FiRMAMINT Tweede Kamer niet tevreden met enige concessies Kabinet heeft nog geen oordeel over advies Delta-commissie Geneesmiddelenvoorziening - materie, die veler belang raakt w Agenda voor Haarlem Voorlopig verslag: Zijn alléén de apothekers geraadpleegd Achterstallige betalingen Vijf moties ingediend Onderzoek naar „melk- monopolies" op komst Allerlei steun, geen ingrijpen De P.v.d. A. en Nieuw Guinea DONDERDAG 1 APRIL 1954 3 Wetsontwerp in discussie beetje keelpijn Neem direct Heb je 't al gehoord ,ZE ZIJN ER!'* si*: Haagse paleisplannen EERSTE KAMER Drie jaar wegens dodelijke steken met zakmesje Zennwrnst. Minister Zjjlstra: Eisenhower over Z-O.-Azië EERSTE KAMER Hulp van Engeland aan Jordanië Nasser wil reactie krachtig aanpakken In het Voorlopige Verslag van de com missie van voorbereiding met betrekking tot de wet op de Geneesmiddelenvoorzie ning, toont men zich algemeen van oordeel, dat een grondige herziening van de be staande wettelijke regeling op het gebied van de geneesmiddelenvoorziening, met name dus van de wet van 1 Juni 1865, noodzakelijk is. Terwijl enige leden van oordeel waren, dat een wettelijke regeling als de voorgestelde een deugdelijke ge vaarloze geneesmiddelenvoorziening zal bevorderen en dat daardoor euvelen, die op het' gebied van de genee'smiddelenpro- ductie en -distributie nu zeker bestaan, kunnen worden opgeheven, achtte men in het algemeen de motieven, op grond van welke de regering de totstandkoming van deze nieuwe wet bepleit, onvoldoende. Uit gaande van de gedachte, dat bij een wet telijke regeling van de geneesmiddelen voorziening het belang van de volksge zondheid centraal dient te worden gesteld, vroeg men zich af of de huidige situatie zodanig is, dat zij wezenlijke gevaren voor de volksgezondheid oplevert. Nu d'i't door verschillende groepen van belanghebben den wordt ontkend, zou men gaarne van de minister vernemen of hieromtrent con crete gegevens bekend zijn. Voor tal van leden zou hun houding tegenover de grond beginselen van dit wetsontwerp van het antwoord op deze vraag afhangen. Een zekere terughoudendheid voor het opnieuw regelen van de onderhavige ma terie is naar werd opgemerkt te meer gewenst, nu daarbij zoveel verschillende belangen zijn betrokken, dat het wel zeer moeilijk, zo niet onmogelijk is, een rege ling te treffen, die met deze alle in vol doende mate rekening houdt. Die belangen betreffende de pharmaceutisehe industrie, de pharmaceutisehe groothandel, de impor teurs van geneesmiddelen, de apothekers, de apotheekhoudende artsen, de apothe kersassistenten, de drogisten, de kruide niers, die eenvoudige geneesmiddelen ver kopen, de ziekenhuizen en de ziekenfond sen. Gaarne zou men vernemen, of bij de ambtelijke voorbereiding van dit wetsont werp in voldoende mate met al deze groe pen, alsmede met de Middenstandsraad, overleg is gepleegd. De inlichtingen, die hieromtrent verkregen werden, maken de indruk, dat dit overleg nogal eenzijdig is geweest. Het gevolg daarvan schijnt te zijn, dat alléén de apothekers er over te vreden zijn. De drogisten Vele leden vroegen zich af of bij de wijze, waarop in dit wetsontwerp het doel, namelijk het regelend optreden „voor zo ver de belangen van de volksgezondheid dit noodzakelijk maken" wordt nagestreefd, genoegzaam rekening is gehouden met het economisch facet, d:at bij een regeling van het zo omvangrijke „bedrijf" der genees middelenvoorziening noodwendig sterk op de voorgrond treedt. Zij meenden dat het wetsontwerp mede de signatuur van de minister van Economische Zaken behoeft, een standpunt, dat door verscheidene an dere leden werd onderschreven. Tal van leden zouden omtrent de vraag, of aan de („erkende") drogisten een status in deze wet moet worden toegekend hetgeen ook van de zijde der drogisten zelf is