Clubhuizen voor de jeugd doen uitstekend werk Voor huisvrouw, die van dromen houdt LsJT? .^B „RITSA" Neem Blikgroenten in ASTtaw r Klimaatsverbetering voor beurs en beursleven Ook Spierpijn Tweede spoorbrug over het Hollands Diep STOFZUIGERS ZATERDAG 27 MAART 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Lekkernijen bij thé complet BRIEVEN VAN EEN PARIJSE HUISVROUW RIJST IN BESSENSAP Wat wil je het liefste hebben?" Effecten- en Geldmarkt Verkooplokaal NOTARISHUIS INBOEDELVEILING 6/7 APRIL '54 Nederlandse titel van Deense film verboden Volgend jaar zomer gereed DE GROOTSTE SORTERING VINDT BIJ v- 9 *0 oor rouw Wanneer ik bij „Ons Buurthuis" aan de Kaïhpersingel te Haarlem binnen kom, vail ik midden in een toneelvoor stelling. Een kleine krullebol met een heel spits kinnetje, gehuld in een wijde soepjurk waar ze bij iedere stap bijna over struikelt, speelt voor de domme keukenmeid. De „mevrouw", prachtig toegetakeld in een ouderwetse dames japon en een hoedje met pluim, waarin haar hele hoofdje schuil gaat, deelt met kennelijk genoeg haar orders uit. Zij trekken zich van mijn aanwezigheid niets aan en fantaseren lustig verder. Er zit een welwillend gehoor omheen. „Dit zijn kleintjes van vijf tot zeven jaar", zegt de leidster. „We hebben hier een hele voorraad oude kleren, want ze zijn dol op verkleedpartijen." In een andere ruimte, waar vrolijke wandkleden de muur opfleuren, worden van gekleurd papier slingers gemaakt. „Jopie's moeder is morgen jarig," ver telt de leerlinge van de huishoudschool, die hier toezicht houdt. „Nu zijn ze met z'n allen bezig versiering voor de kamer te maken." De Jopie in kwestie doet met blossen van emotie op haar wangen ook een d'uit in het zakje. Elders in het gebouw zijn nog andere clubs bezig. Kleuters doen spelletjes in een kring; even later kom ik bij een groepje, waarvan er telkens een naar voren mag komen om een liedje te zin gen. Op de schoorsteenmantel liggen bekeningen te drogen. Enkele er van zijn met waterverf heel origineel gekleurd. „Ons Buurthuis" is een van de club huizen voor kinderen, die in de laatste jaren te Haarlem zijn opgericht. Ze zijn speciaal bestemd voor kinderen uit wijken waar de woningtoestanden nogal te wensen overlaten of waar een te kleine behuizing de kleuters te weinig gelegenheid geeft zich thuis te verma ken. Zij moeten dan wel hun heil op straat zoeken met alle gevaren van dien. Dit; centrum van gezonde vrijetijds besteding geeft de kinderen een onont beerlijke en niet te onderschatten rug gesteun. Het is, naast hun eigen huis, een „thuis", waaraan zij later prettige herinneringen zullen bewaren. In dit buurthuis, dat een dependance heeft in de Lange Margareth a straat, bestaat volop geleeenheid de vrije tijd nuttig en prettig door te brengen. De hele week zijn er clubs en cursussen voor alle leeftijdsgroepen. Er is een complete timmerwerkplaats voor jon gens geen stuk gereedschap ont breekt er en men beschikt zelfs over een leraar in judo en boksen. Er wordt geknutseld, met de figuurzaag gewerkt, getekend, geboetseerd en geplakt. De meisjes kunnen balletles krijgen of leren koken in kleine groepjes. De oud- aten worden een maal per week inge wijd in de geheimen van de moderne dans: de heer Van Ake, die deze cursus geeft, is terecht een beetje trots op het grote succes er van. Voor enkele centen per keer hebben de kinderen toegang tot de clubs. Alles is op een geheel vrijwillige basis geor ganiseerd; men mag komen wanneer men wil. De dwang van de verplichte deelname zou de jeugd afschrikken, hebben de organisatoren begrepen.Voor- al in de wintermaanden is de belang stelling groot, 's Zomers, als de kinderen buiten meer afleiding