(Oiiter Nota over de N ederlandse vorderingen op Duitsland (fee MORRIS iefmyou &uj! Wereldnieuws PANDA EN DE MEESTER-ALCHEMIST Een moe, zwaar hoofd... De radio geeft Vrijdag Zondagswet geldt niet voor processies Woningonderzoek in Haarlemmerliede Gedeputeerden geven Flakkee meer tijd ^ocU ia Uet zo 2 0V0MAI1 Principiële dienst weigeraars stonden terecht Betaling abonnementsgeld per giro Grote stijging bankbiljetten- circulatie Loonadministratie en ziektewet-premie Alsnog vergoeding voor zogenaamde „grensgelden" Kerkelijk Nieuws BAKTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Bloemisterij exporteerde voor 25 millioen in 1953 Wetsontwerp van deze strekking op komst Arthur Miller mag Amerika niet verlaten Het ballet in Carmen Gemeentelijke indeling Ki l P G'. Houtstraat 137 naast Luior Regen valt naar boven DONDERDAG 1 APRIL 195* (Van onze financiële medewerker) Ten aanzien van de Duitse obligaties is enige tijd geleden een regeling getroffen, in verband waarmede met name de obliga ties van de Dawes- en Younglening aan merkelijk in koers zijn gestegen. Dit geldt trouwens voor nagenoeg alle Duitse obli gaties, die hier worden verhandeld. Tot dusver is echter de rentebetaling op de nieuwe basis niet heiwat omdat Nederland nog niet is toegetreden tot de Londense schulden-overeenkomst, tengevolge waar van onder meer ook de Nederlandse scheepshypotheekbanken, welke nog oude Duitse vorderingen hebben, deze nog niet hebben kunnen realiseren. De oorzaak van deze vertraging ligt in het feit dat tussen Nederland en de Bondsregering nog geen overeenstemming werd verkregen inzake de zogenaamde ,.Ausland-bonds", obliga ties welke in Nederland werden gehouden en waarvan de Duitsers destijds grote be dragen hebben overgenomen, maar met waardeloze rijksmarken hebben betaald. Het heet, dat het hier gaat om een bedrag, dat ligt tussen de 150 en 200 millioen gulden. Naar thans wordt vernomen heeft de Nederlandse regering zich in verbinding gesteld met vertegenwoordigers van de ge allieerde Hoge Commissie in Duitsland, die op grond van het bezettingsinstituut ten aanzien van de Nederlandse claims be- bevoegdheden bezit. Deze heeft zich thans om instructies gewend tot de drie hoofd steden, maar tot dusver is op de Neder landse nota nog geen antwoord ontvangen. Br zijn echter aanwijzingen, dat deze actie niet zonder resultaat zal blijven en dat de gewenste regeling met de Bondsregering er door zal worden bevorderd. Zolang er nog geen zekerheid bestaat, meent de regering alles te moeten nalaten wat de gerechtvaardigde aanspraken van haar en haar onderdanen ongunstig zou kunnen beïnvloeden. Toetreding tot de Londense schulden overeenkomst zou onder meer betekenen dat de Duitse „Ausland-bonds-Beremi- gungs-Gesetz" zal worden aanvaard, welke ADVERTENTIE 's Avonds toest de drukte nog na in Uw hoofd... Te vermoeid om van de avond nog iets ge zelligs te maken Slapen wilt U... Bestrijdt die oververmoeidheid. Een kop Ovomaltine bij het ontbijt of voor het naar bed gaan versterkt en verkwikt U en maakt U bestand tegen de gejaagdheid van het leven. zet kracht bij en houdt U fit wet niet voldoende waarborgen bevat dat rechtmatige restitutie-aanspraken worden gehonoreerd. Erkenning van de geldigheid van genoemde wet zou ook meebrengen dat bijvoorbeeld de gedepossedeerden zich in hoogste instantie zouden hebben te on derwerpen aan het oordeel van de Duitse rechter over de vraag wat onder van Duit se zijde gedurende de bezetting gepleegde roof zou moeten worden verstaan. Van Duitse