I Uitgaan in Haarlem Film naar Shakespeare's „Julius Caesar" Agenda voor Haarlem Het woord beeld geworden Een Eeuw Geleden Proces-Barkey wierp geen licht op „Nederlands complot" DAVITAMON Vorst stimuleerde verkoop van wintersportartikelen Barkey's straf: loon van de angst Neem geregeld Uw Toe is het ontstaan? i VRIJDAG 26 MAART 1954 3 ffiffifflTttW-U m 11 M Nieuwe daling der eierprijzen Volapük 75 jaar Veiling van inventaris van gasbedrijf Een |[jj voor gezondheid! Omzetverloop in Januari Dit woord: HARTSTIKKE Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 25 Maart 1854 Uitgaande van de regel, dat men geen rechtszaak bespreekt, waarvan de behan deling nog niet is geëindigd, schreven we tot dusver niet over het proces tegen de ADVERTENTIE f hel Meestal veidiaag^^ He, nieu. meesi"' liptet eet nc' minst wat U het BjCARpAN ovet- we mooq^J'„naabezwaien (b v wint snel al w de maag, op- maagpij- dt_u_r„vheid. maagzuur) lispingen, mi Barkey, een in Indonesië geboren en ge togen Nederlander, is dus tot een jaar ver oordeeld. Dat is een naar veler begrip, en ondanks de achtergrond van onveiligheid en Noodwet, zware straf in dit non-poli tieke proces voor een zielig man, niet zo jong meer en niet zo gezond. Hij kan in hoger beroep gaan, maar dat zal weinig baten. Hij kan gratie vragen, en als dan Nederlander V. Barkey, die op 25 Februari«dvies moet worden uitgebracht door de voor het landgerecht in Djakarta terecht voorzitter van het landgerecht, die deze stond wegens het in bezit hebben van 49 [echtszaak met zoveel begrip en geduld patronen en die dezer dagen tot een ge- leidde, dan ligt hierin wellicht een kans vangenisstraf van een jaar met aftrek van j voor Barkey. preventief (ruim twee maanden) is veroor- deeld. Tegenover de eis van drie jaar, is men geneigd, dit een mild vonnis te noe-; men. Wij kunnen ons overigens indenken,1 dat men buiten Indonesië de straf van een jaar voor het simpel bezit van patronen heel zwaar vindt. Men zal dit vonnis ech ter moeten zien tegen de Indonesische ach tergrond: niet zo heel ver van de hoofdstad Djakarta leveren leger en politie nog steeds, slag met benden. In West-Java geldt nog] altijd de staat van oorlog en beleg (sob),| en de noodwet, die o.m. het ongeoorloofd j bezit van wapens en munitie strafbaar stelt, kent de doodstraf, levenslang en twintig jaar, als maxima voor bepaalde delicten. Dat Barkey „maar" een jaar kreeg, dankt hij aan zijn hoge leeftijd en het feit, dat hij geen enkele kwade bedoeling had: hij stond i met geen bende in contact, noch is iets anders van deze aard gebleken. Wie het proces heeft gevolgd, kan geen andere indruk krijgen en de rechter bleek van dezelfde mening dat hier een deerniswekkende man terecht stond. In zekere zin was deze rechtszaak hoe vreemd dit klinkt dan ook een teleurstel ling. Barkey is gearresteerd in de tijd, dat enkele tientallen Nederlanders werden aan gehouden, toen een deel van de Indonesi sche pers sprak van een Nederlands com plot om de Indonesische regering ten val te brengen. En het leek dus, dat dit'eerste pro ces wellicht licht zou verspreiden over dat complot, waaromtrent het publiek nog al tijd in het- duister tast. De zaak-Barkey bleek echter met geen complot uitstaande te hebben: een op zich zelf staand geval, waarin de hoofdfiguur feitelijk toevallig tegen de lamp bleek te zijn gelopen. De politie was op zoek naar de zoon en bij de huiszoeking in de woning van de oude Barkey, die