H-bom kan New Yorkse binnenstad vernietigen Ruiten Zes Fa. B. EN GELEN BERG Optimisme over berging van goud der Renate Leonhardt .Clowetje Rick Eisenhower liet een expert spreken Recital van cellist Henri Honegger MEER DAN 1000 BROEKEN! Inschrijving voor kleine aandelen? DONDERDAG 1 APRIL 1954 OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN In huize Hesmerg Smyslov boekte zijn eerste overwinning Engelsen nu op 194 Vöor 5 tegen West Indië Sunderland versloeg West Bromwich Albion FEUILLETON Velox en HBG deelden de punten Tennis Nederlandse Davis- cupploeg tegen Brazilië Daviscupploeg oefent m Haarlem Van Swol spreekt voor tennissende jeugd Sport in 't kort Kinderbijslag kleine zelfstandigen Voor de kinderen Huisbrand-prijzen moeten op K.S.G.-niveau komen Zaterdag opening van nieuwe tennisbanen WASHINGTON (United Press). Vice- admiraal Lewis Strauss, voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atoom-cner- gie, verklaarde Woensdag op de persconfe rentie van president Eisenhower dat de Verenigde Staten een waterstofbom kun nen maken die genoeg kracht heeft om de gehele binnenstad (Metropolitan Area) van New York City te vernietigen. I)c „Metro politan Area" van New York City is onge veer 60 kilometer lang, van Noord naar Zuid, en 28 kilometer breed, van Oost naar West, met een oppervlakte van 360 vier kante mijl. Strauss verscheen op de persconferentie van president Eisenhower om verslag uit te brengen over de jongste proefnemingen in de Stille Oceaan. Straus gebruikte de uitdrukking „waterstofbom" in plaats van de omschrijving „warmtekernwapens". Strauss zeide dat het belangrijkste resul taat van de proefnemingen was, dat is ge bleken, dat de Verenigde Staten zulk een vooruitgang hebben gemaakt in de ontwik keling van waterstofbommen dat zij spoe dig „vrijer zullen zijn om pogingen in de richting van een vreedzaam gebruik van atoom-energie uit te breiden". Strauss zeide dat de proefneming op 1 Maart op de proefterreinen in de Pacific onder controle was gebleven, ondanks be richten dat deze proefneming „uit de hand" was gelopen. Hij beschreef het als een enorme ontploffing van een bom behoren de tot de familie van Megaton-bommen. Een Megaton-bom heeft een kracht gelijk aan een millioen ton T.N.T. Het Congreslid James van Zandt heeft reeds enige tijd ge leden verklaard dat de proefneming op 1 Maart de ontploffing betrof van een bom van tussen de 12 en 14 Megaton. Strauss zeide dat de kracht van de ont ploffing ongeveer dubbel zo groot was ge weest als van te voren was geschat. Deze vergissing, zo zeide hij, was niet zo groot, in overweging nemende dat het een geheel ADVERTENTIE Doelstraat' 39 - Hiiarleni - Tc-I. 1323? RUBBOL ÜACHTLAKKEN De Zwitserse cellist Henri Honegger, leerling van Klengel, Casals en Fduermann, is op concerttournée in ons land. In Den Haag en in Amsterdam speelde hij alleen suites van Bach. Met de interpretatie van deze werken zes, verdeeld over twee recitals schijnt Honegger ih Amerika tijdens de grote Bachherdenking van 1950 naam gemaakt te hebben. Woensdagavond concerteerde hij te Heemstede, in huize Hesmerg-Bouter, ditkeer echter met een gemengd programma: Bach, Beethoven, Schubert en De Falla. Hij begon met de geduchte zesde solo suite, die Bach schreef voor de vijfsnarige violoncello piccolo. Wij kregen van Honeg- gers interpretatie de indruk van een le vendig temperament, technisch uitstekend toegerust en door zijn bezieling gedreven om alle strakheid in tempo-opvatting liefst maar prijs te geven voor een losse en vi brerende zwier. De expressiviteit in de rustige Allemande en in de melodieuze Sarabande kreeg zowaar een romantisch karakter. In Beethov^ns Variaties