Architect raadhuisbouw Bloemendaal ontvangt een nieuwe opdracht ZE VEN DA GEN HAARLEM Binnenkort drie nieuwe zenders NICO VAN SCHAGEN ZN. Kennemer Oratoriumvereniging met Bach's Johannes Passie Gemeenteraad wil vereenvoudigd plan van het oorspronkelijke LOCOMOTIEF V Van mensen en dingen onder de Damiaatjes Pianist Jolxan Verster gaf een huisconcert Heemstede NEVER SHARP VRIJDAG 2 APRIL 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 RUDGE SIMPLEX Dameskoor „Haerlem" viert eerste lustrum Jaarverslag Wereldomroep Commerciële propaganda wenselijk geacht Heemsteeds burgemeester beschermheer van HPG KEMLLaECRdonm» JAN VAN DER PIGGE Burgerlijke Stand van Haarlem Et ENALS IN JANUARI 1953, toen in dc gemeenteraad van Bloemendaal geen eenstemmigheid heerste over de plannen voor de bouw van een nieuw raadhuis aan de Bloemenriaalseweg (Bloemenhcuvel) zijn in de vergadering van Donderdagmiddag de verschillen tot uiting gekomen. Weer heeft de heer Smidt van Gelder (V.V.D.) succes geboekt, doordat een door hem ingediend voorstel is aanvaard en wel met U tegen 6 stemmen. Besloten is de architect, ir. De Rouville dc Meux, thans de opdracht te verstrekken een plan te ontwerpen, dat een vereenvoudiging inhoudt van zijn oorspronkelijk plan. In het ontwerp moet een overkoepeling van de binnenplaats (verbinding bestaande gebouw Bloemenheuvel met nieuwe afdeling) worden opge nomen en bovendien moet een begroting worden ingediend. Het grootste deel der leden heeft aan de debatten deelgenomen en de wethouders, de heren Van Geluk en Hijszelcr waren van mening, dat er geen nieuwigheden aan het licht zijn gekomen. Burgemeester jhr. mr. C. J. A. den Tex had zijn teleurstelling uitgesproken over het feit, dat er vier jaar na de aankoop van Bloemenheuvel nog niets bereikt is en dat er sedert 1907, toen er voor het eerst over de bouw van een raadhuis gesproken is, steeds voldoende oppo sitie is geweest om de bouw tegen te houden. Alle led'en waren aanwezig toen de voorzitter, burgemeester Den Tex, mededeelde, dat er een dankbetuiging van mr. F. P. Th. Rohldmg was binnengekomen en dat, de Vereniging Haerlem een telegram over de raadhuisbouw had gezonden, waar in aangedrongen werd op het bouwen van een afzonderlijk werkgebouw. Spreker herinnerde er aan, dat in 1907 al gesproken werd over het bouwen van een raadhuis; nadat een negatief resultaat was bereikt, werden de raadsleden weifelmoedig, aldus staat in de notulen te lezen. Bijna vijftig jaar later wordt er nog aan gewerkt en spreker wil niet weifelmoedig worden. Na de leden verzocht te hebben over de hoofd kwestie te spreken en niet op zijpaden af te dwalen begonnen de debatten. Niet deskundig De heer Lagendijk (A.R.) noemde zich niet deskundig en daarom vond hij het van belang door anderen te worden voor gelicht. Van de raadhuiscommissie had hij verwacht op betrouwbare wijze te worden voorgelicht en een overzichtelijk rapport te zullen ontvangen. Daarin is hij teleur gesteld. Een goede basis van samenwerking heeft in de commissie ontbroken. Er is een breuk tussen drie leden met de architect ontstaan en het is thans moeilijk een be slissing te nemen. Architect behoeft Seen kunstenaar te zijn De heer Pinxter (K.V.P.) was het eens met de zienswijze van de meerderheid der commissie. Als het advies gevolgd wordt dan wordt het prestige van de raad niet geschaad. Is het strikt noodzakelijk een architect aan te wijzen, die een.kun stenaar is? Volgens spreker kan