1 PM!) 0ENIC0TEA Kort en bondig „Nooit onderduiker in Gortestraat geweest Voor zendingen A. B. C. Bloemendaal Heemstede Anton Zischka voor „Geloof en wetenschap" Dan 18Ö00 bellenl Leert goed typen ZATERDAG 2 7 MAART 19 54 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Oordeel van de verhuurder: J. Q. van Regteren Altena Brandje in Westerveldschool Speciale voorstelling in Minerva Theater Opening Haarlemse boekenweek Politie zocht naar „vermist" jongetje ,De wereld blijft rijk' Verhuur Volkswagens Acoustiek van de Vleeshal Verzending van zeepost Thorez naar Parijs terug Wilhelminastraat 47 Tel. 18441 f 10 Scheepvaart NICOTINE en TEER Wacht U voor namaakt De verhuurder van het huis aan d« Gortestraat, waar volgens de gebruikers van dat huis een lijk begraven zou zijn geweest, heeft aan de politie verklaard, dat, in tegenstelling tot de geruchten die in de buurt circuleerden, in dat pand nooit een onderduiker gehuisvest is geweest. Inderdaad heeft de verhuurder in de oor log deelgenomen aan het erzet, maar het huisje aan de Gortestraat werd achter de hand gehouden als laatste reserve, in dien de verzetsgroep het verblijf elders te riskant vond worden. Voorts heeft de verhuurder er op gewe zen, dat hij sinds April va>n het vorige jaar al niet meer in de Gortestraat kwam om verder ongenoegen met de beide kunste naars te voorkomen. Het „armbot", dat volgens zovelen m een emmer op de bin nenplaats heeft gestaan, is pas enkele maanden later verdwenen. Reeds toen de verhuurder aan de beide kunstenaars last gaf het gat dat zij in het huis hadden gegraven ta dichten, hebben zij hem behalve scherven, „een paar bot jes" getoond, die hij als „konijnenbotjes" heeft betiteld. Zoals men zich uit voor gaande publicaties in ons blad zal herin neren hebben de beide kunstenaars een geheel andere lezing over dit geval. Ten slotte heeft de verhuurder er op gewezen, dat de bewoners van het perceel hebben doen voorkomen alsof ook zijn broer van een en ander op de hoogte zou zijn ge weest. Daarover heeft de verhuurder geen oordeel, want hij heeft die al vele jaren niet meer gesproken. Ook de raadsman van de verhuurder, mr. G. H. J. de Leeuw, gaf ons als zijn me ning te kennen, dat de oorzaak van het ge hele onderzoek moet worden gezocht in het feit, dat de beide kunstenaars op uit spraak van de kantonrechter het pand moeten ontruimen. Het is en blijft een duister geval en we kunnen ons de ver zuchting van de politieman indenken, die gisteren zei, dat dit meer eer. zaak voor een psycholoog dan voor een rechercheur is. In me mor ia m Alleen ingewijden zullen beseffen, dat met de dood van mejuffrouw J. Q. van Regteren Altena de stad Haarlem een be langrijke persoonlijkheid heeft verloren, zo schrijft ons een vroegere medewerkster van haar, die vervolgt: „Mejuffrouw Van Regteren Altena was een 'vrouw met bijzondere gaven en een grote werklust. Zij toonde tevens veel be langstelling voor het werk van haar kunst zusters en -broeders. Wie met haar sprak, ging nooit onbevredigd weg, steeds wist zij haar conversatie op een hoog peil te houden. De kunst en het leven boeiden haar zeer. Ze was inventief, spontaan en eerlijk, had een fijn kleurgevoel en voelde zich speciaal aangetrokken tot het meest vrouwelijke kunstambacht: het vervaardigen van het aesthetisch verzorgde gebruiksvoorwerp, de inrichting van woonvertrekken, soms ook van huizen. In 1926 stichtte zij haar atelier, waar fextielvoorwerpen werden gemaakt, die getuigden van goede smaak en grote dis tinctie. In het vervaardigen van een goed gebruiksvoorwerp was zij toen haar tijd vooruit en iedereen die het voorrecht had om op dit atelier met haar te mogen sa menwerken, heeft hier ongetwijfeld veel opgestoken. De voorwerpen, die op het atelier tot stand kwamen, werden in het kunsthandeltje „De Kerkuil" onder de St. Bavo te Haarlem tentoongesteld en ver kocht. Langzamerhand verkregen vooral haar lampekappen een grote bekendheid. Door samenwerking met architecten ontstonden dikwijls mooie intérieurs. Haar adviezen waren meestal zeer waardevol. Het intieme kunstcentrum op de Nieuwe Gracht heeft met haar dood opgehouden te bestaan. De charme van haar mooie kleurencombinaties zullen we voortaan moeten missen". Nadat de leden van een tafeltennisclub in de Wethouder Westerveldschool hadden getafeltennist, ontdekte de