebtl In Parijs is op 66-jarige leeftijd na een langdurig ziekbed Jacques Keyser over leden, één der groote figuren eerst van d Nederlandse en daarna van de Franse athletiek. Jacques Keyser was Nederlander van geboorte en behoorde tot de Nederlandse ploeg, die in 1908 aan de Olympische Spe len in Londen deelnam. Niet lang daarna vertrok hij naar Frankrijk, liet zich natu raliseren en was voor de Nederlandse sport verloren, ofschoon hij nog wel eens een enkele keer overkwam, bijvoorbeeld in 1911 en 1912 toen hij, nog Nederlander, de nationale records op de 1500 en de 5000 meter verbeterde in Rotterdam. In zijn nieuwe vaderland is Keyser be kend geworden door zijn overwinningen op de middenafstanden en in veldlopen. Hij was de grote rivaal van de beroemde Jean Bouin wiens opkomst ongeveer sa menviel met de periode waarin Keyser zijn topvorm bereikte. De altijd zeer faire en sportieve duels tussen deze beide man nen hebben veel bijgedragen tot de ont wikkeling van de Franse athletiek. De eerste wereldoorlog maakte een ein de aan de sportieve loopbaan van Keyser. Hij bleef een zeer populaire figuur en heeft vele jaren lang een winkel in sport artikelen gehad in de Faubourg Mont- martre waar oud-gedéendten uit de sport elkaar ontmoetten om herinneringen op te halen. LONDEN, (United Press) De Londen- se „Daily Mirror" wijdt op de voorpagina in zware opmaak aandacht aan het geval van de Engelse coureur Mike Hawthorn, die momenteel in Rome woont en voor Ferrari uitkomt. Hawthorn heeft de dienstplichtige leef- tijg bereikt, maar kan niet worden opge roepen omdat hij buiten Engeland verblijft. „Grijp die dienstonderduiker", aldus de Mirror. „Deze jongeman zegt „sliep uit" tegen zijn land en geeft te kennen dat hij wel zal uitkijken om in Engeland in mili taire dienst te gaan. Hij blijft liever racen met zijn Ferrari". Het blad dringt er op aan dat er een wetswijziging wordt ingevoerd, zodat Hawt horn ook indien hij na zijn 26ste jaar in Engeland terug komt nog kan worden op geroepen om zijn dienstplicht te vervullen. Zoals verwacht werd eindigde de vierde testmatch tussen Engeland en West-Indië in een draw. Engeland stond 258 runs achter met nog 7 wickets in handen toen de tijd om was. De match had veel weg van een de monstratie en lang voordat de West-Indiërs hun tweede innings voor gesloten verklaar den met 456 runs voorsprong waren alle span ning en sfeer verdwenen. Aan het slot van de wedstrijd wees het scoringbord: West-Indië 681 voor 8 gesloten en 212 voor 4 gesloten, Engeland 537 en 98 voor 3. De Engelsen moeten nu de laatste wedstrijd in Jamaica winnen, willen zij de stand gelijk maken. Van 'de voorgaande wedstrijden werden er 2 door de West- Indiërs en één door de Engelsen gewonnen. De Franse regering heeft een onderzoek gelast na gr de staat van dienst van. dr. Carl Diem, organisator van de Olympische Spelen in Berlijn in 1936, die als hoofd van een sportdelegatie uit West-DuitsLand een bezoek brengt aan de Franse hoofdstad1. Dr. Diem heeft zijn bezoek aan het insti tuut voor Lichamelijke Opvoeding in Pa rijs uitgesteld in verband met het feit dat 160 instructeurs geweigerd hebben deel te nemen aan een demonstratie te zijner eer. Zij beschuldigen hem ervan dat hij één der sportleiders tijdens het nazi-regime is geweest en dat hij wegens oorlogsmisdaden is veroordeeld. Naar verluidt zou dr. Diem in verband met deze actie hebben voorgesteld zijn be zoek aan Frankrijk te doen vervallen. De Franse regering had er echter op aange drongen dat het plaats zou vinden over eenkomstig de getroffen regelingen. Men verwacht strenge strafmaatregelen