Inschakeling van BB'ers ook bij andere rampen dan oorlog Amsterdamse politierechter vaart uit tegen baldadige jeugd Voorshands geen verhoging van radiodistributietarief PANDA EN DE KALKERKAR Zwitsaletten Wereldnieuws H De radio geeft Vrijdag Dichte mist: zicht minder dan 200 meter Drie nachten achtereen in dezelfde zaak ingebroken TocU ió liet zo Emoties DONDERDAG 25 MAART 1954 2 Ontwerp Noodvoorzieningen behelst: Doch uitsluitend op basis van vrijwilligheid De matheid van de moeheid OVOMALPSE Radiokaart met geheugen voor vliegtuigen Adjunct-directeur van de D.A.F. overleden Zeventien autorijders veroordeeld Min is ter A Igerci Tenzij de draadomroep ondanks sanering verliezen blijft opleveren Nieuwe dijk langs Groninger Waddenkust Dief viel tenslotte op trottoir in slaap Bij die Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de wetten omtrent, de bevoegdheden dier overheid bij noodvoorziening. Aan de Memorie van Toelichting is het volgende ontleend: Bij de watersnood 'heeft zich in sterke mate het gemis doen gevoelen aan een duidelijke wettelijke grondslag voor de maatregelen, die bij calamiteiten als deze geboden zijn. De regering wil hierin thans voor zien door de Wet Bescherming Bevol king en de Wet Verplaatsing Bevol king voor zover nodig van overeen komstige toepassing te verklaren bij het optreden van rampen en bij het optieden van dreigend gevaar daar voor. Het hanteren van de genoemde wetten, die in beginsel afgestemd' zijn op oor logssituaties, zal ih de bedoelde geval len uiteraard met omzichtigheid die nen te geschieden. De ministers stellen zich voor, dat van de medewerking van vrijwillig BB-personeel zal wor den gebruik gemaakt, uitsluitend in dien het zich daartoe bereid verklaart. Het evacuatie-apparaat Het evacuatie-apparaat is buiten de eigenlijke departementale organisatie ge steld, omdat het in oorlogstijd twee heren heeft te dienen, te weten de minister van Oorlog en de minister van Binnenlandse Zaken. De ministers achten dit uitgangspunt in principe nog steeds juist, maar zijn daarbij tot de overtuiging gekomen, dat zij de ver antwoordelijkheid voor de verplaatsing van de bevolking moeilijk kunnen aan vaarden, indien de handelingen van het uitvoerend apparaat zich aan hun onmid dellijk toezicht onttrekken. Bij de waters noodevacuaties is dan ook de gevolgtrek king gemaakt, dat de minister van Binnen landse Zaken zelf rechtstreeks het beleid en de uitvoering der hulpverlening in han den moet nemen. Ook bij oorlogssituaties achten de minis ters deze oplossing aangewezen, omdat ook dan de verplaatsing van bevolking in de eerste plaats de minister van Binnen landse Zaken regardeert. Aan de inacht neming der militaire belangen kan wooden voldaan door een voortdurend overleg tus sen de beide departementen en de militaire autoriteiten. Aan de Rijkscommissie Verplaatsing Be volking wordt in de gewijzigde opzet de taak toegedacht van het verstrekken van adviezen aan de minister van Binnenland se Zaken over belangrijke vragen, de ver plaatsing van bevolking betreffende, met name omtrent de coördinatie van de werk zaamheden van de onderscheidene depar- ADVERTENT1E Uw ledematen zijn als lood 's avonds... U hebt geen lust om nog iéts te doen... Zonde van die kostelijke avonduren... Ovomaltine, verkwikkend en versterkend, overwint die over vermoeidheid. Een kop Ovomal tine bij het ontbijt of voor het naar bed gaan maakt U bestand tegen de rusteloosheid van het leven. zet kracht bij en houdt U fit tementen. De commissie zal met het oog hierop een bredere samenstelling behoe ven, zodat daarin b.v. ook vertegenwoor digers van provincie en gemeente zitting zullen kunnen nemen. De taak van de commissarissen Ver plaatsing Bevolking zal gelijk kunnen zijn aan die van de huidige evacuatie-commis sarissen, De watersnood-evacuaties hebben bewezen, dat een zodanige functionaris zeer belangrijk werk kan vernichten en de taak van de Commissaris der Koningin