een be kwaam architect een ontwerp maken in aansluiting op het fraaie gebouw. Spoedig beginnen met de bouw De heer Smidtvan Gelder (V.V.D.) hoopte, dat het alsnog mogelijk is een goed resultaat te bereiken en dat zo spoedig mogelijk begonnen kan worden aan het bouwen van een raadhuis, dat nog vele jaren mee kan. Daarbij dient aandacht te worden besteed aan het uiterlijk van het gebouw, aan een doelmatige inrichting en aan de kosten. Wat het laatste punt betreft zeide spreker, dat er geld gereserveerd is en eventueel moet een lening worden af gesloten, die het nageslacht, dat ook van het raadhuis gebruik maakt, moet aflossen. Spreker diende een voorstel in, waarin de raad besluit de architect opdracht te geven een plan te ontwerpen, dat eenvou diger is dan het oorspronkelijke (de com missie voor de raadhuisbouw heeft een be perkter programma van eisen opgesteld dan het schetsontwerp was en aan de hand hiervan heeft Publieke Werken een ver kleinde opzet in tekening gebracht, uit gaande van dezelfde grondvorm als het plan van de architect). Voorts vroeg spreker in het ontwerp een hal met glas te overdekken (waardoor een ontvangstzaal ontstaat) en de architect te verzoeken een begroting in te dienen. Besluit van 19S0 De heer F e ij e n (KVP) herinnerde aan het besluit van 25 Mei 1950, toen Bloemen heuvel aangekocht werd en bepaald werd dat daaraan een ander gebouw tot stand zou komen. Financiële zijde verwaarloosd Ir. De Vassy (Arbeid) sprak er zijn verwondering over uit, dat B. en W. de financiële zijde niet besproken hebben. De meerderheid van de commissie voor de raadhuisbouw heeft bezwaar tegen het symmetrische plan. Spreker was van mening, dat de heer Smidt van Gelder het oorspronkelijke plan wil „oppoetsen" en daar tegen had hij bezwaren. Geen concrete oplossing aangegeven Ir. Tirion (VVD) merkte op, dat B. en W. geen zakelijke weerlegging hebben gegeven in hun nota over het rapport der raadhuiscommissie. Bovendien geven zij met de weg aan voor een concrete oplos sing. Herhaling De voorzitter was van mening dat het debat voor 60 procent een herhaling was van hetgeen reeds in de vergadering van December 1952 is gezegd. Toen heeft de toenmalige wethouder, mr. Rohling, meegedeeld, dat de architect een vrije op dracht heeft ontvangen. B. en W. hebben deze op de hoogte gesteld van het program ma van eisen. De voorzitter beantwoordde de opmerkingen, die de heer Pinxter bij de behandeling van de begroting over het raadhuis heeft gezegd. Hij was het eens met de opmerkingen om de bouwkosten niet te ovex-schrijden, het raadhuis ook ge schikt te maken voor de komende generatie en het te maken naar de inzichten van alle raadsleden. Spreker was het niet eens mei hetgeen gezegd is over de toekomst en merkte op, dat gewerkt moet worden aan het voortbestaan der gemeente en aan het bevorderen van geestelijke eenheid. Bloe mendaal moet een begrip van eenheid zijn en daarbij dacht hij aan de bezetting en aan de stichting van het openluchttheater. Vervolgens herinnerde spreker aan de serie mislukkingen inzake de raadhuisbouw in de afgelopen halve eeuw. Als straks de architect weggestuurd moet worden, is het dan een toeval? Men voelt zich te weinig een plaatselijke gemeenschap, die zich wil doen gelden. Steeds is er een voldoende oppositie, om de plannen te doen sneuvelen. In 1950 is Bloemenheuvel aangekocht en na vier jaar is nog niets bereikt. In de raadhuiscommissie hadden twee civiel- ingenieurs