Tweede proef met waterstofbom door Amerikanen uitgesteld Franse oppositie tegen het compromis van Bonn Betalingsunie in Oost- Europa op komst? Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Bommengeweld Nieuwe veiligheidsmaatregelen Mogelijk overleg met Sovjet-Unie op de conferentie van Genève Gaullisten willen regering ten val brengen als goedkeuring niet wordt ingetrokken Het woord is aan Ten dienste van handel Oost-West Amerikanen vrezen dat Engeland te hard van stapel loopt Morgen iets warmer 68 JAARGANG No 220 ZATERDAG 27 MAART 1954 298 JAARGANG No 68 Russische deserteur wordt niet uitgeleverd Viermogendheden-overleg over Spandau-gevangenen Weerrapport w Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en x\dministratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. J7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman TOEN U gelezen hebt dat in Australië een cobaltbom zoekt is, moet die tijding u wel even getroffen hebben. Het is welis waar geen voor vernietiging maar integen- deel voor geneeskundige doeleindien be stemde bom, maar gevaarlijk is dit radio actieve voorwerp toch wel, zo niet voor een ganse stad of district of gewest, dian toch voor een ondeskundige vinder. En men mag aannemen dat bijna iedereen, die een cobaltbom ontdekt, een ondeskundige vinder is. Men heeft hem nu gewaarschuwd dat het ding zijn d'ood kan zijn. Maar als ik mij herinner hoe weinig de talloze waar schuwingen tegen het hanteren van onont- plofte projectielen in de tijd vlak na de oorlog in dit land hebben gebaat, lijkt het waarschijnlijk dat enige jonge Australiërs ermee zullen pogen te voetballen, of er tenminste, met een hamer op zullen gaan slaan en de bom daarna in een kachel zui len stoppen of op een hooizolder verbergen. Men veronderstelt dat de cobaltbom, na „blijkbaar ongemerkt uiit de dikke loden houder te zijn gevallen", mogelijk is op geraapt door een voorbijganger ergens In de buurt van het Instituut van Medische Wetenschap te Adelaide. Misschien is zij niet eens meer in die omgeving. Zij is nogal wat geld waard, maar een on verhandel ba ai- artikel; wellicht biedt dat laatste de beste kans om haar terug te vinden. Dat een dergelijk voorwerp ongemerkt uit zijn loden houder kan vallen en zoek raken behoeft overigens niet te verbazen. Bij de jongste ontploffhigsproefdoor de Amei-ikanen met de H-(waterstof)-bom op de atol Bikini ondernomen, bleek tot ver rassing der geleerden dat de uitwerking van dit verwoestende onheil viermaal zo groot was als zij verondersteld hadden, hetgeen enig leed aan^ een aantal vissers- op-grote afstand en geduchte schade aan de Japanse tonijnenvisserij heeft toege bracht. Bovendien heeft het de toch al sombere gedachten in de wereld ten op zichte van bommen uitgebreid met het be sef, dat de geleerde ontwerpers de kracht van hun eigen producten niet precies blij ken te kennen en onvoldoende veiligheids marge hebben toegepast bij hun proef neming. En in vergelijking met hetgeen zij op stapel hebben was dit blijkbaar nog maar een „babybom". Ik geef onmiddellijk toe dat dit een afschuwelijke uitdrukking is, maar ik heb haar niet bedacht. Als gij nu aan die vergissing van hooggeleerde mannen op Bikini denkt, kan het u dan verwonderen dat de een of andere Austra lische chauf' ur wat achteloos is gaan om springen met een raar pakket, waarvan hij de inhoud zelfs niet bevroeden kon? Ik neem nu maar aan dat het een chauffeur is geweest; het doet er overigens weinig toe wie het was. De kans dat hij iets wist van cobaltbommen is