zijde wordt er echter op ge wezen dat al dan niet toetreding tot de Duitse schulden-overeenkomst aan het be staan van de Duitse verplichtingen niets af doet. De Nederlandse regering tracht intussen te voorkomen dat Nederlandse crediteuren, wier vorderingen onder de Duitse schuldenregeling zouden kunnen val len, door de vertraging worden benadeeld op grond van het vervallen van een aantal in de Duitse schulden-overeenkomst opge nomen termijnen. De Nederlandse regering blijft dus diligent. De advocaat-fiscaal bij het Hoog Militair Gerechtshof heeft conform de vonnissen van de Krijgsraad te velde West;, drie jaar ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest en ontslag uit dc militaire dienst zonder ont zetting geëist tegen de dienstplichtige solda ten F. L. B. uit Arnhem en J. A. S. uit Rot terdam. Hun was ten laste gelegd opzettc- l'*ke ongehoorzaamheid (principiële dienst weigering). B. was reeds twee keer door de commissie voor onderzoek naar gewetensbezwaren tegen de militaire dienst gehoord. De verdediger van B. zeide dat diens te genzin tegen militaire dienst voortkwam uit reactie tegen de omgeving waarin hij was opgegroeid en die alles behalve vredelievend was. Hij vroeg een herkeuring en een nieuw onderzoek naar de psychische structuur van zijn cliënt. Ten aanzien van S-, die door de commissie niet als principiële dienstweigeraar was er kend, merkte de verdediger op, dat diens ouders mensen waren met een zeer positieve levensovertuiging. Zijn cliënt wilde wel oor logsgewonden verplegen. Hij verzocht het hof een revisie der procudure. Het Hoog Militaire Gerechtshof zal later uitspraak doen. U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f 6.50, post- abonneés f 7. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij be hoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. DE ADMINISTRATIE ADVERTENTIE Gratis leuke geluksbedelfjes v.rwi.aert alle vlekken u wit linnen en katoen elke fles. De verkorte balans van de Nederland- sche Baink, opgemaakt per 29 Maart, ver meldt een forse stijging die de bankbiljet- tencirculatie heeft ondergaan. De aanwas bedroeg niet minder da>n f 103 millioen, waarmede de chartale geldhoeveelheid thans beland is op f 3.290 millioen. Het saldo van de schatkist daarentegen heeft een vermindering ondergaan met f 67 mil lioen tot f 854 millioen en ook de banken zagen haar tegoed achteruitlopen en v/el met f 22 millioen tot f 342 millioen. De overige mutaties zijn van onderge schikte betekenis. De deviezen-reserve is met f o millioen achteruitgelopen tot f 1.483 millioen. De goudvoorraad bleef onveran derd met f 2.923,7 millioen. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 7.30 Gewijde mu ziek. 7.45 'n Woord voor de dag. 8.00 Nieuw. 8.15 Platen. 8.30 Tot uw dienst. 8.35 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Sopraan en Mozartvleugel. 11.25 Platen. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 13.45 Pla ten. 14.00 Schoolradio. 14.30 Officiële bijeen komst van de Anti-Revolutionnaire Partij ter gelegenheid van haar 75-jarig jubileum. 15.30 Platen. 15.45 Voordracht. 16.15 Kamer orkest. 17.00 Koorzang. 17.15 Promenade orkest. 17.45 Friese uilzending. 18.00 Platen. 18.15 Orkestconcert. 18.35 Platen. 18.4-5 Trom bone-kwintet. 19.00 Nieuws. 19.10 Regerings uitzending. 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Kamerorkest, koor en solist. 22.25 Langs wegen van kunst en schoonheid. 22.45 Avond- overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.33 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek voor de huisvrouw. 