MISTERX ZWJTSAL Lucebert en experimentele lijfwacht slaags met „stedelijke strijdmacht" American PANDA EN DE MEESTER-ALCHEMIST Wereldnieuws DE GROTE BEKENDE! Mild en geurig schrale huid? Uitreiking kunstprijzen De radio geeft Dinsdag Brandschade per jaar ongeveer f 150 millioen Zccli ió Uet zo Harp J maandag 29 maart 1954 2 N.E.S.B.-leiders spraken in een vergadering te Amsterdam Heringa Wuthrich Zo groot mogelijke handel met Oost-Europa gewenst Vele gebouwen onvoldoende „onderverdeeld" Feeststoet begeleidde jubilerende pastoor Schip voor Rusland Vrouw bekent moord op haar man op 4 September Willem van Capellen gaat jubileren geneest Kopje koffie oorzaak van wilde staking Haak 'n einde aan dat ondragelijke zunrbranden Kerkelijk Nieuws WASSERIJ DUYN V Op een besloten bijeenkomst in een der bovenzalen van het Stedelijk Museum heeft Amsterdams wethouder van Kunstzaken, mr. A. de Roos, Zaterdagavond de oorkon den, behorende bij de Kunstprijzen 1953 der gemeente Amsterdam, aan de prijs winnaars uitgereikt. Nadat- burgemeester d'Ailly de avond had geopend, hield Sem Dresden een cau serie, die hij een borduurwerk noemde over de vraag: in hoeverre doen de overheden goed werk door het geven van opdrachten en prijzen aan kunstenaars? Spreker be sloot zijn causerie met de opmerkingen: de overheid blijve voorzichtig met de keuze van hen. die zij voor een opdracht aanwijst, de overheid onthoude zich van een eigen oordeel over kunst, men zij met prijzen niet te gul. Daarna werd door mej. T. Keessen en de heer J. Holtman leerlingen van het Am sterdams Conservatorium de bekroonde suite voor viool en piano van Robert de Roos (cultureel attaché bij de Nederlandse ambassade te Parijs) uitgevoerd. Het Ne derlands Kamerkoor onder leiding van Fe lix de Nobel bracht hierna de bekroonde compositie voor a capella van Rudolf Escher naar een gedicht van Paul Eluard ten gehore. Met een persoonlijk woord voor elk reik te wethouder De Roos vervolgens de oor konden uit aan de winnaars van de prij zen: dr. A. A. Alberts (voor zijn novelle bundel „De Eilanden"), mr. Abel J. Herz- berg (voor zijn toneelstuk ..Herodes), Ru- dolf Escher (voor zijn genoemde koorwerk) en Helmut Salden (voor de typografische verzorging van „Verzameld Werk" van Paul van Ostayen). Robert de Roos en de dichter Lucebert, die met zijn gedichten bundel „Apocrief" de andere litteratuur- prijs had gewonnen, waren verhinderd aan wezig te zijn. Koning der jongeren In de loop van de avond had burgemees ter d'Ailly van Lucebert het volgende te legram ontvangen, dat hij voorlas: „Wij, Lucebert en ons gevolg, zijn helaas door stedelijke strijdmacht verhinderd op waar dige wijze oorkonde in ontvangst te ne men". Kort nadat de avond was begonnen, ver scheen in de hal van het museum Lucebert, gekleed in „het costuum van de koning der In een vergadering van „Het Sociaal Weekblad". „Orgaan ter voorlichting van nationaal-Europees georiënteerde groe peringen", hebben Zaterdag in een der zalen van Krasnapolsky te Amsterdam de leiders der N.E.S.B., Paul van Tienen en mr. J. Wolthuis, alsmede M. Volraat, die als oud-verzetsstrijder werd aangekondigd, het woord gevoerd. Mr. Wolthuis sprak over het N.E.S.B.- proces en de politieke aspecten daarvan, Paul van Tienen lichtte enkele doelstel lingen van zijn beweging toe. Op straat werden door een twintigtal personen aan voorbijgangrs en bezoekers van de vergadering pamfletten uitgei'eikt, waarin zij werden aangemaand „niet te dulden dat fascisten opnieuw de kop op steken". Het pamflet was getekend met „Verenigd Verzet 1940—1945". ADVERTENTIE HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.25 De groenteman. 