Alexander Brailovsky repeteert Vele personen zouden deel van skelet hebben gezien CORONA ROYAL Brillenspechlist Schmidt P.T.T. weigerde „huis aan huis"-bezorging Amsterdamse Beurs A an vraag form ulier Film voor de H.K.G. JAN VAN DER PIGGE Kort en bondig J «VRIJDAG 2 6 MAART 1954 H. van der Linden houdt expositie in Rotterdam Week van bezinning in Kathedrale Basiliek Jacques Fath overwerkt Kort geding van Haarlemse firma tegen Staatsbedrijf MODERN PORTRAIT SERVICE Poetser liep tegen tramonderstel aan Verkoop van huizen Het raadsel van de Gortestraat Dèt is Ook vluchten op werkdagen op het programma „Oscar" voor Audrey Hepburn Scheepvaart Dr. Steiner sprak over rheumatiekbestrijding Burgerlijke Stand van Haarlem Hedenmorgen kwart over tien arriveerde de wereldvermaarde, van origine Poolse, thans Amerikaanse pianist Alexander Brailovsky in het Haarlemse Concert gebouw, waar hij he denavond met het Noordhollands Phil- harmonisch Orkest 't eerste pianoconcert van Chopin en het tweede van Rachma- ninov zal vertolken. Op de joto ziet men hem tijdens de onmid dellijk na zijn aan komst begonnen re petitie, in hemdsmou wen onder een rode slip-over, aan de spe ciaal voor deze gele- jenheid uit Den Haag jekomen Steinway- ■jleugel. De dirigent s Toon Verhey. Dit vordt het enige con cert, tevens zijn eer- te in Haarlem, dat brailovsky in ons land net orkest zal geven, 'n Amsterdam volgt •nkel nog een recital, laama zet Brailovsky :ijn Europese tournee mort. De Haarlemse schilder Henk van der Linden houdt van 27 Maart tot 17 April een expositie in het kunstcentrum ,,'t Ven ster" aan de Gouvernestraat te Rotterdam. Zaterdagmiddag wordt de tentoonstelling door de heer P. C. J. Reyne geopend. In de Kathedrale Basiliek van St. Bavo aan de Leidsevaart te Haarlem wordt mo menteel een missie gehouden door vier paters redemptoristen. De laatste week van deze missie (28 Maart4 April) is een week van bezinning en verdieping voor allen. Zondagavond 28 Maart om half acht zal deze week van godsdienstige vernieuwing ge opend worden met een preek over de be tekenis van het leven; op de werkdagen worden de preken gehouden 's avonds om half negen. Deze oefeningen duren één uur. De Parijse modekoning Jacques Fath is overwerkt en moet op medisch advies rust houden. Derhalve zal hij de show van zijn huis op 10 en 11 April in kasteel Oud-Was senaar te Wassenaar niet zelf kunnen bij wonen. Zijn medewerkers zullen bij hun verblijf hier te lande een bezoek aan de Keuken hof brengen. Voor de president van de Haagse recht bank is Vrijdagmorgen in kort geding be handeld de zaak van het bureau voor Marktonderzoek en Reclamediensten Vier hand te Haarlem tegen het staatsbedrijf van de PTT. Genoemde firma, die reclamewerk verspreidt, had de PTT gedagvaard omdat deze geweigerd had ongefrankeerde stuk ken van d'it bureau huis aan huis te be zorgen. i Mr. H. J. Pot uit Haarlem, die voor de firma Vierhand optrad, betoogde dat de PTT verplicht was om dit soort stukken te vervoeren en dat hier niet gesproken kon worden van aanneming van werk, zoals het staatsbedrijf beweerde. De algemene voorziening van de PTT is er ten behoeve van het publiek en niet ten behoeve van de overheidskassen. Ook deze ongefrankeerde huis-aan-huis-bezorging berust op wettelijke bepalingen. Mr. E. Drooglever Fortuyn, die voor de PTT optrad, stelde dat het bezorgen van ongeadresseerde stukken huis aan huis niet tot het monopolie der PTT behoort. Dit werk kan door iedereen geschieden en wanneer de PTT zulks doet, geschiedt dit in vrije concurrentie met andere vervoers bedrijven. De PTT is derhalve volkomen vrij om deze bezorging te doen dan wel te weigeren. In dit geval berustte de weige ring op commerciële overwegingen, omdat de» firma Vierhand zelf bezorgde in die rayons, waar zij dit voordeliger kon doen, maar de. bezorging door de PTT wilde doen geschieden in die districten, waar zij van de bezorging geen profijt trok. Uitspraak op 31 Maart. ADVERTENTIE MIRROFLEX SYSTEEM Uw beste portret op de prettigste manier b Schoterweg t/o de «©O*/O ft O tO Ripper dakazerne. De 54-jarige poetser H. S. liep gistermid dag in een werkput van de N.Z.H.