Minister Algera opende weg Amsterdam-Utrecht Gillette Gillette vecht tegen de duurte! l Kort en bondig Zwitsalettenfj^ „Besparing van 2 millioen liter benzine en 450.000 uren per jaar Kort geding Haarlemse firma tegen P.T.T. „Ballet Recital" trad voor scholieren op NU SLECHTS Tuba's en trommen bij Hillegoms bollen DONDERDAG 1 APRIL 1954 J^AARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Smaken verschillen Aanwijzingen van het Waterbedrijf Reclassering jonge mannen P.T.T. in ongelijk gesteld Erewachten op 4 Mei Geschenkzegels voor hulp aan Zante Mr. J. de Vink besprak het werk van de UNO Burgerlijke Stand van Haarlem Prijsstijgingen overalmaar DISPENSER goeie morgenbegint met Gillette! Internationaal Muziekconcours Gecombineerd concert De spoorwegovergang in de Zandvoortse laan Het carillon speelt Twee jubilarissen bij de NZHVM Hedenmiddag heeft de minister van Ver keer en Waterstaat, mr. J. Algera, door het uitvoeren van een symbolische handeling de nieuwe rijksweg Amsterdam—Utrecht geopend. Tevoren werd in het Koninklijk Instituut voor de Tropen een bijeenkomst van tal van autoriteiten gehouden. Daarin heeft de minister in een rede nog een aan tal interessante gegevens over deze nieuwe weg verschaft. De lengte bedraagt bijna 34 kilometer, de route langs de oude rijksweg over Utrecht is ongeveer 8,5 kilometer langer. De dienst verkeersonderzoek van de Rijks waterstaat heeft aan de hand van verkeers- waarnemingen in 1949 onder meer de voor delen becijferd, die voor het wegverkeer zijn weggelegd als deze weg van het rijks wegenplan wordt opengesteld. Op basis van de bestaande verkeersintensiteit geeft de nieuwe weg per jaar een besparing van ongeveer 10 millioen voertuigkilometers, ongeveer 2 millioen liter benzine, ongeveer 450.000 uren of omstreeks 19.000 etmalen. In het kort deelde de minister voorts enkele bijzonderheden mede omtrent de uitvoering van dit grote werk, waarmede een bedrag is gemoeid geweest van ruim vijftig millioen gulden. In totaal was voor de wegaanleg bijna 8.000.000 kubieke meter zand nodig. Hier van werden gehaald uit de Vinkeveense plassen ongeveer 4.000.000 kubieke meter, uit het Noordzeekanaal ongeveer 1.000.000 kubieke meter, uit de verbreding van het Amsterdam-Rijnkanaal eveneens plus mi nus 1.000.000 kubieke meter, bijna 900.000 kubieke meter uit de zandput in het water schap De Lage Weide en het overige werd aangeschaft op de vrije markt. Voor deze wegaanleg werden 28 bruggen en viaducten gebouwd. Het grootste kunst werk is de nieuwe brug over de Amstel, waarvan de totale lengte ongeveer 245 m. en de totale breedte 26,20 meter is. Deze brug, waarvan de bovenbouw in voorge spannen beton is uitgevoerd met overspan ningen'van 35 en 50 meter is door de dienst voor Publieke Werken van Amsterdam gebouwd. Daarmee is volgens de minister een zeer belangrijke bijdrage geleverd aan de toepassing van voorgespannen beton aan de bruggenbouw in ons land. De gehele rijksweg is, behoudens een ongeveer 6 kilometer lang wegvak ten Noorden van Breukelen, waar een bitumi neuze verharding is aangebracht, en enkele korte stukken klinkerverharding weder zijds de kunstwerken, voorzien van twee 7,25 meter brede rijbanen van cement- beton. Tussen de rijbanen bevindt zich een 4,50 meter brede middenberm. Het ontwerp voorziet in de aanleg van een 3 tot 4 meter breed rijwielpad tussen Amstei'dam en Utrecht, waarvan het ge deelte ten Noorden van de Geuzensloot reeds gereed is. Treintje De minister zeide niet te willen ver helen, dat op één punt de nieuwe weg nog te wensen over laat, en wel de aanwezigheid van de kruising van de spoorlijn Nieuwerslui's-Uithoorn, welke is uitgevoerd als gelijkvloerse