Kort en bondig Belangrijke ontdekking voor keuring van poot aardappelen Gordijnstoffen Twee Duitse studenten bespaarden drie ton voor bouw van kassen '^Brieven aan de redactie Minder voor Europa meer voor Azië Hitiers pantserauto in ons land zoekgeraakt Bloemendaal Amsterdamse Beurs VRIJDAG 2 APRIL 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 13 A. A. de Groot gehuldigd Geslaagde forum-avond over „Het boek" Rijnland vergaderde R. H. Veltkamp veertig jaar bij het onderwijs Twee jubilarissen van het P.E.N. gehuldigd Polygoon-Profilti ontwikkelt breedbeeld Vermoedelijk geen koopavond Slotavond Esperanto-cursus Amerikaanse hulpverlening Tentoonstelling op de jaarbeurs ging niet door Scheepvaart Katjes werden vernield Bijeenkomst commissie voor bijzondere noden Twee jonge Duitse studenten hebben een ontdekking gedaan die revolution- naire gevolgen kan hebben voor de methodiek van de keuring van aard- appelpootgoed. Drie jaar hebben zij, een student in de chemie en een studente in de biologie, gewerkt aan het practisch bruikbaar maken van hun vinding. Thans plukken zij de vruchten van hun arbeid Nederland is het eerste land dat'gebruik zal maken van de vinding. De Nederlandse Algemene Keuringsdienst voor Zaaizaad en Pootgoed (N.A.K.) heeft nadat de bruikbaarheid van de nieuwe methode proefondervindelijk was bewezen, het ge bruiksrecht aangekocht voor een zeer be langrijk bedrag. Men spreekt van bijna een ton. Indien andere landen interesse hebben voor de vinding zullen de studenten onbe zorgd hun studie kunnen voltooien. Daarna zullen er voor hen zeer wijde perspectieven zijn. Het gaat hier om een methode te on derzoeken of pootaardappelen zijn besmet met de beruchte bladrolziekte, een virus ziekte. Bladrolzieke knollen, als poters ge bruikt, brengen de ziekte over op de doch terstruiken. Een der taken van de N.A.K. is het keuren van de gezondheidstoestand van aardappelplanten. Door de nieuwe methode, die zeer eenvoudig is en door leken kan worden toegepast, wordt een tijdsbesparing van twee a drie weken ver kregen. Kostbare kasinstallaties zijn niet meer nodig. Voor een nacontróle van het pootgoed moest men de beschikking heb ben over een plantje, dit duurde zes we ken. De Duitse vinding stelt de onderzoe ker in de gelegenheid reeds na twee of drie weken op de kiem controle uit te oefenen. De nieuwe methode bestaat uit het mi croscopisch onderzoek van een vrij grove coupe van de aardappelstruik, die tevoren is behandeld met een eenvoudige chemi sche oplossing. In ons land zouden voor drie ton kassen worden gebouwd, dit is thans volgens mededeling van ir. J. Sie- benga, directeur van de N.A.K., overbodig geworden. De Duitse student in de chemie kwam op het denkbeeld van een andere metho diek tijdens een college op de universiteit te Wiirtzburg, waarbij het virusprobleem Gisteren was de heer A. A. de Groot, hoofdemployé bij de administratieve dienst der PTT in Haarlem, veertig jaar in dienst bij het PTT-bedrijf. Het jubileum is op in tieme wijze gevierd in de vergaderkamer van de directeur, waar vrijwel allen, die onder de leiding van de heer De Groot ge werkt hebben, aanwezig waren. Vier sprekers hebben de jubilaris ach tereenvolgens gehuldigd, te weten direc teur ir. J. M. de Vos, die hem een gratifi catie en een oorkonde overhandigde, de heer W. v. d. Burg, chef van de buiten dienst, een van zijn kamergenoten, de heer D. L. de Jonge, die namens de aanwezigen een tabakspot in Delfts Blauw overhan digde, benevens bloemen voor mevrouw De Groot, en