daarmee gepaard ging, vond men, in een gereedschapskist, in een kartonnen doos, de 49 kogels, en toen was ook de vader er bij. Het bleek, gelijk al gemeld, dat B. deze patronen in zijn huis gevonden had. Zij zouden hebben toebehoord aan een aantal ex-leden van de Peladjar Tentara (studen- tenleger), die enige tijd in B.'s huis hebben gewoond. De vraag, die het proces min of meer beheerste, was, waarom B. van deze vondst geen aangifte bij de politie had gedaan, waardoor hij zich moeilijkheden zou heb ben bespaard. Wèl had hij enige maanden geleden de politie gewaarschuwd, dat de ex-P.T.'ers in zijn huis schietoefeningen hielden. De politie had dat toen ook onder zocht, waarop de studenten verdwenen waren. Waarom hij, toen hij de kogels vond, niet opnieuw naar de politie is gegaan, was de vraag, waarop de landrechter met véél geduld en groot begrip, want de ver dachte bleek moeilijk tot een goede formu lering te kunnen komen een antwoord zocht. Vrees De prijsdaling van eieren, welke einde vorig jaar begon heeft zich tot nog toe voortgezet als gevolg van het feit, dat de. exportmogelijkheden zeer beperkt zijn. Donderdag werd te Barneveld slechts 10,40 per 100 stuks eieren van 61 gram betaald (kiloprijs 1,70), wat betekent, dat de eierprijzen vergeleken met Novem ber met ongeveer de helft zijn terugge lopen. Op 31 Maart zal het 75 jaar geleden zijn dat de wereldtaal Volapük is uitgedacht. Een Rooms-Katholiek geestelijke, Johann Martin Schleijer, afkomstig uit het Baden- se dorpje Oberlanda, is de vervaardiger van deze wereldtaal. Het eerste congres van Volapükisten werd in 1884 in Fried- richshafen aan het Meer van Konstanz gehouden. In 1887 werd tijdens een congres te München een Volapük-academie opge richt. In Nederland is dr. Arie de Jong, oud-officier van gezondheid, de voorvech ter van de Volapük. Hij heeft in 1931 een herziene spraakkunst en een woordenboek van deze wereldtaal uitgegeven. Donderdagmiddag werd in Treslong de inventaris geveild van het productiebedrijf van het gasbedrijf. Er bestond grote be langstelling voor deze veiling.. De totale opbrengst bedraagt ongeveer 26.000. Het bleek wel dat vrees de oorzaak was, vrees om met de gevaarlijke vondst naar de politie te gaan, vrees ook voor de ex- P.T.'ers, die hun eigendom konden komen opeisen en dan wellicht weinig gesticht zouden zijn als zij bemerkten, dat B. op nieuw naar de politie was gelopen. En die laatste vrees is zeker niet ongegrond: de ex-leden van de P.T. de gedemobili seerde studenten, die in Semarang hun cen trum hebben zijn „geen gemakkelijke jongens". ADVERTENTIE het ideale vitamine-preparaat &M 0RGAN0N-0SS VRIJDAG 26 MAART Concertgebouw: Noordh. Philharm. Orkest, 8 uur. Frans Halsmuseum: Kamermuziek avond m.m.v. Louise Wijngaarden en Janny van Wering, 8 uur. Hotel „De Leeuwerik": Kleurenopnamen uit Zwitserland. Rivièra en Nederland, 8 uur. Vroom Dreesmann: Modeflitsen, 2.30—3.30 en 4—5 uur. Station Haarlem: Rondleiding door de internationale hotelplan expres, 1022 uur. Luxor: „Zij die van de zonde leven", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Vrouwen om Puccini", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „De zoon van niemand", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Huwelijks bureau", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Sluiers van Bagdad", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De kuise bruidegom", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De schatten van Da- karu", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Nacht zonder zonde", 14 jaar, 8.15 uur. ZATERDAG 27 MAART Stadsschouwburg: „De leeuwerik", Haagse Comedie, 8 uur. Brinkmann: Elfde Open Tafelronde,, Open Religieuse Gemeenschap. 