toch niet meer dan één op een mil'lioen. Laten wij ons niet té zeer verwonderen als binnenkort ergens een atoombom of waterstofbom zoekraakt en een hele stad geëvacueerd moet worden, waarna men het helse machien in een an dere stad terugvindt. Verstopt in een kin derwagen, bijvoorbeeld. Zo gek kan men het niet bedenken of het is mogelijk in de wereld anno 1954. Wie meent dat de on langs gehouden wedstrijden in slagwerken en dansen-op-de-lange duur hoogtepunten van dwaasheid waren, vergist zich. Dat waren maar tamme kleine zotternijen, bovendien ongevaarlijk voor anderen. Klinkt deze beschouwing bitter? Zij is bitter bedoeld. Minister Staf. het woord voerend te Gro ningen, heeft daar gisteren verklaard dat tegenwoordige en toekomstige ontwikke ling van de atoom- en waterstoroommen duidt op het einde van alles. Er is daarbij geen kwestie meer van winner of verlie zer: alles zou worden weggevaagd. Mis schien biedt dit besef een mogelijkheid om oorlog te voorkomen, heeft de minister ge zegd. Hij heeft ook gesproken over defensie op lange termijn en over het strategische belang van Nederland met het oog op de kwetsbaarheid van Engeland, dat met ge leide projectielen van onze kust af be stookt zou kunnen worden als ons land veroverd werd. Zodat de strategische be tekenis van Nederland afhangt van de vraag of het gehouden kan worden. Dit lijkt vreemd in het licht van d.e voorgaan de opmerkingen over de ontwikkeling dei- bommen, die duidt on het einde van a-Bes. Men moet minister Staf's inzicht dus blijk baar aldus toelichten: als het tot een oor log met de modernste wapens zou komen is alles verloren; men moet evenwel blij ven bewapenen en een defensie ontwikke len in de hoop dat dit de tegenstander van de aanval weerhouden zal en dat mis schien de kracht der wapens zelfs een eind aan de oorlog zal maken. Deze hoop is ook door ministers in andere landen geuit.Zij leefde reeds vóór de eerste en daar na vóór de tweede wereldoorlog. De bewa pening was toen nog niet tot zulke vernie tigingskracht ontwikkeld. Maar voor de tweede wereldoorlog bedoelde men vooral de gifgassen die in de eerste en in een paar andere oorlogen reeds met ontzetten de uitwerking waren toegepast en sinds dien waren „verbeterd". Zij bleven in de tweede oorlog buiten spel. De atoomwa pens worden evenwel nu tenvolle in de bewapening opgenomen. Zij vervangen oudere. Als men ze niet werkelijk gebrui ken zal zou dit dus een eind aan oorlog kunnen betekenen als de mens zich der mate kan beheersen. De New York Herald heeft dit probleem gepoogd' te benaderen, tot dusver niet op zeer indrukwekkende wijze. „Pogingen om atoomwapens buiten de wet te stellen, zul len zeker opnieuw ondernomen worden", schrijft het blad en men vraagt zich met een af: buiten welke wet? In de oorlog zwijgen de wetten, zegt een oud woord. Welke wetten beheersen trouwens waar lijk de internationale verhoudingen? Een wildernis. De New York Herald zegt „dat. de drang zal bestaan, de omstandigheden te definiëren en te beperken waarin het atoomwapen kan worden gebruikt, in de hoop het soort evenwicht te bereiken dat de toepassing van gifgas in de tweede we reldoorlog verhinderde.". Het klinkt meer formeel dan overtuigend. Als men het in zoverre eens kon worden zou men trou wens ook de gehele productie van atoom bommen stop kunnen zetten en de voor raad helse apparaten kunnen vernietigen: zowel in Rusland als in Amerika en Enge land. Aantekening hierbij: op dit moment ligt de Amerikaanse voorsprong-in-bewa- pening op het Oosten in de