-remise aan de Leidsevaart met zijn hoofd tegen het onderstel van een tramwagen aan. Een lid van de bedrijfsongevallendienst consta teerde een hersenschudding, waarna H. S. per ziekenwagen naar de Maria-stichting werd vervoerd, waar hij ter verpleging is opgenomen. De uitslag van de verkoping van huizen in het Notarishuis luidt: Floraplein 24, Haarlem f9000, A. Volkers qq.; Allard Piersonstraat 30 f6630, D. J. van Rijn qq.; Brouwersstraat 54, 56, 58, 60, 62, 64 f 8750, H. I. v. Goor; Jan Steenstraat 21, f 1550, N.N.; Jan steenstraat 23, f 1600, N. N.; Jan Steenstraat 25 f1700, N. N.; Jan Steenstraat 27, f 1650, A. v. d. Putten qq.; Jan Steenstraat 29, f 1750, A. v. d. Putten qq.; Jan Steenstraat 31 f 1850, A. v. d. Putten qq.; Jan Steenstraat 33 f 1950, A. v. d. Putten qq.; Jan Steenstraat 35, f 1900. A. v. d. Putten qq.; Jan Steenstraat 37 f 1400, K. Jongert; Zandvoortselaan 46, f 5200, H. M. Saanders qq.; Ged. Schalkburger- gracht 9, hoek Colensostraat 39 rd en 41 rd f 10.500, N. N.; van Marumstraat 25 zw. en rd, niet geveild; Badelochstraat 3 en 5 f12.015, N. N. Na onze publicatie in ons blad van Woensdag j.l. is in de zaak van het door de kun stenaars gevonden skelet, dat naar hun zeggen kort na hun intrek in het perceel aan de Gortestraat in Juli 1950 onder de vloer van de achterkamer werd aangetroffen en de geheimzinnige verdwijning daarop van de stoffelijke resten, tot op heden weinig licht gekomen. Toch hebben wij de indruk dat de politie aan de door de kunstenaars gedane mededelingen meer waarde hecht dan tot nog toe het geval zou zijn geweest. Gisteren werden door drie getuigen op het politiebureau verklaringen afgelegd, waar uit de aannemelijkheid zou zijn ontstaan van de beweringen van de kunstenaars om trent het armbot, dat enige tijd op het binnenplaatsje in een emmer zou hebben gestaan. Een der getuigen, die opgaf biologie gestudeerd te hebben, zou echter op dat punt weinig positief zijn geweest. De politie heeft de artisten gisteravond opnieuw aan een verhoor onderworpen. Hierbij zou echter weinig nieuws uit de bus gekomen zijn. Wel hebben de kunste naars mededelingen gedaan, welke meer dan tot nog toe het geval was de aan dacht vestigen op de verhuurder. Naar beiden zeiden beschikte de verhuurder zo wel over de sleutel van het pand waarin de vondst zou zijn gedaan, als over die van 't perceel ter rechterzijde, dat door hem als hoofdhuurder werd onderverhuurd. Hier door- zou hij doorlopend toegang hebben gehad tot beide woningen. In de woning van de kunstenaars had hij bovendien een opslagplaats in gebruik, waarin zich een hoeveelheid tegels zou bevinden. Naar beide kunstenaars verklaarden, zou de verhuurder niet altijd op even discrete wijze van dit toegangsrecht gebruik heb ben gemaakt. Het kwam, zo zeiden zij, herhaalde malen voor dat zij hem des nachts in hun woning aantroffen. Een maal werd hij op het toilet aangetroffen, waar hij zijn toevlucht toe genomen zou hebben, toen hij de artisten de trap af hoorde komen, die een onderzoek kwamen instellen naar het gestommel dat zij be neden hoorden. In 1952 werd door hen bij de politie aan gifte gedaan van het feit dat het slot aan de voordeur was geforceerd. De verhuur der werd hiervoor ter verantwoording ge roepen en kon volstaan met de in ont vangstneming van een reprimande, terwijl de artisten werd aangeraden om van een gerechtelijke vervolging af te zien. Vele getuigen bij de hand Behalve de beweerde verdwijning van het skelet Staat men ook nog voor de ont vreemding van de emmer op het binnen plaatsje, waarin het armbot gedeponeerd zou zijn. Vast staat dat deze emmer tot on geveer Juli verleden jaar aanwezig was. Slotkoers Openings gisteren koersen 5-314 Nederl.'47 9615/i» 97 \.K.U 206)4 207)4 Jnilever 271 274 3hilips Gloeil. 