9.10 Platen. 9.35 Schoolradio. 10.00 Kinderen en mensen, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Mezzo-sopraan en piano. 11.00 Radiofeuille ton. 11.20 Platen. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Soort en prognose. 12.48 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Lichte muziek. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Pianorecital. 14.50 Voordracht. 15.10 Blokfluit en clavecimbel. 15.30 Musette-orkest. 16.00 Platen. 16.30 Mu- ziekcauserie. 17.10 Voor de jeugd. 17.45 Lichte muziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Lichte muziek. De Haverkist, hoorspel. 19.00 Voor de Jeugd. 19.10 Dameskoor. 19.30 Mensen en conflicten, hoorspel en causerie. 19.50. Be richten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking 20.15 Kamerkoor. 20.30 Benelux, causerie 20.40 Hedendaagse arbeidsproblemen, cau serie. 21.00 Voor de jeugd. 21.35 Lichte mu ziek. 22.00 Buitenlands weekoverzicht. 22.15 Rhythmische muziek. 22.40 Vandaag, cause rie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Omroep-orkest. TELEVISIE fA.V.R.O.) Televizier; The Glenn Miller Story; Bij gebrek aan bewijs, TV-spel. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.15 Orgelrecital. 14.00 Schoolradio. 15.30 Zang (pl.). 16.00 Orkest, solisten en koor. 16.30 Orkest-concert. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 18.00 Vlaamse liederen. 18.10 Causerie. 18.20 Vlaamse liederen. 18.30 Voor de sodaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Kroniek van de Bond van Grote Ge zinnen. 20.05 Platen. Orkestconcert. 21.00 Kunstkaleidoscoop. 21.15 De tandarts, hoor spel. 21.45 Platen, 22.00 Nieuws. 22.15 Inter nationale Radio-Universiteit. 22.30 Platen. 22 55—23.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Hoe de weekbladen het zien. Nieuwe films. (Op 224 m.). Overgangsmaatregel voor een aantal werkgevers Een aantal werkgevers heeft steeds, krachtens arbeidsovereenkomst of vaste gewoonte, het aandeel van de werknemers in de ziektewetpremie voor eigen rekening genomen. Dit levert r&oeilijkeden op bij de loonadministratie. Thans is bepaald, dat ook deze werkgevers gerechtigd zijn de coördinatietabel voor de loonbelasting toe te passen zonder dat bijtelling van de niet- ingehouden premiebedragen Ziektewet no dig is. Deze maatregel heeft de strekking aan de ondernemingen enige tijd te geven cm over te gaan tot wijziging van de arbeids overeenkomst in die zin, dat voortaan de in het algemeen gebruikelijke inhouding van het werknemersaandeel plaats heeft. De werkgevers, die op die datum de ziektewetpremie nog geheel voor eigen re kening nemen, zullen nadien het werkne mersaandeel bij het loon moeten tellen, al vorens de coördinatietabel wordt toegepast. Deze overgangsmaatregel geldt niet voor werkgevers, die behalve de zlektewetpre- mie ook de premies ingevolge het Zieken- fondsenbesluit of de Werkloosheidswet ge heel voor eigen rekening nemen. Verwacht mag worden, dat de uitvoe ringsorganen der sociale verzekering deze overgangsmaatregel, die op 1 Januari 1956 vervalt, eveneens voor de premieheffing zuilen toepassen. De regering heeft besloten, voor alle na de bevrijding door Nederlandse onderdanen aan de grens ingeleverde rijksmarken, rentemarken en gealli eerde marken, die tot dusverre onver- goed zijn geblevèn, onder bepaalde voorwaarden alsnog een vergoeding toe te kennen. Deze vergoeding is met het oog op de Duitse geldzuivering vastgesteld op f 5.85 