aanzienlijk kan verlichten. Voorgesteld wordt in de wet Bescher ming Bevolking de mogelijkheid te openen om ten behoeve van de B.B. onderbren gingsruimte e.d. te vorderen. De behoefte hiertoe zal zich kunnen doen gevoelen wanneer b.v. de bemanning van een brand spuit bij staat van-paraatheid, aan de rand van een a-gemeente in de nabijheid van haar materieel moet worden ondergebracht. Aan het verschaffen van massakwartier, met toepassing van het Algemeen Vorde- ringsbesluit 1940, zijn in dergelijke geval len te veel bezwaren verbonden. Het komt de ministers gewenst voor, een conflicten-regeling te treffen tussen maat regelen met het oog op de verplaatsing van bevolking en maatregelen genomen ten behoeve van de militaire verdediging. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym nastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 9.35 Schoolradio. 10.00 Thuis, causerie. 10.05 Mor genwijding. 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Dubbelkwartet. 10.55 Voordracht. 11.15 Pla ten. 11.30 Orgel en zang. 12.00 Musette-orkest. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Lichte muziek. 14.00 Voor de huisvrouw. 14.0 Hobo en piano. 14.50 Boekbespreking. 15.10 Viool en piano. 15.30 Dansmuziek. 16.00 Platen. 16.30 Muzikale causerie. 17.10 Voor de jeugd. 17.40 Orgel. 18.00 Nieuws. 18.15 verzoekprogramma. 18.45 De haverkist, hoorspel. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Kinder koor. 19.30 Mensen en conflicten, hoorspel. 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boek bespreking. 20.15 Kamberkoor. 20.30 Benelux. 20.40 Hedendaagse arbeidsproblemen, cau serie. 21.00 Voor de jeugd. 21.35 Instrumen taal kwartet. 21.55 Buitenlands weekover zicht. 22.10 Lichte muziek. 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.30 Schoolradio. 10.00 Chansons. 10.15 Platen. 10.25 Amuse mentsorkest en solist. 11.00 Voor de zieken. 1-1.40 Lichte muziek. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole orkest. 12.30 Land- en tuinbouw mededelingen. 12.33 Franse chansons. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Piano, orgel en zang. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Kamer orkest en 'solist. 15.00 Platen. 15.30 Hier Vrij Europa. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd 17.15 Kinderkoor. 17.35 Militaire kapel. 18.00 De ouders en de schoolbibliothe ken, causerie. 18.10 Amusementsmuziek. 18.40 Vragenbeantwoording. 18.52 Reportage. 19.00 Nieuws. 19.10 Regeringsuitzending. 19.30 Platen. 20.25 De gewone man. 20.30 Politiek Forum. 21.00 Platen. 21.40 Luisterwedstrijd. 22.10 Viool en clavecimbel. 22.45 Kerk en Mens, causerie, 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. TELEVISIE (N.C.R.V.) 20.15 Journaal en weerbericht;. 20.30 Re laas van een liefde. 20.50 Levend Porcelein, film. 21.05 De wereld is zo groot, documen taire. 21.3521.45 Dagsluiting. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.15 Platen. 12.30 Weerbe richt. 12.34 Platen, 12.55 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 Schoolradio. 15.30 Platen. 16.30 Orkestconcert. 16.55 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 18.00 Pla- teri. 18.10 Causerié. 18.25 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Volkszang. 20.00 Balletmuziek. 20.15 Orkest-concert en koor. 21.05 Klankbeeld 21.25 Orkest-concert en koor. 22.15 Internationale Radio-Univer siteit. 