concierge om kwart over elf dat er in het kantoortje, dat door de tafeltennissers als kleedlokaal was gebruikt, brand was uitgebroken. Geassis teerd door zijn zoons wist hij het vuur te blussen en erger te voorkomen, zodat de inmiddels gearriveerde brandweer niet be hoefde op te treden. Behalve schade aan de meubilering, werden de wanden en de vloer zwart geblakerd. De oorzaak is ver moedelijk toe te schrijven aan een door een der tafeltennissers weggeworpen bran dende sigarettenpeuk. ADVERTENTIE Maandagavond 29 Maart zal in het Mi nerva Theater de speelfilm „Het Venster" (The window) worden vertoond ten bate van het Sociale Fonds van de Nationaal Federatieve Raad van het Voormalig Verzet Nederland. Film en theater zijn voor dit doel gratis beschikbaar gesteld en de ge meente Heemstede heeft vrijstelling van vermakelijkheidsbelasting verleend. Deze voorstelling is toegankelijk voor ieder ouder dan achttien jaar. Haarlems burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers heeft gisteravond in de Vleeshal, op een door de Boekverkopersvereniging voor Haarlem en omstreken georganiseer de feestavond, de Haarlemse boekenweek geopend. Mr. Cremers zeide telkenjare deze opening met genoegen te verrichten, omdat er een belangwekkend doel achter stond. „Ik hol naar mijn pensioen toe", zei de burgemeester, „en als het zover is, zou ik boekverkoper willen worden". Hij zou dan voor zijn klanten passende boeken uit zoeken en hij zou zich best vermaken. „Wat mij vooral trekt is de geestelijke ver rijking, die daardoor bewerkstelligd wordt", zei hij en deze verrijking is het recht van de boekenweek, meende de bur gemeester. Het programma toonde het optreden van Miep van Luin en Frans Vester, die stuk ken van Beethoven, Couperin en Roussel ten gehore brachten, en de voordracht door Aibert Vogel jr. van „De Vlinder" van A. P. Tsjechow. Allanstraat in rep roer Toen op 25 Maart des middags om vijf uur bij de politie het bericht binnenkwam, dat een vierjarig jongetje uit de Allan straat in Haarlem sinds twaalf uur des middags werd vermist, begon de politie met haar onderzoek, geassisteerd door vele bewoners van de straat en een politiehond. De onrust van de moeder nam nog meer toe toen een van de buren, die naar de grootmoeder van het jongetje was gegaan, terugkwam met de mededeling, dat het ventje daar niet geweest was. Het vermoeden bestond, dat het kind in het water van de Westergracht was ge vallen, aangezien hij daar dikwijls speelde en omdat de politiehond ook steeds in die omgeving bleef zoeken. Toen vrijwel de gehele buurt zich des avonds om tien uur met het onderzoek be moeide, kwam de grootmoeder met het jongetje aan haar hand rustig aanwan delen. Het kind was namelijk reeds om on geveer een uur bij de grootmoeder aange komen en toen een van de buren kwam vragen of het jongetje bij haar was, had zij opzettelijk een ontkennend antwoord gegeven. De politie vermoedt, dat men hier te doen heeft met een wraakoefening van de grootmoeder tegenover de moeder van het kind. ADVERTENTIE groot of klein is BESTELDIENST ABC niet te evenaren BARREVOETESTKAAT 2 HAARLEM Tel. 18428 - na 6 uur 14810 14155 ZONDAGSDIENST De artsendienst van de doktoren in Bloe- mendaal-dorp wordt van hedenmiddag, twee uur tot Maandagmorgen acht uur waargeno men door de arts S. B. Drijber, Bloemen- daalseweg 84, Bloemendaal, telefoon 22185: die van de Overveense huisartsen tot Zon dagavond elf uur door de arts P. M. Wijk- mans, Julianalaan 130, Overveen, telef. 10071. In hetzelfde tijdvak is de dienstdoende wijkverpleegster zuster M. G. van der Loo. Dr. D. Bakkerlaan 78, Bloemendaal, tel. 22528 De Zondags-, avond- en nachtdienst van d' apotheken voor Overveen, Bloemendaal en Santpoort wordt van hedenavond zes uur tot Zaterdag 3 April in spoedgevallen ver zorgd door de Elswout Apotheek, (drs A. P. W. v. d. Ham), Bloemendaalseweg 341. Ovreveen, telefoon 16760 en de Santpoortse Apotheek (drs. K. Zijp), Bloemendaalse- straatweg 145, Santpoort-station, telefoon K 2560 8249. De dotkersdiensten voor Zondag 28 Maart worden te Heemstede waargenomen door dr. J. J. van Luin, Bronsteeweg 76, tel. 34445 en dr. A. J. van Ravenswaay, Zandvoortselaan 70, tel. 27913 (b. g. g. 11990). Wijkverpleegster zr. B. G. Badings, Heem- steedse Dreef 138, tel. 39818. Aerdenhout Apotheek, Zandvoortselaan 164, tel. 