over „Bei Manner welche Liebe fühlen" kreeg die losse speelwijze meer zin en betekenis, maar zij maakte het de pianiste Ans Bou- ter lang niet gemakkelijk. Te midden van deze vlotte vertolking betekende de zesde variatie, Adagio, een prachtig lyrisch rust punt. Met de Arpeggione-sonate van Schubert bereikte Honegger een aanzienlijke hoogte in zijn vertolkingskunst. In dit stuk kon de speler zijn temperament volop uitleven en in een technisch brillante verklanking de edele sonoriteit van zijn instrument een treffende gevoelsinhoud geven. Tenslotte kwam hij ons verrassen met zes van de „Siete Canciones Espanolas" van Manuel de Falla, in een adaptatie voor cello van Maréchal, naar de bewerking van Paul Kochanski, welke bloed- en gloedrijke muziek op ons afgestormd kwam als een natuurfenomeen, in al haar drift, haar onverzettelijkheid en haar broeiende hartstocht. Eerlijk, deze felle en toch be heerste vertolking heeft ons sterker over tuigd van Honeggers meesterschap op de cello dan zijn Bach-interpretatie. En Ans Bouter deed met haar begeleiding niet on der bij dit brillante musiceren, zodat het een geheel werd dat aanstekelijk werkte. JOS. DE KLERK. nieuw wapen was. Hij ontkende dat de ontploffing een gehele atol of een groot eiland had vernietigd. Wat vernietigd was, zo zeide hij, was een grote zandplaat die speciaal voor de proefneming was gemaakt. Hij zeide dat de 23 Japanse vissers aan boord van het vaartuig „Gelukkige Draak" zich bepaald binnen het gebied hadden be vonden dat als gevaarlijk gebied was aan gegeven. Hij zeide dat zee- en lucht patrouilles en radar-groepen het vaartuig niet hadden opgemerkt. Strauss zeide dat de toestand van deze vissers niet helemaal duidelijk was, omdat Amerikaanse doktoren niet in staat zijn ge steld om „een diepgaand klinisch onder zoek" in te stellen.. Hij wees erop dat de 28 Amerikanen, die op de kleine eilanden in het gebied waar radio-actieve stof is ge vallen in weerstations werkzaam zijn, niet „besmet" zijn geworden. Hij zeide tevens dat het bloedonderzoek bij de Japanse vis sers dezelfde resultaten had opgeleverd als dat bij het personeel van de weerstations. Hij zeide ook dat de berichten over een besmetting van tonijn en andere vissen over een uitgestrekt gebied niet in over eenstemming waren met de feiten. De eni ge besmette vis was gevonden in het ruim van de „Gelukkige Draak". Amerikaanse inspecteurs hadden geen andere radio actieve verschijnselen waargenomen in an dere visladingen. Hij ontkende verder dat er enig gevaar was van een regen van radio-actieve as in de Verenigde Staten. Bij het begin van de persconferentie zei de Eisenhower dat er enige belangstelling scheen te bestaan in de huidige serie proef nemingen met kernwapenen in de Pacific en hij zeide dat hij een van de meest voor aanstaande regeringsdeskundigen op dit gebied had meegebracht om de toestand uiteen te zetten. Om de wereldtitel Smyslov heeft gisteren zijn eerste over winning geboekt in de tweekamp om het wereldkampioenschap schaken. Botwinnik behoudt de leiding met 4L tegen 2'.: punt. Smyslov speelde deze laatste partij, die eer gisteren na 40 zetten werd afgebroken, met wit. De voortzetting was als volgt: Wit: Smyslov. Zwart: Botwinnik. 41. h4—h5 Ta8a7; 42. Td3—e3 Allereerst worden met tempowinst de witte stukken beter opgesteld. 42. - - - Kc5d6: 43. Lf6—e5 (schaak) Kd6d5; 44. Le5—b2 Kd5—d6 Zwart kan slechts afwachten. 45. Te3d3 (schaak) Kd6c5; 46. Td3d2 Ta7h7; 47. Td2—h2 Kc5—d6; 48. a3—a4 Nauwkeurig berekend: zwart kan deze pion met Pc5 wel gaan veroveren maar dan dringt de witte koning binnen via f4. 