Mr. Wendelaar heeft het volste vertrouwen in minister Staf Geen Franse goedkeuring voor Duitse grondwetswijziging Minister Luns hoopvol gestemd over Benelux-toekomst Belangstelling van Rusland voor radio-actieve as? Hij is het in dit opzicht niet eens niet het standpunt van prof. Oud Standbeeld van Lely wordt 23 September onthuld Consolidatie schatkist papier bij de banken Economische Unie kan binnen enkele jaren een feit zijn Geruststellingen aan Japan over gevolgen van H-bomexplosie De slechte ontvangst van de Omroep Noord EERSTE KAMER Wetsontwerp tot het aangaan van geldleningen Politieke aspecten leggen ook gewicht in de schaal Kerkelijk Nieuws Twee Nederlandse grieven tegen KSG-beheer Teleurgestelde luisteraar weigerde radiozegels te plakken TWEEDE KAMER Pachtprijzen voor landbouwgronden C.P.N.-interpellatie over de ouderdomsvoorziening De Overheid en het Humanistisch Verbond Het standpunt van het Aartsbisdom DONDERDAG 25 MAART 1954 Het verschil in opvatting, dat in de Eerste Kamerfractie van de V.V.D. aan de dag is getreden met betrekking tot het beleid van minister Staf, heeft nog een pikant vervolg gehad. De militaire specialist van deze fractie, mr. Wendelaar, had bij alle critiek op onderdelen de grootst mogelijke waardering voor minister Staf. Deze ver klaring week wel sterk af van hetgeen prof. Oud Zaterdag op de partijvergadering van de V.V.D. had gezegd. Gisteren, bij de replieken, zei mr. Wendelaar: „Wat prof. Oud in Arnhem heeft gezegd, heb ik niet gehoord, maar ik heb de tekst van deze rede opgevraagd. Ik kan mij met de inhoud daarvan volledig verenigen, behalve met die ene zin, waarin prof. Oud zijn twijfel uitsprak over het beleid van minister Staf. Ik ben van een andere opvatting", aldus mr. Wendelaar, „mijn vertrouwen in de minister is onbegrensd". De heer Wendelaar zei, aanvankelijk zijn persoonlijk stand punt te hebben weergegeven. Maar na het antwoord van de minister werd dit standpunt door drie leden van de fractie ingenomen. Slechts prof. Moleaar was van een andere zienswijze. De verklarig van de liberale woordvoerder werd door de Kamer niet zonder verbazing aangehoord. De heer A 1 g r a (A.R.) merkte op: „De heer Wende laar heeft zo duidelijk en openhartig gesproken, dat zijn verklaring niets meer te wensen laat. Wanneer er geen principiële verschillen zouden zijn, zouden wij tot dezelfde fractie kunnen behoren". Minister Staf heeft gisteren in de Eerste Kamer verklaard de schriftelijke verzeke ring te hebben gekregen dat de Verenigde Staten de verdediging van Nederland als van wezenlijk belang beschouwen. Dat is de reden waarom een squadron Ameri kaanse vliegtuigen op Soesterberg zaïl wor den gestationneerd. Deze vliegtuigen die nen speciaal ter versterking van de Neder landse luchtmacht. Zij hebben een deven- sieve taak. Soesterberg wordt geen Ameri kaanse basis. Voor de opbouw van de krijgsmacht heeft minister Staf in Amerika zwart op wit vérgaande toezeggingen gekregen voor de jaren 1955 en 1956. Ook het materiaal zal op tijd komen. De minister heeft met stelligheid ont kend dat de territoriale verdediging in het gedrang zou komen. Met de Amerikanen is de afspraak gemaakt dat de territoriale verdediging in het kader van de NAVO ge leidelijk verder zal worden voorzien. De territoriale troepen, zo verklaarde de bewindsman, zijn volledig uitgerust met modern materiaal. Op het ogenblik zijn tienduizend man paraat en zestigduizend man mobilisabel. Aan het einde van het jaar zal de sterkte vijfenzeventigduizend man bedragen. De sterkte van de territoriale verdedi ging is hier te lande ten minste even groot als elders. De 44ste regimentsgevechts groep en de twee regimenten infanterie zijn geen voorlopers van een zesde divisie. Minister Staf ontkende dat in de plannen een zesde divisie wordt binnengeschoven. Oorspronkelijk was in het NAVO-schema voor Nederland een bijdrage van zes divi sies in twee legerkorpsen voorzien. Daar tegen heeft men van