adjunct administrateur de heer P. Rolff. Onder auspiciën van de R.K. openbare leeszaal en bibliotheek werd Donderdag avond in de Kroonzaal van café-restaurant Brinkmann op de Grote Markt in Haarlem een avond gehouden, waarbij een college van specialisten op het terrein van het boek een forum vormde, dat alle mogelijke vragen, die door de aanwezigen werden gesteld over de litteratuur, schrijvers, boekhandel, bibliotheekwezen enzovoort beantwoordde. Het forum, dat met deze, soms moeilijke taak werd belast, bestond uit mejuffrouw Cl. Vinkenburg, directrice van de R.K. leeszaal en voorts uit de heren P. Coe- bergh, boekverkoper, drs. H. L. Prenen, schrijver-leraar-criticus, drs. B. Rijdes, schrijver-criticus en N. Verhoeven, dich- tèr-criticus. Het forum stond onder voorzitterschap van de heer drs. H. W. M. van Run. Uiter aard kwamen de meest verschillende vra gen aan de orde, waarvan wij slechts wil len noemen de vraag of het bestaan van de kleine buurtbibliotheekjes gunstig is voor de verspreiding van het goede boek én de vraag of de afbraakprijzen van de boeken bij bijvoorbeeld een seizoenuitver koop wel wenselijk zijn voor de lezer en de schrijver. Later op de avond mengden ook vele aanwezigen uit de zaal zich in het debat. Vrij laat in de avond sloot de voorzitter deze geanimeerde bijeenkomst. Dè Verenigde vergadering van het hoog heemraadschap Rijnland heeft de heer P. M. M. van der Weijden, burgemeester van Noordwijkerhout, toegelaten als hoofd ingeland-plaatsvervanger. Hij heeft zitting voor het gebouwde eigendom namens de zg. restgemeenten en is als zodanig de op volger van de heer L. Simons, oud-burge meester van Haai-lemmerliede en Spaarn- woude. De vergadering heeft besloten een adres te zenden aan de Provinciale Staten van Zuid- en Noordhlland om te wijzen op de ongewenste toestand, die door het nieuwe reglement van 1950 in Rijnland is ontstaan. Dit nieuwe reglement brengt nl. een on derscheid in rechtstoestand tussen het Zuid-Hollandse en het Noordhollandse deel van Rijnland mede, wat tot onzekerheid en verwarring op allerlei gebied leidt; o.a. belet het totnogtoe het tot stand komen van een nieuwe Algemene Keur van Rijn land en eveneens staat het in de weg aan noodzakelijke regelingen tussen Rijnland en andere hoogheemraadschappen. Het be stuur van Rijnland is tot concessies bereid om de eenheid te herstellen en bepleit met nadruk de noodzakelijkheid van het her stel der bevoegdheid van het bestuur van Rijnland aangaande de boezemwaterkeren- de polderkaden ook in het Noordhollandse deel van Rijnland. De vergadering besloot eenstemmig tot het verzenden van dit adres, nadat op grond van opmerkingen door de leden gemaakt de inhoud hier en daar was gewijzigd. Ook de gedragslijn, die na de verzending van het adres zal zijn te volgen, werd besproken. De dijkgraaf kon mededelen, dat de bouw van het gemaal te Katwijk goed vordert en dè ingebruikstelling ervan in September tegemoet kan worden gezien. ter sprake kwam. De student huldigde de mening dat het mogelijk moest zijn om, wanneer een virus een chemische stof zou zijn, een reactie met dat virus teweeg te brengen. Hij nam contact op met een vrou welijke collega in de biologie en zij begon nen onderzoekingen die wel geen oplossing brachten ten aanzien van de vraag of de virus een dode dan wel een levende stof is, maar een verrassend resultaat oplever de op ander gebied. Zij vonden namelijk een volkomen van de gebruikelijke afwij kende en veel eenvoudiger methode voor het aantonen van de aanwezigheid van