West-Duitsers geboeid door dr. Conants waarschuwing Er zit vaart in Brazilië's industriële ontwikkeling Kennisgeving Jonas de walvis voer over naar Engeland SCHRIJFMACHINE 1ELLER Tuingereedschap GRASSCHAREN Vervroegde souvereiniteit? Nieuwe pressie op Frankrijk en meer stugheid inzake Saar verwacht Opheffing onderwijzers tekort is in studie Goede kans voor Nederlandse specialiteithavenwerken Malariabestrijding op Nieuw Guinea GEERLING /^/iouue/p Geert Hoogeveen's Automobielbedrijf van Kimmenaede DONDERDAG 1 APRIL 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 10 Bloemrijke attenties van Keukenhof Grote voorkeur voor kapitaalgoederen Transportmoeilijkheden overwonnen Prof. P. H. van Thiel uit Leiden verrichtte onderzoekingen Boekhouder tot tien maanden veroordeeld Geen bezwaren tegen militaire voorlichting op de scholen co %o Hypotheek Nutsspaarbank AFSLAG WILD! Nieuw U had gelijk Pak PACTGLAN bij PLAFONNIERS SCHOUSvan 1854 SCHOUS van 1854 Massa exodus van scholieren ZAANHAGEL KERKO SHIRTS FABLO SHIRTS BONN. (Van de A.N.P.-correspondent). De Saarkwestie en de mogelijkheid van het verwerven der West-Duitse souvereiniteit vóór het in werking treden der Europese Defensie Gemeenschap staan in het mid delpunt der belangstelling nu met de te rugkeer van Adenauer het politieke leven in Bonn weer op volle toeren is gaan draaien. Dr Adenauer heeft weliswaar Dinsdag in zijn eerste rede voor de fractie van zijn eigen partij opnieuw iedere ge dachte aan alternatieve oplossingen voor het geval de E.D.G. niet tot stand zou ko men van de hand gewezen, doch in voor aanstaande kringen van zijn partij is des ondanks de vervroegde opheffing van het bezettingsstatuut het gesprek van de dag. Nadat de Amerikaanse Hoge Commissa ris, dr. Conant, zich onverbloemd voor zulk een vervroegde souvereiniteit der Bonds republiek uitsprak, zijn de Duitse discus sies over deze vraag uiteraard danig aan gewakkerd. Daarbij zijn ook reeds stem men opgegaan, die ais een rechtstreekse druk op Frankrijk klinken. Zo is namelijk in de pers reeds de opvatting verkondigd als zou iedere bezettende mogendheid voor haar eigen gebied het bezettingsrecht kun nen afschaffen. Daarbij wordt dan ten overvloede nog opgemerkt, dat „het moei lijk denkbaar ware, wanneer dan net be zettingstatuut in een bepaalde zóne in te genstelling tot de beide andere zou blijven voortbestaan". Officieel laat men zich aan Duitse zijde over deze opvatting natuurlijk in de huidige omstandigheden nog niet uit. Minister Schroder, de minister van Bin nenlandse Zaken, heeft Dinsdag nog eens de officiële mening weergegeven, dat men de Bondsrepubliek niet voor onbepaalde tijd de souvereiniteit kan onthouden nu zij harerzijds de verplichtingen der verdragen is nagekomen. Wat dit laatste betreft wordt de proce dure Woensdag afgesloten, wanneer de bondsrepubliek als tweede mogendheid de geratificeerde verdragen in Parijs zal de poneren. De tegenstand tegen een regeling van de Saarkwestie, die naar Duitse smaak op prijsgeven van het gebied zou neer komen, heeft thans zoveel wind in de zeilen gekregen, dat de Bondsregering zich andermaal voor een parlementair debat over het vraagstuk ziet ge- pLaatst. De agendacommissie van de Bondsdag heeft dat debat op 29 April vastgesteld en het wordt zeer betwij feld of dr. Adenauer er voor die da tum in zal slagen het dode punt der besprekingen te overwinnen. De libe raler. uit ziin coalitie hebben hem Dinsdag bij monde van dr. Dehler ver klaard, dat zij zich er niet bij zullen neerleggen, dat de Saar als koopprijs voor de E.D.G. zal worden aangeboden. Hij heeft de kanselier gewaarschuwd voor een bindende toezegging aan Frankrijk zonder voorkennis van rege ring en parlement. Dr. Adenauer heeft zowel tegenover de liberale leider als tegenover ziin eigen