266)4 267 Con. Petroleum 444 y, 450 Vdam Rubber 127 130 Soil Amer. Lijn 15214 152 M. Scheepv. Unie 136)4 137)4 H.V.A 121 122 Deli Mij 109 Vt 112 Amsterd. Bank 186)4 186)4 "•led. Handel Mij 177 177)4 Rotterd. Bank 176 H 176)4 Twentsche Bank 188 188 Anaconda Copper 32 X 32 Bethlehem Steel 54 54)4 Republic Steel 48)4 48)4 Shell Union 89)4 89% Tidewater 20% 21 U. S. Steel 401/., 40 Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met Ingang van te abonneren op Haarlems Dagblad OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT k f 6.50 per kwartaal// 0.50 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Zij. die zich met ingang van l April 1954 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 31 Maart 1954 gratis. Dit geidt, alleen voor nieuwe kwartaalabonné's. dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen Omtrent het exacte tijdstip van verdwij ning is niets met zekerheid te berichten. De vermissing kwam verleden week pas aan het licht, toen ter plaatse het politieel onderzoek werd ingesteld. Het binnen plaatsje is niet alleen uit de bijbehorende woning bereikbaar, maar zowel het perceel ernaast als de achterzijde bieden de moge lijkheid daartoe. Er zijn dus vele theorieën op te werpen over deze verdwijning. Be langrijk is intussen dat talrijke personen, die in de loop der tijd bij de artisten te gast waren, zouden kunnen getuigen dat het bot zich inderdaad aldaar heeft bevonden. De politie houdt er momenteel nog reke ning mee dat een rancune aan de zijde der artisten over de geboden ontruiming van het huis, de drijfveer kan zijn van deze affaire. H elico pt er dienst Er valt alleen maar goeds te schrijven over het filmprogramma dat de Haarlemse Kunst Gemeenschap Donderdagavond in het Rembrandt-theater verzorgde. De ver toning van „The loon's necklace" bete kende een reprise, een overigens algemeen gewaardeerde reprise. De hoofdfilm mocht voor wie haar niet gezien hadden een aan gename verrassing heten, want Anthony Asquith's „The woman in question" naar een puur filmisch scenario van John Cres- well is film van het zuiverste water met ongemene kwaliteiten. In opzet heeft „The woman in question" vele overeenkomstige eigenschappen met de Japanse film „Rashomon" gemeen (die overigens be treurenswaardig kort in Haarlem heeft ge lopen). Hier ook is een moord het uit gangspunt van de handeling en wordt de visie op het gebeuren gegeven door de naast erbij betrokkenen, die ieder het slachtoffer op verschillende wijze zien. De hospita van de vermoorde adoreert haar, haar zuster heeft slechts diepe verachting, de matroos, op wie de meeste verdenking valt, heeft haar lief, de vogelhandelaar, die de moordenaar is, dong vergeefs naar haar hand. Vijf verdachten zijn er en met hun getuigenis wisselt het décor, waarte gen zich het leven der vermoorde afspeel de. Anders dus dan bij „Rashomon", waar de poëzie der natuur het blijvend contrast met de dramatische gebeurtenissen vorm de. Poëzie wordt in Asquith's film niet be dreven, maar zijn karaktertekening en schildering van het milieu is gevoelig en vol geladenheid. „The woman" in question" steunt op de sterke basis van een scenario, dat nu eens geheel en al de mogelijkheden van de film uitbuit. Asquith verzuimt zijn kansen ner gens. Zijn compositie is even weldoordacht als verfijnd met het registreren van de spanning tot in de détails. Jane Kent levert in haar vijf creaties van een en de zelfde persoon een prestatie van formaat, die de camera volgt met ononderbroken aandacht. En met een instelling op de si tuaties, die de toeschouwer telkens juist op dat beeld vergast, dat hem het sterkst de emoties der hoofdpersonen doet gewaar worden, alsof hij zich vereenzelvigt met de naar de ontraadseling van het misdrijf speurende detectives. Een vereenzelviging, die bewijst hoe de filmer in zijn stre vingen is geslaagd. P. W. FRANSE ADVERTENTIE GOEDen tóch niet duur! de vermaarde 14 cent sigaar. Thans in topkwaliteit. Het vlaggemerk van: GROTE HOUTSTRAAT 81 - HAARLEM Behalve op Zaterdagen en Zondagen zullen op andere dagen in het bollenseizoen helicopters boven de bollenstreek vliegen. Voor een bepaalde periode is op werkdagen het eindpunt Haarlem en voor een andere periode Zandvoort. Van 10 April tot en met 28 April zal per dag een keer de route RotterdamLisse Haarlem werden gevlogen en van 29 April tol en met 15 Mei de route Rotterdam LisseZandvoort. Op 