als deskundigen zitting en de meerderheid schaart zich achter hen. Het resultaat is, dat de deskundigen de archi tect willen voorschrijven wat er moet ge beuren. In de tweede „ronde" kwamen ook mevrouw D a 1 m e y e r (Arbeid), de heren S c h u 1 z (Arbeid), De Jong Schou wenburg (C.H.), VanHoIten (VVD) en de wethouders, de heren Van Geluk (VVD) en mr. Hijszeler (A.R.) aan het woord, waarna de voorzitter tot stem ming wilde overgaan over het voorstel van de heer Smidt van Gelder. De heer S c h u 1 z meende dat het rap port der commissie in stemming moest komen, maar de voorzitter merkte op, dat het voorstel-Smidt van Gelder een amendement is en voorrang heeft. ADVERTENTIE Nadat wethouder Van Geluk de heer Van Holten had meegedeeld, dat als ir. De Rouville de Meux een nieuwe opdracht krijgt, hij in aanmerking komt voor een nieuw honorarium, werd het voorstel- Smidt van Gelder aangenomen met 11 tegen 6 stemmen. Tegen stemden de vier leden van de Partij van de Arbeid en de heren Tirion en Pinxter. Op Zaterdagavond 3 Apri zal in hotel ..De Leeuwerik" op feestelijke wijze het eerste lustrum van het dameskoor „Haer lem" worden gevierd. Op het programma van die avond staat behalve zang vam het ju'pbilerende koor ook het optreden van het gezelschap „De Spaamegezellen" uit Spaarndam. Een onderafdeling van het koor, het jeugdkoor „Jong Haerlem" geeft op 8 Mei in gebouw St. Bavo een uitvoering van de operette „Het gouden kroontje van de ka bouters" van Dina Auping. Dezer dagen is het jaarverslag van de Stichting „Radio Nederland Wereldomroep" over 1953 verschenen. Hierin wordt bericht dat de wereldomroep binnen afzienbare tijd de beschikking kan hebben over vier moderne zenders. De regering besloot in het najaar van 1953 om behalve de in aanbouw zijnde 100 kilowatt zender, nog twee even sterke zenders te bouwen. Bij deze beslissing hebben de belangen van Neder landers in den vreemde en de noodzaak van de voorlichting in het buitenland, zowel wat betreft informatie, exportbevordering, als het tourisme de doorslag gegeven. Een door de regering ingestelde commissie kwam tot dc slotsom dat commerciële propaganda via de wereldomroep niet alleen wenselijk, maar ook nodig is. Grootste keuze bij: Gierstraat 40—42 - Tel. 17768 De wereldomroep heeft blijkens haar jaarverslag volledig begrip voor de op de Antillen bestaande wens om over een kortegolfzender te beschikken. Een derge lijke zender zou na voltooiing van het zenderproject te Lopik onder meer voor doorzenddoeleinden van groot belang kun nen zijn. Het jaarverslag maakt voorts mel ding van het feit dat plannen voor de stich ting van een nieuw' omroepgebouw bij de minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen zijn ingediend. De tegenwoor dige behuizing in vier ouderwetse villa's vraagt, aldus het jaarverslag, dringend om een oplossing. De eigen en wei-omlijnde plaats die de wereldomroep door het ont- werp-omroepwet in het komende bestel wordt toegekend, wordt door het jaarver slag verheugend genoemd. Van de bezwa ren tegen het ontwerp noemt het verslag het ontbreken van een regeling ter ophef fing van de financiële wrijvingsvlakken tussen de binnenlandse omroepvereni gingen en de wereldomroep. Dit zou, aldus het jaarverslag, de verhoudingen tussen beide ongunstig kunnen beïnvloeden. Het inbrengen van 40 percent der Nederlandse programma's door de binnenlandse om roep, zal de harmonische samenstelling der afzonderlijke uitzendingen in