Haarlems orgelconcours thans opgenomen in Holland-Festival KING Een jaar gevangenisstraf voor chauffeur De Baat Onbetaalbaar.... toch niet duur Geen erkenning van Mao's China, wèl bommenwerpers 1 $w- Voor de vierde keer om de „Zilveren tulp Uitzending door N.C.R.V. en Radio- Nederland Wereldomroep Het ongeluk op de Wiedbachbrug Hij blijft op vrije voeten totdat zijn zaak in hoger beroep gediend heeft Motivering van de eis Lentekreet DONDERDAG 25 MAART 1954 3 Plannen voor 1955 Agenda voor Haarlem Indonesië wil nieuw overleg over Unie Nieuwe Avro-voorzittcr Een beroep op de nutuurl PEPERMUNT Resultaat van Ely's missie Franse stafchef stelt vertrek nog één dag uit Deventer koopt schilderij van Gerard Terborgh Hitlerjugend herleeft in Hannover Minister Beven naar Londen 99 Op Donderdagavond 8 Juli begint het vierde internationaal orgelconcours te Haar lem met de gebruikelijke improvisatie wedstrijd op liet befaamde Christiaan Muller- orgel in de Grote of St. Bavokcrk. Men kan dus wel reeds van een traditie, zij het een jonge, spreken. En tevens van een gebeurtenis die in de korte tijd van haar oestaan reeds te goeder naam en faam bekend staat, waarvoor het feit, dat het orgel concours dit jaar weer is opgenomen in 't Holland Festival, wel voldoende spreekt. Vier namen van deelnemers zijn al bekend: dr. Hans Haselböck uit Wenen, Edwin Peter uit Bern, G. C. M. Stoop uit Utrecht en natuurlijk de Alkmaarse organist Piet Kee, die zijn in 1953 gewonnen „Zilveren Tulp" zal dienen te verdedigen met een vrije improvisatie en een praeludium en fuga op door de jury op te geven thema's. Het jury-concert ontbreekt ook dit jaar niet: de Parijzenaar Gaston Litaize, de Duitser prof. Helmut Wacha en prof. Hen drik Andriessen geven Vrijdag 9, eveneens in de Grote Kerk, een concert, waarbij de eerste twee kunstenaars werken van Bach zullen spelen, de laatste zal improviseren. De tijd van voorbereiding is bepaald op een uur, waarvan drie kwartier „droog" en een kwartier met een piano. Het internationaal orgelconcours wordt besloten op Maandagavond 12 Juli met een uitvoering in het Gemeentelijk Concertge bouw door het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest onder leiding van Toon Ver- heij. Albert de Klerk is de solist in het Concert voor orgel met strijkorkest en pauken van Francis Poulence en in de drie bekroonde orgel com posities in de prijs vraag die voor dit concours werd uitge schreven. Na de pauze, waarin de uitslag van de prijsvraag voor de orgelcomposities wordt bekend gemaakt, is prof. Anton Heiller de solist in het Concerto Romano van Alfredo Casella. De voor deze prijsvraag ingezonden wer ken moesten in de vorm van een praelu dium en fuga geschreven worden en een spèelduur hebben van omstreeks zeven minuten. De jury die de drie weken voor de uit voering zal kiezen bestaat uit de heren ir. H. H. Badings, M. Geerink Bakker en Al- bert de Klerk. Van de zijde van de radio-omroep is voor dit orgelconcours ook grote belang stelling getoond door de Wereldomroep en de N.C.R.V. Anton Heller zal in de serie bespelingen op het orgel in de Grote Kerk tweemaal spelen en wel op Donderdag 7 Juli om 3 uur en op Donderdag 15 Juli om 8 uur. Intussen is de crgelconcourscommissie ai een heel eind gevorderd met de voorbe reiding van het concours 1955, het eerste lustrum van dit Haarlemse evenement. Behalve het concours zal er dan tevens een zomercursus voor organisten worden georganiseerd, die vijf tot zes weken zal duren en die zal bestaan uit een „or gel-practicum" in Grote Kerk en Concert gebouw en uit lezingen in het Teylermu- seum. De leiding berust bij professor Hen drik Andriessen, als docenten wor den aangezocht: professor Flor Pee- ADVERTENT1E CENT t t W CONSTANTE KWALITEIT DONDERDAG 25 MAART Station-Haarlem: Rondleiding door de in ternationale hotelplan expres, 1022 uur. Zuiderkapel, Zuiderstraat: Rev. P. J. Smiht, 8 uur. Wykgebouw Ged. Oude Gracht 104: Ned. Ver. voor Natuurgeneeswijze; spr. Y. Hettema, 8 uur. Hotel „De Leeuwerik": Voorlichtings-discussiebijeenkomst