spoor wegovergang met afsluitbomen en vol automatische beveiliging. Aangezien deze spoorwegkruising is gelegen op een kilometer ten Zuiden van de hoog gelegen overbrugging van de Geuzen- sloot, zou het bij de bouw van een via duct over de spoorweg noodzakelijk zijn geweest het gehele wegvak van ADVERTENTIE maar alles smaakt beter met REMIA MARGARINE. O pruiming afdekking watermeter In de loop van de winter vestigden wij op verzoek van de directeur van het Water bedrijf Haarlem de aandacht op de maat regelen, welke toen genomen moesten wor den tegen het bevriezen van de watermeter. Thans, nu geen vorst van betekenis meer valt te verwachten, is de tijd aangebroken om de bedekking van de watermeter te ver wijderen en de meterpunt schoon te maken. Alle zakken, stro, kranten en dergelijke, dienen derhalve nu uit de meterput te wor den gehaald, opdat de meteropnemers be hoorlijk hun werk kunnen doen. Deze zijn geenszins verplicht de bedekking van de watermeter te. verwijderen, integendeel: zij kunnen vorderen, dat dit terstond door de bewoner geschiedt. Indien een en and.cr piet tijdig opgeruimd wordt is de kans groot dat er rotting in de watermeterput ontstaat. Wanneer men overeenkomstig het advies van het Waterbedrijf de watermeter tegen vorst heeft beschermd door een houten tussen- deksel met handvat op halve hoogte in de meterput, moet ook dit tussendeksel thans verwijderd en opgeborgen worden. Het'tussendeksel kan het volgend jaar weer dienst doen en is op den duur niet alleen veel goedkoper, doch vooral veel zindelijker en gemakkelijker dan zakken, stro of ander materiaal. Op meterputten, welke nog niet voorzien zijn van een goed sluitend bovendeksel dient nu ten spoedigste een houten deksel te wor den aangebracht. In het belang van de gebruikers wordt aangeraden in percelen, waar de meterput buiten ligt, thans door een erkend water- fitter op een gemakkelijk toegankelijke en vorstvrije plaats een stop- met aftapkraan binnenshuis in de leiding te laten aanbrengen. Hierdoor kan tijdens de winter de meterput buiten tegen vorst beveiligd blijven, terwijl de binnenleiding binnenshuis kan worden af- iealatea en geledigd. 99 Geuzensloot tot spoorweg op hoog peil aan te leggen. Dit zou, met inbegrip van de kosten van het spoorwegviaduct ruim één millioen gulden hebben ge vorderd. Daar inmiddels het personen vervoer op deze spoorlijn reeds was opgeheven en slechts enkele kolentrei- nen per dag van de spoorwegverbinding gebruik maken, is voorlopig deze oplos sing, waarbij alle aandacht aan de be veiliging is geschonken, gekozen. Ongetwijfeld, aldus de minister, zal de openstelling van de gehele weg de toe neming van het verkeer nog meer stimu leren en zal ook nieuw verkeer door deze verbeterde verbinding ontstaan. Ook in het streven naar verbetering en verkorting van de aan- en afvoerwegen naar en van de nationale luchthaven Schiphol zal deze weg een rol van betekenis vervullen. De verkorting van de landweg zal aansluiten op de systematische opvoering van de snel heden op de luchtweg en leiden tot beper king van de totale reisduur tussen het cen trum en het Zuiden des lands enerzijds en buitenlandse luchthavens andex-zijds. Tenslotte deelde de minister mee, dat het de Koningin heeft behaagd, ter ge legenheid van de openstelling van deze nieuwe rijksweg te benoemen: tot officier in de Orde van Oranje-Nassau: ir. M. E. Rijperman te 's-Gravenhage, hoofdinge nieur A van de Rijkswaterstaat, tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau: P. de Wit te Utrecht, technisch hoofdambtenaar van de Rijkswaterstaat. Op uitnodiging van de Commissie van samenwerking der Reclasseringsverenigin- gen, samengesteld door