Het Russische bezettingsregiem in Oost-Duitsland afgeschaft Verontrusting over gevolgen van H-bom-explosie neemt toe Naguib kondigt eind van militair bewind aan Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Weer het Boek Mijnramp in Polen, 45 man omgekomen Vrije en souvereine staat Maar de troepen van de Sovjet-Unie blijven voorlopig in het land Bus-overval niet in Veiligheidsraad Brandende napalm over Vietminh-belegeraars Irak bedreigd door grote overstroming Het woord is aan Japanse Rijksdag eist controle; Amerika zoekt nieuwe bescherming Leiden groeiende tegenstellingen tot nieuwe, ernstige crisis? 68 JAARGANG No 219 VRIJDAG 26 MAART 1954 298 JAARGANG No 67 Conclusie van RK Bond van vervoerspersoneel McCarthy's beschermeling Schine in moeilijk parket Tigris buiten dc oevers Met man en macht wordt aan de dijken gewerkt Crisis in Vietnam Den Haag weet niets van millioenen-erfenis Radio-actieve as van Russische H-bom proef in Alaska gevonden? Nederlander in Medan in arrest Weerrapport Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HET OGENBLIK is weer aangebroken, waarop cis propaganda van het Nederlandse Boek haar jaarlijkse losbarsting in volle ju-acht beleeft. „Boekenweek" is inderdaad een. gemeenzaam begrip geworden; reeds sinds jaren prijkt het woord dan ook in [iet Nieuw Groot Nederlands Woordenboek (Van Dale) en zulks heus niet alleen om- jat dit zelf een boek is en daarom niet geheel onpartijdig zou mogen heten. Neen, er zit niets achter. Ook gaat het goed met je verkoop van boeken in Nederland. De heer Chr. Leeflang, voorzitter van de af tredende commissie met de lange naam, heeft ons immers onlangs doen weten dat in Nederland per jaar voor 75 millioen gulden aan boeken wordt gekocht, hetgeen volgens hem 7.50 per inwoner is. Wel zou men dit moeten terugbrengen tot 7, aan gezien er nu wel 10millioen inwoners zijn, maar het ware een kniesoor die zich door twee kwartjes verschil zou laten bedroeven. Bovendien ligt ons gemiddelde ,per ziel" dat is misschien een beter- idinkende aanduiding,' wamt ook alle zuige lingen tellen in de berekening mee een gulden hoger dan het Engelse. In Enge land „waar men zo reusachtig prat gaat op inheemse leeswöedle", zoals een weekblad knorrig heeft opgemerkt, geven vijftig millioen zielen maar zes gulden per ziel en per jaar aan boeken uit. Aan deze verge lijking ontbreekt een onderverdeling in categorieën van boeken en ik meen te mo gen veronderstellen, dat de Engelse koop lust ten aanzien van de eigen schone lette ren "iet onder, maar integendeel aanzien lijk boven de Nederlandse moet liggen, om dat de Engelse bellettrie aanzienlijk rijker dan de onze geacht moet worden. Maar terwijl dit meebrengt, dat de Nederlandse belangstelling in andere categorieën dien tengevolge zeer veel hoger dan de Engelse moet liggen, verandert het niets aan het feit dat de totale omzet op een gunstiger toestand in ons land dan in Engeland duidt. Deze voorzichtige formulering lijkt aan vaardbaar zelfs voor die uitgevers en boek verkopers, aan wier levensvreugde op za kelijk gebied wel eens iets schijnt te ont breken. Wij hopen dat 's heren Leef langs statistiek hun een hart onder de riem heeft gestoken en dat vooral die uitgevers, in het bijzonder in gesprekken met auteurs, zich in wat zonniger trant hebben uitgelaten. Tenslotte is de lente begonnen en dat wil wel niet zeggen dat de zon steeds schijnt, maar de Boekenweek doet het. Dan die vijfenzeventig millioennou nou! Wij zijn ook in dit land tot zevenduizend titels gestegen. Dat was de nieuwe top van het jaar 1953 en dat duidt toch niet alleen op toenemende veelzijdigheid maar ook op zeker vertrouwen in de mogelijkheden van de markt, en op een