Nederlandse zijde be zwaar gemaakt. De bijdrage is toen ver anderd in vijf divisies in één legerkorps. De plannen, zoals zij nu worden uitge voerd, voorzien in een voltooiing van drie divisies aan het einde van 1954. Voor 1955 en 1956 staan op het programma één nieuwe divisie en de aanvulling van de 7-December divisie. Het legerplan is in de NAVO goedgekeurd. De uitrusting van de twee divisies gaat j niet ten koste van de drie, die dit jaar ge- reed. moeten komen. De uitrusting van deze drie divisies zal zodanig zijn, dat ze verge- j leken kunnen worden met de beste elders. j Langere termijn voor herhalings oefeningen Naar aanleiding van een klacht dat de tijd voor de herhalingsoefeningen 85 dagen te kort is, deelde minister Staf mede dat een wetsontwerp in voorbereiding is tot herziening van het oproepingssysteem voor herhalingsoefeningen, waardoor tege moet wordt gekomen aan het bezwaar dat de opgeroepenen niet voldoende op de hoogte blijven van de technische ontwik keling. Tegelijk kan daarin de mogelijk heid van verlenging van de duur der her halingsoefeningen worden opgenomen. Minister Staf ontkende dat men zich zou ophouden met propaganda onder de jeugd. De beschuldigingen van het moderamen van de Generale Synode der Hervormde Kerk hebben hem zeer gegriefd. Er heeft over deze publicatie van het moderamen geen overleg plaats gehad met de minister, noch met de legerpredikanten. Ook met het Humanistisch Verbond is er geen over leg geweest. Met stelligheid ontkende de minister dat de voorlichting voor de jeugd oorlogs- romantick zou inhouden. Er zal zorgvuldig worden gewaakt tegen het oproepen van onnodige spanningen. De minister heeft er op gewezen dat de vorming van een goed kader van het groot ste belang is om de zestigduizend jongens ieder jaar na volbrachte diensttijd als vol waardige burgers aan de maatschappij terug te geven. Daarom is het voor voor lichting aan de jeugd uitgetrokken bedrag van een kwart millioen niet te hoog. Vernieuwing der militaire luchtvloot Na de minister hebben nog de staats secretarissen Kranenburg en Moorman gesproken. Mr. Kranenburg zei. dat Neder land nog geen raketten krijgt. De radarbeveiliging vertoont leemten, maar in afwachting van het tijdstip, dat onze nationale industrie voldoende apparatuur kam leveren, krijgen wij dit jaar tijdelijk Amerikaans mate riaal. Voor de opbouw van 'die lucht macht is een totale vernieuwing van de luchtvloot opgezet, waarvan de pro ductie zich over enige jaren uitstrekt. De vernieuwing van vliegtuigen voor de luchtverdediging zal een bedrag^ van 100 millioen gulden vorderen, waarin wordt voorzien door een extra budget uit de tegcnwaardegelden. Staatssecretaris Moorman heeft een uiteenzetting gegeven over de uitvoering van het vlootplan. De vuurleiding van de beide nieuwe kruisers is nog niet aange bracht. Voor de „De Ruyter" zal dit waar schijnlijk in Januari 1955, voor d>e „Zeven Provinciën" in Maart 1955 gebeuren. Modernisering van de „Tromp" en de „Heemskerk" is niet lonend. Uitbreiding van de vloot met een vliegdekschip zou 100 millioen gulden kosten. Een dergelijke uit gave kan men zich in het kader van het vlootplan niet veroorloven. De replieken hebben weinig nieuws op geleverd', al heeft de Kamer er nog een paar uren mee zoek gebracht. Dat was in hoofdzaak de schuld van prof. Gerret- son (C.H.), die minister Staf voor de vierde of vijfde maal te lijf ging met het Belga-bericht, dat minister De Greef een verklaring in de mond' had gelegd over Nederlandse troepen in Noord-Europa. De communisten verdiepten zich weer in de E.D.G. Minister Staf deed1 met groot geduld de betekenis van de door hen aangevoch ten bepalingen nog maar weer eens uit de doeken. De heer Al.gr a (A.R.) toonde zich uiterst voldaan over de verklaring van de minister waarin deze stelling had genomen tegen hen, die de parade op Koninginne dag afkeuren. Zeer bedenkelijk achtte de heer Algra het, dat het moderamen van de Generale