4 en 8 uur. Luxor: „Zij die van de zonde leven", 18 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Vrouwen om Puccini", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „De zoon van nie mand", 14 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Huwelijksbureau", 18 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Sluiers van Bagdad", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. „Parasieten der wereldstad", 18 jaar, 23,30 uur. Frans Hals: „De kuise bruidegom", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De schatten van Dakaru", 14 jaar. 2.30. 7 en 9.15 ur. Minerva: „Circus Bollinj", ade leeft.. 2.30 uur. „N»cht zonder zonde", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Het Economisch Instituut voor de Mid denstand heeft gegevens gepubliceerd over het- omzetverloop in het midden- en klein bedrijf gedurende Januari. In de voedings middelenbranches werden omzetten be haald, welke over het geheel genomen niet belangrijk afweken van die in Januari van 1953. Bij de branches in duurzame consumptie goederen, met name in de détailhandel in sportartikelen en in de handel in ijzerwa ren en gereedschappen werd ten opzichte van Januari 1953 een aanzienlijke toene ming van de geldomzetten geconstateerd. Deze omzetvermeerdering moet voor een belangrijk deel worden toegeschreven aan de grote verkoop van schaatsen en andere wintersportartikelen. De in Januari val lende vorstperiode heeft het omzetverloop in deze branches dus gunstig beïnvloed. In de détailhandel in glas, aardewerk, porselein en huishoudelijke artikelen be reikten de Januari-omzetten niet het peil van die in 1953. De omzet in genotmiddelen kon in Ja nuari niet onverdeeld gunstig worden ge noemd. Naast branches met hogere treft men branches aan met lagere geldomzet ten dan in Januari 1953. De vorstperiode beïnvloedde ook de ver koop van pantoffels en bontlaarsjes in gunstige zin. In de détailhandel in schoei sel werd een toeneming van de geldomzet met 14 pet. geconstateerd. Ook in de boek- handei en in de kantoorboekhandel gaven de geldomzetten een stijging te zien van respectievelijk 6 en 10 pet. In de détailhandel in glas, aardewerk, porselein en huishoudelijke artikelen werd een omzetvermindering geboekt van 4 pet. Bij de détailhandel in alcoholhoudende en alcoholvrije dranken werd een omzet stijging van 4 pet. en voor de détailhandel in parfumerieën, cosmetische en toiletar tikelen van 3 pet. geconstateerd. Zowel in het chocolateriebedrijf als in de détailhandel in tabaksfabrikaten waren I de Januari-omzetten in 1954 lager dan die in 1953, respectievelijk 5 en 3 pet. Indien men de omzetten in Januari ver gelijkt met die in December, dan blijkt in vele branches een aanzienlijke omzetdaling te zijn ingetreden. Donderdagavond hielden leerlingen van de Academie voor dramatische kunst De- Toneelschool'onder leiding van Erik Vos in de Vleeshal een generale repetitie van „De brief van Don Juan" van Luisa Treves, welke geestige éénacter zij daar Zaterdag avond opvoeren als onderdeel van het feestelijke programma „Tussen de regels" ter gelegenheid van de Boekenweek 1054 (zie onder: Toneel en dans). Op de foto