een virus. Deze methode hebben zij ontwikkeld en Nederland is het eerste land dat van de vinding profiteert. Voor de export van pootaardappelen is zij van buitengewone betekenis. De nieuwe methode werpt niet alleen alle bestaande opvattingen omver, zij kan ook vérstrekkende gevolgen hebben voor het constateren van andere virusziek ten. Deze gevolgen zijn thans nog niet te overzien. Donderdag ging bij de Willem de Zwij- gerschool de vlag aan de stok. De heer R. H. Veltkamp, onderwijzer aan deze school, vierde de dag, dat hij veertig jaar bij het onderwijs werkzaam is. Na elders onderwijzer te zijn geweest werd hij in 1924 benoemd aan de Willem de Zwijgerschool. In een samenkomst van bestuur, perso neel, oudercommissie en leerlingen werd in de feestelijk versierde gymnastiekzaal de heer Veltkamp hartelijk gehuldigd. De voorzitter van het schoolbestuur, de heer A. Ph. Romeijn, bracht de heer Veltkamp dank voor het vele werk dat hij, zowel binnen als buiten de school, had verricht voor de jeugd. De heer Langelaar sprak namens de oudercommissie. De heer E. de Groot, oud-hoofd van de school, dankte voor de jarenlange, prettige samenwer king en voor de hulp, die hij van de jubi laris had ondervonden. Ook de leerlingen lieten zich niet onbetuigd. Ze zongen en kele voor deze gelegenheid door juffrouw Rietdijk gemaakte liederen. „In stilte" hadden ze geld verzameld, waarvoor ze voor hun onderwijzer een boek en voor mevrouw een keurig vaasje met bloemen hadden gekocht. Namens het personeel overhandigde me vrouw Overgaauw als geschenk een prac- tische leeslamp-met-tafeltje en lectuur bak. Zij hoopte dat de heer Veltkamp nog menig uurtje lezend onder de lamp zou mogen doorbrengen. Het bestuur had reeds voor lectuur gezorgd. De oudercommissie schonk een foto-album. Het hoofd van de school, de heer N. Desjardijn, sprak als laatste de jubilaris toe. Hij wenste hem nog enkele goede ja ren in de school toe en dankte voor de vriendschappelijke omgang en hulp. Toen sprak de heer Veltkamp. Getroffen en ontroerd noemde hij de namen van mensen aan wie hij veel te danken had, waarvan de meesten overleden waren. Hij sprak van de moeilijke dagen in zijn hui selijk leven en ook van grote zegen en blijdschan, die het altijd wint wanneer de mens blijft geloven „dat ondanks alles 's Heren hand hem leidt". Ds. G. H. van der Woord, lid van het schoolbestuur, sloot het officiële gedeelte van deze voor allen zo mooie middag. Gisteren hebben de heren M. Pluymers en H. F. Veereschildt, beiden technisch opzichter A, werkzaam op de hoogspan- ningskabelnettenafdeling van het PEN in Bloemendaal, het feit herdacht, dat zij 25 jaar werkzaam zijn bij dit bedrijf. Gistermorgen werden zij op hun afdeling door hun collega's ontvangen en hartelijk toegesproken. Vervolgens werden zij ont vangen door de directeur, ir. J. den Boes- terd, die hun een geschenk in enveloppe overhandigde, waarna de voorzitter van de jubileumcommissie zijn gelukwensen aan bood. Des middags is de heer Pluymers door enige leden van het jubileumfonds in zijn huis in Alkmaar gehuldigd. Hij is daar toegesproken door de heer Van der Veen. Op dezelfde wijze is de heer Veereschildt gehuldigd in een zaaltje in Haarlem, waar hij werd toegesproken door de heer G. J. Noordhof. Polygoon-Profilti heeft Donderdag in een der Amsterdamse bioscopen haar eerste korte, zwart-wit filmpje vertoond in lac- gosooop, een door genoemd bedrijf over de gehele wereld gedeponeerd Nederlands „breedbeeld"-systeem. Largoscoop bereikt met een in Delft