kunnen vinden, loopt dieze uiteraard terug. Dan is er het contact met de ouders in de vorm van huisbezoek. Menigeen, die er iets op tegen had de kinderen naar het buurthuis te sturen, is hier door tot andere gedachten gekomen. Iets heel aparts is de moederclub: één avond in de week kunnen moeders, die al hun zorgen eens een enkele keer op zij willen zetten, gezellig met hun hand werk bijeenzijn. Soms wordt er ge- kook, soms wordt een gezelschapsspel gedaan. Bijzonder aardig is de buurtkrant een maandelijkse uitgave die vol staat met berichten over ouders en kin deren, spannende verhalen, puzzles en raadsels. Het maandprogramma heeft er zijn vaste plaats in en is respectabel lang. ,,U moet eens een van onze imstuif- middagen meemaken," zegt de leidster. „Dan mogen de kinderen doen wat zij willen en dat doen zij dtan ook! Soms zitten we dan wel eens met de handen in het haar, daar we gebrek hebben aan mensen, die leiding kunnen geven." In de zomer organiseert „Ons Buurt huis" meermalen kampen, waarvoor ijverig wordt gespaard. Ook de week- eind'tochtjes op de fiets b.v. naar Eg- mond aan Zee zijn zeer in trek; zij kos ten dan ook slechts een gulden vijftig en ook dat bedrag kan bijeengespaard worden. Hoe langer ik in deze omgeving rond kijk, hoe meer ik van bewondering wordt vervuld voor dit prachtige werk. De leidster wordt niet moe mij alles te laten zien: „We hebben ook een uitleen bibliotheek met boéken voor verschil den en al concentratie tijdens de clubavond. lende leef tij'" -groepen," legt zij uit. „Voor vijf ceno per deel zijn ze avonden zoet." Behalve deze twee algemene buurt huizen bestaan er in Haarlem nog vier Rooms-Katholieke in de Zoetestraat voor jongens, op de Koudenhorn voor meisjes en twee in Haarlem-Noord. Voorts is er nog een clubhuis in de Damstraat „d'Appelaer" dat on der auspiciën staat van de Ned. Her vormde Gemeente. In dit laatste huis ben ik ook even een kijkje gaan nemen. Een groepje kinderen kreeg onder deskundige lei ding les in volksdansen. Boven zaten de „groten", meisjes boven de veertien jaar, die een zogenaamde huiskamer avond hadden. Er wordt daar genaaid, gehandwerkt en gepraat en daardoor openen zich steeds nieuwe aspecten. Beppie kwam met het voorstel iedereen een vraag op een papiertje te laten schrijven en deze dan gezamenlijk te bespreken. Toen kwamen er heel wat vragen los, die anders niet zo gemak kelijk worden gesteld en het werd een interessant gesprek. Soms wordt er een kopje thee bij gezet mits ze daarna ook de afwas op zich nemen! Naast de leiding in deze clubhuizen zijn zeer veel vrijwillige hulpkrachten nodig. Die zijn er, gedeeltelijk dank zij de leerlingen van huishoudscholen, die praktijk kinderverzorging doen. Rijk en gemeente geven subsidie, maar het spreekt vanzelf, dat men nog handen vol geld tekort komt. Gelukkig komen er nog wel eens giften en materialen binnen. Onze indruk over dit werk? Hoe kan dit anders dan uiterst gunstig zijn? Hier wordt belangeloos een stuk sociaal werk verricht, dat van veel groter betekenis is dan men oppervlakkig beschouwd vermoedt. Het is een onderdeel van de jeugd opvoeding, waar talrijke jongeren dankbaar voor zullen zijn. Wie dit werk, financieel of door hulpverlening op an dere wijze, kan steunen, mag dit zeer zeker niet nalaten! TINEKE RAAT. Een spelletje „pingshot". Verjaardagen brengen altijd zo hun eigen-gezellige drukte mee in het gezin en speciaal op de huisvrouw wordt dan extra beslag gelegd. Want zij is het die zorgt voor thee en koffie, voor een extra fees telijk maal enz. Soms is het een heel probleem wat we het bezoek bij de thee zullen geven; ge bakjes zijn vaak een te grote uitgave, vooral als men veel