26772; Heemsteedse Apotheek, Bin nenweg 98, tel. 38197. BINNENLAND Een met 15 ton goederen geladen trailer van een expeditiebedrijf in Groningen is gekanteld en in de onderdijk van de Westzanerdijk te Zaandam gevallen. De wa gen reed achteruit een smalle zijweg op, geraakte in een kuil en viel om. De lading, bestaande uit stroop, verf, stijfsel en lino leum viel uit de auto en de ravage werd nog erger toen vaten met stroop en verf opensprongen en de inhoud met liters tege lijk naar buiten stroomde. Tot laat in de avond is men bezig geweest met het op ruimen van de kleverige brei. Ten aanzien van de bevordering van de omzetting van risicomijdend in risicodragend kapitaal is de tekst van een ontwerp van wet inzake de instelling van een Garantie fonds gereed gekomen. Over deze tekst vin den thans besprekingen plaats tussen de verschillende departementen. Aan de R.K. Universiteit te Nijmegen is Vrijdagmiddag gepromoveerd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte mevrouw M. van den Hombergh—Bot uit Venray, moeder van drie kinderen op een proefschrift over de dialecten van Marken, Volendam en Mon nikendam. Als paranimfen fungeerden Geertje Smit uit Volendam en Trijntje Visser uit Marken. De handelsbesprekingen tussen Enge land en Nederland, die op 11 Januari in Den Haag werden geopend, zijn op 22 Maart te Londen hervat. Er kon geen overeenstem ming worden bereikt over de Engelse invoer van melkproducten uit Nederland. De be sprekingen zijn verdaagd. Onder auspiciën van de Nederlandse regering en de Europese sectie van de We reld-Gezondheidsorganisatie zal van 28 Maart tot 10 April te Noordwijk aan Zee een conferentie worden gehouden over het voorkomen en behandelen van alcoholisme en andere vormen van buitensporig drinken, waaraan wordt deelgenomen door psychia ters, medici en sociale werkers uit Oosten rijk, België. Frankrijk, Duitsland, Groot- Brittannië, Ierland, Italië, Nederland, Spanje en Turkije. De Haagse rechtbank heeft de gevan genhouding met 30 dagen verlengd van F. O., de broer van de Berkelse arts, die ver dacht wordt zich aan valsheid in geschrifte te hebben schuldig gemaak.t ADVERTENTIE Gisteravond heeft voor „Geloof en Weten schap" de befaamde wereldreiziger en jour nalist Anton Zischka in de Stadsschouwburg gesproken over het onderwerp „De wereld blijft rijk". Spreker begon zijn betoog met de wereld te schetsen, zoals de pessimisten haar alleen maar willen zien, met de angstwekkend grote werkeloosheid in Italië, een dreigende ingrijpende versteviging van de handels betrekkingen tussen Japan en communistisch China, die op de Westerse bevolking zeker van invloed zal zijn, de beheersing van onze beursen door Moskou en Peking. Volgens de heer Zischka ligt in de banken thans een bedrag van 160 milliard dollar opgeslagen, dat geen rente opbrengt, waarvan de be zitters geen vertrouwen meer hebben in de toekomst. Er zijn honderdmillioen huizen te weinig op deze wereld, waar een derde gedeelte van de gehele oogst jaarlijks ver loren gaat door het optreden van planten ziekten. Op de drie mensen zitten er twee in het donker; er zijn driehonderd millioen malarialijders op aarde. China heeft een tekort van honderdduizend bruggen, aldus spreker, die er lachend aan toe voegde, dat Amsterdam nog steeds haar IJ-tunnel niet heeft. Doch, zo zegt Anton Zischka, de wereld blijft rijker dan ooit, want de menselijke vindingrijkheid is groter dan ooit. Het bewijs van deze opvatting vindt men in de syn thetische stoffen. Een halve eeuw geleden werd van olie en waterkracht nauwelijks gebruik gemaakt. Thans kent men ook de atoomkracht en in hoeverre uranium de mens van dienst kan zijn staat bij lange na nog niet vast. Zal het zo ook niet in de toekomst blijven gaan, vraagt spreker zich af. De warmte der aar de, de windkracht, zij worden feitelijk geen van beide benut. Het water van de oceanen, dat door de huidige wetenschappelijke vin dingen vrij gemakkelijk in zoet water kan worden omgezet, zal meer en meer gebruikt moeten worden voor het vruchtbaar maken van de grond, die thans slechts voor een honderste deel bevloeid wordt. Het Westen dient op alle mogelijke ma nieren contact te zoeken met het Verre Oosten. Zo niet, dan zal dat gebied „od een zelfde manier worden opengelegd als Siberië en Sovjet-Azië". Of wij in staat zullen zijn tot