voor elke 100 in geleverde marken. Een desbetreffende beschikking van de minister van Financiën, welke steunt op het Besluit regeling in- en uitvoer Neder lands en vijandelijk geld 1944, zal worden opgenomen in de Staatscourant van van daag, De arbeidsbureaux van de plaats van inwoning der belanghebbenden zullen met ingang van heden formulieren uitreiken, waarop de aanvragen om vergoeding schriftelijk moeten worden gedaan. Voor het inleveren van de vereiste pa pieren zullen de arbeidsbureaux - zo nodig - des avonds worden opengesteld. Degenen, aan wie een vergoeding kan worden toe gekend, zullen voor het in ontvangst nemen daarvan te zijnertijd worder: opge roepen. Uiterlijk 31 Juli 1954 kunnen ver zoeken om vergoedingen nog worden ge daan. Om het te verwachten aantal aanvragen vlot te kunnen afwikkelen zal de admini stratie zo eenvoudig mogelijk worden ge houden. Er zal geen verrekening geschieden met mogelijke schulden aan overheidslicha men en er wordt geen correspondentie over de aanvragen gevoerd. Men taxeert dat het hier nog om 27 mil lioen marken gaat, hetgeen bij het vastge stelde vergoedingspercentage op f 1.580.000 neerkomt. Het besluit van de regering kon mede worden genomen, omdat de West-Duitse wet voor Nederland de mogelijkheid heeft geopend, voor een deel der te vergoeden marken restitutie te ontvangen. Ned. Herv. kerk Aangenomen naar Spannum (toez.) G. F. A. Carstens te Ferwerd; de benoeming tot vicaris te St. Laurens B. v. d. Lelie, cand. te Leiden. Bedankt voor Heerenveen (toez.) C. Overdijk te Midlum. Aangenomen naar Echteld (toez.), A. Ploeger, zendingspred. te Soest; naar Hei louw (toez.) J. van de Graaf, cand. te Leerbroek. Bedankt voor NijehaskeHaskerdijken (toez), C. Overdijk te Midlum. Bedankt voor de benoeming als hulp- pred. te EemnesBinnen en te Schelluinen, B.N.B. Bouthoorn, a.s. em. pred. te Benne- kom. Bedankt voor Huizen (N.H.) (4e pred. pl.) H. Talsma te 's-Gravenhage. Geref. kerken Beroepen te Red Déer (Alberta) (Cana da) R. Kooistra te 's-Gravenhage-Moer- wijk. Beroepen te Echten, J. Dijkstra, cand. te Ellecom; te Ezinge, M. G. Ton te Geeste- ren-Gelselaar; te Maasdijk W. M. de Bak ker te Reitsum; te Spijk (Gr.) J. A. v. d. Peppel te Hijken (Dr.). Bedankt voor Drachstercompagnie J. Bonda te Staveren. Beroepen te St. Pancras J. Dijkstra, cand. te Ellecom. Beroepen te Lisse K. Schouten te Nijme gen. Aangenomen naar 's-Gravenhage-W. (vac. Evang. pred.) D. Krijger te Lochem. Vrije Evang. gemeenten Drietal te 's-Gravenhage A. J. Buurman te Franeker, N. de Goede te Oude Bildtzijl en Jac. Lissenberg te Bussum. Chr. Geref. kerken Bedankt voor Ouderkerk a. d. Amstel K. J. Velema te Midwolda (Old.). Oud-Geref. gemeenten Tweetal te Rijssen, E. du Marchie van Voorthuysen te Leersum en M. A. Mieras te Krimpen a. d. IJssel. Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Hijken (Dr.) J. de Feyter te Velthermond. Doopsgez. Broederschap Beroepen te Heerenveen J. J. J. van Sluys te Den Helder. ADVERTENTIE FALCON TWEEDJASSEN 59.50 De voorzitter van de vereniging ,,De Ne derlandse Bloemisterij", dr. A. J. Verhage, heeft in de te Amsterdam gehouden algemene vergadering dezer vereniging verklaard dat ten aanzien van de afzet in het binnenland geen klaagliederen doch evenmin juichkreten mogen worden aangeheven. De koopkracht van de Nederlandse bevolking heeft de laatste twee jaren een aanzienlijke stijging te zien gegeven, maar deze koopkrachtvérmeerdering wordt onvoldoende uitgedrukt in een stij ging yan de omzet in bloemen en