lust tot uitgeven, zo wel bij de uitgevers als bij het publiek, die niet gering geacht mag worden. In 1952 waren er nog volle vijfhonderd titels min der en wie zal zeggen of men zich dit jaar niet met snelle vaart naar de achtduizend zal spoeden en of de tienduizend niet in een reeds nabije toekomst bereikt zal wor den? Auteurs zullen zich tijdens de Boeken week opnieuw als voordrachtskunstenaars en verkopers van eikaars werk doen gel den. Zij zullen het nieuwsgierige publiek opnieuw hun aanschijn tonen d'it met de lichte verlegenheid die kunstenaars, die niet gewend zijn in levenden lijve voor hun publiek te verschijnen, zozeer siert. Vooral de lezeressen verheugt dit; de vrouw, zegt men, pleegt zich bij het lezen van een boek immer een voorstelling van de schrijver of schrijfster te maken. Daar kan de auteur maar beter niet aan denken als hij op het podium of in het boekenstal letje verschijnt, want hoeveel bedeesder en blozender zal hij worden bij de vrees, dat zijn uiterlijk, gebaar, oogopslag, glim lach, stemgeluid niet aan de verwachting beantwoorden. Tot enige extra-verlegenheid bestaat bij de belletristen dit jaar wel aanleiding, om dat het met het Geschenk-boek niet zo vlot gelopen is en niet dan na vrij wat tegenslag een tamelijk bevredigend resultaat heeft weten te bereiken. Waarbij de reeds sinds enige tijd gewekte gedachte dat de vertel kunst in een niet zeer bloeiende periode verkeert, nieuw voedsel heeft gekregen. Dat is een schaduw die nochtans de vijfen zeventig millioen, de zevenduizend titels en de zakelijke voorsprong op het leesgrage volk ter overzijde van de Noordzee niet vermag te verduisteren. Het moge de Boe kenweek wèl gaan. Wij kunnen niet anders verwachten. R- P- Bij een mijnramp te Chorzow in Polen zijn 45 mijnwerkers om het leven gekomen, aidus meldde radio-Warschau Donderdag avond. De brand, die in de mijn uitbrak, is, al dus de radio, te wijten aan „afgewekenen en saboteurs". Er wordt een onderzoek ingesteld onder leiding van de procureur-generaal en de minister van Openbare Veiligheid, zo meldde radio-Warschau verder. Vier van de 'slachtoffers werden pos- thuum onderscheiden met de orde „banier van de arbeid eerste klasse" en zeven met het „gouden kruis van verdienste". De 45 slachtoffers van de ramp zijn Don derdag begraven, aldus wordt verder ge meld. Er bestaan geen aanwijzingen over het tijdstip van de ramp. De begrafenis werd door een grote menigte bijgewoond. Overal in de stad hingen zwarte vlaggen. Bij de teraardebestelling hield de vice- voorzitter van de Poolse vakbonden, Jaro- siewic, een toespraak, waarin hij de omge komen mijnwerkers „slachtoffers van de klassenstrijd" no«mde. De bedrijfsgroep Spoorwegen van de Katholieke" Bond van Vervoerspersoneel St. Raphael heeft te Utrecht een besloten bijeenkomst gehouden. Men 'kwam tot de conclusie, dat de lo nen van het spoorwegpersoneel reeds enige tijd zijn achtergeraakt en dat de onregel matige arbeid (vroege-, late- en nacht dienst. plus op Zon- en feestdagen) door de N.S. onvoldoende wordt gehonoreerd. De discussies, clie. verscheidene uren duurden, drongen met nadruk aan óp be tere betaling 99 BERLIJN (Reuter). De Sovjet-Unie heeft gisteren de beëindiging van het be zettingsregiem in Oost-Duitsland aange kondigd en Oost-Duitsland tot een souve reine staat met vrijheid van handelen op binnen- en buitenlands gebied verklaard. De Sovjettroepen zullen „tijdelijk" in Oost. Duitsland gestationneerd blijven, aldus een officiële Russische verklaring, die is be kend gemaakt door het Oost-Duitse pers bureau A.D.N. Gezegd werd, dat de Sovjet-Unie slechts de functies zou blijven uitoefenen die ver band houden met het verzekeren van de veiligheid en