ziet men alle medewerkenden. De voorstelling wordt op 3 April in Krasnapolsky te Amsterdam herhaald in de jaarlijkse manifestatie van de Samenwerkende. Instituten van Kunststuderenden en op 8 April voor het Nederlands Studenten sanatorium te Laren. ADVERTENTIE GABARDINE MANTELS ƒ89.50 TONEEL EN DANS Vrijdag 26 Maart, De Vleeshal, 20 uur: Openingsavond van de iioekenweek 1954. Albert Vogel draagt het door Aleida Schot vertaalde verhaal „De Vlinder" van Tsje- chov voor. Muzikale medewerking ver lenen de pianiste Miep van Luin en de fluitist Frans Vester Zaterdag 27 Maart, Stadsschouwburg, 20 uur: De Haagse Comedie vertoont „De Leeuwe rik" van Jean Anouilh in de vertaling van J. W. F. Werumeus Buning onder regie van Cees Laseur, met Elisabeth Andersen als Jeanne d' Arc. Verder: Jan Retèl, Luc Lutz, Johan Valk, Gerard Hartkamp en vele anderen. Zaterdag 27 Maart, Vleeshal, 20 uur: Fees telijk programma ter gelegenheid van de Boekenweek onder de titel „Tussen de regels". Medewerking verlenen: Georgette Hagedoorn en Pierre Verdonck, Guus Oster, Wouter Denijs en leerlingen van de Toneelschool met „De brief van Don Juan". Om 23 uur: optreden van Jan de Cler. Zondag 28 Maart, Stadsschouwburg, 20 uur: „Een dag aan zee" van N. C. Hunter in de vertaling van Louis Saalborn door de Haagse Comedie onder regie van de zelf medespelende Cees Laseur, met verder: Fie Carelsen, Enny Meunier, Ellv Ruim- schotel, Theo Frenkel, Pim Dikkers en anderen. Woensdag 31 Maart, Stadsschouwburg, 20 uur: Optreden van Ballet Recital onder leiding van Sonia Gaskell, dat onder meer het „Ballet van de Lezer" (scenario Jan Iiulsker, muziek Jurriaan Andriessen) ver toont. Eerste solisten: Marianne Hilarides en Jaap Flier, Des middags 14 uur: ma tinee voor scholieren. Vrijdag 2 April, Stadsschouwburg, 20 uur: Vertoning ter gelegenheid van de Boe kenweek en ten bate van de UNESCO van een bloemlezing uit de programma's van muziek, koorzang, toneel, voordracht, dans en cabaret van het Interscholair Jeugdtournooi 1954. MUZIEK Vrijdag 26 Maart, Frans Halsmuseum, 20 uur: Kamei'muziekavond door de violiste Louise Wijngaarden en de claveciniste Janny van Wering. Het programma vermeldt werken van Francoeur, Scarlatti, Gibbons, Swee- linck, Handel, Bach en Sammartini. Vrijdag 26 Maart, Concertgebouw, 20 uur: Buitengewoon concert door het Noordhol lands Philharmonisch Orkest onder leiding van Toon Verhey, met medewerking van de beroemde pianist Alexander Brai- lowsky, die het eerste pianoconcert van Chopin en het tweede van Rachmaninov vertolkt- Maandag 29 Maart, Grote. Markt, 15.30 uur: Bespeling van het carillon van de oude St. Bavo of Grote Kerk door de stadsbeiaar- dier Arie Peters, die eveneens is te be luisteren des Vrijdags van 11.3012.30 uur. Dinsdag 30 Maart, Concertgebouw. 20 uur: Negende D-concert door het Noordhollands Philharmonisch Orkest onder leiding van Toon Verhey. Programma: Suite in D-dur van Bach, de Achtste Symphonie van Schubert en het Tweede Pianoconcert van Brahms. Solist is Stevan Bergmann. Woensdag 31 Maart, Huize Hesmerg, 20 uur: Uitwisselingsconcert door de cellist Henri Honegger, met begeleiding van de gast- vrouwe, Ans Bouter. Er worden werken uitgevoerd van Bach, Couperin, Martinu en anderen. Woensdag 31 Maart, Frans Halsmuseum, 20 uur: Laatste van drie pianorecitals met toelichting door Johan Patist voor de Volksuniversiteit. Het programma is ge- DE FILM JULIUS CAESARnaar het. toneelstuk van