Synode der Ned. Hervormde Kerk, vóór het zijn beschuldigingen we reldkundig maakte, geen contact met de minister had gezocht. Over de jeugddagen heeft minister Staf nog gezegd, dat men zeer voorzichtig te werk zal gaan. De Kamer heeft tenslotte de begroting zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De C.P.N. was tegen. Het nieuwste snufje: een anderhalf ons wegende radio, ontworpen door twee in genieurs van General Electric J. J. Suran (links) en W. F. Clww. Het toestel is af gestemd op één bepaalde golflengte, die in gebruik is bij de Amerikaanse Dienst Bescherming Burgerbevolking. Het is dan ook ontworpen ten behoeve van de Bur gerlijke Verdediging, die in noodtoestanden het publiek via de radio kan bereiken. Het toestel werkt op twee kleine droge batte rijen, door toepassing van germanium, in plaats van de gangbare radiobuizen. Bij normaal gebruik gaat de batterij ongeveer een maand mee. Een standbeeld van dr. iir. C. Lely (18541929), schepper van de Zuiderzee- drooglegging, is financieel gewaarborgd en nadert ziin voltooiing. Het zal 23 Septem ber, o'e datum waarop Lely honderd jaar geleden te Amsterdam werd geboren, worden onthuld, waarschijnlijk als de militaire instanties het plan goedkeuren bij Den Oever, voor het begin, van de af sluitdijk. Dit heeft mr. K. Jansma, secre taris van het comité tot huldiging van dr. ir. C. Lely, medegedeeld. Garanties en giften tezamen hebben het benodigde bedrag van f 75.000 al over schreden. Duizenden Nederlanders heb ben daaraan bijgedragen. Er zijn giften bij van Koningin Juliana en Prinses Wilhel- mina, van Suriname, waar Lely gouver neur is geweest en van Nederlandse inge nieurs over de gehele wereld verspreid. Aanvankelijk had het comité gerekend op een garantie van 50 percent van de re gering. Dank zij het succes van de inzame lingsactie zal het standbeeld buiten be zwaar van de schatkist tot stand kunnen komen. Het beeld, vervaardigd door de Haar lemse beeldhouwer Mari Andriessen, is in gips voltooid op halve grootte en zal, in drieën gezaagd, naar Parijs worden ge stuurd voor de vervaardiging op de ge wenste grootte. Daarna zal 't bij de brons gieterij Binder te Bloemendaal in brons worden gegoten. Het wordt vier meter hoog en zal op een twee meter hoog gra nieten voetstuk worden geplaatst. Het wordt het grootste standbeeld in ons land. De plaats van het beeld is gekozen in overleg met prof. Wieger Bruin te Am sterdam, na een proef ter plaatse met een vier meter hoog bordpapieren imitatie beeld in November. Het comité is voorne mens de onthulling van het beeld het ka rakter van een nationale gebeurtenis te geven. 's-GRAVENHAGE, 23/3. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp „Aangaan van geldleningen ten laste van het rijk" (Leningwet 1954). In zijn Memorie van Toelichting zegt de minister van Financiën onder meer: Het ontwerp bevat een machtiging aan de minister van Financiën tot het aangaan van geldleningen ter consolidatie van een gedeelte van het schatkistpapier, in han den van banken. Als gevolg van de inflatoire financiering van de overheidshuishouding gedurende de oorlog is de geldmarkt in ons land in een labiele positie komen te verkeren. Deze la biliteit wordt in de eerste plaats veroor zaakt door de relatief grote omvang van het bedrag aan uitstaand schatkistpapier. Per 31 December beliep-dit bij anderen dan de Nederlandsche Bank uitstaande een bedrag van 4582,6 millioen, waarvan zich een bedrag van bijna 3500 millioen in han den bevond van de handelsbanken en land- bouwcredietbanken. Dit bezit overtreft in belangrijke mate de normale privaat-economische liquidi teitsbehoeften, waardoor de kans bestaat op ongewenste monetaire ontwikkelingen. In overleg tussen de minister en het bankwezen terzake is overeenstemming be reikt over de uitgifte van een lening ter consolidatie van een gedeelte van het schatkistpapier, in handen van het bank wezen. Teneinde de onzekerheid op de geld markt niet langer