fractie in de Bondsdag verklaard, dat hij zulk een verbintenis niet zal aangaan voor aleer hij nader met zijn politieke vrienden heeft gesproken. Hij heeft overigens in zijn rede voor de Bondsdagfractie der C.D.U. geen twijfel laten bestaan over de ernst der moeilijkheden, die voornamelijk bestaan over de Duitse eis om ook de Duitse in dustrie grotere kansen op de Saarlandse markt te gaan geven en de eenzijdigheid der economische unie van de Saar met Frankrijk op te heffen. Over de noodzaak, een Europees Saai-gebied ook werkelijk in een Verenigd Europa in te voegen en over de bekrachtiging van een oplossing door de Saarlander zelf, bestond volgens hem met Frankrijk overeenstemming. Dat laatste was blijkbaar nog niet het geval met de derde dcor dr. Adenauer nog eens opnieuw geformuleerde eis. dat de oplossing van het Saarvraagstuk geen prejudiceren van een oplossing der grenskwesties in het Oosten mag insluiten. In toenemende mate heeft men hier de laatste weken nadruk gelegd op de eis, dat een Saarregeling in elk geval niet zou mo gen vooruitlopen op een eventueel vredes verdrag. Hoezeer de oppositie tegen een afstand doen van de Saar in de eigen gelederen dei- coalitie is toegenomen, bleek Dinsdag weer eens uit felle reacties op een verklaring van een van Adenauers partijgenoten, dr. Richard Jager, volgens welke „de Bonds republiek zich bij een verlies van de Saar zou moeten neerleggen". De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft aan de Eerste Kamer medegedeeld dat het overleg met zijn ambtgenoot van Financiën tot resultaat heeft gehad, dat de maximum studietoe lage voor aanstaande onderwijzers aan zienlijk is verhoogd en wel van f 800 tot f 1500. De helft van dit bedrag wordt a fonds perdu verstrekt. Voor het gedeelte, dat als renteloos voorschot wordt gegeven, zal thans dezelfde regeling gelden als voor Op het tijdstip waarop Vrijdagmiddag de nationale bloemententoonstelling „Keuken hof" wordt geopend, zullen in twaalf lan den op het Noordelijk halfrond bloemen worden aangeboden aan de landsvrouwe. De bloemen worden door de K.L.M. over gevlogen. Ook Koningin Juliana zal bloemen ont vangen. de leraren, zodat voor hen, die een volle dige dagtaak bij het onderwijs hebben, van het genoten renteloos voorschot wordt voor elk jaar dienst één tiende gedeelte kwijtgescholden. Voorts verklaart de minister dat voor het wegnemen van het heersende tekort aan onderwijzers een verhoging van de huidige salarissen niet in de eerste plaats kan worden overwogen. Dit geldt ook voor wijziging van het verschil in salaris tussen hoofdakte- en niet-hoofdaktebezitters, welke verschil indertijd in overleg met de onderwijzersorganisaties is vastgesteld. Uit nog niet geheel afgesloten onderzoe kingen is reeds komen vast te staan, dat vooral ten gevolge van het waarschijnlijk relatief geringe aantal beschikaar komen de ouderwijzers in 1956 zelfs in het gun stigste geval er in het jaar 1956 en ook nog in 1957 een tekort aan onderwijzers te duchten valt. Dit tekort zal niet geheel kunnen worden opgeheven door het zich beschikbaar stellen van de ongeveer 1500 oudere aktebezitters. die gereageerd heb ben op de ministeriële oproep. De minister acht de geihele materie van de voorziening in de behoeften aan onder wijskrachten in de komende jaren van zulk een groot belang, dat hij zich voor stelt binnenkort aan de Staten-Generaal een gedetailleerd overzicht van ramingen in dat opzicht voor te leggen. Hij zal zich daarin niet beperken tot schattingen be treffende het lager onderwijs, maar deze ook tot de andere takken van onderwijs uitstrekken. Hii wil dan tevens nader aan geven met welke middelen hij het tekort aan leerkrachten hoopt te kunnen vermin deren. Bij die gelegenheid wil hij trachten mede aan te geven, wanneer en hoe een verlaging