9.35 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Pianorecital. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Twee piano's 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Metropole-örkest. 14.00 Wij ontdekken Amerika, causerie. 14.30 Platen. 14.40 School radio. 15.00 Platen. 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muziek. 17.45 Piano. 18.00 Nieuws. 18.15 Mi litair klankbeeld. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Strijkers, vrouwenkoor en solist. 19.30 Platen. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 21.35 Lichte muziek. 21.55 Mededelingen, 22.00 Platen. 22.05 Dansmuziek. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15 New York calling. 23.2024.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Lichtbaken, causerie. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Franse chansons. 10.30 Amusementsmuziek. 10.45 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 School radio. 11.50 Als de ziele luistert. 12.00 Ange lus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuinbouw mededelingen. 12.33 Platen. 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Amusements orkest en solist. 14.00 Kamerorkest en solist. 15.00 Musette orkest en solist. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Rijksdelen Overzee: Nieuw Guinea's dierenwereld. 18.00 Platen. 18,20 Sportpraatje. 18.30 Voor de jeugd. 18.52 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Platen. (Intermezzo: pl.m. 19.50 Vader doet de vaat). 20.20 Sprekende cijfers. 20.30 Lijdensmeditatie. 21.30 Matthaus Passion (le deel). 23.05 Nieuws. 23.20 Viool en piano. 23.50—24.00 Platen. TELEVISIE (K.R.O.) Impressies over onze Regeringsstad; Film en actualiteiten; Weerbericht; Volontair in de Hemel, TV-spel. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Orkest-concert. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte mu ziek. 13.45 Koorzang. 14.00 Schoolradio. 15.30 Orgel. 16.00 Platen. 16.30 Orgel. 17.00 Nieuws. 17.10 Viool en piano. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Syndicale kroniek. 20.00 Verzoekprogramma. 20.15 Voor de vrouw. 217.00 Orkestconcert. 22.00 Nieuws. 22.15 Mezzo-sopraan en piano. 22.55 —23.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Vraaggesprek met onze luisteraars, Boeken en schrijvers, (Op 224 m.). jongere generatie" met zijn eveneens in middeleeuwse dracht geklede gemalin. Zij werden begeleid door een vijf man sterke „symbolische, experimentele lijfwacht" ge stoken in maliënkolders. Nadat de klaroen was gestoken, vroeg hopman Bert Schier- beek aan de suppoost toegang tot de bijeen komst. Na kort beraad werd echter aan het gezelschap en de kleine groep van jonge re kunstenaars, die Lucebert en de zijnen in de hal had opgewacht, medegedeeld dat zij niet konden worden toegelaten. Twee agenten kregen daarna opdracht de hal en het voorportaal te ontruimen. Op het bor des voor het museum hebben de agenten tenslotte nog van hun gummistokken ge bruik gemaakt om hun opdracht uit te voe ren. Na de pauze lazen mr. Herzberg en dr. Alberts uit hun bekroonde werken voor. Minister Zijlstra In zijn Memorie van Antwoord aatn de Eerste Kamer zegt de minister van Econo mische Zaken, prof. Zijlstra, ondier meer, dat de ontwikkeling van de export zich gunstiger laat aanzien dan een half jaar geleden. In de eerste helft van 1953 was het exportvolume slechts 3 percent, in de tweede helft echter 26 percent, groter dan dat van de overeenkomstige