22.30 Orkestconcert en koor. 23.10— 23.15 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Hoe de weekbladen het zien. Nieuwe films. (Op 224 m.). Britse ontwerpers hebben een nieuw hulpmiddel voor de vliegnavigatie uitge vonden een radiolandkaart met een ge heugen. Zolang de piloot vliegt over het ge bied dat op deze landkaart staat, wordt zijn positie get.eK.end door een bewegende pen. Wanneer hij „van de kaart afvliegt", houdt de pen op met schrijven, maar het geheu gen blijft doorwerken en wanneer het vliegtuig het betrokken gebied weer binnen vliegt, begint de pen weer op het juiste punt de positie van het vliegtuig aan te geven. Dit hulpmiddel is een nieuwigheid van de Decca Flightlog. Er wordt een speciale lichte uitvoering van gemaakt voor jacht vliegtuigen en helicopters. De ontvanger in het vliegtuig vangt de signalen op, die worden uitgezonden door de keten van Decca radarstations op de grond (hetzelfde systeem van een zendketen wordt door schepen gebruikt) en stelt op deze wijze de positie van het vliegtuig ten opzichte van haar vast. De Decca keten omvat reeds het grootste deel van Europa. Het nieuwe navigatie middel is onlangs op de proef gesteld tij dens een vlucht boven Frankrijk. Op de kaart was de route over het Kanaal van Croydon naar Le Touquet aangegeven. In plaats van op Le Touquet te lauden, vloog de machine door naar Parijs, en zodra de pen van de kaart af kwam, trad het geheugen in werking. De terugreis werd pas vijf dagen later aanvaard, maar het geheugen zette de pen automatisch daar op het pa pier, waar zij neergezet moest worden om de terugreis aan te geven. „Jongens van 14 en 15 jaar zijn nergens zo baldadig als in Nederland. Het is meer dan ergerlijk zoals de jeugd hier te keer gaat. Ze gooien met eikels of met sneeuw ballen al naar het jaargetijde, ze bekrassen of bevuilen auto's waar ze maar kunnen. Dat gebeurt speciaal in Nederland". Dat was een deel van de verontwaardigde op merkingen, die de Amsterdamse politie rechter, mr. L. de Blécourt, maakte in een zaak tegen een 32-jarige aannemer, die op een bouwwerk in de hoofdstad zoveel last van kwajongens had, dat hij tenslotte zijn geduld verloor en een van die jongens een pak slaag gaf. Dat was een thans 14-jarige scholier, wiens ouders de zaak aanhangig hadden gemaakt. De aannemer stond wegens mis handeling terecht en gaf het pak slaag ruiterlijk toe. „Ik had de jongens al tientallen malen weggejaagd. We hebben er een drie meter hoge schutting staan met prikkeldraad er op ter bescherming van het bouwwerk. We voeren dit voor de gemeente uit. Een wacht kunnen we er van de gemeente niet bijkrijgen. Dus klimmen die jongens telkens tegen de schutting op en er over heen. Mijn vader trachtte ze op die dag weg te jagen en deze jongen begon brutaal tegen hem uit te varen. Toen ben ik hem achterna gerend en heb hem een pak slaag gegeven". De jongen zelf kreeg van de politie rechter, die hem als getuige hoorde, een ernstige vermaning. „Jullie zijn allerlamlendigst", zei hij. „Jullie moest eigenlijk een pak voor je broek hebben, maar niemand mag het je volgens de wet geven, zelfs de politie niet. Je mocht op dat terrein helemaal niet ko men. Je vernielt er de boel. Is het een wonder, dat deze meneer je een klap heeft gegeven? Hoe moeten die mensen anders aan hun recht komen?" Ook de officier van justitie, mr. B. Kist, kon zich begrijpen, dat de aannemer kwaad geworden was, maar hij achtte het laak baar, dat hij de jongen, toen deze op de grond lag, ook nog een trap had gegeven. Daarom eiste hij 6 boete. De raadsman, mr. J. K. M. Mathuisen zei, dat belhamels op het bouwwerk al voor 2000 schade hadden aangericht. Hij verzocht de aannemer de minimum boete van vijftig cent op te leggen. Mocht er een zwaardere straf volgen, dan zouden de jongens zijns inziens in hun kwaad worden gesterkt. „Hij mag ons toch niets doen", zouden ze dan gaan denken. „Mijn eigen handen hebben wel gejeukt", zei de politierechter, „als ik zag hoe jon gens bezig waren geweest met mijn auto. Maar ik bedwing me dan altijd maar, om dat' ik denk: straks moet ik nog voor me zelf terecht staan wegens mishandeling. Eigenlijk moesten de ouders wijzer zijn. Die hadden tot zoonlief moeten zeggen: je zult het er wel naar gemaakt hebben. En dan hadden ze hem zelf eens extra onder handen moeten nemen. In plaats daarvan geven ze de zaak bij de politie aan. Dan moet maar weer het hele politie apparaat in beweging komen en de zaak hier dienen". Tot de aannemer zei hij: „U mag na tuurlijk niemand mishandelen. Houdt uw nanoen zo in bedwang, dat het niet te erg wordt. Overigens kan ik me goed uw er gernis indenken. U krijgt de laagste boete die er is: twee kwartjes. Te Eindhoven is plotseling overleden de heer H. Janssen, die van de oprichting af aan het D.A.F.