van de leerlingenschaal uit het oogpunt van de vereiste leerkrachten zou kunnen worden verwezenlijkt, alsmede welk bedrag aan uitgaven hiermede ge moeid zal zijn. RIO DE JANEIRO Voor Brazilië is 1954 het jaar der eeuwfeesten. Het vierde eeuw feest van de stad Sao Paulo gesticht in 1554 en thans een stad van 2.300.000 inwoners; de snelst groeiende stad ter wereld. Het eeuwfeest van de staat Parane, die in 1854 tot zelfstandig lid van de Braziliaanse statenbond geproclameerd werd. En het derde eeuwfeest van de bevrijding van Pernambuco vande Nederlanders. Van 1630 tot 1654 was een stuk van Noord-Brazilië in Nederlands bezit, of liever in het bezit van onze West Indische Compagnie, wier vlootvoogden, vooral Loncq, het land hadden veroverd, wier gouverneur, Johan Maurits, Graaf van Nassau, de „Braziliaan", het land met buitengewone bekwaamheid had geregeerd, en wier directeuren-in-den- vaderlande het door schx-ielheid verloren deden gaan. Het laatste stukje, Recife, thans hoofdstad van de staat Pernambuco, dat in de Hollandse tijd Mauritsstad had geheten, werd in 1654 door de Portugezen heroverd, en in 1661 zag de West Indische Com pagnie er tegen betaling van een schadevergoeding van acht millioen gulden defi nitief van af. (Van een medewerker) Pernambuco viert dit jaar dus het derde eeuwfeest van zijn bevrijding. Maar de „Hollandse tijd" en vooral Johan Maurits hebben er geen wrok en geen slechte repu tatie achtergelaten. En niet alleen de Por tugese bevrijder krijgt dit jaar zijn gedenk teken, maar ook Johan Maurits, die de eer ste volksvertegenwoordiging in de nieuwe wereld en vrijheid van godsdienst in zijn Brazilië invoerde. Het is voornamelijk Zuid-Brazilië, dat niet wacht op de toekomst maar er aan bouwt. Sao Paulo, welks bevolking in aan tal die van Rio de Janeiro reeds overtreft en Buenos Aires de titel van „Metropolis van Zuid-Amerika" betwisten kan, zegt: „wij zijn de toekomst". En andere steden in Zuid-Brazilië: Porte Alegre, Curitiba en en Pelotas, zeggen het na. Dit zelfvertrouwen is gerechtvaardigd: in het Zuiden bevinden zich de belang rijkste productie-systemen van het land: koffie-cultures, veeteelt, graanbouw, win ning van ijzererts. Andere belangrijke cul tures suiker, tabak, mals, rijst, katoen zijn over het ganse land verspreid, maar ook van deze heeft het Zuiden zijn deel. Immigratie op grote schaal van Italianen, Duitsers, Japanners heeft zich hoofdzake lijk naar het Zuiden gericht en het is voor namelijk in het Zuiden, dat de grote in dustrieën van Brazilië ontstaan zijn. Ook in het Noorden zijn industrieën gegroeid op basis van plaatselijke producten: suiker, tabak, katoen bijvoorbeeld, maar het Zui den is industrieel het belangrijkst. „Zichzelf bedruipen" Men moge over deze industrialisering zijn eigen opinie hebben en de nadruk leg gen op de logica der uitwisseling van grondstoffen en consumptie-producten van Brazilië voor industrie-producten van Europa en Noord-Amerika, maar Brazilië zegt, mèt de rest van Zuid-Amerika: „op een kwade dag komt er wéér een Wereld oorlog, met het gevolg dat wij verstoken (Van onze correspondent in Londen) j Jonas de (opgezette) walvis waarmee een tweetal Nederlandse kermisondernemers nu al een jaar lang Europa bereist, heeft zijn triomftocht door Duitsland, Frankrijk, Spanje en Italië nu voltooid zonder in ont binding te zijn vervallen, een risico waar voor aanvankelijk nogal ernstig werd ge vreesd. Er staat nu een tournée door Enge land op het programma en daarna hoopt men de Oceaan over te steken om ook het Amerikaanse publiek met deze „biggest show in the world" kennis te kunnen doen maken. Voor één keer komt de overtref- fende-trap-prestatie dan eens niet uit de nieuwe wereld. Grote moeilijkheden vielen intussen te overwinnen bij de overtocht naar het