Enkele richtlijnen voor bestrijding varkenspest A anvraagfo rm ulier Dokter Van Haeringenbank in Nieuw Vennep geplaatst Belangen van rampslachtoffers gaan voorbij algemeen belang KAPTEiN MOBYLETTE Minister Witte in Zeeland: Kotter strandde bij Wijk aan Zee Fa. C. van Maren Heemstede Nederland en de Europese eenwording Ministerscomité van Benelux bijeen Ministers Eden en Beyen confereren Amsterdamse Beurs HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 In dichte mist op eerste bank Christenvervolging in Zuid-Celebes verergerd f 395- 8Briet?eu aan de redactie Blokwagentjes aan B.B. in Heemstede overgedragen Pianorecital Puzzlerit motorclub „Zandvoort" Helena H. Begemann Taalkwestie Sukarno naar Mekka „Vakverenigingsvrijheid in Zuid-Afrika in gevaar" Rusland wil met andere landen films maken Agnietenklooster te Elburg wordt gemeentehuis Hulpactie van CJMV voor tropenarts Expositie in Bergen Russische dansers naar Amsterdam Rede van minister Beyen te Utrecht A N DAG 29 MAART 1954 Ter herdenking aan dokter A. van Haerin- gen, die in Nieuw Vennep cn Abbenes een zeer geziene figuur is geweest, is in het Dokier A. van Hacringenplantsoen te Nieuw Vennep een bank geplaatst, die Zaterdagmiddag onthuld is en aan het ge meentebestuur van Haarlemmermeer aangeboden. In de laatste tijd is het gevaar voor var kenspest weer ernstig toegenomen. De diag nose is lang niet altijd zeker vast te stellen, hetgeen de bestrijding bijzonder bemoeilijkt. Deze varkensziekte behoort tot de in de vee wet genoemde dierenziekten, waarvan aan gifte verplicht is. Zodra men als veehouder varkenspest onder zijn dieren vermoedt, DJAKARTA. (Aneta). De vice-voor zitter van het parlement, dr. Tambunan, die lid is van de Parkindo (de Christen- partij) heeft Maandag aan Aneta ver klaard, dat de algemene situatie van de Christenen in Zuid-Celebes ..zeer teleur stellend" moet heten. Hij voegde hier aan toe, dat de machtsapparaten nog niet de maatregelen konden nemen, welke de Christenen daar verwachten. Uit de rapporten van de Parkindo van de afdelingen Paopo en Malili blijkt, dat de teleurstelling dagelijks toeneemt. Christen vrouwen en meisjes uit Wanaua en Rante- balia worden gedwongen met. bendeleden te huwen, aldus zeggen deze rapporten. In het district Malili zijn in totaal 6500 Christenen onder dwang van de benden besneden. Vele vooraanstaande Christenen zijn het slachtoffer van de benden gewor den. Onder hen bevinden zich twee vrou wen, die haar godsdienst niet wilden af zweren. Duizenden Bijbels zijn verbrand of werden gebruikt als sigarettenpapier, tientallen kerkjes werden gesloten, of zijn thans in gebruik als moskeeën, honderden varkens zijn afgemaakt. Dr. Tambunan zei tenslotte, dat. de volle aandacht van de re gering voor deze tragische gebeurtenissen wordt gevraagd. dient, men hiervan onmiddellijk kennis te geven aan de burgemeester van de ge meente. De Gezondheidsdienst voor Dieren heeft een aantal voorschriften opgesteld, die, in dien zij strikt worden opgevolgd, de be strijding dezer ziekte in belangrijke mate zullen bevorderen. Er wordt tegenwoordig beschikt over een serum, dat de vakrens na inenting ongeveer negen maanden voor besmetting van varkens pest behoudt. Deze inenting heeft echter al leen resultaat, indien zij wordt toegepast in onbesmette koopels. Er gaan dan ongeveer eenentwintig dagen overheen voordat de voorbehoedende kracht op volle sterkte werkt. De Gezondheidsdienst voor Dieren geeft de volgende richtlijnen: De veehouder kan alleen met succes laten inenten indien er nog geen pest heerst onder zijn varkens. Zij zijn na de inenting ongeveer negen maanden ge vrijwaard tegen pest-infectie. Indien de vee houder varkens aankoopt op een vrij be drijf dient hij