voortvloeiend uit de verplich tingen van de viermogendheden-overeen- komst over Duitsland, die in 1945 te Pots dam gesloten is. De Oost-Duitse regering lieeft ermee ingestemd deze verplichtingen na te leven, ook die, welke het tijdelijk verblijf van Sovjettroepen op Oost-Duits gebied met zich mee brengen. De Sovjetregering meent, aldus de ver klaring, dat het voor de hereniging van Duitsland en het sluiten van een vredes. verdrag nodig is, dat een aantal maatrege len wordt getroffen, waaronder het aan knopen van dezelfde betrekkingen met Oost-Duitsland als welke bestaan met andere staten. „De Duitse democratische republiek zal de vrijheid krijgen om zelf besluiten te nemen over haar binnenlandse en buiten landse aangelegenheden, inclusief de kwes tie van betrekkingen met West-Duitsland. De functies van de Sovjet-Hoge Commis saris in Duitsland zijn beperkt tot vraag stukken die verband houden met de veilig heid en het onderhouden van contacten met de Amerikaanse, Britse en Franse autori teiten in Duitsland voorzover het om kwes ties geheel Duitsland betreffend gaat. Deze maatregelen zijn mede een gevolg van het feit, dat „ondanks de pogingen van de Sovjet-Unie op de recente Berlijnse mi nisterconferentie geen stappen zijn gedaan naar vestiging van Duitse nationale eenheid cn het sluiten van een vredesverdrag", aldus de bekendmaking. Verder werd nog verklaard, dat volgens de Sovjet-Unie het door Amerika, Engeland en Frankrijk vastgesteld bezettingsstatuut voor West-Duitsland „niet slechts onver enigbaar is met de nationale rechten van het Duitse volk, doch dat het tevens onder de huidige omstandigheden een toenadering tussen Oost- en West-Duitsland moeilijk maakt" en een van de voornaamste strui kelblokken is op de weg naar nationale hereniging van Duitsland. Bonn niet verrast De A.N.P.-correspondent in Bonn meldt: Politieke kringen in Bonn zijn geenszins verrast door het besluit van de Sovjet-Unie om meer souvereine rechten aan de re gering der Duitse democratische republiek te verlenen. Reeds kort na het einde van de Berlijnse conferentie was te Bonn een stap in deze richting verwacht en men ziet in de West-Duitse hoofdstad in deze Rus sische geste een nieuw bewijs, dat de Sovjet-Unie op het ogenblik geen echte belangstelling heeft voor een herstel van de Duitse eenheid. De grotere mate van souvereiniteit, die Oost-Duitsland althans naar het uiterlijk zal krijgen, wordt hier gezien als een gevolg van de Russische toe leg om tot een feitelijke erkenning van de Oost-Duitse regering door de Westelijke landen te komen. Nadat de Sovjet-Unie op de Berlijnse conferentie en daarna reeds alles in het werk heeft gesteld om te trach ten de Oost-Duitse machthebbers recht streeks te betrekken in de discussies over Duitse problemen en haar daardoor een de facto erkenning te bezorgen, wordt deze stap gezien als een volkomen logische con sequentie. De Sovjet-Unie tracht, naar de opvatting van politieke waarnemers in Bonn, met deze stap opnieuw Oost-Duits land „salonfahig" te maken. Het valt op, dat zij er kennelijk prijs op gesteld heeft deze stap nog te doen voor het begin van de conferentie van Genève. Men twijfelt er niet aan, dat verdere pogingen van de Westelijke geallieerden om een discussie over de verbindingen tussen de beide delen van het land te openen, thans zeker zullen blijven afstuiten op de Russische stelling, dat het daar zaken be treft, die onder de volledige souvereiniteit van de Oost-Duitse regering vallen en d is alleen met haar besproken kunnen worden. Zonder twijfel is daarom, naar het oordeel WASHINGTON, (AFP) Het Ameri kaanse ministerie van het Leger heeft Donderdag bekendgemaakt, dat een ver zoek van David Schine, een