helft van het voorafgaande jaar. De minister acht een, de omstandigheden in aanmerking genomen, zo groot mogelijk handelsverkeer met Oost-Europa gewenst. In het bijzonder tussen de Sovjet-Unie en Nederland valt seddrt medio 1953 een be langrijke opleving van het handelsverkeer te constateren, die naar aangenomen mag worden in 1954 voortgang zal vin den. Een en ander vindt plaats in het kader van een actieve handelspolitiek. Met name vindt regelmatig overleg plaats met de Sovjet-Unie over een uitbreiding van het handelsverkeer. Ook ten aanzien van de overige Oost- Europese landen wordt het handelsverkeer nauwgezet gevolgd met het doel binnen de bestaande mogelijkheden een zo groot mo gelijk volume te bereiken. Over de Benelux zegt de minister: De omstandigheid, dat op 9 December 1953 tijdens de te Luxemburg gehouden minis- tersbespreking kon worden bes'oten tot een gezamenlijk te voeren handelspolitiek bewijst dat in "de Beneluxverhouding, mede als gevolg van het op 24 Juli 1953 te Den Haag gesloten protocol inzake de coördi natie van de economische en sociale poli tiek, een belangrijke ontspanning is inge treden. Ten aanzien van na 1 Januari opgetre den prijsstijgingen verklaart minister Zijl stra dat van de onderzochte gevallen ten aanzien van de tariefsverhoging, welke de herenkappers toepasten (gemiddeld 20 per cent) en die bij de wit wasserijen, twijfel over de kostprijstechnische rechtvaardiging is gerezen. Voor ingrijpen bestaat in het huidige stadium evenwel nog onvoldoende grond. In het bouwcentrum te Rotterdam is Vrijdag een studiedag, gewijd aan het on derwerp brandveiligheid, gehouden. De hoofdinspecteur voor het brandweer- wezen, de heer D. R. A. van Langen, be cijferde, dat de absolute brandschade per jaar voor ons land moet worden gesteld op ongeveer 150 millioen guldien. Hij zei, dat onze gebouwen bij brand over het alge meen te kwetsbaar blijken, doorgaans een gevolg van het ontbreken van een voldoen de onderverdeling, zodat een brand moei lijk tot een enkele ruimte kan worden be perkt. De heer Van Langen besprak daarna de voorzieningen ter beperking van brand schade, die zowel van actieve als van pas sieve aard kunnen zijn. Prof. dr. ir. Mazure sprak over de model- bouwverordening en de brandpreventie. In deze verordening wordt aanbevolen, dat voor verschillende gebouwtypen verschil lende soorten van eisen en normvoorschrif ten worden uitgewerkt. Voor het opstellen van deze voorschriften zal samenwerking tussen brandweerdeskundigen en bouw- technici van allerlei aard nodiig zijn. Het hoofd van de sectie preventie van de rijksinspectie voor het brandweerwezen, de heer D. J. P. Legro, zag als hoofdzaak van de passieve verdediging een onderver deling van de gebouwen, im horizontale en verticale richting, door tussenwanden en „vloeibare afscheidingen", zoals regengor dijnen. Hij zag voor hotels, internaten, schouwburgen e.d. als eerste eis behoor lijke. veilige vluchtwegen. Politie maakte op verzoek proces verbaal op Zondag vierde pastoor Joosten van de St. Josephparochie te Maastricht zijn veertigjarig priesterfeest. Zoals gebruike lijk is werd de jubilaris 's morgens door een feeststoet van verenigingen en pa rochianen naar de kerk begeleid. De gemeentepolitie heeft tegen de kerk meesters der parochie en tegen enkele an der deelnemers aan deze sloct naderhand procesverbaal opgemaakt wegens over treding van de Zondagswet, welke optoch ten op Zondag verbiedt. Dit optreden van de politie geschiedde echter in voorafgaand overleg met de organisatoren van deze feeststoet. Men wil