ze daar onmiddellijk te laten inenten om ze veertien dagen later naar zijn eigen bedrijf over te brengen, opdat ze dan al wat weerstand hebben. Een andere moge lijkheid is de dieren veertien dagen na aan koop op eigen bedrijf te laten inenten (dit met het oog oo de invloed van het vervoer en wijziging van het voedselrantsoen, waar door het mogelijk is, dat inenting tegen pest een sluimerende vlekziekte-infectie tot leven kan wekken. Inenting teeen nest en tegen vlekziekte kan niet gelijktijdig ge- schiden. Inentingen van varkens tegen vlek ziekte. mond- en klauwzeer, borstziekte en pest dienen de worden uitgevoerd met een tussenruimte van acht tot tien dagen. Wan neer varkens worden uitgevoerd dient de dierenarts tijdig te worden gewaarschuwd opdat de dieren alle inentingen kunnen onder gaan. Om hokken te ontsmetten wordt het gebruik van natronloog 2 procent aanbevo len (ongeveer anderhalve eetlepel natron loog op een liter water). De merkers dienen hun merktangen na he' gebruik grondig te ontsmetten, daar het gevaar groot is, dat varkensnest met de merktang wordt overgebracht. Berenhouders moeten hun hokken en zeugenverhlijven regelmatig ontsmetten met natronloog- Te Namen in België zal een grote bloemententoonstelling worden gehouden, in samenwerking met een aantal vooraanstaan de Nederlandse en Belgische bloembollen- koekers. Een millioen tulpen, narcissen en hyacinten zijn reeds uitgeplant. ADVERTENTIE telescoop voorvering, vol-automatische koppeling, model Utilitaire, vanaf OVERVEEN (Verkort weergegeven) Moeilijkheden in de Haarlemse bakkerij. Door de prijspolitiek die in de laatste jaren in de Haarlemse broodbakkerij is gevoerd zijn tal van bedrijven in financiële moei lijkheden geraakt; het gevolg is dat vele bedrijven moesten sluiten of in andere handen kwamen. Hierdoor zijn werkers uit die bedrijven, die dikwijls een staat van dienst achter de rug hadden, soms wel van 40 jaar, uit de bedrijven gestoten en door hun leeftijd raakten zij zonder werk. De vakbonden vestigen de Haarlemse burgerij er dë aandacht op, dat zij in de toekomst met deze gang van zaken geen genoegen zullen nemen. Zij zullen met de Haarlemse bestuurdersbonden overleg ple gen op welke manier aan de toestanden een eind gemaakt kan worden. Zij verzoe ken het broodetend publiek om des Zater dags na zes uur geen bakker meer aan de deur te nemen, waardoor het mogelijk wordt dat ook de bakker (die al in de nacht is begonnen) en de bezorger een be hoorlijk weekeind hebben. Door de financiële regeling die in een aantal bedrijven is genomen zijn de bezor gers verantwoordelijk voor de borg althans voor een groot gedeelte. De vakbonden roepen de medewerking van de verbrui kers in om des Zaterdags in zijn geheel af te rekenen met de bakker, dan kan ook een bakker en broodbezorger des Zater dags zijn weekloon op tafel leggen, aange zien het herhaaldelijk voorkomt dat zij hun weekgeld moeten missen om met de pa troon af te rekenen. REDRIJFSUNIE VOOR VOE- DINGS- EN GENOTMIDDELEN Vuile straten. Nooit zien wij hier een vuilnisman in de meer achteraf gelegen straten. In Amsterdam verschijnt de straat veger minstens twee keer in de week en hier worden alleen de hoofdstraten schoon gehouden. Als voorbeeld wil ik hier noe men de ingang van de Kamperstraat en ik hoop dat de directeur van de Gemeente Reiniging in de toekomst ook de kleinere straten zal laten vegen. Mevrouw A.E. De Dienst Bescherming Bevolking te Heemstede mag zich thans als eerste van de kring Haarlemmermeer in het bezit ver heugen van dertien nieuwe blokwagentjes, welke zijn bestemd voor de blok-brand- weer in de diverse wijken. Het zijn licht hanteerbare en gemakkelijk te verplaatsen attributen, die aan een auto gekoppeld kunnen