tegen de instructeurs ingeval hun beschuldigin gen aan het adres van dr. Diem ongegrond 'worden bevonden. De keuze-commissie van de KNLTB heeft voor de Daviscup-wedstryd Nederland Spanje, die Vrijdag 30 April, Zaterdag 1 en Zondag 2 Mei op de Mets-banen in Seheve- ningen wordt gespeeld, de volgende spelers aangewezen: Van Swol, Dehnert, Krijt en Van Meegeren. Uit dit viertal zal de defini tieve ploeg worden gekozen. Als aanvoerder van het Nederlands Daviscup-team zal mr. Peters fungeren. De uitslag van de tweede rit (60 km.) van de wintercompetitie van de HSV „De Kam pioen", die werd gereden in de Haarlem mermeer, luidde als volgt: 1. P. van Steen voorden. 1. 32,21; 2. T. Peters 1.33.38; 3. H. Buys 1.35.20; 4. T. Martens 1.36.29; 5. J. Ver- kaaik 1.37.05; 6. N. Asma 1.40.10; 7. Th. Mathot 1.40.16; 8. J. Groeneveld 1.40.42; 9 H. de Jong 1.41.24; 10. A. Sondorp 1.43.04. STERKE RUSSEN. Tijdens de Mos- kouse kampioenschappen in het gewichthef fen is de Rus Vladimir Vilkovski er in ge slaagd het wereldrecord tweehandig trekken in het bantamgewicht van 98 op 98,5 kg. te brengen. Het oude record stond sinds 27 Maart 1952 op naam van zijn landgenoot Oudodov. In Kiev heeft de Russische veder gewicht Pjotr Kirsjon bij het tweehandig drukken een gewicht van 106.5 kilo omhoog gebracht, een nieuw wereldrecord in zijn klasse. Het officiële record voor deze oefening staat op naam van Nan (Japan) en Del Rosaria (Philippijnen) met 105 kilo. ALLEN VERLIEST VAN DOWER. De Britse kampioen vlieggewicht Terry Allen die aangewezen is als officieel uitdager van de Fransman Louis Skena, houder van de Europese titel, heeft een verrassende neder laag door k.o. geleden in zijn partij tegen Dai Dower uit Wales. Dower, die pas een twaalftal gevechten als professional had ge leverd, sloeg hem in de tweede ronde uit met een rechtse tegen de kaak. Allen kwam overeind, maar toen had het „out" al ge klonken. door Mevr. I. C. M. BijleveldGelinck 26) Juffrouw Van Gemeren was de enige van de bridgespelers, die hij nog niet persoon lijk ontmoet had. Hij zou nog even naar haar toe gaan; hij kon het nog net waar nemen vóór zijn vertrek om drie uur. Veel nieuws zou een onderhoud wel niet ople veren, te meer waar wel gebleken was dat haar broer Fred inderdaad de gehele avond en nacht was uitgeweest en dus evenmin de hand gehad kon hebben in de verdwijning van de professor. Het meisje deed hem zelf open en vroeg hem, in haar eigen zitkamer te komen om haar vader niet te storen. Een kleine, smaakvol gemeubelde kamer waar een klein houtvuurtje brandde in een gemet selde schouw. Ze gaf hem een gemakke lijke stoel, kroop dan zelf, wat huiverig en kouwelijk, dicht bij het vuur tegenover hem en vestigde haar zachte, lichtblauwe ogen vragend op zijn gezicht. Hij verbaasde zich over haar uiterlijk. Dit meisje was zevenentwintig'jaar, had Suzanne van Raesfeldt hem verteld, en de dochter van een schatrijk bankier. Hij zag een eenvoudig gezichtje voor zich, maar zorgelijk, gespannen, en met een droevige uitdrukking in haar ogen. Merkwaardig! Zelfs haar mond, die bij zijn binnenkomen nog even geglimlacht had, was nu in rust ook van een stille melancholie. Haar enige schoonheid was haar prachtige asblonde haar, dat nu'iets goudachtig getint werd door de gloed van de laaiende houtblokken en dat zo een warme omlijsting vormde van haar bleek gezicht. Kwam u mij iets vragen, inspecteur? Ja, juffrouw Van Gemeren, U bent de enige van de bridge-spelers van gister avond, die ik nog niet gesproken heb. U hebt natuurlijk gehoord, wat er gister avond gebeurd is. Ja, inspecteur. Daar hoef ik dus niet over