48. - - - Kd6e7; 49. g3—g4 f5—f4; 50. Th2d2 De toren gaat via d5 pion a5 veroveren en daarmee is het pleit beslist. Smyslov heeft zijn reputatie van eindspelkunstenaar in deze partij alle eer aan gedaan. Zwart geeft op. Slotstand: Wit: Kf3, Td2. Lb2. a4. g4. h5. Zwart: Ke7, Th7, Pe6, a5, b4. f4. De vijfde testmatch Op de tweede dag van de vijfde testmatch tegen West-Indië voerden de Engelsen hun score op tot 194 runs voor het verlies van 5 wickets, in antwoord op het West-Indische eerste innings totaal van 139 runs. De kansen voor een hoog Ehgels totaal en daardoor de mogelijkheid voor een innings zege zijn door deze matige prestatie van de Engelsen wel aanzienlijk verkleind. Na een goed begin 152 voor 3 vei'- loren de Engelsen drie batsmen voor een schamele 27 runs. Daarna moest de West- Indische bowler King, die 2 wickets had veroverd ten koste van 45 runs, zich terug trekken wegens een blessure. De scores waren als volgt: Hutton not out 93 Bailey c. McWatt b. Sobers 23 May c. substitute b. Ramadhin 35 Compton hit wicket b. King 31 Watson c. McWatt b. King 4 Graveney lbw. b. Atkinson 11 Evans not out 0 extra's 2 Totaal 194 voor 5 De Engelse league In de eerste divisie van de Engelse league heeft Sunderland voor een grote verrassing gezorgd door de lijstaanvoerder en beker finalist West Bromwich Albion met twee- een te overwinnen. Ook Preston North End. dat zich Zaterdag voor de beker-eindstrijd plaatste, moest een nederlaag incasseren. Blackpool wees Preston met viertwee terug. door Mevr. I. C. M. BijleveldGelinck 33) Zij wendde haar hoofd weer om en ant woordde niet. Toen hij de kamer uit was knielde ze neer voor het vuur. En zo zat ze nog toen Hein weer binnen kwam. Suzanne, luister eens! Kom je naast me zitten? Ze schoof in haar oude hoekje en Hein kwam nu naast haar op de bank zitten. Ze zwegen even en hij streek nu weer her haaldelijk met zijn hand door zijn haar met ongewoon verlegen en schuwe uitdrukking in zijn anders zo vrolijke bruine ogen. Dan begon hij: Ik moet je het derde afschuwelijke ding nog biechten. O ja, dat is waar! Ik luister Hein. Zie je Suzanne, ik dachtje her innert je natuurlijk nog wel vannacht. Toen we samen op de aanrecht zaten. Weet je nog wel? Ze legde haar hand op de zijne. Ja, dat weet ik nog heel goed! En toen zei jetoen hadden we het over professoren. Ik weet eigenlijk niet meer, hoe we zo kwamen te praten over professoren. Maar we hadden het over pro fessoren. En ik zei, dat er toch ook wel aardige professoren bestonden! Wat bedoel je da-armee, Hein? Ik bedoel, dat je toen zei, dat je nooit met een professor zou willen trouwen. Dat zei je toch, hè? Ja zeker, dat zei ik. En méén je dat ook? Ja, dat meen ik. Stellig! Ben je dus vast van plan, om niet met een professor te trouwen? Maar Hein! Wat een nonsens. Wat heeft dat nu met ons te maken! Ja, dat is het nu juist Suzanne. Dat dacht ik vannacht ook. Maar nu heb ik zo juist in Amersfoort een krant gekocht en daar stond de jobstijding in! Wat voor jobstijding? Dat moet je zelf maar lezen. Ik heb de krant hier, tussen mijn papieren. Hij rommelde in zijn zakken, waar eerst de brief van professor Van Raesfeldt uit kwam en dan het regu van professor Ster- ringa, al mijn bewijzen, zie je, en tenslotte de krant, opengevouwen op het derde blad. Je moet kijken naar de rubriek We tenschap. Ze zag het meteen. Een kleine, goed ge lijkende foto van Hein Stuart: zijn vrolijke gezicht, zijn heldere bruine ogen, zijn hoed De volleybalcompetitie Gisteravond werd in het Krelagehuis in Haarlem de volleybalcompetitie voortgezet. De grote rivaliteit tussen HBC en Velox bracht ook gisteravond weer veel spanning in de strijd. Nadat Velox aanvankelijk ster ker was. onttrok HBC zich na de eerste game aan de druk van de