bepleit gaame de opvatting van de minister verne men, alvorens hun standpunt te dezen aanzien definitief te bepalen. Voorals nog kwam hun het verlenen van zulk een rechtspositie in de onderhavige wet niet onredelijk voor, gezien de historische ontwikkeling, d'ie er toe heeft geleid, dat de drogisten een be langrijk aandeel in de geneesmidde lenvoorziening hebben verkregen. ADVERTENTIE a I)e jiéelontsmettende tabletten DONDERDAG 1 APRIL Zuiderkapel. Zuiderstraat: J. A. Bruijn, 8 uur. Concertgebouw: Johannes Passion, 8 uur. Jeugdhuis Donkcrelaan, Bloemendaal: Propaganda-avond commissie samenwerking voor bijz. noden, 8 uur. Vleeshal: Modeshow van C. A„ 8 en 9.30 uur. Luxor: „Zij die van de zonde leven", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Vrouwen om Puccini", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „De Zoon van niemand", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. Palace: „Huwelijks bureau", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Sluiers van Bagdad", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De kuise bruidegom", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Silver City", 18 jaar. 8 uur. Minerva: „God heeft de mensen nodig", 18 jaar, 8.15 uur. VRIJDAG 2 ArRIL Vleeshal: Modeshow van C. A„ 11. 2.30. 8 en 9.30 uur. Zuiderkapel, Zuiderstraat: Zen dingssamenkomst uitgaande van het Al liance Zendingscentrum „Parousia", 8 uur. Minerva: „The way to the stars", alle leeft., 8.15 uur. Roxy: „De zwarte monnik", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Zij die van de zonde leven", 18 jaar, 2, 7 en 9,15 uur. Rem brandt: „Shane", 14 jaar. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Achter gesloten gordijnen", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Een kind was getuige", 14 jaar. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Kinderen der liefde". 18 jaar. 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Kinderen der liefde", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Van verschillende zijden zou men echter tegen een regeling van de „status" der dro gisten in deze wet bedenkingen hebben. De hierbedoelde leden waren van mening, dat deze materie beter op haar plaats zou zijn in een regeling krachtens de Vestigingswet Kleinbedrijf 1937 (of straks d'e Vestigings wet Bedrijven). Zeer vele leden wezen er op, dat tegen woordig verschillende ziekenhuizen recht streeks verpakte geneesmiddelen van de groothandel betrekken zonder tussen komst van de apotheker. Dit betekent ge woonlijk een aanzienlijke kostenbesparing. Nu wordt in het wetsontwerp getracht het uitschakelen van de apotheker te beper ken door de bepaling, diait nader aan te wijzen geneesmiddelen (inclusief de ver pakte), door ziekenhuizen uit een apotheek betrokken moeten worden, mits een zoda nige apotheek is gelegen binnen een dooi de minister bepaalde afstand' van het zie kenhuis. Deze leden konden niet inzien, welk belang van de volksgezondheid er mee gediend kan zijn, dat de ziekenhuizen op die wijze een extra-winst moeten beta len aan de apotheker. ADVERTENTIE BaSSS"' Burgemeester Schokking heeft vanmor gen bij de behandeling van de gemeente begroting in de Haagse gemeenteraad als de mening van het college kenbaar ge maakt, dat plannen voor de bouw van een koninklijk paleis nu reeds voorbereid moe ten worden. „De zetel der regering dient ook een waardige woning voor het staatshoofd te bezitten. Als de woningnood gelenigd is en de bouwactiviteit afneemt, moeten de paleisplannen uitvoerbaar zijn", aldus de burgemeester. Aan de Rijksuniversiteit te Leiden slaagde voor het candidaatsexamen wis- en natuurkunde mej. J. E. G. Creutzberg te Heemstede. In Bodegraven vieren op 4April de heer en mevrouw Van Dorp hun zeventigjarig huwelijksfeest. De heer Van Dorp is 93 