planten. Over de exportcijfers in het afgelopen jaar is men niet ontevreden, maar deze cijfers hadden belangrijk hoger kunnen zijn, wan neer niet een aantal abnormale belemme ringen van de import in het buitenland verdere stijging had verhinderd. De totale export van bloemen en planten heeft in 1953 de 25 millioen gulden benaderd. De vraag of hierdoor de binnenlandse af zet niet belemmerd wordt, aangezien in be paalde perioden de prijzen te sterk stijgen, beantwoorde dr. Verkade ontkennend. Op vragen vain het Tweede-Kamerlid de heer Maenen betreffende de door de toe passing van de Zondagswet in Limburg veroorzaakte moeilijkheden, heeft dë mi nister van Binnenlandse Zaken schriftelijk het volgende geantwoord: Bij de voorbereiding van de Zondagswet is niet voorzien en in de adviezen van dè talrijke gehoorde instanties niet tot uit drukking gekomen, dat in het bijzonder toepassing van artikel 3 der Zondagswet moeilijkheden zou kunnen opleveren voor sinds jaar en dag bestaande tradities en gebruiken. Van een oogmerk om ook der gelijke tradities en gebruiken, die in het volksleven diep geworteld blijken te zijn, onder de werkingssfeer van de wet te doen vallen, is geen sprake geweest. De regering overweegt de indiening van een wetsontwerp, ten einde buiten twijfel te stellen, dat buiten de werkingssfeer van deze wet vallen: a. processies met muzikale begeleiding; b. optochten met muzikale begeleiding, gaande van en naar de kerk, voor zover deze berusten op sinds jaar en dag be staande, diep in het volksleven gewortelde tradities en gebruiken. WASHINGTON, (A.F.P.) Het Ame rikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft afwijzend beschikt op een aanvrage voor een paspoort van de toneel schrijver Arthur Miller, die te Brussel een opvoering van een zijner stukken, „De vuurproef" wilde bijwonen. In antwoord op vragen over deze kwes tie verklaarde Miller geen aanhanger van het communisme te zijn. „Het is volko men juist, dat ik gekant ben tegen een groot gedeelte van wat verondersteld wordt de binnen- en buitenlandse politiek der V.S. te zijn. In dit geval schijnt het er om te gaan uit te maken, of de tegenwoordigheid van een zekere Arthur Miller in het buiten land afbreuk zou kunnen doen aan het prestige en de belangen der V.S. Ik weet, dat mijn werken mijn vaderland eer aan doen en ik twijfel er niet aan, dat hun invloed duurzamer zal zijn dan die van de wet-McCarran", aldus Miller. Rectificatie De directie van dc Nederlandse Opera wijst er ons op dat wij ons vergisten, toen wij bij de bespreking van die Carmen- opvoering te Amsterdam het bij de opening van het vierde bedrijf ingelaste ballet als ontleend aan „La jolie filie de Perth" be schouwden. Sommige opera-gezelschappen, die hun ballet ook wat te doen willen geven, veroorloven zich vaak deze vrij heid. Alexander Krannhals, zo wordt ons verzekerd, zou voor een dergelijke inlassing niet te vinden zijn, want hij houdt zich strikt aan de originele partituur. Inderdaad, wij hebben ons vergist be treffende deze ballet-muziek. Daar het ons bevreemdde op die plaats in het werk een ballet te zien, ontging het ons dat men alleen danste op de entre-actemuziek. Wat ondertussen ook niet oorspronkelijk is. JOS. DE KLERK. Naar wij vernemen zal in de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude in de maanden April en Mei een woningonder zoek plaats hebben. Het doel hiervan is om gegevens te verzamelen, welke betrek king hebben op de woningbehoefte en de woningvoorraad. De heer M. Kion te Halfweg is door de burgemeester aangewezen voor dit onder zoek en is gemachtigd de woningen tussen des morgens 9 uur en des avonds 6 uur binnen te treden. Op de bewoners wordt een beroep gedaan alles vlot te doen ver lopen. Provinciale dag VVD-vrouwen De groep Kennemerla nd - Zuid van de vrouwen in de V.V.D. organiseert een Pro vinciale Dag voor de vrouwelijke V.V.D.