blauw-witten en bracht door sterk serveren de balans weer in even wicht: 15—10, 15—17. Ook hierna kwam Velox weer op winst te staan. De derde game werd met 159 ge wonnen en in de laatste set werd een 11—8 voorsprong bereikt, maar andermaal bewees HBC de waarde van een goede service en de achterstand werd door de zwart-witten om gezet in een game overwinning van 1115, eindstand 22. Het dames-team van VCR liet tegen HVS goed spel zien en won met 40. De techniek van dc Hoogovensdames was goed verzorgd en HVS werd volkomen overspeeld. De tus senstanden waren 156, 15—6, 153 en 15—13. Bij dc herenwedsrtijden lagen de krachst- verschillen te ver uit een, zodat van span ning noch van goed spel te genieten viel. De Haarlemse politie won van de Bloemen- daalse collega's met 1715, 158 en 1510. De leider HVS klopte hekkensluiter Brand weer met 153, 156, 156 en 158. De standen in de eerste klasse zijn thans: Dames: Heren: Die Raeckse 13 26 HVS 14 26 Rapiditas 14 20 Die Raeckse 13 23 Velox 12 15 Velox 14 16 HBC 12 14 CIOS 13 15 VCK 13 12 PSVH 13 13 PSVH 14 12 HVS 2 14 13 HVS 12 10 VCR 14 11 OSS 14 5 PSCB 13 3 OVRA 12 2 Brandweer 14 2 De uitslagen waren: Dames. Ie klasse: HVS—VCK 0—4; HBC —Velox 2—2. 3e klasse: OGMHBS 2—2: HVS 2—SSO 04; AVCSpaarnestad 40; GiosStam pers 13; LoenidasGios 2 40: Velox 3 OVRA 2 3—1; De Blinkert 2—OG 2 2—2. Heren. Ie klasse: PSCB—PSVH 0—3; BrandweerHVS 04. 2c klasse: PSVH 2—Ramplaan 3—1; VKC Boru 40. 3e klasse: PWNSantpoort 2 22; Velox 2Die Raeckse 4 31; LeonidasDe Blin kert 2 40; SpaarnestadAVC 04; HVS 4 Gios 2 3—1. Het bestuur van de Braziliaanse Tennis- bond heeft de KNLTB doen weten dat het de uitnodiging om met de Brazilaanse Da viscupploeg op Vrijdag 23. Zaterdag 24 en Zondag 25 April op de Mets-banen in Sche- veningen een oefenwedstrijd tegen het Nederlandse Daviscupteam te spelen, heeft aangenomen. Uit welke spelers de Brazi liaanse ploeg zal bestaan is nog niet bekend. Alvorens de keuzecommissie van de K. N. L. T. B. over gaat tot de samenstelling van de Daviscupploeg, die tegen Spanje zal uitkomen, worden enkele oefendagen vast gesteld voor de spelers die in aanmerking komen voor de vertegenwoordigende ploeg. Het district Haarlem van de K. N. L. T. B., is er nu in geslaagd een van deze oefendagen in Haarlem te krijgen. Op 10 April zullen des middags half drie op de banen van de Haarlemse Lawn Tennisclub aan de Span jaardslaan in Haarlem spelen Van Meege ren, Dehnert, Krijt en de kampioen der tennisleraren, De Mos. Voor de tennislief- hebbers in Haarlem een belangrijke gebeur tenis, want spel van deze hoogte is in Haar lem in jaren niet vertoond. Na het succes in 1953 hebben de commis sies Jeudzorg en Rechtspraak van het district Haarlem van de KNLTB besloten ook nu voor de aanvang van het tennissei- zoen een avond te houden voor de jeugd. Op deze avond, welke is vastgesteld op Don derdag 8 April a.s. om half acht in hotel De Leeuwerik, Kruisstraat in Haarlem, zul len spreken de heren A. C. van Swol, N. Gourovich en A. Bruining. Voorts zullen tennisfilms worden vertoond. UNNEMAN GAAT OVER NAAR BE ROEPSKLASSE. De Amsterdammer Moos Linneman, die Nederland al twee maal bij de Olympische Spelen (Londen en Helsinki) heeft vertegenwoordigd, zal voor het volgend seizoen overgaan van de amateur- naar de beroepsklasse. Linneman is thans 23 jaar. MILITAIR ELFTAL WON. De lichtwed- strijri. die het Nederlands militair elftal op het ZFC-terrein in Zaandam tegen het Noordhollands KNVB-elftal heeft gespeeld, is door de militairen met vierdrie ge wonnen. DAVIES TREKT ZICH TERUG. De Australiër John Da.vics. die met een tijd van 2 min. 34.4 sec. in Helsinki het Olympisch kampioenschap op de 200 