worden. Zij zijn elk voorzien van een brancard, veertig meter brandslang met standpijp, een ladder en andere hulp middelen. Deze wagentjes werden Zater dagmiddag door de burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rap- pard officieel aan de blokhoofden overge dragen tijdens een korte plechtigheid, die voor het Verversingshuis in het wandelbos „Groenendaal" heeft plaats gehad. Deze overdracht werd door vele autoriteiten bij gewoond, onder wie de wethouders H. Dis selkoen en A. J. van Houten, de heer H. van Alphen, oud-burgemeester van Zand voort en promotor van de BB in Noord- holland en de hoofdinspecteur van politie A. Berentsen, verscheidene leden van de gemeenteraad en functionarissen bii de brandweer uit Heemstede en omgeving. Als eerste verklaarde hoofdinspecteur Be rentsen van deze gelegenheid gebruik te willen maken, om thans in het openbaar zijn grote erkentelijkheid uit te spreken tegenover het college van B. en W. en de gemeenteraad, aan wier voortvarende medewerking het te danken is, dat Heem stede nu als eerste in de kriftg Haarlem mermeer over dit materiaal beschikken mag. Spreker beschouwde deze gebeurtenis tevens als een mooie propaganda voor de B.B., omdat de organisatie nog met vele actieve mannen en vrouwen moet worden uitgebreid, wil zij geheel aan de gestelde bedoelingen beantwoorden. De burgemeester zei in zijn toespraak heel goed te beseffen, dat het vooral in vredestijd moeilijk is voor een organisatie als de B.B. tijd en geld beschikbaar te stel len en daarom was hij de gemeenteraad dubbel erkentelijk, dat hij het grote be lang wel heeft ingezien en hiervoor een belangrijk bedrag voteerde. Door de aan komst van het materiaal wordt ook van de manschappen der B.B. weet een nieuw offer van hun vrije tijd gevraagd, omdat vanaf dit ogenblik nog grondiger geoefend zal moeten- worden. De burgemeester droeg de wagentjes met vreugde aan de blok hoofden over, omdat hij ervan overtuigd was dat zij met animo zouden worden ge bruikt. Ten slotte sprak de heer P. G. van Zwie- ten, waarnemend kringhoofd van kring VI die de Heemsteedse B.B.'ers met dit mate riaal geluk wenste. Deze plechtigheid werd besloten met een demonstratie van een nieuw brandblusap- paraat, waarbij grote bakken gevuld met brandende benzine binnen enkele seconden door middel van een uitei-st fijn gekristalli seerd poeder geblust konden worden. Op Donderdag 1 April zal de pianist Johan Verster een recital geven in Het Huis met de Sleutels (Bronsteeweg 76) te Heemstede. Hij zal composities van Beet hoven, Glazoenov en Dirk Schafer ten ge hore brengen. Johan Verster,'die het ge zichtsvermogen mist, is in 1889 geboren en woont te Rotterdam. De motorclub „Zandvoort" hield Zondag wederom een puzzlerit voor auto's en moto ren, over een afstand van 80 kilometer, over goed berijdbare wegen in de omgeving van Zandvoort. De start had plaats bij het club huis: „Paviljoen de Vijverhut". Er was voor deze rit grote belangstelling, niet minder dan 79 rijders schreven er voor in. waarvan 31 in auto's en 48 op motoren. Allen roemden de voortreffelijke organi satie van deze rit, waarvoor fraaie prijzen waren beschikbaar gesteld. De wedstrijdcommissie maakte de volgen de uitslagen bekend: 1. H. Meiland, motorclub Haarlem, Volks wagen 8 strafpunten; 2. Th. v.