uit te wei den. Ik zoek nog steeds naar het motief dat professor Van Raesfeldt bewogen kan heb ben zo plotseling weg te gaan. Kunt u mij daar een opheldering over geven? Ik? Nee, inspecteur. Bent u niet bij hem geweest, gister avond? Neen, inspecteur. Jawel, juffrouw Van Gemeren. Neenee, inspecteur. Juffrouw Van Gemeren, jokt u nu niet! Ik heb een getuige,- het meisje dat gisteravond in de keuken zat. De deur naar de hall stond open. Ze zag u weggaan. ADVERTENTIE !n alle prijsklassen SIGAREN t I)e vierde partij tussen titelhouder Bot- winnik en uitdager Smyslov om het wereld kampioenschap schaken is gisteravond in Moskou na veertig zetten afgebroken. Bot- winnik heeft zijn 41e zet verzegeld af gegeven. Het verloop van de partij was als volgt: Wit: Botw'innik. Zwart: Smyslov. 1. d2—d4 d7d5; 2. c2—c4 d5xc4 Smyslov, realist als hij is. kiest in plaats van de Nimzo-Indische verdediging, waar mee hij in de 2de pax-tij zulke slechte erva ringenopdeed, ditmaal de Aljechin-variant voor het geweigerd damegambiet. 3. Pgl—-f3 a7—a6: 4. e2—«3 Lc3—g4; 5. Lflxc4 e7e6; 6. Ddl—b3 Lg4xf3 Zwart doet afstand van het loperpaar in ruil voor een verzwakking van de witte pionnenstelling, de gebruikelijke methode in deze variant. 7. g2xf3 b7—b5; 8. Lc4—e2 Pb8—d7; 9. a2a4 b5—b4; 10. Pbl—d2 Pg8—f6; 11. Pd2e4 c7c5; 12. Pe4xf6 (schaak) Dd8xf6; 13. d4—d5 e6eö; 14. a4a5 Lf8d6; 15. e3e4 0—0; 16. Lel—e3 c5—c4 16. Lele3 de situatie begint zich af te tekneen: wit heeft een gedekte vrije pion. die echter voor het nu volgende middenspel geen voordeel betekent, aangezien deze pion doeltreffend geblokkeerd is. Ook het witte loperpaar heeft voorlopig nog weinig toe komst. 16. - - c5—c4. Met dit energieke pion offer neemt Smyslov het initiatief en tracht door het openen van de stelling gebruik te maken van de ietwat onveilige stand van de witte koning op het midden van het bord. 17. Db3xc4 Tf8c8; 18. Dc4—b3 Df6—g6; 19. Kei—fl f7—f5; 20. Thl—gl Dg6—h5; 21. Tglg2 Pd7—c5; 22. Db3—dl Dh5—h4; 23. Kfl—gl f5—f4; 24. Le3—d2 Ta8—b8; 25. Kgl—hl Tc8—f8 25. Kgl—hlwit is er in geslaagd zijn koning een veilige plaats te verschaffen. Smyslov's aanvalspogingen stranden in het vervolg op een hechte verdediging. 26. Le2c4 Tf8—f6; 27. Ddl—gl Ld6— f8; 28. Tg2g4 Dh4h5; 29. Dgl—g2 Dh5—f7; 30. b2—b3 Kg8h8; 31. Tal—gl Tf6—d6; 32. Ld2—cl Pc5d7; 33. Lel—b2 Tb8—e8; 34. Dg2—fl Df7h5 34. Dg2—fl. Na voldoende consolidatie is wit met zijn laatste zetten zelf tot een tegen actie overgegaan. 34. - - - Df7h5 (op 35. Lc4xa6 kan vol gen Te8a8 of Pd7f6). 35. Dfl—g2 Dh5h6; 36. Tg4—g5 g7—g6; 37. Dg2—fl Lf8g738. Lb2—cl Lg7—f6; 39. Tg5g4 Lf6e740. Lel—d2 Pd7—f6. In de afgebroken stand heeft Botwinnik zijn pluspion behouden en ofschoon het on getwijfeld niet zo eenvoudig zal zijn deze te doen gelden, heeft hij hier waarschijnlijk toch goede winstkansen. De stand was toen; Wit: Khl. Dfl, Tgl, Tg4, Lc4, Ld2, a5, b3, d5. e4, f3, f2. h2. Zwart: Kh8, Dh6, Td6, Te8, Le7, Pf6, a6, b4, e5, f4, g6, h7. Nu overeenstemming is bereikt over de vestiging van een radiotelescoop van zeer grote afmetingen bij een heideterrein in de gemeente Dwingelo heeft het bestuur van de stichting „Radiostraling van Zon en Melkweg" bij de Werkspoor te Amsterdam de radiotelescoop besteld. In het voorjaar van 1955 zal de installatie worden opge leverd. De radiotelescoop bestaat uit een parabolische reflector met een doorsnede van 25 meter. De reflector wordt draaibaar bevestigd aan een toren, die op een ronde railbaan kan draaien. Hierdoor is het mo gelijk d'e telescoop op alle delen van het heelal te richten. In de toren wordt de meetapparatuur voor