te laten voortduren dan onvermijdelijk is, is spoedshalve de conso- lidatietransactie reeds, onder voorbehoud van machtiging bij de wet, uitgevoerd dooi de uitgifte van bijzondere 2 3/4 pet. 5-jarige schatkistbiljetten tot een bedrag van 1200 millioen, die, nadat het onderhavige wets ontwerp tot wet zal zijn verheven, in schat kistcertificaten kunnen worden verwisseld. (Van onze correspondent in Bonn) De Franse Hoge Commissaris in West- Duitsland Francois-Poncet, heeft in op dracht van zijn regering met een be roep op het bezettingsstatuut elk compro mis met zijn Amerikaanse en Engelse collega's over een geallieerde goedkeuring van de West-Duitse grondwetswijziging ten aanzien van de dienstplicht geweigerd. Hierdoor krijgen de Duitsers voorlopig zelfs theoretisch nog niet het recht zich her te bewapenen. Doordat de Amerikaanse en Engelse Hoge Commissarissen altijd hebben aange nomen dat hun Franse collega in dit op zicht althans met hen een lijn zou trekken, zijn zij nu niet weinig verbaasd. Het heet zelfs dat de Amerikaanse regering Conant, de Amerikaanse Hoge Commissaris, zware verwijten heeft gedaan, dat hij deze zaak niet beter heeft gearrangeerd en de tegen stand van Franc;ois-Poncet niet eerder heeft aangekondigd. De Fransen staan formeel volmaakt in hun recht. Nog altijd bestaat in Wcst- Duitsland een bezettingsstatuut. Men heeft op twee vlakken politiek gemaakt en dat wreekt zich thans. In Bonn heei-st, tengevolge van het feit dat men er weer eens aan herinnerd is hoe politiek onmondig men ondanks alles nog is, een uitgesproken malaise-stemming. Men acht het hoog tijd dat Adenauer van zijn reis in het midden-Oosten terugkeert. Tegen plan-Van der Goes D.'P.A. meldt: „Wanneer het tot een op lossing van de Saarkwestie in Franse geest komt, zal het de vraag zijn, of er dan nog ministers van de liberale partij (F.D.P.) in het kabinet van Bonn zullen zijn", aldus heeft de voorzitter van de tot de West- Duitse regeringscoalitie behorende vrij Minister mr. J. M. A. H. Luns, heeft voor de Amsterdamse afdeling van de St. Adel- Wer tveren inging een rede uitgesproken (vaarin hij na een uitvoerig résumée van de ontwikkelingsgang der Benelux met al haar technische, organisatorische en psy chologische moeilijkheden concludeerde dat het thans naar zijn oordeel bergop waarts gaat met deze belangengemeen schap. Uiteraard onder alle voorbehoud zeide spreker er voor ie durven uitkomen, dat hij de toekomst voor de Benelux met ver- ti-ouwen tegemoet ziet. Wanneer de ont wikkeling van de afgelopen maanden voortgaat en voorshands zag hij geen redenen, waardoor deze voortgang kon worden gestuit dan zou het hem niet verbazen, als binnen enkele jaren de Economische Unie een feit zou zijn. Ongetwijfeld zullen in deze Unie span ningen optreden. Bij tijd en wijle moei lijkheden veroorzaken. Voorzieningen die nen te worden getroffen om dergelijke spanningen op te vangen. Zo zullen in tij den van crisis de Uniepartners de handen in elkaar moeten slaan om gezamenlijk het hoofd boven water te houden. Benelux en Europese integratie Men kan zich afvragen of de Economi sche Unie tussen de Beneluxlanden nog wel kans op duurzaamheid heeft en niet, voordat zij tot volle wasdom is gekomen achterhaald zal zijn door de Europese Economische integratie. Het antwoord op deze vragen kan volgens minister Luns, tweeledig zijn. In de eerste plaats heeft de Benelux een voorsprong op de Europese integratie. De eerste stap op de weg naar een Europese eeniheidsmarkt afge zien van de KSG, die 9lechts een relatief klein onderdeel van die markt beslaat moet nog worden gezet, maar de Benelux bereidt zich reeds op de beslissende stap voor. En in de tweede plaats zal het, wanneer de gemeenschappelijke West-Europese markt tot stand komt, voor de kleine lan den in de Noord-Westhoek een verschil maken, of zij ieder afzonderlijk of geza menlijk tot die markt toetreden. Het is volgens de heer Luns duidelijk, dat de inbreng