ontwikkeling van -het atoomwapen. In de bollentijd zal Haarlem er zo aantrekkelijk mogelijk uitzien. Werd vroeger de Oude Sint Baaf in floodlight gezet, op initiatief van „Haarlems Bloei" neemt men thans een proef met verlichting van binnenuit. Vrijdagavond bood het kerkgebouw dit fraaie aspect. NEW YORK (Reuter en U.P.) Ame rikaanse geleerden hebben een tweede proefneming met de waterstofbom uitge steld ten einde maatregelen te treffen om de eilanden en de mensen, die zich in het Stille Oceaan-gebied bevinden, te be schermen tegen de onverwachte kracht van de ontploffing, die bij de explosie van 1 Maart aan het daglicht is getreden, zo hebben leden van de Congres-commissie voor atoomenergie meegedeeld. De belangrijkste van de nieuwe voor zorgsmaatregelen is het vergroten van de gevarenzone rondom de Marshall-eilanden tot een gebied van 775.000 vierkante kilo meter. Ook zal meer rekening worden ge houden met de weersomstandigheden, in het bijzonder met de windrichting. Het republikeinse lid van de genoemde commissie Hinshaw zeide, dat volgens het voorlopige program voor de proefnemingen in 1954 eigenlijk al een tweede proef met de waterbom had moeten zijn genomen. Gezaghebbende bronnen hebben in Lon den gezegd, dat de Verenigde Staten, Enge land, Frankrijk, Canada en de Sovjet-Unie op de komende conferentie van Genève waarschijnlijk ook besprekingen op hoog niveau zullen voeren over de dreiging van de H-bom. De Westelijke landen zullen trachten rood-China van deelname aan deze bespre kingen uit te sluiten, die waarschijnlijk ge houden zullen worden buiten het kader van de conferentie over het Verre Oosten, aldus deze bronnen. De besprekingen zullen zich naar alle waarschijnlijkheid concentreren rond het plan van president Eisenhower voor de oprichting van een internationale „atoom bank", zo zeiden deze zegslieden. De leider der Britse socialisten, Attlee, verklaarde zich zeer verheugd over het be- Vandaag is het bericht gekomen dat de jongste ervaringen op Bikini de Amerika nen ertoe gebracht hebben hun nieuwe proeven nabij Eniwetok, aangekondigd voor de maand April, voorlopig uit te stel len. Dit*zal de Japanners ietwat kalme ren; de vrees voor radioactieve vis was in hun land zeer groot geworden en vis is in Japan een zeer belangrijk volksvoedsel. Dezelfde New York Herald merkt' overi gens op dat de Japanners die tegenstan ders van herbewapen wig zijn er een be langrijk motief bij hebben gekregen: het lijkt immers zinloos, tot conventionele her bewapening over te gaan onder zulk een vreeswekkende „atomische parapluie" (zegt de New. York Herald, en hier kan men het blad gemakkelijker volgen). „Men dient deze vrees en die overwe gingen niet opzij te zetten. In de kern wordt men zich bewust van een verwoes tende macht, zo overweldigend dat die nevens de geheime Russische ontwikke lingen bijna ieder huidig ontwerp van strategie en politiek problematisch schijnt te maken; Het probleem van de burger lijke verdediging wordt geheel anders, als men met dergelijke ontploffingen rekening gaat houden".... Accoord, accoord. „Zeker is wel, dat de mensen groter zul len moeten worden, willen zij dit door hen zelf geschapen probleem aan kunnen". Inderdaad. Als de leiders der mensen eens begonnen met groter beleid te voeren, minder aan prestige vast te houden en aan schijnbare voordelen en bezit tegenover het gevaar van een allen bedreigende on dergang zon die ondergang ai vèrhoed kunnen worden. -. - R; P. sluit der Amerikanen om voorlopig van verdere proefnemingen af te