vervaardfegd spiegel- systeem hetzelfde in de breedterichting in- eengedrukt beeld als CinemasCope met professor Chretien's polygon aniens. De film wordt eveneens op een gebogen scherm ge projecteerd. Polygoon-Profiiti is ongeveer een half jaar geleden begonnen met largo- scoop te experimenteren. Haar bedoeling is tijdig gereed te zijn om onafhankelijk van het buitenland aan de vraag naar breed'beeld-films te voldoen. Zij zet haar proefnemingen, ook met kleurenfilms, voort. (Verkort weergegeven) Vuile straten. Als bewoner van de Gast huisstraat bij de Botermarkt zou ik gaar ne wiilen, dat ook mijn straat eens door een vuilnisman met een bezoek werd ver eerd. Vooral des Zaterdags als de markt afgelopen is, biedt deze buurt een trooste loze aanblik alsof er in Haarlem geen ge meentelijke reiniging bestaat. Of is dit te wijten aan het gebrek aan personeel? Waarom laat men de werklozen dit werk niet doen, zowel ten gunste van de bewo ners als van de vreemdelingen. EEN BEWONER VAN DE GASTHUISSTRAAT ADVERTENTIE Een zeer selecte collectie gordijn stoffen, in vele artistieke figuraties en kleurencombinaties. Zijlweg 36-Tel. 18014-Haarlem Grote Houtstraat vereniging Gisteravond werd in hotel De Leeuwerik de vierenveertigste jaarvergadering gehou den van de Grote Houtstraat Vereniging. Na de opening wex*d een ogenblik stilte in acht genomen ter herdenking van de in het afgelopen verenigingsjaar overleden leden, de heren C. H. Vogelzang en G. Vélu. Het jaarverslag van de penningmeester wees uit dat de versieringen welke men aanbracht in de periode van „Haarlem Lichtstad", een nadelig saldo opleverden van 1400. Vervolgens werden de heren G. M. Oord en C. H. D. Vogelzang herkozen als respec tievelijk secretaris en penningmeester. De door het bestuur voorgestelde bestuursuit- breiding met twee leden werd door de aan wezigen goedgekeurd. Hierin werden be noemd de heren Smit en Heibes. Het be langrijkste punt van de agenda vormde de besprekingen over de herdenking van het vijfenveertigjarig bestaan van de vereni ging. Tot enige concrete resultaten werd echter niet gekomen. Verschillende sugges ties werden gedaan, zoals de uitgave van een fraai uitgevoerde winkeliers-almanak en een bonnen-systeem waardoor winke lende dames gratis een consumptie elders in de stad zouden kunnen gebruiken. Het bleek dat de aanwezigen allen tegen een cadeaux-stelsel waren. In ieder geval zal de Grote Houtstraat tegen de tijd van haar jubileum op 25 Juni een extra verzorgde aanblik bieden. Besloten werd, om ten aan zien van de publiciteit een deskundige in de arm te nemen. Bij de rondvraag kwam het ongenoegen der leden tot uiting over de hoge electriciteitstarieven van de gemeente Haarlem. Door een der aanwezigen werd er op gewezen dat Haarlem in vergelijking met Amsterdam, zeer ongunstig uit de bus kwam. Vooral wat betreft de weekend tarieven zou dit het geval zijn. Voorts wer den er klachten geuit over het zware ver keer dat de Grote Houtstraat als route koos. In het bijzonder ondervond men veel hin der van de militaire colonnes die door de stad trokken. De kwestie zou door het be stuur met de politieautoriteiten besproken worden. Ook de koopavond kwam in deze rond vraag aan de orde. Een voorstel, strekken de tot een Vrijdagse koopavond gedurende de Keukenhof-periode, werd bij B. en W. ingediend. Door een der aanwezigen werd medegedeeld dat de Middenstandscentrale tegen deze koopavond zal adviseren. Wel zou de centrale besloten hebben tot het in stellen van een enquête om zodoende de mening van