Shakespeare, hieclt de gelegenheid, een korte beschou wing te wijden aan de essentiële ver schillen tussen film en toneel. Het is een proeve van vergelijking, die nuttig is om misverstanden uit de weg te ruimen, welke nog dagelijks van kracht zijn. Over de vraag of Shakespeares spel niet veel meer handelt om de nobele Brutus en de constructie van zijn drama daardoor werd verzwakt, spreek ik hier niet. De film heeft de dramaturg van Stratford on Avon vrij getrouw gevolgd en zich niet aangemeten de twee delen waarin het spel feitelijk uiteenvalt nauwer te verbinden ofschoon haar dat geen kwaad zou hebben gedaan. Ik wil hier ook niet dieper ingaan op de tijdsbepa ling van het stuk noch de door Shakes peare geraadpleegde bronnen. Dat alles staat maar in indirect verband tot de vraag waar het hier om gaat: of de ver filming van een toneelstuk mogelijk is en met welke hoedanigheden men daarbij te maken krijgt. NIET zelden is de verfilming van een toneelstuk een mislukking. De verkla ring lijkt mij niet moeilijk wanneer men er van uitgaat dat toneel en film twee onderscheiden grootheden zijn die hoog stens in schijn veel met elkaar gemeen hebben. Men maakt vaak de vergissing te menen dat de film niet meer is dan gefo- Cassius (John Gielgud) en Brutus (James Mason) Marcus Antonius (Marlon Brando) tografeerd toneel. Alsof ergens in de zaal een camera staat, die nauwlettend alles wat op het toneel gebeurt opneemt. To neelspelers zijn dan tegelijk filmspelers en de toneelregisseur is de filmregisseur. Maar zo is het niet. Filmen is niet toneel fotograferen. De camera beweegt. Er zijn beelden van dichtbij en van ver. Van bo ven en van onderen af genomen. En die beelden in hun opeenvolging, snel of langzaam al naar het verloop der gebeur tenissen in een bepaald rhythme voort vloeiend vormen de film. Alles is erin ge richt op het zien. Dode dingen kunnen er dezelfde betekenis in krijgen als levende. De actie en het belang der figuren worden bepaald door de filmmaker. Zoals hij het belieft te zien zo zien wij het. En daaraan aangepast is elk gebaar, iedex-e beweging, iedere situatie. Al wat in het beeldvlak verschijnt heeft ons als beeld iets te zeg gen. Het toneel heeft andfere wetten. Het toneel is een vaste ruimte, onveranderlijk voor wie er naar kijkt, waarin de gebeur tenissen zich voltrekken. De figuren zijn er op afgestemd, op hun gebaren, hun mi miek. Afgestemd ook op hun afstand van de zaal. Heel het dramatisch gebeuren voltrekt zich door de figuren. De dode dingen nemen nooit deel aan de handeling. Omdat er een afstand is die het toneel van de zaal scheidt en de emoties toch duide lijk waarneembaar dienen te worden ge maakt, worden de figuren iets aangezet. De taal van het toneel is daarop bere kend. In de tekst is deze lichte overdrij ving aanwezig. Projecteert men de toneel figuren op het platte vlak binnen het. vier kant van het witte doek dam worden ze, als ze niet van hun toneelhoedanigheid worden bevrijd, al spoedig vertekend. Het is of hun proporties te groot zijn, zozeer afgesteld op die van het toneel dat ze het bestaand verhaal zijn toneelstukken maak te, zo werkt de film naar het bestaande toneelstuk. De tekst zal dan eerf leidraad zijn, een aanwijzing. Ze blijft gehand haafd voor zover ze de primaire betekenis van het beeld niet schaadt. Maar het beeld overheerst. Shakespeare nu schreef niet voor de film maar voor het toneel. Men krijgt al tijd op de film een andere