de Reclasserings- raad te Haarlem, waren Dinsdagavond velen in hotel De Leeuwerik bijeen geko men om te luisteren naar de heer J. E. Ver woerd, secretaris van de reclasseringscom- missie bij de Bijzondere gevangenis voor jonge mannen te Zutphen, die sprak over „Reclassering der jeugdige delinquenten uit de inrichting te Zutphen." De heer Verwoerd deelde mee, dat in 1952 de commissie is samengesteld en se dert die tijd werkt zij aan de reclassering van de gedetineerden uit de gevangenis te Zutphen, waar jongemannen van achttien tot ongeveer vijfentwintig jaar bijeen zijn. Nadat in 1929 besloten was tot het inrich ten van een jegdgevangenis is pas in het najaar van 1937 het gesticht te Zutphen geopend. Een oud gebouw moest veranderd worden en de cellen in kamertjes. Het ge bouw heeft echter nog de typische sfeer van een gevangenis. De spreker herinnerde er aan, dat de kinderrechter vele maatrege len kan treffen voor de jeugd, die met de justitie in aanraking komt. Jongens boven 18 jaar beschouwt men als volwassenen en hebben zij zich voor de rechter te verant woorden dan is een maatregel: plaatsing in de jeugdgevangenis te Zutphen. Keert hij weer in de maatschappij terug dan komt hij in het algemeen in het ouderlijk huis terug en daaraan zijn soms moeilijkheden verbonden. Het is gelukkig, dat er voorbe reidingen getroffen worden om de jongen op te vangen, maar hij, die met het toezicht belast wordt, heeft geen gemakkelijke taak. Een regelmatig contact is nodig, waardoor een binding tot stand komt. De jongen kx-ijgt in zijn cel geen bezoek van de reclassering. Wel kan hij in correspon- dentie treden met een toezichthouder van de reclassering in de plaats, waar hij woon achtig is. Dit noemde spreker een gunstig middel voor reclassering. De jongen krijgt belangstelling voor zijn woonplaats en men tracht hem over de moeilijkheden heen te helpen. Hij kan in de corx-espon- dentie het gevoel krijgen, dat men hem niet vergeet en na zijn invrijheidstelling weet hij een adres, waar hij zich kan ver voegen. De heer Verwoerd gaf een beschrijving van de wijze, waarop de jongens geschoold worden. Zij kunnen examen doen voor een vakdiploma en de werkplaatsen in Zutphen zijn erkende Rijkswerkplaatsen. In het al gemeen keren de jongens als geschoolde ai-beidei-s naar huis. Tenslotte deed spreker nog enige mede delingen over de resultaten van de com missie. Sedert het bestaan zijn 280 jongens voorwaardelijk in vrijheid gesteld; van 25 is de voorwaardelijke in vrijheidsstel ling herroepen of nog geen 10%. Dit percentage noemde spreker niet ongunstig. Hij was van mening, dat tot heden behoor lijke resultaten zijn bereikt ook met lastige jongemannen. Nadat mr. M. Stokvis de inleider dank had gezegd volgde de vertoning van de film „Hallo, hier R.P. 10", die een beeld gaf van de opleiding bij de rijkspolitie en van het aanhouden van een smokkelaar. De president van de arrondissements recht bank te 's-Gravenhage, heeft uitspraak ge daan in het kort geding tussen de firma Vier hand te Haarlem en het Staatsbedrijf van de P- T. T. De firma Vierhand had de P. T. T. doen dagvaarden omdat het Staatsbedrijf gewei gerd had ongefrankeerde en ongeadresseerde reclamestukken van deze firma huis aan huis te bezorgen. De. president, uitspraak doende, heeft de P. T. T. in het ongelijk gesteld en haar ver oordeeld tot een dwangsom an duizend gul den voor elke keer, dat zij weigeren zou, stukken van de firma Vierhand in ontvangst te nemen en huis aan huis te bezorgen. In de overweging werd gezegd, dat de P. T. T. wet telijk verplicht is, voor deze bestellingen zorg te dragen. Het Haarlemse Comité Nationale Her denking, belast met de organisatie