het opvangen van de radiostraiing uit het heelal opgesteld. De totale kosten bedragen 700.000. ?4fi „Ol", riep Bunkie verschrikt Hij voelde, dat zijn voet achter de loper bleef haken en dat hij zijn evenwicht ver loor. Hij hield de schotel stevig vast en probeerde op de been te blijven, maar dat lukte niet. Bons!!!, daar sloeg hij voorover. De schotel kletterde op de grond en Bunkie.die duikelde netjes met zijn neus in de romige taart! Het was 'n hele herrie en iedereen kwam aanrennen om te kijken, wat daar gebeurde. Maar toen ze Bwikie zagen, die inmiddels overeind was gekrabbeld, schoten ze alle maal in een bulderende lach! Want daar stond Bunkie bedremmeld te kijkenzijn hele snoet zat vol met slagroom en krenten en suikerhij leek wel 'n soort sneeuwpop! „Hahahaha!", schaterde Rick. „Bunkie is in de room gedoken!" Mag ik je aflikken, Bunkie?", lachte Oepoeiie. „Het zou zonde zijn, om die lekkere room weg te wassen!" Tante Liezebertha was geschrokken, maar ze lachte net zo hard met de anderen mee, toen ze naar Bunkie keek, die daar met een ongelukkig gezicht stond te kijken. ,,'t Is jammer van de moeite, die ik ermee heb gehad", zei ze. „Maar je kon er eigenlijk ook niets aan doen, Bunkie. Die loper was in de hoogte geschoven en daar viel je over. Nou, ik zal dan maar gauw een andere taart bakken, er is gelukkig nog deeg genoeg overgebleven!" (Van onze correspondent in Londen) Als een kathedraal van staal verrijst in Fawley aan de kust bij Southampton de nieuwe olieraffinaderij van de Ameri kaanse Esso Petroleum Company, welke twee jaar geleden werd voltooid. Voor in dustriële leiders in Engeland is Fawley thans het symbool geworden voor de op lossing van het arbeidsprobleem, waarmee dit land heeft te worstelen. Het Britse In stituut voor Bedrijfsleiding heeft aan de constructie van de raffinaderij een speciale studie gewijd, welke dezer dagen is ver schenen en thans het onderwerp vormt van algemene discussie. De Britse industrie heeft na de oorlog ondanks herhaaldelijk tekort aan arbeids krachten en grondstoffen, verbazingwek kende dingen verricht en doet dat nog. Maar het tere punt is en blijft het nog te veel voorkomende wantrouwen tussen uc- drijfsleiding en arbeiders. Dit dateert niet van vandaag of gisteren, maar is hef resul taat van Ehgelands moeizame sociale ge schiedenis. De periode van massale werkloosheid in de dertiger j aren heeft natuurlijk ook veel kwaad gesticht. Wrok en verbetenheid hebben een lang leven. Onmiskenbaar heersen er in de Britse industrie nog te veel starheid en stroefheid in de menselijke verhoudingen welke funest zijn voor de productiviteit. Angst voor overtolligheid doet de vakbonden zich vaak vastklemmen aan verouderde technische systemen en bedrijven. In reuzenbedrijven, genationaliseerd of niet, heerst dikwijls te veel bureaucratie en is er van persoonlijk contact tussen lei ding en uitvoerenden geen sprake meer. Hieraan dient dadelijk te worden toege voegd, dat men zich overal bewust wordt van dit vraagstuk, dat veel meer is dan een loonvraagstuk. Voor Amerikaanse critiek is men, als deze redelijk blijft, aller minst ongevoelig. De studie over en weer van productiviteitsteams wierp vruchten af. Engeland leerde van Amerika, maar ook het omgekeerde was het geval. Het zou echter dwaas zijn te verwach ten, dat de Engelsen zonder meer Ameri kaanse methoden zouden kunnen overne men. Technisch en psychologisch heerst er nu eenmaal in beide landen een verschil lend klimaat. De industriële omstandig heden zijn anders. Stimulans Desondanks beschouwt men thans met eerbied het wonder van Fawley, waar 5000 