zien. In het Lagerhuis is inmiddels aan pre mier Sir Winston Churchill gevraagd president Eisenhower te bewegen om de proeven stop te zetten, zolang de Ameri kaanse geleerden niet precies weten, welke krachten zij vrijmaken. Volgende week zal de premier in het Lagerhuis een belangrijke verklaring over deze kwestie afleggen. Waarschijnlijk zal hij er op wijzen, dat hij de V.S. niet kan vragen de proefnemingen te staken en zo het werk van hun geleerden stop te zetten terwijl Rusland vrij blijft om zijn atoomproeven voort te zetten. Labour-afgevaardigden zullen er weer bij Sir Winston op aandringen pogingen in het werk te stellen om te komen tot een gesprek met president Eisenhower en pre mier Malenkov. Na de jongste ontploffing van een water stofbom in het gebied van de Stille Oceaan is een geringe toeneming van de radio activiteit boven de Verenigde Staten gecon stateerd, aldus is Vrijdag van de zijde van de Amerikaanse commissie voor atoom kracht vernomen. Deze vergroting boven de normale straling die uit de interplane taire ruimte komt, was op generlei wijze schadelijk voor mens, dier of oogst. Nieuwe besmetting Gisterochtend is een vissersboot met een bemanning van 23 koppen in Noord- Honsjoe teruggekeerd uit het gebied van de Stille Oceaan. Het bieek, dat de be manning van de boot, waarop radio-actieve as was gevallen, door radio-activiteit be smet was, echter niet zodanig, dat hierdoor gevaar voor de gezondheid bestaat. De vangst is voorlopig „oneetbaar" ver klaard, daar de Geiger-teller, die door de Japanse regeringsdeskundigen gebruikt wordt, de intensiteit van de radio-activiteit niet precies kan vaststellen. Uit veiligheidsoverwegingen is het de bemanning verboden aan wal te gaan. Later werd bekendgemaakt, dat Vrijdag ook in de Japanse havenplaats Misaki een vissersboot is binnengelopen, die tekenen van ï-adio-activiteit vertoonde. De beman ning van dit vaartuig, de 119 ton metende „Koëi Maroe" bleek bij onderzoek met een Geiger-meter eveneens radio-actief te zijn. Verbod van invoer van alle vis of vis- conserven, afkomstig uit de Grote Oceaan, zal geëist worden in een Dinsdag aanstaan de door het Labour-parlementslid Warbey in het Lagerhuis in te dienen motie. Reden voor een dergelijk verbod zou moeten zijn het gevaar van besmetting van deze vis met radio-activiteit tengevolge van Ame rikaanse atoomproeven. Nieuwe toewijzing De commissie voor de toewijzingen van het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den heeft Vrijdag een recordprogram van bijna 1.061 millioen dollar voor de ont wikkeling van nieuwe waterstof- en atoomwapens goedgekeurd. Zij adviseerde het Congres deze som on der te brengen onder de begroting voor de Commissie voor Atoomenergie in het be lastingjaar 1955 dat op 1 Juli begint. Het wapenprogramma maakt deel uit van een totale begroting van bijna 1.190 millioen dollar, die door de commissie voor de toewijzingen ten behoeve van de com missie voor atoomenergie is aanbevolen. Negen personen, die vis van de radio actief besmette „Foekoerioe Maroe" hebben gegeten, zijn thans ernstig ziek, zo meldt Reuter nog. PARIJS (Reuter) De socialistische voorzitter van de commissie voor Buiten landse Zaken van de Franse Nationale Ver gadering, Daniel Mayer, heeft Donderdag avond uit naam van de commissie aan minister Bidault een brief geschreven, waarin geprotesteerd wordt tegen de voor waardelijke goedkeuring door de Westelijke geallieerden van het West-Duitse amende ment op de grondwet, waardoor herbe wapening der bondsrepubliek binnen