Ruiten Zes Fa. B. ENGELENBERG pus .Clowntje Rick Smyslov geeft vierde partij na 61 zetten op Esperantistencongres volgeboekt DONDERDAG 25 MAART 1954 4 Om de wereldtitel Voetbal Appel naar München? Beroeps voetbalclub in Deventer Steiger geblesseerd Engeland B-team won van Duitsland B Oefenwedstrijd van Zaterdag-elftal Basketballprogramma Filmavond Kennemer Zweefvlieg Club FEUILLETON Volleyball Zaterdag Flora-tournooi HVS Paardensport Fransman „Nahar" wint de Lincolnshire Nederlandse dravers naar het buitenland L x*** Sport in 't kort Voor de kinderen Haarlemse ploegen wonnen gemakkelijk van Den Helder Nederlandse inzending voor de Biennale Majoor „onder invloed" achter het stuur Huisvrouwen grootste groep Ministerieel overleg over melksanering Filmfestival te Cannes BARTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Deze Amerikaanse Jantjes wijden zich vol aandacht aan een knikkerspelletje in het Hydepark te Londen. De matrozen zijn ernstig in training voor de komende knikker- kampioenschappendie in Tinsley Green (Sussex) op Goede Vrijdag gehouden zullen worden. Smyslov, uitdager in de tweekamp om het wereldkampioenschap schaken, heeft de vierde partij tegen titelhouder Botwinnik gisteren gewonnen gegeven. De partij werd na de 40e zet afgebroken. Smyslov gaf op na Botwinniks 61e zet. Het vervolg van de vierde partij was: 41. Tg4—g2 Td6d7; 42. Lc4xa6 Td7—a7; 43. La6b5 Te8—g8 Ba6b5de enige kans voor zwart, die in ieder geval nog een pion moet ver liezen (a6 of b4) bestaat in een konings- aanval en het nu volgend partijgedeelte wordt bepaald door de uitvoering daarvan en de verdediging ertegen. 44. a5a6 g6—g5; 45. Dfl—d3 Le7—d6; 46. Dd3e2 Ta7g7; 47. Dc2—dl Dh6—h4; 48. Lb5e2 g5g4; 49. Ld2—el h7—h5 h7h5 de zwarte actie ziet er inderdaad dreigend uit, doch Botwinnik gaat tot een scherp berekende afwikkeling over die resulteert in een gemakkelijk gewonnen eindspel. 50. f3xg4 h5xg4; 51 Le2xg4 Tg4xg4; 52. f2—f3 Tg4xg2: 53. Lelxh4 Tg2xgl schaak: 54. Ddlxgl Tg8xgl schaak; 55. Khlxgl Pf6e8 Khlgltegen 3 sterke vrijpionnen is in dit geval geen vechten en Smyslov had er hier dan ook gevoegelijk mee kunnen ophouden. 56. a6a7 Pe8—c7; 57. Kgl—fl Kh8—g7; 58. Kfle2 Kg7—f7; 59. Lh4—f2 Kf7—e8; 60. Ke2—d3 Ke8d7; 61. Kd3c4 zwart geeft op. In deze vierde partij is het eens te meer duidelijk geworden, dat Botwinnik in uit stekende vorm is en dat het niet mogelijk is, hem in een aanval te overrompelen. De positie on de borden was toen: Wit: Kc4 Lf2, Pa7, b3, d5, e4, f3, h2. Zwart: Kd7, Ld6, Pc7, b4. e5, f4. De stand na vier partijen is 3^in het voordeel van Botwinnik. "Volgens een medewerker van l'Equipe zal Bram Appel, die drie jaar lang een der steunpilaren van Reims is geweest, bin nenkort een streep zetten onder zijn wed strijdcarrière. Hij is thans 32 jaar. Appel heeft een aanbieding van Perpignan ge kregen om het volgend seizoen voor die club als trainer-speler op te treden. Maar hij ontving eveneenseen aanbod van Bayern München en denkt er over dit te accepteren. Thans is in Deventer officieel een Beroeps Voetbalclub opgericht. De club heeft een trainer aangesteld, zo werd medegedeeld, maar zijn naam is niet bekend gemaakt. Er zijn onderhandelingen gaande over de huur van een terrein. Volgens de voorzitter, de heer J. Joele, levert het punt spelers geen moeilijkheden op. Verscheidene „promi nenten" uit Deventer, Zwolle en