Amerika zoekt naar nieuwe bases in Marokko en Tunesië Israel wil de zaak voor Veiligheidsraad hebben McCarthy zal beschuldigingen tegen zichzélf niet onderzoeken Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Verre oorlog Ook nieuwe bemanning stelt ultimatum Fechteïer naar Noord-Afrika Politieke éri militaire manoeuvre om Parijs onder druk te zetten Helicoptervluchten boven bollenstreek Het woord is aan De moord bij de Schorpioenpas Noodtoestand in Egypte afgekondigd Eisenhower voorkomt dwaasheid Senator beschuldigt thans journalist Pearson, die de mouwen al opstroopt 68 JAARGANG No 215 DONDERDAG 25 MAART 1954 298 JAARGANG No 66 Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DeAmstelstad Egypte verwerpt Britse nota Rijksluchtvaartdienst accoord: Van 10 April tot 16 Mei Cobaltbom zoek in Australië Weerrapport Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. /7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HET IS NIET GEMAKKELIJK ons in te denken in de ellenden van een oorlog, die in verre verten voortwoedt. Wij kunnen de berichten lezen betreffende de strijd om Dien Bi en Phoe, een plaats met een on waarschijnlijk klinkende naam, en met enige verbazing vernemen dat men daar opnieuw vervallen is in de loopgraven oorlog, die voor Europees begrip tot een verleden is gaan behoren. Maar wij kun nen er ons geen klare voorstelling van maken. Iets scherper en werkelijker wordt het beeld als men er zich rekenschap van geeft dat de oorlog in Indochina nu al meer dan zeven jaar duurt; dat is dus aanzien lijk langer dan elk der beide wereldoor logen, en dat van de aan d"e militaire aca demie te Saint Cyr opgeleide jonge Franse beroepsofficieren, die erheen gezonden worden, jaarlijks meer dan de helft sneu velt of voor het leven wordt verminkt. Dat is alleen maar een voorbeeld; bij de re- serve-officieren zijn de verliezen niet min der belangrijk en bij onderofficieren en soldaten percentsgewijze wel aanzienlijk lager, maar in aantallen natuurlijk veel hoger. Dit doet beseffen dat in die verre strijd nu al zoveel jaren lang West-Europa grote mensenoffers blijft brengen. Gij kunt zeggen: „neen, Frankrijk", maar ik schrijf bij voorkeur „West-Europa", omdat wij in deze tijd moeten beseffen dat het inderdaad dit al zo zwaar geteisterde, meest ontwik kelde, naar de hoogste beginselen van vrij heid en recht bestuurde deel der wereld is, dat daar verliezen lijdt. Dit te over wegen brengt zeker de oorlog in Indochina nader tot ons begrip. En de Amerikaan Arthur Dean heeft onlangs erkend dat de Fransen wel de grootste offers in directe strijd tegen het communisme hebben ge bracht. De Fransen ik schrijf opnieuw: West-Europa. Want hoe lang de staatkun dige aaneensluiting van"deze groep landen ook nog in disputen verstrikt moge blijven en uitgesteld worden, zij zijn daarom niet minder op elkaar aangewezen. Dat ver andert alleen in zoverre, dat hun lotsver bondenheid steeds duidelijker blijkt. Zij kunnen, ook at zouden zij het willen, er niet aan ontkomen. Het kan dus niet anders zijn dan dat de Franse wens om van de strijd in Indochina verlost te worden in de andere West- Europese landen begrip en sympathie vindt. Generaal Paul Ely, de Franse stafchef, onderhandelt in Washington en hij bewaart over de resultaten van zijn besprekingen tot dusver volstrekt stilzwijgen, maar uit president Eisenhower's mededelingen in zijn wekelijkse persconferentie blijkt dat de Amerikanen tot dusver alleen hebben toegezegd, meer vliegtuigen te zuillen stu ren om de strijdkrachten van de Franse Unie in de slag om Dien Bien Phoe te hel pen. Het standpunt van Amerika ten aan zien van communistisch China is niet ver anderd; dat betekent dat het nog even af wijzend staat ten aanzien van een erken ning van het bewind van Mao-Tse-Toeng en dus ook ten opzichte van onderhande lingen in samenwerking met de Fransen, om de- oorlog met behulp van deze conces sie tot een eind te brengen. Anderzijds blijkt niets van enige Amerikaanse bereid heide om aan die oorlog zelf te gaan deel nemen. Rest voor