meter schoolslag won. heeft zich uit de wedstrijdsport terug getrokken. Hij heeft intussen Asutralië ver laten en is naar Michigan vertrokken, waar hij zijn studie in de rechten gaat voort zetten. IIVGBGZC. De wedstrijd HVGB GZC, die gespeeld moet worden voor de halve eindstrijd van de heren bekercompe- titie van de KNZB, is door de sportcommis- sie vastgesteld op Zaterdag 10 April des avonds 8 uur in het Sportfondsenbad in Haarlem. De vaste commissie voor Sociale Zaken en Volksgezondheid uit de Tweede Kamer heeft geen bezwaar tegen verlenging van de werkingsduur van de Noodwet Kin derbijslag Kleine Zelfstandigen tot 1 Juli 1955. De commissie hoopt dat de regering zó tijdig een ontwerp voor een definitieve regeling bij de Kamer zal indienen dat een nieuwe wet vóór genoemde datum het staatsblad zal kunnen bereiken en een verdere verlenging van de noodwet der halve overbodig zal zijn. De Sociaal-Eco nomische Raad is voornemens, zijn advies over een kinderoijlage-verzekering voor zelfstandigen dezer dagen vast te stellen. De minister van Sociale Zaken en de staatssecretaris zullen na ontvangst van dit advies de voorbereiding van een wetsont werp met voortvarendheid ter hand nemen. ADVERTENTIE Waarom nog langer zoeken? Bij ons keus uit Gen. Cronjéstraat 4044 Tel. 15138 Haarlem-Noord Oom Tripje lachte. Wees maar niet bang, Liezeberthaik zal geen domme dingen van vroeger meer vertellen. Maar luister, jongens, ik weet nog wel iets anders; ik zal je vertellen, hoe tante Liezebertha en ik voor het eerst op Palmeiland terecht kwamen". „Hè ja!", riepen de jongens, en ze schoven gezellig nog wat dichterbij. „Nou", begon oom Tripje. Eens waren tante Liezebertha en ik aan boord van een stoomschip; we maakten een lange reis. En op een dag begon het te stormenver schrikkelijk, wat woei het! We konden bijna niet op de been blijven. En het schip ging tekeer, dat danste als 'n bal op de woeste, hoge golven! Tante Liezebertha en ik probeerden aan dek te komen, en we moesten ons stevig vast houden; en dat schip slingerde maar op die kokende zee. We werden toch wel wat ongerust, want zulk noodweer hadden we nog niet meegemaakt op die reis". „Houd je goed vast, Liezebertha!", zei ik. „Maar net had ik dat gezegd, of liever geroepen want je kon met die storm bijna je eigen woorden niet verstaan).... of daar spoelde opeens 'n geweldige golf over het dek. En wij.vrij werden gewoonweg van het schip weggeslingerd, alsof een reuzen- hand ons wegschoof!" „OeitumJ", riep Bunkie. „Wat gevaarlijk!" „Ja", ging oom Tripje voort. „Maar gelukkig sloeg er ook een tafel overboord, en> daar klommen we op!" Er bestaan reeds geruime tijd plannen tot de berging van het goud aan boord van het tijdens de eerste wereldoorlog bij Texel getorpedeerde en gezonken Duitse schip „Renate Leonhardt". De Nederlandse initiatiefnemers richtten in het vorig jaar, ten overstaan van notaris Vink te Rijswijk, een coöperatieve, ber gingsvereniging „Renate Leonhardt" U.A., op. Men wil de berging uitvoeren door ge bruikmaking van een grote werkput. Naar wij vernemen zijn de voorbereidin gen al ver gevorderd. Dezer dagen zal op nieuw een schip worden gezonden naar de plaats waar het gezonken schip ligt. Bij het doen van de laatste peilingen werd vastgesteld, dat het achterruim en een tus sendek nog aanwezig zijn. Het schip lag toen 3/2 meter onder de klei. De water stand boven het schip was 21 meter. Dezer dagen zal men opnieuw naar de plaats gaan, om peilingen te verrichten en na te gaan of er zich nog veranderingen hebben voorgedaan.Er zal weer een wichel roedeloper meegaan. Dit werd meegedeeld door de juridische adviseur van de ber gingsvereniging, mr. dr. P. Lucas in