Zutphen zouden zich hebben aangemeld. De PSV-doelman, Lieuwe Steiger heeft een vrij ernstige blessure aan zijn pink op gelopen. Het blijkt dat hij tijdens de indivi duele training een bal vrij ongelukkig op zijn pink kreeg, waardoor deze vermoedelijk op één plaats is gebroken. Dinsdagavond tijdens de training van de Nederlandse Elftalclub werd Steiger, onder speciale medische behandeling gesteld. Men meent dat het wel doenlijk is, dat hii ndag aanstaande voor zijn club tegen VVV en volgende week tegen België zal kunnen aantreden. Onder leiding van de Nederlandse scheids rechter Klaas Schipper werd in het Glück- auf stadion in Gelsenkirchen voor 40.000 toeschouwers de eerste na-oorlogse landen- wedstrijd gespeeld tussen de B-elftallen van Duitsland en Engeland. Engeland won met vier-nul, nadat het bij de rust met één-nul de leiding had. De Engelse overwinning was volkomen verdiend en indien de Duitse doelman Kwiatkowski niet in zo'n uitstekende vorm was geweest, zou de Engelse zege nog groter zijn geworden. Onmiddellijk na de aftrap zetten de gas ten een offensief in. De Duitse verdediging onderging een lange periode van grote druk en in de tiende minuut al werd het eerste Engelse doelpunt gemaakt. Jezzard maakte gebruik van een misverstand tussen rechts back Deinert en spil Schafer. Na deze treffer ontstonden nog vele hachelijke situaties voor het Duitse doel, doch Kwiatkowski bracht steeds redding. Na 20 minuten verkregen de gastheren een kleine veldmeerderheid. De vleugelspelers werden echter te weinig in het spel be trokken en de combinaties bleven zonder resultaat. Kwiatkowski moest na rust voor een schot van rechtsbinnen Shannon zwich ten en van dit moment af werd de Duitse ploeg bijna voortdurend op de eigen helft teruggedrongen. Jezzard scoorde nog twee maal, waarmede hij de hattrick verrichtte. Zaterdag 3 April zal op het terrein van Rijssen Vooruit in Rijssen een oefenwed strijd worden gespeeld tussen het Zater dag-elftal en het Twents voetbal-elftal. Dit in verband met de wedstrijd tegen Frank rijk, die Zaterdag 10 April in Leiden wordt gespeeld. Het Zaterdag-elftal is als volgt samen gesteld: doel: Woudsma (DES): achter: Wilhelm (SNL) en Harbers (Excelsior '31): midden: Zandbergen (Quick Boys), Schaap (Quick Boys) en Molema (Ter Leeds); voor: Bout (Huizen), Heinen (Spakenburg) Van den Oever (Quick Boys), Loosman (Zuidvogels) en Schiooer CSHO). Reserves: Waal (Noordwijk), Jansen (CSVD), Van der Navel (Rijnsburgse Boys) en Kroesbergen (DOVO). Het basketballprogramma voor deze week luidt: Donderdag Junioren: AntiionenZBVS. R?mes: Schoten 2Antilopen 4, Antilopen —HOC (7.50 uur), Rapiditas 2—HOC 2. Onsterkwarteir 2Excercitia. Heren: ExercitiaRapiditas 2. HOCSC Haarlem (8 40 uur), Oosterkwartier 2An tilopen 2 (9.30 uur). Vrijdag Meisfes: H^C AIHJ. Junioren: IHJExcerci tia. Dames: HHC 2—ZBVS 2, PSVH—SC Haar lem. HGA 2Antilopen 2. Heren: ZBVSTH.T 3 (8.40 uur). Antilnnen HGA (8.40 uur), Harlem TigersHGA 2 (9.30 uur). Vanavond Houdt de Kennemer Zweef- vlieg Club een propaganda-avond in het Concertgebouw in Haarlem. Aanvang 8 uur. Vertoond zullen worden de Tsjechische zweefvliegfilm „Overwinnende Vleugels" en een reportage van de Engelse lucht vaartshow, de S.B.A.C. in Farnborough 1953. door Mevr. I. C. M. BijleveldGelinck 27) Neemt u mij niet kwalijk, inspecteur, maar ik heb dit nog nooit zo aan iemand