Frankrijk nog steeds de mogelijkheid op eigen initiatief met de leider .der opstandelingen Ho Chi Minh te gaan onderhandelen, waarbij het zich zeker geen illusies zou maken over behoud van zijn positie in Indochina. Het zou blijkbaar de strijd ook wel kunnen voortzetten, maar dit evenmin met enig duidelijk vooruit zicht van handhaving d'er Indochinese po sitie in de toekomst. Die strijd, zegt president Eisenhower met nadruk, wordt gevoerd tegen de uit breiding van het communisme en is van kapitaal belang voor Zuidoost Azië en het Zuidwestelijk gebied van de Stille Oceaan. Dat is al meermalen betoogd en als ge daar met Fransen over spreekt zullen zij u ant woorden dat zij dit niet ontkennen, maar dat het hun te zwaar valt deze taak voor het belang van het Westen te blijven ver vullen: dat hun volk eraan verbloedt, dat het er in steeds toenemende mate tegen protesteert en ervan verlost wil zijn en dat d'e grootste Amerikaanse wapenhuilp en financiële hulp niet kunnen opwegen tegen het voortdurend verlies van mensenlevens. In vorige jaren is de oorlog hun trouwens ook op enorme financiële offers komen te staan. Onder hun huidig bewind zuilen zij het wellicht niet tot zulk een ingrijpend be sluit met ongetwijfeld zulke belangrijke gevolgen als het zelf-uitscheidien met de verre oorlog zou zijn, kunnen brengen. Dat wil niet zeggen dat de opvolgster van de op hun moeizame weg voortwankelende regering-Laniel er voor terug zou blijven deinzen. Zij zou door toenemend verzet dei- openbare mening tot direct onderhandelen met Ho Chi Minh genoopt kunnen worden. R. P. VANCOUVER, (Reuter) Twintig Ne derlandse zeelieden, die naar Vancouver waren gevlogen om het vrachtschip „Am stelstad" te bemannen, hebben gedreigd naar Nederland terug te keren, tenzij het schip wordt opgeknapt. De Amstelstad kwam Dinsdag in Van couver aan nadat tien officieren en zes kellners het schip van Japan over de Stille Oceaan hadden gevaren. De oorspronke lijke bemanning van negentien koppen ver liet in Japan het schip uit protest tegen het verstrekken van „slecht voedsel en drinkwater" en tegen „slechte levensom standigheden en een onredelijke behande ling". De nieuwe bemanning verklaarde, dat zij niet aan boord zal gaan, tenzij het schip wordt opgeknapt, schoon linnengoed verstrekt en meer voedsel aan boord wordt genomen. De „Amstelstad" zou volgens de plan nen met graan naar Japan terugkeren. CAIRO (Reuter). De Egyptische re gering heeft de Britse nota, waarin de Brits-Egyptische onderhandelingen over de zóne van het Suezkanaal worden opge schort, als „ongegrond" verworpen. Van onze correspondent in Parijs) Admiraal Fechteïer, die Amerikaans commandant is van de NAVO-sector Zuid- Europa, maakt momenteel een reis door Noord-Afrika waarover in Parijs nogal wat geruchten de ronde doen. Officieel heet het dat de admiraal, wiens naam vorig jaar door het zogenaamde rapport-Fechteler (dat naderhand als een falsificatie aan de kaak is gesteld) door het Franse avondblad „Le Monde" in opspraak werd gebracht, door de Franse resident-generaal in Ma rokko, Guillaume, is uitgenodigd om er als NAVO-opperbevelhebber de Amerikaanse bases te komen inspecteren. Men kan echter opmerken, dat Marokko noch Tunesië deel uitmaakt van de Atlantische gemeenschap. Bovendien zal de admiraal eveneens zijn opwachting maken bij de Sultan en de Bey, wat voor een buitenlands militair eveneens een ongewone figuur mag heten. Men mag dan ook wel aannemen dat de adminiraal bij zijn bezoek eer als Ameri kaans boodschapper dan als Atlantisch bevelhebber beschouwd kan worden. En eveneens lijkt het wel zeker, dat Fechteïer de opdracht heeft gekregen de mogelijk heden van de aanleg van nieuwe militaire bases te onderzoeken waardoor het hele Noord-Afrikaanse kustgebied in feite in Amerikaanse handen zou geraken. In Parijse regeringskringen tracht men de missie van de Amerikaanse admiraal met veel geheimzinnigheid te omhullen en naar verluidt is het kabinet-Laniel dan ook verdeeld ten aanzien van het antwoord dat op het verzoek van de admiraal