ernstig ge vaar kunnen brengen, zo wordt in het jaar verslag opgemerkt. De door het ontwerp voorgestelde samen stelling van het bestuur, waarbij vertrou wenslieden van de omroeporganisaties en van de regering benoemd zouden worden, in plaats van het tot nog toe gevolgde systeem van „vrije mannen", wordt door het bestuur van de wereldomroep betreurd. Over de televisie zegt het verslag, dat in de toekomst de vervaardiging van televisie transcripties ter hand genomen moet wor den. In 1953 bedroeg de totale duur der uitzendingen 5894 uur, op werkdagen gingen 17 uitzendingen de aether in. Het totaal van de sinds 1947 vervaardigde transcriptie-programma's steeg tot 62.512 stuks. In het afgelopen jaar werden deze programma's in 23 verschillende talen om gezet en naar de omroepstations van 79 landen gezonden. Voorts had de wereld omroep een groot aandeel in de uitzending van dankprogramma's voor de buitenlandse hulp, betoond bij de watersnood. Op Dinsdagavond zal HPC mr. A. G. A. ridder van Rappard, burgemeester van Heemstede, als haar nieuwe beschermheer installeren. Deze installatie zal plaats vin den «in de achterzaal van de Heemsteedse Cafétaria. De jaarlijkse uitvoering van de Mattheus Passie van Bach is ook in onze stad tot een traditie geworden. Met het andere muzi kale Lijdensdrama van dezelfde componist: de Johannes Passie is het nog niet zover gekomen. Maar het zou een culturele aan winst van betekenis zijn, wanneer de uit voering van de Johannes Passie ook tot een traditionele gebeurtenis gemaakt kon wor den. Want ook dit is een meesterwerk, al is het zo anders, zoveel strakker van ka rakter dan de Mattheus Passie, met haar uitgewerkte dramatiek en haar talrijke subjectieve accenten. Zo algemeen geliefd als de Mattheus Passie zal de Johannes Passie daarom wel nimmer worden en men kan in onze dagen een uitvoering van het werk uit financiëel oogpunt gerust een waagstuk noemen. De Kennemer Oratoriumvereniging en haar dirigent Piet Halsema hebben de moed gehad gisteravond de Johannes Pas sie in de gemeentelijke Concertzaal te Haarlem tot uitvoering te brengen. Men had voor de begeleiding de medewerking gevraagd van het „Zuid-Hollands Orkest" en dit betekende voor het koor zoveel als het fatale paard voor de rampzalige stad Troje: op de „Johannes Passion" bleek het orkest niet ingespeeld te zijn, als ensemble sloot het niet, rhythmisch gezien waren er tal van oneffenheden en bovendien lieten de intonaties bij voortduring veel te wen sen. De inzet van het eerste deel, waarvoor men blijkbaar niet op het orgel had afge stemd, was ontstellend van onzuiverheid en bij de verdere ontwikkeling van het in leidingskoor „rammelde" het voortdurend tussen zang en begeleiding. Er gebeurde nog een echt ongeluk bij de begeleiding van de alt-aria „Von den Stricken meiner Sünden", toen een der hobo's defect raakte en moest uitvallen. Een pijnlijk moment werd de inzet van het koor „Lassest du diesen los", waarbij het orkest langzamer hand op gang kwam. En tenminste even beangstigend was de orkest-inzet voor de bas-aria „Mein teurer Heiland". Het „Zuid-Hollands Orkest" heeft de begelei ding van deze Johannes-Passie wel wat lichtvaardig geaccepteerd. Het koor had op deze avond geen ge makkelijke taak. Het heeft zich manmoe dig door de moeilijkheden heengeslagen, al ADVERTENTIE ZIJLSTR.56 RUIME KEUZE STOFZUIGERS De 59, niet-politiek OOR ONS LIGT EEN STAPELTJE brochures, waarvan het gewicht duidelijk lichter is dan de inhoud: De inhoudsbepaling van gro-ve- dennen-opstanden met behulp van standaardkrommen: De bewerking van veldproeven volgens de methode van Knut Vik; Uber die Genauigkeit einfacher Höhenmesser mit indirekter Standlinienimes- sung; Eenzijdige fouten bij de inhoudsbepaling van stammen volgens de I.M.E.S.