deze vele gigantische werkzaamheden? De heer Zisch ka is er van overtuigd. Men hoeft slechts te zien naar de Verenigde Staten, die nog in 1890 armer waren den Europa. Doch de Amerikanen hadden vertrouwen in zichzelf en dat is zeer belangrijk. Of er het benodigde geld voor aanwezig is? Ook in dit opzicht ziet spreker geen grote moeilijkheden. In ruim vijftig jaar tijds zijn de oliewinning en de opwekking van elec- triciteit verduizendvoudigd en ook de daar aan verbonden kosten zijn bestreden. Overal waar Europa niet zijn macht, maar zijn kunnen inschakelt, volbrengt het met geringe moeite de grootste wonderen, aldus spreker, die ook nog het Plesman-plan aan stipte, waarvan hij een groot voorstander is Tenslotte gaf hij als zijn mening te ken nen, dat het communisme vernietigd kan worden. Aan het begin van deze avond is het heen gaan van deken Kuilman herdacht, die een trouw '*-d van de vereniging was. bestellen r (Sn* /*PQ Twijnderslaan Molenaerstr (Kleverpark) zonder chauffeur Het zal velen interesseren te vernemen dat er plannen bestaan ter verbetering van de acoustiek in de Vleeshal. Vooral nu deze ruimte meer en meer haar bestaans recht als cultureel centrum gaat bewijzen, vraagt deze kwestie de aandacht. De van buitenaf naar binnen dringende geluiden en de nagalm die door een acoustisch inge nieur op twee en een half maal de nor male sterkte werd geschat, hebben meer dan eens de harmonie van een opvoering gestoord. Een door deskundigen ingesteld onderzoek heeft uitgewezen dat de nagalm tot normale sterkte teruggebracht zou kun nen worden door de plaatsing van speciale acoustische tegels voor de vensters. Dit zou dan tevens het straatrumoer buiten sluiten, zodat hiermee een tweeledig doel gediend zou zijn Des daags zouden deze geluiddem pende tegels verwijderd kunnen worden, daarmee zou deze ruimte dan haar bruik baarheid als expositiezaal behouden. Met de volgende schepen kan zeepost wor den verzonden. De data, waarop de corres pondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld: Indonesië: s.s. Roepat (1 Apr.); Nieuw Guinea: m.s. Bali (8 Apr.); Nederlandse An tillen: ss Bennekom (1 Apr.); Suriname: m.s. Nestor (7 Apr.); Canada: Prins Frederik Willem (30 Mrt)- Z.-Amerika: ss 17 Octubre (3 Apr.); Brazilië: m.s. Aludra (30 Mrt.); Australië: m.s. Johan van Oldenbarnevelt (30 Mrt.) Inlichtingen betreffende de verzen dingsdata van postpakketten geven de post kantoren. (Van onze correspondent te Parijs) Maurice Thorez, die in naam nog altijd de opperste leider van de Franse commu nisten is, wordt begin April weer terug verwacht in Parijs. De huurtermijn van het kasteel Gatounière, dat hij tijdens de winter aan de Rivièra heeft bewoond, loopt op 31 Maart af en zijn lijfgardisten zijn al begonnen inboedel en documenten van hun patroon in koffers en kisten te pak ken. Over de gezondheidstoestand van Tho rez, die een paar jaar geleden plotseling een hartaanval kreeg, waarvoor hij ver geefs genezing in Rusland ging zoeken, gaan nog altijd tegenstrijdige berichten rond. Op een zekere verbetering zou niet temin kunnen wijzen, dat men Thorez on langs heeft opgemerkt onder het publiek dat de wielerwedstrijd Parijs-Cote d'Azur gadesloeg. „Sluiers van Bagdad" (Lido) Het grootste gedeelte van deze Universal-tech- nicolor film speelt zich af in 't Bagdad van 1580. De koene Antar (Victor Mature) heeft het op zich genomen het Ottomaanse rijk te verdedigen tegen de Pasha, die trouw terzijde wordt gestaan door Kassim, de vizier. Antar dringt door tot het paleis van de Pasha en dan krijgt de regisseur van deze film de gelegenheid om al zijn figuranten met getrokken sabel door de gangen van het paleis te laten rennen. Antar, die aan het hoofd van een groepje beroeps-worstelaars staat, wint natuurlijk. De Pasha treedt af, de harem glimlacht de nieuwe vorst toe en Antar zelf verovert de liefde van een uitermate knap dans meisje (Mari B'anehard), dat te pas en te onpas haar exotische dansen in deze toch wel amusante rolprent opvoert. H. d. G. „De zoon van niemand" (City) Een forse Italiaanse draak, die al eens eerder in Haarlem is geweest. Wie zich er door wil laten verslinden wete dat hij toe is aan: een brave graaf, een boze gravin, een schurk van een opzichter, een moeder die haar kind ziet verbranden en non wordt, het kind, dat niet is verbrand, maar bij