- leden in Noordholland op Dinsdag 6 April a.s. in restaurant „Dreefzicht". 's Morgens wordt een bezoek aan het Frans Halsmuseum gebracht; 's middags worden twee referaten gehouden: „De pro blemen van een groeiende stad", spreekster mevrouw G. A. A. Holzmüller-Teengs, lid van ae gemeenteraad van Alkmaar; en „Wij zijn allen staatsburgers", spreekster mevrouw mr. J. M. Stoffels-Van Haaften, lid van de Provinciale Staten van Noord- holland. Bij het jongste voorstel tot herziening van de gemeentelijke indeling op Goeree Overflakkee hadden Gedeputeerde Staten van Zuidholland bepaald, dat de ge meenteraden vóór 1 April 1954 deze zaak moesten behandelen. Op het verzoek van de dertien betrokken raden deze termijn te verlengen, was aanvankelijk afwijzend be schikt. Vandaag berichtten Gedeputeerde Sta ten, dat zij alsnog de termijn hebben ver lengd en wel tot 1 October. .Als motief voor zijn nadere beslissing voert het college aan, dat, nu alle raden gelden hebben uitgetrokken voor de opstel ling van een sociologisch rapport waar uit blijkt, dat er algemeen behoefte bestaat aan een grondiger voorlichting dan de vorige malen de raden in de gelegenheid moeten zijn hun gevoelens op deugdelijke gronden te baseren. Men veronderstelt dat er verband bestaat tussen dit uitstel en de in de Eerste Kamer aan de minister van Binnenlandse Zaken gestelde vragen, die nog niet zijn beant woord. In deze vragen is ook gewezen op de korte termijn en op het feit, dat Gedepu teerde Staten bij het voorstel zich niet aan de bepalingen van de Gemeentewet zouden bebben gehouden. Charles Trenet, de bekende Franse liedjes zanger en -componist, vertoefde Woensdag morgen enige tijd op Schiphol. Hij was op doorreis van Mexico waar hij is opge treden naar Parijs. Trenet op de trap van het vliegtuig dat hem naar de Franse hoofdstad zal brengen. j Grootste kerk. De Rooms Katholieke kerk van de Annunciatie, die in 1730 te Na zareth gebouwd is op een natuurlijke grot, naar men gelooft het huis van Maria en Jozef, zal door de „grootste kerk in het Midden-Oosten" vervangen, worden, aldus meldt het Israëlische de partement van godsdienstige zaken. De overblijfselen van vroegere oude ker ken, die nog in de fundamenten te zien zijn, zouden bewaard blijven. De kos ten zullen anderhalf millioen dollar be dragen. De oudste kerk op die plaats dateert uit de dagen van Helena, de echtgenote van de Romeinse keizer Con- stantijn Chlorus en de moeder van Con- stantijn de Grote. Volgens de overleve ring ontdekte zij op een pelgrimstocht naar Jeruzalem het kruis en het g^p' van Christus. Prijsverlagingen. De Sovjetregering heeft voor het gehele land een prijsverlaging variërend van 10 tot 20 procent bevolen voor alle voedings- en. ver- bruiksartikelen. Alle warenhuizen en winkels van textielproducten en andere verbruiksarti kelen, met uitzondering van de levensmiddelenzaken, bleven vandaag de gehele dag voor inventari satie gesloten. Het is de zevende maal sedert 1947 dat prijsverlagingen wor den aangekondigd. Op 1 April van het vorig jaar werden voor het laatst dras tische verlagingen ingevoerd. Des on danks zijn de kosten van levensonder houd in de Sovjet-Unie