-voor schriften; Die Berechnung des mittleren Abrundungsfehlers bei der sektionsweisen Inhalt- ermittlung liegender Stam- meZo zouden we nog wel een paar regels door kunnen gaan, maar we geloven dat u nu wel een indruk heeft van de wetenschappelijke activi teit van ir. Adrianus Stoffels (V.V.D.). Want deze in 1913 in Am sterdam geboren houtvester van het Staatsbosbeheer is niet alleen belast met het be heer der domeinen, de uitvoe ring van de wettelijke bepa lingen op het gebied van bos bouw, houtteelt en natuur schoon en de zorg voor de natuurbescherming in de Houtvesterij Haarlem die in grote trekken samenvalt met de Randstad Holland maar is tevens aan het bos bouwkundig proefstation van Wageningen verbonden als wiskundig adviseur. De heer Stoffels had al jong veel idee in het bosbedrijf, omdat dat een, anders dan velen wellicht denken, tech nisch vak is met een econo mische inslag en daarnaast ook nog gelegenheid biedt iets voor het behoud van het na tuurschoon te doen, hetgeen door ir. Stoffels echter nu niet bepaald wordt opgevat als een „bescherming van gras sprietjes tegen kreuken". In zijn rayon is die natuurbe scherming vooral belangrijk èn door de aanwezigheid van de zo kwetsbare duinstrook èn door het feit dat ongeveer de helft der Nederlandse be volking er woont, hetgeen bij na tegenstrijdige factoren zijn. Zijn hogere opleiding ont ving de heer Stoffels natuur lijk in Wageningen, maar hij volgde ook nog een middel bare praktijkopleiding in Zweden, op de Kolleberga Skogskola. In 1937 was hij af-, maar niet uitgestudeerd, een jaar later trad hij in dienst van het Staatsbosbeheer, waar hij verschillende standplaatsen had tot hij in 1943 in Haar lem belandde. Zijn weten schappelijk werk een hob by! brengt zijn lidmaat schap van de 25ste sectie van de Union internationale des stations de recherche lorestiè- res met zich en daarmee vele internationale contacten. Qua- litate qua is hij voorts nog bestuurslid van de stichtingen Noord- en Zuidhollands Land schap en van de provinciale Ir. A. Stoffels bij de kaart van het hem toevertrouwde rayon van Staatsbosbeheer in zijn werkkamer aan het Staten Bolwerk. commissie voor landschap en recreatie in Zuidhollamd, als mede van de Raad van Toe zicht van de stichting „Goed Kamp", een dochter van de A.N.W.B. Uit dit alles moge wel blij ken, voor zover men het uit de raadsverslagen nog niet wist, dat de belangstellingen van ir. Stoffels in hoge mate onpolitiek zijn. Dat hij des ondanks aan politiek doet zonder dat hij daarin een levensdoel ziet komt voort uit zijn overtuiging, dat het niet-aan-politiek-doen een zwakke levenshouding vormt, een verwerpelijk gebrek aan burgerzin. Liever is hem de politieke tegenstander die op grond van zijn belangstelling voor de publieke zaak tot. een bepaalde opvatting is gekomen dan de lauwe mentaliteit der- genen, die menen „dat het hun kouwe kleren niet raakt." Zijn eigen politieke interes se dateert uit zijn studenten tijd. toen hij zich aansloot bij de Bond van Jong-Liberalen, een frissere editie van de oude Liberale Staatspartij. Met de vroegere Vrijzinnig-Democra ten heeft hij zich altijd ver