-d. Poll. motor club „Zandvoort". Vauxhall, 10 strafpunten: 3. W. van Delft, motorclub „Zandvoort", C. Z. 125 cc., 11 strafpunten; 4. J. Leeuwerke, motorclub „Zandvoort", Jawa 250 cc., 11 strafpunten: 5. L. A. Weber, motorclub „Zandvoort", Puch 125 cc., 13 strafpunten. ADVERTENTIE Bi] een gezonde, gave huid behoren geen haren, wratjes en puistjes. verwijdert deze afdoende. MIDDENLAAN 9 TELEFOON 34857 0CC*XrOOC**X5OCaDOOOOOOCOOOOOOOOOCOOOCCOOOOOOOOOOOOCOOOOO< M. J. Koenen-J. Endepols' verklarend handwoordenboek der Nederlandse taal 8 leert ons, dat de namen van wereld- 8 delen, landen, provinciën, steden eu 8 dorpen alle onzijdig zijn. j! 8 Het bestuur van de Stichting Zandvoorts 8 Middenstandsbelangen denkt er echter o anders over. Het koos immers de naam. <j 8 ..Zatohaku" (Zandvoort toont haart kunnen) als de naam van de voorjaars- g tentoonstelling, die Dinsdag 30 Maart in 8 hötel Bouwes wordt geopend. Bovendien g beloonde het bestuur de inzendster van 3 g deze naam met een prijs van vijfentwin- 8 tig gulden. 5 8 Het. is een moeilijk probleem. De minister van Wederopbouw en Volks huisvesting, ir. H. B. J. Witte, heeft Zater dag een bezoek gebracht aan Zeeland, waar Zijpe, Nieuwerkerk, Ouwerkerk, Zierikzee, Duivendijke, Eikerzee, Ellemeet, Renesse, Noordwelle, Serooskerke en Moriaanshoofd werden bezocht. De minister heeft in deze plaatsen met de Commissaris der Koningin en de plaat selijke autoriteiten gesproken over het her stel van de watersnoodschade. Hij ver klaarde onder meer dat het reconstructie plan beoogt, alles rationeel opnieuw in te richten en daarbij zoveel mogelijk woon kernen te stichten. Maar daartegenover staat dat vele mensen gehecht zijn aan hun grond in een bepaald dorp of gehucht. Het is zeer wel mogelijk (lat de belangen van de reconstructie wel eens botsen tegen hetgeen de particulier ziet als zijn belang. Naar het oordeel van minister Witte gaan de belangen van de rampslachtoffers voor. Het algemeen belang moet zeker een grote rol spelen, maar men mag het individueel belang, de liefde van de mens voor zijn eigen grond, niet terzijde stellen. De Commissaris der Koningin heeft zich bereid verklaard in vele gevallen persoon lijk met de mensen te gaan praten, om te voorkomen dat nutteloze investeringen worden gedaan. Tegenover rampslacht offers zal men objectieve belangen moeten laten varen om de individuele mens niet nog meer verdriet te bezorgen. Wat de herbouw betreft, deelde de minis ter mee dat op de Zuidhollandse eilanden en in Brabant binnen een half jaar de toe stand reeds gunstiger zal zijn dan vóór de ramp. DJAKARTA (Un. Press). President Sukarno heeft bekend gemaakt dat hij van plan is volgend jaar een pelgrimstocht naar Mekka te maken. De plannen voor dit jaar zijn uitgesteld op verzoek van de re gering van Irak, die meer tijd voor voor bereidingen wenste. Het wordt Sukarno's derde reis naar het buitenland. Tot dus verre heeft hij India en de Philippijnen bezocht. LONDEN, (Reuter) Een deputatie van het Britse Vakverbond heeft in een verslag na een uitgebreid onderzoek ter plaatse verklaard, dat de vrijheid en on afhankelijkheid van de Zuid-Afrikaanse vakverbonden ernstig gevaar lopen. In het rapport, dat door de algemene raad van het acht millioen leden tellende „Trades Union Congress" bekrachtigd is, worden de verdeeldheid, de „apathie" en het onder scheid maken ten nadele van inheemse arbeiders in het Zuid-Afrikaanse vakver bonden afgekeurd. Volgens het rapport is de wetgeving van de regering van dr. Malan er op gericht de vakbonden te maken tot „organisaties on der staatscontrole, waarvan de functies hoofdzakelijk beperkt zullen worden tot de behartiging van de sociale en culturele belangen van de „werknemer", een term waaronder de inheemse arbeider niet valt. In het rapport worden de blanke vak verbonden veroordeeld, omdat zij hard nekkig vasthouden aan de mening, dat de blanken de overhand moeten houden en aan inheemsen en Aziaten niet moet wor den toegestaan zich de vakbekwaamheid van de blanken eigen te maken. De wet op de onderdrukking van het communisme, ingevoerd onder de regering-Malan in 1950, wordt in het rapport „de grootste bedreiging