jaar en mevrouw 90. Burgemeester mr. J. J. Croles is hen Woensdagmorgen gaan feliciteren. Hij overhandigt het echtpaar hier een brief met gelukwensen van Koningin Juliana. Drie fracties uit de Tweede Kamer, de A.R., de V.V.D. en de K.N.P., hebben gistermiddag vijf moties ingediend en daarmede uiting gegeven aan hun ont stemming over het antwoord van de ministers Luns en Van de Kieft op de discussie over de nota inzake achter stallige betalingen. In dit antwoord deden de ministers weliswaar enige concessies, maar de punten, waarop zij van enige tegemoetkomendheid blijk gaven, waren van betrekkelijk onder geschikt belang. Op de verlangens, die, zo zij ingewilligd werden, geld zouden kosten, lieten de bewindslieden het „neen" horen. Op deze punten vroegen de indieners van de moties een uit spraak van de Kamer. Tenzij van regeringszijde alsnog een meer tege moetkomende houding wordt aange nomen, schijnen de neuzen al wel ge teld, aangezien van K.V.P.- en P. v. d. A.-zijde geen al te grote bedenkingen tegen het standpunt, zoals het nu door de ministers werd verdedigd, werden ingebracht. Minister Van de Kieft heeft wel duidelijk gemaakt, dat hij niet van plan is, dieper in de buidel te tasten. Het kabinet heeft sinds zijn optreden het probleem van de Indische oorlogsslacht offers niet losgelaten, zo zei minister Luns, die meende dat de regering, die ook een aantal maatregelen overweegt met rede lijke mogelijkheid voor economisch en sociaal herstel, ten aanzien van wat zij de oorlogsslachtoffers toedenkt, een redelijk standpunt inneemt. Jegens Indonesië hebben de slachtoffers inderdaad een recht op de in de ordonnan ties neergelegde uitkerings-bepalingen en wanneer hier de regering deze wil naleven, staat dit wat de formulering betreft eigen lijk gelijk met een wet. De regering heeft als orgaan van de staat te kennen gegeven de uitvoering der rehabilitatie-ordonnan ties als een zedelijke verplichting te zien en de nakoming daarvan heeft natuurlijk gevolgen voor de schatkist. Met nadruk verklaarde de minister, dat de uitvoering der Indische ordonnanties niet een zaak is van maatschappelijk hulpbetoon of lief dadigheid. Maar de rechtsaansprakelijkheid rustte op de rechtspersoon Nederlands- Indië, niet op het Koninkrijk. Dit treedt nu in deze vrijwillig voor de desbetreffende groep op. Overigens betreft het een kwestie, waarover een rechtsproces gaande is, zodat de minister het beter vond hieromtrent verder te zwijgen. De rege ring voelt de plicht om onze uit Indonesië gerepatrieerde landgenoten te geven wat zij zijn tekort gekomen. Commissie van bijstand minder ambtelijk De minister verklaarde, dat de regering bereid is andere dan in de vorm van dele gatie-schulden aangegane schulden doch met soortgelijk karakter te vergoeden, zulks echter op voorwaarde, dat het be staan daarvan op voor de mibisters van Buitenlandse Zaken en van Financiën aan toonbare wijze zou worden waar gemaakt. Een andere toezegging was het laten vervallen van de weistandsgrens voor de zelfstandigen. Overigens moest de minister echter telkens weer verklaren, de verschil lende tot uiting gebrachte verlangens niet te kunnen inwilligen. Ten aanzien van de commissie van bij stand, waarvan de Kamer de opzet te amb telijk achtte, deed de regering wederom een concessie. Na beraad tussen de beide bewindslieden bleken zij bereid te zijn er van te maken een commissie van zeven leden, waarvan drie onafnankelijke niet- embtelijke figuren, onder wie de voorzit ter, twee vertegenwoordigers van de be langhebbenden en slechts twee ambtelijke figuren. Na het Betoog van zijn ambtgenoot Luns ging minister Van de Kieft allereerst even op 's heren Stufkens opmerking in, dat de regering haar aanvankelijk in de nota gevolgde straffe lijn van een beroep op de financiële