het Europese leger mogelijk wordt. Dit is Vrij- i dagavond te Parijs medegedeeld. De Gaullistische woordvoerder, Gaston Palewski, heeft Vrijdag in een rede te Lille verklaard, dat de Gaullisten de regering zouden doen vallen, indien de voorwaarde lijke goedkeuring van het West-Duitse amendement niet wordt ingetrokken. Nu de geallieerden hun voorwaardelijke toestemming hebben gegeven aan de „mili taire aanvulling" van de West-Duitse grondwet laat Bonn geen ogenblik verloren gaan om de gehele procedure der ratifi catie te voltooien. Nadat president Heuss Vrijdag de aan vulling der grondwet heeft ondertekend, heeft de bondsregering besloten zonder verwijl ook de verdragen ter ondertekening aan de pr-ésidènt voor tè leggen. Een regeringsspreker zeide Vrijdagmid dag, dat ook kan worden aangenomen, dat de laatste acte van het ratificatieproces, het deponeren der verdragen in Parijs, zonder verdere vertraging zal geschieden. Engeland heeft Vrijdag aan de interim commissie van de E.V.G. in Parijs nieuwe voorstellen gedaan voor samenwerking met het Europese leger. Sir Christopher Steele, de permanente Britse vertegenwoordiger bij de Noord-Atlantische raad en waar nemer bij de E.V.G.-commissie, zette de Britse voorstellen uiteen, die een antwoord zijn op de herhaalde Franse verzoeken om de nauwst mogelijke banden tussen Enge land en het Europese leger te leggen. Frankrijk werd vertegenwoordigd door Hervé Alphand, zijn permanente vertegen woordiger bij de NAVO, en West-Duitsland door Theodor Blank, defensie-gevolmach tigde van de regering van Bonn. Er wordt volstrekte geheimhouding be tracht over de nieuwe voorstellen. Men wil deze bekendmaken op een strategisch juist ogenblik, wanneer zij de meeste kans heb ben om de aarzelende Franse parlementaire mening te beïnvloeden. In Bonn is gezegd, dat de mogelijkheid bestaat, dat bondskanselier Adenauer begin April opnieuw besprekingen zal voeren met de Franse minister van Buitenlandse Zaken Bidault over de Saar-kwestie. WENEN (Reuter). De Russische com mandant in Oostenrijk, generaal Biroesov, die op 10 Maart had verzocht een Russi sche officier, die politiek asyl had verkre gen bij de Amerikanen in Oostenrijk, „on middellijk in vrijheid te stellen en over te leveren aan de Sovjet-overheid", heeft een weigerend antwoord ontvangen. De officier diende bij 't regiment jagers in de Oostenrijkse stad Urfahr, in de Sovjet- zóne. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S EN ACHT PAGINA'S ERBIJ R. B. Sheridan: De geachte afgevaardigde dankt zijn scherts aan zijn geheugen en zijn feiten aan zijn verbeeldings kracht. (In een rede; antwoord aan het Lagerhuis-lid Dundas) GENEVE (Reuter). Een van de be langrijkste resultaten van de gisteren ge- eindigde bijeenkomst van de Economische Commissie voor Europa van de UNO is de mogelijkheid, dat de Sovjet-Unie een „roebelgcbied" zal vormen, dat de Sovjet- Unie en Oost-Europa zal omvatten, met het doel de handel tussen Oost en West te ver eenvoudigen en uit te breiden. Deze hoop is gebaseerd op het feit, dat de Sovjet-Unie met nadruk gewezen heeft op het belang van het sluiten van langlopende multilate rale handels- en betalingsovereenkomsten tussen Oost en West. Men meent, dat wat de Russen voor ogen staat de vorming is van een soort Ooste lijke Europese Betalings-Unie, gelijkend op de Westelijke E.B.U., via welke schulden, ontstaan met het Westen, afgewikkeld zou den kunnen worden. Bovendien zouden de in de Sovjet-Unie verdiende roebels .ge bruikt kunnen worden voor aankopen