Straatverlichting wordt verbeterd Gillette vecht tegen de duurte Gillette Bromfietsen T ekening van D. Lindeboom Kort en bondig Gemeenteraad van Haarlem Grond aan Kerkhofstraat zal wel verkocht worden |50 NU SLECHTS Aanvraagformulier Fa. C. van Maren Bloemendaal Smaken verschillen Athletiek voor de Haarlemse bedrijven Koningin bezocht afscheidsvoorstelling van Rika Hopper Lia Dorana van Wim Kan naar Rotterdams Toneel Zuster Maria Agnes onverwacht overleden Prijsstijgingen overalmaar. DISPENSER „goeie morgenbegint met Gillette! Burgerlijke Stand van Haarlem „Een dag aan zee" Hoe laat landt eerste helicopter in Zandvoort? DONDERDAG 25 MAART 1954 -HAARLEMS DAGBLAD UPRECLLTL HAARLEMSCHE COURANT - 8 DE GEMEENTERAAD VAN HAARLEM verscheen Woensdagmiddag volledig aan de start voor de behandeling van zevenentwintig punten. Twaalf ervan werden zonder bespreking goedgekeurd; over een aantal werden enkele vragen gesteld en veel aan dacht besteedde de raad aan de Handelsavondschool, aan de aankoop van drie per sonenauto's en aan de verbetering van de straatverlichting, waarbij tevens betrokken was de verlichting van historische gebouwen in de bollentijd en tijdens de zomer - vacantie. Deze punten werden conform het voorstel goedgekeurd. Een keer moest gestemd worden en wel over het initiatief-voorstel om alsnog een perceel grond aan de Kerkhofstraat te verkopen. Met 2117 stemmen werd het voorstel aanvaard; één der leden was tijdens de stemming niet in de zaal. Eerste vrouwelijk hoofd bij g.o.l. onderwijs Alvorens tot de benoemingen over te gaan, zeide de heer Van der Giessen (Arbeid) met vreugde geconstateerd te hebben, dat als eerste op de voordracht voor de benoeming van een hoofd aan de Van Zeggelenschool II (gewoon openbaar lager onderwijs) een vrouw staat. Mogelijk zouden er al eerder vrouwelijke hoofden benoemd zijn, doch er waren nooit vrouwe lijke candidaten. Spreker hoopte, dat als de eerste voorgedragene benoemd wordt, het dat vrouwen nooit solliciteerden. Aan me juffrouw Van der Vliet hadden B. en W. gevraagd te solliciteren. Wethouder Geluk (Arbeid) merkte op, dat er reeds vrouwelijke hoofden zijn (be halve de kleuterscholen, de Van Voort- huyzenschool en de Meisjes H.B.S.). Dat er bij het gewoon openbaar lager onderwijs geen vrouwelijke hoofden zijn, komt door dat vrouwen nooit solliciteren. Aan mejuf frouw Van der Vliet hadden B. en W. ge vraagd te solliciteren. Met algemene stemmen werd mejuffrouw E. van der Vliet benoemd. Tot hoofd van de Mr. J. H. Thielschool werd benoemd de heer H. E. Gottschal te Hendrik Ido Am bacht; tot tijdelijk lerares Frans aan het Coornhertlyeeum mevrouw J. A. de Lange te Bergen; tot leraar in de geschiedenis aan de H.B.S. b met vijfjarige cursus de heer G. Wijling te Woerden en tot vakonder wijzer in de lichamelijke oefening bij het openbaar lager onderwijs de heer J. N. Kroon te Haarlem. Aan de heer J. van Uden werd eervol ontslag verleend als hoofd van de school „Buitenrust". Gebruik van oude leesboekjes Een brief van het hoofd van de Lorentz- school met betrekking tot het gebruiken van oude leesboekjes aan die school was voor mejuffrouw B ol s i u s (K.V.P.) aan leiding op te merken, dat het weinig ele gant van een onderwijzeres van de school ADVERTENTIE ...maar alles smaakt beter met REMIA MARGARINE. Tot voor kort werden er in Haarlem ath- letiekwedstrijden gehouden om het jeugd kampioenschap van Haarlem voor degenen, die geen lid waren van de K.N.A.U. Deze wedstrijden werden jaarlijks georganiseerd door de HAS „Haarlem". Thans is hierin verandering gekomen. Op suggestie van het bureau voor lichamelijke opvoeding in Haarlem is een afzonderlijke commissie voor schoolathletiek in het leven geroepen, die thans uitsluitend wedstrijden voor scholie ren gaat organiseren. In