want gevoeld, zij het dan op het (niet meer actuele) punt van de eenzijdige ontwapening na. Wat zijn politieke opvatting beti'eft, heeft hij een charman te bondgenoot gevonden in zijn echtgenote, die hij op zijn staatsbosbeheerlijke omzwer vingen in de Betuwe leerde kennen. „Zij weet er meer van dan ik," zegt hij zelf van me vrouw mr. J. M. Stoffel s Van Haaf ten, lid van de Provinciale Staten, lid van de provinciale ziekenhuiscom missie. vice-presidente van de Vereniging van vrouwen mei academische opleiding. Intussen blijft de politiek? activiteit van ir. Stoffels niet beperkt tot het raadslidmaat schap, waarin hij zijn vak kennis op het gebied van de planologie en de stadsontwik keling kan toepassen. Hij is ook nog voorzitter van de af deling Haarlem en van de Centrale Haarlem voor de kieskring van de Volkspai'tij voor Vrijheid en Democratie. De heer en mevrouw Stof felsVan Haaften hebben een dochter, de negenjarige As- cuncion Elisabeth Henrika. Zij profiteert van het openbaar onderwijs, dat haar vader dient als vice-voorzitter van „Volksonderwijs". Goud I Op 20 April herdenkt het echtpaar J. G. van Roon Laduc het feit, dat het vijftig jaar geleden in het huwelijk is getreden. Daarbij komt nog, dat deze beide oudjes die zich overigens nog helemaal niet oud voelen gedurende deze vijftig jaar steeds in het zelfde huis in de Teijlerhof- jestraat 2 wonen en tijdens hun gehele huwelijk hebben zij elke avond Haarlems Dag blad-Oprechte Haarlemsche Courant in de bus gekregen. De heer Van Roon, die op 16 Mei 73 jaar wordt, verdient nog steeds zijn brood als vrachtrijder en evenals mevr. Van Roon (73 jaar), die als werkster op het stadhuis het hare tot het welzijn van het „gezin heeft bijgedragen, heeft hij een uitgebreide kennissen kring.. Op Zaterdag 17 April wordt in café Akersloot aan de Kou- den-hom een gezellig feestje gegeven, waarbij het orkest van de harmonievereniging Apollo" een serenade zal brengen. Goud li Op 13 April zijn de heer G. Kraan en mevrouw W. J. KraanVork vijftig jaar ge trouwd. Hij (70), op tienjarige leeftijd uit Schagen gekomen, en zij (69) leerden elkaar kennen tijdens het knikkeren en touwtje springen en „we gingen dan ook al vroeg met elkaar." Droeve gebeurtenissen zijn iet echtpaar niet bespaard gebleven. Van hun drie kin leren verloren zij er twee. Hun enige zoon heeft zelf een dochter en die heeft al weer twee kinderen, zodat de ter men „overgrootpa" en „over- grootma" in hun huisje aan de Burgwal vaak zullen weer klinken. Dat huisje, waar zij nu al Haar man, die voeger was, denkt anders over die dingen. Hij is het liefst in de buiten lucht, om daar een praatje te maken met de bewoners uit de buurt. Soms ook kan men hem nog weer eens bezig zien in zijn oude beroep, want er wordt zo af en toe nog wel eens een beroep op hem ge daan. „Ze kunnen hem eigen lijk nog niet missen," zegt zijn vrouw niet zonder trots. Diamant Dan is er een echtpaar, dat op 19 April zestig jaar is ge trouwd. Het zijn de heer en mevrouw J. van der Wateren- Van Ingen, die reeds jaren wonen in het Lutherhuis aan de Wilhelminastraat. De heer Van der Wateren, lie 85 jaar is, werkte dertien jaar als klerk aan de griffie van de Haarlemse rechtbank en kwam daarna achtereen volgens in dienst bij cle advo caten mr. A. Kist, mr. F. A. Bijvoet en mr. dr. W. P. Vis. Doch een blindheid heeft jaren geleden reeds een eind gemaakt aan zijn juridische werkzaamheden. Als lid van de Haarlemse Jongelingsvereniging