Verenigingsgebouw geopend aan de Kamerlingh Onnesstraat Vijfentwintig jaar lief en leed van Klaas de Vriesschool Zondagsrust verstoord door uitslaande brand in Noord Kort en bondig Agenda voor Haarlem Dertig jaar School- en Werktuinen in Haarlem Vlaggen uit in Haarletn-Z.W. W. Petri nam afscheid van „zijn" spoorwegen Ruim tweeduizend kinderen van tweeëndertig scholen nemen deel Plannen der C.O.V. „Tussen de regels" en „Buiten het boekje,, Viool en clavecimbel in Renaissancezaal Caecilia-concert met Tibor de Machula 1 Onder het gedender van passerende treinen Nederlands Kamerkoor voor de schooljeugd Vacantie voor jeugd uit het rampgebied Burgerlijke Stand Matthdus Passionop 14 en 15 April Haarlemse Werkinrichting houdt verkoopdagen In de Vleeshal M A Ars D AO ^9 MAARl 1954 HAARLEMS DAGBLAD In de afgelopen jaren hebben wij gemerkt, dat er van de Vereniging ter behartiging der belangen van de bewoners van Haarlem-Zuid-West grote activiteit uitgaat. Als er iets gebeuren moet, waarbij de bewoners baat hebben, dan staat het bestuur klaar. Een der wensen was het beschikken over een gebouw in de wijk. Zo gemakkelijk was de voorbereiding niet, maar in Zuid-West wonen mensen, die van aanpakken houden. Zaterdag was het gebouw gereed en des middags kwamen met de burge meester vele genodigden bijeen om de opening feestelijk te vieren. Het gebouw is gelegen aan de Kamer lingh Onnesstraat 83. vlak bij de kleuter school. Van buiten ziet het er bescheiden uit, maar de zaal biedt een flinke ruimte aan een groot gezelschap. Een toneel is aangebracht en kan goede diensten be wijzen bij voorstellingen. Dit is des avonds gebleken, toen voor de leden een feeste lijke bijeenkomst werd gehouden, waar aan eigen krachten medewerkten. Op de openingsbijeenkomst heette de heer R. Fruitema de bezoekers wel kom en herinnerde hij er aan, dat de ver eniging vijftien jaar geleden opgericht is. In de loop der jaren heeft zij grote activi teit getoond door het houden van lezingen, filmvoorstellingen en cursussen en voor de jeugd werden bijeenkomsten gehouden. Verbeteringen kwam tot stand in de wijk (inrichten van een postagentschap, route autobuslijnen e.d.). Het werk geschiedde binnen de wijkraadgedachte. Een prettig contact is ontstaan met het gemeentebe stuur en daarvoor bracht hij do burge meester dank. De heer Fruitema vervolgde, dat het al vele jaren de wens was een gebouw te heb ben in de wijk. Die wens is thans in ver vulling gegaan, zij het ook, dat het gebouw een zilveren dak heeft. De gemeente Haarlem heeft een lening verstrekt en 6preker hoopte, dat die spoedig afgelost zal zijn. Eigenlijk is de Vereniging ter behar tiging van de belangen der bewoners van Haarlem-Zuid-West niet de eigenaresse, maar de Stichting „Ons Gebouw", die uit de vereniging gevormd is. Een goede sa menwerking tussen beide besturen is ech ter te verwachten. Spreker bracht dank aan het gemeentebestuur voor het vertrou wen in de stichting gesteld; dat is te dan ken aan de goede reputatie van de ver eniging. Ook richtte de heer Fruitema zich tot de leden en in 't bijzonder tot hen, die bijzondere medewerking aan de bouw hebben verleend. Burgemeester mr. P. O. F. M. C r e m e r s zeide, dat de ingebruikneming van het ge bouw van bijzondere betekenis is voor de wijk, maar ook voor de gemeente. Het is te begrijpen, dat vele bewoners de vlag hebben uitgestoken. In de vreugde wilde spreker gaarne delen. Haarlem is een mooie stad, doch het belangrijkste deel van het culturele leven speelt zich in het centrum af, omdat daar vele zalen zijn. Toch kan niet iedereen aan de bijeenkom sten e.d. deelnemen wegens de grote af stand. In Haarlem-Zuid-West heeft men bovendien moeilijkheden door de spoor wegovergang aan de Pijlslaan. Als die in de toekomst door een tunnel vervangen wordt is het toch nog ver om naar de stad te gaan. Daarom is het verheugend, dat er een gebouw is gesticht, waarin