wezen blijft de toe stand zoals zij was. alleen zullen geen jeugdige athleten uit het bedrijfsleven in Haarlem meer kunnen deelnemen. Dit wordt uiteraard ten zeerste betreurd. Daarom is men van plan dit jaar voor ath leten uit het Haarlems bedrijfsleven toch athletiekwedstrijden te houden. Zo heeft het bestuur van HAV „Haarlem" voorgesteld jeugdwedstrijden (tot negentien jaar) te gaan houden en wedstrijden voor ouderen op Za terdagmiddag. Een keuze kan daarbij wor den gemaakt uit een paar loop-, werp-, en springnummers, waarbij bepaald is dat iedere deelnemer ten hoogste san twee nummers kan meedoen. Verder is men van plan om aan het einde van zo'n athletiekmiddag bij voorbeeld een estafette voor de bedrijven onderling te houden over bijvoorbeeld 800, 400, 200, 100 meter. Blijkt er ook voldoende belangstelling te bestaan voor dames- en meisjesathletiek, dan zal de HAV „Haar lem" samen met de DAB „Gita" ook voor deze categorie wedstrijden organiseren. is geweest om een raadslid in te lichten over de leesboekjes. Zij had het volste recht zich te beklagen bij het hoofd en als zij bij deze geen gehoor kreeg, kon zij zich tot de autoriteiten wenden. Nu de kwestie in de raad is gekomen heeft zij volgens spreekster de school, het hoofd en zich zelf geen dienst bewezen. Mr. Proper (Comm.) meende, dat raadsleden wel degelijk het recht hebben te informeren en vroeg geld beschikbaar te stellen voor nieuwe boeken, als het nodig is. Mevrouw Van der Wall (Arbeid) merkte op, dat bij de behandeling van de kwestie de heer Voogd niet de naam van de school en van het hoofd genoemd heeft. Het was zijn bedoeling niet critiek uit te oefenen op het hoofd. Spreekster onthulde, dat de onderwijzeres een vriendin van haar is, die het boekje na overleg met haar hoofd haar ter inzage heeft gegeven. Wethouder Geluk zeide, dat het hoofd der school het slachtoffer is geworden van het feit, dat het boekje niet verwijderd is; het stond wel in de kast, maar het werd niet meer gebruikt. Hij betreurde het, dat de zaak thans in het openbaar behandeld moet worden, omdat men een verkeerd beeld krijgt. Wat de leermiddelen betreft, merkte de wethouder op, dat Haarlem een goed figuur slaat in vergelijking met andere gemeenten. Tenslotte zeide spreker, dat het beter was geweest de zaak met B. en W. te bespreken. De heer Voogd (Arbeid) betoogde, dat hij zorgvuldig de naam van de school ver meden had, waarna de brief voor kennis geving werd aangenomen. Handelsavondschool Nadat diverse leden opmerkingen hadden gemaakt werd de verordening op de heffing en de invordering van schoolgeld voor het volgen van onderwijs aan de gemeentelijke handelsavondschool tot opleiding voor de diploma's handelscorrespondentie in de Nederlandse en vreemde talen, goedge keurd. Wachtgeld cn pensioenen aan wethouders Het voorstel tot wijziging van de ver ordening regelende het verlenen van wachtgeld en pensioen aan wethouders na hun aftreden en van pensioen aan hun weduwen en wezen werd goedgekeurd met de stemmen van de leden der V.V.D.-frac- tie en de heer W e n s i n g (C.H.) tegen. De bezwaren van deze leden waren tegen het feit, dat het maximum pensioen verkregen wordt nadat de wethouder zijn ambt gedu rende acht jaren heeft vervuld; zij wensten een tijd van tien jaren. Bijzonder kleuteronderwijs Bij het voorstel tot het verlenen van een subsidie aan het bestuur van de Vereniging „Rehoboth" ten behoeve van de door deze vereniging te stichten kleuterschool aan de Muiderslotweg dankte de heer Spek het college voor het indienen er van, waar na het goedgekeurd werd. Sanering Rozenpriëel B. en W. stelden voor de aankoop van een vijftal woningen aan de Tulpenstraat en de Rozenprieelstraat. De heer Henne- velt (Comm.) vroeg de huurverhoging niet toe te passen; ir. Stoffels (V.V.D.) achtte het nog niet nodig de huizen aan te kopen, omdat het nog niet zeker is, wan neer de sanering van het Rozenprieel, die overigens urgent is, verwezenlijkt wordt. De heer G o e d e e (Arbeid) zeide, dat aan koop op het juiste ogenblik moet geschie den en in de toekomst zal het niet gemak kelijk zijn over de huizen te beschikken. WethouderH a p p (Arbeid) was van mening, dat als in de verste verte niet te zeggen is wanneer tot sanering zal worden overgegaan, hij het eens zou zijn met de heer Stoffels. Het is echter te hopen, dat de plannen zo spoedig mogelijk gereed komen en daarom is het van belang, dat de gemeente eigenares is van de huizen. Zij zal de woningen opknappen en dat kan niet van alle particuliere eigenaars, die weten, dat de huizen in de toekomst verdwijnen, gezegd worden. Er is wel reden de huur verhoging toe te passen. Voor de derde keer.... Voor de derde keer kwam aan de orde een voorstel (thans van de raadsleden J. A. Schippers, mevrouw mr. Scheltema, D. A. J. Spek en mr. Proper) om een perceel grond aan de Kerkhofstraat te verkopen. De heer M e n s i n k (Arbeid) herinnerde aan de bezwaren, die de heer Goedee namens de fractie reeds kenbaar gemaakt heeft tegen de verkoop. In de toekomst zal de gemeente de grond nodig hebben en daarom is de fractie tegen verkoop. Het voorstel werd thans aangenomen met 21 tegen 17 stemmen. Met de zestien leden van de fractie van de Partij van de Arbeid stemde wethouder Bakker tegen. Aankoop auto's B. en W. vroegen de raad machtiging tot aankoop van drie auto's, waarvan twee bestemd zijn voor het college; de kosten worden op ƒ35.400 geraamd. Nadat mr. W e n s i n g (C.H.) om nadere inlichtingen had gevraagd, merkte me vrouw mr. Scheltema (V.V.D.) op, dat de begroting haar te hoog leek. De ver koopwaarde van drie gebruikte auto's achtte zij 3000 te laag. Het aangevraagde crediet kan met 10.000 verminderd worden. De heer Schippers (K.V.P.) nam aan, dat het gevraagde crediet het maxi mum bedrag is. Waarschijnlijk zullen de uitgaven veel lager zijn dan voorgesteld wordt. De heer Albrecht (Arbeid) vroeg eveneens geen te hoge uitgaven te doen. De heer Angenent (K.V.P.) ant woordde als wethouder van de bedrijven de vragen. Gebleken is, dat het college minstens twee auto's nodig heeft. De thans in gebruik zijnde zijn niet meer bedrijfs- zeker en dienen vervangen te worden. Spreker gaf toe, dat het gevraagde bedrag hoog is, maar het moet als maximum be schouwd worden. Gehoopt wordt dat de oude auto's tegen een behoorlijke prijs ver kocht kunnen worden. Het voorstel werd hierna met algemene stemmen goedgekeurd. Verbetering gebouw HBS a Bij het voorstel om een crediet van 157.000 beschikbaar te stellen voor het doen aanbrengen van een centrale warm waterverwarming in het gebouw van de H.B.S. A zeide de heer W i 11 e m s e (Ar beid), dat de lokalen koud zijn, kalk valt van de muren, het interieur moet geschil derd worden en de verlichting is slecht. Kunnen alle werken niet gelijktijdig uit gevoerd worden? Wethouder Geluk deelde mee, dat het niet mogelijk is alle werken gelijktijdig uit te voeren. Anders moet het gebouw enkele maanden gesloten worden en de leerlingen kunnen niet in andere scholen onderge bracht worden wegens gebrek aan ruimte. De verwarming zal in de zomervacantie aangebracht worden en in de volgende zomervacantie zullen andere voorzieningen, bijvoorbeeld de verlichting, worden ge troffen. Lesauto's brengen gevaar Wethouder Happé zegde mr. dr. Schreurs (K.V.P.) toe, dat nagegaan zal worden of de ingang van de speeltuin op het Wilsonsplein verplaatst kan worden, als de afrastering vernieuwd wordt. De heer Schreurs had gewezen op het ge vaar voor kinderen, omdat er vele lesauto's in de omgeving rijden. Verlichting van de stad Het voorstel