voor de vakverenigingsbewe ging en het gehele democratische leven in Zuid-Afrika" genoemd. „De wet omschrijft de termen communisme en communisten zó ruim, dat iedereen, wiens opleiding verschilt van die van de nationale partij, een communist zou kunnen worden ge noemd", aldus het rapport. Grogory Alexandrof, een Russische film producent, heeft tijdens het filmfestival te Cannes verklaard, dat de Sovjet-Unie be reid is samen met andere landen, de V.S. inbegrepen, films te maken en „grote aan tallen" films te importeren. De Sovjet-Unie zal echter geen oorlogs films nemen of films, die aan gewelddadig heid een ruime plaats geven. De toeschou wers in de Sovjet-Unie houden niet van dergelijke rolprenten, aldus Alexandrof, Hij verklaarde, dat er een grote veran dering in de Russische filmpolitiek was opgetreden, sedert ontevreden toeschou wers duizenden brieven hadden geschreven en talrijke artikelen in de pers hadden ge publiceerd. Het accent wordt thans op menselijke problemen gelegd, in het bij zonder op de liefde. Alexandrof zeide, dat zijn volgende film, „Pelgrimstocht", zal verhalpn van vijf bui tenlanders, die zonder belemmering in de Sovjet-Unie rondreizen. De rollen van de reizigers, een Amerikaans zakenman, een Britse geoloog, een Franse geestelijke, een Italiaanse arbeider en een Oostenrijkse ac trice, zullen worden vertolkt door acteurs uit de betrokken landen. Gary Cooper zou de Amerikaan zijn, „indien hij hiertoe be reid is", aldus Alexandrof. In Zeeland kan een deel van het recon structieplan in elk geval worden uitgevoerd en dat moet zo spoedig mogelijk gebeuren. Het deel waar geen verschil van mening over bestaat is meer dan 50 procent en daarmee gaat men spoedig aan de gang. Het aantal gevallen waar tenslotte over gepraat zal moeten worden bedraagt bij elkaar geen 10 procent zodat het probleem minder grote afmetingen heeft dan men denkt. Alle problemen kunnen niet tegelijk worden opgelost. Voorlopig zullen nog krotwoningen moeten worden gehandhaafd. Het Agnietenklooster te Elburg, dat in 1418 werd gesticht, doch dat tot voor en kele jaren een troosteloze ruïne was, zal binnenkort als gemeentehuis in gebruik worden genomen. Reeds herhaalde malen waren er pogin gen in het werk gesteld om de bevoegde instanties te bewegen het bouwwerk te res taureren, doch elke poging faalde. Toen echter in 1948 de bliksem in het gebouw sloeg en de gescheurde muren en hellende voorgevel een gevaar voor de omgeving begonnen te vormen kwam het zover, dat de provincie en Monumentenzorg over restauratie gingen praten. Deze restauratie is thans bijna voltooid. Dan zal het. oude klooster in gebruik wor den genomen als raadhuis. Voor de ver schillende diensten van de gemeente zal het een grote opluchting betekenen, wan neer men het gebouw kan betrekken. Dan zal bijvoorbeeld de gemeente-architect zijn kamer niet meer behoeven te ontruimen voor trouwplechtigheden, zoals thans het geval is. Het herstel van het oude gebouw heeft vele jaren gevergd. Men heeft thans alles zoveel mogelijk in de oude staat terugge bracht. Ergens op Celebes werkt een arts onder zeer moeilijke omstandigheden. Zijn jeep heeft geen handrem en geen voorwielaan drijving meer. Wat dit betekent in een berglandschap met uitzonderlijk slechte wegen kan men zich voorstellen. Dit ver voermiddel moet op korte termijn door een nieuw worden vervangen, opdat de zen dingsarts weer tot diep in het binnenland kan doordringen om zijn heilzame werk te doen, inspuitingen met neo-salvarsan kan geven aan de duizenden lijders aan de afzichtelijke framboesia, kininetabletten kan uitreiken aan de honderden moeders ten oehoeve van hun kinderen, waarvan anders 60-80 procent in het eerste levens jaar sterven! Eén buisje