men bij eenkomsten in eigen omgeving kan hou den. Hiermee wenste de burgemeester de bewoners geluk, waarna hij de heer Frui tema als teken van opening van het ge bouw de sleutel overhandigde. „Ik wens u heil en zegen voor jong en oud in deze mooie wijk", voegde hij er aan toe. Zaterdagmiddag heeft de heer W. Petri, chef van het goederenstation aan de Wes tergracht, in het ontspanningslokaal van de spoorwegen afscheid genomen van vrienden en collega's, omdat voor hem na 35 jaren aan een stuk in Haarlem werk zaam geweest te zijn, de tijd van gaan ge komen was. Terwijl het gedruis van voor bij rijdende treinen, en af en toe het holle geluid van de rangeerdershoorn naar bin nen doordrong, werd door velen het woord gevoerd, waarbij wel één ding duidelijk werd, namelijk dat men de heer Petri maar node ziet vertrekken. De heer J. Merten, hoofdstationchef, die deze feestelijke bijeenkomst leiding gaf, merkte in zijn toespraak op dat de heer Petri getypeerd kon worden met het woord „trouw", deze eigenschap zo zei hij maakte dat zijn werk boven alle lof ver heven was. Hij bood namens het personeel een polshorloge aan en meende dat dit een typisch geschenk was voor een spoorman. Na deze eerste spreker, werd nog door velen de mond geroerd waarbij men zon der uitzondering lof uitte voor de organi satorische capaciteiten van de heer Petri. De heer W. Hommes, erevoorzitter en oud-voorzitter van de vereniging, richtte zich met woorden van dank tot de heer Fruitema en mevrouw Martin; laatstge noemde heeft van het begin af zitting in het bestuur gehad. Gelukwensen werden aangeboden door afgevaardigden van de buurtverenigingen uit het Ramplaankwartier en Garenkokers- kade, van de afdeling Haarlem van het comité nationale herdenking, de tennis- en schaakclub uit de omgeving, verder door de heer N. Kuipers, hoofd van de Chr. Huvger.school en dokter .T. J. Eckhardt, voorzitter van de afdeling Haarlem van de Noordhollandse Vereniging Het Witte Kruis. Laatstgenoemde verheugde zich er over, dat de mogelijkheid bestaat, dat ouders met hun babies naar het gebouw kunnen komen voor zuigelingenzorg. Me vrouw H. G. Huibregtse-Meijerink, kinder arts, zal zich met de leiding belasten. Tenslotte heeft de burgemeester de wens uitgesproken, dat het voorbeeld van Haar lem-Zuid-West, om een verenigingsgebouw te stichten, indruk zal maken op vereni gingen uit andere wijken. Onder auspiciën van de Commissie voor culturele vorming van de schoolgaande jeugd geeft het Nederlands Kamerkoor, onder leiding van Felix de Nobel, op Vrij dag 2 April om vier uur een uitvoering in het gebouw van de Protestantenbond aan de Jacobstraat. Het is een gelukkige gedachte geweest van de Commissie om dit uitgelezen gezel schap van beroepszangers voor de leer lingen te laten optreden. Het koor voert een aantrekkelijk, gevarieerd programma uit van ernstige, zowel als van vrolijke zang. Op dit programma staan werken van Mozart, Bruckner, John Bull, Orlando di Lasso en voorts negro-spirituals en mo derne bewerkingen van volksliederen.- - Het is te hopen, dat vele leerlingen deze weinig voorkomende gelegenheid zullen aangrijpen om de uitzonderlijke prestaties van het Nederlands Kamerkoor te beluis teren. Gelet op de vele successen van dit uitstekende koor, ook in het buitenland, wordt een flinke belangstelling verwacht. Voor deze bijzondere gelegenheid wor den ook leerlingen van de hoogste klasse van de scholen voor lager onderwijs toege laten. Voorts is een beperkt aantal toe gangsbewijzen beschikbaar voor de ouders van leerlingen en eventueel andere be langstellenden. Bejaarde wielrijder aangereden Op de hoek van de Paul Krugerstraat en de Generaal. £ronjéstraat werd Zaterdag middag door een onvoorzichtige automobi list een achtenzestig jarige wielrijder aan gereden, die dusdanig kwam te vallen dat hij zijn linkeronderbeen brak. Hij werd naar het ziekenhuis vervoerd. De