Britse eiland. Jonas wordt op het land vervoerd op een truck van dertig meter lang en geen enkele boot bleek op die maten berekend te zijn. Ook de Engelse spoorwegen schenen vervoer van een passagier van deze omvang wat omslachtig te vinden, terwijl ook de diverse ferry-boat-ondernemingen het er eveneens bij voorbaat bij lieten zitten. De Jonas-directie had zich er al bijna bij neer gelegd dat ze, na een tiental grenzen te heb ben overschreden, voor Het Kanaal zou moeten terugdeinzen, toen al weer een Nederlandse transporteur zich bereid verklaarde zich met de overtocht te belas ten. De kosten van het kaartje voor de reis Calais-Londen werden voor Jonas op een millioen francs oftewel elfduizend gulden gesteld. Jonas zal eerst een maand lang te kijk liggen voor leer- en nieuwsgierige Londe- naars, waarna hij de provincie zal ingaan. De meer dan 20 meter lange, 69.000 kilo wegende walvis werd met de Nederlandse vrachtboot „Murphid" overgebracht. Het uitladen van het „gewichtige" zeemonster vergde meer dan vier uur. Jonas, die nog geregeld een spuitje formaline krijgt en zich tegen alle verwachtingen in nog in topvorm bevindt, heeft zijn eigenaars geen windeieren gelegd. De Europeanen, die zich twee jaar lang aan Jonas vergaapt hebben, hebben namelijk gezamenlijk meer dan drie millioen pond neergeteld om de wal vis in de bek te kijken. zouden blijven van industrie-goederen uit Europa en Amerika. Onze industrialisering onderschept dat gevaar en intussen bezui nigen wij op onze deviezen-uitgaven". Het meest afdoende antwoord hierop is natuurlijk, dat Brazilië zal moeten im porteren, zolang het wil exporteren. Im mers wil het voor zijn export betaling krij gen, dan moet deze betaling de vorm van import aannemen. Dit ligt niet alleen voor de hand maar wordt ook door de feiten bewezen. Ondanks de toenemende in dustrialisering van Brazilië is de export daarheen, óók die van Nederland, geble ven, zij het dan ook, dat zich een belang rijke verplaatsing heeft voltrokken in de aard der artikelen, dieaan Brazilië wor den geleverd. Maar tevens heeft de industrialisering een nieuw soort export naar Brazilië en andere landen van Zuid-Amerika meege bracht, welke groeit in belangrijkheid: die van kapitaalsgoederen. Meestal neemt dit de vorm aan van export van hele fabrieks- installaties, op welk gebied vooral West- Duitsland en Italië thans zeer actief zijn, maar ook Nederland zich niet onbetuigd heeft gelaten. We kunnen volstaan met de vermelding van het oudste op dit gebied (Philips) en het nieuwste (Kwatta). In het betalings verkeer tussen Brazilië en de landen van herkomst der kapitaalsgoederen komt deze vorm van import hoofdzakelijk daarin tot uiting, dat winst en amortisatie verrekend worden met export van Braziliaanse grondstoffen en comsumptie-artikelen als koffie, cacao, enz. Goede kans Het is niet onwaarschijnlijk dat on zerzijds dit systeem meer benut zou kunnen worden met uitbreiding van een vorm van activiteit, waarin Ne derland een specialiteit bezit: haven- aanleg. Brazilië bevindt zich in een overgangstijd. Het heeft gemerkt, dat voor moderne behoeften zijn transport- outillage sterk ten achter is gebleven, het streeft naar uitbreiding van zijn binnenlandse transport-systeem, ge richt op tussenhavens, welke zich in een toestand van verwaarlozing of ver val bevinden. Van Noord-Amerikaan se zijde zijn kapitalen toegezegd. In de uitvoering, gepaard aan levering van machineriën als baggermateriaal, kra nen, lichters, zou ons land stellig een groot deel voor zijn rekening kunnen nemen. Naast dit alles blijft export naar Brazilië in zijn gebruikelijke vorm bestaan. Het nieuwe systeem van deviezentoewijzing voor betaling van import bij inschrijving maakt zeer bewust de import van luxe goederen duur, en in Nederlandse handels