mogelijkheid later had losge laten. Dit was juist gebeurd om zoveel als kar. met de wensen van de Kamer rekening te houden, zei de minister. Maar een minis ter van Financiën, die veilig tussen de klippen van het verwijt van een te grote starheid en die van de grief van de oor spronkelijke lijn te zijn afgeweken weet heen te schipperen, moet nog geboren wor den. Nu had de regering, toen zij tot be steding van 196 miliioen bereid was ge weest, van haar concessies niet veel ge noegens beleefd. Namens het kabinet ver klaarde de minister dat er van een wezen lijke uitbreiding van de thans ter beschik king te stellen bedragen geen sprake kan zijn. Ook het denkbeeld om het totaal der wederinrichtingskosten over alle landge noten, namelijk mede over de mensen in Indonesië en elders ter wereld „uit te sme ren" moest van de hand worden gewezen. Behalve in zeer schrijnende gevallen kan voor ambtenaren geen rekening met de monetaire veranderingen worden gehou den, dat zou onhoffelijk zijn tegenover de overigen. Minister Van de Kieft vroeg voorts reke ning te houden met de moeilijkheden waar voor het kabinet zich, speciaal door de watersnoodramp geplaatst zag, dus kort na de verschijning van het rapport van de Commissie achterstallige betalingen. Als het kabinet overeenkomstig de zienswijze van de heer Hazenbosch (A.R.) had ge handeld, zou het rapport in de archieven zijn opgeborgen en vervangen zijn door een volslagen nieuw ontwerp. Daarmee zouden een paar jaar gemoeid zijn. Het bedrag aan de uitgavenkant op dg begroting heeft de 7 milliard overschre den. Daarom is waakzaamheid tegen ver dere verhoging der uitgaven geboden. De regering is zo ver gegaan als financieel verantwoord is. Tijdens de replieken kwamen echter vijf moties ter tafel. De heer Hazenbosch (A.R.) wilde de vestigingsclausule als voorwaarde bij de wederinriehlingsuitke- ring schrappen. Prof. Lemaire (KNP) diende twee moties in. Eén ten behoeve van een suppletie van 2/3 op de slotuit- kering, wegens het monetaire effect, een tweede tot vermeerdering van de tweede slotuitkering met 2 maanden salaris nomi naal. De heer Ritmeester (VVD) dien de eveneens twee moties in, respectievelijk tot legalisatie van de regeringsvoorstellen bij algemene maatregel van bestuur, waar na binnen zes maanden een wetsontwerp aan de Staten-Generaal ter goedkeuring zal worden voorgelegd, en om aan de hier te. lande gevestigde gepensionneerde Indi sche Nederlanders naar behoefte een toe slag te verlenen van 750 per gezinshoofd en 250 per gezinslid tot een maximum van 2000. Minister Luns zal vandaag het stand punt der regering bekend maken. In de Eerste Kamer heeft de minister van Verkeer en Waterstaat gisteren ge antwoord op de in het debat over zijn begroting gemaakte opmerkingen. Over de verhouding Nederlandse Spoorwegen particulier vervoer, zei hij, dat hij het wegvervoer wil zien als een taak van het particulier initiatief. Dit beginsel heeft hij echter bij zijn beleid niet rigoureus toegepast; hij heeft rekening gehouden met het historisch gegroeide. Buslijnen als compensatie voor het op heffen van de spoorlijn via Wassenaar naar Scheveningen zullen niet mogelijk zijn. In antwoord op de critiek op de Betuwe lijn zegde hij toe de rechtstreekse verbin ding tussen Dordrecht en Arnhem nog eens onder de loupe te zullen nemen. Sprekende over de tarieven der N.S. zei hij in het algemeen een voorstander te zijn van een zo laag mogelijk tariefpeil. In ons land is dit lager dan in alle ons omringende landen. In de Rijnvaartkwestie hoopte hij nog op een minnelijke schikking met West- Drank maakte zachtaardige jongen levensgevaarlijk De 24-jarige schoenmaker Ph. K. uit Amsterdam, heeft zich voor de Amster damse rechtbank moeten verantwoorden voor enkele dodelijke messteken, die hij volgens