feestelijkheden ter gelegenheid van het vijfentwintigjarig bestaan van de Klaas de Vriesschool voor Mulo aan het Juno- plantsoen, waarvan Zaterdagmorgen het aanbieden van een gedenkraam een der hoogtepunten vormde, werd 's avonds in de Gemeentelijke Concertzaal besloten met de opvoering van een amusante sehool-revue. Onder de titel „Vijfentwintig jaar lief en leed van de Klaas de Vriesschool", heeft het onderwijzend personeel de tekst van een onderhoudende kroniek op papier ge zet, welke de leidraad vormde tot een bij zonder onderhoudende voorstelling, die bij de volle zaal een éclatant en verdiend suc ces behaade. Deze revue geeft een fleurig beeld van het alledaagse schoolleven en alles wat daarmee samenhangt, voornamelijk uit een humoristische gezichtshoek bekeken. Het resultaat van dit alles heeft bij de talrijk aanwezige ouders en oud-leerlingen wel licht een massa vertederende herinneringen opgewekt, zodat zij dit meestal vrolijke schouwspel in een genoeglijke stemming, vermengd met een vleugje heimwee heb ben gadegeslagen. De niet minder dan twin tig taferelen waaruit de revue is samen gesteld, overkoepelen een periode van een kwart eeuw. waarbij de proloog gevormd wordt door de stichting van de school, die bij vele Haarlemmers zo'n grote plaats in het hart zou gaan innemen. Het lief vormt van dit overzicht het voornaamste bestand deel, ofschoon de donkere dagen der bezet ting toch evenmin buiten beschouwing zijn gebleven. Ook hieruit bleek de goede smaak der samenstellers, want de krach tige jongensfiguur, die door het symbolisch strijken van de vlag een der somberste perioden uit onze historie aanduidde, maak te juist door de eenvoud van deze hande ling een diepe indruk. Deze scène vormde tevens een dankbare inleiding tot de eerste finale, waarvan de vrede gelukkig weer het bekoorlijke middelpunt kon vormen. Niet minder geslaagd was het grote meisjes ballet, waarmee de pauze werd ingeluid. De bewegingen der danseresjes waren uiteraard van bescheiden aard, doch de vloeiende groepering en de fantasie waar mee dit alles geschiedde, verrieden de hand van een ter zake kundig lerares, in dit geval Maud Kool. Maar ook de leraren-auteurs waren voor talrijke kostelijke schetsjes verantwoorde lijk, waarbij de appreciatie nog toeneemt wanneer men bedenkt, dat het onderwerp hun toch eigenlijk een zekere beperking heeft opgelegd. 1-Iet schoolleven bleek ech ter een schier onuitputtelijke bron voor het samenstellen van allerlei vrolijke scènes, die dikwijls bijzonder originele vondsten Ook dit jaar stelt het Nationale Rampen fonds kinderen uit het rampgebied in de gelegenheid in de komende zomervacantie aan een jeugdkamp deel te nemen. Uitgaande van de gedachte dat in een „Hij kon vooruitziend regeren, en moeilijk- belangrijk deel van .^f ^PKebi^ heden overzien", merkte een hunner oP de toestanden aanzienlijk zijn verbeterd, die hem ook dank bracht voor het voor beeld dat hij voor anderen geweest was. Ladingmeester Van Vliet stak de draak met de voorkeur van de scheidende voor Haarlem. „Ik heb hem vaak voorgehouden dat Haarlem een stad is met een Kromme Elleboogsteeg", zei hij tot vermaak van de aanwezigen, „tijdens de lichtweek moest men een fontein huren voor het Frans Halsplein en als Lourens Coster gehuldigd moet worden, komen er nog Leidse stu denten aan te pas, maar hij was er niet vanaf te brengen dat Haarlem boven alles ging". Een vertegenwoordiger van de handel en industrie prees de verantwoordelijkheid en de plichtsbetrachting waarmee de heer Petri zijn werk deed. „Sommigen dragen hun verantwoordelijkheid als een actetas, die ze af en toe ergens laten liggen, maar dat was bij de heer Petri niet het geval". Hij feliciteerde de spoorwegen met zo'n kracht en bood vervolgens een couvert met inhoud aan. Namens de Directie van Van Gend en Loos werd een actetas aangeboden. Natuurlijk deelde ook de echtgenote van