bezoek ontvangt. Maakt men ze zelf, dan is het meestal te veel werk om verschillende soorten te maken en juist de verscheidenheid maakt het kiezen zo feestelijk. Maar waarom zoudt U niet eens zelf een thé-complet maken? Ook al komt er dan een gast meer, dan U berekend had, dan hoeft U niet bang te zijn „te kort" te komen. Als regel bestaat een thé complet uit 6 soorten, n.l. 3 zoet, 2 zout en J fris. Men kan dan zelf bepalen wat men als zoet wil maken, wat als zout en fris. Een voorbeeld is b.v. kletskopjes, cakes in caisses en gevulde soesjes (zoet), kaas koekjes en zoute vlinders (zout) en vruch tenkoekjes of b.v. kleine beschuitjes met gelei (fris). Men kan de thé complet dus zelf variëren en zo samenstellen, dat men alles zelf van te voren maken kan. Van enkele soorten geven we hieronder de bereidingen: Kletskoppen. 50 gr. bloem, 35 gr. margarine, 125 gram donkerbruine basterdsuiker, 2540 gram amandelen. De margarine met de suiker flink roeren en hierdoor de bloem en de gepelde en klein gehakte amandelen doen. Van dit mengsel kleine bergjes op een ingevet bak blik leggen, de onderlinge afstand ruim nemen daar de bergjes uitlopen tot heel dunne koekjes. De koekjes in een warme oven bakken (veel bovenwarmte). De koekjes met een slap mes van de bak plaat halen, wanneer ze iets afgekoeld zijn, maar voordat ze bros geworden zijn. Gevulde soesjes. IV2 dl. water, 75 gr. bloem, 60 gr. margarine. 3 eieren, zout. Voor het vulsel: stijfgeklopte slagroom of dikke vanillevla. Het water met de boter en het zout aan de kook brengen, alle bloem ineens toe voegen en flink roeren tot het deeg gelijk matig en soepel is (het moet als één geheel samenhangen). Van het vuur af de eieren éen voor éen toevoegen en het deeg steeds glad roeren. De dikte van het deeg moet zo zijn, dat het nog net als een bal van een lepel valt. Het deeg in bergjes op een ingevette bak plaat leggen (tussenruimte 4 cm.). In een vrij warme oven gaar bakken. De kleur moet goudgeel blijven. De eerste tien mi nuten de oven dicht houden. De soezen laten afkoelen, open snijden en vullen met dikke vanillevla of stijfgeklop te slagroom. Ze kunnen daarna met poe dersuiker bestrooid worden of bedekt met glazuur. Vruchtenkoekjes. 75 gram gedroogde appelen, 75 gr. gedroogde abrikozen, 50 gram ro zijnen. De vruchten wassen, malen en indien ge wenst wat gemalen amandelen en citroen- Sap toevoegen. Van deze massa een rol maken, deze wat laten opstijven en er dan plakjes van snijden. Deze koekjes kun nen enige weken bewaard worden. (Van onze Parijse medewerkster) YT/^ beleven nu wel weer opwindende tijden in Parijs. Nauwelijks zijn de emoties V\ van de witte weken, gewijd aan de lakens en het linnen, achter de rug en alle ontelbare koopjes uit de warenhuizen zo ongeveer weer uitverkocht, of daar ont sluiten zich de deuren van de jaarlijkse Salon des Arts Ménagers, de Parijse Huis houdbeurs, waarbij wij Parisiennes wel helemaal de verrukkelijke sensatie onder gaan alsof het paradijs zo open voor onze voeten ligt. De aandachtige lezeres weet misschien dat elk geslacht, iedere leeftijd, elk beroep, en liefhebbers van alle soorten hobbies in Parijs op gezette tijden van het jaar zo hun eigen expositie krijgen voorgeschoteld. De kinderen, de echte en de Zondags schilders, de uitvinders, de boeren, de automobilisten, de vissers en wie niet al, hebben nu hun beurt gehad en zo zijn dan nu wij huisvrouwen weer aan boei gekomen. Hoera! Nu moet ik wel even zeggen dat er voor de meer practisch-ingestelde huisvrouw een zekere schaduw over deze Salon hangt. En wel vanwege de prijzen die voor zo'n moderne koffie molen, naaimachine of geyser worden gevraagd, om van de totale