in andere landen. Naar vernomen wordt, zullen de lang lopende en multilaterale handels- en be talingsovereenkomsten de basis vormen van de besprekingen, die op 20 April te Genève beginnen over de handel tussen Oost en West. Reuter verneemt te Londen dat vertegen woordigers van Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten de volgende week te Londen bijeen zullen komen ter bespreking van de handelspolitiek van die landen tegenover de communistische landen. Onze correspondent te Londen voegt hieraan toe: De verwachting is dat Harold Stassen, de Amerikaanse minister voor hulpver lening aan het buitenland, die een voor stander is van enige verruiming van de handel tussen Oost en West, er bij Chur chill en Eden op zal aandringen niet te hard van stapel te lopen, want vooral het Ame rikaanse congres staat uiterst gereserveerd tegenover het Churchill-plan. De Britse premier heeft sinds de conferentie van Berlijn meermalen betoogd dat uitbreiding van de handel met de Sovjet-Unie en andere communistische landen vooral poli tiek een heilzaam effect zou kunnen heb ben. Churchill beschouwt deze handel als een mogelijkheid om het ijs op ander gebied te breken, maar ook hij zou natuurlijk geen stap ondernemen, welke de samenwerking met de Verenigde Staten in de waagschaal zou stellen. De lijst van goederen, welke niet naar de landen achter het ijzeren gor dijn mogen worden uitgevoerd, omvat 250 artikelen. Stassen zal worden vergezeld door vice- admiraal Delany, zijn plaatsvervanger, be last met de toepassing van de „Battle Act", de wet volgens welke alle Amerikaanse hulp kan worden stopgezet aan landen, welke strategisch belangrijke goederen naar het Sovjetblok zenden. Eisenhower heeft een persoonlijk beroep op Churchill gedaan om niet te veel goe deren naar Rusland te sturen, om de Rus sen niet in staat te stellen hun industriële capaciteit voor groter wapenfabricage te gebruiken. De moeilijkheid voor Engeland is dat het voorlopig beter machines en grondstof fen schijnt te kunnen leveren, dan con sumptiegoederen. Want met de export van kapitaalgoederen naar Rusland zou men BONN (Reuter) De Russische Hoge Commissaris in Duitsland, Semjonov, heeft ingestemd met een geallieerd voorstel om deskundigen van de grote vier besprekin gen te laten voeren over verzachting van het gevangenisregiem voor de zeven voor naamste Duitse oorlogsmisdadigers, die verblijven in de gevangenis van Spandau in Berlijn, aldus is Vrijdag te Bonn uit Westelijke bron vernomen. In een schrijven van Semjonov, dat Don derdag door de Westelijke geallieerden is ontvangen, verklaart de Sovjet-Hoge Com missaris zich in beginsel bereid tot een be spreking. Gezegd werd, dat de Russen een deskundige voor een bijeenkomst zullen aanwijzen. De Westelijke geallieerden werd verzocht hetzelfde te doen. In de gevangenis van Spandau, die onder vier-mogendhedenbeheer staat, verblijven admiraal Rader, admiraal Dönitz, Rudolf Hess, Baldur von Schirach, Albert Speei-, Von Neurath en Funk. De geallieerden hadden bespreking van de kwestie voorgesteld, nadat bondskanse lier Adenauer hen had verzocht het geval ter sprake te brengen op de Berlijnse vier- mogendhedenconferentie. Onder meer hebben de Westelijken voor gesteld de gevangenen toe te staan meer brieven en bezoekers te ontvangen, de mo gelijkheid te openen van strafvermindering door goed gedrag en verwanten toe te staan over het stoffelijk overschot te beschikken als een gevangene overlijdt. Voorts werden soepeler voorwaarden voor zieke gevange nen voorgesteld. -.'