Shakespeare dan op het toneel. In het geval van Julius Caesar zeker geen mindere, maar dan toch een andere. Want de film Julius Caesar is van Joseph E. Mankiewick. Shakespeare leverde er de karakters voor. Hij gaf er, kan men zeggen, ook de toon voor aan. En hij schreef het scenario. Een scenario, dat dankbaar materiaal voor de film oplevert, zolang het op de wijze van de film wordt verwerkt. Soms met gebruikmaking van de letterlijke tekst, soms die couperend waar het beeld genoeg zegt. Ik moet mij gezien de lengte mijner in leidende beschouwing, thans beperken tot een vluchtige bespreking van de film en stel dan vast, dat in „Julius Caesar' Shakespeare's tekst zelden zwaarder weegt dan het beeld dat heeft opgenomen met krachtige autonome zeggingsmacht. Er zijn inderdaad frappante scènes. De rede van Marcus Antonius is een voorbeeld van harmonie tussen woord- en beeldkunst, de moordaanslag op Caesar met het „Ook gij Brutus" hevig en ontroerend, de scènes in het legerkamp van Brutus zeer sterk, (met soms een burgerlijke tendenz). Een van de scènes die mij het meest is bijge bleven en die wel het beste demonstreert wat ik bedoel is die waarin men Cassius na de samenzwering heen ziet gaan. Hij witte doek als het ware bedekken. Het innerlijk komt er niet uit. Het is of ze afgeplat worden. Soms ook geheel verte kend, soms verschrikkelijk overdreven. Een voorbeeld daarvan is de handelsrei ziger uit „De dood van een handelsreizi ger". De film kwam niet los van het to neel. De handelsreiziger werd een psycho- paath, geheel verschillend van de handels reiziger op het toneel. Het toneel kan niet bestaan zonder de dialoog. De film wel; de film gebruikt de dialoog, die altijd aan de zeggingsmacht van het beeld ondergeschikt is. Dialoog en beeld kunnen samengaan in volstrekte harmonie. Het grote euvel der meeste films is echter dat men te veel aan het gesproken woord overlaat wat het beeld moet doen. De speelfilm is dan ook dik wijls op haar sterkst als ze het karakter draagt van de documentaire, waarin het beeld altijd nummer één is. Van een toneelstuk een film maken be- meeslepende rol van tekent dan ook: net zo veel van dat toneel stuk gebruiken als nodig is om het dienst baar te doen zijn aan de filmische ver beelding. Eigenlijk komt het er op neer, dat men of het toneelstuk in zijn geheel van een vaste plaats in de zaal af opneemt (gefotografeerd toneel, maar geen film) of er het mes in zet, het louter beschouwt als een gegeven. De karakters zijn vastge steld, de handeling bepaald. Nu gaat het er maar om met de middelen van de film te bereiken wat het toneel met zijn mid- delen doet. Zoals Shakespeare naar een loopt op ons toe. De camera gaat achter uit. Hij blijft in het beeldvlak alsof hij ons. terugdeinzend achtervolgt. Zo dwingt hij ons hem aan te horen. Zijn woorden krij gen in deze filmversie een kracht, die ons een duidelijk inzicht geeft in 's mans in nerlijke drijfveren. Dat is film. En zo treffen we meerdere van deze ecfite film- kunstige staaltjes met zeker zwakkere episodes, welke echter niet de indruk weg nemen dat de film erin slaagt al wat naar toneel zweemt aan zich ondergeschikt te maken. De karakters krijgen de volle maat. Mankiewicz heeft ze met inachtne ming van Shakespeares bedoelingen zeer wel benaderd, daarbij terzijde gestaan door een uitstekende bezetting. De beste? Naar mijn smaak Cassius in de uitgemeten vertolking van John Gielgud. Zeer fraai acteert