Produc- tiviteitscentrum Kleinmetaal, 14 uur. Rem brandt: „Sangaree", .14 jaar, 7 uur. „The woman in question", Haarl. Kunst Gemeen schap, 9.15 uur. City: „De ernst van ernst", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „Sombrero", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. Lido: „Onsterfelijke melodie", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Revue-girl vermoord", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De zoon van d' Artagnan", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Vallei der ver raders" en „Hawaii" Calls", 14 jaar, 8 uur. Minerva: „Concerto", alle leeft., 8.15 uur. VRIJDAG 26 MAART Concertgebouw: Noordh. Philharm. Orkest, 8 uur. Frans Halsmuseum: Kamermuziek avond m.m.v. Louise Wijngaarden en Janny van Wering, 8 uur. Hotel „De Leeuwerik": Kleurenopnamen uit Zwitserland, Rivièra en Nederland. 8 uur. Vroom Dreesmann: Modeflitsen, 10.30—11.30. 2.30—3.30 en 4—5 uur. Station Haarlem: Rondleiding door de internationale hotelplan expres, 1022 uur. Luxor: „Zij die van de zonde leven", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Vrouwen om Puccini", 14 jaar, 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. City: „De zoon van niemand". 14 jaar. 2.15. 7 en 9.15 uur. Palace: „Huwelijksbureau". 18 jaar, 2 4 15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Sluiers van Bag dad", 14 jaar. 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De kuise bruidegom", 14 jaar. 2.30, 7 en 9.15 u. Roxy: „De schatten van Dakaru", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Nacht zonder zond»'v 14 jaar, 8.15 uur. ters (orgel practicum), Albert de Klerk (improvisatie), prof. J. Ahrens (kerke lijke compositie in de hedendaagse tijd), prof. T. Leonhardt (stijlgerechte weerga ve van oude muziek), H. Schouten (re gistratie van oude meesters), ir. E. Kraus (de organist en zijn orgel) en A. Flentrop (orgelbouw). Verder zullen nog spreken de heren dr. Anton van der Horst en prof. A. Fokker. Hun onderwerpen zijn echter nog niet bekend. Voorts zal in de Vleeshal een tentoon stelling worden gehouden, die gewijd zal zijn aan orgels en aanverwante instrumen ten, originele manuscripten, eerste uitga ven, eerstdrukken, boeken over orgelbouw en orgelgeschiedenis, tekeningen, modellen enzovoorts. Concert in het Stadhuis Waarschijnlijk zal in het programma van het Holland-Festival op 20 Juni een con cert worden opgenomen, dat het Neder lands Kamerkoor onder leiding van Felix de Nobel zal geven i-, de ridderzaal van het Stadhuis. De belangrijkste plaats in het interna tionale orgelconcours, dat ieder jaar in Haarlem ivordt ge houden, wordt uiter aard ingenomen door het orgel zelf, met zijn machtig koor van grondstemmen, met zijn krachtige tong werken en tintelende vulslemmen. Als Christiaan Muller er geen kolossaal bouw werk en machtig in strument van had ge maakt is het nog de vraag of Haarlem ooit zijn jaarlijks orgel concours zou hebben leren kennen. Hij vol tooide het in 1738 en in hetzelfde jaar werd het in gebruik geno men. Met zijn hoogte van drieëndertig me ter, met zijn fraai ge beeldhouwde front- kast, zijn vijfduizend pijpen en zestig spre kende registers ver fraaide het het aan zien van de kerk nog meer. In omvang is het later overtroffen. „Wat de schoonheid aangaat kan geen or gel ter wereld met dat van de St. Bavo- kerk wedijveren", al dus waren de woor den van een begena digde in het rijk der muziek, genaamd Wolfgang Amadeus Mozart. De waarnemend Hoge Commissaris van Indonesië in Den Haag, mr. Susanto Tirto- prodjo, heeft hedenmorgen op het depar tement van Buitenlandse Zaken een nota overhandigd, waarin de Indonesische rege ring het verzoek doet tot hervatting van het overleg over de Nederlands-Indonesi sche verhoudingen. De nota, die in ont vangst werd genomen door de minister zonder portefeuille, mr. J. M. A. H. Luns, zal door de Nederlandse regering nader worden bestudeerd. Oud directeur van rederij der R.P.M In omroepkringen wordt de benoeming verwacht van een