op deze wijze een rech terlijke beslissing uitlokken over de vraag, of deze feeststoet al of niet valt onder „op tochten met godsdienstig karakter", welke bij Algemene Maatregci van Bestuur zijn uitgezonderd van de verbodsbepaling Met opzet heeft men bij de feeststoet een muziekkorps weggelaten want volgens de Zondagswet is het maken van muziek ook in optochten met een godsdienstig ka rakter verboden. Te Vlissingen is op de werf van „De Schelde" te water gelaten het voor Russische rekening gebouwde 7500 ton metende m.s. „Yenisei". Dit schip is het derde in een serie van drie, die gebouwd wordt voor Russische rekening ingevolge een enige jaren geleden afgesloten han delsverdrag. De rijkspolitie te Brielle had de laatste tijd aanwijzingen gekregen dat een in woner van die gemeente, de heer T. R„ die in 1950 was overleden, geen natuur lijke dood zou zijn gestorven. De politie ging na een uitgebreid onderzoek over tot aanhouding van de weduwe van de heer 1'. R., die bij verhoor bekende, dat zij drie jaar geleden haar echtgenoot met voor bedachten rade van het leven had beroofd. Zij is ter beschikking van de justitie te ADVERTENTIE ct. m# A alsmeers bloemencorso „Bloemenrhapsodie" Dit weekeinde hebben de buurtschappen in Aalsmeer de ontwerpen van de heer T. Noyons voor het bloemencorso, dat op 4 September gehouden zal worden onder het motto „Bloemenrhapsodie", gezien en hun keuze bepaald. De 25 praalwagens, die in de stoet zullen meerijden, zullen ieder een bekend Neder lands liedje uitbeelden, het merendeel uit de zangbundel „Kun je nog zingen, zing dan mee." Werd voorheen de hoofdgroep op iedere wagen aan de voor- of achterzijde geplaatst, dit jaar komen de uitbeeldingen in de lengte van de wagens, waardoor beide zij den hetzelfde beeld zullen tonen. Op 3 September zal het corso in de grote veilinghallen van de Centrale Aalsmeerse Veiling tentoongesteld worden. Het stadionspel is ontworpen door en zal onder leiding staan van de heer C. Nauta uit Amsterdam. Dit heeft de naam „Spel van bloemen en lied" gekregen en de heer Nauta heeft het spel zo ingedeeld, dat iedere wagen uit het corso deel zal uit maken van een bepaalde scène. In tegen stelling tot vorige jaren zullen de uitvoe renden niet worden gerecruteerd uit de hoofdstedelijke bevolking. Ruim 800 inwo- Rotterdam gesteld. Het stoffelijk overschot ners van Aalsmeer zullen het stadionveld van de heer R. is in beslag genomen. Willem van Capellen zal op 1 April 25 jaar in vaste dienst zijn bij die V-ara.Tevens zal hij op 20 April zijn 65ste verjaardag vieren.Ter gelegenheid van deze heugelijke feiten zal de genoemde omroepvereniging Willem van Capellen op 20 April een re ceptie aanbieden in „Hof van Holland" te Hilversum. bevolken. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Vraag Uw winkelier naar het nieuwe succes van Niemeijer: echte Amerikaanse sigaretten-tabak, en proef zelf hoe bijzonder zacht geurig zo'n eigengemaakte en Amerikaanse sigaret is. Let op het moderne, brede pakje, handig om uit te rollen. Rol de sigaretten niet tc vast, dan geniet U het meest en J U maakt minstens 45 heerlijke sigaretten uit zo'n royaal pakje American Star a 85 cent, NIEMEUER'S TABAK .'TABAK OP Z'iN BEST! 1. Op Panda's landgoed Hobbeldonk ver gleden de dagen in landelijke vrede. Na al zijn wilde avonturen vond Panda het wel prettig om een tijdje als een bezadig de landheer te leven. Jolliepop was hier zeer mee ingenomen; de goede knecht hoopte zijn kleine meester nu eens einde lijk tot een rustiger en beschaafder levens wijze te kunnen brengen. Maar