voormalige medewerker van senator McCarthy, om toelating tot de school van het leger voor opleiding van onderzoekers naar misda den, is verworpen. Slechts militairen met een diensttijd van twee jaar worden tot deze school toegelaten en Schine heeft nog slechts enkele maanden dienst gedaan. Om de figuur van Schine was onenig heid ontstaan, aangezien het leger een an dere medewerker van McCarthy, Cohn, ervan beschuldigt gepoogd te hebben een voorkeursbehandeling voor Schine te ver krijgen. Zaterdag zal .Schine zijn eerste militaire opleiding voltooid hebben. Een besluit over zijn plaats in het leger zal dan wor den genomen ,op grond van een diepgaand onderzoek naar zijn capaciteiten",, aldus een officiële bekendmaking. van Bonn, met name de kwestie van de be trekkingen met West-Duitsland ook uit drukkelijk onder de bevoegdheden van Oost-Duitsland geplaatst. Men gelooft in Bonn niet, dat de verlening van deze nieuwe rechten in feite grotere zelfstandig heid voor Oost-Duitsland zal betekenen. Integendeel neemt men aan, dat aan de practische toestand niet veel zal verande ren, ook al zijn de bevoegdheden van de Russische Hoge Commissaris formeel be perkt. Zij strekken zich nog altijd uit tot veiligheidszaken, kwesties die de Duitse WASHINGTON (A.F.P.) De Verenigde Staten, Groot-Bittannië en Frankrijk heb ben het op een voorbereidende gedachten- wisseling over het Israelisch-Jordaanse ge schil niet wenselijk geoordeeld deze kwes tie bij de Veiligheidsraad van de UNO aan hangig te maken, zoals door de Israëlische regering was gevraagd, aldus is van ge woonlijk welingelichte zijde te Washington vernomen. Deze drie mogendheden zouden van oordeel zijn, dat de Israelisch-Jordaanse wapenstilstandscommissie tijd dient te worden gegeven om haar onderzoek inzake de overval op een Israëlische autobus tot een goed einde te brengen. HANOI (Un. PressEvenals eergis teren hebben Franse vliegtuigen gisteren de Vietminh-belegeraars van het bolwerk Dien Bien Phoe bestookt met napalm. Ruim 60.000 liter brandende napalm wer den van geringe hoogte afgeworpen. De Franse autoriteiten zeggen, dat de actie van gisteren nog verwoestender was dan die van een dag. eerder. Behalve de transportvliegtuigen, die de napalm afwierpen, gingen nog tientallen jagers en jager bommen werpers de lucht in. De Amerikaanse piloten bestuurden de transporttoestellen niet, maar bleven in Hanoi. Deze 24 piloten van de C.A.T. (Civil Air Transport), de „Fifing Tigers, hebben geen deelgenomen aan geveebtsviuchten, hoewel zij wel geholpen hebben goederen boven Dien Bien Phoe af te werpen onder af weer vuur van de Vietminh. eenheid betreffen en in het algemeen alles wat daarmee in verband staat en wat uit de vierzijdige overeenkomst over Duits land voortvloeit. Men merkt hier op, dat j dit alles tezamen zoveel is, dat van een werkelijke souvereiniteit van Oost-Duits land niet gesproken kan worden. CAIRO (Reuter). De Iraakse regering heeft de noodtoestand afgekondigd nadat door het buiten de oevers treden van de Tigris en door zware regenval de provincie Koeweit, bij Bagdad, was overstroomd. Drie mensen zijn verdronken, 50 huizen in gestort en 500 mensen dakloos geworden. Het treinverkeer is in het gehele land tot stilstand gebracht. In het Noorden zijn een aantal steden ge ïsoleerd. Met man en macht wordt gewerkt aan de versterking van waterkeringen. In de oevers van de Tigris zijn gister avond vier grote gaten gemaakt om te voorkomen, dat Bagdad onder water loopt. Deze gaten moeten bijna 4000 ton water per seconde verwerken om een voldoende ontlasting te verkrijgen. Dr. Moh. Fadil Djamali, de premier van Irak, heeft verzocht de bijeenkomst van de Arabische liga op 31 Maart uit te