een explosie om het leven komt. Grote ge voeligheden en tranen. „Vrouwen om Puccini" (Rembrandt) Sinds kort zijn de Italianen overgegaan tot het maken van films in technicolor. De film, die deze week in Rembrandt vertoond wordt, is er een van. En wij moeten zeggen dat naast alle andere kwaliteiten in deze rolprent over het leven van de opera-com ponist Giacomo Puccini de kleuren ook een voorname factor zijn in het welslagen van de film als geheel. Over de andere fac toren behoeven wij eigenlijk niets te zeg gen. Goede wijn behoeft geen krans ook niet een Italiaanse film over een Italiaan die zijn 'even besteedde aan het compo neren van lieflijke muziek, die vol leven en vuur is. Zeker niet als men voorts weet dat Ben.iamino Gig'i. Antonietta Ste'la en Rossana Cartieri de fragmenten zingen uit La Bohème. Manon Lescaut. Mat^me But terfly, La Tosca en Turandot. Een alles zins aantrekkelijke film dus, die wij de muziekliefhebbers van harte aanbevelen. Be Zweedse actrice Martha Toren, Nadia Gray en Myriam Bru spelen de rollen van de vrouwen, die betekenis hebben gehad in het leven van Puccini. E. K. „Huwelijksbureau" (Cinema Pala- c e) Onvolprezen zijn de Fransen in het combineren van humor met tragiek. In vele Franse films hebben we dat al kun nen zien. Charmant en uiterst simpel stip pen zij 's mensen krachten en onvolko menheden aan. Ook Agence Matrimoniale laat ons in dit opzicht niet in de steek. Ze leidt ons binmen in een oud Frans huis, d'at ergens in Parijs staat en waar een nog betrekkelijk jonge man staat te bladeren in een boek met foto's van mannen en vrouwen, die bemiddeling vragen van iemand, die hen bij elkaar kan brengen. Hij heeft een huwelijksbureau geërfd van een tante. Het is een bagatel het zaakje van de hand te doen, maar zijn mededogen met de cliënten laat hem steeds weer dé deur openen voor zo'n eenzame in Parijs. De intrigue is weinig verrassend, maar al'eszins aanvaardbaar. De binding met zijn moeder heeft van hem tenslotte ook een eenzame gemaakt. Zijn ogen worden echter geopend wanneer een klant zijn levensverhaal doet, dat treffend veel over eenkomst heeft met het zijne. Hij trouwt. Maar niet voordat de lens op Zondag de eenzame Parijzenaars heeft opgezocht, niet voordat men een stukje alledaags menselijk leed heeft gezien, dat u echter door een allercharmantste verfilming met een glimlach weer op het plaveisel van de Grote Houtstraat zal zetten. J. V. „Nacht zonder zonde" (Minerva) Een operette-film die inderdaad met min der „stoutigheden" verloopt dan de titel ondanks alles doet vermoeden. We zullen u de intrige niet onthullen. Het mu zikale element neemt een belangrijke plaats in. De humor is een tikje gewild. „De kuise bruidegom" (Frans Hals.) Wie het kasstuk „Potasch en Perlemoer" heeft gezien, kan in de sfeer van deze Duitse film enige parallellen ontdekken die vooral de kluchtigheid en de hoofdrol len van twee associés betreffen, die in dit ADVERTENTIE Gistermiddag om streeks zes uur zagen twee jongetjes van zeven en acht jaar een kleine vrachtauto staan aan de kant van het Spaarne nabij de Melkbrug. Zij kropen samen in de cabine, waarna de oudste het plan opperde, om de handrem eens los te trekken, teneinde te zien, wat er dan wel zou gebeuren. Het re sultaat van deze han deling overtrof wel licht hun stoutste verwachtingen: de luto zette zich in be weging in de richting van het Spaarne. Ont daan sprongen de jon getjes uit de auto, die daarop met een zwa re plons in het water verdween. Met be hulp van een takel wagen is de vracht wagen, waarvan de cabine was ingedeukt en een ruit vernield, op het droge gebracht. De beide jongetjes zijn op barse wijze door de politie toege sproken. geval niet in textiel, maar in sigaren doen. Een hunner kan zich de vader noemen van een niet onaantrekkelijke dochter, en zoals dat dan gaan kan met dergelijke vaders: hij is niet tevreden met haar vrijerskeuze. Dat wil zeggen, commercieel gezien, want de charmante jongleur in hoffelijkheid voelt niet zoveel voor sigaren, als wel voor knappe jonge vrouwen. Dat doet de vader besluiten zijn frigide associé als tegen- candidaat te stellen. Er is uiteraard "heel wat geïntrigeer voor nodig om deze kuise bruidegom aan een interessant verleden te helpen^ dat opweegt tegen de stormachtige avonturen waarop zijn tegenstander zich beroepen