de tenlastelegging na een avond, waarop hij talloze café's had bezocht, in de Kalverstraat te Amsterdam een wille keurige voorbijganger toediende. De man had een blanco strafregister en er was een uitstekende staat van dienst van hem na mens de Koninklijke Marine overgelegd. Zijn 23-jarige vriend, met wie hij de bewuste avond (Zaterdagavond 3 Januari) in de stad uit was geweest, vertelde, dat de verdachte na zijn aanval op de voor bijganger in de Kalverstraat „vreemd en wild" uit zijn ogen keek. De verdachte trachtte ruzie te zoeken met enkele voorbijgangers en slaagde daarin tenslotte bij de Heiligeweg met de 36-jarige Haarlemmer Johan Smit. Hij had daarbij een geopend zakmesje in de zijn hand en stak daarmee plotseling in wilde weg naar de Haarlemmer. Bij een van de steken raakte hij diens halsslagader. Toen spoorde zijn hevig geschrokken vriend hem aan het op een lopen te zet ten. Samen renden ze een steeg in naar het Rokin. Doch enkele andere nachte lijke voorbijgangers zetten een achtervol ging in, terwijl het slachtoffer hevig bloe dend in een portiek bleef staan. Hij zakte korte tijd later ineen en stierf wegens bloedverlies nog vóór hem hulp kon wor den geboden. Een andere getuige vertelde, hoe hij de verdachte op het Rokin had ingehaald, terwijl diens vriendje in de richting van het Binnengasthuis was verdwenen. De officier van justitie vertelde in zijn requisitoir dat volgens de psychiater een pathologische roes de oorzaak van ver- dachte's fatale optreden was geweest. Hij eiste wegens mishandeling de dood ten gevolge hebbende drie jaar met aftrek van het voorarrest plus voorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering met een proeftijd van drie jaar onder toezicht van het medisch consultatie bureau voor alcoholisme. Tot slot verzocht hij de recht bank aan deze straf als speciale voor waarde te verbinden, dat verdachte zich onthouden zal van elk drankgebruik. Zijn raadsman betoogde dat verdachte een algemeen geliefde, zachtaardige jonge man is. Hij achtte de getuigenverklaringen nauwelijks voldoende om te komen tot het wettig bewijs. „Kan de verdachte wel moreel schuldig geacht worden?" vroeg hij. ..Hij heeft gehandeld als iemand, die amok maakt". Gezien het feit, dat ver dachte geen alcoholist is, verzocht hij de rechtbank uiterste clementie. De uitspraak volgt op 14 April. Duitsland. Mocht dit niet gelukken, dan zal er niets anders overblijven een beroep te doen op een internationale rechterlijke instantie. De concentratie van de waterschappen heeft zijn volledige aandacht. De suggestie van de heer Roebroek maakt een onder werp van studie uit, met name over de vraag of het oppertoezicht van de Kroon zal moeten worden versterkt. Over het advies van de Delta-commissie heeft het kabinet nog geen oordeel. De problemen van het benodigde mate rieel voor de afsluiting der zeegaten zijn groot. De minister zou het toejuichen als te zijner tijd de Nederlandse ingenieurs zich ter beschikking zouden stellen van de rijkswaterstaat om gezamenlijk het grote werk der afsluiting aan te vatten. Het onderzoek in Groningen naar de af sluiting van de Waddenzee op te dragen aan een staatscommissie, kan in de toe komst misschien geschieden. Zoals de za ken thans echter staan is het onderzoek nog niet in een dergelijk stadium dat een staatscommissie gewettigd zou zijn. Indien eventueel wordt overgegaan tot afsluiting van de zeegaten zullen niette min toch nog de bestaande dijken moeten v/orden hersteld. Ditzelfde geldt ook voor de duinenrij. Afsluiting van de zee-armen bij de Waddeneilanden is nog verre toe komstmuziek. Na re- en dupliek werd de begroting goedgekeurd. ADVERTENTIE Zwaarmoedige gedachten, tobberijen en angstgevoel worden verdreven door MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig. Klachten