verteld. Vandaar die uitbarsting. Hij voelde diep medelijden met haar en .wilde antwoorden. Maar zij had haar tasje nu weer opengeknipt en haalde haar zakdoek te voorschijn om haar tranen af te vegen. En tegelijkertijd slipte er iets mee uit haar tas en dwarrelde neer op 1 het tapijt. Ze zette meteen haar voet erop. Maar hij had het al gezien. Wat is dat? Juffrouw Van Gemeren? Licht uw voet eens op! Dadelijk! Zijn toon was streng en zij gehoorzaam de machinaal. Op het tapijt lag de tweede ruiten zes, die van het blauwe spel! HOOFDSTUK VIII Ze zagen elkaar aan in een vreselijke stilte, die enige minuten duurde. Dan bukte hij zich, raapte de speelkaart op en vroeg: Zaterdag 27 Maart organiseert de Haar lemse volleybalclub HVS haar jaarlijkse Flora-toumooi in het Krelagehuis te Haar lem, met deelname van liefst 68 ploegen (28 dames- en 40 herenteams). Het is een zeer goed bezet tournooi met oa.. deelname van de landskampioen Boe merang (dames) en RVC (heren) en vele andere sterke ploegen, waaronder de af delingskampioenen van Amsterdam, Utrecht, Enschedé, Zaandam, Alkmaar, Den Helder. Haarlem, Den Haag en Rotterdam. Ook de winnaar van 1953, DES uit Den Haag, en de bekendste Haarlemse ploegen zijn van de partij. De clubs zijn ingedeeld in poules van vier en bovendien naar sterkte in een A en een B afdeling. Om 's middags half twee zullen de wedstrijden beginnen. Verwacht mag wor den dat 's avonds om 8 uur een aanvang met de eindstrijden kan worden gemaakt. De Linholnshire Handicap over een mijl en genoteerd met een prijs van 3370 pond sterling is uit een veld van 32 deelnemers gewonnen door het zevenjarige Franse Daard „Nahar" van Prins Aid Khan. „Na- har" dat bereden werd door de Franse jockey .T. Massard, is het eerste Franse oaard, dat deze handicaprace sedert 1925 heeft gewonnen. „Nahar", getraind door Alec Head in Maison Lafitte was het enige buitenlandse paard, dat aan deze wedstrijd deelnam. Het is sedert 70 jaar niet meer voorgekomen, dat deze race door een zevenjarig paard is gewonnen. Met l1/? lengte voorsprong op de winnaar van verleden jaar „Sailing Light", d'ie gereden werd door Sir Gordon Richard®, ging „Nahar" door de finish. Derde werd „Ambassadors Court" met 3 lengten achterstand on nummer twee. De weddenschappen stonden op 100/7. 20/1, 33/1 en 4/1. Aan de internationale Eliflopp, een dra verij die op 30 Mei in Solvalla (Zweden) zal worden gehouden, zal door het Neder landse paard MacKinley van stal Middien- meer worden deelgenomen. Dit paard zal eveneens uitkomen in de internationale draverij om de Aby Stora-prijs, op 7 Juni in Gothenburg. De trainer van het paard is W. H. Geersen. Op 17 Juni wordt te Hamburg-Bahren- feld een internationale draverij gehouden om de Otto-Kloss-prijs. Hierin zullen uit komen McKinley en Notenkraker S. Laatst genoemd paard behoort aan J. Smit en wordt eveneens door W. H. Geersen ge traind. Voorts zal Notenkraker S deelnemen aan de internationale draverij om de Grote Prijs van Beieren, op 18 Juli in München Daglfing. ADVERTENTIE '»ocistr£t .3? Httarltjjp - T,l. 13332 OKICIelE VERKOOP SfKKENS LAKKEN PASTA WATERVERF WIT 1 DE ENGELSE LEAGUE. Voor de Engelse league speelde in de eerste divisie Wolver hampton Wanderers gelijk tegen Bolton Wanderers 11. ADVERTENTIE v" ili ui» Ï.K22 HEERLEN éTAPPEPLAATS? De N V. Efor, de licentiehoudster van de Ronde van Nederland, stelt pogingen in