Britse arbeiders onder Ame rikaanse leiding buitengewone presta ties hebben verricht waf doelmatig en snel werken betreft. Het project was drie maanden eerder gereed dan ver wacht. Men had natuurlijk het voor deel dat voldoende dollars ter beschik king stonden, zodat vlotte aanvoer van materialen en machines verzekerd was. Maar het succes wordt verklaard door een voor de arbeiders blijkbaar onbekende aanpak van bovenaf. Er bestond geen kloof tussen kantoor en de bouwsteiger. De bedrijfsleiders en voor al de topleider Bob Cole, zaten zo weinig mogelijk achter hun bureau, maar waren bijna steeds op het werk en hielden de nauwste voeling met de arbeiders, ook de voormannen hielden zich niet afzijdig. De leiding werkte dezelfde uren als de rest. De opzichters speelden niet zozeer politie agent, maar zorgden ervoor, dat de zaak in elkaar paste, dat er geen oponthoud was en toonden zo nodiig de mannen, hoe ze de dingen moesten doen. Cole had een alziend oog. Elke dag gaf hij een uitvoerig bulle tin uit, waarin tekortkomingen en fouten werden vermeld. Herhaling van ernstige nalatigheden werd met ontslag bestraft. Iedereen wist duidelijk waaraan hij toe was. De arbeiders waardeerden het, dat de Amerikaanse ingenieurs geen spoor van hooghartigheid toonden, in tegenstelling blijkbaar met de houding van Engelse tech nici, die door hun opleiding soms tot een andere wereld schijnen te behoren dan de arbeiders. In Amerika zijn de leiders va ker dan in Engeland uit de lagere rangen voortgekomen. Filmachtige sfeer Wat de arbeiders ook schijnt te hebben aangespoord, was de filmachtige sfeer va<n de hele onderneming, waartoe de voor de Engelsen onconventionele kleding der Amerikanen bijdroeg, zoals helgekleurde jakken en bontkraagjekkers. Ze zagen er vlotter uit dan Engelse leiders en misten de Britse gereserveerdheid. De arbeiders voelden, dat men gemeen schappelijk voor hetzelfde doel bezig was en de wijze, waarop dit gebeurde, sprak tot hun verbeelding. De Amerikanen deden slechts weinig concessies ten opzichte van Britse gewoonden. Alleen raakten ook zij niet aan de heilige theepauzes, hoewel deze niet langer mochten duren dan tien minu ten. Stoppen wegens regen werd niet toe gelaten, tenzij wegens het weer het gehele werk op centraal bevel werd stilgezet. An dere factoren, welke tot het succes bijdroe gen, waren een vereenvoudigde loonbe- rekening de betaling was zeer goed1, maar niet overmatig, en er was geen stuk loon een algemeen contract met slechts één vakorganisatie, welke alle arbeiders omvatte; een doelmatige manier om moei lijkheden op te lossen, waarbij de functie van de vertrouwensmannen van de vak bond werd ingeperkt, hetgeen juist ten goede kwam aan het prestige van de bond zelf; uitbesteding van het werk aan één grote aannemer met een minimum van onder-aannemers en een minutieuze uit werking van het werkplan, zodat er niet behoefde te worden geïmproviseerd, iets waar de Engelsen nogal veel van houden. Zo liep alles van een leien dakje. Fawley heeft de twijfelzuchtigen, die vaak wan hopen over de industriële stugheid1., een hart ondier de riem gestoken. Want het experiment toonde aan dat Britse arbei ders als puntje bij paaltje komt,over voort varendheid beschikken, waarvan men be gon te denken, dat slechts anderen die bezaten. De hoop is uitgesproken dat ook Engeland geleidelijk aan het Amerikaanse type van bedrijfsleiders en op zien Iers zal krijgen. Want de moderne industrie kan pas goed functionneren,als de sociale kloof tussen leiding en uitvoering is overbrugd De 67-jarige opa Schram een veteraan op wandelgebied, want hij liep al