nieuwe voorzitter van de Avro. Jhr. H. G. A. Quarles van Ufford te Wassenaar, die als'opvolger van de heer G. de Clercq wordt genoemd, zal vermoe delijk.in de in April te houden vergadering van het algemeen bestuur van deze om roepvereniging tot lid van het dagelijks bestuur worden benoemd. Nadat hij ver volgens korte tijd het voorzitterschap zal hebben waargenomen zal aan de jaarlijkse algemene vergadering, die in Juli te Arn hem zal worden gehouden, zijn benoeming tot voorzitter worden voorgedragen. Jhr. Quarles van Ufford heeft vele jaren de functie bekleed van directeur der rederij van de B.P.M. In de loop van het vorige jaar nam hij als zodanig afscheid, toen hij wegens het bereiken van de zestig jarige leeftijd met pensioen ging. Hij is een voorstander van het steunen van de kunstenaars en toond'e dit onder andere door als bestuurslid mede te werken aan de stichting „Kunst en bedrijf", die het verlenen van opdrachten aan kunstenaars door 'het bedrijfsleven stimuleert. ADVERTENTIE Geen tijd, geen tijd... uitdrnkking van deze eeuw! Het werk stelt hoge eisen. Ontspanning en vermaak spelen een steeds belangrijker rol. Drukker en jachtiger wordt het leven. Dat is allemaal niet erg, zolang U maar een middel hebt, dat de balans in even wicht houdt. Doe nü een beroep op de Natuur: zij zal U helpen. Zij geeft U het beste dagelijkse middel ter op wekking en verkwikking, de natuur zuivere ICING-pepermunt Het is aan IJ om daar ieaere dag dankbaar van te profiteren hef besfe dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking WASHINGTON (A.F.P./U.P.) Op zijn wekelijkse persconferentie heeft pre sident Eisenhower Woensdag gezegd, dat hij, als dat in zijn macht lag, kolonel De Castries, de commandant van de belegerde vesting Dien Bien Phoe, tot de rang van generaal zou bevorderen. Hij prees de ver dedigers ten zeerste. De strijd in Indochina is een strijd tegen de uitbreiding van het communisme en is van kapitaal belang voor Zuid-Oost-Azië en het Zuid-Westelijk gebied van de Stille Oceaan, aldus verklaarde de president met nadruk. Op vragen over de aanstaande conferen tie te Genève verklaarde hij. dat het stand punt van Amerika ten opzichte van com munistisch China niet veranderd is. Militaire kringen in de Verenigde Staten zeiden gisteren dat de Franse stafchef ge neraal Paul Ely zijn vertrek naar Parijs De grote strafkamer van de rechtbank te Koblenz heeft Woensdagavond in Neustadt de Nederlandse chauffeur Dirk de Baat overeenkomstig de eis veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar. De verdediger had vrijspraak gevraagd. De Baat werd schuldig bevonden aan het dramatische ongeluk, dat vijf maanden geleden gebeurde op de brug over het Wiedtal. De rechtbank verwierp de eis van de Officier van Justitie om de onmiddellijke gevangenneming van De Baat te gelasten. De veroor deelde blijft voorlopig op vrije voeten. Zijn verdediger zal beroep aantekenen bij het Bondsgerechtshof in Karlsruhe. De rechtbank heeft tevens De Baats rijbewijs voor vijf jaar ingetrokken, hetgeen evenwel alleen voor Duitsland zal gelden. Het Openbaar Ministerie had intrekking van het rijbewijs voor het leven gevraagd. Het vonnis werd geveld nadat zowel het Openbaar Ministerie als de rechtbank grote waardering had geuit voor de wijze, waarop De Baat zich bij het onderzoek en de behandeling heeft gedragen. Dit kon volgens hen echter niets afdoen aan de nood zaak om een straf op te leggen, die met de gevolgen van het ongeluk in overeenstem ming is en die een voldoende afschrikwekkende werking zou hebben. De laatste dag van de behandeling was voor het grootste deel gewijd aan een strijd tussen de drie Duitse en de ene Ne derlandse deskundige. De Duitsers kwamen tot de slotsom, dat de oorzaak van bet weigeren der remmen gelegen was in het feit. dat de luchtcompressor van het rem- systeem door koolaanslag vervuild was. De Leidse garagehouder Kempeneers sprak de overtuiging uit, dat het weigeren der remmen een incidentele oorzaak had, namelijk het loslaten van de