van B. en W. om zich te ver enigen met het plan een aantal monumen tale gebouwen en markante punten in de stad permanent te verlichten en een be drag van 10.170 beschikbaar te stellen voor het uitbreiden van de bloemversiering was voor de heer Schippers aanleiding om op te merken, dat hij verbetering van de straatverlichting toejuichte, maar hij vroeg of deze gekoppeld moet worden aan verlichting van gebouwen. De bloemver siering dient uitgebreid te worden, doch hij vroeg zich af of het noodzakelijk is zo ver te gaan, als voorgesteld wordt. Spreker vroeg aandacht voor het reinigen van trot toirs en wegen. De heer Albrecht wilde een verlich- I ting van gebouwen op hoogtijdagen, echter niet van eind Maart tot September. Op zomeravonden gaat er van historische ge bouwen meer bekoring uit als ze niet ver licht zijn. Wethouder Angenent zeide, dat de straatverlichting in de toekomst verbeterd zal worden; oude gaslantaarns worden ver vangen door electrische verlichting. Begon nen wordt in het centrum en dan zijn de buitenwijken aan de beurt. Verlichting van historische gebouwen achtte spreker van belang voor stadgenoten en toeristen in de bollentijd en in de zomervacantie. Voor het In de tekeningen van Landeboom treden, reinigen van trottoirs en wegen wordt per soneel aangesteld. Voorlopig voor een jaar werd het voor. stel aanvaard. Hoofdambtenaar voor kunstzaken? De heer Voogd zeide geen bezwaar te hebben tegen het voorstel, het verzoek van Ook kunstminnend Utrecht heeft de ge legenheid aangegrepen de 76-jariige actrice Rika Hopper te huldigen bij haar afscheids voorstelling die Woensdagavond in de Stadsschouwburg plaats had. Voor de scheidende actrice was het een grote eer dat Koningin Juliana de voorstelling van het stuk „Anastatia" door de toneelgroep Theater kwam bijwonen. Hare Majesteit werd ontvangen door de Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht en me vrouw Reinalda. Rika Hopper, stormachtig toegejuicht, werd na afloop gehuldigd met bloemen en geschenken, haar aangeboden door woord voerders van een Utrechts en een Biltho- vens comité en van Utrechtse studenten kringen. Naar wij vernemen zal Lia Dorana, na beëindiging van haaf verbintenis bij Wim Kan, voorlopig het cabaret verlaten en van 1 Januari 1955 af déél uitmaken van het Rotterdams Toneel onder directie van An ton Ruys. In een autobus van de NZH is Woens dagmorgen onverwacht overleden zuster Maria Agnes, wonende in het Sint Lucia- klooster aan de Kloosterstraat Zij bereik te de leeftijd van 71 jaar. Een groot aantal jaren was zij verbonden aan de fröbel school aan de Generaal de la Reystraat. de Beroepsvereniging van Beeldende Kun stenaars om voor de versiering van nieuwe daarvoor in aanmerking komende werken een gedeelte van de bouwsom te reser veren, voor kennisgeving aan te nemen. Hij had echter bij de adviezen een advies van een deskundige op het gebied van de kunst gemist. Dat komt doordat Haarlem geen hoofdambtenaar voor kunstzaken heeft. Dit achtte hij onjuist en spreker beval de be noeming aan. Wethouder Geluk deelde mee, dat B. en W. in hun vergadering van Dinsdag aandacht aan het feit hebben besteed. Een onderzoek wordt ingesteld. Andere punten B. en W. werd een crediet verleend van 10.600 voor het verbouwen van de schuur aan het Houtmanpad 8a tot woning met werkplaats voor een kunstenaar; een cre diet voor het stichten, bouwen en inrichten van een houten schoolgebouw op een ter rein aan de Vondelweg en een crediet van 3.530 voor verbetering van de verlichting in de Stadsschouwburg. Besloten werd tot verkoop van grond aan de Phoenixstraat aan de heer J. J. Hensen; de grond is be stemd voor de bouw van een confectie- atelier. ADVERTENTIE Ga nu over op Gillette De be roemde Blauwe Gillette mesjes hebben de scherpste