kan. Met behulp van een gefin geerde verhouding met een roemruchte filmster, valt de kuise candidaat tegen het eind van de film in de armen van de dan hunkerende dochter, nadat de werkelijke filmdiva er in levende lijve aan te pas is gekomen. Een niemandalletje, zonder de pretenties van veredeld amusement, maar vrolijk genoeg voor een welmenende glim lach van genoegen. Curiositeitshalve vermelden wij dat in het voorprogramma een Russisch teken filmpje wordt vertoond. „De schatten van Dakaru" (Roxy). Een gelukszoeker (John Ireland), de enige man ter wereld, die precies de ligging kent van een gezonken schat, lijdt met twee zee lui schipbreuk op een Zuidzee-eiland. Een berucht slavenhandelaar bezoekt dit eiland om er inboorlingen gevangen te nemen en als slaven weg te voeren, maar het drietal verhindert dit door er met het schip van de slavenhandelaar vandoor te gaan. Zij koersen naar Australië om daar het schip te bemannen en dan weer terug te keren naar het schateiland. In Australië ont moeten zij een pseudo-geleerde, die het schip chartert voor een zogenaamd we tenschappelijk doel. doch in werkelijkheid om do schat te bemachtigen. Met hem ko men een collega en diens knappe dochter (Yvonne de Carlo) aan boord, die bij het snode plan van de pseudo-geleerde be trokken zijn. Dat de enige vrouw in deze film-in-teohnicolor tenslotte de partij der rechtschapenen kiest, ligt voor de hand. Zij verraadt alles aan de gelukszoeker en brengt de film daarmee tot een goed eind. Vanaf Maandag draait de film „Silver City", waarin onder meer Yvonne de Car lo en Edmond O'Brien strijden om het be zit van een zilvermijn. „Zij die van de zonde leven" (Luxor). Deze Franse film tekent met felle, niets aan de verbeelding overlatende directheid het trieste bestaan van een groepje aan lager wal geraakte vrouwen die het slacht offer zijn geworden van een gewetenloze souteneur. De georganiseerde ontucht zoals die ons hier getoond wordt, is in ons land gelukkig hoge uitzondering en de gemid delde Hollandse bioscoopbezoeker zal het daarom wellicht moeilijk vallen, aan al deze breed-uitgesponnen liederlijkheden geloof te hechten. Naar onze smaak lijdt de geloofwaardigheid echter meer schade doordat de schurk van het verhaal niet binnen de perken der levensechtheid ge houden wordt; hij is net iets te doortrapt, te inktzwart en te genadeloos geschilderd om zichzelf waar te kunnen maken en zweeft daardoor bijna voortdurend op de grens van het caricaturale. Dat de film des ondanks niet geheel in de melodramatische sfeer belandt is voornamelijk te danken aan het voortreffelijke spel van Frangoise Arnoul als de tussen doffe berusting en vrijheidsdrang heen en weer geslingerde publieke vrouw, die tenslotte in haar liefde voor een jongeman de moed vindt om te breken met haar scabreuze milieu. Dat mi lieu wordt zoals wij het van de Fransen gewend zijn uitgebeeld door een keur- collectie louche typen en door bizondere suggestieve fotografische „low key"-effec- ten. H. C. Amsteldijk, 25 te Tampa. Artemis, 25 v. Rotterdam te Amsterdam. Arnor, 25 120 m. W. Kp. Matapan. Arkel-dijk, 25 230 m. O. Bermuda. Aalsum, pass. 26 Finisterre n. Bremen. Alphard, pass. 26 Kp. Verdische eil. n. Antw. Amerskerk, 26 v. Marseille n. Duinkerken. Amstelland, 25 te Buenos Aires. Amstelpark, 27 Suez verwacht. Annenkerk, 26 v. Aden n. Aleppy. Akkrumdijk, 27 v. Baltimore te Philadelphia. Alamak, 27 v. Bombay te Karachi. Alhena, 25 te Montevideo. Alkaid, 26 v. Rotterdam n. Recife. Alnati, 26 530 m. NO. St. Vincent. Amsielstad, vertr. 29 v Vancouver n. Japan. Arnedijk, pass. 26 Miami n. Havanna. Alwaki, 26 v. Norfolk te Boston. Bali, verm. 29 v. Amsterdam n. Indonesië. Bantam, verm. 27 v. R'dam n. Antwerpen. Bawean, 30 Aden verw. Bintanig, verm. 27 v. Hamburg n. A'dam. Blommersdijk, pass. 27 Lizard n. Antwerpen. Boschfontein, 26 v. A'dam n. Hamburg. Boskoop, 27 te Madeira Barendrecht, 27 v. Piraeus te Alexandrië. Bonaire, 26 970 m. NO. Paramaribo. Bacchus, pass. 26 Vlissingen n. San Juan. Camphuys 25 v. Belawan n. Singapore. Cistula, 25 1250 m. NW. Fremantle. Caltex Delft, pass. 27 Gibraltar n. Sidon. Caltex Leiden, pass. 26 Algiers n. Sidon. Caltex The Hague, 26 Malta gepass. n. R'dam. Celebes, 27 Genua verwacht. Coryda, 26 v. Bombay n. Calcutta. Cottica, pas. 27 Azoren n. Barbados. Duivendrecht. 