installaties dan nog maar helemaal niet eens te reppen. Ietwat duizelingwekkend zijn die bedragen alle wél. Maar kost een auto of een zeiljacht dan geen royale duit? En zomin als mannen zich daardoor lieten weerhouden hün salons en masse te bezoeken, ook als ze nog niet over één procent der aankoopkosten van zo'n auto of zo'n boot beschikten, zo stromen wij nu allen naar de Huishoud beurs. Je moet de zon in het water kun nen zien schijnen en het is toch maar een prachtig idee dat de stoutste dromen hier in werkelijkheid worden omgezet. Het paradijs ligt dus open want het is nu eenmaal een der fijne trekjes van een paradijs dat je je er niet in mag in stalleren. En hier word je aan tenslotte nog als bezoekster geduld. Het allerwonderbaarlijkste van de hele expositie is zeker wel het paviljoen met de modernste keukeninstallaties. Er heeft zich op dit gebied, zo moet u weten, een totale omwenteling der denkbeelden voorgedaan. Vroeger was een keuken een noodzakelijk kwaad. De huisvrouw moest een ruim aantal uren harer dagen in de keuken slijten en daarin berustte ze maar, omdat ze dat als een plicht beschouwde, die ze bij haar huwelijk had aanvaard. Die uren zijn, dank zij de technische vooruitgang, voortdurend geringer in aantal gewor den, maar de keuken bleef toch wel een vertrek, waar men zich niet langer op hield dan strikt noodzakelijk moest heten. In deze opvattingen hebben de organisatoren van de „Cuisine merveil- leuse" een radicale revolutie willen ont ketenen. Zij zijn de promotoren van de emancipatie van de keuken, om het zo maar eens te zeggen. En ze hebben hun inzichten hier op een indrukwek kende wijze gedemonstreerd. Er zijn hier drie model-keukens inge richt die in het brein zijn geboren van een Italiaanse architect en Franse keu ten-specialisten maar die ook in de wer kelijkheid toch al eoht bestaan. Het in de muur aangebracht en ook de mo derne stalen stoelen zijn in felle kleuren uitgevoerd. Veel moderner is niettemin nog de zogeheten Picasso-keuken, aldus genoemd naar de abstracte figuren die de plaatsen aanduiden voor de pollepels, de afwasborstels, de zeepbakjes en wat dies meer zij. Ook hier staat een gezel lige ronde tafel in het midden met stoel tjes die eenvoudig zijn en waarop je toch met plezier kunt zitten. Nummer drie is een keuken voor een vrijgezel zoals de chansonnier Jean Sablon die in gebruik moet hebben. De hele inrichting con centreert zich hier in een voor dit doel verbouwde kast en als het eten bereid is en verorberd dan druk je op een knop en wordt de eensmanskeuken door een plastic-deur weer automatisch aan het oog onttrokken. Poppetje gezien, kastje dicht. Het is allemaal zo mooi en zo vernuf tig dat zelfs iemand die niet één eigen principe dat aan die installaties ten grondslag ligt werd hun zowel door de praktijk van het Franse wonen inge geven als door overwegingen van gezel ligheid en aesthetiek. Over het algemeen zijn de Fransen heel klein behuisd en het is dus zaak dat de functies van ieder vertrek zo veelzijdig mogelijk worden bepaald. I11 een keuken moet je dus ook kunnen eten, hoezeer de huisvrouw ook het land aan pottenkijkers mag hebben. Zo klein is een keuken niet, of het is bijna altijd wel mogelijk er voor een bartafeltje met dito krukjes een hoekje te reserveren. De grotere keukens bieden ruimte voor een volwassen eettafel met aardige stoelen, altijd natuurlijk aangepast aan die speciale omgeving. Door déze beginselen werden de drie keuken-inrichtingen geïnspireerd, die door een paar gelukkige acteurs en filmsterren worden gebruikt. De meest comfortabele installatie is wel de keu- ken-eetkamer-livingroom van het echt paar Micheline MorganHenri Vidal, een