der her denkingsplechtigheden op de avond van de 4e Mei, zowel in de Grote Kex-k als bij de fusillade plaatsen, maakt het volgende be kend: Alle bonafide oud-verzetsstrijders, dus ook zij die niet aangesloten zijn bij een erkende verzetsorganisatie, zullen in de gelegenheid worden gesteld deel te nemen aan het be llekken der erewachten bij de fusillade plaatsen. Zij die het zich tot een eer en plicht rekenen, één uur de wacht te hou den op cle plaats waar hun makkers het leven lieten voor de vrijheid, kunnen zich hiertoe opgeven vóór 10 April (alleen schriftelijk) bij de Commandant Erewach ten, H. Cox, Heemsteedse Dreef 156 te Heemstede. Ballet Recital heeft gisteren twee voor stellingen in de Haarlemse Schouwburg gegeven, waarvan de eerste des mid dags voor scholieren. De belangstelling hiervoor was bijzonder groot. Onder meer hebben de jeugdige toeschouwers kennis kunnen maken met de ooi\spronkelijke zetting van „De stervende zwaan" op mu ziek van Saint-Saëns, die Michael Fokine voor Anna Pavlova maakte en die thans door Louki van Oven wci-d gedanst. Het was jammer, dat Aart Versteegen, zijn medewerking aan deze matinée niet kon verlenen, waardoor in „Het ballet van de lezer" nu het clowneske element ontbrak. Des avonds nam hij wel aan de uitvoering deel en kon ook zijn duet „La Belle et la Béte" op muziek van Purcell met Willy de la Bye weer eens tot vertoning komen. Dit was, meen ik. de eerste keer dat onder auspiciën van de Commissie voor de culturele vorming van de schoolgaande jeugd een balletvoorstelling Werd gegeven. Het is zeer verheugend, dat men tot deze uitbreiding van het programma is overge gaan, want uit de jeugd van nu moet het publiek van morgen komen. En wij mogen ons gelukkig prijzen over een gezelschap als Ballet Recital te beschikken, dat ook technisch aan de norm kan voldoen, die men bij beoordeling van de dans als kunst vorm moet aanleggen. De diverse nummers van de beide pro gramma's zijn in deze kolommen reeds eerder bespx-oken, zodat er geen aanleiding bestaat om daar veel nader op in te gaan. Gezegd mag worden, dat het voor de Boekenweek vervaardigde „Ballet van de lezer" ook met pianobegeleiding goed tot zijn recht kwam, al miste men toch de effectrijke orchestratie, die Jurriaan An- driessen van zijn speciaal voor deze gele genheid geschreven muziek maakte. Hoog tepunt was stellig het duet van Jaap Flier en Marianne Hilarides als de moordenaar en zijn duistere drang, met de daarbij aan sluitende, waarlijk schitterende solo van laatstgenoemde. Het paar had eerder aller bewondering geoogst in een geheel andere stijl met de volstrekt beheerste uitvoering van de gx-ote pas-de-deux „De witte zwaan" uit „Het Zwanenmeer" van Tsjaikofsky- Petipa. In aansluiting op het reeds eerder ge schrevene mag ik niet nalaten het van veel temperament getuigende dansen van Willy de la Bye te prijzen. Waarbij dan ook nog gezegd moet worden, dat het to taalbeeld van de voorstelling aanmer kelijk verbeterd is, sinds Noni Lichtveld, die ook de costuums van vele der op het répertoire staande balletten ontwierp, de belichting regelt. DAVID KONING Vrijdagavond 2 April zullen op de bij eenkomst in de Stadsschouwburg in Haarlem, waar ter gelegenheid van de Boe kenweek een bloemlezing uit het Inter- scholaire Jeugdtournooi 1954 voor het voetlicht komt, UNESCO-geschenkzegels worden verkocht ten bate van een jeugd centrum op het door aardbevingen zwaar getroffen Griekse eiland Zante. Nog dit jaar zullen jonge vrijwilligers uit vele landen met de bouw van het cen trum beginnen. Voor de inrichting ervan wordt hulp gevraagd van het buitenland. De UNESCO heeft een beroep gedaan op de aangesloten lederis'tatèn