Den Haag. Wat het goud betreft beschikken de ini tiatiefnemers niet alleen over de verklarin gen van enige vroegere Duitse schepelin gen. Ook een ervaren wichelroedeloper heeft enkele malen boven en rondom het wrak gevaren en toen telkens op precies dezelfde plaats een sterke uitsla2 op goud met de roede verkregen. De uitslag van de wichelroede correspondeerde met de hoe veelheid goud, die er volgens de gesevens van de initiatiefnemers moet zijn. Er zou zich in het wrak 17.000 kilo goud ter waarde van 72 millioen gulden bevin den. Voorts wordt aangenomen, dat er nog een grote partij cacaoboter in het schip aanwezig is. Verklaringen van de vroegere schepelingen houden in, dat het schip bijna geheel was volgeladen met cacaoboter, 1400 ton. Enige tijd nadat het schip was getor pedeerd. is er inderdaad cacaoboter aan gespoeld. De heer Lucas deelde mee, dat er naar schatting nog wel de helft van de partij 700 ton aanwezig is, dde na raffinage nog ongeveer 3 millioen gulden zou opbrengen. Er zou dezer dagen al een bod Van 5 per kilo gedaan ziin. De pei lingen werden verricht door de bekende d'uiker P. van der Schans. De financiering Naar de heer Lucas' verder meedeelde, zullen de aan de berging verbonden kosten ongeveer 350.000 gulden bedragen. Finan ciers in Zwitserland hebben zich bereid verklaard de héle zaak de „concessie voor de berging te kopen. De initiatief nemers voelen hiervoor echter niets. In de eerste plaats niet, omdat bij succes de grote winst in dat geval naar het buitenland gaat. En in de tweede plaats, omdat het hun eer te na is de berging te laten uit voeren door buitenlandse financiers, in plaats van door eigen landgenoten. Er is op dit ogenblik evenwel nog niet voldoende kapitaal om de berging te doen uitvoeren. Daarom heeft het bestuur be sloten de gelegenheid te openen voor een aandeel in de onderneming in te schrijven. Men heeft daarbij gedacht aan aandelen in stukken van 25, 50 en 100 gulden, waarbij men betrekkelijk weinig riskeert. Daarover zal nog een prospectus verschijnen. In dit verband merkte de heer Lucas op, dat bij een volledig slagen van de berging, er, na aftrek van de verschillende kosten on der meer een flinke post voor door de ver eniging te betalen vennootschapsbelasting naar schatting 40 keer de nominale waarde van het aandeel kan worden uit betaald. Zou onverhoopt de berging van het goud mislukken, dan blijft nog de lading cacao boter over. Deze zou men desnoods door springstoffen kunnen losmaken en naar de kust laten drijven. Het goud zou dan prac- tisch zeker verloren gaan en vandaar, dat de initiatiefnemers, die ervaren duikers zijn, hiertoe slechts in het uiterste geval zouden willen besluiten. En als de berging geheel zou mislukken? De heer l^ucas zei, dat theoretisch de mo gelijkheid bestaat. Het is echter volgens hem bijna niet aan te nemen, dat het met de moderne hulpmiddelen in het uiterste geval niet zou lukken tenminste de lading cacaoboter los te krijgen. Dan zou men in elk geval voldoende hebben om de onder- nemingskosten en de inleggolden („aan delen") van de inschrijvers-deelnemers te dekken. Tenslotte werd nog meegedeeld, dat Lloyds in Londen zich bereid hebben verklaard de werkput en het vervoer daar van te verzekeren. DE'NIEUWE R'JKSWEG NR. 2 Tot 31 Maart 1935 nog binnenlandse egalisatie De Hoge Autoriteit van de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal heeft heden de Nederlandse regering gemachtigd tot en met 31 Maart 1955 een stelsel van egaiisa- tieregelingen te blijven toepassen voor het bepalen van prijzen van huisbrand in Nederland. Dit evenwel onder voorbehoud, dat cte Nederlandse regering zo spoedig mogelijk maatregelen zal