in een Europese gemeen schap in hoge mate bepalend is voor de Geref, kerken 'Beroepen te Oldemarkt J. Hengeveld, cand. te Aalten. Oud-Geref. gemeenten Tweetal te St. Philipsland: T. de Jong te Kralingscheveer en M. A. Mieras te Krim pen a. d. IJssel. Beroepen te Lioessens J. A. v. d. Peppel te Hijken (Dr.). Bedankt voor Middelburg A. Brouwer te Barneveld. Beroepen te Amsterdam-W., vac. F. Guillaume) A. Brouwer te Barneveld; te Eist (Gld.) W. A. J. Dalmaijer te Waard huizen (N.Br.). Ds. A. DE VOOGD MET EMERITAAT Aan ds. A. de Voogd, Ned. Hervormd predikant te Delft, is eervol emeritaat ver leend met ingang van 1 April. Ds. De Voogd heeft zich destijds beijverd voor de restauratie van de Nieuwe Kerk te Delft, waarvoor hij 100.000.bijeen bracht. In de bezettingsjaren heeft ds. De Voogd de correspondentie met de tewerk- gestelden in het buitenland, in opdracht van de kerkeraad, onderhouden. Later voerde hij correspondentie met de militai ren in Indonesië. Na de bevrijding was hij drie maanden reserve-veldprediker en geestelijk verzorger van de geïnterneerden. Ds. J. A. VERHOOG OVERLEDEN In de ouderdom van 69 jaar is te Viagt- wedde overleden ds. J. A. Verhoog, emeri tus predikant der Gereformeerde Kerken en hulpprediker aldaar. Ds. Verhoog heeft in ons land vooral be kendheid gekregen door zijn arbeid voor de Groen van Prinsterervereniging die zich ten doel stelde aan arbeiders een woning met een stuk grond in eigendom te geven. uiteindelijke positie in die gemeenschap van de afzonderlijke landen en dat deze positie voor de Beneluxlanden beduidend gunstiger zal zijn, als zij een gezamenlijk potentieel kunnen inbrengen. Daarenboven zou de Benelux, zelfs in zulk een Europese gemeenschap, nog iii bepaalde opzichten zelfstandige betekenis kunnen behouden, althans in de eerste tijd van aanpassings- en uitzonderings regimes. Politieke kanten En tenslotte is er het politieke gewicht van de Benelux. De West-Europese lan den beraden zich thans op ingrijpende vormen van boven nationaal beheer. Deze ontwikkeling acht minister Luns een groot goed, doch dat maakt hem niet blind voor de nadelen, die er speciaal voor de kleine landen aan zijn verbonden.. Internationale samenwerking is juist voor de kleine staten onontbeerlijk, maar aan de andere kant moeten zij oppassen, dat zij in het grotere verband niet verlo ren gaan. Een verzoening der tegenstellin gen vinden zij, als zij met hun lotgenoten tezamen hun gelijkgerichte belangen be hartigen. democratische partij, dr. Thomas, Dehler, Woensdag tegenover de pers verklaard. Het plan-Van der Goes in zijn huidige redactie betekende volgens Dehler prac- tisch niets anders dan het sanctionneren van het Franse standpunt in de Saarkwes tie. Reuter meldt: Er dreigt een crisis in de gelederen van de Franse socialistische partij naar aanleiding van de ratificatie van het E.V.G.-verdrag. Deze ratificatie hangt voor een groot deel van de steun der socialisten af. Vooraanstaande socialistische parle mentsleden zijn van plan volgende week aan alle partijafdelingen een brochure te zenden, waarin zij uiteen willen zetten, waarom zij tegen ratificatie zijn. De organisatoren van deze actie zeggen, dat ten minste de helft van de 105 socialis tische afgevaardigden in de Nationale Ver gadering zich tegen ratificatie van de E.V.G. zal uitspreken. Op een buitengewoon partijcongres zal men over de E.V.G. stemmen. De secreta ris-generaal van de partij, Guy Mollet, die aan het hoofd staat van de partijleden die voor de E.V.G. zijn, is voornemens het con gres in de eerste helft van Mei bijeen te roepen, als Engelands nieuwe voorwaarden voor associatie met het Europese leger zijn bekend gemaakt. In politieke kringen te Parijs gelooft men, dat het partijcongres zich ten gunste van ratificatie zal uitspreken. Als het con gres besluit de afgevaardigden in de Natio nale Vergadering te verplichten hun stem voor de E.V.G. uit te brengen, wordt ver wacht dat een 40-tal