met tien kinine tabletten is voldoende om het leven van een kind te redden. Na van deze toestanden kennis genomen te hebben, heeft het CJ MV besloten een financiële actie te houden om in één maand zo mogelijk 10.000 bij een te brengen voor een nieuw vervoermid del plus enkele kisten geneesmiddelen en medische instrumenten. Dit gebeurt in overleg met de Raad van de Zending der Hervormde Kerk en in samenwerking met de bekende vereniging „Simavi", die in de loop der jaren voor het zendingswerk op Celebes evenals voor zovele andere ei landen op ruime wijze bijdroeg. Naast een actie in eigen kring doet het CJMV een dringend beroep op de oud leden. Zij worden uitgenodigd hun bijdrage te storten op postrekening no. 97835 ten name van de penningmeester van de zen dingscommissie in het CJMV, Memlinc- plein 3 te 's-Hertogenbosch. Men kan ook postzegels sturen, die in een gesloten en veloppe kunnen worden toegezonden aan de heer K. Montfoort, Memlincplein 3 te 's-Hertogenbosch. Boekenweek 1954 Onder zeer grote belangstelling is Zater dagmiddag de onder auspiciën van het Kunstenaarscentrum Bergen in „De Rus tende Jager" onder het motto „Schrijvers van nabij" ter gelegenheid van de Boeken week gehouden expositie geopend. Door de letterkundige W. L. M. E. van Leeuwen zijn op deze tentoonstelling vele foto's, schilderijen, getekende en gegra veerde portretten vara Noord-Nederlandse dichters en prozaschrijvers uit zeven eeuwen van Heinric van Veldek e tot Luce- bert bijeengebracht. Van hun handschriften zijn fotocopieën uitgestald. De tentoonstel ling duurt tot 5 April. Nederland krijgt de West-Europese, al thans continentale primeur van het optre den van een Sovjet-Russische dansgroep. De directie van het Amsterdamse theater Carré organiseert in samenwerking met het concertbureau Internationale een tour- née door ons land met het Sovjet-Russische volksdanstheater Derjofka uit Moskou. Er zullen voorstellingen worden gegeven in Amsterdam, Den Haag en nog andere ste den. De première heeft plaats op Dinsdag 6 April ira Carré. In de dichte mist die Zaterdagmorgen in de vroegte al over de kust van Noord holland hing, is de kotter „Annemarie" van schipper H. Nijgh uit Katwijk bij paal 49 muurvast op de eerste bank gelopen: Het houten scheepje, dat een zware visreis op de kust achter de rug had. kwam zo ver onder de vloedlijn terecht, dat bij laag wa ter schroef en roer boven kwamen. De on middellijke hulp van de IJm. 3 heeft niet mogen baten: er is weliswaar hard aan de „Annemarie" (KW. 27) getrokken, maar het enige resultaat was, dat de romp lek- schuurde en een ketting, waarmee de ver binding tot stand was gebracht, het begaf. Zondagavond is de sleepboot „Nestor" van Wijsmuller uit IJmuiden vertrokken om de gestrande kotter los te trekken. Het ge lukte vlot contact met de „Annemarie" te maken en over het strand zijn per paard en wagen twee stevige motorpompen met een grote capaciteit naar paal 49 vervoerd, die met de vlet van de KW. 27 aan boord zijn gebracht. Met hoog water omstreeks half tien is een poging gewaagd de kotter vlot te slepen, En dat is om tien uur pre cies gelukt: de „Stentor" kou triomfante lijk naar huis seinen, dat de kotter „An nemarie" vlot was. Met twee zware pom pen aan dek, die respectievelijk 300 en 200 ton water per uur aankonden, is het scheepje drijvende gehouden. Het is droog- gezet in de Haringhaven en vanmorgen in dok gegaan. De minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. W. Beyen, heeft Zaterdagmiddag ter gelegenheid van de Utrechtse universi teitsdag in de Domkerk te Utrecht een rede gehouden over het vraagstuk van de Europese eenwording. De bewindsman gaf eerst een overzicht van de reeds bestaan de vormen van samenwerking en zette uit een om welke redenen de behoefte aan nauwer verband zich heeft doen gevoelen. Het ware een misverstand te menen, dat het de militaire bedreiging van buiten is, die meebrengt, dat zes landen bereid zijn tot het aangaan van een supranationale gemeenschap Die militaire bedreiging is cp zichzelf niet groter voor de zes landen dan voor de andere N.A.V.O.