de Haarlemse cliëntèle te peilen. De deelnemers aan de Esperanto-cursus van de Haarlemse Volksuniversiteit zijn bijeen geweest öb uitnodiging van de plaat selijke esperantisten. De cursusleider, mr, S. Pragano, gaf de laatste les van deze serie. Hierbij bleek, dat de leerlingen in het afgelopen seizoen veel hebben geleerd. Een van de cursisten dank te namens allen de heer Pragano (in het Esperanto) voor de aangename lessen. Na de pauze werd het woord gevoerd door de secretaris van het komende Esperantisten Wereldcongres, de Engelsman Mason Stuttard, die op de ideeële zijde van de wereldhulptaal wees. De avond werd ge sloten door de voorzitter van de Ned. Espe rantisten Vereniging „La Estonto Estas Nia", die mededeelde, dat de thans geslo ten cursus de best bezochte taalcursus van de Haarlemse Volksuniversiteit in dit sei zoen geweest is. WASHINGTON (A.F.P.) Het debat in het Amerikaanse Huis van Agevaardig- den over het Amerikaanse program voor hulp aan het buitenland voor het belas tingjaar 1954/55 begint Maandag in de commissie van Buitenlandse Zaken uit het Huis. Het hoofd van de organisatie voor werk zaamheden in het buitenland (F.A.O.), Harold E. Stassen, maakte Donderdag op een persconferentie de grote lijnen van het program bekend: 1. Voor het komende jaar wordt een bedrag van 3,5 milliard dollar gevraagd, 26 procent minder dan de som, welke het Con gres voor het lopende jaar heeft toege wezen; 2. Van dit totaal is 2,5 milliard dollar bestemd voor militaire hulp en de rest voor economische en technische bijstand; 3. In vergelijking met het lopende jaar zal in 1954/55 meer geld voor hulp aan Aziatische landen worden gevraagd. Voorts zal de technische hulp aan Zuid-Amerika enigszins worden uitgebreid. De hulpver lening aan Europa zal evenwel worden ver minderd; 4. Over het geheel zal de militaire en economische hulp worden verminderd, ter wijl voor de technische hulp meer geld zal worden uitgetrokken; 5. Aan een beperkt aantal gebieden zal rechtstreeks economische hulp worden ver leend, met name aan Turkije, Spanje, Grie kenland en Berlijn. Maandag zal eerst minister Dulles het standpunt der regering uiteenzetten. Daar na zal Stassen het programma toelichten. De General Electric in Amerika heeft ter ere van de 75ste verjaardag van de uitvin ding van de gloeilamp door Edison deze enorme gloeilamp van 75000 Watt vervaar digd. Ze verbruikt genoeg energie om 83 huizen op normale wijze te verlichten. Hitler's grote open met 18 mm platen gepantserde parade-auto, merk Mercedes Benz, die in 1945 in Ober-Salzburg (Beie ren) door de geallieerden in beslag werd genomen, is gisteren uit Frankrijk op een grote truck in Utrecht aangekomen. De Franse generaal Leclair had het gevaarte, dat voorzien is van 40 mm dikke kogelvrije ruiten van pantserglas, uit zijn oorlogsbuit ter beschikking gesteld van de Franse oud strijders-organisatie. Namens deze organi satie was het bestuurslid Diomgare met de auto op tournee gegaan, om de wagen in de grote steden van de West-Europese lan den door het publiek te laten bekijken. Na Parijs en Brussel, waar grote belangstel ling voor de Mercedes bleek te bestaan, zouden Utrecht en Amsterdam aan de beurt komen en vervolgens de hoofdsteden van de Scandinavische landen. De baten van de tournée in ons land worden ter beschikking gesteld van de Nederlands-Indonesische Bond van Gerepatrieerd en en ex-geïnter neerden (NIBEG). De Fransman Diomgare arriveerde te Utrecht in een personenauto. Achter hem bestuurde een Franse chauffeur de grote