hoofdleiding. Overigens meende hij, dat een feilloos vaststellen van de oorzaak niet meer mo gelijk was geweest, nadat bij het eerste onderzoek de onderdelen van het rem- systeem waren gedemonteerd. De Officier van Justitie achtte in zijn requisitoir ernstige twijfel aan hetgeen zich tijdens de noodlottige rit heeft afge speeld, niet mogelijk. Ook over de schuld vraag kon volgens hem geen twijfel be staan. De Baat had jarenlang wekelijks het traject naar Bazel gereden en wist dus nauwkeurig hoe gevaarlijk de afdaling naar de brug was. Uit De Baats eigen verklaring was ko men vast te staan, dat hij te laat heeft getracht in een lagere versnelling terug te schakelen. Weliswaar was de autoweg ter plaatse zeer gevaarlijk, maar dat kon de schuld van de verdachte niet wegne men. Die schuld was volgens hem op drie punten bewezen: 1. De Baat was het eerste waarschu wingsbord voorbij gereden zonder terug te schakelen. 2. Hij was de afdaling met te hoge snel heid begonnen, namelijk met een snelheid van ruim veertig kilometer per uur. 3. Hij had toegegeven, dat hij bij het begin der afdaling niet op zijn manometer had gekeken om te zien of zijn luchtdruk- remmen nog functionneerden. De officier zeide ervan overtuigd te zijn, dat De Baat geen roekeloos chauffeur is. Hij was geen misdadiger maar een onge luksvogel, die zich in de onfortuinlijke rol, waarin hij gekomen is, „op voorbeeldige wijze heeft gedragen. „De Baat heeft niet getracht zichzelf te ontlasten, hij heeft niet de geringste poging gedaan om zijn ver antwoordelijkheid te orïtgaan. Hij is naar deze rechtzitting gekomen, ofschoon nie mand hem daartoe had kunnen dwingen. Dat spreekt voor hem. evenals alle getui genverklaringen. Ik geloof evenwel, dat al deze gezichtpunten moeten worden achter gesteld bij het feit, dat door grove onvoor zichtigheid de dood van zes mensen is ver oorzaakt. Bij de voltrekking van het von nis kunnen wij nog zien, wat ten gunste van De Baat gedaan kan worden. Hier moet echter voorop staan, dat de straf ook voor anderen afschrikwekkend moet zijn", aldus de officier, die hier nog aan toevoegde dat hij zelden een strafmaatbepaling zo moei lijk had gevonden als in dit geval. „De Baat zal zijn gehele leven de her innering aan dit ongeluk met zich dragen en niemand zal hem daarvan kunnen ont lasten. Laat dat voldoende zijn en spreekt u deze verdachte vrij", zo vroeg de ver dediger, dr. Ormond, hel gerecht. De be handeling had volgens hem de eerste in druk als zou De Baat inderdaad schuldig zijn, weggenomen. Niemand kon zeggen, waarin die schuld bestond. „Is het werke lijk bewezen, dat De Baat te laat heeft overgeschakeld? De verklaringen van de politie wijzen uit, dat hij heeft getracht te remmen op de plaats waar de meeste vr&chtwagens dat doen. Hij heeft ook niets onwaars over zijn snelheid verteld iets wat vrijwel iedere chauffeur zou doen. Abso lute waarheidsliefde is voor hem een re ligieus gebod. Daarom verdient hij, dat wij ook zijn verklaringen geloven daar waar zij gunstig voor hem zijn". De oorzaak van het niet functioneren der remmen was volgens dr. Ormond niet duidelijk geworden. De Duitse deskundi gen hadden de capaciteit van de remcom- pressor zeer laag geschat. Geen hunner had duidelijk kunnen maken, waarom het mo gelijk was geweest zonder eerdere onge lukken van Bazel te komen, wanneer in derdaad de remmen vrijwel buiten werking zouden zijn geweest. De Nederlandse des kundige had de werking van de compres sor op 70 procent geschat. Zolang deze tegenspraken niet waren opgeheven kon het gerecht volgens dr. Ormond niet aan nemen, dat de Duitse deskundigen gelijk hadden. Bovendien ging hel niet aan. van de chauffeur te eisen, dat hij moest weten of er in het remsysteem iets haperde. Hij mocht erop vertrouwen, dat het systeem in orde was, daar het nog pas kort voor het ongeluk was nagezien. „Eis huiten alle proporties" Volgens 'de verdediger was ook niet be wezen, dat te laat overschakelen de oor zaak van het ongeluk was geweest. Ook bij vroeger schakelen zou