.v.. natuurlijk nog voorzichtiger dienen te zijn. De Britse regering zou op het ogenblik overwegen of het mogelijk is in de loop van dit jaar een handelsovereenkomst met de Sovjet-Unie te sluiten, waardoor de Britse export met verscheidene millioenen zou kunnen worden verhoogd. In dat geval is het niet uigesloten dat de Britse minister voor handel Thorneycroft naar Moskou zal gaan of dat de Russische minister voor han del naar Londen zal komen. De Engelse zakenlieden sloten in Mos kou orders af voor een totaalbedrag van vijftig millioen pond sterling. De Sovjet minister voor Handel stelde de Engelsen bestellingen tot een bedrag van vierhon derd millioen pond sterling over een periode van drie jaar in het vooruitzicht. Deze zomer verwacht men in Engeland het bezoek van een Sovjet handelsdelegatie, welke besprekingen zal voeren met een groot aantal Engelse firma's. Het KNMI deelt mede: Het weer in ons land heeft in de afge lopen dagen voornamelijk onder invloed gestaan van Noordelijke winden, waardoor vrij koude, boven de Noordzee afgekoelde lucht binnenstroomde. Thans is het weer in ons land onder in vloed gekomen van een gebied van hoge luchtdruk, dat over de Britse eilanden naar het Oosten trekt. Het weer kreeg daardoor een rustiger karakter, waarbij opklaringen optraden. Intussen is op de Oceaan een nieuwe depressie ontstaan, die in activiteit toeneemt. Zaterdagmorgen werd bij het centrum ten Zuid-Westen van IJsland een luchtdruk gemeld van 960 milibar. De baan van deze depressie is nog Noord-Oostelijk, maar de beweging wordt geleidelijk vertraagd, zodat hij spoe dig stationnair zal worden. Het bij de de pressie behorende frontensysteem dringt door naar de Britse eilanden, maar het is onwaarschijnlijk, dat het vóór het einde van de middag in ons land regen zal ver oorzaken. De winden zullen naar het Zui den draaien en weer in kracht gaan toe nemen. De temperaturen kunnen, na een koude nacht met plaatselijke mist, morgen overdag oplopen tot hogere waarden dan vandaag, waarbij hei vooral aanvankelijk op de meeste plaatsen nog zonnig weer zal zijn. (van hedenmorgen 7 uur) toestand weers- s J.-C a>- •a-£ v i.B a 3 aj E •5-g I3 hc ZB Oslo Stockholm Helsinki Kopenhagen Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Warschau Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome geheel bew. zwaar bew. geheel bew. sneeuw licht bew. zwaar bew. zwaar bew geheel bew mist geheel bew. geheel bew. geheel bew. motregen zwaar bew. nevel geheel bew. geheel bew. geheel bew. geheel bew. geheel bew. zwaar bew. windstil Z 1 W 2 ZW 5 windstil ZW 4 windstil ONO 6 N 3 NNW 6 NO 2 NNW ZO N NW NNO NO O NO -0 0,3 -4 0,2 -1 0 0 0,1 1 0 0,1 0 0 0 0 16 0 1 7 ZZO 11 8 0 5 0 19 0 Neerslag laatste 24 uur LATER MEER WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Koude nacht met weinig wind en plaat selijk mist. Morgen overdag droog en zonnig weer. maar later meer bewol king. Tot matig of vrij krachtig toene mende Zuidelijke wind. Hogere mid- dagtemperaturen 28 Maart Zon op 6.26 uur. onder 19.05 uur. Maan op 3.50 uur. onder 11.18 uur. 29 Maart Zon op 6.24 uur. onder 19.07 uur. Maan op 4.02 uur. onder 12.36 uur. Maanstanden 27 Maart 17.14 uur: Laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 27 Maart Hoog water- 8.24 en 20 58 uur Laag water: 3 43 en 16.12 uur Zondag 28 Maart Hoog water: 9.25 en 22.11 uur. Laag water: 4 33 en 17.12 uur. Maandag 29 Maart Hoog water: 10.52 en 23.47 uur. Laag water: -5.45 en 18.43 uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1