het werk om Heerlen als étappeplaats in de komende Ronde van Nederland in te schakelen, nadat Maastricht hiervoor geen interesse toonde. WERELDRECORD HEREN 200 METER SCHOOLSLAG GEëVENAARD. In Wroclaw is de Poolse zwemmer Marek Pe- truswicz erin geslaagd het wereldrecord op de 200 meter schoolslag, heren, te evenaren, door een tijd van 2 min. 37,4 sec. voor zich te laten afdrukken. De 100 meter legde hij af in 1 min. 14 sec. Het wereldrecord op de 200 meter schoolslag staat op naam van de Deen Knut Gleie. JAARVERGADERING K.N.H.B. VOORT GEZET. De jaarvergadering van de Ko ninklijke Nederlandse Honkbal Bond, die op 27 Februari na langdurige beraadslagingen werd geschorst zal op Zaterdag 3 April in het American Hótel in Amsterdam worden voortgezet. DUITSE ATHLETIF.KPLOEG NAAR JA PAN. Op uitnodiging van de Japanse athletiekbond zal een Duitse ploeg van 14 athleten en twee officials in October van dit jaar voor een bezoek van 25 dagen naar Japan vertrekken. On het programma staat onder meer een officiële landenwedstrijd waarbij beide landen in elk nummer door één athleet vertegenwoordigd zullen zijn. HONGAARSE VOETBALPLOEG IN VORM. Het voorlopige nationale "Hon gaarse voetbalelftal heeft in een oefenwed strijd in Boedapest met twintignul van „Gyoengvoesi Kinizsi" gewonnen. Kocsis, Machos en Puskas scoorden ieder vijf maal, Kidegkuti maakte drie doelpunten en Boz- sik en Toth 2 ieder één. DUITSLAND—ZWEDEN. Na het ge lijke spel (55) dat de ploegen van Duits land en Zweden Zondag in Dortmund be haalden in een zaalhandbalwedstrijd, ein digde de wedstrijd, die Woensdag voor 4000 toeschouwers in Karlsruhe tussen beide ploegen werd gespeeld eveneens in een gelijkspel: tientien. De Zweden stonden bij rust met zesvijf voor. LOKOMOTIVA WON IN GRONINGEN. In Groningen werden twee volleybalwed strijden gespeeld door de Joegoslavische volleybalploeg Lokomotiva (Belgrado), een dames- en een herenwedstrijd. Beide malen zegevierden de Joegoslaven. De uitslagen luiden: dames: GroningenLokomotiva 915, 1115, 2—15. Heren: GroningenLo komotiva 13—15, 5—15, 15—12, 15—12, 9—15. EUROPA—Z.-AMERIKA UITGESTELD. Naar in F.I.F.A.-kringen verluidt is de mogelijkheid groot, dat de voor 6 Juni in Madrid vastgestelde wedstrijd tussen Europa en Zuid-Amerika geen doorgang zal vinden. Gebleken is, dat in verband met de wereld- kamoioenschappen geen spelers van Uruguay en Brazilië in het Zuid-Amerikaanse elftal zullen kunnen worden opgenomen, terwijl in de Europese ploeg men op die dag niet de beschikking zal hebben over spelers van Oostenrijk. Hongarije, Frankrijk, Duitsland, Schotland, Zweden, Denemarken en de an dere Scandinavische bonden. Men mag aan nemen, dat in 1955 een poging zal worden gedaan om de wedstrijd EuropaZuid Amerika alsnog door te laten gaan. De hele middag had het al hard geregend; een echte najaarsregen! De jongens hadden daar niet veel last va.n gehad; ze zaten op school, en daar was het droog en warm, want de kachels brandden al. Toen ze om vier uur buiten kwamen, begon het al te schemeren. „Nou, zeg. kijk eens, hoe hard het geregend heeft!", zei Bunkie. „Overal grote plassen!" „Ja", zei Rick. „Laten we maar vlug doorlopen naar huis, het ziet er naar uit, dat er nog meer buien komen, en dan worden we zo nat!" Samen liepen ze voort. Ze keken hier en daar in 't voorbijgaan naar de winkels, waar het licht in de étalages al brandde. Al