-bedrijf te Eindhoven ver bonden is geweest. Hij heeft de gehele groei van het bedrijf meegemaakt en daar in een zeer actieve rol gespeeld. In 1940 werd hij adjunct-directeur. Toen na de oorlog de plannen tot verwezenlijking van de automobielfabriek ten uitvoer werden gelegd, werd de heer Janssen belast met de leiding van de aanhangwagen-fabriek. Twee deskundigen, een verkeerstechni sche en een meteorologische, hebben voor de kantonrechter te Groningen moeten uitmaken wat dichte mist is, zulks naar aanleiding van een proces, dat tegen ze ventien automobilisten aanhangig was ge maakt wegens het overtreden van 't Wegen verkeersreglement. Bestuurders van motor rijtuigen zijn verplicht, bij dichte mist overdag, met brandende koplichten te rijden, waarbij men evenwel in het midden laat of men met vol licht dan wel met dimlicht moet rijden. Wel staat vast dat men niet volstaan kan met brandende stads- of parkeerlichten. Men zit evenwel met de vraag: „wat is dichte mist?". De mening van de A.N.W.B.-deskundlge ir. A. Boost, werd gedeeld door de meteo roloog dr. G. Klamer van het K.N.M.I. Zij verklaarden dat men van dichte mist spreekt wanneer het zicht 200 meter be draagt. De ambtenaar van het O.M. wilde ook de 200 meter-grens aanhouden. Hij eiste tegen alle verdachten boeten, variërende van 20 tot 25 gulden. De kantonrechter hield er rekening mee dat het begrip dichte mist misverstand heeft gewekt. Hij ver laagde de boeten tot 15 gulden. Er wordt momenteel op Ypenburg hard gewerkt aan de bouw van nieuwe startbanen in verband met de toekomstige bestemming van dit vliegveld. Ypenburg zal straks het gecombineerde burger- en militair luchtverkeer dienen. Onze foto geeft een indruk van de uitgebreide werkzaamheden. Op de achtergrond de grote hangar van Avio Diepen, met daarvoor twee in revisie zijnde Dakota's van de Turkse Luchtvaartmaatschappij. Verschenen is de Memorie van Ant woord van de minister van Verkeer en Waterstaat aan de Eerste Kamer over het wetsontwerp tot vaststelling van de be groting voor 1954 van het staatsbedrijf der P.T.T, waaraan wij het volgende ontle nen. Dat de overkomst van de post geduren de het weekeinde aanzienlijke vertraging ondergaat, kan niet worden toegegeven. Correspondentie, wellke na 13 uur wordt gepast, wordt op zodanige wijze verzon den, dat een groot deel in het gehele land Maandag in de eerste bestelling wordt uitgereikt. Dat stukken, op Vrijdag ter post be zorgd niet uiterlijk in de eerste bestelling op Maandag worden opgenomen, is niet juist. Slechts wanneer de plaats van ter postbezorging en die, waar de geadres seerde woont, postaal gezien, zeer ongun stig ten opzichte van elkaar liggen of wan neer zich tijdens het vervoer onvoorziene omstandigheden voordoen, kan zulks voorkomen. Het tijdstip, waarop de correspondentie in de eerste bestelling wordt uitgereikt, hangt ten nauwste samen met het aantal arbeidskrachten, dat voor de voorberei ding en de uitvoering van die bestelling beschikbaar is. Aantrekken van meer personeel is vrij wel onmogelijk indien dit slechts een ge deeltelijke dagtaak kan worden aangebo den. Er wordt naar gestreefd de bestelling in de zakenwijken zodanig te regelen, dat de geadresseerden hun stukken in het alge meen omstreeks 9 uur in hun bezit hebben.. Het laten vervallen van de tweede be stelling om de eerste eerder te doen af lopen is niet mogelijk. Het propageren van de mogelijkheid om bestelde postzegels e.d. aan huis te doen bezorgen verdient behoudens in geval len waar zulks door plaatselijke omstan digheden gewenst is in het belang van de dienst geen aanbeveling. Dat de verhoogde posttarieven een ver zwaring van