ge geven zal moeten worden. Een deel van de regering heeft wel oren naar de Ame- kaanse suggestie. Men geeft toe, dat de Franse luchtverdediging in de protectora ten volstrekt onvoldoende is en -dat in geval van oorlog bovendien een groot deel der aldaar gelegerde troepen naar het moederland zou moeten worden overge bracht. In dat geval zou er tóch een drin gend beroep om hulp op Washington moe ten worden gedaan en de ervaring heeft nu wel geleerd, dat men zijn militaire voorbereiding beter te vroeg dan te laat kan treffen. Tenslotte zouden met de installatie van die nieuwe bases belangrijke sommen zijn gemoeid men noemt het cijfer van 13 milliard francs die voor een ruim deel de Franse industrie ten goede zouden komen. Tegenover deze militaire en economische overwegingen stellen andere ministers hun politieke, diplomatieke en vooral strategi sche argumenten. Gezien de voortdurende staat van onrust waarin de Noord-Afri kaanse volken verkeren, zou een verdere overdracht van militaire bevoegd heden aan Amerika* de Franse positie zeker nog dubieuzer maken. In de geschiedenis is het nog nooit voorgekomen, zo merken deze kringen op, dat een mo gendheid op beslissende momenten aan de verleiding kon weerstaan politiek profijt uit een militaire machtspositie te trekken. Daarmee zouden ook de Franse economi sche belangen uiteraard direct worden bedreigd zodat het onmiddellijke voordeel, dat materieel nu uit die militaire instal latiewerkzaamheden zou worden getrok ken, mettertijd door Frankrijk wel eens duur zou kunnen worden betaald. Peripherische strategie Maar hun voornaamste bezwaren ont lenen deze kringen toch wel aan overwe gingen van strategische orde. De naam Fechteïer is verbonden aan een rapport dat dan onjuist mocht blijken, maar waarin toch ideeën werden uitgesproken, die de admiraal nog altijd voor zijn rekening neemt. Fechteier is inderdaad een der lei dende Amerikaanse militairen die de prin cipes der zogenaamde peripherische stra tegie voor Europa huldigen. Hij heeft de overtuiging dat het verdeelde Europa mi litair niet te verdedigen zal zijn, zodat het daarom maar wijzer is zich bij voorbaat op de randgebieden en vooral op Noord- Afrika te concentreren. Een maand of wat geleden heeft Eisenhower de aanhangers van deze theorie verzocht zich wat te beperken om de ratificatie van het Euro pees leger in Frankrijk niet nóg moeilijker te maken. Tegenstanders van de EVG had den inderdaad gemakkelijk spel door zich te beroepen op de uitlatingen van Fechte ïer en dan te betogen dat met of zonder Europees leger ons continent toch aan zijn lot zou worden overgelaten, zodat men zich het supplementaire risico der Duitse her bewapening dan maar beter kon besparen. Beslissing forceren? Het is moeilijk met zekerheid uit te ma ken of Washington de vaandeldrager der peripherische strategie, Fechteier, met op zet op dit moment naar Noord-Afrika heeft afgevaardigd om de tegenstellingen in Frankrijk op de spits te drijven en zo een beslissing over de EVG te forceren. Het zou een gevaarlijke onderneming kunnen blijken. Maar voor- en tegenstanders van uitbreiding der Amerikaanse militaire macht in Noord-Afrika voelen er toch wel voor om bij Washington eerst eens te informeren welke garanties tegen even tueel misbruik zouden kunnen worden ver strekt. Een gezonde oplossing zou erin ge vonden kunnen worden indien Amerikaan se soldaten-en Amerikaans materiaal onder Frans commando werden geplaatst. Maar het is niet zo heel moeilijk zich voor te stellen welk antwoord Amerika vermoe delijk op het Franse verzoek om nadere in lichtingen zal geven. Het luidt: „Hoe groot de Amerikaanse garnizoenen zullen moeten worden, hangt vooral van uw eigen houding af. Ratificeer het verdrag inzake het Euro pese leger opdat wij Amerikanen ons bij onze militaire steun óók in Noord-Afrika tot een minimum kunnen beperken". Overigens zou uit een dergelijke repliek inderdaad de conclusie mogen worden ge trokken dat de reis van de admiraal als een nieuw pressie-middel op Parijs moet worden opgevat. Naar