hetzelfde gebeurd zijn, als de remmen plotseling' niet meer werkten. Hef; bewijs van grove schuld kon volgens dr. Ormond niet geleverd worden. Wanneer de rechtbank een andere mening zou zijn toegedaan, dan mocht zij volgens hem de strafmaat niet laten afhangen van de uitwerking van het ongeluk. De door de officier gevraagde straf was volgens Or mond buiten alle proporties. Tijdens het proces heeft de officier van Justitie medegedeeld, dat de vrouw Motz, die kort na het ongeluk valselijk onder ede had verklaard dat De Baat onder invloed van sterke drank was geweest, binnenkort zal terecht staan. De Baat zelf had gewei gerd een vervolging tegen haar te doen instellen, doch de officier heeft dit nu zelf gedaan. Vonnis na twee uur raadkamer De Baat zelf heeft zich ook tijdens het uitspreken van het vonnis even rustig gehouden als tijdens de gehele behandeling. Met zichtbare ontroering sprak hij voor de overvolle rechtszaal slechts enkele zinnen als slotwoord: „Moge God de nabestaanden van de slachtoffers ondersteunen. Ik hoop, dat de verzekering nog in staat zal zijn de mensen schadeloos te stellen." Het voorarrest, dat tien dagen bedroeg, zal van de straf worden afgetrokken. De Baat werd voorts veroordeeld tot betaling van de kosten van het geding. Op de door hem gestelde borgstelling van zevenduizend mark zal nadat hij in hechtenis zal gaan beslag worden gelegd voor de voldoening van de proceskosten en voor de aanspraken der civiele partijen. De rechtbank wees vonnis na twee uur in de raadkamer te zijn geweest. De gemeenteraad van Deventer heeft besloten tot de aankoop (voor ruim ƒ18.000) van een werk van de Deventer schilder Gerard Terborgh: het portret van de zeven- tiende-eeuwse stadsbestuurder Hendrik Nilant, die tijdens de uitoefening van zijn burgemeestersambt genoodzaakt was in de oorlog tegen Frankrijk, Keulen en Mun ster zijn stad in 1672 na een kort beleg in handen van de vijand over te leveren, waardoor Deventer voor verwoestingen gespaard is gebleven. Hij werd een veel omstreden figuur. Het schilderij beeldt deze magistraat uit in zittende houding. Het was in het bezit van een Franse kunsthandel en zal nu een plaats krijgen in het museum „De Waag". heeft uitgesteld en ten minste tot Vrijdag in de Verenigde Staten zal blijven. De Franse generaal zou oorspronkelijk hedenmorgen naar Parijs terugkeren aan het eind van drie dagen van intensieve besprekingen, waarin is besloten dat de Verenigde Staten meer 'vliegtuigen zullen sturen om de strijdkrachten van de Franse unie in de slag om Dien Bien Phoe te hel pen. Er zijn geen aanwijzingen dat het uitstel van vertrek een verandering betekent in de vooruitzichten betreffende meer Ameri kaanse hulp. Voorzover Amerikaanse krin gen kunnen beoordelen blijven de vooruit zichten gunstig. Het uitstel van vertrek kan betekenen, dat de Franse generaal aan wezig wil zijn als de uiteindelijke beslis sing wordt genomen. De beslissing zal waarschijnlijk Donderdag worden genomen op een bijeenkomst tussen president Eisen hower en de voorzitter van de gezamen lijke chefs staf, admiraal Arthur W. Rad ford. Men verwacht, dat als president Eisen hower instemt met de mening van de staf chefs, orders zullen worden gegeven voor de onmiddellijke verzending van vliegtui gen, in het bijzonder B-26 bommenwerpers, van Amerikaanse bases in het Verre Oos ten naar Indochina. In diplomatieke kringen te Parijs is Woensdag verklaard, dat er geen onder handelingen gevoerd worden tussen de Verenigde Staten en Frankrijk over de oo- leidibig van Vietnamese strijdkrachten, zo als zou kunnen worden opgemaakt uit ver klaringen, die Maandagavond door de Amerikaanse minister van Defensie, Wil son. zijn afgelegd. Wilson verklaarde dat de grote moeilijk- heid voor de Fransen op het ogenblik is, j dat mannen die aan het front gebruikt j kunnen worden, met de opleiding van Viet- namese strijdkrachten belast zijn. De Ver- enigde Staten zouden wellicht kunnen hel- - oei:, deze marmen voor de frontdienst vrij te maken. Arthur H. Dean, d'ie de