om geschenk bonnen naar Griekenland te sturen. Deze bonnen vormen een internationaal betaal middel die de ontvanger in staat stellen het benodigde onderwijsmateriaal in Grie- kenland of daarbuiten aan te kopen. Door bemiddeling van het Unesco-Cen- trum NedexTand te Amsterdam kon er in de afgelopen maanden reeds voor negendui zend gulden aan geschenkbonnen wox-den verzonden naar buitenlandse onderwijs instellingen,. vooxmamelijk in economisch minder ontwikkelde gebieden. Anti-revolutionaire verkiezingsvergadering Op Woensdag 7 April houdt de A.R. Sta- tencentrale Haarlem voor de A.R. Kiesver enigingen in Haarlem, Bloemendaal, Aer- denhout, Zandvoort, Heemstede en Benne- broek een openbare vergadering in het wijkgebouw der Nederlands Hervoivnde Gemeente aan de Ged. Oude Gracht 104 te Haarlem. Als sprekers zullen optreden de heren mr. A. Bruch, Haarlem en mr. O. H. van Wijk, Heemstede, leden der Provinciale Staten en resp. de nummers 1 en 2 van de A.R. candidatenlijst voor de verkiezingen voor de Provinciale Staten. Voor Vrouwenraad Haarlem Woensdagavond heeft in gebouw Theo- sofia mejuffrouw mr. J. de Vink voor de plaatselijke raad-Haarlem van de Nationale Vrouwenraad gesproken over het werk van de vrouw in de Verenigde Naties. Haar lezing vormde het slot van de serie lezin gen „Van gemeente tot Verenigde Naties", waarin vorige spreeksters reeds een uiteen zetting hadden gegeven van het werk der vi-ouw in de gemeenteraad, de Provinciale Staten, de Tweede Kamer en Federaal Europa. In het begin van haar betoog verklaarde mr. De Vink, dat er geen speciale taak voor de vrouw in de UNO is weggelegd, doch dat de mens als zodanig er zijn op dracht vindt. Hierop schetste zij in het kort de organisatie. De UNO kent twee hoofdorganen: de As semble en de Veiligheidsraad. In de As sem blée of Algemene Vergadering komen de vertegenwoordigers van de zestig bij de wereld-organisatie aangesloten landen bij een. In deze vergadering kan gesproken worden over ieder onderwerp, tenzij het behandeld wordt in de Veiligheidsraad. Van deze raad zijn de „Grote Vijf" perma nent lid. Zij bezitten alle het vetorecht, hetgeen spreekster ten dele rechtvaardig vindt, daar deze vijf landen, die het initia tief namen tot oprichting van de UNO in 1945, in feite het wereldgebeuren beheer sen. De overige zes zetels worden periodiek over de andere landen verdeeld. De zestig landen zijn volkomen souve- rein, alleen de Veiligheidsraad bezit een dwingende bevoegdheid. Vervolgens is er de Economische en So ciale Raad met een groot aantal commissies. Spreekster noemde dit orgaan een machtig instrument om begrip te kweken tussen de verschillende landen, hetgeen via de poli tieke wegen vaak uiterst moeilijk gaat. In deze raad hebben achttien landen zitting, die om de drie jaar door de Algemene Ver gadering worden benoemd. Daarnaast treft men gespecialiseerde or ganen aan, die zich bezig houden met de technische problemen, zoals de Wereld gezondheidsraad, de Wereld voedselraad, het Kihderfondis en de Trustschapsraad, die toezicht houdt op de trustgebieden van de Verenigde Naties. Tenslotte besprak mr. De Vink de pro blematiek, die rond de UNO hangt en die zij van nabij heeft beleefd, aangezien zij de achtste algemene vergadering heeft meegemaakt. Zij stipte onder meer het conflict OostWest aan, de kwestie natio nalistisch China en communistisch China en de houding van vroegere koloniën, thans zelfstandige rijken, die sterk het zelfbe schikkingsrecht van de volkeren propa geren. Zij gaf aan het eind van haar betoog als haar mening te kennen, dat het vele praten in de UNO wel degelijk resultaten oplevert, al is het alleen maar, omdat men van el- kaax-s