met betrekking tot de melk- sanering, de daarbij optredende onvrijheid voor de verbruiker, de prijsafspraken van slijters, het waarschijnlijk misleiden van slijters om tot de sanering toe te treden, kortom het gehele complex der 200 aange vraagde of reeds geldende saneringsrege- len, hebben het vermoeden doen ontstaan, dat zo niet alle, dan toch een aanmerkelijk deel dezer regelingen in strijd met het alge mene belang is, zo schrijft minister Zijlstra in een nota aan de Eerste Kamer. Aan de Commissie Bedrijfsregelingen is op korte termijn in deze kwestie advies ge vraagd. Daarna pas zal het mogelijk zijn de vraag te beantwoorden of, en zo ja, op wel ke wijze sanering van de melkbezorging in het algemene belang aanvaardbaar is. In gevallen, waarin op grond van dringen de redenen een onmiddellijke regeling moet worden getroffen, zal het noodzakelijk zijn de „Wet Schorsing Bedrijfsregelingen" toe te passen. Beslissingen hierover zijn nog niet genomen. WASHINGTON Reuter/AFP). Aan president Eisenhower is Woensdag op zijn persconferentie gevraagd commentaar te leveren op Foster Dulles' uitlating dat de Westerse mogendheden zo nodig tot een „gezamenlijke actie zouden moeten over gaan, indien dit nodig zou blijken om een communistische beheersing van Zuid-Oost- Azië te voorkomen. De vraag werd gesteld of een dergelijke „gezamenlijke Westerse actie" ook het gebruik van Amerikaanse troepen zou kunnen omvatten. De president antwoordde in algemene termen gekant te zijn tegen het .gebruik van Amerikaanse strijdkrachten om het hoofd te bieden aan situaties als die in Indochina. „Ik kan mij geen groter nadeel voor de Verenigde Staten voorstellen dan een ver plichting om grond- of andere strijdkrach ten over de gehele wereld in groten getale beschikbaar te moeten houden om het hoofd te bieden aan' elke noodtoestand, die zich zou kunnen voordoen. Het is de politiek der V.S. te pogen hun bondgenoten sterk gneoeg te maken om aan plaatselijke situaties, die ingrijpen vergen, het hoofd te kunnen bieden. Hier toe verlenen zij politieke, financiële en morele steun en, wanneer er grote Ame rikaanse belangen op het spel staan, mili taire hulp", aldus Eisenhower, die hier aan toevoegde dat Foster Dulles bedoeld had te zeggen dat de geallieerden het vast beraden eens moesten zijn aan elke aanval het hoofd te bieden. In geval van oorlog In de Eerste Kamer heeft de heer D e I) r e u (P. v. d. A.) bij de behandeling van de begroting van Overzeese Rijksdelen verklaard, dat nooit door de Partij van de Arbeid met zoveel woorden beweerd is, dat de souvereiniteit over Nieuw Guinea aan Indonesië zou moeten worden overge dragen. Hij persoonlijk zou daar tegen zijn. „Zolang de zaken internationaal liggen zoals thans het geval is, berust de verant woordelijkheid over dit gebied allereerst bij Nederland," aldus de heer De Dreu. Prof. Gerretson (C.H.) was bezorgd over de vraag of ook in het Verenigd Ko ninkrijk met de West het erfelijke konings schap is gewaarborgd. Voorts vroeg hij de minister de juiste datum te noemen waarop de Kroon is opgedragen aan Koningin Juliana. Hij verweerde zich uitvoering tegen wat hij noemde een „aanval van prof. Mole naar," die gezegd zou hebben dat de heer Gerretson zich vaak weken later in de pers verdedigt tegen dingen die in 't parlement zijn gezegd. Prof. Molenaar (WD) verheugde zich over het standpunt dat de regering heeft aangenomen over de status van Nieuw Guinea en speciaal over de houding van de P. v. d. A. in deze. De heer Goed hart heeft destijds de veranderde houding van zijn fractie verklaard door de toe nemende desintegratie in Indonesië. Hij vroeg zich echter af wat de houding van de P. v. d. A. zal worden als deze desinte gratie ophoudt. In zijn antwoord zei minister Kern- k a mp onder meer