afgevaardigden zich daartegen zal verzetten. Binnen twee maanden beslissing over de kartels gevraagd Zoals bekend heeft het hoge gezags orgaan van de Europese Kolen- en Staal gemeenschap Zondag een besluit genomen inzake de handhaving der maxumumprij- zen voor steenkolen in Frankrijk en West- Duitsland. Wat het standpunt van Neder land ten deze betreft verneemt het A.N.P. de onze minister van Economische Zaken reeds vroeger in de raad van ministers der K.S.G. tegen handhaving der maximum prijzen voor steenkolen heeft geopponeerd. De Nederlandse regering heeft nog geen beslissing genomen welke stappen zij zal ondernemen naar aanleiding van het jong ste besluit tot handhaving der maximum prijzen. Er staan haar drie mogelijkheden open: de aangelegenheid ofwel in de As- semblée ter sprake brengen, ofwel maar met weinig kans op succes in de Raad van ministers. Tenslotte kan de Neder landse, regering deze aangelegenheid voor het Hof van de K.S.G. brengen. Een tweede verschil van mening betreft de zaak van de kolen- en staalkartels. Over deze aangelegenheid is Maandag j.l. een brief van de Nederlandse minister van Economische Zaken uitgegaan naar het Hoge Gezagsorgaan, waarin dit in ge breke wordt gesteld wat betreft het nemen van een beslissing over de kartels waarin wbiklt meegedèeld dat de'Nederlandse mi nister het Hoge Gezagsorgaan twee maan den de tijd geeft om terzake een besluit te nemen. Indien na het verstrijken van deze periode nog geen beslissing genomen is, zal de Nederlandse regering de zaak der kartels voor het Hof van de K.S.G. bren gen. - - TOKIO (Reuter). De Japanse minis ter van Buitenlandse Zaken, Katsoeo Oka- zaki, heeft Woensdag meegedeeld, dat de politie een onderzoek instelt naar een be richt, dat radio-actieve as, die op een Ja panse vissersboot was gevallen, naar een communistisch land zou zijn overgebracht. Hij vermeldde noch de naam van het land noch de bron van het bericht. De minister beantwoordde vragen van leden van de commissie van Buitenlandse Zaken van het Lagerhuis. Japan is niet van plan bij het internationaal gerechtshof te 's-Gravenhage in beroep te gaan tegen het Amerikaanse besluit om het proefge bied bij Bikini te vergroten, aldus Okaza- ki. Hij haalde andere berichten aan, vol gens welke „onbekende personen" zouden hebben aangeboden kleren van de beman ning van de Foekoeroe Maroe te kopen, die door radio-actieve as overdekt werden. De Amerikaanse Commissie voor Atoom onderzoek schreef in een verklaring aange boden door de Amerikaanse ambassadeur, dat de kans dat radio-actieve vis buiten het proefgebied wordt gevangen, een „te verwaarlozen toeval" zou zijn. Er was ech ter wel enig gevaar gelegen in het eten van vis, die kort na de proefneming in het onmiddellijk proefgebied werd gevangen. In de verklaring wordt gezegd, dat de ..ex tra voorzorgsmaatregelen, die in het gebied zijn ingesteld, ruimschoots voldoende voor de veiligheid worden geacht". Het Amerikaanse ministerie van Marine heeft de scheepvaart ervan in kennis ge steld, dat de gevaarlijke zóne van het proefgebied in de Stille Oceaan van onge veer 150.000 tot ongeveer 800.000 vierkan te kilometer is vergroot. De vergroting is berekend op elke om standigheid, die redelijkerwijze kan wor den voorzien. Men kon echter niet schat ten, hoe groot de uitstraling, de besmet tingsmogelijkheid of de afstand, waarover radio-actieve as meegevoerd zou kunnen worden, onder abnormale omstandigheden zouden zijn. Professor Hans Thirring, een bekend atoomgeleerde, verklaarde Woens dag tegenover een Reutercorrespondent te Wenen, dat er geen gevaar bestaat, dat radio-actieve as in gevaarlijke hoeveel heden van het proefgebied in de Stille Oceaan tot zover als China, Japan of Cali- fornië meegevoerd zou worden. Mogelijk zouden wel spoortjes radio-activiteit in stof of stofbevattende wolken te ontdekken zijn, doch deze zouden geen gevaar opleve ren, aldus de professor. Ook een tanker Uit Washington werd gemeld, dat