meningen op de hoogte blijft. HAARLEM, 31 Maart 1954 TROUWD: 31 Mrt, W. H. Weerdenburg en Ch. A. C. van Osch; G. Koejemans en J. Th. Huijsmans; Th. H. Hessling en L. A. Hofsté; Chr. G. Groeneweg en I. C. Verdel; L. Burggraaf en J. E. ter Mors; Th. C. Baars en C. W. de Jong; C. J. Visser en F. Waal; M. Rokx en G. S. Maliepaard; J. C. Klingen en J. J. Jansen; C. Neuvel en M. Th. Koel man; J. de Graaff en J. G. A. Bijvoet; C. W. van Rooijen en A. S. Regouin; J. H. Prinsen en C .M. Kloppenburg; A. J. van Gelder en L. F. de Pree; L. Kool en J. de Korte; J. J. Bleeker en J. G. van der Putte; C. Harten- dorp en J. J. Ganzebrink; C. Roeland en G. N. Karman; J. F. Eex-hart en C. Eising; A. A. Dhaeze en G. G. Stheins; H. Vos en Z. Kroon. GEHUWD: 31 Mrt. P. J. Lehman en C. van Wieringen; J. D. Wilshaus en J. A. Vendel; W.' J. Koster en G. Dekker; A. Verbnrggen en M. H. Chr. Humme; E. C. Daalmijer en M. M. A. Fenger; B. F. Foi-tgens en L. Bou- tex-se: H. van Heems en C. Hiemenz; C. J. Schemmekes en S. E. Mai-tineau: P. P. Ver geest en J. M. W. Kersten; J. J. StaxTnk en H. S. Fontijne; C. F. Kuipers en M. Vennik; G. Tiekstra en E. Koopman. BEVALLEN van een zoon: 30 Mi't, J. Bos van de Wex-fhorst. BEVALLEN van een dochter: 30 Mrt, W. M. van der WeertBreed; M. A. de Jong Quandt; G. J. NoortmanBehrens; 31 Mrt, E. H. Klabou—Kok. OVERLEDEN: 30 Mrt. K. F. W. Overeem, 72 j„ Batavierenplantsoen; A. M. Wammis Gaïlé, 70 j., Teslastraat. ADVERTENTIE Ga nu over op Gillette. De be roemde Blauwe Gillette mesjes hebben de scherpste snijkanten ter wereld. Zij zijn voordelig omdat ze zo lang meegaan en U scheert zich werkelijk perfect. Scheert U vol gens de moderne Gillette methode Het wereldbekende Gillette 32' scheerapparaat met 2 Blauwe Gillette mesjes; slechts f 1,10. met 10 mes/es 50 nu voor Pakje van 5 Deze geweldige rookkolom werd niet veroorzaakt door een atoombomontploffing, doch 'door een straaljager, die een mislukte landing maakte op het Amerikaanse vliegdeksehip Orinslcanyivaardoor hij ontplofte en in vlammen opging. Het is bijna niet te geloven, maar de piloot kwam ongedeerd uit het vliegtuig en kon later zelf helpen niet het blussen van de over het dek uitgestroomde brandende petroleum. (Radiografisch overgebrachte foto). Twee weekeinden achtereen, op 24 en 25 April en 1 en 2 Mei, zullen de oren van de argeloze bollentourist, die zich in de nabij heid van het café-restaurant „Treslong" ophoudt, tuiten van de klanken van vele harmonie-corpsen. Want op die data wordt in Hillegom het tweede internationale mu ziekconcours gehouden. Voor een critische jury, waarin zitting hebben Marinus Adam, dirigent van het Noordhollands Philharmonisch Orkest, de componisten Frank Wright uit Londen en Jef van Hoof uit Brussel, zullen 32 hax-- moniecorpsen met een totale bezetting van ongeveer 2400 leden, twee door de jury uitgekozen werken van hun répertoire ten gehore brengen. Dit concours dat gehouden wordt ter ge legenheid van het 60-jarig bestaan van cle Hillegomse Harmoniekapel, zal op 23 April om acht uur des namiddags door de Com missaris der Koningin in Zuidholland, mr. L. A. Kesper, worden geopend. Het ope ningsconcert zal woi'den gegeven door de Fodens Motor Works Band uit Sandbach in Engeland, onder leiding van de Engelse musicus Harry MoxTimer. Deze fraai ge- uniformeerde band zal ongetwijfeld een dei- favorieten van het concours zijn. Het corps behaalde namelijk zes maal het wereld kampioenschap, wercl in 1950 kampioen van Engeland, en concerteerde onder andere op de Wereldtentoonstelling te Johannesbui'g. Het programma van deze band, die haar ovei-tocht naar Nederland tevens zal be nutten om een tournée door ons land te