stel len, omdat, zo zei hij, het gehele land met overstroming bedreigd wordt. De directeur-generaal voor irrigatie- werken, Hardy, heeft verklaard: „Het heeft er nog nooit zo gevaarlijk uitgezien, afge zien van een overstroming die zich in het jaar 659 zou hebben voorgedaan". De gemaakte dijkgaten bevinden zich 70 kilometer van Bagdad. Alle maatregelen zijn genomen om de hoofdstad te bescher men. Het gevaar voor deze stad wordt ern stig geacht. PARIJS (Reuter). De Vietnamese premier, Prins Buu Loe, is per vliegtuig uit Parijs naar Saigon vertrokken in ver band met een binnenlandse crisis, die zich tijdens de Frans-Vietnamese besprekingen over de toekomstige status van Vietnam ontwikkeld heeft. De nationalistische, anti communistische oppositie in Vietnam eist de instelling van een gekozen, souvereine vergadering. Bao Dai, het staatshoofd, is hiertegen gekant. Het houden van vrije verkiezingen in een land, dat in burger oorlog verkeert en geen vaste frontlinies heeft, is moeilijk, zo verklaarde Bao Dai. Bij Heemstede is gisteren de eerste zinker voor de vmterleiding van zeer grote af meting in dc Van Merlenvaart te water gelaten. Deze 170.000 kilogram wegende zinker, die 58.20 meter lang is en door bediening van een tiental lieren te water werd gelaten, is een belangrijke schakel in het buizensysteem van de Lek naar het waterwingebied in de duinen. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S Donderdagmorgen heeft burgemeester d'Ailly van Amsterdam de bloementen toonstelling „Amstelflora" in het RAl- gebouw officieel geopend. De burgemeester schonk extra aandacht aan een groepje flamingo's, dat zich spiegelde in de vijver van een mooi aangelegde tuin. H. H. M u n r o De kokkin was een goede kokkin, zoals 't met kokkinnen gaat; en zoals 't met kokkinnen gaat: zij ging. (In „Reginald") Bij de regering zijn van verschillende zijden verzoeken om inlichtingen ingekomen om trent een nalatenschap van een zekere Jacques Dubois, die in het begin van de achttiende eeuw in Batavia zou zijn over leden en „gouverneur van Sumatra" zou zijn geweest. Volgens persberichten zou het hier een nog steeds onverdeelde erfe nis ter waarde van millioenen guldens be treffen. Naar aanleiding hiervan deelt de regering mede, dat haar niets bekend is omtrent een dergelijke nalatenschap en dat het dus geen zin heeft, haar om inlich tingen hierover te vragen. TOKIO. (A.FP., Reuter en U.P.) Alle partijen van de Japanse Rijksdag hebben met een socialistisch initiatief ingestemd om vóór het einde van deze week een mo tie aan te nemen, waarin internationale controle op atoomenergie wordt geëist. Een woordvoerder van het Japanse Instituut voor Wetenschappelijk Onderzoek heeft desgevraagd verklaard, dat radio-actieve stof, afkomstig van atoomontploffingen in de govjet-Unic, via een snelle luchtstro ming in Oostelijke richting naar Alaska, de Aleoeten en Japan wordt gevoerd. Dit was, volgens de woordvoerder ook de oorzaak van het feit, dat de V.S. op de hoogte wa ren van atoomontploffingen in de Sovjet- Unie, vóórdat de Russen hiervan melding maakten. Deze feiten zijn onder Japanse geleerden algemeen bekend, maar zij zijn moeilijk te bevestigen, zo voegde hij hier aan toe. Naar zijn weten hield geen Japans in stituut van onderzoek zich in het bijzonder bezig met het bestuderen van atoomstof uit Siberië. De Amerikaanse Commissie voor Atoom energie is van plan de productie van wa terstof- en andere atoomwapens te vergro ten. Er zijn reeds stappen genomen om de productie van materiaal voor water stofbommen op te voeren, teneinde „tege moet te komen aan door de stafchefs vast gestelde militaire behoeften". Voorts verklaarde Strauss, voorzitter van dc commissie, dat