na de ontploffing radio-actieve as is neergedaald op de 4.200 ton metende Amerikaanse tankboot „Patapsco", die behoorde tot de schepen, welke bij de waterstofbom-proef waren betrokken. Verklaard wordt dat slechts een lichte radio-actieve besmetting heeft plaats gevonden en dat, voor zover tot nu toe was gebleken, geen der 92 opvarenden hiervan nadelige gevolgen heeft onder vonden. De V.S. hebben het Japanse ministerie van Buitenlandse Zaken de verzekering gegeven, dat er geen gevaar bestaat dat oceaanstromingen radio-actieve deeltjes van het gebied, waar atoomwapens worden beproefd, naar Japan voeren. In een verklaring van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie, die door de Amerikaanse ambassadeur te Tokio, Al lison, aan de Japanners werd overhandigd, wordt gezegd, dat dergelijke deeltjes na enige mijlen met de stroom te zijn meege voerd onschadelijk worden en dat er op een afstand van 500 mijl of minder van radio-activiteit geen sprake meer is. De Rechtbank in Leeuwarden heeft de zaak behandeld tegen een 43-jarige dag- blad-inspecteur G. J. uit Goutum, die had geweigerd voldoende zegels te plakken op de hem uitgereikte radio-luistervergunning, omdat hij de R.O.N. (Regionale Omroep Noord) niet of zeer slecht kan ontvangen. De kantonrechter veroordeelde hem inder tijd tot een boete van 25 of 12 dagen hechtenis. De heer J. is van oordeel, dat zijn ont vangtoestel geen toestel is in de zin der wet, omdat hij de uitzendingen van de R.O.N. niet kan ontvangen. Deze interpre tatie zou, als hij ingang zou vinden, een totale ontwrichting van het gehele Neder landse radio-omroepbestel ten gevolge heb ben. De enige uitweg zou zijn. dat ogen blikkelijk de regionale uitzendingen over de steunzenders zouden worden gestaakt. De officier van Justitie zei in zijn requi sitoir, dat deze kwestie er één is, die niet in de rechtzaal tot een oplossing kan komen. Hij vorderde bevestiging van het vonnis van de kantonrechter. De verdediger meende, dat het niet aan gaat aan een bepaalde omroep gelden van luisteraars te besteden, zonder dat dezen de uitzendingen kunnen beluisteren wanneer zij dat wensen. Hij concludeerde, dat het ontvangtoestel van verdachte geen toestel is in de zin van de wet, zodat vrijspraak zal moeten volgen. In de vergadering der Tweede Kamer heeft de heer Gortzak (C.P.N.) verlof ge vraagd tot het richten van vragen aan de minister van Sociale Zaken en Volksge zondheid inzake de wenselijkheid om in afwachting van de indiening van het wets ontwerp tot definitieve regeling der ouder domsvoorziening thans reeds enige punten uit het rapport, waarover algemene een stemmigheid in de Sociaal-Economische Raad bestond, te gaan invoeren. De Kamer besloot het gevraagde verlof te verlenen. De interpellatie zal vandaag worden gehouden. De heer Engelbertink (K.V.P.) heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening geïnterpelleerd over de ontwikkeling van de koop- en pachtprijzen voor boerderijen en cultuur land en van de koopprijzen van woeste grond. Hij constateerde, dat de minister de verantwoordelijkheid voor de ontwik keling der koop- en pachtprijzen bij de grondkamers laat liggen. In April van het vorig jaar gewaagde de minister vooral van zijn eigen verantwoordelijkheid met betrekking tot de prijzen. Hij meende dat de grondkamers haar verantwoordelijk heid nader zullen mogen overwegen. De heer Den Har tog (V.V.D.) be toogde dat het gaat om de toepassing der normen en niet om de normen als zodanig. De minister gaat zijns inziens te ver als hij de toepassing van de normen geheel aan de grondkamers overlaat. De heer Vondeling (P.v.d.A.) vroeg of de minister het niet mogelijk acht bij de nieuwe Pachtwet de regering ten aan zien van het algemene pachtprijsbeleid meer bevoegdheden te geven dan zij thans bezit. Minister Mansholt was van mening, dat deze gedachtenwisseling eigenlijk te vroeg is gehouden. Het zou beter zijn de ontwikkeling gedurende 1954 af te