was het dan geen mooi weer en vroeg donker, toch was het wel gezellig in de straten. Overal zagen ze kinderen, die uit school kwamen en mannen, die op weg naar huis waren. Toen kwamen ze, dicht bij huis, bij een plek, waar heel grote plassen lagen. Kijk 'es Rickwat 'n grote daar!", zei Bunkie. „Zullen we eens proberen daar overheen kunnen springen of we Wilt u mij daar een verklaring van geven, juffrouw Van Gemeren? Haar gezicht, nog rood en bevlekt door tranen, was één hopeloze ontreddering. Ze staarde hem nog altijd aan, zonder te ant woorden. Kom, juffrouw Van Gemeren. Ik wacht. Dan zei ze dof: Ik weet het niet. Dat is geen antwoord. U bent dus degeen, die gisteravond de twee kaarten heeft weggenomen! U zat aan het tafeltje, toen het gebeurde. U hebt de kaarten in uw tasje gestoken. U bent nóg eens, voor een tweede keer, tijdens het souper naar het laboratorium gegaan en hebt daar toen de eerste kaart verloren. En waaróm bent u voor een tweede maal naar het labora torium gegaan? Dat is duidelijk: om de ge gevens voor hef a.s. tentamen voor uw broer in handen te krijgen. Het onderste gedeelte van het bureau was niet afgeslo ten, dat heb ik zelf gezien, Is het niet zo? Nee! Nee! Ze kwam nu overeind en klampte zich aan de leuning van haar stoel vast. Nee, inspecteur.' Dat is niet waar! Dat is niet waar! Ik zie zelfs nog een volgende conse quentie, vervolgde hij, alsof hij haar te genwerpingen niet hoorde. U ging dus voor een tweede keer, tijdens het souper, naar boven om de papieren te stelen. En dus moet u geweten hebben dat de professor er toen niet meer was. Nee, inspecteur! Nee! Ik bezweer u dat het niet waar is! U bent de enige uit dit hele huis die, door uw broer, in enige betrekking staat tot professor Van Raesfeldt als chemicus. U bent de enige die een rechtstreeks be lang bij de zaak heeft! Maar ik bén niet voor een tweede keer iti het laboratorium geweest, inspec teur! En ik hèb die kaarten niet weggeno men, ik hèb ze niet weggenomen! Ik weet er niets van! Ze verdedigde zich nu fel, hartstochte lijk, maar met wanhoop in haar stem. Hij was ook opgestaan en leunde, breedgeschouderd en lang, tegen de schoorsteenmantel. Zijn grijze ogen zagen vorsend naar het meisje tegenover zich, zijn stem klonk strak, zijn gezicht was koud en hard. Ik kan de zaak niet anders zien. Maar het is niet waar! Het is niet waai-! U hebt zo pas ook gelogen. Ja, maar nu lieg ik niet. U móét me geloven. Het móét uitkomen, wie het ge daan heeft. Dat móét. En hoe komt volgens u dan die kaart in uw tasje? Die heeft iemand anders er in gestopt. Dat kan niet anders. Iemand anders er in gestopt? En hoe zou dat dan gebeurd moeten zijn? Dat weet ik niet. Is dit hetzelfde tasje, dat u gister avond bij u had? Ja. En hebt u het vannacht bij uw thuis komst hier neergelegd? Ja. En heeft het hier al die tijd gelegen? Ja. Wie is er dan in deze kamer geweest? Vader. En ik. Anders niemand. Uw broer niet? Nee. Die is pas om twaalf uur van middag thuis gekomen en meteen weer weggegaan. Hij is hier niet geweest. En een dienstbode? Die is er niet. Die is ziek. Dus verder niemand. Nee. Niemand. Vindt u uw eigen verhaal erg waar schijnlijk, juffrouw Van Gemeren? Nee. Maar toch is het zo. Zou het niet beter zijn, zijn stem was nu weer minder streng dan zoeven, als u mij nu alles bekent? Ik zal u eerlijk zeg gen, juffrouw Van Gemeren, dat ik mede