ook James Mason als Brutus, een filmspeler bij uitstek, deze James Mason, met een feilloze intuïtie voor de eisen van de camera. Werkelijk een openbaring vind ik Marlon Brando in een beheerste en Marcus Antonius. Louis Calhern speelt Caesar, minder he roïsch, minder veldheer dan gewenst, een zwak en week man, een ijdeltuit. De vrou wenfiguren imponeren niet. In alle op zichten onovertroffen kan men deze „Ju lius Caesar" dan ook niet noemen, maar, in alle oprechtheid: ik zal de film zeker een tweede keer gaan zien. Ze mag dan al eens de grote dichterlijke visie niet kunnen opbrengen, ze bevat zoveel mooie en indrukwekkende episodes, dat ze Man kiewicz noch Shakespeare oneer aandoet. P. W, FRANSE Eigenlijk kan het woord hartstikke al leen gebruikt worden bij: dood. Het be tekent dan: volkomen dood, morsdood. Er is vermoedelijk in het Middelneder lands een uitdrukking geweest: bi hart- steke dood, door een steek in het hart gedood. Daaruit is dan hartsteke of hart stikke dood ontstaan. Met deze afstam ming is in overeenstemming dat men de zegswijze alleen gebruikt bij een plot selinge, gewelddadige dood. Langzamerhand heeft echter hartstikke zich van het woord dood losgemaakt en is het een zelfstandig bestaan gaan lei den in de betekenis: volslagen, geh'eei, erg. Men zegt: hij is hartstikke doof; het yjs hartstikke vol; in 't hartstikke donker^ wijd aan: de fantasie. Uitgevoerd worden composities van Haydn, Beethoven, Cho pin en Schubert. Donderdag 1 April, Concertgebouw, 20 uur: Uitvoering van de Johannes Passion door de Kennemer Oratoriumvereniging onder leiding van Piet Halsema. Solisten: Rein- hard van Randwijk, Annie Schoen, Bep Misset van Andel, Kees Deenik en Henk van Monsjou. Begeleiding: Zuid Hollands Orkest en de organist Anton de Beer. Vrijdag 2 April, Waalse kerk, 20 uur: We derom een verzoekprogramma door de organist Hendrik Lasschuit, die dit keer werken vertolkt van Buxtehude, Martini, Handel, Arne en Boëllmann. DIVERSEN Vrijdag 26 Maart, Stadsschouwburg, 20 uur: Voor de vereniging Geloof én Wetenschap spreekt de populair-wetenschappelijke schrijver Anton Zischka over het onder werp „Dc wereld blijft rijk". Vrijdag 26 Maart, Dansschool Schroder, 20 uur: Optreden van de Engelse blues zangeres en wasbord-bespeelster Beryl Bryden met begeleiding van de Jig Rhythm Club (Raamsingel). Vrijdag 26 Maart, Sociëteit Kenaustraat, 20.15 uur: Voor Haerlems Studenten Gilclt en andere spoorstudenten spreekt dr. B. Delf- gauw over Franse existentiefilosofen (Kenaustraat 8 g-h). Zaterdag 27 Maart, Brinkmann, 16 uur: Be gin van de elfde open tafelronde vari de Open Religieuze Gemeenschap over de vraag „Waar gaan wij heen?" Inleiders: dr. P. J. Meertens, de arts A. G. Degenaar. ir. J. van Wettum en ds. G. J. Waardenburg. Verder: Zaterdag 20 uur cn Zondag 10,en 15 uur. Zaterdag 27 Maart, Lido Theater, 23.30 uur: Nachtvoorstelling van de film „Parasieten der wereldstad" met Evelyn Kayes en Charles Corvin. Zondag 11 uur: „De pastoor van Kirchfeld" met de „Wiener Sangerknaben". Maandag 29 Maart, Stadsschouwburg, 20 uur: De arbeiderstoneelvereniging „Herman Heijermans" vertoont het blijspel „Tropen- adel" van Henri van Wermeskerken. Maandag 29 Maart. Frans Halsmuseum, 20 uur: Derde van drie voordrachten met lichtbeelden voor de Volksuniversiteit door de architect A. V. Hartogh. die dit keer behandelt: „De kleur in huis bij de kleding". Maandag 29 Maart, Concertgebouw, 20 uur: Voor de Nederlandse Reisvereniging wordt de onder leiding van de heer J. Panman vervaardigde film „Naar Italië, land van zon en palmen" vertoond, opgenomen door de cineast I. van Friesland. Dinsdag 30 Maart, Brinkmann. 