heeft hij 45 jaar lang onder meer in Haarlem Zondagschoolonder- wijs gegeven. Verder heeft hij een vijftal gemengde zangver- 25 jaar wonen, ziet er keurig uit. Dat hebben zij gedeeltelijk te danken aan hun zoon en hun pleegzoon, die zij als tweejarig jongetje in hun ge zin opnamen en die nu zelf voor een groot gezin heeft te zorgen. Zij hebben samen het huis keui-ig opgeknapt, ge schilderd en voor groen ge zorgd. Dat wil niet zeggen, dat mevrouw Kraan zelf niet de handen uit de mouwen steekt. Zij doet namelijk niets liever dan alwat zich in haar huis bevindt, nog schoner maken dan het al is. Het echtpaar J. G. van Roon- Laduc enigingen in Haarlem en om geving geleid. Met een koortje uit Bloemendaal bracht hij jaren lang eens per maand een bezoek aan de Haarlemse gevangenis. Verder was hij gedurende een groot aantal jaren secretaris van de Haar lemse afdeling van de Natio naal Christelijke Geheelont houdersvereniging. Op 19 April houden hij, zijn 83-jarige vrouw en hun kin deren receptie in Cultura. Auto's Haarlem is sinds vanmiddag weer een showx-oom rijker. De directie van Geert Hooge- veen's automobielbedrijf heeft namelijk op de Zijlweg 26 een ruimte ingericht, waar de ge legenheid bestaat om meer dan tien auto's te exposeren. Ongetwijfeld zullen vele Haar lemmers, wanneer zij voorbij deze showroom komen, even naar de glanzende automobie len blijven kijken en natuur lijk zullen vooral de Haar lemse jongetjes elkaar voor de ramen opmerkzaam maken op allerlei nieuwe technische snufjes en zij zullen elkaar naar alle waarschijnlijkheid verzekeren, dat zij latei- een nog grotere en mooiex-e auto mobiel zullen kopen. En dus vinden wij het óók voor die jongetjes zo buitengewoon plezierig, dat deze showroom op de Zijlweg in het vervolg zal staan te pronken. was het mex-kbaar aan onrhythmisch ge haast, dat vooral de zangers onder span ning stonden. Over het algemeen klonken de koralen het best. Hierin was werkelijk sprake van een gunstige klankverhouding. Voor de volkskoren, de turbae, lijkt het geraden, met het oog op de grootte van het koor, de bewogenheid met enige re serve te uiten. Het effect zal er niet min der om zijn. De passies van Schiitz geven voor de mate van uitdrukking in deze een lichtend voorbeeld. Annie Schoen was de sopraan-soliste. Zij zong haar aria's met hcldex~e stem, soms wat onrustig. De alt Bep Misset-van Andel stond voor de aria „Van der Stricken" na het wegvallen van de hobo gelukkig vast in haar schoenen. Voor de tweede grote aria „Es ist vollbracht" klonk haar stem met nobele, expressieve warmte. De tenor Reinhardt van Rand wijk kon als de Evangelist veel voldoenxng geven. De tenor Joop Kramer zong ditmaal wat te veel „in de keel". Op „vrije" ogen blikken trad de goede kwaliteit van zijn stem echter overtuigend aan de dag. De bas Kees Deenik vervulde de Christus partij met waardigheid. Een zeer goede indruk heeft de bas Henk van Monsjou gemaakt nxet de vertolking van enkele veeleisende aria's, hoewel hem door de be geleiding het vuur na aan de schenen werd gelegd. Tenslotte moet Anton de Beer ge noemd worden als de verzorger van de orgelbegeleiding. F. ZWAANSWIJK In meer dan een opzicht stond het con cert, dat de (blinde) pianist Johan Verster gisteravond te Heemstede gaf. in het teken van zijn leermeester Dirk Schaf er, onze grote pianist van een vorige generatie. Want niet alleen bleek Johan Verster zich de bi'illante en romantische speelwijze van