snijkanten ter wereld. Zij zijn voordelig omdat ze zo lang meegaan en U scheert zich werkelijk perfect. ScheertU vol gens de moderne Gillette methode Het wereldbekende Gillette 32" scheerapparaat met 2 Blauwe Gillette mesjes: slechts f 1,10. met 10 mesjes nu voor Pakje van 5 HAARLEM, 24 Maart 1954 ONDERTROUWD: E. Matthiesen en A. C. Botti; H. G. van der Horst en A. Raaphorst; A. J. Eland en A. G. Kamp; H. S. K. Hame- lijnck en N. de Looze; J. E. van Haarlem en M. K. van der Kooi; P. B. Bouwens en J. Hendriks; D. A.' Schoen en G. M. Metselaar; N. J. Kors en M. E. L. Kemperman; D. C. Grimmon en H. van Staalen. GEHUWD: 24 Mrt, C. A. M. Commissaris en H. Th. Surendonk;. P. J. Hensen en C. G. C. van Koningshoven; A. W. Klinkenberg en A. M. Mantje; P. Metten en C. J. Pol- fliet; C. A. Seders en J. C. Bank; G. H. Vlieg en J. C. B. C. Vis Dieperink; G. van Blanken en A. Angenent; J. C. 't Hart en J. M. van Rhijn; J. Groes en A. van Heel; P. J. Ver hallen en A. R. Pattes; H. Chr. van Osch en H. M. Tuijn; A. Vermeer en J. Kouwenhoven; H. Helder en A. van den Boogaard; S. J. Heeremans en W. C. Fictoor. BEVALLEN van een zoon: 23 Mrt, A. P. Blom—Faber; 24 Mrt, H. van Egdom— Franssen; E. Chr. van der PeetBotter; M. VisserKieft: M. A. Nelisvan Loon. BEVALLEN van een dcohter: 23 Mrt, J. Knot—Koopmans; A. B. Beekhuijsvan Kleeff; 24 Mrt. A. Casteleinvan der Plas. OVERLEDEN: 20 Mrt, T. Post, 64 j„ Maer- ten van Heemskerkstraat; 23 Mrt, P. J. Schreuder, 83 j., Raamvest; M. C. A. Valk Terpoorten, 67 j., Popelingstraat. Ondergetekende Naam: Straat: Plaats: wenst zich met Ingang van te abonneren op Haarlems Dagblad OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 6.50 per kwartaal// 0.50 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Zij. die zich met Ingang van l April 1954 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 31 Maart 1954 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's. dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen De Haarlemse raad heeft gistermiddag het eerste vrouwelijke hoofd benoenï'd aan een school voor gewoon openbaar lager onderwijs. Het is mejuffrouw E. van der Vliet, die de scepter zal zwaaien over de Tweede Van Zeggelenschool in Haarlem-Oost. Het nieuwe hoofd werd in Sassenheim geboren en tot onderwijzeres opgeleid aan de Rijkskweekschool te Haarlem. Tot 1948 werkte zij aan de lagere school van Uithoorn, vervolgens werd zij aan de Van Zeggelenschool tot onderwijzeres benoemd. De fotograaf maakte vanmorgen een plaatje van het nieuwe hoofd en haar kinderen. De uitbeelding van het demonische is altijd een uiting van religieus gevoel. De verwoesting, door „het kwade" aan de ziel toegebracht, wordt afzichtelijk in het licht der religieuze heilsverwachting Alleen van deze gezichtshoek uit zijn de tekeningen van D. Lindeboom, die thans in ,,'t Huis met de Kogel" zijn tentoongesteld, te be naderen en „leesoaar". De vraag of een kunstenaar uit inner lijke gekweldheid of uit mededogen tot dergelijke verbeeldingen gedreven wordt, behoeft hier niet gesteld te worden. Houdt hij de beschouwer een spiegel voor, opdat deze de demonische krachten, die zonder ooit af te laten de ziel belagen, zal herken nen en bestrijden? Dit zou een moralis tische tendenz zijn. De heer Lindeboom zegt zelf, dat de hier getoonde afbeeldin gen al tekenend zijn ontstaan en dat de toegevoegde titels der afzonderlijke bladen niet meer dan een poging tot verduidelij king zijn. Nu is het zo, dat de helse gedrochten, die Jeroen Bosch schilderde in een tijd, waar in de Middeleeuws-Christelijke levensbe schouwing de gedachtenwereld nog be heerste, toen moraal-theologisch verstaan werden, doch de moderne psychologie heeft deze voorstellingen terecht of ten onrech te, als uitingen van het onderbewustzijn