-partners. De Europese Defensie Gemeenschap is gecon cipieerd omdat de verdediging van West- Europa niet mogelijk is zonder inschake ling van Duitsland. Dit betekent herbe wapening van de vroegere vijand, doch deze herbewapening is doof de staats lieden gezien als meer dan de aanvaarding van een noodzakelijk kwaad. Het gaat er om, het in zijn wezen bedreigd Europa zien te doen bezinnen op de band, die gelegen is in het bezit van een gezamenlijk geeste lijk erfgoed. Nederlands standpunt Minister Beyen ging hierna dieper in op het Nederlandse standpunt tegenover het vraagstuk der Europese eenwording. Men denkt wel eens ten onrechte, dat het be lang van Nederland bij de Europese een wording voornamelijk economisch, dat der grote landen voornamelijk politiek is. Het belang van Nederland bij de oplossing van het vraagstuk der Frans-Duitse tegenstel ling is even groot als dat van welk land ook. Anderzijds kan geen der landen in Europa zichzelf wijsmaken, dat het geen of slechts een beperkt belang heeft bij een innig economische samenwerking. Politiek en economisch is de eenwording van Europa een levensbelang voor Nederland. Maar het is ook een levensbelang van Nederland dat op de weg naar die eenwor ding zich niet een scheiding voltrekt tus sen Klein Europa en de andere Westelijke landen. Tenslotte zei de minister dat geen der deelnemende staten het gemeenschappe lijk doel zou bevorderen, door in dit sta dium zijn nationale identiteit prijs te ge ven. Waar het om gaat is een geleidelijke samensmelting der wezenlijke belangen. De weg tot die samensmelting is het over dragen van verantwoordelijkheden en be voegdheden aan een supranationale ge meenschap. De Nederlandse regering is tot die overdracht bereid, indien en voor zo ver het gaat om doelstellingen, die niet langer in nationaal verband kunnen wor den verwezenlijkt en waarvan de ver wezenlijking in internationaal verband zo danige overdracht aan een supranationale gemeenschap vordert. Tot die doelstel lingen behoort een groot gedeelte van de overheidstaak op economisch en militair terrein: Daarover is men het in grote mate eens, aldus mr Beyen. BRUSSEL (Belga). Het. comité van ministers vara de Neder lam ds-Belgis ch - Luxemburgse Douane-Unie is Zaterdag bij eengekomen onder voorzitterschap vara Van Zeeland minister van Buitenlandse Zaken van België. De voornaamste punten voor de agenda waren de liberalisatie van de kapitaaloverdrachten, de gemeenschappe lijke handelspolitiek ten opzichte van de dol'larzóne, het protocol betreffende de openbare aanbesteding van werken en de aankoop van goederen en diverse kwesties aangaande de uitwisseling vara bepaalde soorten vis. De vraagstukken, opgeworpen door de instelling van een gemeenschappelijke markt met het oog op de Europese politieke gemeenschap werden door de ministers afzonderlijk onderzocht. Een algemene gedachten wisseling heeft plaats gehad aangaande de ontwikkeling van prijzen en lonen in d'e drie landen. Het comité van ministers heeft de maat regelen goedgekeurd, die door de commis sie voor de monetaire vraagstukken zijn voorgesteld, teneinde op korte termijn de vrijheid van het kapitaal verkeer tussen Nederland en de Bedgiseh-Luxemburgse Economische Unie (B.L.E.U.) te herstellen, overeenkomstig de principiële beslissingen, genomen tijdens de ministers-vergadering van 5 Februari 1954. Deze