lijden met u heb. U hebt ontzaglijk veel voor uw broer gedaan in een grote, al te grote liefde. En nu hebt u voor hem gesto len. Dat is natuurlijk verkeerd, en straf baar voor de wet, maar er zijn vele ver zachtende omstandigheden. Ik wil u hel pen, zoveel ik kan, om die verzachtende omstandigheden naar voren te brengen. Werkelijk, ik zal alles doen wat mogelijk is om u te helpen. Maar begint u dan met mij alles te zeggen. Maar ik hèb het niet gedaan! Dus u blijft volhouden, dat een ander Stedenwedstrijd volleybal Gisteravond werd in het Krelagehuis in Haarlem door de volleybalteams van de af deling Haarlem gespeeld tegen de vertegen woordigende teams van Den Helder. Het is zeker geen „demonstratie"-volleybal gewor den, ook al moet gezegd worden dat het spelpeil van de Helderse ploegen wel mee viel. Bij de Haarlemse dames werd nog wel eens een aanval goed afgewerkt; bij de Helderse dames ontbrak de smash. Het grootste deel van de punten werd dan ook met serveren gescoord. De tussenstanden werden 154, 15—12, 15—8 en 15—12. De heren begonnen hoopvol. Er werd zeer goed gespeeld, maar naar gelang de wedstrijd vorderde zakte het spelpeil. Zodat ook deze wedstrijd het talrijke publiek niet geheel kon bevredigen. De eerste game was spannend. Een 15"11 zege voor Haarlem werd het resultaat. Maar Den Helder had te veel gegeven en de twee de game werd met ruim verschil (154) gewonnen door de gastheren. In de derde set ging de strijd wat meer gelijk op, maar ook nu trokken de gasten aan het kortste eind, evenals in de laatste game. De tussenstanden waren: 1511, 154, 1510 en 15—12. Zon der een enkele game-overwinning dus een sober resultaat voor de Helder-ploegen. De competitie Ook voor de competitie werd er gister avond gespeeld. HVS—OVRA leverde een nuttige zege op voor HVS dat zich hiermede veilig stelde. Besluit de competitieleiding om de laatste twee te laten degraderen dan zal zowel OVRA als OSS het volgende jaar in de tweede klasse moeten uitkomen. Dames. Ie klasse: HVSOVRA 31. 3e klasse: HBC 3—HVS 3 4—0; AVC— Santpoort 4—0; Rap. 2—MHBS 0—4; HVS 2 —OVRA 2 2—2; OG—Die Raeckse 4 4—0; Velox 3Spaamestad 22; De Blinkert 2 Gios 2 3—1: Gios—OG 2 3—1. Heren, 2e klasse: OVRARap. 2 22; PWN—HBC 2 3—1; CIOS 2—CIOS 3 2—2; Rap.Brandweer 2 40; HBC—Boru 40. De Nederlandse inzending voor de 27ste Biennale te Venetië zal deze zomer worden tentoongesteld in het nieuwe Neaerlanase paviljoen, dat is gebouwd naar een ontwerp van architect G. Rietveld te Utrecht. De inzending zal bestaan uit vier groepen werk van de schilders Charley Toorop, prof. Jan Wiegers, Karei Appel en Cor- neille, alsmede uit enkele bronzen plastie ken van Wessel Couzijn. De commissie van samenstelling heeft gemeend zich niet ge heel aan het thema, dat dit jaar voor de Biennale werd gekozen (het surrealisme, het dadaïsme en het fantastische in de kunst) te moeten houden, zulks naar aan leiding van de betekenis, welke de inwij ding van het nieuwe Nederlandse pavil joen zal hebben. Hij kwam er met een flinke geldboete af Omdat in het tegenwoordige verkeer een klein foutje een dodelijk ongeval kan be tekenen, zeker wanneer de bestuurder van een motorvoertuig onder invloed van ster ke drank verkeert, heeft de auditeur-mili tair bij de krijgsraad te velde-Oost te Arn hem Woensdag vier weken gevangenisstraf en onttrekking van het rijbewijs voor een jaar geëist tegen een