10, 11, 17, 18, 19 (2de Paasdag), 24, 25 April, 1, 2, 8, 9, 15 en 16 Mei (dus Za terdagen en Zondagen) mag de route Brus selRotterdamLisseHaarlem Zand voort gevlogen worden. Terwijl passagiers bezoeken brengen aan de Keukenhof, Haarlem en Zandvoort blijft de helicopter op de landingsplaatsen. Tijdens het opont houd mogen rondvluchten boven deze plaatsen worden gemaakt. In de vergunning is bepaald, dat het lan den en opstijgen slechts mag geschieden bij goed zicht en dat de terreinen moeten vol doen aan bepaalde voorwaarden ten aan zien van de veiligheid; voor de vluchten zijn veiligheidsvoorschriften gegeven. Zoals wij gemeld hebben zullen de toe stellen, die op Zaterdagen en Zondagen aankomen tussen een en drie uur des mid dags in Haarlem (weiland bij Wagenweg en Emauslaan) blijven voor het maken van rondvluchten. Daarna vertrekken zij naar Zandvoort voor het maken van rondvluch ten. De prijs bedraagt 12 voor een rond vlucht. De helicopter, die op werkdagen van Rotterdam naar Haarlem (van 10 tot en met 28 April)'en naar Zandvoort (29 April tot en met 15 Mei) vliegt, stijgt des mid dags om 1.38 uur in Rotterdam op. Het toe stel landt om 2.09 uur te Haarlem (later zelfde tijd in Zandvoort) en keert drie minuten later (2.12 uur) naar Rotterdam terug. Audrey Hepburn, actrice van Engels- Nederlandse afkomst, is het praedicaat van „beste actrice" toegekend voor haar rol in de film „Roman holiday". William Holden kreeg een „Oscar" als „beste ac teur" voor zijn rol in de film „Stalag se venteen". Als beste film van het jaar 1953 werd uitverkoren „From here to eternity". De film „Genevieve" is uitgeroepen als de beste Britse film van 1953. De prijs voor de beste film uit iedere bron werd aangenomen door René Cle ment, de regisseur van „Jeux interdits". Twee van de prijzen voor artisten gingen naar de spelers die verschenen in de Ame rikaanse filmversie van Shakespeare's „Ju lius Caesar", Marlon Brando voor zijn spel als Mark Anthony en sir John Gielgud voor zijn rol als Cassius. De prijs voor de beste buitenlandse ac trice ging naar Leslie Caron voor haar spel in „Lili" en voor de beste Britse actrice naar Audrey Hepburn voor haar rol in „Roman Holiday". Op uitnodiging van de werkcommissie der Eerste Hulpvereniging „Snelverband" 'Meld dr. J. F. J. Steiner, rheumatoloog gisteravond in „Die Raèckse" een lezing over het onderwerp: „Rheumatiek en haar bestrijding". Volgens spreker zijn er in de laatste hon derd jaar drie grote problemen niet opge lost, namelijk de psychische afwijkingen de gezwellen en chronische ontstekingen aan de belangrijkste organen, onder meer hart, longen en gewrichten. Al worden er steeds nieuwe middelen uitgevonden, er is voor de rheuma nog steeds geen afdoend geneesmiddel. De rheumapatiënt kan soms zonder middelen genezen, heeft ook tijden van bijna genezing, doch dan weer hinder van een opleving der ziekte. Rheuma betekent vloed en is een der oudste ziekten. Vroeger dacht men dat kwade sappen uit de hersenen naar be neden vloeiden en de ziekten veroorzaak ten. Het is evenwel een ziekte in het „be< wegingsapparaat" en veroorzaakt pijnen en ontstekeningen, maar geen ettervorming. Bij rheumatische ziekten onderscheidt men acute, chronische en medie-delen rheuma (spieren). Jicht is meer een stof wisselingsziekte. Acute rheuma komt veel bij kinderen voor en chronische meer op middelbare leeftijd. Acute rheuma begint heftig met hoge koorts, de gewrichten zijn meestal aangedaan. Na enkele dagen is zo'n gewricht weer genezen, maar een ander aangetast. Chronische gewrichtsrheumatiek is voor de rheumatoloog de belangrijkste. Hierbij ontstaan blijvende veranderingen in de gewrichten. De ziekte openbaart zich langzaam in de kleine gewrichten (vingers, tenen enzovort). Patiënten verstijven, mis vormingen treden op en hebben invalidi teit tot gevolg. Bij chronische rheuma wor den de belangrijkste organen: hart, longen enzovoort niet aangedaan. Een andere rheumatische aandoening, die meestal op oudere leeftijd voorkomt, is de arthrosis de formans. Hierbij treedt be perkte verstijving op. Geringe beschadiging van het kraakbeen