de heer Petri in de hulde, haar werd een geurige ruiker overhandigd. Na afloop dankte de heer Petri ietwat geroerd voor de getoonde belangstelling, die hij niet verwacht had. „Ik voelde mij eerst het slachtoffer van Vadertje Tijd", zei hij, „maar dat valt nu wel mee". Ver volgens deed hij een greep uit zijn spoor wegherinneringen, waarbij opviel dat de periode buiten Haarlem werd overgesla gen. De heer Petri heeft zijn loopbaan bij de spoorwegen met een middag afgesloten, die aan de duidelijkheid van veler gevoe lens hieromtrent niets te wensen overliet. i is besloten dat dit jaar de helft van de kosten, verbonden aan de deelneming aan een jeugdkamp voor rekening van het Na tionale Rampenfonds kunnen worden ge bracht. Voor de jeugd van Schouwen Duiveland, Kruiningen en Stavenisse zullen de kos ten geheel worden vergoed. Er zijn dit jaar twee vacantie-mogelijk- heden, namelijk deelneming aan kampen van jeugdorganisaties, in Nederland te houden, en deelneming aan kampen van de Stichting Vacantie-verblijven Lagere School Jeugd. De Nederlandse Jeugdgemeenschap heeft zich met medewerking van het Bureau Jeugdbescherming van het ministerie van O., K. en W. belast met de organisatie en uitvoering van dit vacantiewerk. HAARLEM, 27 Maart 1954 ONDERTROUWD: 27 Mrt, Chr. van der Kuijl en G. P. Stoelman; B. J. Spruijt en M. E. J. Evers; A. L. C. F. Hollander en L. .T. J. M. Francken. GEHUWD: 27 Mrt, M. van Ettikhoven en A. Schut; F. B. van Milaan en A. Duif; P. E. Jonker en H. J. Kaufman; J. Smolenaars en J. de Vries. BEVALLEN van een zoon: 25 Mrt, E. Die- pendaalGrijmans; 26 Mrt, C. Chr. Schmidt —Hoes; 27 Mrt, C. OutSchipper. BEVALLEN van een dochter: 26 Mrt, W. J. van der Linde—Schreuder; C. E. A. Pe- terseWassenaar; G. H. LamDieck; M. C. de Jager—Fokker; 27 Mrt, H. Janssen—Wes- seling; A. C. van der ZwaartBrouwer. OVERLEDEN: 25 Mrt, A. E. Mooiweer— Boijenk, 73 j., Gasthuisvest; P. J. Emke. 50 j„ van Raephorststraat; 26 Mrt. A. H. Zee straten, 66 j., Gasthuisvest. demonstreerden. „De droom van een leraar" bijvoorbeeld, waarin een soort huis- werk-corrigeermachine ten tonele werd ge voerd, die niet alleen de gemaakte fouten door middel van een brandende rode lamp signaleerde, doch deze bovendien van een weinig voeiend commentaar voorzag. En dan het schetsje waarin een onderwijzer zijn verjaardag viert tijdens de bezetting en de leerlingen hem komen verrassen met in die dagen hoogst gewaardeerde geschenken, zoals een massieve fietsband, suikerbonnen eneen zakje gezamenlijk vergaarde bukshag! Onder de leraren moet zich ook iemand met een vruchtbare dichtader bevinden, want de in deze revue gezongen liedjes waren zeer vlot en geestig van inhoud, zodat zij in geen enkele verhouding stonden tot de dikwijls zo stereotiepe kreupelrijmen. Bo vendien telt dit merkwaardige corps nog iemand met aspiraties voor scenario-schrij ver, want direct na de pauze werd de op voering voortgezet met de vertoning van „Een dag op de Klaas de Vriesschool". een film opgenomen door Piet Buis van Poly goon. Hierin is in nauwelijks twintig mi nuten een volledig beeld verwerkt van het doen en laten van leraren en schooljeugd, waarbij ook het humoristische element weer ruimschoots en met succes werd toe gepast. Wanneer uw recensent zijn jeugd nog eens mocht beleven, zou hij tenminste alleen de Klaas de Vriesschool willen be zoeken; de sfeer die Zaterdagavond in de Gem. Concertzaal heerste leverde de waar borg, dat hij er prettige jaren kon door brengen. Zo ongeveer kon men ook het bondige slotwoord van wethouder Geluk, die vrijwel de gehele avond bijwoonde, inter preteren. Want hij zei na afloop: „Ik feli citeer de ouders met deze school!" Ter gelegenheid van het dertigjarig be staan van de Vereniging voor School- en Werktuinen in Haarlem op 2 April, zal op 13 en 14 April in het Frans Halstheater feestelijkheden plaats hebben. Wij herinneren er nog even aan, dat