aan het adres van prof. Gerretson, dat in feite nooit de kroon aan H.M. is opgedragen en dat hij er nog eens op zal aandringen in het statuut de zaak van de erfelijke monarchie duidelijk te stellen. De begroting werd hierna aange nomen met de stemmen der C.P.N. tegen. Een nieuw opnemingsvaartuig van de Britse Marine, de „Vidal", dat in de haven van Londen is gestationneerd, heeft een helicopter aan boord. Het is een Hiller H.S.2, die hier uit zijn stalling op het dek wordt geduwd om gereed gemaakt te worden, voor een hydrografische verkenningsvlucht. LONDEN. (U.P.). De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden, heeft Woensdag in het Lagerhuis verklaard dat Engeland onmiddellijk Jordanië te hulp moet kernen in geval dat land in een oorlog zou worden betrokken. Minister Eden voegde hieraan toe: „De verplichtingen van ons land op basis van het Engels-Jordaans verdrag van 1948 noodzaken de regering op het huidige ogen blik nog niet om maatregelen te nemen". De minister diende deze geschreven verklaring in in antwoord op een vraag van een conservatief parlementslid die in lichtingen had gevraagd over de hernieu v- de spanning tussen Israel en zijn Arabi sche buurlanden. Uit Jerusalem werd bericht dat zowel Israel als Jordanië troepen samentrekken langs de grenzen. Jordanië en Israel hebben klachten in gediend bij het secretariaat-generaal der V. N. over de jongste grensincidenten. Jordanië heeft verzocht dat zijn klacht ook ter kennis van de Veiligheidsraad zal worden gebracht. Geen van beide landen heeft om een bijeenkomst van de. raad, ter bespreking van de incidenten, verzocht. De gemengde Egyptisch-Israelische wa penstilstandscommissie heeft Egypte in een Woensdag gehouden zitting schuldig be vonden aan een ernstige schending van de Palestijnse bestandsovereenkomst, waarbij een Israëlische militair werd gewond en een andere gevangen is genomen. De commissie heeft Egypte opgedragen de gevangen genomen Israëlische militair uiterlijk Woensdag ter beschikking van de Israëlische autoriteiten te stellen. Ook moet Egypte maatregelen treffen om nieuwe schendingen van zijn kant te voorkomen. PARIJS (AFP). „De Egyptische revo lutie zal nu de reactie aanpakken, die of schoon in de minderheid, millioenen Egyp- tenaren aam zich onderwerpt", aldus heeft de Egyptische vice-premier kolonel Nasser Woensdag in een toespraak tot duizenden spoorwegmannen te Cairo verklaard. „Wij zijn van plan een einde te maken aan de economische en politieke ongelijkheid en diegenen tot rede te brengen, die het volk economisch cn politiek onderdrukken. Wij zullen ook een eind maken aan de Britse bezetting, de bron van al onze kwa len. Generaal Naguib en al mijn vrienden van de Rev olu tionm a ire Raad zijn van me ning, dat de revolutie alleen nog maar een begin gemaakt heeft. Wij zijn er ons van bewust, dat een miliioen mensen leeft ten koste van de 20 miliioen Egyptische arbei ders. Het wordt hoog tijd, dat de boeren en arbeiders hun rechten terugkrijgen. Wij zullen al het mogelijke doen om Egypte snel van een landbouwstaat in een indu striestaat te laten veranderen." Twintig leraren hebben zich op de uni versiteit van Cairo gevoegd bij een groep studenten d'ie een „sitdown"-staking zijn begonnen als protest tegen het besluit van de Revolutionnaire Raad om in Egypte het burgerbestuur niet te herstellen. In een door drie dokters ondertekende mededeling, die Woensdagavond te Cairo is uitgegeven, wordt medegedeeld, dat pre sident Naguib nog het bed moet houden. Hij zal grondig medisch worden onder zocht, voor hem zal worden toegestaan zijn werkzaamheden te hervatten. Voorts wordt verklaard dat de gezond heidstoestand van de president over het algemeen „gunstig en bevredigend" is.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5