nog steeds aan zienlijk hoger dan in de Verenigde Staten of Groot-Brittannië i Noodlanding. Sneeuwganzen, die op hun voorjaarstrek naar het Noorden vlogen, hebben een noodlanding gemaakt op een militair vliegveld in de Amerikaan se staat Massachusetts. De oorzaak was waarschijnlijk dat zij met een koud front in aanraking kwamen. Proef vluchten konden twee uren lang geen doorgang vinden. Ten slotte werden de ganzen opgejaagd door een jeep, die op hen afreed. Sir Stafford Criptfs. De onlangs in de adel stand verheven Engelse beeldhouwer Sir Jacob Epstein heeft een borstbeeld vervaardigd van de overleden minister van Financiën in het naoorlogse La- bour-kabinet, Sir Stafford Cripps. Het beeld zal in Mei worden geplaatst in de kathedraal van St. Paul. Ratificatieoorkonden. Wilhelm Hausenstein, hoofd van de West-Duitse diplomatieke missie te Parijs, heeft Woensdagmiddag op het Franse ministerie van Buiten landse Zaken de ratificatiedocumenten bij het verdrag van Parijs (waaibij de Europese Verdedigingsgemeensohap in. het leven geroepen wordt) gedeponeerd. Het Franse ministerie van Buitenland se Zaken heeft een communiqué uitge geven, waarin gezegd wordt, dat hier mede de procedure van de zijde' van Duitsland nog niet volkomen voltooit! is. Thans, aldus het ministerie, moet nog de kwestie van de ondiertekening van de aanvullende protocollen geregeld worden. Veelzijdig. De Weense telefoondienst kan u meer genoegens verschaffen dajv de radio en televisie vermogen. kunt muziek, nieuwsberichten, sprookjes, al lerlei adviezen en zelfs een „baby sitter" te horen krijgen, als u maar een bepaald nummer draait. Stuk voor stuk werden bij de Weense telefoon dienst nieuwe onderwerpen op grote „tape-recorders" opgenomen. Men heeft bij dit systeem zeer weinig personeel en apparatuur nodig. Het meeste succes heeft men met de sportuitslagen, de weerberichten en de sprookjes. Veilig geland. Een uit Australië komende Constellation is Woensdag met 37 per sonen aan boord veilig geland op het vliegveld Kallang bij Singapore waar onlangs een Constellation van de BOAC komend uit Djakarta over de kop sloeg en verongelukte. Het toestel cirkelde drie kwartier boven Singapore rond omdat de piloot meende dat een van de landingswielen niet naar buiten ■wilde draaien. De piloot zette zelfs het grootste deel van de motorbrandstof overboord. Toen het toestel ten slotte toch op het vliegveld landde bleken de wielen gewoon te functionneren. ADVERTENTIE BRILMONTUREN enorme- collectie 4. Het eigenaardige rijmpje, dat Panda de alchemist had horen mompelen, had hem nieuwsgieriger dan ooit gemaakt. En toen de oude baas zich omkeerde, om een oud, vergeeld boek te raadplegen, boog Panda zich ver voorover door het luik, om in de pot te kunnen gluren. „Zou er werkelijk eeneh.homunculus in die pot verschijnen?", dacht hij, „en hoe zou zo'n dingus er uit zien?" Maar owee, in zijn nieuwsgierigheid boog hij zich te ver voorover en.... het volgend ogenblik viel hij hals over kop in het lauwe brouw sel! Proestend kwam hij weer boven en keek angstig naar de alchemist. Die zou wel erg boos zijn! Maar tot zijn grote ver bazing zag hij, dat de oude baas van vreug de door het vertrek danste. „Eureka!", zong hij uit. „Het is gelukt! De droom der alchemisten is bewaarheid! Een homuncu.