deze vereniging in 1924 werd opgericht dooi- het toenmalige bestuur van de Haarlemse af deling der Nederlandse Kinderbond, om bij de'jeugd belangstelling voor bodemcultuur te wekken, practische kennis bij te brengen voor de teelt van groenten en bloemen, waardering te kweken voor handenarbeid en om baldadigheid en vernielzucht tegen te gaan. Om dit doel te bereiken zijn er tuinen aangelegd, waarin kinderen uit de hoogste klassen der lagere school konden werken. En dankzij de steun van de ge meente, provincie en particulieren zijn er thans drie grote en zeven kleinere tuinen zien, welke door de eigenaar van dit theater, de heer E. Prager, gratis ter be schikking worden gesteld. Bovendien zal de kinderen een versnapering worden aan geboden. Het bestuur hoopt in de toekomst op daadwerkelijke steun en belangstelling van overheid en particulieren te kunnen rekenen om het verenigingswerk te kun nen voortzetten. door scholen in gebruik. In dit jaar zullen 2110 kinderen van 32 scholen aan het werk deelnemen. Nu op 2 April de vereniging dertig jaar Op Woensdagavond 14 en Donderdag avond 15 April geeft de Christelijke Ora- loriumvereniging haar jaarlijkse uitvoe ringen van de Matthaus Passion van Bach in de gemeente'ijke Concertzaal te Haar lem, die'onder leiding van George Robert staat. Vocale medewerking verlenen de so praan Erna Spoorenberg, de alt Maria Na- veu, de tenoren Han le Fèvre en Henk Meyer, de bassen Guus Hoekman, Rom Kalma en Arie de Rijk. Verder werken mede het Noordhollands Philharmoniscn Orkest, de organist Piet Halsema, de vio list Piet Lentz en een jongenskoor onder leiding van Thom de Vries. Na deze uitvoeringen worden in studie genomen „Danse des Morts" en „Nicolas de Flue" van Arthur Honegger, welke wer ken in Februari 1955 ten gehore worden gebracht. In November van het volgend jaar heeft nog een uitvoering in samen werking met de Heemsteedse Christelijke Oratoriumvereniging plaats, bij welke ge legenheid het Magnificat van J. S. Bach, de 100ste Psalm van Max Reger en het Tc Dcum van Alphons Diepenbrock vertolkt zullen worden. Om het Nazorgwerk meer bekendheid te geven houdt de Haarlemse Werkinrich ting op Woensdag 31 Maart en Donderdag 1 April (des middags van half drie tot half vijf des avonds van half zeven tot half negen) verkoopdagen in de inrichting aan de Botermarkt 6. Men kan op deze dagen de tewerkgestel de mannen en vrouwen aan het werk zien en men kan dan tevens kennis nemen van de arbeidsvreugde van deze mensen. zal bestaan, heeft het bestuur gemeend dit feit enigszins feestelijk te moeten herden ken. De kinderen worden met hun onder wijzers uitgenodigd om in het Frans Hals theater twee toepasselijke films te komen Onder grote belangstelling heeft Zater dag in de Vleeshal een feestelijke avond ter gelegenheid van de Boekenweek 1954 plaats gehad. De Haarlemse Boekver kopersvereniging heeft hiermede de be langstellenden ongetwijfeld veel genoegen bereid. h De samenstellers van het programma „Tussen de regels" hadden met enige tegenslagen te kampen geh^ad. Zo was de citerspeelster Dominika Loss wegens ziekte verhinderd haar medewerking te verlenen en kon de aangekondigde acteur Johan Fiolet niet optreden door een onvoorziene wijziging in het speelplan van het Rotter dams Toneel, waar hij deel van uitmaakt. Het muzikale gedeelte van de avond was nu toevertrouwd aan de pianist Wouter Z Te "utrecht is de jaarvergadering ge- BINNENLAND B. en W. van Utrecht hebben de ge meenteraad voorgesteld aan de Maatschap pij tot Exploitatie van Jaarbeursgebouwen te Utrecht ten behoeve van de financiering van de bouw van een nieuwe expositiehal op het terrein aan de Croeselaan een geld lening te verstrekken van f2.500.000 legen 3 3/8 percent rente, af te lossen in 30 ter mijnen. B. en W. willen voor deze lening de opbrengst bestemmen van de gemeente lijke lening op gelijke voorwaarden, waartoe de raad in