complex dat alleen voor zulke sprookjes-verschijningen als filmsterren kan worden voorbestemd. Het is een flinke ruimte waarvan de muren de grote keien, waaruit hun landhuis blijk baar werd opgetrokken zichtbaar laten, hetgeen het geheel een pastorale indruk geeft. Er ligt een Perzisch tapijt op de stenen vloer, een helblauwe ijskast is Op de Parijse huishoudbeurs, klaar terwijl u wacht! schap van de keukenprinses bezit toch echt zin in het kokkerellen en in culi naire avonturen krijgen zou. Spijtig al leen, dat vrouwen wier schouders door de huishoudelijke plichten zeker niet worden gedrukt, zich nu juist alleen zo'n installatie aan zullen kunnen schaffen. Het is soms slecht verdeeld in de wereld. Maar we mogen daarbij dan ook niet vergeten dat zo'n Salon bestemd is voor mensen die van dromen houden en, als gezegd, de zon in het water kunnen zien schijnen. Kop op! wie weet wat de toekomst ook voor óns allen nog ver borgen houdt. ève. Ongeveer 2 kopjes gekookte rijst, 3 dl (een flesje) bessensap, een half flesje water, 90 gr. (6 eetlepels) suiker, 20 gr. (2 eetlepels) aardap pelmeel, kaneel. De rijst losroeren met een vork. Het bessensap aan de kook brengen. Het aardappelmeel aanmengen met het wa ter en het sap onder roeren ermee bin den. De saus op smaak afmaken met de suiker en desgewenst met kaneel. De rijst door de saus mengen en het ge recht warm of koud opdienen. ADVERTENTIE „Kies maar: doperwtjes - worteltjes - spersiebonen - snijbonen - andijvie - spinazie en noem maar op. Ik heb altijd een voorraadje blikgroenten in huis. Dat is gemakkelijk. Dan eten we lekker zonder dat ik een uur in de keuken sta om groenten schoon te maken en te koken, Het is inderdaad een uitkomst, die blik groenten! Geen afval, gewoon even verwarmen en in vier minuten klaar. Vol zomervitaminen I" Wat men ook van de Nederlandse re gering moge zeggen, het kan niet worden ontkend dat zij de laatste tijd voort durend bezig is het klimaat voor beurs en bedrijfsleven te verbeteren en het spreekt wel van zelf dat ook de Amsterdamse beurs in deze voorspoed deelt. Er moge dan deze week een reactie zijn ingetreden, deze is, na de formidabele hausse van de laatste weken en maanden alleszins ver klaarbaar, temeer nu de behaalde koers winsten belastingvrij kunnen worden ge toucheerd en dus zoder meer bij het kapi taal kunnen worden gevoegd. Het feit dat ook deze week de omzetten op de Aande lenmarkt weer zijn toegenomen, zodat op één dag zelfs rond f 5.8 millioen werd ver handeld, wijst er op dat de belangstelling voor de gang van zaken bij het bedrijfs leven ook bij het sparend en beleggend publiek is ontwaakt en groter wordt. En de recente afkondigingen van de Neder- landsche Bank, waarin de gewijzigde po litiek van de regering tot uitdrukking komt, vormen een stevige stimulans in de goede richting, welke door de „captains of industrty" reeds zo lange tijd is gewe zen, maar nu meer en meer door de rege ring wordt ingeslagen. Deze wordt er zich van bewust dat een andere koers moet wor den gevaren om het bedrijfsleven in staat te stellen de zwaarder wordende concur rentie met het buitenland te weerstaan en het bedrijfsleven toont op zijn beurt dat het de verleende faciliteiten weet te waar deren en deze gebruikt om door hogere di videnden het spaarkapitaal minder afkerig te maken van beleggingen, waaraan de risico's van de conjunctuur verbonden zijn. Deze co-operatie schept de verwachting dat de Nederlandse economie haar gedu rende de laatste jaren verkregen positie zal kunnen handhaven en versterken en zij heeft onder de beurshandel een funda ment van terugkerend vertrouwen gelegd, dat onmisbaar is voor de investering en be schikbaarstelling van nieuw kapitaal. De nieuwste maatregel betreft voorna melijk de verruiming van het internatio naal kapitaalverkeer, welke mogelijk is geworden doordat in de eerste plaats het deviezentechnisch onderscheid, dat tot dus ver gemaakt werd tussen locaal en inter nationaal verhandelbare effecten is op geheven, maar in de tweede plaats nu ook aan niet-ingezetenen de vrijheid is ver leend hun fondsen, voor zover zij in gul dens luiden, uit te voeren, althans voor zover de niet-ingezetenen in de V.S.