maatregelen hebben hoofdzakelijk ten doel de mogelijkheid te scheppen van nieuwe Nederlandse kapitaalinvesteringen in de B.L.E.U. en van nieuwe Belgische kapitaalinvesteringen in Nederland, als mede van aankoop, verkoop cn arbitrage van effecten tussen de ingezetenen van de drie landen. Deze maatregelen hebben ook betrekking op de liberalisatie en de repa triëring van Belgische en Luxemburgse kapitalen, die tot dusverre in Nederland geblokkeerd zijn. Wat de visserijproducten betreft, hebben de ministers de voorstellen van de com missie landbouw-, visserij en voedselvoor ziening verder uitgewerkt en goedgekeurd. Na afloop van de conferentie der Bene lux-ministers heeft minister Van Zeeland verklaard, dat de beraadslagingen zijn ge houden in een zeer hartelijke sfeer, dank zij welke de agenda zonder moeilijkheden kon worden afgewerkt. „Onmerkbaar", zo zei de minister, „komt de B°netux-menta- liteit,waarnaar wij steeds hebben gestreefd, tot stand. Van weerszijden tracht men de problemen te onderzoeken, niet langer uit de nationale hoek, maar van uit een ge meenschappelijk standpunt, en met een volkomen openhartigheid," LONDEN (Un. Press). De Neder landse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. W. Beyen, is in Lomden aangekomen om overleg te plegen met Eden, zijn Britse collega en Butler, de Britse minister van Financiën, over gemeenschappelijke en al gemene vraagstukken. Het bezoek van mi nister Beyen aan Londen is een gevolg van een uitnodiging van Eden tijdens de NAVO- conferentie in Parijs in December 1953. Het overleg zal een informeel karakter hebben. Minister Beyen bracht in Juni van het vorige jaar zijn laatste bezoek aan Engeland. Sedertdien hebben zich vele nieuwe problemen voorgedaan, d'ie een openlijke gedachten wisseling behoeven, te meer omdat de conferentie over het Verre Oosten in Genève en belangrijke E.D.G.- maatregel en in het verschiet liggen, menen officiële kringen. Beyen's bezoek komt kort na de verbre king der Brits-Nederlandse handelsbespre kingen, die inmiddels zijn opgeschort in verband met meningsverschillen over uit voer van Nederlandse melkproducten naar Engeland. Men neemt aan dat minister Beyen uit de eerste hand inlichtingen zal krijgen over het aandeel dat. Groot-Rrittannië zal nemen in de E.D.G. Eden zal over die kwestie in de loop van deze week mededelingen doen m het Lagerhuis. Bij zijn aankomst zeide de Nederlandse minister, dat onder andere onderwerpen met Intrekking tot de O.E.E.C. zouden worden besproken. Hij voegde volgens United Press hieraan toe: „Tk zal ook besprekingen voeren over het E.D.G.-verdrag en over de waarschijn lijkheid, dat het binnenkort door alle deel nemende landen zal worden"geratificeerd". Hij wilde zich echter niet aan een voor spelling wagen inzake een ratificatie- datum. Slotkoers Openings Vrijdag koersen 5-314 Nederl.'47 97-/io 97V.O \.K.U' 205% 206% Jnilever 271% 273 Philips Gloeil 267% 269% -Con. Petroleum 448% 459 Vdam Rubber 129% 90 ex.d. Roll Amer. Lijn 151 151 M. Scheepv Unie 137% 137 H.V.A 121% 121% Deli Mij 110% 112 Amsterd. Bank 187% 187% Ved. Handel Mij. 179 178% Rotterd. Bank 176 176 Twentsche Bank 188% 199% ex.d. Anaconda Copper 321/ie 33 Rethlehem Steel 54 54 Republic Steel 48 u/.n 49 90 89% 211/is 21% 401/» 40 Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met Ingang van te abonneren op HClCIirl©mS OOQIdIQCI OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT éi 6.50 per kwartaal// 0.50 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Zij. die zich met ingang van I April 1954 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 31 Maart 1954 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné s. dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 10