gekwalificeerd. De gestalte, waarin Lindeboom de „boze geest" laat verschijnen, vertoont overeen komstige trekken met de gevormde voor stelling van de duivel, zoals die zich sinds eeuwen in de Christelijke uitdrukkings wijze voordoet. Ons gevoel voor het grieze lige, dat opgewekt wordt door het zien of aanraken van bepaalde diieren en planten, als reptielen, spinnen, slakken, varens of 1 lianen, starnt vermoedelijk uit een zeer ver verleden. Als „teken" voor het kwade kan het een individuele of religieus-collectieve waarde krijgen. In de tekeningen, van Lindeboom treden, bewust of onbewust, soortgelijke attributen naar voren. Het schijnbaar levenloze, als lang dor haar, de door ouderdom getaande en verrimpelde huid van het menselijk gelaat, niet gemerkt door het actieve leven, maar verteerd door innerlijke verschroeiïng, treft men op verscheidene bladen aan. In een uiterst verfijnde techniek, waar in de toonwaarden subtiel, de lineatuur tot aan het uiterste gespannen is, geeft hij zijn fantasieën gestalte. Of hij de mensen met deze werken kan treffen, zal voor een groot deel afhangen van de persoonlijke gesteldheid van de beschouwer. Een feit is, dat hij in zijn precieuze tekenwijze een treffende voertaal heeft gevonden om zich kenbaar te maken. Deze tekeningen daar om afzonderlijk van een aesthetisch stand punt ook nog te willen benaderen, dunkt mij, gezien de omstandigheid dat vorm en inhoud elkaar volledig dekken, overbodig. OTTO B. DE KAT ADVERTENTIE S P A R T A - J. L. O. de bromfiets met het grootste klimvermogen geheel compleet ƒ535 OVERVEEN In de wijk „Over 't Spoor" te Hilversum, waar ruim 35.000 mensen wonen, hebben de Nederlandse Spoorwegen een hulpstation in gebruik, genomen. Verbetering Daar de eerste alinea van de critiek op het door de Haagse Comedie vertoonde spel „Een dag aan zee" (Dinsdag voor de Heemsteedse Kunstkring) onleesbaar ver minkt in de krant is gekomen, laten wij thans een verbeterde versie hiervan vol gen: Norman C. Hunter zal er zo langzamer hand wel aan gewend zijn geraakt de En gelse Tsjechov te worden genoemd. Hij heeft het er trouwens zelf naar gemaakt, want speciaal de eei'ste bedrijven van zijn stukken vertonen een sterke uiterlijke ge lijkenis met de waarschijnlijk onovertref bare voorbeelden van de Russische mees ter. Van enige innerlijke verwantschap is echter nauwelijks sprake, zodat de nage bootste „methode" niet alleen geen vol doening schenkt, maar bovendien onhoud baar blijkt. De zogenaamde „indirecte ac tie" vindt men uitvoerig toegepast in de expositie van zijn stukken, die zich ver volgens echter ontwikkelen als heel ge wone huiselijke drama's. Prijsvraag Het bestuur van de jubilerende gym nastiekvereniging „Oefening staalt spieren" hee>; het plan opgevat, een prijsvraag uit te schrijven hoe laat bij de opening van de helicopterdienst naar Zandvoort op Zaterdag 10 April het eerste hefschroefvliegtuig op het Caravan-terrein zal landen. De burgemeester heeft met dit originele idee reeds zijn instemming betuigd. Nadere bijzonderheden zullen door de voorzitter van de feestcommissie,, dr. J. v-, d. Meer, binnen kort worden bekend gemaakt. Achttien landbouwers, eigenaren van landerijen in het Staphorsterveld onder Zwartsluis, hebben besloten vrijwillig een broedreservaat voor weidevogels te vormen. Zij zullen voor hun terreinen geen vergun ningen meer verlenen tot het zoeken van eieren. Men heeft de laatste jaren geconsta teerd, dat het aantal weidevogels in deze streek voortdurend kleiner wordt. Het Werkcomité voor opvoeding tot democratie zal op 13, 14 en 15 April zijn zevende studieconferentie houden in de Internationale School voor Wijsbegeerte te Amersfoort. Het onderwerp voor de confe rentie is de technische vorming in de mo derne democratische samenleving. De