truck waarop de Mercedes staat. Maar de heer Diomgare was niet tevreden over de standplaats, die op de Jaarbeurs voor Hit ler's pantserwerk was ingeruimd. Hij be sloot daarom door te rijden naar Amster dam. In de hoofdstad aangekomen wachtte hij vergeefs op de truck. Hij wachtte de ge hele dag, maar de truck kwam niet op dagen. Een enigszins onthutste heer Diomgare meldde zich vanochtend bij de NIBEG nog steeds zonder pantserwagen. Het bestuur van de NIBEG heeft daarop vanochtend de Utrechtse politie gewaar schuwd. In Utrecht was evenwel geen spoor van de truck met de parade-auto te vin den. Daarna werd de Wegenwacht in Noordholland, Zuidholland en Utrecht ver zocht uit te zien naar het verdwenen ge vaarte. De heer Diomgare vermoedt, dat de chauffeur hem verkeerd heeft begrepen en naar Rotterdam is gereden. BINNENLAND Per speciaal vliegtuig uit de V. S. is Donderdagavond een grote zending levende Nertz pelsdieren (Minsk) op Schiphol aan gekomen. Het zijn 170 vrouwtjes, die samen een waarde van meer dan 25.00 dollar ver tegenwoordigen. Zij zijn aangekocht door een farm in Eist. De dieren zijn bestemd voor bloedverversing en kwaliteitsverbetering. Onder de geïmporteerde dieren bevinden zich verscheidene nieuwe kleuren en exclu sieve kwaliteiten, die voor de Nederlandse fokkerij van groot belang geacht worden. Men hoopt door deze aankoop het peil van de vooraanstaande Amerikaanse fokkers te kunnen bereiken. HAARLEM EN OMGEVING Nadat Donderdagavond in het wijk- gebouw aan de Gedempte Oude Gracht een film over cacaobereiding was vertoond wordt vandaag in het zelfde gebouw een kienavond gehouden, waarvan de baten be stemd zijn voor de wijkarbeid. De natuur in Het is de politie uit Haarlem en omge ving gebleken, dat wandelaars de bloeien de katjes afplukken. In een der gemeenten heeft politie in burger verscheidene bekeu ringen moeten maken. De lente in de natuur is later dan vorige jaren. De strenge vorst in de maand Fe bruari is hiervan de oorzaak. Door de vorst is schade aangebracht aan heesters en vas te planten. In de periode, toen het zacht weer was, heeft de groei aangehouden. Ge brek aan een laag sneeuw bij de plotse linge daling van de temperatuur, heeft in vloed gehad op de groei. Indien het wat warmer wordt is te ver wachten dat binnen enkele dagen de forsy- tia's, struiken kamperfoelies en de esdoorn een prachtige aanblik zullen bieden. Naar de bollenstreek In de streek achter de duinen van Leiden tot Haarlem staan de crocussen op het ogenblik in volle bloei. Een lichtgeel waas hangt over de narcissenvelden. Bij mooi weer het aanstaande week-end zullen, naar wordt verwacht., in de omgeving van Lisse, Hillegom en Sassenheim, bij War mond zowel als bij Noordwijk en Noord- wijkerhout enige veldjes in bloei staan. Een 90-tal ontheemde kinderen uit de West-Duitse kampen Helle, Elmendorf en Kloppenburg is gisteren in Friesland aan gekomen; 70 van hen werden in Leeuwarden door de pleegouders en een aantal predikan ten ontvangen. De anderen reisden van Groningen af naar het Zuid-Oosten van de provincie. Dit eerste van een drietal trans porten stond onder auspiciën van de Oecu menische Raad in Friesland. De kinderen blijven zes weken bij hun pleegouders. In het Jeugdhuis aan de Donkerelaan te Bloemendaal heeft de commissie van samenwerking voor bijzondere noden in deze gemeente Donderdagavond een pro- pagandabijeenkomst gehouden. De bezoe kers hebben met grote aandacht geluisterd, naar wat de heer Adr. Cassee aan de hand van een groot aantal lantaarnplaatjes