maken, vertoont werken van Tsjaikofsky, Sibelius en Wagner. Voorts worden er vier corpsen uit Frankrijk, drie uit Noorwegen, en vex-tegenwoordigende gezelschappen uit Duitsland, Zwitserland, België en Oosten rijk verwacht. Van Nederlandse zijde zullen onder andei-e het muziekcorps Albert Heijn, de Diemer Harmonie en de Hoogoven Har monie aan het concours deelnemen. Een bijzondere attractie zal vooi-ts het optreden zijn van twee kindei-orkesten, „De Zingende Snaai-" uit Dinteloord in Noord-Brabant en een Nooi's gezelschap, dat uit jongens van 814 jaar bestaat. Er wei-den médailles beschikbaar gesteld door Koningin Juliana en de Commissaris van de Koningin in Zuidholland, terwijl het gemeentebestuur van Hillegom een bloem bollenvaandel beschikbaar heeft gesteld voor de kampioen van het concoui-s. Het ere-voorzitterschap van het concours wordt bekleed door de Beschermheer van de Hil legomse Harmoniekapel, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, burge meester van Hilligom. Het concours woi-dt gehouden in de beurszaal van „Ti-eslong", die plaats biedt aan 1300 personen. Een viertal leden van de Federatie van Zang- en Oratoriumverenigingen „Haarlem en omstreken" geeft op Woensdag 7 April een gecombineerd" concert in het gemeentelijk Concertgebouw. Het zijn Polyhymnia, dirigent Henk Aritsz, Doopsgezind Zangkoor, dirigent Hans de Jong, Postaal Mannenkoor, dirigent P. J. Potgieser cn mannenkoor Proza en Poëzie, dirigent Jan Beider. Medewerking verlenen het Amsterdams Vx-ouwenkoor onder leiding van Hans de Jong. Als solisten zullen optreden Ankie van Wickevoort Crommelin, sopraan en Albert de Klerk, orgel. Op het programma staan werken van Brumel, Con- stantijn Huygens, Telemann, Haydn, Mozart, Mendelssohn, Bruckner, Bruch, Grieg, N. H. Andriessen en A. Diepcnbrock. Politie waarschuwt weggebruikers De hoofdinspecteur van politie te Heem stede verzoekt ons er de aandacht op te vestigen, dat zowel het rijverkeer als de voetgarugèrs zich aan de rechterzijde van de spoorwegovergang dienen op te stellen, onmiddellijk nadat de spoorbomen in da lende beweging zijn. Men zij dns gewaar schuwd niet te trachten op dit moment nog snel de overzijde te bereiken, terwijl het eveneens verboden is zich aan de lin kerzijde op te stellen, om de spoorwegover gang in schuine xTchting over te steken. Tegen overtreders zal zonder waai-schu- wing proces-verbaal worden opgemaakt. Het pi-ogramma van de beiaardbespeling in de Grote Kerk door de stadsbeiaax-dier Arie Petex-s op Vrijdag 2 Api-il van half twaalf tot half een vermeldt het volgende: Geestelijke liedex-en; Van liefde komt gx-oot lijden. Des Konings Vanen (N. H. Gezang 36), Schoon boven alle schonen, Waak op mijn ziel (Psalm 91), Allegro (Vivaldi), Twee oud-Engelse sonatinen (Jones en Wil ton), Melodieën van Mozart, March, Oud- Frans lied, Douce Rêverie (Tsehaikowsky). Het laatste lied van de dichter en Vadex*- lands lied (Grieg). BINNENLAND Volgens de plannen tot opbouw van het sociaal-culturele werk in het ontwikkelings gebied Oostelijk Friesland wordt te Drach ten een tweejax-ige cui'sus voor jeugd leiders ingesteld. De cux-sus zal ónder auspiciën staan van de plaatselijke afdeling van de landelijke Stichting Evangelisch Hér- stel en Opbouw, die in Gereformeex-dé klin gen is ontstaan. Tot commandant van de Nederlandse tactische luchtstrijdkrachten is benoemd lui tenant-kolonel vl. mr. A. J. de Vx-ies. Tot dusverre werd dit commando waargenomen door de commodore vl. W. J. Reynierse, de commandant van de Luchtvex-dediging Ne dexTand. Op Vrijdag 2 ApxTl zal overste De Vries op de eei-ste tactische vliegbasis Volkel zijn commando aanvaarden. De gemeente Hoge cn Lage