gemeentebesturen op Walcheren en in West Zeeuws-Vlaanderen hebben den commissie ingesteld tot bestudering van de problemen, welke zullen rijzen bij de uit voering van het Drie-eilandenplan en het Deltaplan. Zij zal nagaan of deze plannen in overeenstemming zijn met de belangen van de door haar vertegenwoordigde ge bieden. Voor de Italiaanse radio-omroep heeft minister-president dr. W. Drees een korte gelukwens uitgesproken ter gelegenheid van de 80ste verjaardag van de Italiaanse pre sident Einaudi. Minister Drees memoreerde de bijzondere vriendschapsbanden tussen Italië en Nederland welke door de over stromingsrampen in beide landen en door de spontane reacties van hulpverléning één bijzonder accent hebben gekregen. -In een textielfabriek te Haaksbergen is gisteren brand uitgebroken. De viltklanderij der fabriek is geheel uitgebrand. Het vutfr, dat vermoedelijk is ontstaan doordat che micaliën in een vat explodeerden, werd ge blust door de fabrieksbrandweer en die van Enschedé. Het gebouw liep veel waterschade op. In de gehele fabriek werken ongeveer 1000 arbeiders, waarvan 100 in de viltklan derij. De overige afdelingen van de fabriek kunnen normaal doorwerken. Te Zutphen heeft brand gewoed in een pakhuis van de papiergroothandel M. Groen aan de Haltestraat. De bx-andweer was in drie kwartier het vuur meester. Een groot deel van de opgeslagen voorraad papier is verloren gegaan. Het pakhuis liep veel brand- en watei-schade op. Prins Bernhard heeft het erevoorzitter schap aanvaard van het ere-comité tot op richting van eert nationaal monument ter nagedachtenis van dr. A. Plesman. Binnen kort zullen enige beeldhouwei-s worden aangezocht een ontwerp voor het monument te vervaardigen. De twaalfjarige Hans Hoogendam uit Delft heeft van het hoofdbestuur van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren een onderscheiding gekregen voor een daad van dierenliefde. Op een koude Januaridag van dit jaar had Hans een lammetje, dat in een sloot was geraakt, van de verdrinkingsdood gered. HAARLEM EN OMGEVING De Engelse blues-zangeres en wasbord- bespeelster, Beryl Bryden, zal Vrijdagavond 26 Maart optreden voor de Haarlemse Jazz Club in de dansschool Schroder aan de Raamsingel 16. Het huisorkest van H. J. C. de „Jig Rhythm Club" zal haar begeleiden. De heer E. v. d. Berg uit Amsterdam is benoemd tot onderwijzer aan de Christe lijke school aan de Zomervaart in Haarlem. De heer L. Oostinga, monteur P.T.T. te Haarlem is benoemd tot monteur le klasse. De heer A. Otten te Haarlem is be noemd tot magazijnbediende P.T.T. (Voor dien werkzaam op arbeidsovereenkomst). De heer M. Galjaard, tijdelijk schrijver ter belastinginspectie 2e afdeling Haarlem is eervol ontslag verleend. De heer L. L. van Sikkelerus, commies- titulair belastingkantoor Haarlem, is eervol ontslag verleend per 1 Juni 1954. De heer R. A. Veenstra, adjunct-accoun tant le klasse bij de Rijksaccountantsdienst te Haarlem, is benoemd tot accountant. Toen de elf-jarige Martinus Ringers Woensdag om twaalf uur van het trottoir van het Nagtzaamplein stapte, werd hij aan gereden door een twaalf-jarige wielrijder. De jongen werd omver gereden en brak zijn been. De jongen is in de Mariastichting ter verpleging pogenomen. ADVERTENTIE Kamgaren Herencostuums de modernste kleuren stoffen en alle in de allernieuwste dessins 89.00, 98.00, 109.00 en hoger Gen. Cronjéstraat la-lb Telefoon 16045 BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: E. E. A. M. Strack van Schxjndel—Tepe, z.; E. J. F. Kieverlaan— 5fmTclc' F- E- Hoedemaker—Overakker, d.; J. M. A. ter Beest—Limonard, d.; H. Rit- ter—Rexlingh, z. ONDERTROUWD: H. Assendorp en A. Geervliet. OVERLEDEN: A. de Groot, 73 j.: J. Hoe ven—de Bruin, 59 j.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 8