„ Ca nada of overige dollarlanden en Zwitser land woonachtig of gevestigd zijn, terwijl bij verkoop de opbrengst naar die landen mag worden overgebracht. Deze faciliteit geldt niet alleen voor effecten, maar voor alle in Nederland geïnvesteerd' kapitaal, hetgeen dus voor emigranten bijvoorbeeld van grote betekenis is. Maar ook in bre der verband is deze maatregel van belang omdat hierdoor ook de mogelijkheid van buitenlandse investering wordt vergroot, welke tot dusver werd belemmerd door dien over hoofdsom en baten niet vrije lijk kon worden beschikt. Wel moeten nieuwe investeringen door het buitenland in convertibele valuta ge schieden, maar dat is ook verklaarbaar omdat de Nederlandse valuta thans tot de harde mag worden gerekend. Hier wordt dus een nieuwe stap gezet op de weg naar een vrije uitwisseling van kapitaal tussen de landen, welke bij de E.B.U. zijn aan gesloten, terwijl nog een bizondere re geling te wachten is ten aanzien van het ADVERTENTIE Dir. W. N. WOLTERINK Bilderdijkstraat bij de Zijlweg WfèiSP Haarlem - Tel (K 25001 11928 Inzendingen van huisraad worden dagelijks aangenomen. Eigen afhaaldienst De president van de rechtbank te Am sterdam, mr. C. Briët, heeft gisteren, uitspraak doende in kort geding, een film verhuurkantoor (Fan-film) het gebod op gelegd de Deense film („Din fortid el glemt") waarvan de letterlijke vertaling luidt: „Je verleden is vergeten" in Neder land niet uit te brengen onder de titel „De dokter en het lichte meisje", en daarbij egn dwangsom gesteld van 10.000 voor iedere overtreding. Hiermee is de eis toegewezen van de uit geversmaatschappij „De Bezige Bij" te Am sterdam, die het filmverhuurkantoor had doen dagvaarden in kort geding, omdat zij onder de laatstgenoemde titel reeds een boek had doen verschijnen van de auteur S. Vestdijk. De president overwoog, dat eiser zich terecht heeft beroepen op schending van het auteursrecht, omdat de titel één geheel is met het werk en derhalve als een object van het auteursrecht kan worden be schouwd. Ook met het subsidiair door de procureur van eiser, mr. J. P. Engels, aan gevoerde „verrichten van een onrecht matige daad jegens de auteur", ging de pre sident mee. Hij overwoog hierbij onder meer, dat indien de film geen succes zou blijken te zijn, zulks ook invloed op de verkoop van het boek kon hebben en dat gedaagde gebruik heeft gemaakt van een titel, die een vondst is van een ander, waarvan hij profijt tracht te trekken voor zichzelf. De raadsman van gedaagde, mr. J. A. van Waarden, had aangevoerd dat titels niet onder bescherming van de auteurswet vallen. kapitaalverkeer tussen Nederland en de Belgisch-Luxemburgse Unie. Een verdere voortgang in deze richting is de wederzijdse verhandeling van Bel gische en Nederlandse fondsen, waarover thans tussen de besturen van de Belgische en de Amsterdamse beurs wordt onder handeld. Ook in België wordt gepoogd de gereserveerde houding van het kapitaal t.a.v. risicodragende beleggingen te doen verdwijnen, waarbij men, wat het bui tenland betreft, in de eerste plaats de in troductie van Nederlandse fondsen op de Brusselse beurs hoopt te kunnen bewerk stelligen. De psychologische betekenis