het begin van deze maand be sloot. De drie centrale landbouworganisaties, de Katholieke Boeren- en Tuindersbond, het Koninklijk Nederlands Landbouw Comité en de Nederlandse Christelijke Boeren- en Tuindersbond, hebben aan de Tweede Ka mer een brief gezonden, waarin zij hun teleurstelling uitspreken over het wetsont werp tot nadere wijziging van de Arbeids wet 1919, waarmee de regering beoogt voor de landarbeid tot een wettelijke regeling te komen. Zij verklaren, dat zij ernstige be zwaren tegen dit wetsontwerp hebben. HAARLEM EN OMGEVING De klaverjasclub „De Lange Veer" houdt op 11 April een koppelwedstrijd voor klaverjassers. Men kan zich per koppel tot 7 April laten inschrijven bij de secretaris W. Houwen, P. C. Hooftstraat 17 en Kleine Houtstraat 44. Aan de gemeente universiteit van Am sterdam is geslaagd voor het candidaats- examen economie de heer R. G. Sikkema te Heemstede. ADVERTENTIE De Renaissancezaal van het Frans Hals museum heeft zich in acoustische zin op muziekavonden nogal eens ongemakkelijk getoond. Vooral voor de vleugelklank bleek zij weinig tegemoetkomend. Niet zelden kreeg men de indruk, dat zij volstrekt vijandig stond tegenover de vleugel, als toetsen-instrument der romantiek. Maar gisteravond had de Renaissancezaal al haar acoustische stugheid laten varen. Die ver rassende genegenheid wordt begrijpelijk, wanneer men weet, dat zij een renaissance- instrument bij uitstek: het clavecimbel van Jannv van Wering gold. Jammer genoeg waren slechts weinig toehoorders getuigen van het harmonische samengaan van in strument en uitvoeringsruimte. Niet alleen met het clavecimbel, maar ook met de viool, die op deze avond bespeeld werd door de violiste Louise Wijngaarden, stond de zaal op goede voet. Weer is het bij dit concert opgevallen hoe voortreffelijk de timbres van viool en clavecimbel met elkaar kunnen versmel ten tot een zeldzaam schone eenheid. En verder heeft men de veredelende invloed van het clavecimbel op de interpretatie kunnen waarnemen. Want de klank van het instrument stond de violiste niet toe zich in uitersten van expressieve geladen heid te verliezen. Louise Wijngaarden had een goed begrip voor de eis van het cla vecimbel en zij vond voor de Sonate in E van Francoeur en voor de Sonate in c van J. S. Bach dan ook de juiste klankverhou dingen. Bij de uitvoering van de Passa- caglia in G van G. Sammartini liet de vio liste zich over het algemeen te veel gaan, waardoor het klankevenwicht verstoord werd. Voor de overige vertolkingen ech ter kan men grote waardering hebben. De sonate van Francoeur werd met een ver fijnde tekening van de gracieuze melodieën gespeeld en de .Sonate van Bach met haar aangrijpende Matthiius-Passion-achtige Si- eiliano kreeg bij de voordracht een edel- muzikale inhoud. Janny van Wering stond de violiste met fraaie begeleidingen uitstekend ter zijde. Als soliste speelde de claveciniste de Ga votte variée van Rameau en de Suite in d MAANDAG 29 MAART Wjjkgebouw Ged. Oude Gracht 104: Open bare bijeenkomst van „Kerk en Vrede", 8 uur. „Die Raeckse", Raaks: Haarverf- en pehnanent-show, 8 uur. Begijnhofkapel: Hermann Zaiss Comité, bijeenkomst, 8 uur. Gebouw „Zang en Vriendschap": Bijeenkomst van „De grotere Wereld", 8 uur. Lange He renstraat 6: Stichting Haarlemse Stads evangelisatie, conferentie, 3 en 7.30 uur. Luxor: „Zij die van de zonde leven", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Vrouwen om Puccini". 14 jaar. 7 en 9.15 uur. City: „De zoon van niemand", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Huwelijksbureau", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Sluiers van Bagdad", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De kuise bruidegom". 