op zekere avond gebeurde er iets, dat aan deze vre dige toestand een einde zou maken. Toen Jolliepop die avond de thee binnenbracht, lag er op zijn gelaat een trek van beschaaf de ergernis. „Wat is er, Jolliepop?", vroeg Panda, „waarom kijk je zo sip?" Ahum zei Jolliepop, „ik kijk. eh.sip, zoals u het belieft uit te drukken, omdat wij overlast hebben van een zonderling. Dit individu is in onze tuin doorgedrongen en heeft daar de kastanjeboom beklommen. Deel van havenarbeid in Rotterdam stilgelegd Eén kopje koffie is oorzaak geworden van een wilde staking in de Rotterdamse haven waaraan ongeveer drieduizend man nen van de haven-arbeidsreserve hebben meegedaan. De staking is demonstratief bedoeld en Maandag zullen allen weer aan het werk gaan. Tot relletjes van enige omvang is het niet gekomen. Reeds wekenlang broeide er iets bij het losse havenpersoneel, er werd veel op Zaterdag en Zondag gewerkt door de grote drukte en de arbeiders „van buiten" klaag den over een onvoldoende verrekening van de reisuren. Bij A. A. Hoogerwerff N V. aan de IJselhaven kwam het gistermorgen omstreeks half elf tot een uitbarsting. Een man van een ploeg van tien begaf zich naar de cantine, waar hij koffie bestelde, hoewel de ploegbaas hem gewaarschuwd had, dat dit het werk teveel zou ophouden. Toen hij terug kwam, stuurde de baas hem weg. De gehele ploeg legde daarop uit protest het werk neer en tijdens de mid dagpauze sloten zich meerderen bij de sta kers aan. Het ging toen om een negentig man wier aantal zich vanmorgen uitbreid de tot 3000. doordat de OVB en EVC zich achter de staking hadden gesteld. Er was enige verwarring gesticht door de mededeling, dat ook het NVV achter de staking stond. Toen vanmorgen bekend werd, dat dit onjuist was, achtten velen het desondanks niet juist weer aan het werk te gaan. De staking is in wezen bedoeld als een demonstratie; het gaat dus alleen om de halve Zaterdag. Bij Thomsens.havenbedrijf en de Rotterdamsche Lloyd waren van ochtend velen weer aan het werk. Het zwaarst schijnt de Holland Amerika Lijn getroffen te zijn, waar de smalle toegang het posten gemakkelijk maakt en waar de werkwilligen niet als „onderkruipers" ge signaleerd wilden worden. Tijdens een vergadering zullen de sta kers zich vandaag beraden over hun hou ding en hun eisen. ADVERTENTIE Neem een of twee Kennies, en op 't zelfde moment is dat zuurbranden geblust Geen wonder dat talloze mannen en vrouwen over de gehele wereld dwepen met Rennies en altijd zorgen ze bij de hand te hebben. Rennies zijn hygiënisch verpakt één voor één. Ze zijn smakelijk en.... ge makkelijk in te nemen, zonder water of wat ook. Beroepen, te Grijpskerk (Gr.) G. J: J. Rensink te Dalen (Dr.); te Kampen (vac. S. P. Nijdam) (toez.) A. H. Nijkamp te Ballum op Ameland; bedankt voor Houten (U.) G. M. van Dieren te Ede; voor Huizen (N.H.) J. C. v. d. Broek te Est-Meteren. Geref. gemeenten Bedankt voor Kalamazoo (U.S.A.) J. W. Kersten te Genemuiden. Naar Nicuw-Guinea Ds. J. H. Sillevis Smitt, hoofdvlootpredi- kant zal 20 April a.s. per vliegtuig naar Nieuw-Guinea vertrekken voor het maken van een dienstreis waarmede ongeveer twee maanden zullen gemoeid zijn. Naar Israel Ds. A. M. Nortier, Ned. Hervormd predi kant te Steenderen, zal een reis maken naar Israel teneinde zich een indruk te verwer ven van de opbloei van de Israëlitische staat. Toezicht. De leider van het Amerikaanse Bureau voor Hulpverlening aan het buitenland, Harold Stassen, is Zaterdag te Londen aangekomen, waar hij be sprekingen zal voeren over de handel tussen Oost en West en