wij vernemen heeft de Rijkslucht vaartdienst aan de Sabena te Brussel toe stemming verleend om gedurende de bol- lentijd een helicopterdienst te onderhou den boven de bollenstreek. Zoals wij gemeld hebben is het de be doeling de diensten te houden op Zaterda gen, Zondagen en feestdagen. Er komen landingsplaatsen te Lisse, Haarlem en Zan- voort. Voor belangstellenden zal gelegen heid bestaan rondvluchten boven deze plaatsen te maken. De eerste vluchten worden gehouden op 10 April en de laatste op 16 Mei. ADELAIDE (Reuter). De Australische radiostations hebben een bericht omgeroe pen, dat in de nabijheid van het Instituut voor Medische Wetenschap te Adelaide (Australië) een cobaltbom verloren is. Dit radio-actieve voorwerp kan de dood ver oorzaken van een ondeskundige vinder. De bom, die blijkbaar ongemerkt uit de dikke loden houder is gevallen, is mogelijk opgeraapt door een voorbijganger. Toen het verlies ontdekt werd, werd de omge ving ontmiddellijk afgezocht met behulp van geiger-apparaten en scintillometers, tevergeefs echter. Een mogelijke vinder kan het leven verliezen ten gevolge van brandwonden, als hij de cobaltbom zou meenemen. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Thomas Over bury: De man die niets anders heeft om zich op te beroemen dan zijn ver maarde voorouders is gelijk een aardappel: het enige goede dat hij bezit is onder de grond. Woensdag is een begin gemaakt met het leggen van een nieuw wegdek op het circuit van Zandvoort. De deklaag krijgt een dikte van ruim 2 cm. In totaal moet een oppervlakte van 39.000 m2. behandeld worden. Daarvan zijn er Woensdag 3000 m2. bewerkt. Op de foto ziet men de burgemeester van Zandvoort mr. H. M. F enema (rechts), die zich op de hoogte stelt van de werking der asphaltmachine. Er waren nog meer belangstellenden, die in de middaguren een rondgang maakten over het circuit, onder wie de organisator van de Rallye de Monte Carlo de heer Anthony Noghès. vergezeld door mevrouw Noghès, de sportcommis- saris van de K.N.A.C. de heer Van Haaren, de bekende Rallye-rijder Maus Gatsonides en de directeur van het circuit de heer Hugenholtz. NEW YORK, (Reuter) De overval bij (1e Schorpioenpas in Israël, waarbij elf personen in een autobus werden vermoord, zal definitief voor de Veiligheidsraad wor den gebracht. Dit is in Israëlietische klin gen bij de UNO verklaard. Men wist niet wanneer en hoe. In welingelichte kringen geloofde men, dat de stijgende spanning tussen Israël en Jordanië zeer spoedig een maatregel door de UNO vereist. Israël heeft een beroep op de drie Wes telijke mogendheden gedaan om het in cident voor de UNO te brengen. Het beroep werd gedaan door premier Mosje Sjaret, die in een rede in het Knes- seth (parlement) een overzicht van de positie van zijn land ten aanzien van de huidige spanning tussen Israël en Jor danië gaf en het terugtrekken van Israël uit de gemengde bestandscommissie na der toelichtte. Tevoren was een speciale bijeenkomst van 't Israëlietische kabinet belegd ter be spreking van het „toenemend slechter worden" van de betrekkingen met de Ara bische buurstaten. Een bijeenkomst van de gemengde be- standscommissie werd verdaagd in de hoop, dat Israël van zijn besluit om de vergaderingen van de commissie te boy cotten terugkomt. De voorzitter, de Ameri kaanse kapitein-luitenant-ter-zee Hutchin son, maakte dit bekend, toen de twee Is raëlietische vertegenwoordigers niet kwa men opdagen. Vertegenwoordigers van de V.S., Frank rijk en Engeland hebben Woensdag met de secretaris-generaal der UNO, Ham- marskjoeld, van gedachten gewisseld over de spanning tussen Israël en zijn nabuur- staten. Hammarskjoeld deelde mee, dat hij nog geen verzoek van Israël had ontvangen om het autobus-incident in de Veiligheids raad te doen behandelen. Debat in parlement In een heftig debat, dat drie uren duur de, eiste Menahem Beigin, leider van de rechtse oppositiepartij Heroeth en aan voerder van de vroegere verzetsgroep Ir- goen Zwai Leoemi, „een frontoorlog om een einde te maken aan de guerilla die aan