een fabriek te Han- ford in de Amerikaanse staat Washington veel meer splijtbaar materiaal levert dan men aanvankelijk voor mogelijk had ge houden. Een soortgelijk succes zou wel licht ook te verwachten zijn in de fabriek aan de Savannah in de staat Georgia. Val Peterson, hoofd van de Amerikaan se organisatie voor burgerbescherming, verklaarde Donderdag, dat de plannen voor bescherming van de burgerbevolking worden herzien in het licht van de enorme uitwerking van waterstofbommen. Als enige practisch uitvoerbare moge lijkheid zag hij massale ontruiming van de grote steden in geval van een aanval. De bouw van ondergrondse schuilkelders voor millioenen stedelingen zou te duur zijn, Zijn organisatie hoopte binnen twee jaar zover te zijn dat bij een waarschuwing ten minste twee uur voor een aanbal alle grote steden ontruimd zouden zijn voor vijande lijke bommenwerpers de steden zouden kunnen bereiken. Peterson was er van overtuigd, dat een afdoend stelsel voor vroegtijdige waar schuwing voor een komende aanval vol tooid zou kunnen worden. „Weg met die bom" luidt het opschrift CAïRO. (Reuter en AFP) Generaal Naguib van Egypte heeft bekend gemaakt, dat de Egyptische legerleiders zich uit de politiek zullen terugtrekken en dat alle politieke partijen binnenkort in het leven tcruggetroepen zullen worden. Het land zal een president kiezen door middel van de constituerende vergadering en de Revolu- tionnaire Raad zal ontbonden worden. Pre sident Nagnib maakte een en ander Don derdag bekend na twee „critieke" verga deringen van het kabinet. Volgens AFP heeft de Revolutionnaire Raad besloten zich op 23 Juli aanstaande te ontbinden, als de grondwetgevende ver gadering bijeenkomt. Deze vergadering zal in de plaats komen van de uit twaalf man bestaande Revolutionnaire Raad, die het land heeft bestuurd sinds het ogenblik, dat koning Faroek, in Juli 1952, tot abdi catie werd gedwongen. De bekendmaking van Naguib kwam in een sfeer van spanning, veroorzaakt door voortdurend verzet tegen zijn voorstellen onder zekere leiders van het leger. Een maand geleden dwongen Naguibs tegenstanders hem tijdelijk tot heengaan, omdat hij er op stond, het herstel van een democratisch bewind in het vooruitzicht te stellen. Luitenant-kolonel Gamal Abdel Nasser, de Egyptische vice-premier, heeft in een vraaggesprek met het Franse blad „Le Monde" ontkend, dat er sprake zou zijn van enige spanning onder de leden van de Revolutionnaire Raad. „De toestand is niet veranderd sinds de laatste eenparige besluiten, die twee weken geleden werden genomen en waarbij generaal Naguib in al zijn functies hersteld werd". Nasser verklaarde nog, dat de aangekon digde hervormingen van kracht zouden worden op de vastgestelde tijdstippen. Twee honderd leden van de Egyptische Mohammedaanse Broederschap, onder wie de opperste gids, Hassan El Hodeibi, zijn Donderdag in vrijheid gesteld, aldus is van officiële zijde te Cairo vernomen". Bij betogingen van studenten te Cairo tegen kolonel Nasser en majoor Salah Sa lem zijn verscheidene betogers aan de be nen gewond, doordat de politie zich ge noodzaakt zag het vuur te openen. De rust keerde spoedig weer. Op 18 Juni zullen verkiezingen voor een grondwetgevende vergadering gehouden worden, die 23 Juli bijeen zal komen. De volgende dag zal de Revolutionnaire Raad zichzelf ontbinden en de souvereine be voegdheden aan de vergadering overdra gen. Generaal Naguib heeft nog verklaard, dat de verkiezingen in Juni vrij zullen zijn. Alle politieke gevangenen zouden spoedig vrij gelaten worden, behoudens in speciale gevallen. Geen Egyptenaar zou van zijn politieke rechten beroofd worden. Radio Cairo verklaarde: „De revolutie is afgelopen". CAIRO, (Reuter) De