treffen die een verdere aanpassing van de binnenlandse prijzen voor huisbrand aan het prijsniveau in de gemeenschap zullen waarborgen, aldus deelt het ministerie van Economische Za ken mede. Dit voorbehoud iaat toe, dat in ieder geval gedurende het lopende stook- seizoen, dat op 1 Mei eindigt, de egalisatie voor huisbrand nog volledig zal worden toegepast, op basis van de bestaande ver- bruikersprijzen. Daar de minister reeds eerder heeft be sloten de prijs en vracht-egalisatieregeling voor indu9triekolen met ingang van 1 April op te heffen, zal het Rijkskolenbureau met ingang van dezelfde datum worden geli quideerd. De resterende egalisatieregelin gen zullen worden voortgezet door de af deling kolen van het ministerie van Eco nomische Zaken. ADVERTENTIE ALLEEN ECHT MET HET 8AYERKRUIS Vandaag heeft de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, de nieuwe rijks weg 110. 2 tussen Amsterdam en Utrecht en-de nieuwe brug over de Amstel, welke toegang geeft tot de weg, geopend. Reeds in 1938 was tot de aanleg van deze weg besloten maar de oorlog heeft de uitvoe ring vertraagd. Dat de nieuwe verkeersweg een dringende noodzaak is blijkt duidelijk uit het feit dat de oude weg Amsterdam- Utrecht (zie kaart) 126 bochten, 27 kruis punten en 78 driesprongen telt. Ook loopt de weg door negen bebouwde kommen. De lengte van de nieuwe weg is 32 km., 10 km. korter dan de oude weg. Iedere meter van de nieuwe weg heeft 880 gulden gekost. De brug over de Amstel bij Am sterdam vergde een uitgaaf van viet millioen gulden. Na de opening van de nieuwe tennis banen van de tennisclub „Zandvoort" op het terrein van de Kennemer Golf- en Countryclub op Zaterdag 3 April zal een exhibition worden gespeeld door de dames Herreilers en Kruisinga en de heren Nol ten en Kramer, allen behorende tot het eerste team van de Amsterdamse hoofd klasser DDV. De competitie-indeling voor de tennis club „Zandvoort", volgens Lawntennis, ziet er als volgt uit: Derde klasse West. afd. 9: Zandvoort 1, Groen-Wit 5, Shell 3. D.H.B.S. 1. Vierde klasse West, afd. 17: Zandvoort 2, Donald Duck 4, Mozaiek 4, Vliegende Hollanders 3. Vierde klasse West, afd. 15: Lucky Strike 1, Zandvoort 3, HLTC 5, Eindenhout 2. achter op het hoofd Een klein artikeltje er naast. En het opschrift er boven: „Be noemd tot hoogleraar in dc organissche scheikunde aan de Rijksuniversiteit te Gro ningen. dr. H. J. Stuart. Ze liet de krant weer zakken zonder een woord te spreken. Hein boog zich wat voorover, om de uitdrukking van haar ge zicht te zien, maar ze hield haar hoofd wat afgewend en hij zag alleen maar êen stuk je wang en een lief oortje. Hij wachtte, of ze iets zeggen zou. Maar ze zei niets. Het was een pijnlijke stilte! Het is een slag! probeerde hij. Geen antwoord. Vind je het erg, Suzanne? Ik bedoel. Wil je nu toch nog met me trouwen? Ze schudde langzaam haar hoofd. Maar dat méén je toch niet? Ik kan er toch niets aan doen? Ik bedoel dat die afsohüwélij'ke benoeming nu net in de krant staat! Stilte. Ik was er al bang voor, gisteravond! ging hij diep-ongelukkig voort. Zie je, ik was al privaat-docent en dat is dikwijls het begin van een professoraat. En mijn voor ganger was een oude kerel, helemaal ver kalkt. Hij is drie maanden geleden gestor ven. Ze zei nog altijd niets. Ik kan er toch waarachtig niets aan doen, vervolgde hii nu zó heftjg, alsof Su zanne hem er van beschuldigde zijn voor ganger met eigen hand gewurgd te hebben, ik kan er toch waarachtig niets aan doen, dat die vent is doodgegaan! Hij kreeg in eens een beroerte! Heb je daar soms óók een bewijs van meegebracht? Een doktersattest of zo iets? Het was het eerste wat zij zei en om de één of andere reden