de grenzen woedt". Een lid van de Mapai, een van de regeringspartijen, zeide: „De Sovjet-Unie geeft direct steun aan de Arabieren en bestrijdt Israël indirect". Het incident in de Schorpioenpas moet, aldus Sjaret, leiden tot verreikende ge volgtrekkingen ten aanzien van de wijze „waarop wij onze vei-dediging dienen te organiseren en waarop wij boosaardige plannen tegen ons dienen te voorkomen". In de eerste plaats komt het veiligstellen en het verdedigen van de Israëlietische verbindingslijnen aldus de eerste minister. De Jordaanse ambassadeur te Washing ton dr. Abdoel Rifai, heeft te Washington verklaard, dat de regeringen van alle Ara bische landen geloven, dat Israël van plan is de Arabisch-Joodse oorlog te hervatten. De Jordaanse regering is van oordeel, dat de Israëlietische regering de aanval op de Israëlietische autobus wil wreken, aldus de ambassadeur. Jordanië heeft echter tevens de secre taris-generaal van de UNO laten weten, dat het zijn voorstel tot besprekingen met Israël over de toestand aan de grens af wijst. CAIRO (United Press). Vanochtend is voor geheel Egypte een noodtoestand afgekondigd. Men meent, dat dit geschiedde wegens „zekere meningsverschillen" tussen leden van de revolutionnaire raad. CAIRO (United Press) Het feit, dat vice-premier Gamal Abdel Nasser en de minister van Nationale Voorlichting Salah Salem niet aanwezig waren op de kabi netszitting op Woensdagavond heeft aan leiding gegeven tot veronderstellingen, dat er weer nieuwe moeilijkheden zijn gere zen in het militaire regiem. Officiële kringen wensten geen commen taar te leveren op berichten over een nieuw meningsverschil tussen president Moham med Naguib en de „sterke man" van de militaire junta, Abdel Nasser. Maar wel ingelichte kringen spreken van „verkoel de" betrekkingen tussen deze twee rege ringsleiders als gevolg van de oproep van Naguib terug te keren tot een parlemen tair leven. Naar verluidt is Nasser ook verstoord over de veroordeling door Naguib van het niet vrijlaten door de regering van een aantal politieke geïnterneerden. WASHINGTON (Reuter) President Eisenhower heeft zich Woensdag op zijn persconferentie uitgesproken tegen het deelnemen van McCarthy aan het Senaats- onderzoek van het geschil tussen deze se nator en het leger. Hij zei dit naar aanlei ding van een verzoek van McCarthy om getuigen bij dit onderzoek een kruisverhoor af te nemen: Eisenhower zei: „In Amerika spreekt iemand, die direct of indirect bij een geschil betrokken is, geen recht in eigen zaak" Aan het handhaven van deze traditie zouden de leiders van geen enkele partij zich kunnen onttrekken, meende de presi dent. Hij doelde op de uitlating van repu blikeinse leiders in de Senaat dat McCarthy niet moet deelnemen aan het onderzoek. Het geschil is gerezen naar aanleiding van beschuldigingen van legerleiders dat McCarthy en Cohn gepoogd zouden hebben ongepaste druk op het leger uit te oefenen om David Schine, de als gewoon soldaat opgeroepen medewerker van McCarthy, een speciale behandeling te geven McCarthy zeide naar aanleiding van Eisenhowers uitlating: „Ik zie geen ver schil van mening tussen ons We zijn het volkomen met elkander eens. Er is allang beslist, dat ik geen stem over de kwestie zal uitbrengen: ik zal geen recht spreken. Ik zou hier nog aan toe kunnen voegen dat de Senaatscommissie in haar werk belem merd wordt door deze opgeblazen ruzie", aldus de senator. (United Press) De stroom van critiek die zich over McCarthy uitstort, weerhoudt de senator uit Wisconsin er niet van zijn activiteit met kracht voort te zetten. Hij richt zijn pijlen thans op de vermaarde journalist Drew Pearson, wenst een ver meende zaak van corruptie in Alaska aan te pakken en blijft diligent in zijn conflict met het leger. De beschuldiging van McCarthy jegens Drew Pearson kwam bij het begin van een zitting van de senaatscommissie voor de toewijzingen. McCarthy las een brief voor van procureur-generaal Herbert Brownell waarin deze de senator van antwoord dien de op een vraag waarom hij een spionnage- zaak