de lasten van een groot deel van de bevolking betekenen, is de minister bekend. Bij de voorbereiding van tariefs verhogingen wordt zulks terdege onder het oog gezien en er wordt daarom naar gestreefd die verhogingen tot de strikt noodzakelijke te beperken. De draadomroep Vergeleken met vorige jaren zal het ver lies op de draadomroep o.a. kunnen wor den beperkt door: 1. Toepassing van nieuwe soorten materiaal met aanzienlijke lagere kostprijs, waardoor een zeer belangrijke besparing op de noodzakelijke investeringen zal wor den verkregen en 2. Een mogelijk gebleken doelmatiger werkwijze en reorganisatie in de tewerkstelling van technisch personeel. 3. Het opvoeren van het aantal aan geslotenen met behulp van werfacties. e.d. Tijdens een lezing voor het Natuurkundig Genootschap in Groningen heeft ir. P. Stel ling, hoofdingenieur-directeur van de Pro vinciale Waterstaat te Groningen medege deeld, dat er plannen in beraad zijn om de landaanwinningswerken in het noorden van Groningen voor het grootste gedeelte af te ronden en te beëindigen door de aanleg van een geheel nieuwe dijk, parallel aan de reeds bestaande en ongeveer een kilometer buiten de kust, tussen de Louwerszee en een punt ongeveer ten noorden van Uithuizermeeden. De nieuwe dijk zou het voordeel hebben dat de bestaande waterkeringen geen kost bare vernieuwingen behoeven te ondergaan, terwijl de veiligheid aan de kust aanzienlijk zou worden vergroot. 65. Stomend en rammelend joeg de taxi voort over het laatste stuk van de berg- rallye. Steeds luider werd het gerammel, tot opeensmoeren en bouten in het rona vlogen, een deur en een spatbord op de weg kletterden en de taxi zelfs een wiel verloor! „Bekorrah!", riep Pat, „hou op met die grappens! Hou dat taxi bij elkaar!" „Ik kan het niet helpen", antwoordde Pan da, „ik ben hier al lang bang voor geweest. De zware rit heeft teveel van dit oude vehikel gevergd. Maar de eindstreep is nu vlak bij; misschien halen we het nog, voor alles in elkaar valt". Voorzichtig op drie wielen balancerend loodste hij de restanten naar de plaats, waar een grote menigte in spanning op de winnaar van de berg- rallye wachtte. Krakend en wiebelend legde het zwaar beproefde voertuig de laat ste meters af, bereikte de eindstreep en. zakte toen geheel in elkander. De toe schouwers keken nogal verbaasd bij deze ongewone aankomst. Waarschijnlijk had den zij gedacht, dat de winnende auto wat steviger zou zijn. Maar hier trok Panda zich niets van aan. „Hoera!", juichte hij, „we hëbbën gewonnen!" De minister is stellig voornemens de ex ploitatie van de draadomroep rendabel te doen zijn. Mocht daarvoor een verhoging der tarieven nodig blijken dan zal hij niet schromen deze vast te stellen. Voordat echter de geschetste maatrege len volledig zijn geëffectueerd, meent de minister op dit ogenblik de zaak stel lende dat een verhoging praematuur zou zijn. ADVERTENTIE Tegen PERIODIEKE PIJNEN: Drie jaar gevangenisstraf eiste de offi cier van justitie bij de Rotterdamse recht bank tegen een 24-jarige fabrieksarbeider uit de Maasstad, die in December drie nachten achtereen radiotoestellen had weg genomen uit de. étalages van een piano- en radiozaak .aan de Statenweg aldaar, na; de ruit met een steen te hebben vernield. In de nacht van 12 op 13 December had hij op deze manier twee radiotoestellen weggenomen. De eigenaar van de zaak had daarna' dé vernielde ruit laten vervangen door een nieuwe, maar de daarop volgende nacht verscheen de verdachte weer en nam toen drie radiotoestellen mee. Opnieuw had hij een steen door de ruit gegooid. Omdat het toen Zondag was kon de eigenaar er geen nieuwe ruit laten inzetten en daarom spij kerde hij er maar planken voor. De ver dachte verbrijzelde die Zondagnacht een andere ruit en nam een radiotoestel en een koffergramofoon weg. Hij werd toen echter door slaap over mand en ging op de rand van het trottoir zitten. Daar werd hij 's morgens slapend aangetroffen. Het