en slijtage kunnen aan leiding tot deze ziekte zijn. Bij spier- of zenuwrheumatiek, spit, stijve nek of schou derpijn zijn spieren en zenuwen aangedaan. Ischias behoort hiertoe. Dr. Bremer noemt, volgens dr. Steiner, vier factoren die aanleiding tot de ziekte kunnen geven: 1. Een haard die ontsteking veroorzaakt (blindedarm, amandelontste king of kou vatten); 2. De constitutie. De ene mens is er wel vatbaar voor, de ander niet; 3. De huidfunctie, waarbij de kleine bloedvaten een grote rol spelen; 4. Uitwen dige factoren: klimaat, beroep, verdriet, geldzorgen. Ook de psychische toestand is belangrijk. Deze facetten spelen een rol, ze veroorzaken de rheuma echter niet. De laatste onderzoekingen hebben aangetoond, dat ook overgevoeligheid aanleiding tot de ziekte kan zijn. Goud- en psychische therapie en lang durig toegepaste massage zijn belangrijk voor de genezing van chronische gewrichts rheumatiek. De medie-delenrheuma moet volgens dr. Steiner met opgewektheid be streden worden. Rechtszaak Te Frankfort aan de Oder staan vijf per sonen terecht op beschuldiging van het vormen van een „gewapende terroristische groep om overvallen te doen op Russische soldaten en Oost-Duitse politie ter verkrij ging van meer wapens", aldus heeft het Oost-Duitse persbureau A.D.N. Donderdag gemeld. De verdachten worden verder be schuldigd van plannen om op een teken van „Westelijke spionnage- en sabotage- organisaties" de eleetrische kabels naar de Stalin ijzer- en staalfabriek, de grootste in het land, op te blazen. Aardijk, verm. 27 v. Rotterdam n. Golf v. Mexico Amerskerk, 24 te Genua. Amor, 24 v. Malta n. Piraeus. Arkeldijk, 30 te New Orleans verw. Armilla, 25 te Singapore. Arnedijk, 26 Havanna verwacht. Axeldljk, vertr. 27 v. Rotterdam n. Halifax. Abbedijk, 24 v. Rotterdam n. Londen. Alcyone 24 v. Recife n. Bahia. Almkerk, 24 v. Antwerpen te Rotterdam. Alnati, 24 300 m. N. ten O. Las Palmas. Alphacca, 24 v. Trinidad n. Rio de Janeiro. Amstelland, 24 v. Montevideo n. Buenos Aires. Arendsdijk, 24 v. Victoria n. New York. Arendskerk, 25 te East Londen. Aagtekerk, 24 te Singapore. Ampenar., 24 te Tj. Priok. Amsteldiep, 25 Djibouti n. Suez. Annerakerk, 22 v. Suez n. Cochin. Arundo, 25 te Rotterdam verwacht. Aalsum, 24 135 m. W. Lissabon n. Bremen. Agamemnon, 24 v. Hamburg n. Amsterdam. Alderamin, 23 te Kakinada. Amerskerk, 26 v. Genua te Marseille. Amsteldijk, 25 te Tampa. Artemis, 25 v. Rotterdam te Amsterdam. Bosboop. pass. 24 Finisterre n. Madeira. Blommersdijk, 24 450 m. W. Scilly's n. Antw 30 Rotterdam verwacht. Bonaire, 24 520 m. N.NO. Paramaribo. Baarn, 24 v. Barbados n. Trinidad. Bacchus, pass. 25 Vllssingen n. Antwerpen. Barendrecht, 25 v. Piraeus n. Alexandria. Batoela, 24 rede Fakfak. Bennekom, 24 te Hamburg. Blijdendijk, 24 70 m. W. Scilly's. Boissevain, 24 550 m. ZW. Diego Garcia. Bawean, 26 v. Beyrouth te Port Said. Caltex Delft, pass. 24 Ouessant n. Sidon. Caltex Leiden, 24 Kp. St. Vincent gepass n. Sidon Caltex Nederland, pas. 24 Kp. St. Vincent n- Sidon. Caltex Pemis, pas. 24 Gibraltar n. Rotterdam. Caltex The Hague, pass. 24 Oostp. Kreta n. Rotterdam. Chama, 24 te Suez. Cleodora, 25 te Singapore. Celebes, pass. 24 Kp. St. Vincent n. Genua. Cistula, 24 110 m. W. Sharksbaai. Dalerdijk, 25 Le Havre verwacht. Duivendijk, verm. 27 v. Los Angeles n. R'dam. Diente, 24 te Karlshamn verm. 26 v. Karlshamn naar Rotterdam. Depa, 24 v. Rostock n. Vlaardingen. Duivendrecht, 26 te Port Arthur verw. Ena, 25 te Balikpapan. Etrema, 24 te Calcutta Eemland, 24 v. Bahia te Rio de Janeiro. Eos, 25 te Rotterdam. Esso Amsterdam, 24 45 m. O. Kp. de Gata. Eendracht, 26 v. Rotterdam n. Haifa. Enggano, pass. 26 Kp. St. Vincent n. Le Havre. Esso Amsterdam, 29 v. Sidon te Rotterdam verw. Friesland (KRL)24 v. Soerabaja n. Semarang Friesland (SSM), 24 t.h.v. Oporto n. Huelva. Gaasterkerk, 25 te Sydney. Groote Kerk, pass. 25 Vlissingen n. R'dam. Garoet, pass. 26 Dover Hoek v. Holland verw. Gordias. 26 v. Rotteram te Amsterdam. Groote Beer, 26 v. New York te R'dam. Heemskerk, 24 te Amsterdam. Hecuba, 20 te Philadelphia. Hestia. 