twaalf maal de Vierdaagse mee en de 71-jarige „amateur-tippelaar" J. Wilmsen hebben Dinsdagmorgen een monstertocht naar Rome aanvaard. Zij vertrokken uit de woonplaats van opa Schram, Driebergen. Links: opa Schram, rechts Johan Wilmsen, die afkomstig is uit Asten (Noord-Brabant) Een 19-jarige dienstbode uit Lunteren heeft voor de Arnhemse rechtbank een ge vangenisstraf van tien maanden met aftrek tegen zich horen eisen wegens brandstich ting uit wraak in het huis van haar ex- verloofde te Wek er om, waardoor een stal en een garage in vlammen opgingen. Door tijdig ingrijpen van de brandweer bleef het woonhuis gespaard. Volgens een Arnhemse zenuwarts is het meisje van nature wraakzuchtig, egocen trisch en nukkig. Zij zou wegens gebrek kige ontwikkeling van haar geestvermogens psychopate genoemd kunnen worden en dus verminderd toerekeningsvatbaar zijn. Niettemin achtte de zenuwarts een strenge straf juist. De officier noemde haar daad een misse lijke manier van wraakneming. Zij stak het hooi in het achterhuis in brand en ging aan de kant van de weg liggen kijken. Toen het niet snel genoeg ging is zij terug gegaan en heeft het hooi uit elkaar getrok ken. De verdediger schilderde „het opbloeien van deze dorpsliefde, waaraan een einde kwam door het ingrijpen van de stief moeder van de jongeman" als achtergrond van de wraakneming. De zaak werd terug verwezen naar de rechter-commissaris voor het instellen van een nieuw psychiatrisch onderzoek. De voorzitter van het centraal stem bureau voor de verkiezingen van leden van de Provinciale Staten voor Noordholland, mr. P. O. F. M. Cremers, heeft vanmorgen op het stadhuis te Haarlem de nummering verricht van de candidatenlijsten voor de op 21 April te houden stemming. De partijen, die reeds zitting hadden in de Provinciale Staten konden een voorkeur stem uitbrengen. De andere nummers wer den door loting vastgesteld. De nummering luidt thans als volgt: 1. P. v. d. A.; 2. KVP; 3. CPN; 4. AR; 5. WD; 6. CHU; 7. Geref. Pol. Verbond; 8. KNP; 9. Soc. Unie; 10. Staatk. Geref. Partij. Nee. Dat kan niet. Dat kan niet, inspec teur! Dat is er wéér één, dde niet liegen kan, dacht hij, enigszins wrevelig. Waarom deed ze het dan? Ze was zéér nerveus, had een kleur gekregen en beet zich op de lippen. De politieman zag haar verbaasd aan. Maar juffrouw Van Gemeren Waarom zou ik bij professor Van Raesfeldt geweest moeten zijn? ging ze nu gejaagd voort. Daar is toch niet de minste reden voor? Ik zou niet weten, wat ik met hem besproken zou moeten hebben; ik ken hem amper! Het zal wel iets gewichtigs geweest zijn, dat u met hem besproken hebt, ver moed ik. Anders zoudt u er niet zó om jokken! Maar, inspecteur, ik ben heus niet bij hem geweest. Werkelijk niet! Hij voelde een zeker medelijden in zich opkomen. Daar zat ze, een eerlijk sympa thiek meisje, dat kon je zó zien, en ze loog op zo'n verschrikkelijk doorzichtige manier als hij nog nooit had meegemaakt Hij moest haar helpen en haar wat op streek brengen. En hij begon met zijn prettige, rustige stem: Luister u nu eens juffrouw Van Ge meren. Ik geloof, dat u zich veel zenuw achtiger maakt dan nodig is. Is het nu zó erg, dat wat u mij niet vertellen wilt? Heus, ik denk dar het wel mee zal vallen als u het maar eenmaal gezegd hebt. Toe, probeert u het eens, u hoeft werkelijk niet zo bang voor mij te zijn. Ik kan luisteren en zwijgen. Ze zag hem nu voor het eerst aan: schuw, en met een opgejaagde uitdrukking in haar ogen. Ze aarzelde. En hij drong aan. Kom. Vertel het nu maar. Ze plukte zenuwachtig aan haar cein tuur. En begon dan ineens, schor: Het is Fred. Dat dacht ik