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Silver City", 18 jaar, 8 uur. Minerva: „Het venster", 18 jaar, 8.15 uur. DINSDAG 30 MAART Concertgebouw: Noordh. Philharm. Orkest, 8 uur. Luxor: „Zij die van de zonde leven", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Vrou wen om Puccini", 14 jaar, 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. City: „De Zoon van niemand", 14 jaar, 2.15. 7 en 9.15 uur. Palace: „Huwelijks bureau", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Sluiers van Bagdad", 14 iaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De kuise bruide gom", 14 jaar. 2.30 en 8 uur. Roxy: „Silver City", 18 jaar, 2.30 en 8 uur. van Handel. De Gavotte kwam tot ons in al haar charmerende gratie van wisselende klankkleur en lijn. Een andere geest sprak er uit de Suite in d van Handel, strakker vaak en meer neigend naar de monumen taliteit van zijn orgelwerken. Maar als contrast kwam daar toch ook de gevoelige Aria met haar karakteristieke ornamentiek en variaties. Hierbij konden we even het lujtregister beluisteren als heel apart tim bre naast de heldere klank van het vier voet-register en de donkere sonoriteit van de zestien-voeten. P. ZWAANSWIJK. Denijs, die begon met een eigen compo sitie en enige eigen bewerkingen van Sla vische dansen en die na de pauze de Fa- rucco van Salvados ten gehore bracht. De plaats van Johan Fiolet werd ingenomen door Guus Oster (een der directeuren van de Nederlandse Comedie) die het speciaal voor deze gelegenheid door de Haarlemse schrijver Harry Mulisch vertaalde verhaal „Het Oordeel" van Franz Kafka voorlas. Groot succes oogstte hierna Georgette Hagedoorn, die onder de titel „De dichters van het chanson" met begeleiding van Pierre Vcrdonck een bijzonder geslaagde bloemlezing uit haar répertoire vertolkte, waarbij het publiek haar ook de reprise van oude successen als „Le Fiacre" en „Madame Arthur" afdwong. Vooral met „Une soirée au café-concert" en „Article 214" bracht de voordrachtkunstenares de zaal tot geestdrift. Ook met „Monsieur William" bewees zij trouwens haar grootse vorm van de laatste tijd, die wij reeds on langs, naar aanleiding van haar optreden voor „Geloof en Wetenschap" in Haarlem mochten signaleren. Zij was haar optreden begonnen met „Winterkoninkje" van Xan- rof in de vertaling van Mariinus Nijhoff. Het tweede deel van de avond werd ge vuld door leerlingen van de Academie voor dramatische kunst De Tonee'school, die onder leiding van de hiermede zijn eerste regie-opdracht vervullende Erik Vos van het blijspel in een bedrijf „De brief van Don Juan" door Luisa Treves een alleraardigste opvoering gaven in een voor deze gelegenheid speciaal vervaardigd décor. Hiermede werd tevens aangetoond, dat de architectonische schepping van Lieven de Key zich met enige goede wil ook voor tonee'spel leent. Het aan drie zij den door publiek omgeven podium schept bijzondere problemen, maar de oplossing daarvan kan een waardevolle attractie be tekenen. En tevens bleek hoe weinig acoustische moeilijkheden het vaak zo'n eigenaardige galm verwekkende gebouw biedt bij een goed gebruik van de stem. Uiteraard moeten wij ons onthouden van een beoordeling van het spel dezer leerlingen, dat ook door hun directeur, de heer W. Ph. Pos, werd gade geslagen. Maar met waardering mag toch wel vast gesteld worden, dat een leerlinge uit de eerste klasse zonder enige schade aan de opvoering te berokkenen de plaats van een ziekgeworden collega met slechts één dag van voorbereiding had ingenomen. Na afloop van deze trilogie van epiek, lyriek en dramatiek kon men nog enige tijd bijeen blijven, onder meer om te luis teren naar Jan de Cler, die aan de hand van de lichte muze „buiten het boekje" ging met zijn conférence en komische liedjes. Wouter Denijs zorgde voor de mu ziek om op te dansen. Het programma voor deze avond was gedrukt op de bin nenzijde van een kleurig boekomslag, dat dichtgevouwen de vraag „Hoe maakt u het?" te lezen gaf. Bij de openingsavond op Vrijdag was gebruik gemaakt, zeer toe passelijk, van het omslag voor de ver zamelde werken van