Zwaluwe heeft de gemeente Utrecht haar dankbaar heid getoond door de aanbieding van een opaline tableau van de glazenier Harry Schifferstein, wegens de hulp, welke door de gemeente Utrecht na de ovex-stroming werd verleend. De Nederlandse Organisatie voor Zui ver Wetenschappelijk Onderzoek heeft een subsidie verleend aan dr. D. Koelbloed, we tenschappelijk hoofdambtenaar aan het sterrekundig instituut te Amstei'dam, voor een verblijf van zeven maanden in Zuid- Afrika voor het doen van astronomische observaties. Dr. Koelbloed is voor dit ver blijf uitgenodigd door „Her Majesty's Astro nomer" dx\ R. H. Stoy, directeur van het Koninklijk Observatorium te Kaapstad, die hem vroeg aan deze sterrewacht gedui-ende genoemde tijd astx-onomische waarnemingen te komen verrichten. De studentensociëteit van het studen tencorps Fides Quaex-it Intellectum" van de Theologische Hogeschool te Kampen in de Oude Cellebroederspoort is Woensdag ge opend. Enige tijd geleden heeft de raad der gemeente Kampen aan het studentencorps de ruimte in de mooie Cellebroedex-spoort ver huurd voor het stichten en inrichten van een studentensociëteit. HAARLEM EN OMGEVING In de Zuidcrkapcl aan de Zuiderstraat 15 zal Vrijdagavond 2 Api-il een bijzondere bijeenkomst worden gehouden, waarop de zendeling en taalgeleerde W. A. Cutts zal spreken over zijn werk onder de Moni's in Nieuw Guinea. Hij zal zijn lezing illustreren met lichtbeelden. Aan de Technische Hogeschool te Delft is geslaagd voor het ingenieursexamen vliegtuigbouwkundig ingenieur de heer T. J. Litjens te Hillegom. Zaterdagmiddag 10 April wordt de eex-ste steen gelegd van het blok van 69 woningen van De Kleine middenstand, dat aan de Heetorstraat zal verrijzen. Na de plechtigheid, die door wethouder W. F. Happé bijgewoond wordt, zullen duiven worden opgelaten. Woensdagavond zag de 28-jarige ma troos A. M. de Winter, wonende in het Marine hospitaal te Overveen. een hond in het water van de Leidsevaart te Haarlem. Het dier dreigde te verdrinken on de matroos begaf zich te water, waarna hij de hond op het di-oge bracht. Bij een bewoner in de om geving werd de redder van droge kleren voorzien. Voor de afdeling Haarlem van de Stu dievereniging voor Psychical Research zal ax-ts J. Kappei-s op Dondex-dag 8 April in restaurant Brinkmann spreken over Spoken. ApxTl voor de tweede keer een scholendag, een bijeenkomst voor leden van het pex-so- neel van Christelijke scholen. Des morgens zal de heer L. van der Zweep spreken over „De leiding van en in de school" en des mid dags ds. G. van Leeuwen over „De ont kerstening van de jeugd: een feit, een zorg, een opdracht?" In het wijkgebouw aan de Gedempte Oude Gracht 104 zal hedenavond de film „Geschenk der Goden" (cacaobereiding) ver toond worden en morgen. Vrijdag 2 Apx-il, ten bate van het jeugdwerk en de Hervoi-m- de Vrouwendienst. Op de bijeenkomst van de Haarlemse Ouderraad, die op Vrijdag 2 April in het Kx-elagehuis wordt gehouden zal ook de heer J. M. Thiery, hoofd van de Th. M. Ketelaar- school voor M.U.L.O. als inleider optreden. Aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam is bevorderd tot arts de heer Th. E. Sparrius (Heemstede) en is geslaagd voor het artsexamen lc gedeelte de heer J. H. H. Munnik te Haarlem. ADVERTENTIE Bestrijd UW PIJNEN met: Vandaag vieren de heren W. Costers, commies I, en G. Flick, contx-oleur bij de afdeling vex-voerdienst van de Noord Zuid Hollandse Vervoermaatschappij hun zilve ren jubileum. In de loop van de mox-gen ontvingen zij bezoek van de heren J. Jur- rissen, directeur en Th. Hetexn, chef van de vervoerdienst. Geschenken zijn aange boden.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 11