kringen wordt daarover dan ook geklaagd. Maar Brazilië blijft behoefte hebben aan tal van goederen, die geen luxe zijn: melk producten, aardappelen, dextrine, hoofdza kelijk als appretuur voor de textielin dustrie, en vooral machineriën, locomotie ven, electrotechnisch materiaal, chemische en pharmaceutische artikelen, enzovoort, waaronder veel dat ons land kan leveren. En Engelse zijde is er in de laatste tijd herhaaldelijk op gewezen dat de Britse in dustrie in Brazilië verdrongen wordt door de Amerikaanse, Duitse, Italiaanse en Ja panse omdat zij niet actief genoeg is in het bewerken van de afnemers, maar wacht en vaak tevergeefs wacht tot deze bij haar komen in plaats van naar hen toe te gaan. Tot op zekere hoogte, en de uitzonderin gen niet te na gesproken, geldt dat ook voor Nederland. Zolang wij in Brazilië koffie, cacao, ertsen, mais, enzovoort ko pen, zullen de deviezen in Brazilië be schikbaar zijn om onze export daarheen te betalen. Maar we moeten er gebruik van maken. Dezer dagen is prof. dr. P. H. van Thiel, buitengewoon hoogleraar in de parasito logie aan de Leidse Universiteit en ver bonden aan het Instituut voor Tropische Geneeskunde, teruggekeerd uit Nieuw- Guinea, waar hij zes maanden op verzoek van de gouverneurwetenschappelijke on derzoekingen heeft verricht en een proef project voor de malaria-bestrijding heeft georganiseerd. De malaria is verreweg de ernstigste ziekte, die de gehele bevolking van Nieuw-Guinea. behalve die in de bergen bedreigt. Tot dusverre was nog geen wetenschappelijk gefundeerde poging ondernomen om het land van deze kwaal te bevrijden. De zeer hoge kindersterfte in dit gebied, vooral in de eerste drie levensjaren, is voornamelijk aan malaria te wijten. Tot dusverre werd slechts op een enkele plaats een systematische strijd tegen de malaria gevoerd. Dit geschiedde bijvoor beeld in Sorong, het centrum van het olie- gebied op de Westpunt van de Vogelkop, waar de specifieke broedplaatsen van de malariamug door het storten van olie ver nietigd werden. Deze bestrijdings-methode kan evenwel niet overal worden toegepast, omdat in vele gebieden tezelfdertijd de cultures vernietigd zouden worden. Prof. Van Thiel heeft thans een proef project ontwikkeld nabij Hollandia, ten einde de resultaten na te gaan van een wetenschappelijk verantwoord offensief tegen de malaria met behulp van bestrij dingsmiddelen die tijdens en na de laatste wereldoorlog zijn geproduceerd. Dit wetenschappelijk onderzoek vergde vele maanden van intensieve arbeid. Men is begonnen met de gedragingen van de malariamuggen na ie gaan. De malariamug is op zichzelf niet infecteus. Zij brengt slechts malaria over indien zij de para sieten daarvan eerst met door malaria ge ïnfecteerd bloed heeft opgenomen en deze daarna door een tweede steek in een ander lichaam brengt. Prof. Van Thiel is tot de conclusie ge komen dat het aanbeveling verdient de muskieten te verdelgen in de directe om geving van hun eerste prooi, dus degene waarvan zij met het opgenomen bloed de malaria-parasieten opnemen. Het is na velerlei proefnemingen gebleken, dat de muggen, die een grondig met D.D.T. of een sterker middel bewerkte woning verlieten, alle na korte tijd stierven. Blijkt deze con clusie juist te zijn, dan betekent dit dat slechts de huizen van de inwoners gron dig met deze middelen behoeven te wor den bewerkt, om de malaria tegen te gaan. Nadat prof. Van Thiel vele waarnemin gen had verricht op dit gebied, ging hij over tot de organisatie van een weten schappelijk proefterrein op ongeveer veer tig kilometer van Hollandia, bij het Sen- tanimeer, daar leeft een geisoleerde bevol kingsgroep. De gehele bevolking hiervan werd geregistreerd en onderging een bloed en miltonderzoek, waaruit malaria-besmet ting blijkt. Voorts werd een bevolkingson