Schafer te hebben eigen gemaakt, maar bovendien hield hij een pleidooi voor diens waarde als componist, door een grote plaats in het programma voor diens wer ken in te ruimen. Eigenlijk schoot hij zijn doel hiei-bij een beetje voorbij, want hoe wel Schafer vakman genoeg was om een dankbaar pianostuk te schrijven, zijn elf van diens composities achter elkaar zelfs van het goede wat veel. Het tekort aan contrasten werkt dan op den duur ver moeiend en men wordt zich bewust, hoe verbleekt en bestoft deze muziek is. Dat neemt niet weg, dat Johan Verster bij de voordracht van deze doorgaans zeer las tige stukken blijk gaf van een respectabele vaardigheid. Deze had hij bij het begin van het con cert ui bewezen door een gesiaagde weer- geving van Beethovens prachtige sonate in d kleine terts opus 31. no. 2. Deze zo ty pisch romantische sonate, geïnspireerd op „De Storm" van Shakespeare, verleidt vele pianisten tot een willekeurige, ongebonden voordracht, waardoor de streng logische bouw verdoezeld werdt. Johan Verster hoedde zich hiervoor. Hij speelde het werk doorzichtig, zonder in koele zake lijkheid te vervallen en bereikte hiermede een gi-ote uitdrukkingskracht. Naast Beethovens meesterwerk was de sonate in bes kleine terts van Glazounow, waarmede het concert wei'd besloten, van geheel andex-e oi'de. Hier geen fel-gespan- nen getuigenis, maar veeleer een aange naam onderhoudend discours, altijd smaak vol en van goeden huize en gestoken ixx het gewaad van een welluidende virtuosi teit. Johan Verster beantwoordde aan de zware eisen, die het werk stelt. Glinsteren de passages wisselden af met iraaie sonore melodieën en al bleef een wexkelijk muzi kaal hoogtepunt door de aard dezer muziek uit, men werd toch gevangen door de be koring van het geheel. Na de met veel vaart gespeelde finale vroeg hot publiek de concertgever om een toegift, waarop hij reageerde met een nagelaten prélude en een etude (de beroemde „zwarte", omdat de rechterhand zich alleen over de zwarte toetsen beweegt) van Chopin, vloeiend en gaaf gespeeld. PIERRE VERDONCK BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: Ch. G. Slop en H. Dui ker. J. Poppinga en A. van der Wal. A. J. H- Hermans en A. M. van Siogteren. J. W. de Bas en P. S. Stijger. R. Dronkers en J. W. F- Lancée. GETROUWD: J. F. Salwegter en G. J. Kok. GEBOREN: Nely Aletta. d. v. A. v. d. Berg en J. van Altena. Jacob, d. v. G. Dutry vaa Haeften en E. van Holthoon. OVERLEDEN: Mej. M. van Beemdelust, 85 .jaar. Mej. J. Scheepstra, 62 jaar. Mej. A. G. van der Steur, 87 jaar. ADVERTENTIE Zachten tóch zo g e u r i g I Dèt is de opvallend goede Virginia sigaret. 20 voor 80 ct. Alléénverkoop voor HAARLEM: GROTE HOUTSTRAAT 81 HAARLEM, 1 April 1954 1 April, J. Ham en A. ONDERTROUWD: Schermerhorn. GEHUWD: 1 April, A. M. Rijsdijk en J. van Bruggen; F. A. Herscheit en S, W. Hae- nne; H. Tiekstra en Th. J. Post; P. Warren en B. Vrolijk; A. Hofmans en J. W. Lom- merse. BEVALLEN van een zoon: 30 Mrt, H. Horeman—van Oorschot: 31 Mrt, J. M. Her mans—de Brouwer; E. B. M. van Leeuwen —Wicht; 1 April, N. Poort—Schluter; C. J. KromEggers. BEVALLEN van een dochter: 31 Mrt, K. A. P. Dreijer— Koelemeijer: A. de Groede— Farber; 1 April, E. ter Haak—de Bonte. OVERLEDEN: 29 Mrt, N. Peek, 87 j Crayenesterlaan30 Mrt. K. de Haan, 60 j„ Neptunusstraat; J. Bierboom, 83 j„ Kemp- straat; 31 Mrt. J. W. G. L. Smit, 78 j., Zuid polderstraat.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 13