26 te Port Arthur verw. Delfland, pas. 26 St. Paulsrocks n. Santos. Drente 26 Rotterdam verwacht. E-nggano, pass 26 Kp. St. Vincent n. Le Havre. Esso Amsterdam, 25 50 m. ZO. Kp. St. Vincent. Ena, 26 v. Balikpapan n. Tarakan. Eendracht, pass. 26 Dover n. Gibraltar. Esso Den Haag, pass. 26 Pantellaria n. Rastanu.a Friesland (KRL), 26 v. Semarang n. Tj. Priok. Groote Beer, 26 v. New York te R'darri. Gooiland, 26 te Paranagua. Garoet, 26 v. Makassar te Rotterdam. Gordias, 26 v. Amsterdam n. Algiers. Haarlem, 25 v. Ciudad Trujillo n. Port au Prince Hector, 25 te Tel Aviv. Heelsum, 26 v. Le Havre n. Antwerpen. Hoogkerk, 26 v. Casablanca te Antwerpen. Indrapoera, 28 Timordilly verw. Jupiter, pass. 26 Gibraltar n. R'dam. Kota Agoeng, 25 90 m. W. ten N. Guardafui. Karimun, 27 v. Singapoi-e te Port Swettenham. Karsik, 26 v„ Hongkong n. Kobe. Kertosono, T Apr. Manilla verwacht. Kota Inten, 1 Aprl. Tj. Priok verw. Leerdam, 25 v. Hamburg n. Kuwait. Lombok, 26 v. Port Said te Casablanca. Lawak, 25 100 m. O. Ceylon. Lieve Vrouwekerk, 25 150 m. NO. Finisterre. Lindekerk, pas. 25 Ras Kalb n. Muscat. Laagkerk, 26 v. Maeras n. Rangoon. Leopoldskerk, pass. 26 Lissabon n. Genua. Langkoeas, 26 v, Bangkok te Rotterdam. Laurenskerk, 27 v. Madras te Calcutta. Loosdrecht, 27 v. Port Said n. Genua. Marpessa, 25 110 m. Z. Sharksbaai. Meliskerk, 25 te Shanghai. Mirza, 25 v. Musirivier n. Sambu. Murena, 25 90 m. N. Perim. Mariekerk, pass. 26 Minikoy n. Penang. Maasdam, 26 v. New York te Rotterdam. Maasland, 27 te Rio de Janeiro. Mataram, 24 te Basrah. Mentor, 26 Lissabon te Oran. Molenkerk, 27 v. Tanga te Mombasa. Merwede, 26 v. Jacksonville n. Le Havre. Modjokerto, 27 Sabang gepass. n. Colombo. Noordwijk. 23 v. Santa Lucia te New York. Nieuw Holland, 25 v. Port Swettenham naar Penang. Nieuw Amsterdam, 26 v. New York n. Norfolk. Nestor, 27 v. Port of Spain te Londen. Ondina, 26 v. Singapore te Madras verw. Orion, 25 te Bremen. Oranje, 28 Colombo verwacht. Oranjefontein, 26 te Bremen. Overijsel, 26 v. Aden n Belawan. Ovula, 26 Punta Cardon n. Recife. Papendrecht, 30 v. Kaapstad te Rotterdam verw. PrinS Fred. Willem, pass. 26 Vlissingen naar Bremen. Poseidon, 24 v. Maracaibo te Baltimore. Prins Maurits, 26 v. Hamburg n. Rotterdam. Prins Philips Willem 26 v. Rotterdam naar Montreal. Prins Willem Iif, 27 v. Le Havre n. Montreal. Rita, 26 Bangkok te Pladju. Ridderkerk, 25 230 m. NO. Finisterre. ADVERTENTIE Als U een pakje sigaretten per dag rookt, krijgt U in 11 dagen circa 30 gram Nicotine en Teer in Uw lichaam. Deze nadelige gevolgen van de sigaret tenrook voorkomt U met Denicotea, Overtuigt U zelf en schaft U het Denicotea-sigarettenpijpje aan. Denicotea wordt door vele doctoren en tandartsen sterk aanbevolen. Denicotea-kristalfilters bevrijden U van de hinderlijke rokershoest en door het gebruik ervan spaart U hart en longen. Bovendien kunt U ten volle blijven genieten van de originele smaak cn het aroma van Uw sigaret *Het degelijke, onder wetenschappelijk toezicht staand Denicotea-fabrikaat garandeert U ten volle het gewenste resultaat Ieder origineel Denicotea-pijpje en-filter is voorzien van dc naam Denicotea. Let daarom speciaal op het wereldmerk Verkrijgbaar in de speciale sigarenwinkels Voor de handel: DENICOTEA Imp Klovenieraburg*-»! 25» Amsterdam. Tel 51536*49175 Roebiah, 26 v. Singapore n. Tj. Priok. Roepat, verm. 27 v. Bremen n. Amsterdam. Rondo 26 v. Boston n- Baltimore. Rotti, vertr. 27 v. Tj. Priok n. Singapore. Rijndam, 27 te Halifax. Scherpendrecht, 30 Puerto La Cruz te Santos verwacht. Sheratan, 26 v. Mena al Ahmadl n. Rotterdam. Straat Banka, 23 v. Maurits n. Belawan. Sabang, 25 v. Soerabaja n. Berau. Sanana, 25 v. Berau n. Soerabaja. Siao, 25 68 m. ZW. Bilüton. Sliedrecht. 25 70 m. Z. Westp. Kreta. Stanvac Benakat, 25 v. Soerabaja n. Sungeigerong Stanvac Djirak, 26 te Sungeigerong. Salawati, 26 v. Bandarshapur n. Basrah. Salland, 26 v. Las Palmas n. Amsterdam. Sibajak, vertr. 27 v. Tj. Priok n. R'dam. Singkep, 30 Amsterdam verwacht. Stad Arnhem, pass. 26 Finisterre n. Hamburg. Stad Rotterdam, pass. 26 Noordkaap n. A'dam. Stad Schiedam, 27 Vlaardingen. jtad Breda, pass. 27 Gibraltar n. Melbourne. Singkep, 26 dwars Oporto n. Amsterdam. Saparoea. 