derzoek georganiseerd in de ook in deze omgeving liggende Nimboranvlakte. In eerstgenoemd gebied werden bestrijdings middelen toegepast, in laatstgenoemd ge bied niet. Met behulp van de registratie en de in stelling van voortdurende controle kan over enige tijd worden geconstateerd, of de behandeling van de woningen met be strijdingsmiddelen resultaat heeft. Prof. Van Thiel heeft gelegenheid ge vonden in Australisch Nieuw-Guinea con tact op te nemen met deskundigen, die evenals hij, een onderzoek instelden naar de bestrijding der malaria. Hij heeft daar bij de basis gelegd voor een nog niet be staande samenwerking met Australisch Nieuw-Guinea. De Haarlemse rechtbank heeft Donder dagmorgen uitspraak gedaan in de zaak tegen een correspondent-boekhouder G. E. uit Aalsmeer, die twee weken geleden te recht stond onder verdenking van verduis tering. De verdachte zou in de periode van 12 April 1948 tot half Juni 1951 zich door manipulaties in de boekhouding van zijn werkgever, de 39jarige bloembollenhande laar W. H. J. G. T„ een bedrag van onge veer vijfduizend gulden toegeëigend heb ben. De officier van Justitie, mr. B. van der Burg, had een gevangenisstraf van twaalf maanden, waarvan vier maanden voor waardelijk, geëist. De rechtbank veroordeelde de boekhou der tot tien maanden gevangenisstraf.waar- van vier maanden voorwaardelijk. Vreemde Aprilgrap Minister Cals: Aan de directeuren van de Rijks H.B.S.'en heeft de minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen mede gedeeld, dat hij er geen bezwaar tegen had indien bij de beroepsvoorlichting op de scholen, ook over de beroepsmogelijk heden bij het leger voorlichting zou wor den gegeven. Reeds hieruit kan blijken, dat de Rijksscholen vrij zijn deze voor lichting al dan niet te doen geven. Gaat een school hiertoe over, dan worden de ouders der leerlingen tevoren van deze beroepsvoorlichting in kennis gesteld. Slechts die leerlingen worden tot deze be roepsvoorlichting toegelaten, van wie de ouders schriftelijk hebben verklaard, dat zij daarvoor hun toestemming verlenen. Er is dus geen sprake van dat hier mili taire propaganda onder het mom van voorlichting in de scholen wordt gevoerd. Wat het gemeentelijk en bijzonder on derwijs aangaat, merkt minister Cals in de Memorie van Antwoord aan de leden van de Eerste Kamer op, dat de gemeente en schoolbesturen vrij zijn in het al dan niet toelaten van beroepsvoorlichting op hun scholen. Hem ontbreekt de bevoegd heid om een zodanige voorlichting voor te schrijven, dan wel te verbieden. De minister is voorts van mening dat het verzoek door het moderamen van de Generale Synode der Nederlandse Her vormde Kerk in ieder geval te ver gaat. De minister ziet dan ook geen reden tegen militaire voorlichting, voorzover die door besturen en ouders wordt gewenst, er,ig bezwaar te maken. Ten aanzien van de vrees dat hier een eerste stap op een gevaarlijke weg zou kunnen worden gezet, merkt de minister op, dat de staatsrechter lijke structuur van de Nederlandse samenleving in het algemeen en van het onderwijs in het bijzonder een waarborg inhoudt tegen misbruik van overheids wege om „de gees'- der onderdanen te rich ten naar de van staatswege aangehangen doctrines". Zoekt U een goedkope met een jaar garantie? Dan even naar LOERAKKER KI. Houtstr. (naast bioscoop) Tel. 20171 Tel- en Rekenmachines, enz. Inkoop - Ruilen Gelden beschikbaar op eerste hypotheek Geen afsluitprovisie JANSSTR. 