wach ten De centrale overheid heeft wel de gelijk verantwoordelijkheid naast de auto nome grondkamers. De bewindsman wenste zich thans niet uit te laten over de invloed der pachtprijzen op de kosten van de pro ducten. De grondkamers hebben zich slechts bezig te houden met de vaststel ling der pachtprijzen. Rapport van het Centrum voor Staatkundige Vorming In opdracht van het (R.K.) Centrum voor Staatkundige Vorming heeft een com missie onder voorzitterschap van prof. dr. A. G. M. van Melsen uit Nijmegen een rappoi;t uitgebracht over de vraag welke houding de burgerlijke overheid dient aan te nemen ten opzichte van het Humanis tisch Verbond en daarmee verbonden organisaties. „Op zich zelf genomen zijn het Godloos uitgangspunt en de morele opvattingen van het Humanistisch Verbond nog geen reden yoor een totaal afwijzend standpunt van een overheidslichaam bij de aanvragen van het Humanistisch Verbond om officiële erkenning, faciliteiten en subsidies. Het standpunt van de overheid dient bepaald te worden in het licht van de concrete eisen van het algemeen welzijn der Nederlandse samenleving," zo concludeert de commissie. Tot deze concrete eisen behoort, dat de overheid zich in het algemeen niet mengt in het recht van iedere Nederlander naar eigen levensbeschouwing te leven. Doch anderzijds geldt ook dat de overheid op haar wijze er over waakt dat de erkenning van God en godsdienst niet ondermijnd wordt. Te allen tijde moet echter de schijn van gelijkstelling tussen godsdienst en levens beschouwing worden voorkomen. Tevens moeten waarborgen worden gegeven dat de activiteit van het Humanistisch Verbond niet ontaardt in anti-godsdienstige en anti kerkelijke acties, zo zegt de commissie. De zaak-Anneke Beekman Het secretariaat van het aartsbisdom te Utrecht heeft het volgende medegedeeld naar aanleiding van de zaak-Anneke Beekman: „Het standpunt dat door het aartsbisdom in deze zaak werd aangenomen, is reeds meermalen uiteengezet. Het is niet de taak van de kerkelijke overheid beslissingen van een burgerlijke instantie uit te voeren. Al spoort de kerk de gelovigen in het alge meen aan te gehoorzamen aan de burger lijke autoriteit, zij dwingt die gehoorzaam heid niet met kerkelijke sancties af. De kerkelijke overheid laat aan iedere gelovige de vrijheid van geweten, om in een bepaald geval zich niet aan de beslis sing van een burgerlijke instantie gebon den te achten. Uit de laatste ontwikkeling van deze zaak is wel duidelijk gebleken dat het meisje zich vrijwillig aan de beslissing van het gerechtshof onttrekt, omdat zij blijkbaar 't vertrouwde milieu, waarin zij van haar eerste levensjaren af opgroeide en dat met gevaar voor eigen leven haar leven redde, prefereert boven het volkomen nieuwe milieu dat men haar wil opdringen. Indien het meisje meent de vrijheid te niogen nemen zich niet aan de over haar tóekomst genomen beslissing van de bur gerlijke autoriteit gebonden te achten, zal de kerkelijke overheid haar die vrijheid willen en moeten laten. Zoals het aartsbisdom er niet aan zou willen medewerken, het meisje tegen haar wil, gedwongen, te handhaven in een Katholiek milieu, zo stuit het evenzeer tegen de borst medewerking er aan te ver lenen dat het meisje tegen haar zin ge dwongen wordt overgebracht naar een ander milieu. Nu de eigen wil van het meisje zo duide lijk is gebleken, kan men zich afvragen of het niet op de weg van de Joodse Gemeente zou liggen om afstand te doen van de voogdij en de achtervolging en opjaging van het meisje te staken, zodat zij zowel de 'lichamelijke als de psychische rust kan vinden, die zij behoeft. Kan het belang van het meisje daartoe niet doen besluiten, dan spore men het meisje op tot men het in handen heeft, maar men vrage niet aan anderen het meisje tegen haar zin uit te leveren en men make er geen rel van, die de bevolkings groepen van Nederland van elkaar zou kunnen vervreemden."

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 7