majoor bij de mili taire administratie te Deventer, die op 26 Februari in Utrecht was geverbaliseerd wegens autorijden onder invloed van ster ke drank. De beide verbalisanten verklaar den ter zitting, dat beklaagde niet in staat kon worden geacht een auto te besturen. Een bloedproef had dit bevestigd. Ter zitting bekende beklaagde vijf a zes borrels te hebben gedronken met daar tus sendoor limonade. Hij kwam van het be sluit van een stafcursus, hetgeen min of meer feestelijk was gevierd. Hij achtte zich echter nog zeer goed in staat een auto te besturen. Dat hij mogelijk over de linker weghelft gereden had èn „wat aan het dwalen" was geraakt, kwam doordat hij in Utrecht vrijwel onbekend was. De raadsman van beklaagde wees op de vlekkeloze staat van dienst van verdachte en bepleitte, de correctie te zoeken in een boete. Na raadkamer vonniste de krijgs raad de majoor met een geldboete van 259 of twee maanden en ontzegging van de rijbevoegdheid voor twee maanden. Bij het secretariaat van het 39ste Uni versele Esperanto Congres is de twee duizendste aanmelding binnengekomen. Hiermede is de grens, die door het voorbe reidend comité gesteld moest worden met het oog op de zaalruimte in Haarlem, be reikt. Het is een unicum in de geschiedenis dezer jaarlijkse congressen, dat reeds zo vroegtijdig alle beschikbare plaatsen volge boekt zijn. Naar beroep gerangschikt, vormt de categorie huisvrouw/echtgenote de groot ste groep, in grootte dadelijk gevolgd door de onderwijzers en Ieraren. Vele jongeren uit verschillende landen hebben zich voor het congres aangemeld. Het congrescomité bereidt daarom een spe ciaal programma voor deze groep voor. Gedurende de Congresweek zal de In ternationale Zomer-universiteit geopend zijn. Dit is een unieke instelling, waar ge leerden uit de gehele wereld, uitsluitend gebruik makend van Esperanto, voordrach ten houden. Telkenjare treedt dit instituut tijdens de Universele Esperanto Congres sen in werking. De secretaris van de Internationale Zo mer-universiteit prof. dr. Ivo Lapenna te Londen heeft thans nadere mede delingen verstrekt over het programma van deze instelling tijdens het a.s. Congres. Zo zullen lezingen gehouden worden door: prof. William E. Collinson, hoog leraar in dè Duitse taal en taalwetenschap aan de universiteit van Liverpool. Hij zal spreken over het probleem van vorm en betekenis van woorden, en over het pro ces van betekenisverandering in de natio nale talen en in het Esperanto. Een geheel ander onderwerp zal behan deld worden door de Japanner prof. Hideo Yagi, hoogleraar in de gynaecologie aan de universiteit van Okayama. In zijn voor dracht zal deze geleerde spreken over het grootste probleem, waarmede Japan op het ogenblik te kampen heeft. nl. de te grote aanwas van de bevolking. Hij zal dit vraag stuk vanuit economisch, sociaal, politiek en medisch gezichtspunt belichten. Dr. I. Olsvanger, filosoof en bekend schrijver, zal spreken over volkshumor,in het bijzonder van de Joden. In zijn lezing zal dr. Olsvanger, woonachtig in Jeruza lem, de karakteristieke trekken van de volkshumor laten zien en aantonen, dat deze trekken ten slotte internationaal zijn. Over de kwestie van de melksanering wordt thans overleg gepleegd tussen de ministers Mansholt en Zijlstra. Bij de beoordeling van de melksanering komt ook het kartelbeleid ter sprake. Na gegaan zal worden of en in hoeverre