tegen „een journalist" had geschrapt. McCarthy noemde thans Pearson met na me. Brownell deelde mede dat dit geschied was op instructie van de Truman-regering, maar dat de zaak niet opnieuw in behan deling zou worden genomen. McCarthy vertelde dat Pearson inlich tingen had gekregen van twee regerings ambtenaren. Een hunner had voor de sub commissie verklaard, dat hij aan Pearson productiecijfers had verstrekt die deze niet had gepubliceerd. Deze inlichtingen, zo zei de McCarthy, „moesten" voor het een of andere doel zijn gebruikt". Pearsons repliek Pearson heeft al geantwoord dat McCarthy een jaar geleden dezelfde beschuldiging heeft gelanceerd „doch nimmer bij machte is geweest haar met bewijzen te staven". Hij gaf toe ver trouwelijke inlichtingen te hebben ont vangen van defensie-autoriteiten en die niet altijd te hebben gepubliceerd. Hij ontkende dat hij „chantage" had gepleegd jegens een functionaris om de informaties machtig te worden. Pearson verklaarde „zeer in zijn schik" te zullen zijn, wanneer de zaak onder zocht zou worden door iemand die „competent of goed bij zijn verstand is. McCarthy behoort volgens mij in deze categorie niet thuis", aldus Pearson. McCarthy en Pearson staan al jaren met elkaar op voet van oorlog. In 1950 noemde McCarthy zijn tegenstander een „door Moskou geleide karakter-moordenaar" en een „stem van het internationale commu nisme". Latei* deed Pearson McCarthy een proces aan als gevolg van een incident in December 1950, toen het tweetal handge meen raakte in een club in Washington. Pearson sprak de senator voor 250.000 dol lar aan. McCarthy had volgens hem bele digende opmerkingen gemaakt en hem mishandeld. Vrijstelling? De „Washington Post" meldt van een niet nader genoemde functionaris van het Amerikaanse ministerie van Landsverde diging te hebben vernomen, dat de 26- jarige, dienstplichtige soldaat David Schine (een medewerker van McCarthy, die het onderwerp is geworden, vain een strijd tussen de minister van het leger Stevens en de senator, waarbii het er om gaat of McCarthy en zijn voornaamste rechtskundige raadgever Cohn hebben ge poogd een voorkeursbehandeling in het le ger van Schine te verkrijgen), zal wor den ingeschreven als leerling aan de leger- school voor het opleiden van onderzoe kers naar misdaden, die is gevestigd in kamp Gordon, in Georgia. Schine zou vol gende week de lessen aan deze school be ginnen te volgen. De „Washington Post" meldt nog dat nor maal candidaten voor het doorlopen van deze cursus, die tien tot twaalf weken duurt, hetzij de rang van korporaal moe ten hebben, hetzij twee jaar actief in het leger moeten hebben gediend. Volgens het blad is aan Schine vrijstelling van deze vereisten verleend. (van hedenmorgen 7 uur) toestand weers- ■SS 'f g3 SE |f |2 O 3 2_ 5 h t- ZB Helsinki (geen opgaaf ontvangen) Oslo zwaar bew. NNO 2 -1 0,2 Stockholm zwaar bew. NO 4 -1 0 Kopenhagen mist ZO 8 0 0 Londen geheel bew z 2 6 0 Amsterdam zwaar bew. w 3 3 0 Brussel geheel bew. w 2 4 1 Parijs mist windstil 6 0,5 Bordeaux mist windstil 3 15 Grenoble onbewolkt z 1 1 0 Nice licht bew. NW 5 7 3 Berlijn motregen W 8 5 0,1 Frankfort nevel WNW 4 8 6 München zwaar bew. W 7 7 3 Zürich zwaar bew. ZO 2 3 1 Genève onbewolkt windstil -0 0 Locarno onbewolkt ZO 1 2 4 Warschau nevel zw 2 4 0 Wenen regen w 12 7 2 Innsbruck licht bew. w 1 1-1 0 Rome zwaar bew NNO 1 8 0 Neerslag laatste 24 uur IETS ZACHTER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Donder dagavond tot Vrijdagavond, opgemaakt om 10 uur: Overwegend zwaar bewolkt met plaat selijk wat lichte regen of motregen, voornamelijk in het Noorden van het land. Matige tot krachtige Zuid-Weste lijke wind Iets zachter. 26 Maart Zon op 6.31 uur. onder 19.02 uur. Maan op 2.00 uur. onder 9.10 uur. Maanstanden 27 Maart 17.14 uur: Laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 2» Maart Hoog water: 6.57 en 19.19 uur. Laag water: 2.33 en 14.56 uur. Vrijdag 26 Maart Hoog water: 7.36 en 20.03 uur. Laag water: 3.07 en 15.31 uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1