26 v. Suez n. Aden. Sumatra, 27 v. Genua te Marseille. Straat Soenda, 26 v. Kaapstad n. Durban. Tankhaven I. 25 v. Bangkok n. Sungeigerong. Tankhaven li, 25 v. Sungeigerong n. Belawan. Tarakan, 25 130 m. W. ten N. Kp. Negrais. Thedens, 26 te Tj. Pandan. Tibia, 1 April Eastham verwacht. Titus, 25 60 m. O. Sicilië n. Gibraltar. Tjibantjet, 25 v. Hongkong n. Tj. Priok. Tjibodas, 25 v Semarang n. Soerabaja. TJiwangi, 25 v Singapore n. Hongkong. Trompenberg, 25 te Bremen. Tegelberg, 26 v. Port Elizabeth n. Kaapstad. Tero, 27 te Victoria. Tjisadane, 27 v. Montevideo n. Santos. Tamo, vertr. 27 v. Santos n. Buenos Aires. Tomini, 27 v. Bremen te Londen. Van Outhoorn 25 v. Balikpapan n. Kota Baroe Van Spilbergen 25 260 m. N.NO. Las Palrnas, Waterland, 25 v. Amsterdam n. Buenos Aires. Wieldrecht, l Apr. v. Port Said te Rotterdam verwacht. Westland, 25 te Bremen. Waterman, 26 27C m. W. Scilly's n. Halifax. Woensdreoht, pass. 26 Natuna eil. n. Pladju. Wonog-iri, 27 te Marseille verwacht. Wonosari. 28 Tj. Priok verwacht. IJsel, 27 v. Amsterdam n. Hamburg. Zijpenberg, pass. 26 Lissabon n. Rotterdam. Zaan, 26 v. Setubal n. Rotterdam. Zuiderkruis- t Apr. Las Palmas verw. KLEINE VAART Harold, 26 v. Frederikstad n. Gdynia. Haskerland, 26 v. Rotterdam te Harlingen. Hast 1, 26 v. Rotterdam te Antwerpen. Henriëtte, 25 v. Londen n. Rotterdam. Hoe Vinces, pass. 26 Vlissingen n. Kopenhagen. Hondsrug, pass. 25 Brunsbtlttel n. Delfzijl. Henrica b, 25 v Waterford n. Amsterdam.- Ida Pieter, vertr. 26 v. Nantes n. Bordeaux. Jan Kreumer, 27 v. Dundee te Londen verw. Java, 25 v. Southampton n. Gravelines. Maasym N, 26 v Rotterdam n. Kopenhagen. Marcella, 26 v. Hamburg n. Frederikstad. Matthew, 26 v. Billingham te Jersey. Merak N, pass, 25 Kp. Verdische eil. n. Monte video. Myfem, v. Stockholm te Rouen. Mypuck, vertr. 26 v. Kopenhagen n. Gothenburg May Mere 26 v. Vlaard'ingen te Waterford verw. Maartje, 25 v. Fecamp te Nykoping. Markab. 26 v. Wells te Delfzijl verw. Mercurius, 25 v. Gibraltar n. Fawley. Michel Swenden, pass. 25 Vlissingen n. Kopen hagen. Noorderhaven. 26 v. St. Valery en Caux naar Maassluis. Necton, pass. 26 Vlissingen n. Antwerpen. Neeltje b, 28 v. Rotterdam te Cork verw. Nieuwland, 25 v. Rotterdam te Leith. Noorderlicht, 25 v. Swansea n. Rotterdam. Nero, 26 te Rotterdam n. Gibraltar. Plato, 25 v. Kopenhagen n. Odense. Ponto, 25 te Port Talbot. Prior, 26 v. E-llesmereport n. Korsor. Rijnhaven, pas. 25 Ouessant n. Casablanca. Ruby, 25 te Midd'lesbro vertr. 26 v. Middiesbro n. Blyth. Santa Margherita, pass. 25 Vlissingen n. Randers Silvaplana, 25 v. Malmö n. Kopenhagen. Spurt. 26 v. Rotterdam te Antwerpen. Start, pass. 26 Vlissingen n. Fuiham. Theodora, 27 v. Kopenhagen te Rotterdam verw. Ton S, pass. 25 Vlissingen n. Kopenhagen. Trito, 26 v. Belfsst te Dublin verw. Trompenburgh. 25 v. Kingslynn n. Rotterdam. Van Brakel, 25 v. Nantes te Bayonne. Vrede, 25 v. Hamburg te Cork. Vrijburgh, pass 25 Finisterre n. Casablanca. Vrouwepolder, vertr. 27 v. Oporto n. Antwerpen. Westersingel, 25 v. Londen te Loriënt. Wlm, 25 v. Hamburg n. Wicklow. Walenburgh, 25 v. Jersey te Bordeaux. Westerdok, 25 te Ventspils. Schepen met passagiers, repatriërenden en emigrerenden Aldabi, 27 v. Buenos Aires te Rotterdam verw. Alhena, 25 te Montevideo. Alnati, 5 Apr. te Rio de Janeiro 7 Santos verw. Bloemfontein, 30 Kaapstad 3 Apr. Port Elizabeth verwacht. Bonaire, 5 Apr. Plymouth 7 Apr. A'dam verw. Boschfontein, vertr. 11 v. Amsterdam n. Oost- Afrika. Boskoop, 27 te Madeira en 5 Apr. te Barbados verwacht. Cottica, 9 te Paramaribo verwacht. Groote Beer, vertr. 30 v. Rotterdam n Halifax Indrapoera, 27 te Timordilly 31 Makassar verw. Jagersfontein, vertr. 27 v. Kaapstad n. Teneriffe Joh. v. Oldenbarnevelt, vertr. 1 April v. A'dam naar Sydney. Maasdam, 26 v. New York te Rotterdam. Nieuw Amsterdam, 26 v. New York n. Midd. Zee Noordam, vertr. 27 v. Newport News n. R'dam Oranje, 28 Colombo 31 Belawan 1 Apr. Singapore verwacht. Oranjefontein, vertr. 8 Apr. v. Amsterdam naar Durban. Oranjestad, 5 April Antw. 9 Apr. A'dam verw. Rijndam, 27 Halifax 29 New York verw. Siba'jak, vertr. 27 v. Priok n. R'dam 7 Apr. Aden verwacht. Waterman, l Apr. Halifax 3 Apr. New York verwacht. Westerdam, vertr. 27 v. Rotterdam n. New York Willem Ruys, 27 Gibraltar 30 Southampton 31 Rotterdam verwacht. Ziliderkruis, 1 Apr. Las Palmas 5 Apr. Souths ampton 6 Rotterdam verwacht.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 10