24 120 m. W.NW. Port au Prince. Haarlem, 25 v. Ciudad Trujillo n. Port au Prince indrapoera, 24 v. Soerabaja n. Timordilly. Ilos, 24 v. Livorno te Napels. Ivoorkust, 24 220 m. O.NO. Madeira. Jagersfontein, 25 te Kaapstad. Jupiter, 24 v. Algiers n. Rotterdam. Japara (KRL), 24 360 m. O. Ceylon. Karimata, 23 rede Semarang. Kota Baroe, 27 Ras Tanura verwacht. Kota Inten, 25 te Singapore. Kaimana, 24 v. Makassar n. Donggala. Kieldrecht, vertr. 27 v. Hamburg n. Bremen. Kota Agoeng, pass. 25 Guardafui n. La Buan. Laagkerk, pass. nacht 24-25 Oostkust Ceylon n. Madras Laurenskerk, 24 v. Madras n. Calcutta. Leopoldskerk, 24 Ouessant gepass n. Genua. Laertes, pass. 24 Gibraltar n. Port Said. Limburg, pass. 24 Fernando n. Noronha naar Kaapstad. Loenerkerk, 25 te Karachi. Lawak, 24 375 m. W. Saba rag. Leersum, 24 730 m. O. Bermuda. Lemsterkerk, 24 nog te Basrah. Langkoeas, 26 Hoek v. Holland verw. Leerdam, 25 v. Hamburg n. Kuwait. Lieve Vrouwekerk, pass. 26 Ouessant n. Antw. Lombok, 26 v. Port Said te Casablanca. Loosdrecht, 26 v. Suez n. Port Said. Maivina, 24 v. Balikpapan n. Manilla. Molenkerk, 24 v. Zanzibar n. Tanga. Maas, 25 te Curagao. Macuba, pass. 24 Kp. Townshend n. Sorong. Mariekerk, 24 630 m. ten N. Mirükoy. Marpessa, 24 100 m. W.NW. Fremantle. Meliskerk, 24 70 m. O. Oostkust Formosa. Miiiderkerk, 25 te Cadiz. Murena, 24 140 m. N.NO. Massawa. Maasdam, 27 v. New York te Rotterdam verw. Madoera, pass. pass. 26 Aden n. Livorno. Moöjokerto, 26 v. Balawan n. Colombo. Noordwijk, 23 v. Santa Lucia te New York. Ootmarsum, 23 te Houston. Overijsel, 26 Aden verwacht. Oranje, pass. 24 Guardafui n. Colombo. Oranjestad, 24 318 m. NO. Barbados. Orion, 24 v. Amsterdam n. Hamburg. Ond'ina, 26 v. Singapore te Madras verw. Oranjefontein, 25 v. Amsterdam n. Hamburg. Phrontis, 24 v. Semarang n. Aden. Prins Willem v. Oranje. 25 v. R'dam n. Montreal Poelau Laut, pass. 24 Str. Ormoes n. Karachi. Polyphemus. 24 te Slite. Prins Willem IV, 24 te Oslo. Papendrecht, 30 v. Kaapstad te Rotterdam verw. Prins Fred. Willem, pass. 26 Vlissingen naar Bremen. Radja, pass. 24 Minikoy n. Djibouti. Roebiah, 25 te Singapore. Rijndam, 27 Halifax verwacht. Raki, 24 v. Semarang n. Soerabaja. Ridderkerk, pass. 26 Finisterre n. Marseille. Rita, 26 Bangkok te Pladju. Saroena, 25 te Pladju. Slamat, 25 te Singapore. Soestdijk, pass. 24 Guardafui n. Djibouti 30 Port Said verwacht. Stad Amsterdam, pas. 24 Kp. St. Vincent n. Safi Stad Arnhem, pass. 24 Kp. Vincent n. Hamburg Samarinda, 25 v. Honolulu te Los Angeles. Sarpedon, 24 v. New York te Maracaibo. Singkep, pass. 24 Gibraltar n. Amsterdam. Stad Maassluis, 25 v. Immingham te Narvik. Sarangan, 29 te Bombay verwacht. Schie, 24 v. Amsterdam n. Hamburg. Stad Rotterdam vertr. 25 v. Kirkenaes n. A'dam Stad Vlaardingen, vertr. 25 v. Bremen n. Narvik. Straat Makassar, 22 v. Belawan n. Yokohama. Straat Malakka, 23 te Singapore. Salatiga, 25 te Penang. Sambas, pass. 24 Str. Soenda n. Benkulen. Saparoea, pass 24 ten Zd oostp. Kreta. Sarangan. 24 v. Basrah n. Bombay. Siaoe, 24 v. Singapore n. Semarang. Stad Breda, 24 115 m. W.ZW. Ouessant. Stad Schiedam, 24 200 m. ZW. Ouessant. Stanvac Djirak, pass. 24 Poeloe Tenggol. Stanvac Talang Akar, pass. 24 Anamba eil. Swartenhondt 25 te Bintung. Scherpendrecht, 30 Puerto La Cruz te Santos verwacht. Sheratan, 26 v. Mena al Ahmadi n. Rotterdam. Sliedrecht, 8 Apr. v. Swansea te Colombo verw. Straat Baraka, 23 v. Maurits n. Belawan. Talisse, 24 v. Port Said n. Napels. Tomori, vertr. 27 v. Rotterdam n. Tj. Priok. Trompenberg. 24 v. Amsterdam n. Bremen. Tabian, 24 Honolulu gepass n. Manilla. Tamo, 24 v. Rio de Janeiro n. Santos. Tjisadane, 24 v. Buenos Aires n. Montevideo. Tiba, 25 v. Rotterdam te Bremen. Tomini, 25 v. Bremen n. Londen. Tankhaven III, 25 te Singapore. Tarakan, 24 100 m. Z. Calcutta. Tasman, 25 te Singapore. Ternate, pass. 24 eil. Buru n. Makassar. Tibia, pass. 24 Pantellaria n. Eastham. Tjiluah, 25 te Soerabaja. Tjipondok 24 80 m. O- Billiton. Van Spilbergen, pass. 24 Las Palmas n. Antw. Van Outhoorn, 25 te Balikpapan. Van Riebeek, 24 te Makassar. Waterman, 24 v. Rotterdam n. Halifax. Willem Ruys, 25 Napels 27 Gibraltar verw. Wonosari, 25 Singapore verwacht. Westland, 24 v. Amsterdam n. Hamburg. Waingapoe, 24 v. Atapupu n. Kupang. Waterland, 25 v. Amsterdam n. Buenos Aires. Wield recht, 1 Apr. v. Port Said te Rotterdam verwacht. Woensdrecht, 23 v. Hongkong te Mirt. Wonogiri, 25 v. Port Said te Genua. IJsel, 26 v. Rotterdam te Amsterdam. Zuiderkruis, 24 850 m. O. ten Z. St. Helena. Zijpenberg. 