vervulde die vraag hem weer met enige hoop. Hij sloeg een arm losjes om haar heen en zij trok zich niet terug. Toe Suzanne, pleitte hij nu, denk er nog eens heel goed over 11a. Ik begrijp na tuurlijk wel, dat je niet met een professor wil trouwen. Maar misschien wil je voor mij wel een uitzondering maken. Ze draaide haar gezichtje langzaam naar hem toe. Het is natuurlijk een principe van je, om niet met een professor te trouwen. Dat spreekt vanzelf. Maar zou je dan niet voor deze éne keer, voor deze éne keer maar, van dat principe willen afstappen? Toe Suzanne? Ze lachte nu. Hij was immers onweer staanbaar, haar pas-benoemde professor met zijn recht-overeindstaande haren en zijn prachtige pleitredenen! Kon je iemand iets weigeren die met zulke doorslaande motieven en treffende argumenten aan kwam! En als je dan ook nog zoveel van hem hield? Zij kon dat niet! En ze antwoordde: Nu, toe dan maar Hein. Dan zal ik voor dit éne, heel bijzondere geval maar een uitzondering maken! Professor Van Raesveldt had zijn schoe nen al lang geleden aangetrokken, maar hij was niet meer naar beneden teruggegaan, al miste hij hier het warme tlokkenvuur. Hij zag er tegenop om weer berieden te ko men en daar tegenover zijn dochter te zit ten, Suzanne met de dringende blik in haai' ogen. Hij zag ze aldoor nog vóór zich, die vragende ogen die hem smeekten om een bewijs van vertrouwen. En dat kón hij toch net! Hij was nooit vertrouwelijk met haar geweest en hoe kon hij nu ineens bij haar aankomen met het verhaal van Annie Veerman? Wat wist zij van het leven af, dat fijne dochtertje van hem? Ze was geen kind meer dat had hij vandaag nu ineens gezien: ze was twintig jaar en ze was het eens geworden met Stuart, dat had hij ook gezien. Wonderlijk snel ging het leven, dat nu ook haar kinderjaren alweer voorbij waren, dat ze nu straks zou gaan trouwen. Suzanne, zijn kleine meisje! Hij glimlachte ineens vertederd. Hij zat hier op de rand van zijn bed, met een deken om zich heengeslagen, omdat hij het koud had. Hij zat hier, zoals hij de hele dag al gezeten had: alleen met zijn gedach ten. Maar nu behoefde hij niet meer te denken aan zijn uitvinding en aan zijn werk, dat was nu allemaal in orde. Nu kon hij uitsluitend denken aan zijn particuliere leven, aan zijn leven als mens en dat, hij bedacht het met een beschaamd gevoel, was niet geheel in orde. Hij was als vader ontzettend te kort geschoten. Het was een tijdlang doodstil in het huis je geweest, nu hoorde hij gerammel van vaatwerk in de keuken, gepraat en gelach. En hij stond moeizaam op, stijf en stram van het lange zitten in de kou, legde de deken weer op het bed en ging zachtjes naar beneden. De keukendeur stond open, hij kon juist vanaf de trap in de hèl-verlichte keuken zien, waar Stuart en Suzanne bezig waren voor het eten te zorgen. Hij bleef, onge merkt vanuit de donkere hall, staan kijken. Hij zag Stuart, half van hem afgewend, voor het fornuis staan met de koekepau in de hand; hij zag Suzanne juist in het ge zicht. Maar een heel andere Suzanne, dan hij ooit gekend had. Ze straólde. Heel haar gezichtje straalde van een zonnigheid en innige blijdschap, die hij nog nooit bij haar gezien had. Ze léék ineens weer veel jonger dan anders en tóch ook rijper: een jonge vrouw. Nu lachte ze: een blij lachje heel diep uit haar keel. Maar Hein! Die pannekoeken zijn al eens gebakken! Je bent schandelijk royaal met de boter! We moeten toch een voedzaam maal hebben! Met deze kou! Moet je hem nu niet keren, Hein? Ja. Let nu op Suzanne! Heb je wel eens van een parabool en een hyperbool gehoord? Ja? Nu, die zal ik je nu demon streren! (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 7