over oud-Bioemendaal vertelde. De lichtbeelden zijn uit het gemeentelijk archief. Er zijn onlangs weer vele nieuwe plaatjes vervaar digd, zodat de heer Cassee in zijn reeds meermalen voor verschillende instellingen gehouden lezing nu toch weer wat nieuws kon brengen. Interessant was het te ver nemen, dat de gemeente Bloemendaal voor al in de laatste vijftig jaar erg is gegroeid. Het inwonex-tal van ongeveer vijfduizend in het begin van deze eeuw is verviervou digd. Dit heeft echter tot gevolg gehad, dat ook veel natuurschoon plaats heeft moeten maken voor de zakelijke behoefte van de huidige maatschappij. Slechts twee boerde rijen zijn in Bloemendaal thans over van de talrijke hofsteden, die de gemeente eens heeft gekend. De historische klok, anno 1647, die thans op de erebegx-aafplaats is aangebracht, werd na roof door de Duitse bezetters teruggevonden in Ouderkerk aan de Amstel. De klok werd vroeger gebruikt om er de raadsvergaderingen mee aan te kondigen, welke oude traditie in 1951 werd hersteld met een kleinere luidklok. Alvorens de heer Cassee zijn causerie hield had dr. J. H. Stelma, predikant van de plaatselijke hervormde wijkgemeente een inleidend woord gesproken. Dr. Stelma is tevens voorzitter van de commissie van samenwerking voor bijzondere noden in de gemeente, in welke commissie nog meer zitting hebben mejuffrouw J. J. Bruin, secretax-esse; L. L. Bierens de Haan, pen ningmeester; mevrouw A. van Geluk-Van Dooren en de heren Adr. Cassee, J. P. van Haaster en J. F. M. Pinxter, leden. Het doel van de commissie, die een onderafdeling is van het landelijk Natio naal fonds voor bijzondere noden, na de oorlog voortgekomen uit het crisis-comité is hulp te verlenen aan mensen, die bui ten hun schuld in moeilijkheden zijn ge komen, ongeacht hun godsdienstige of poli tieke overtuiging. Dit geschiedt door een maal een bedrag uit te keren, om de bij voorbeeld door langdurige ziekte of op andere wijze in moeilijkheden gekomen personen, in het zadel te helpen. Het secre tariaat van de commissie is gevestigd: Bloe- mendaalseweg 188 te Overveen. Op de gehouden avond had tevens de verloting plaats van een door wijlen de heer Van Steenwijk vervaardigd schilderij van een landeinde aan de Zuidkust van Engeland. Er waren bijna vijfhonderd loten verkocht. Mevrouw A. C. den Texbaro nesse Bentinck trok lot nutnmer 19, waar op het schilderij als enige prijs viel. Slotkoers Openings gisteren koersen 5-3% Nederl.'47 97 97% A.K.U 204'/, 205% 27314 279% Philips Gloeil. 269 V, 271 Son. Petroleum 450 458 A'dam Rubber 90 92% Holl Amer. Lijn 146 136% M. Scheepv. Unie 133/, 134 H.V.A 120% 120 Deli Mij 113% 117 Amsterd. Bank 188% 188% Med. Handel Mij. 177 177% Rotterd. Bank 177 177% Twentsche Bank 181 181 Anaconda Copper 34% 34% Bethlehem Steel 56% 57 Republic Steel 50 50% 90% 90% 21/, 21% 41% 42% Aagte-dijk, 2 te Montevideo. Alblasserdijk, 2 v. Hamburg te Rotterdam. Alchiba, vertr. 2 v. Montevideo n. Santos. Aldabi, vertr. 3 v. R'dam n. Bremen. Al'genib, vertr. 6 v. Buenos Aires n. R'dam. Aihena, vertr. 3X v. Rio Grande do Sul. Alioth, 1 v. Montevideo te Buenos Aires verw. Alkaid, 1 v. Las Palmas n. Recife. Almati, 1 360 m. NO. Ba'hia. Alphard, 5 v. Rahia te Antwerpen verw. Aludra, 1 v. Rotterdam n. Buenos Aires. Alwaki, vertr. 3X v. New York n. Zuid Amerika. Amor, 31 v. Alexandrië n. Beyrouth. Amstelbrug, vertr. 2 v. Santos n. Rio de Janeiro Amsteldijk, vertr. 