Egyptische pers meldt, dat de burgers, die zitting hebben in het huidige Egyptische kabinet, formeel hun ontslag hebben aangeboden, om het optreden van een zakenkabinet, onder dr. Abdel Razzak el Sanhoeri, het hoofd van de raad van state, mogelijk te maken. Dit bericht is in strijd met een eerder door majoor Salah Salem, minister voor Voorlichtingszaken, afgelegde verklaring dat de huidige (overwegend militaire) regering aan het bewind zal blijven, tot dat een grondwetgevende vergadering is gekozen van een artikel op de voorpagina van de Daily Herald van gisteren. „President Eisenhower heeft gisteravond toegegeven, dat hetgeen in de Pacific is gebeurd de ge- geleerden heeft verrast en verbaasd. Niet temin worden voor de volgende maand ex plosies van nog krachtiger bommen in de Pacific voorbereid. Die dienen te worden afgelast. Het is aan de regeringen van Engeland en het Gemenebest om hiertoe druk uit te oefenen. De verschrikkelijke gevolgen van de explosie van 1 Maart la ten er geen twijfel over dat dit een inter nationale zaak is", aldus het blad der La- bourpartij. „De Pacific is geen Amerikaans meer. Het besluit om een uitgebreide besmet ting te riskeren is geen beslissing die de Verenigde Staten voor zichzelf ne men. De deskundigen hebben bij de laatste explosie een tragische misreke ning gemaakt. Zij kunnen het ook nu weer bij het verkeerde eind hebben. De vrees dat de Pacific geraakt zal worden als bron van voedsel en tot een bron van gevaar zal worden ge maakt moge al of niet overdreven zijn. De wetenschap weet het niet". „Waar dit zo is kan er geen rechtvaardiging zijn voor verdere reusachtige ontploffingen die voor het menselijke ras niets goeds kunnen opleveren. Internationaal overleg is nodig bij alle vraagstukken over het be zit van de bom waarbij de mensheid be trokken is. Dit is geen tijd voor passivi teit. De Britse regering moet het initiatief nemen", aldus het blad. De politie te Medan heeft gisterochtend de 44-jarige Nederlander F. W. Roms- winckel, vertegenwoordiger van de N.V. „Muara" aangehouden. Voorts arresteerde zij een werkloos Indonesiër in zijn gezel schap. De politie wenste omtrent de reden van de arrestatie geen mededeling te doen. (van hedenmorgen 7 uur) toestand weers- 00 £l i .5 o .5 Temp. 7 uur n 01 c Ol Oslo Sr ZB zwaar bew. windstil -2 '0 Stockholm sneeuw N 2 -2 4 Helsinki geheel bew. ONO 5 -2 0 Kopenhagen zwaar bew. NNO 1 0 0,1 Londen geheel bew. NW 6 8 1 Amsterdam regen W 6 7 10 Brussel geheel bew. ZW 5 7 4 Parijs geheel bew. WZW 7 9 0 Bordeaux mist NO 2 3 0 Grenoble onbewolkt windstil 0 0 Nice licht bew. NW 5 18 0 Warschau regen W 4 2 0,1 Berlijn regen ZO 4 3 1 Frankfort regen ZZW 4 7 0,1 Miinchen zwaar bew. ZZW 4 5 0 Zürich zwaar bew OZO 2 3 0 Genève onbewolkt windstil 0 0 Locarno zwaar bew. O 1 1 0 Wenen nevel NO 2 5 0 Innsbruck zwaar bew. windstil -1 0 Rome zwaar bew. NNO 2 7 0 Neerslag laatste 24 uur KOUDE NACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I, in De Bilt. geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond, opgemaakt om 10 uur: Aanvankelijk opklaringen, later weer toenemende bewolking, maar op de meeste plaatsen nog tot de namiddag droog weer. Koude nacht. Morgen over dag dezelfde temperatuur als vandaag of iéts hogere. Overwegend matige ivind. krimpend van Noord-West naar Zuid-West. 27 Maart Zon op 6,28 uur. onder 19.04 uur. Maan op 2.50 uur. onder 10 09 uur Maanstanden 27 Maart 17.14 uur: Laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 26 Maart Hoog water: 7.36 en 20.03 uur. Laag water: 3.07 en 15 31 uur. Zaterdag 27 Maart Hoog water: 8.24 en 20,58 uur Laag water: 3.43 en 16.12 uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1