Tsjechow, een toon beeld van typografische verzorging. houden van de landelijke vereniging „De Arkbewoners". Besloten werd bij officiële instanties en gemeentebesturen aan te drin gen op het verlenen van dezelfde rechten als huisbewoners en te pleiten voor het op gelijk peil brengen van liggelden en aan sluitkosten voor licht en water. Te Amsterdam is Zaterdag van de werf van de Nederlandse Dok- en Scheepsbouw maatschappij te Amsterdam het 25.200 tons enkelschroefturbinetankschip „Tarim" van stapel gelopen. Het schip is bestemd voor de rederij Wilhelm Wilhelmsen te Oslo. De Kamer van Koophandel te Nijme gen zal pogingen ondernemen om ook Nijmegen opgenomen te krijgen in de heli- copterdienst van de Sabena. Het Concertgebouw-Orkest verzorgde Zaterdagavond het 233ste concert vain de Maatschappij Caecilia ondier leiding van Eduard van Beinum en met solistische medewerking van Tibor de Machula, cello. De propvolle zaal van het Amsterdamse Concertgebouw was andermaal een bewijs hoe populair de oude Maatschappij Cae cilia nog steeds is en hoe. haar tradities on verzwakt stand kunnen houden. Vain Bei num liet het programma 'openen met de 96ste Symphonie van Haydn (de zesde der Londense symphonieënl die men, ten ein de haar te kunnen onderscheiden van de andere in D grote terts, de b'jnaam „Het Wonder" gegeven heeft, omdat tijdens haar eerste uitvoering te Londen, in 1792, een lichtkroon naar beneden viel, waarbij won der boven wonder geen persoonlijke onge lukken gebeurden. Tn zo'n Haydn-Sympho- nie, waarin tal van delicate solopassages voorkomen, kan Van Beinum zijn zin voor het echte musiceren botvieren. Zijn diri geren is dan enkel inspireren'en het resul taat wordt een schijnbaar ongedwongen samenspel van uiterst subtiel gehalte,waar bij in het grote ensemble iedere speler de verantwoording neemt, zoals hij het zou doen bij kamermuziek. Zou dit niet het geheim zijn van de wonderlijk schone klankverhouding van het Concertgebouw- Orkest op z'n best? De solo-cellist Tibor dé Machula gaf zijn beste krachten aan dé vertolking van het Concert in a kleine terts van Schumann, dat ondanks zijn vele schoonheden de sug gestieve kracht mist om blijvend te boeien en wellicht om die reden nog slechts zel den op de programma's voorkomt. De voorkeur voor de concerten van Haydn, Boccherini, Saint-Saëns, Dvorak en zelfs Tsjaikowskv en Boëllmarm is begrijpelijk door hun directe werking. Maar dé inge keerde Schumann verdient toch waarach tig niet vergeten te worden. Daarvan gaf Tibor de Maehula's gave en bezielde inter pretatie ons de overtuiging. Een spannende verklanking van Beet hoven's Vijfde Symphonie besloot het concert. JOS. DE KLERK. Haarlems brandxoeer in actie bij de blussing. De voetbalwedstrijd RCH-Haarlem zal de heer H. W. P. van Ommeren uit de Preangerstraat in Haarlem-Noord niet licht vergeten. Dit is niet te wijten aan de voetballers, die een best beentje voorzet ten, maar aan zijn vierjarig zoontje, dat Zondagmiddag, terwijl vader naar de derby was, in de loods van het bedrijf van zijn vader, waar een grote voorraad religieuse artikelen stond opgeslagen, met lucifers speelde. Toen dit spel ontaarde in een be gin van brand, meldde het kind dit aan de moeder. Op het ogenblik dat de brand weer met een ladderwagen en een auto spuit arriveerde, stond het gebouwtje in lichter laaie. Met vijfentwintig man en drie stralen werden de blussingswerkzaamhe- den ter hand genomen. Na ruim een uur had men het vuur onder de knie, maar van het loodsje was toen niet veel meer over dan de optrek. Het intérieur en de voorraad religieuse artikelen gingen verlo ren. Het er naast gelegen woonhuis van de familie van Ommeren kon buiten het be reik van de vlammen worden behouden. De schade bedraagt naar schatting vijftien duizend gulden. De inboedel en het loodsje waren gedeeltelijk verzekerd

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 9