radiotoestel en de gra- mofoon stonden naast hem. De officier van justitie zei, dat de ver dachte in de drie nachten ook nog had in gebroken in een drogisterij, een boekwin kel en in een parfumeriezaak. Verder merkte hij op, dat d» verdachte, die aan de drank verslaafd is, destijds naar Nieuw Zeeland was geëmigreerd. Daar heeft hij ook enige keren terechtgestaan en tenslot te is hij het land uitgezet. De verdediger, mr. F. Nysingh, vroeg clementie. Hij was van mening dat hier meer een zieke genezen moest worden dan een misdadiger gestraft. Op 6 April zal de rechtbank uitspraak doen. ADVERTENTIE U zult tevreden zijn met een van K E I P Gr. Houtstraat 1 37 naast Luxor Onwettig. Spanje heeft het verzoek van de Britse ambassade ingewilligd om het proces tegen 17 Basken, dat morgen te Vitoria in Noord-Span je begint, door een Britse vertegenwoordiger te laten bijwonen, zo wordt van gewoonlijk wel, ingelichte zijde te Londen vernomen, Engeland deed het verzoek nadat 14 socialistische parlementsleden bij gene raal Franco hadden geprotesteerd over het proces. De Basken worden beschul- digd van onwettige staking, lidmaat, schap van onwettige vakverenigingen en politieke partijen en onwettige pro- paganda. Brief. Couranten te Kampala in Oeganda hebben copieën ontvangen van een brief, geadresseerd aan Sir Andrew Cohen, gouverneur van Oeganda, waar. in gezegd wordt dat hij koningin Eliza beth geen bezoek aan Oeganda moet laten brengen. „De koningin van Enge- land", aldus de brief, „is zich niet be. wust van de bestaande haat in Oegan da". Mocht haar iets overkomen, dan zou Sir Andrew „de meest tactloze gouverneur in het koloniale imperium" daarvoor verantwoordelijk zijn. Lid geworden. Meer dan vier millioen Amerikaanse rooms-katholieken zijn lid geworden van protestantse kerken gedurende de laatste tien jaren, volgens een rapport, dat wordt aangehaald in het Woensdag uitgekomen Aprilnum mer van de „Christian Herald". In dit rapport staat, dat het aantal tot het protestantisme bekeerde rooms-katho lieken zeer veel groter is dan het aantal tot het rooms-katholicisme bekeerden. Volgens de rooms-katholieke kerk zijn 1.071.897 Amerikanen in de afgelopen tien jaren tot het katholicisme bekeerd. In genade. De voormalige staatssecretaris van het Oost-Duitse departement van Buitenlandse Zaken Ackermann, die na de ongeregeldheden in Juni 1953 in on genade is gevallen, is benoemd tot hoofd van de filmdienst van het depar tement van Cultuur, aldus deelde de staatssecretaris Abusch van het laatst, genoemde departement Woensdagavond mede. Ongeluk. Radio Warschau heeft Donder dagochtend in een kort bericht gemeld, dat „vele personen" het leven hebben verloren bij een ongeluk in een steen koolmijn. Het gebeuren was het gevolg van een brand, die door „saboteurs" was gesticht. De radio gaf geen verdere bij zonderheden. Schorpioenen. In de Belgische Ardennen leven schorpioenen. Dit onthult de heer Charles Dubois, een archeoloog in het maandblad van de Vereniging voor His torische, Archeologische en Folkloris tische Opsporingen. „Toen wij op een warme dag in Juli verleden jaar een platte steen omkeerden bij de leigroeve van Wisembach (Fauvillers) vonden wij een dergelijk beest", zo vertelt hij. Het is de Europese schorpioen, die slechts 3 cm. lang wordt. Zijn beet is nimmer dodelijk maar kan niettemin lelijke gevolgen hebben. Geschikte .gelegenheid. De Opperste Sovjet is tegen 20 April bijeengeroepen, aldus rheldde het Russische persbureau Tass. Indien de normale werkwijze wordt ge volgd, zal een nieuw presidium (be stuursorgaan) van de Opperste Sovjet worden gekozen. De regering zal dan formeel haar ontslag aanbieden en de premier, Malenkov, zal worden verzocht een nieuwe lijst van ministers aan te bieden. 