25 v. Huelva n. Rotterdam. Zaan, 26 te Setubal verw. Kota Agoeng, 24 v. Aden n. La Buan. KLEINE VAART Annie, 24 v. Bordeaux n. Huil. Att S. 26 v. Bremen te Garston verwacht. Al bergen, vertr. 25 v. Bilbao n. Requejada. Appingedam, 25 v. Lissabon te Antwerpen. Afiena, 25 v. Vlissingen n. Londen. Algarve, pass. 25 Vlissingen n. Wicklow. Appingedam, pass. 25 Vlissingen n. Antwerpen. Audacia. vertr. 25 v. Liverpool n. Barry. Betty, 25 te Grangemouth. Betty Anne S. 24 v. Lelxoes te Guernsey. Bill S, 24 v. Cork n. Cardiff. Barracuda, 24 v. Methil n Lemvig. Beekbergen, vertr. 23 v. Newport n. Gent. Binnenhaven, 24 v. Bremen n. Antwerpen. Birmingham, 24 v. Grangemouth n. R'dam. Bergsingel, 25 v. Waterford te Swansea verw. Bernard b, pass. 25 Vlissingen n. Alloa. Bernisse, 25 v. Middlesbro te Alicante verw. Capricorn. 24 v. Middlesbro te Newcastle. Claes Compaen, verm. 25 v. Cork n. Swansea. Corrie b, vertr. 25 v. R'dam n. Stockholm. r BINNENLAND In het gebouw van het Nederlands Cen trum voor Onderwijs en Opvoeding te Am sterdam is een tentoonstelling geopend, die een beeld geeft van wat in de hoofdstad op het gebied van het buitengewoon onderwijs wordt gedaan. Foto's, statistieken en werk materiaal van leerlingen geven een over- zeht van de werkmethoden en de bereikte resultaten in het onderwijs aan: debielen, im becielen, lichamelijk gebrekkigen, moeilijk opvoedbaren, slechthorenden en spraak- gebrekkigen, doven en partieel gestoorden. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft de hoofden van de gymnasia, lycea, hogere burgerscholen, han delsdagscholen en middelbare scholen voor meisjes meegedeeld, dat een groot aantal Belgische leerlingen van 15 jaar en ouder een deel der zomervacantie gaarne als be talende logé in een Nederlands gezin wil doorbrengen orn onze taal beter te leren spreken De ouders van leerlingen, die bereid zijn een Belgische gast te ontvangen, kunnen dit schriftelijk meedelen aan het ministerie van O., K. en W., afdeling VHMO. In het ziekenhuis te Nijmegen is over leden de aannemer K. uit Heyen. die Dins dagmiddag ernstig werd gewond, toen hij nabij zijn woonplaats met zijn auto tegen een boom reed. Het ongeluk gebeurde toen K. een voor hem uit rijdende vrachtauto trachtte te passeren. Bij die manoeuvre raakten de wagens elkaar en verloor K. de macht over het stuur. De minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. W. Beyen, zal op 3 April voor de radio een korte toespraak houden ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan van de Noord Atlantische Verdragsorganisatie. Deze rede zal over beide zenders Hilversum uitgezon den worden. Zij vangt aan te 20.05 uur. HAARLEM EN OMGEVING Op de eerstvolgende wijkavond van de afdeling Bloemendaal der Verenigde Doops gezinde Gemeente zal ds. S. M. A. Daalder spreken over „Zondagsheiliging en Zondags viering". De bijeenkomst zal op Dinsdag 30 Maart worden gehouden in hotel „Roozen- daal" te Overveen. Hopman H. Ratsma zal de eerstvolgende wijdingsdienst leiden voor de leden van het N.P.G. en de N.P.V., die Zondagmiddag 28 Maart in de Bakenesserkerk wordt gehouden. Op Woensdag 7 April wordt er in de Linschotenschool een ouderavond gehouden. Het hoofd van de school, de heer D. G. Hoek stra, zal spreken over „Gezin en Schoo- en na de pauze verotont de directrice van. de huishoudelijke en gezinsvoorlichting te Haarlem, mejuffrouw A. M. Franse, een filmstrook met toelichting over het onder werp „Wat kopen we voor ons geld. ien- slotte volgt de vertoning van eên film over de kinderopvoeding. De heer Jansen, directeur van de stich ting „Mensch en Huis" in 's Gravenhage, aan de Tempeliersstraat een lezing voor de oudervereniging gehouden met als titel „Je woning