delegatie van de UNO heeft geleid, die voorbereidende be sprekingen heeft gevoerd om te komen tot een Koreaanse vredesconferentie, heeft in een toespraak op de universiteit van Cor nell gezegd, dat de Fransen duidelijk aan voelen, dat de wereld „niet sympathiek" staat tegenover hun achtjarige oorlog tegen de communisten in Indochina. „In verhouding tot inkomsten en bevol king hebben de Fransen meer levens en geld verloren bij het bevechten van de communisten dan wij", aldus Dean. Nieuwe aanval De Vietminh heeft een grote aanval in gezet op de vitale weg en spoorweg die Hanoi met de havenstad Haiphong verbin den, in een poging de Franse luchtbrug van voorraden en manschappen voor het belegerde bohverk Dien Bien Phoe te ver lammen, zo maken de militaire autoritei ten bekend. 134 Vietminh-soldaten werden gisteren in de delta gedood, velen hunner in een felle slag langs de 99 km lanse dubbele verkeersader, die zij deze maand voor de 15de maal poogden af te snijden. Haiphong is de haven waar de meeste Amerikaanse voorraden voor de fronten in Indochina gelost worden. Nu ik de lachende hyena weer heb ho ren schateren en de crocussen heb zien. bloeien aan de voet van de perelaar voor oma's stulp weet ik dat de lente er onher roepelijk is en dat zij zich door niets zal laten weerhouden om u en mij te koeste ren in haar eeuwige liefde. Dat is het mooie: dat ondanks de con flicten dezer aarde: Rubirosa contra Hut ton, Staf contra Malenkov. Sharett contra Giubb, Jansen versus Pietersen en de he mel mag weten wie allemaal tegen Foster Dulles, Winston Churchill, Bidault en M&cCarthy dat ondanks alle dingen en dingetjes der sterfelijke mensen de toekan en de beo hun lenteliedje blijven zingen, de langvingerige luiaard en de overdwarsgevlekte poema hun parings- groep blijven gillen door de oerwouden van donker Afrika. Geen schandaal in de hoogste kringen van Rome's Via Veneto, geen moord in de diepste krochten van Teheran of Kaboel, geen ministercrisis en geen Voorlopig Verslag over wat ook kun nen de leeuwenk weerhouden te stijgen naar de zon, kunnen het hoornbloempje (cerastium arvente) verhinderen zijn blaadjes te ontvouwen in de zoelte van het naderbij sluipende voorjaar. Een mooie, diepe gedachte, beste vrien den. Staat er hij stil en laat u er door mee slepen en luistert met te groter overgave naar het lied van de pluvier en van het waterhoen bij u in de straat. Wat kan ons nog gebeuren wanne'er zo schoon en verleidelijk de eeuwige gang dei- seizoenen zich openbaart temidden van de opgewonden ijdelheid, de krijsende actu aliteit der sterfelijke mensen? Protest tegen Amerikaanse bases in West-Europa? Overhandiging van zure nota's door plenipotentiaire stervelingen? De lokroep van de zeeboe-koe naar het zeeboemannetje overstemt alle diploma- matieke opwinding. Leert d'it van mij Winsten, Ike, Tom, Dick. Harry dat al uw misbaar overstemd wordt door het kwinkeleren van een jui chende parkiet aan de oevers van de Orinoco. Een diepe gedachte (al zeg ik het zelf), opgedragen aan zllen die zich verbeelden dat hun daden en woorden belangrijker zijn dan het behaaglijk geknor, waarmede de zee-olifant zich wentelt in de lauwe lente-modder. Weest toch wijzer. En gaat tot de dieren des velds. ELIAS Te Hannover is Woensdag een nieuwe uiterst-rechtse jeugdorganisatie gesticht, die nauwe verbindingen met de Duitse Rijkspartij heeft. De leden zullen de uni form van de voormalige Hitier Jugend dragen. De leider is Alfred Zitzmann, die nazi-jeugdgroepen onder zijn leiding had. Het insigne van de organisatie is een dood-kop boven een adelaar. (A.F.P.) Naar wij vernemen zal de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. W. Beyen, van 29 tot 31 Maart een bezoek brengen aan Londen ter bespreking van enige politieke en economische onderwerpen met de mi nisters Eden en Butler. -w. xjïsyi' IécMm mÊÊn^ i De commandant van de Franse en Viétnam-troepen in Dien Bien Phoe, kolonel de Castries, in zijn hoofdkwartier.'

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5