wel. En wat is er met Fred? U weet natuurlijk alles van. Fred, u hebt er vader vanmorgen naar gevraagd. Hij is mijn enige broer. Ziet u, ik heb mijn moeder verloren toen ik veertien jaar was. Fred was toen elf. Een vrolijke kwajongen. Vóór haar sterven vroeg moeder mij om goed op Fred te passen, en dat heb ik ook altijd gedaan. Altijd. Maar het was moei lijk. Fred was een wilde jongen en het ging niet. Het ging niet Haar stem stierf haast weg en ze moest weer even slikken. Dan stond ze op en nam een zwart-fluwelen avondtasje van een laag tafeltje naast de deur.' Ze knipte de sluiting open en dicht. En ze ging voort: Het ging met zijn leren ook niet. Ik deed wat ik kon. ik overhoorde hem zijn lessen en werkte met hem. Ik ging zelf haast nooit uit om het thuis voor hem ge zellig te maken. Het hielp zo weinig; hij was altijd weg. Hij is enige malen gezakt. Maar op zijn éénentwintigste jaar deed hij dam toch eindexamen H.B.S. Dus dat hebt u dam toch bereikt! zei hij bemoedigend. Ja. Toen is hij gaan studeren. Schei kunde vond hij aardig, het practisch labo ratoriumwerk. Hij wilde niet in de ban kierszaak van vader komen. Met vader zijn er heel veel moeilijkheden geweest en ik zat er altijd tussen. Altijd! Ze hield weer even op. Ze knipte nog steeds met de sluiting van het tasje. De politieman wachtte. En het meisje vertelde verder: Met die studie gaat het ook niet. Fred is nu ruim vierentwintig; hij heeft nog geen enkel tentamen gedaan. Nu zou het eerste tentamen na de Kerstvacantie zijn. Maar nu heeft Fred weer iets uitgehaald op het laboratorium, ik weet niet wat, maar het moet nogal een erge streek ge weest zijn. En nu heeft professor Van Raesfeldt hem voor twee maanden de toe gang tot het laboratorium ontzegd. Nu vlak vóór zijn tentamen? Ja, dat kan hij dan wééi niet doen. En vaders geduld is nu uitgeput: er is een vreselijke scène geweest. Als hij dit ten tamen nu niet doet wil vader hem weg jagen en onterven en dan gaat hij hele maal naar de maan. Want hij drinkt nu al zo erg en dan komt hij 's nachts dikwijls niet thuis en het is toch zo'n goede jongen, inspecteur!. Mijn eigen broer! Ze zweeg nu en hij staarde nadenkend naar het meisje tegenover zich, dat nog altijd frommelde aan het avondtasje op haar schoot. Arm kind, dat een groot deel van haar jeugd, misschien zelfs wel een kans op eigen geluk, had opgeofferd aan een losbol van een broer die niet deugde! Een zuster die voor al haar zorg en liefde niets dan ondank geoogst had en hem nu nog „zo'n goede jongen" noemde! Dat was weer zo'n tragedie die je te zien kreeg als je eens even achter de schermen van een ander leven keek! Hij zei zacht: En nu ging u gisteravond naar pro fessor Van Raesfeldt toe om hem te vra gen zijn verbod weer op te heffen, is het niet? Ja, inspecteur. En wat zei professor Van Raesfeldt? Dat hij het nog eens proberen zou. Terwille van mij. Hij had de gegevens voor de tentames in zijn bureau, en hij haalde de papieren te voorschijn en schreef Freds naam, d'ie hij eerst had doorgehaald, er weer bij. Maar in het resultaat had hij een hard hoofd: Fred zou er wel niet komen, dacht hij. En uw vader? Is die te vermurwen? Nu niet meer, inspecteur. Hij heeft al zoveel verdragen. Het is zo dikwijls mis gegaan. En dan.dan jaagt hij Fred weg ....stellig! En wat moet er dan van hein worden Ze sloeg ineens haar beide handen voor haar gezicht en snikte het uit. De politie man wachtte zwijgend: troostwoorden zou den hier vrij banaal zijn, dacht hij; Ze richtte vrij spoedig haar hoofd weer op en trachtte zich te beheersen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 6