als rustpunt en energiebron Aan de Gemeente Universiteit van Amsterdam is geslaagd voor het candidaats- examen wis- en natuurkunde de heer K. Gersdorf te Aerdenhout. Carpo, 24 v. Rotterdam te Drogheda. Catharina, 24 v. Huil te Goole. Coolsingei, 24 v. Londen n. Bordeaux. Deneb, 24 v. Rotterdam te Londen. Deni, pass. 25 Goeree n. Oxelosund. Deo Duce, 24 v. Gothenburg n. Kopenhagen Depa, pass. 25 Brunsbüttei n. Vlaardingen. Diligentia, 24 v. Margate te Thameshaven. Domburgh, 24 v. Bordeaux te Casablanca. Driebergen, 24 v. Manchester ri. Leixoes. Ellsa, 24 v. Waterford n. Odda. Eibergen, verw. 26 op Eems proefvaren. Erebus, 25 v. Antwerpen n. R'dam. Escaut, 24 v. Rotterdam te Parijs. Eemstroom, 24 v. Helsingborg te Vlissingen. Feroeia, 25 v. Liverpool te Ayr verw. Feducia. 25 v. Boston n- Maassluis. Frans, 25 v. Christiansand op de Tyne verw Falco, verm. 25 v. Londen n. Philadelphia. Friblo, 25 v. Perth n. Grangemouth. Gerrie S. verm. 25 v. Cardiff n. R'dam. Gaaster]and, 25 v. d. Tyne n. Harlingen- Hondsrug, 24 v. Frederiksvaerk n. Delfzijl. Henrica, verm. 26 v. Cork n. Manchester. Helvetia, 24 v. Bridport te Dundee. Hartel, 25 v. Bandholm te Cork verwacht. Hast IV, 23 v. Manchester n. Parijs. Ibis. 25 v. Kopenhagen n. Parijs. Ida Pi eter, 25 v. Swansea te Nantes verw. Iris. pass. 25 Vlissingen n. Temeuzen. Jonex I, pass. 25 Vlissingen n. Antwerpen. Jan Kreumer, pass. 25 Longstone n- Londen. Jo, 24 v. Falkenberg te Varberg. Kemphaan, vertr. 26 v. Aal borg n. Ventspils. Kenitra, vertr. 26 v. Casablanca n. Nantes. Koningin Juliana, 24 v. Oslo te Sdien. Lies, 24 v. Bayonne te Huil. Lucas Bols I, pass. 25 Dover n. Dublin. Lucas Bols II, 24 v. Galway n. Swansea. Larix, 23 v. Middlesbrough te Sete. Marcella, 25 v. Sandefjord te Hamburg. Monica, 25 v. Southampton te Dublin verwacht. Myfem, 26 v. Stockholm te Rouaan verw. Mypuck, 25 v. Rotterdam te Malmö. Muian, 25 v. IJmuiden te Londen. Markab N, pass. 24 Kiel n. Ventspils. Merak N, pass. 24 Dakar n. Montevideo. Merwehaven, 24 v. Safi n. Rouaan. Meuse, 24 v. Rotterdam te Aberdeen. Muphrid N. 25 v. Taragona te Delfzijl. Majori, pass. 24 Vlissingen n. Antwerpen. Mies. 24 v. Swansea n. Sables d'Olonne. Neeltje b, vertr. 25 v. Rotterdam te Cork. Noorderlicht, vertr. 25 v. Bristolkanaal n. R'oam Nijenburgh, pass. 24 Brunsbüttei n. Amsterdam. Noordlamd, pass. 24 Vllssingen n. Aarhus. Omlandia, 24 v. Casablanca te Caronte. Oosterburg, 24 v. Rotterdam te Stockholm. Perregaux, pass. 24 Rabat n. Agadir. Pavo, 23 te Rotterdam. Plato, 24 v. Nykoebing n. Kopenhagen. Pheda, 24 t-e Marseille. Saba. 24 v. Guernsey te Londen. Sirius, 25 v. Parijs n. Rouaan. Soemba, 27 v. Barry te Cadiz verw. Strijpe, 25 v. Vlissingen n. Dover. Silvaplana. 24 v. Gothenburg n. Malmö. Timor, 25 v. Svendborg te Nakskov. Tin da. pass. 24 Vlissingen n. Huil. Toos, 25 v. St. Nazaire te Marans. Trito, 24 v. Drogheda n. Belfast. Tromn. 24 v. Nsntes te Bordeaux. Vivo, pass. 24 Vlissingen n. d. Tees. Vlieland, 24 v. Rouaan n. Rotterdam. Westlaan, verm 24 v. Hamburg n. Rotterdam. Westerschei de, 24 v. Millom te Swansea. ADVERTENTIE BARTELJORISSTRAAT 21 TEL. 11057 Lev. alle ziekenfondsen HAARLEM, 25 Maart 1954 ONDERTROUWD: 24 Mrt, P. J. Stehouwer en J. C. C. M. Schiphorst; 25 Mrt, E. Th. van der Waag en L. van der Vliet. GEHUWD: 25 Mrt, L. J. W. Bijvoet en E. A. M. Lammers; E. van Maaren en J. Wis- ker; W. Riebeek en H. J. de Jong. BEVALLEN van een zoon: 23 Mrt, E. J. GreevenCorba; 24 Mrt, E. BurgerBruijn; C. A. Boervan der Molen: G. J. Beelen tón Berge: G. ZeijlmakerHilverda; Chr. J. van der Veldt—Blaas; 25 Mrt, T-. Hendriks Schol; W. G. van Tongeren—Rusman; W. Hartog—Neele. BEVALLEN van een dochter: 23 Mrt, M. G. J. Leereveld—Looman; 24 Mrt, A. Agri- colaValentijn; C. van SchieHoffer; C. W. J. Dekkersde Koning. OVERLEDEN: 23 Mrt, E. W. Venema— van Doorn, 74 j„ Julianastraat; P. Vreeken, 84 j.. Westerhoutpark; J. St. Ruppert, 32 j., Vondelweg; 24 Mrt, E. M. E. Dreijer.ll m„ Frans Halsstraat; J. Steenbakker—Marx, 9G j„ Nachtegaalstraat; M. C. Schinkel, 71 j., Kloosterstraat.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 15