over Ameri kaanse hulpverlening voor het Engelse defensieprogramma. Tot zijn adviseur behoort admiraal Delany, die belast is met het toezicht op de uitvoering van de wet-Battle, volgens welke een land, dat handel drijft in strategische goede ren met een communistisch land de Amerikaanse hulp verbeurt, tenzij aan getoond kan worden, dat dergelijke handel in het belang is van de Ver enigde Staten. Terechtgesteld. Drie van zeven Tunesiërs, die 23 Mei 1953 door het militaire ge rechtshof van Tunis ter dood waren veroordeeld wegens moord op de politie officier Moknine, zijn Zaterdagochtend voor een vuurpeloton terecht gesteld. De terechtgestelden hadden geweigerd zich te laten blinddoeken. De straf der vier andere aanslagplegers is in levens lange dwangarbeid omgezet. Voormalig. Het voormalige hoofd van de West-Duitse contra-spionnagedienst ex- kolonel Friedrich Wilhelm Heinz, is aangehouden op beschuldiging van het verduisteren van staatsgelden. Evacuatie. Volgens te Bangkok ontvangen berichten uit Zuid-Thailand, zijn alle inwoners van het dorp Hala, in het district Betong aan de grens met Ma- lakka, door hefschroefvliegtuigen ge- evacueerd, nadat het dorpshoofd en zes van zijn medewerkers door communis- tisch-Chinese verzetslieden waren ont voerd. Men heeft de ontvoerders niet kunnen achtervolgen in het gevaarlijke oerwoudgebied, waarin zij zich ophou den. Gehouwen. Radio-Praag heeft gemeld, dat een ploeg Tsjechoslowaakse mijnwer kers te Karvina een wereldrecord heeft gevestigd door in 25 dagen mijngangen van een totale lengte van 510 meter ge houwen te hebben. De radio deelde niets mede over de grootte van de ploeg of de bodemgesteldheid. Ambassadeur. Nikolai Michailow, een lid van het hooggerechtshof dat Beria heeft veroordeeld, is benoemd tot ambassa deur der Sovjet-Unie in Polen, aldus meldt het Russische persbureau Tass. Hij vervangt G. M. Popov. Overgegeven. Zondag heeft een tweede Mau-Mau-leider, „generaal Kali-ba", zich als laatste van de bataljon-com mandanten van de reeds gevangen „ge- neraal China" in het gebied van de berg Kenya overgegeven.Generaal China be gon zes weken geleden zijn pogingen om Mau-Mau-leiders tot overgave te bewegen. Twee van zijn bataljoncom- mandanten sneuvelden, een derde „ge neraal Tangangjika" gaf zich drie we ken geleden over. Brief. Buitenlandse correspondenten heb- oen Zondag een brief ontvangen, waar in de oprichting van een ondergrondse „Socialistische partij van Joegoslavië" wordt aangekondigd. Deze partij, die tegen Tito is gericht, zal „strijden voor de vrijheid, die op het ogenblik niet in dit land bestaat". De ondertekenaars van de brief, „het voorbereidende co mité voor de oprichting van.de socia listische pa id ij van Joegoslavië" schre ven dat Zondag een vergadering van 18 afgevaardigden werd gehouden, van wie 12 lid zijn van de Joegoslavische com munistische partij. Eerder. Vijf jaar geleden kocht een han delsreiziger te Sbreveport, in de Ameri kaanse staat Louisiana, een grafsteen, waarop hij het volgende opschrift liet zetten: „J. L. Hopcroft, geboren 24 Oc tober 1866,, overleden 25 Maart 1954". De steen heeft inmiddels zijn bestem ming gekregen, want de handelsreiziger is Woensdag overleden, één dag eerder dan hij had voorspeld. Zijn dood had een natuurlijke oorzaak. Studenten. De politie heeft Zaterdag te Beiroet het vuur geopend op studenten, die demonstreerden tegen de voorge stelde verdragen tussen Arabische lan den en andere staten. Een student werd gedood en 27 personen gewond, onder wie tien politiemannen. In een officiële verklaring