'Malenkov heeft derhalve, in dien hijzijn kabinet wil reorganiseren, hierbij een geschikte gelegenheid.. Onderwijzers. De Tsjecho Slowaakse presi dent, Antonin Zapotocky, heeft Woens dag op een congres van onderwijzers te Praag verklaard, dat de onderwijzers met goede onderwijskwaliteiten niet uit hun wérk mogen worden gestoten,-omdat zij geen lid zijn van de communistische partij. De president zei, dat lidmaat schap van de communistische partij geen schild mag zijn, waarachter onder wijzers, die onbekwaam zijn, zich mogen verschuilen. Kwesties. Zaroebin, de Sovjet-rRussische ambassadeur in Washington, .heeft Woensdag een onderhoud van ongeveer twintig minuten gehad m,et de'Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dullès. Zaroebin zeide, dat hij „verscheidene kwesties" met Dulles besproken had. Hij weigerde te zeggen of het onderhoud, evenals de vorige keren, ook betrekking had gehad op de uitvoering van het plan van pre sident. Eisenhower voor het gebruik van atoomenergie voor vredesdoelen. ET is algemeen bekend dat het zien en het ruiken van eten de speek selafscheiding in de mond bevordert, even als het spreken daarover en het denken daaraan. Ook de afscheiding van maagsap wordt langs deze wegen geregeld, omdat bij het zien of ruiken van voedingsmidde len nerveuze prikkels langs een zenuw naar de klieren aan de binnenzijde van de maagwand worden geleid, waardoor de afscheiding van maagsappen wordt bevorderd. Maar ook langs chemische weg wordt de maagsapsecretie geprikkeld, waarbij opgemerkt moet wor den, dat zowel, de hoeveelheid als de samenstelling van dit maagsap door deze prikkels gewijzigd kan worden. Vlees of vleesextract geeft bijvoorbeeld een vermeerderde productie van het maag sap, brood een hoger pepsinegehalte, kou de dranken en specerijen een hoger zuur- gehalte, wijn en koffie daarentegen weer een lager pepsinegehalte. Maar deze chemische prikkels interes seren ons op dit moment eigenlijk minder dan de grote invloed die verschillende ge moedsgesteldheden op de afscheiding en de samenstelling van het maagsap blijken uit te oefenen. Was de Amerikaanse mili taire arts, William Beaumont, ruim een eeuw geleden in de gelegenheid belang rijke waarnemingen over de maagsapaf- scheiding te verrichten bij een Canadese jager, die uit een schotwond een opening van de maag naar buiten had overgehou den, een dergelijke gelegenheid deed zich betrekkelijk kort geleden eveneens voor met een patiënt van de Amerikaanse artsen S. Wolf en H. Wolff. Zij waren in staat bij hun patiënt dè uitwerkingvan ver- 1 schillende gemoedsbewegingen op het maagslijmvlies als het ware af te lezen. Bij ontstemming of wrok werd het maag slijmvlies bijzonder rood gekleurd en in deze toestand bleek zich veel en sterk zuur maagsap te vormen. Bij verdriet daaren tegen werd het slijmvlies bleek, de maag- sapafscheiding was gering en de bewegin gen van de maag waren traag. Wanneer we nu weten, dat een onjuiste hoeveelheid en een verkeerde samenstel- ling van het maagsap tot onvoldoende vertering van het voedsel leidt, waaruit t.z.t. maagklachten kunnen voort komen, en wanneer we eveneens beseffen dat een verkeerde samenstelling van het maagsap op zichzelf reeds letsel aan de maagwand of de twaalfvingerige darm kan veroor zaken, moeten we ons toch werkelijk eens ernstig voornemen ons humeur wat steviger in de hand te houden. De laatste jaren is bij vele artsen de overtuiging gerijpt dat emotionele factoren allerlei maagstoornis sen en maagklachten kunnen veroorzaken en dat hierdoor ook echte organische maag ziekten, zoals bijvoorbeeld een maagzweer, tot ontwikkeling kunnen komen. Hier is uiteraard sprake van een wisselwerking. Want, hebben de gemoedsgesteldheden in vloed op de maag, anderzijds blijft een voortdurende of telkens terugkerende last van de maag zelden zonder gevolgen voor het humeur van de lijder. Uw humeur wil ik thans ook niet langer op de proef stellen en daarom stel ik voor thans het derde wereldwonder, t.w. het Zeusbeeld te Olympia eens te beschouwen. Helaas, veel te bekijken valt er niet! Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2