19 - TEL. 11775 Heerlijke Jonge Haantjes p. stuk f 1.25. Grote malse Braadkippen p. stuk f 4. Prima Duinkonijnen f 2, f 2.25 en dé grootste f 2.50 per stuk. Prachtig Kippen- poulet f 2 p. p. Fijne Soep braadkippen f 1.50 p. pond Natuurlijk weer bij Alléén: KI. Houtstraat acht en dertig (tussen Anegang en Ged. Oude Gracht) Tel. 10296. Haarlem. Adverteert In dit blad Afwasbare zijden kappen in diverse moderne tinten KONINGINNEWEG 6 bij de Raambrug toen U zei: „Dat hoesten moet nu maar esns afgelopen zijn, ik pak PACT O LAN". Maar weten Uw hoestende vrienden en kennissen al van Uw wonderbaar lijke genezing? Of moe ten zij maar blijven doorsukkelen Uw advies maak,1 meer indruk dan de aanbe veling van de fabrikant. Zeg het hun dan: nachthoest, Kriebel- hoest en rokersheest 50 snelgenezende sma kelijke tabletten f 1.35 100 tabl. 2.25 Voor fouten In telefonisch opgegeven advertenties bun nen wij geen verantwoorde lijkheid aanvaarden. De Administratie. in smeedijzer, glas en afwasbare stoffen voor lage vertrekken. ZIJLSTRAAT 63 Tel. 15778 Al 100 jaar Ged. Oude Gracht 30 Tel. 17530 Damesblouses vanaf 3.25 Cloqué 6.95 Broderie 13.25 Damesrokjes vanaf 9.95 Dames Pullovers vanaf 4.95 Meisjes Sweaters vanaf 1.98 H. Overhemden vanaf 6.45 Corduroy Jongensbroeken Geruite Jongensblouses Desgewenst regelen wij de betaling met U. BROKX Hogerwoerdstr. 58. Tel. 25368 Al 100 jaar Ged. Oude Gracht 30 Tel. 17530 Vanmorgen is de Haarlemse politie te pas gekomen aan een één-A pril-grap, waarbij ongeveer vijftienhonderd leerlingen van vier tot vijf Haarlemse middelbare scholen betrokken zijn geweest. Na de pauze, die op de meeste scholen omstreeks half elf wordt gehouden, sloten verscheidene leerlingen zich aaneen, verlieten de school en bezochten andere scholen waar met gelijkgestemden contact werd opgenomen, waarna de zich aldus uit breidende groep voorttrok naar andere scholen. Op deze mander ontstond een soort massa-demonstratie, waarbij vijftienhon derd leerlingen betrokken waren. De Haarlemse politie heeft met veel moeite deze vreemde betoging die in feite iedere basis miste weten te ver spreiden, waarna de rust weerkeerde. Deze kwestie heeft bij de betrokken instanties enige bevreemding, zo niet verontrusting gewekt. Vanmiddag zou overleg gepleegd worden met de wethouder van Onderwijs om tot passende maatregelen te komen. Het bleek dat vele leerlingen die na afloop van het gebeuren op de scholen terug keerden, nogal de kluts kwijt waren. Deze affaire heeft weinig meer gemeen met wat gewoonlijk de bijzonderheid van deze eer ste Aprildag uitmaakt. Het Stedelijk Gymnasium, dat overigens incidenteel in deze uittocht was betrokken, werd vanmorgen verrast met een aantal nieuwe leerlingen. Het bleek dat de vierde klassers van school hadden geruild met scholieren van het Grotiusgymnasium te Amsterdam. Deze leerlingen im- en export verwekte uiteraard enige hilariteit. De leiding dezer school hoopt echter dat een en ander geen traditie gaat worden. En we smullen met z'n allen van „De Zaan1' i Daar komt de échte Zaanhagel vandaan! Echte chocolade korrels met een zuivere, pittige smaak I Handig verpakt: 68 ct. p. 150 gram Ij N.V. CACAOFABRIEK DE ZAAN KOOG/ZAANDIJK Hierbij maken wij U bekend, dat wij Vrijdag middag 2 April om 3 uur onze Showroom aan de Zijlweg 26 in gebruik zullen nemen. Wij nodigen U beleefd uit om op een der komende dagen een bezoek aan onze showroom te brengen, waar wij de door ons vertegenwoor digde automobielen zullen exposeren. Kantoor en Werkplaatsen: Mr. Cornells straat 54 - Telefoon 16270 Showroom: Zijlweg 26 - Telefoon 17296 ROVER BORGWARD GOLIATH INTERNATIONAL TRUCKS SPORT-COLBERTS in fijn handgeweven Tweed 1 rij of 2 rij model vanaf ƒ42.50 - Anficon - Zeer modern last style colbert met split- en/of ticket pocket, vanaf 59.50 and just arrived: Real HARRIS Tweed in diverse kleuren, met of zonder ticketpocket 69.50 Bijpassende pantalons moderne kleuren en prima afwerking Kamgaren serge 29.75 Gabardine 39.75 Multicolour 49.75 Uw K leding-adviseur Gen. Cronjêstraat 86, Tel. 14401 Spaarnwouders^raa? 47-80, Tel. 21392

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 12