van een en ander mag niet worden onderschat, want het geeft blijk van toenemend zelfver trouwen bij de regeringen van de Bene- luxlanden, een zelfvertrouwen, dat nodig is om van anderen vertrouwen te winnen. Ook overigens valt trouwens te consta teren, dat de samenwerking in het kader van de Benelux-overeenkomst de laatste tijd snelle vorderingen maakt, hetgeen tot een versterking van de positie der drie betrokken landen zal leiden. Het Centraal Planbureau heeft dezer dagen met tal van cijfers de aanmerke lijk verbeterde positie van Nederland ge ïllustreerd en er op gewezen dat het be drijfsleven als geheel in 1953 grotere win sten heeft gemaakt, het productievolume is toegenomen, zomede de werkgelegen heid, terwijl de arbeidsproductiviteit met ca. 5 is gestegen. Op deze basis meent het Centraal Plan bureau voor 1954 een wel zeer bemoedi gende prognose te mogen geven, wabrbij uiteraard ook de veronderstelde betrek kelijke stabiliteit van de wereldconjunc tuur een uitgangspunt is. Wanneer gezegd wordt dat zelfs een ongunstiger conjunc turele ontwikkeling in 1954 slechts van betrekkelijk geringe invloed op de Neder landse volkshuishouding zal zijn, mag dat misschien voor het lopende jaar gelden, op langere termijn blijft toch de Neder landse conjunctuur, gelet op het feit dat de uitvoer weinig minder dan 50 van het nationaal inkomen uitmaakt, in sterke mate van de wereldconjunctuur afhanke lijk. Vandaar de blijvende noodzaak om de voorwaarden van het bedrijfsleven zo- veel mogelijk te vergemakkelijken en de positie van Amsterdam, als centrum van internationaal kapitaalverkeer, te ver sterken. Wanneer men ziet dat Londen de goudmarkt heeft heropend en een verdere vrijmaking van het Sterlingverkeer beoogt, terwijl West-Duitsland door een belang rijke belastingverlaging het bedrijfsleven voor ihvestering, productie en export een nieuwe stimulans geeft, is het duidelijk dat men ook in Nederland alles moet doen en niets moet nalaten om in de mede dinging op de wereldmarkt zo sterk moge lijk te staan. ADVERTENTIE en rheumatische pijnen wrijft U weg met Twee Nederlandse industrieën zijn thans druk bezig met het leggen van een tweede spoorbrug over het Hollandsch Diep bij de Moerdijk. Deze brug komt te liggen op de pijlers van de thans bestaande spoorbrug, want bij de bouw van de brug, die in 1871 gereed kwam, is rekening gehouden met eventueel dubbel spoor. Aan de Noordzijde van de verkeersbrug zijn drie hulppijlers gebouwd, waarop de nieuw te construeren brugbogen komen te liggen. Zes maal achtereen zal op deze pijlers een brug worden geassem bleerd, zoals dat in vaktaal heet. In het geheel komen er tien brughoofden. Vier daarvan worden geconstrueerd te Dord recht. Deze worden rechtstreeks naar het Hollands Diep gevaren en aan de Zuidzijde ingebouwd. Thans worden in werkplaat sen te water twee overspanningen gemon teerd. Dat wil zeggen, dat er 2200 ton staal per dekschuit moet worden aangevoerd. Een vloot van 30 schuiten vaart op en neer tussen werkplaatsen en hulppijlers om het materiaal aan te voeren. Twaalf metaal industrieën in Nederland vervaardigen de onderdelen. Als de eerste twee overspan ningen gereed zijn, worden op de hulp pijlers hijstorens gebouwd, die de 2200 ton staal zeven meter opvijzelen. Twee dek schuiten komen er onder te liggen en op deze manier kan men de brugonderdelen op hun plaats varen. In de zomer van 1955 hoopt men gereed te zijn. Dan zal op het Hollandsch Diep een brug liggen voor dub- belsporig treinverkeer. ADVERTENTIE vanaf 1.60 p. week. zonder vooruitbet Gr. Houtstr. 132, Haarlem Tel. 16693 Ook voor reparatie en onderdelen

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 9