wordt gezegd, dat studenten op de politei hebben geschoten. Soort gelijke betogingen zijn gehouden te Damascus, de hoofdstad van het aan grenzende Syrië. ADVERTENTIE amstkhdamskvaart20 tf.l.11053 EEN 100-JARIGE ERVARING DE geschiedenis van de harp reikt terug tot vele duizenden jaren vóór Chr. Het instrument heeft zich ontwikkeld uit de met één of meer snaren bespannen boog, maar ruim 3500 jaar v. Chr. was in Mesopotamia al een harp in gebruik met 12 snaren, die met koperen schroeven wa ren bevestigd op twee, met een scherpe hoek aan elkaar verbonden balken. Deze vorm werd ook in het oude Egypte ge-noemde leken. een halve toon hoger gestemd kunnen wor den. Door eenmaal in te drukken worden bijvoorbeeld de des-snaren in alle octaven omgestemd tot d, en bij verder indrukken tot dis. Deze functie van de pedalen is buiten de kleine kring van harpisten zó weinig bekend, dat zelfs musici uit de hoogste regionen daarover dezelfde blun ders kunnen debiteren als de zojuist ge- Hij zit reeds een uur roerloos op de bo venste tak en weigert heen te gaan niet tegenstaande mijn protesten". „Wat een rare vent", zei Panda, ivat zou hij in die boom zoeken? Daar wil ik wel eens iets meer van welen!" En gevolgd door Jollie pop begaf hij zich naar builen. „Kijk, daar zit hij", zei Jolliepop, naar een donkere v gestalte wijzend, die roerloos op een tak de harp verstemt een pedaal n.l. alle ge- van de kastanjeboom zat..., lijknamige snaren, waardoor deze tweemaal bruikt. Om de spanning op te vangen werd in een volgend ontwikkelingsstadium van de harp een stang tussen de uit einden van de hoek geplaatst, waardoor een driehoekig raam ontstond dat specifiek is voor het Europese type. In de acht ste eeuw werd dit instrument reeds gebruikt door de Ieren, maar sedert dien zijn er tal van verbeteringen aange bracht, waarvan de belangrijkste wel da teert uit 1811, toen S. Erard met de dub bele pedaalharp het moderne muziekin strument schiep. Waarvoor de pedalen van een piano die nen, behoeft niet te worden uiteengezet. Zelfs iemand die nooit verder is gekomen dan jan-daar-ligt-een-kip-in-'t-water-jan, weet dat pianopedalen dienen om de toon langere tijd aan te houden. Gewapend met deze kennis, vindt de leek het dus alles zins verantwoord te veronderstellen dat ook de harp voor eenzelfde doel met peda len is uitgerust. Dit gokje mag de leek wagen, want daarvoor is hij nu eenmaal erkend ondeskundig. De functie van de zeven pedalen aan de harp is echter totaal verschillend van de- taak die de pianopedalen is toebedeeld. Bij Het is nog maar betrek kelijk kort geleden dat een wereldvermaard dirigent, hier te lande optredende voor een eveneens vermaard or kest, verzocht meer pedaal te geven"! Hij wilde de harpto- nen langer laten aanhouden, maar gaf ongewild bevel wat hogere noten te tokkelen, een verzoek waaraan de harpspeelster wijselijk geen gevolg heeft gegeven. Het was natuurlijk geenszins uitgeslo ten, dat deze dirigent een uitzondering was, zodat we ons hebben gewend tot enkele leden van Nederlandse orkesten welker reputatie tot ver over de grenzen reikt. Hetzelfde resultaat! Geen dezer musici bleek ook maar enig benul te hebben van de functie der harppedalen. Zodat wij, leken, ons in dit gezelschap bijzonder op ons gemak kunnen gevoelen. Althans wat de harp betreft. Nu we toch over muziek spreken, kun nen we ons ook wel eens bezighouden met de zingende telegraafpalen, welker geheim men eerst na lang speuren heeft kunnen ontsluieren. Daarover morgen. (Nadruk verboden H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2