- lus is verschenen!" „Een homunculus?", herhaalde Panda, rondkijkend, „WAAR dan?" „GIJ!", riep de alchemist, op Panda wijzend „gij zijt de homunculus! Gij zijt het wezentje, dat uitkristalliseerde in mijn alchemisch brouwsel!" „Ik??", hijgde Pan da, „nnnee, mijnheer de alchemist, ik b.bben geen homun.eh. dingus, ik ben een Panda!" BIJ het aanschouwen van de stevige plensbuien die op geregelde en onge regelde tijden over ons worden uitgestort, bekruipt ons menigmaal de vraag, waar al dat water toch wel vandaan zou kunnen komen. Dit is werkelijk geen vraag die alleen maar in de wanhoop van het ogen blik wordt gesteld, want er is alle aan leiding dit probleem eens ernstig onder ogen te zien. Immers, wanneer de hele dampkringzuïl die boven een bepaalde plaats staat, op een warme zomerdag ver zadigd zou zijn met waterdamp, zou die hele dampkring-zuil slechts 35 mm. regen kunnen produceren. Dikwijls valt er echter in korte tijd aanzien lijk méér regen het maxi mum dat in tropische buien werd gemeten bedroeg 26 mm. V per minuut! welke regenval dus uitsluitend mogelijk is wanneer uit de hele omgeving vochtige lucht wordt aan gevoerd. Hoe vreemd het voor onze oren ook moge klinken, het ontstaan van een stevige re genbui eist speciale atmosferische omstan digheden die in ons land blijkbaar in overvloedige mate voorhanden zijn). Regen is niet, zoals men vroeger meende, een simpele condensatie van waterdamp, want wolken die alléén waterdruppeltjes bevat ten, brengen het gewoonlijk niet verder dan een miezerig motregentje. Assman heeft op een bergtop eens gemeten hoe groot de druppeltjes in een regenwolk zijn. Hij berekende dat de zwevende water druppeltjes ter grootte van 0,007 tot 0,015 mm. eerst aanzienlijk zouden moeten aan groeien om een behoorlijke valsnelheid te krijgen. Want druppeltjes van 0,22 mm. vallen slechts met een snelheid van 1 cm. per seconde. Dat is dus een vertraagde film, vergeleken bij vjat we gewend zijn. Van een eenvoudige condensatie van wa terdamp moeten we het dus niet hebben. Maar ook wanneer de zojuist beschreven (Nadruk verboden) wolk tot een volledige „wolkbreuk" zou overgaan, moeten we daarvan althans wat de hoeveelheden water betreft niet te hoge verwachtingen koesteren, want zelfs de dichtste en dikste wolk zou het niet veel verder brengen dan 20 mm. neer slag. Bij de stevige, gestadige en veelvuldige regenbuien die bij ons naar beneden komen en waarbij dïis meer water neervalt dan in de dampkring op een gegeven moment aan wezig kan zijn, stelt men zich dan ook v voor, dat in de onderste luchtlagen lucht wordt aan gevoerd die met grote snelheid opstijgt. De lucht koelt hier door sterk af, waardoor zich kleine waterdruppeltjes vor men die echter te klein zijn om als volwaardige dr.up- pels neer te vallen; de naar boven gerichte luchtstroom is voor deze lichte druppeltjes te sterk. Er wordt dus als het ware één grote watermassa om hoog gevoerd, tot een niveau waar zich ijskristallen vormen, welke voortdurend aangroeien. Deze kristallen worden gedu rende de groei zwaarder, iveten de naar boven gerichte luchtstroom tenslotte te overioinnen en gaan vallen. Wanneer het niveau van 0 graden weer wordt over schreden, gaat de neerslag smelten en komt dus als regen in de onderste lucht lagen terecht. Tijdens de val ontmoeten deze regendruppels ook de kleinere drup peltjes die omhoog werden gevoerd. Deze kleine druppeltjes worden door de grotere in de val meegesleept en het gevolg is: een stevige plensbui, waarvan elke grote drup pel een lek in je regenjas slaat. Maar de regen is toch begonnen met naar boven te vallen. En daar ging het om! Nu moeten wij eens beginnen met de priemgetallen. Daarover morgen. H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2