20 uur: Ter gelegenheid van de Boekenweek lezen dichters (Harriet Laurey. Ellen Warmond, Remco Campert, Gaillaume van der Graft, W. J. van der Molen en Nico- Verhoeven) uit eigen werk. Inleiding door Ad den Besten. Dnsdag 30 Maart, De Leeuwerik, 20 uur: Voor de Reclasseringsraad spreekt de heer J. E. Verwoerd over „Reclassering der jeugdige delinquenten uit de inrich ting 'te Zutphen". Na de pauze vertoning der film „Hallo, hallo, hier R.P. 10". Dinsdag 30 Maart, Stadsschouwburg, 20 uur: Uitvoering door de Centrale Johez Ver eniging van de operette „De kuise Su zan na" van Gilbert. Wroensdag 31 Maart, gebouw Thcosofia, 20 uur: In de reeks lezingen van de plaatse lijke afdeling van de Nationale Vrouwen raad onder het motto „Van gemeente tot Verenigde Naties" spreekt moj. mr. J. de Vink (Nassauplein 8). Donderdag 1 April, Brinkmann, 20 uur: Onder voorzitterschap van de heer H. W. M. van Run wordt ter gelegenheid van de Boekenweek een „Forum" gehouden. Deel nemers: mej. Cl. Vinkneburg en de heren P. Coebergh, H. L. Prenen, B. Rijdes.en Nico Verhoeven. Vrijdag 2 April. Brinkmann. 20 uur: Voor de vereniging Geloof en Wetenschap houdt de heer Grant Colin Clark een lezing over het onderwerp „Het probleem der wereld bevolking". TENTOONSTELLINGEN Het Huis Van Looy: Herdenkingstentoon stelling van werken van Frans Baljon. Geopend tot en met 12 April van 1012.30 en van 13.30—15 uur. 't Huis met de Kogel: Tentoonstelling van tekeningen van D. Lindeboom. Dagelijks geopend van 10—18 uur, uitgezonderd 's Zondags. Tot 11 April. Tevlers Musuem: Etsen, gravuren en teke ningen van Jacques Callot (15921635). Tot 31 Maart. Het museum is in de winter maanden dagelijks geopend van 11-15 uur. behalve op Maandag, benevens op de eerste Zondag van elke maand van 13—17 uur. Frans Halsmuseum: Groepsportretten van Frans Hals in nieuwe formatie en perma nente expositie van nieuwe aanwinsten. Dagelijks geopend van 1015 uur, des Zondags van 1315 uur. Schotersingel 117 a: Palestina-diorama's (Bijbelse voorstellingen). Dagelijks ge opend van 1417 uur. Woonhuis Van Looy: Het voormalig woon huis van schilder-schrijver Jacobus van Looy is te bezichtigen op Donderdagen van 1012 en van 1417 uur, op Zon dagen alleen van 1417 uur. Kunsthandel Bier: Derde expositie van Azia tische kunst, onder meer antieke graf figuren. Op werkdagen geopend (Groot- Heiligland). Kunsthandel Leffelaar: Expositie van Franse impressies van de Haarlemse schil ders Poppe Damave, Frans Funke. Willem Steyn en Frans Verpoorten. Geopend op werkdagen, uitgezonderd Maandagmorgen. 's-GRAVENHAGE. In zijne Memorie van Beantwoording aan de Tweede Kamer heeft de Minister van Oorlog verklaard, dat de verwikkelingen in het Oosten de Regeering de overtuigng hebben gegeven, dat er een staat van oorlog zoude kunnen ontstaan en dat men daarop niet onbedagt mogt blijven. De Regeering verlangt de begrooting zoo lang mogelijk te houden op het eindcijfers van 10.400.000.—. Doch inmiddels is zij overtugd van de noodzake lijkheid, eene verbetering der strijdkrach ten tot stand te brengen. Om op éene ge paste wijze in de behoefte te voorzien zal de begrooting ongeveer 12. millióen dienen te bedragen.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5