de melksanering in strijd is met het Kartel- besluit. Minister Mansholt heeft onlangs in een vergadering van de Gelderse Maat schappij van Landbouw als zijn mening te kennen gegeven dat bepaalde vormen van melksanering een sterk monopolistisch karakter dragen, dat in sommige geval len hetzij ten nadele van de consument hetzij ten nadele van de slijters werkt. Komen de ministers tot de conclusie dat er inderdaad sprake is van een ongewenste ontwikkeling dan kan de minister van Economische Zaken op grond van het Kar- telbesluit en na advies van de Commissie Bedrijfsregistratie van de S.E.R., de melk- saneringsbesluiten schorsen. Filmsterren, filmregisseurs en -produ centen van 20 landen zijn bijeen te Canines, waar het zevende filmfestival is begonnen. Hongarije, Polen en Tsjechoslowakije ne men voor het eerst deel. De Sovjet-Unie, die vorig jaar verstek liet gaan, heeft thans drie fiilms ingezonden. Zij heeft zich laten vertegenwoordigen d"oor vier film sterren en regisseurs. ADVERTENTIE Falcon Tweedjassen 59.50 die kaart in uw tasje gestoken heeft? Ja, inspecteur. Ik kan hem op vingerafdrukken laten onderzoeken, hoewel dat niet veel zal op leveren. Een speelkaart, die de hele avönd in handen geweest is! Enfin, wij kunnen het proberen. Maar u, juffrouw Van Ge meren, moet ik tot mijn spijt kamerarrest geven. U mag deze kamer niet verlaten zonder mijn toestemming en ik zal een agent vóór uw deux zetten. Ik zal dat zo laten tot vanavond maar daarna, als er dan geen nadere oplossing is gevonden, zal ik u moeten arresteren. Het spijt mij op recht. Dus u gelooft mij niet? U maakt het mij erg moeilijk u te ge loven. Ik zal u nu alleen laten; denkt u er nog eens over na, juffrouw Van Gemeren. Hij stak de kaart in een enveloppe, in zijn zak. Hij opende de deur en knikte even tot afscheid. Ze stond nog steeds roerloos achter haar stoel met starende ogen Klokke drie uur belde een agent aan de flat van professor Van Raesfeldt: of de juffrouw klaar was om mee te gaan? Suzanne was juist bezig het laatste van de serie kledingstukken, die zij had aange trokken, vast te knopen: een donkerblauw ijsmutsje, met ingebreide rode en witte pa troontjes, dat glad aansloot om haar lief gezichtje. Ze nam een tas op, een bonten voetenzak en twee plaids en verklaarde reisvaardig te zijn. De agent hielp haar met dragen. Beneden in de grauwe namid dag stond inspecteur Renkevoort, in zijn lederen jekker, naast de motor klaar. Het vroor enige graden en er stond een gure Oostenwind. Tóch van plan om mee te gaan, juf frouw Van Raesfeldt? Ja, inspecteur. Dat hadden we toch afgesproken? Maar het zal èrg koud zijn. Bent u heus warm genoeg gekleed? O ja. Ik heb zowat mijn hele win ter garderobe aangetrokken. En hoge schoe nen. En dan heo ik nog twee plaids en een voetenzak te leen van tante Ida. Vond die het wel goed, dat u met mij meeging? Nee. Maar ik ga tóch. Hij glimlachte, terwijl zij instapte, hielp haar de ene plaid om haar benen te vou wen en stopte de tweede zó hoog in, dat het gekleurde ijsmutsje er amper boven uit kwam. Ik zal u wel eens even inbakeren! U zorgt goed voor mij, inspecteur! Dat moet ik ook. U bent mijn passa- giere. Zult u mij even aan mijn mouw trekken als het u te koud wordt? Dan stop pen wii. Ik zal u waarschuwen als mijn neus bevriest! Prachtig. Dan gaan we nu weg. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 6