31 v. New Orleans n. R'dam. Arendsdijk, 6 v. Victoria te New York verw. Arendskerk, 31 v. East Londen te Durban. Almkerk, pass. 1 Ouessant n. Lissabon. Alnati, pass. 31 Fernando Noronha n. Rio de Janeiro. Altair, 2 v. Las Palmas te Recife. Amerskerk, 1 te Antwerpen. Andijk, 31 v. Galvestor. n. Rotterdam. Almdijk. 30 te Panama City. Amsteldiep, 1 v. Port Said n. Antwerpen. Ariadne, 1 v. Rotterdam te Amsterdam. Artemis, 1 v. Amsterdam te Rotterdam. Arundo, 31 v. Rotterdam n. Norfolk. Aardijk 31 Wight gepass. n. New Orleans. Amstelpark, 31 v. Safaga n. Djeddah. Axeldijk, 31 80 m. W. Lands End. Alphacca, 2 v. Trinidad te Rio de Janeiro. Armilla, pass. 31 Kp. Padaran n. Haiphong. Abbekerk, 1 v. Sydney n. Melbourne. Aagtekerk, 1 v. Penang n. Colombo. Alcyone, 1 v. Victoria n. Rio de Janeiro. Amstelveen, 2 v. Antwerpen te Rotterdam. Bloemfontein, 31 te Kaapstad. Blijdendijk, 5 te New York verwacht. Barendrecht, 1 v. Suez n. Mena el Ahmadi. Bawean, 31 v. Aden n. Rastanura. Borneo, 1 te Bahrein. Bennekom, 31 v. Antwerpen te Rotterdam. Bacchus, 31 700 m. N. Azoren. Batoela, 1 v. Sorong te Timordilly. Blitar, 31 870 m. W.NW. Fremantle. Bolssevain, 1 te Singapore. Ball, 1 v. Antwerpen te Southampton. Bonaire, pass. 1 Azoren n. Plymouth. Boskoop, 1 1140 m. NO. Barbados. Bantam, verm. 3 v. Londen n. Rotterdam. Caltex Utrecht, pass. 31 Gibraltar n. Sidon. Charis, pass. 31 Malta n. Hamburg. Cronenburgh, 31 v. Cardiff n. Pasajes. Celebes, 31 v. Genua n. Port Said. Clavella. 31 180 m. W.NW. Kreta. Caltex Delft, 2 te Sidon. Caltex Nederland, 2 te Sidon. Caltex Pernis, pass. 1 Oporto n. Sidon. Caltex The Hague, pass. 1 Ouessant n. R'dam Cleodora. 1 v. Pladju n. Singapore. Coryda, 3 te Calcutta verwacht. Callisto, 1 v. Rotterdam n. Houston. Castor, 1 v. Carthagena n. Cristobal. Congostroom, 2 v. Amsterdam te Antwerpen. Duivendijk, 1 te Guayamas. Dido, 31 v. Amsterdam n. Oporto. Enggano, 31 v. Le Havre te Antwerpen. Esso Amsterdam, 31 v Rotterdam n. Sidon. Esso Den Haag, pass. 1 Djeddah n. Rastanura. Eemdijk, 31 440 m. NW. Azoren. Dongedijk, 1 v. Curagao n. Carthagena. Duivendreoht, 31 v. New Orleans n. Asvanna. Diemerdijk, 2 v. Tacoma te San Francisco. Dalerdijk, pass. 2 Vlissingen n. Hamburg. Ena, pass 31 Balikpapan n. Singapore. Eendracht, 1 v. Gibraltar n. Haifa. Eemland, 1 v. Rio de Janeiro n. Santos. Enggano, 2 v. Antwerpen te Rotterdam. Erinna, 1 v. Curasao n. Stanlow. Friesland (SSM), pas. 31 Lissabon n. Rotterdam Felipes, 31 v. Soerabaja n. Pladju. Groote Kerk, 1 v. Rotterdam n. Kobe. Gaasterland, 1 v. Amsterdam n. Buenos Aires. Gadilla, 7 Panamakanaal verwacht. Haarlem, 1 v. Santa de Cuba te Kingston. Hecuba, 31 te Port au Prince. Hector, 1 v. Haifa n. Rotterdam. Heelsum, 1 te Amsterdam. Heemskerk, 1 te Las Palmas. Hilversum, 1 v. Suez n. Mena el Ahmadi. Helena, 2 te La Guaira. Hermes. pass. 2 Vlissingen n. Amsterdam. Java, 31 v. Houston n. New Orleans. Jagersfontein, 31 840 m. ZO. Ascension eil. Japara (KRL), l te Port Soedan. Joh. v. Oldenbarnevelt, 1 v. Amsterdam naar Australië. Kieldrecht, 1 te Antwerpen. Karlmata, 31 Ite Soerabaja. Kasimbar, 1 te Banda verw. Kertosono, 31 500 m. W. ten N. Guam. Kota Agoeng, 31 140 m. W. Colombo. Kota Inten, 1 v. Pladju n. Tj. Priok. Laertes, 31 v. Suez n. Aden. Leerdam, pass. 31 Finisterre n. Koewait. Lieve Vrouwekerk, 31 v. R'dam n. Bremen. Laurenskerk, 2 te Chittagong. Limburg. 2 te Kaapstad. Loosdreciht, 1 te Genua. Leersum, 3 te Houston verw. Lekkerkerk, 2 te Marseille. Lutterkerk, 2 te Antwerpen. Lawak, 2 v. Bombay n. Bahrein. Leopoldskerk. 1 v. Genua n. Port Said. Lissekerk, 2 te Koewait. Loppersum, 1 v. Dakar n. Le Havre. Maasdam, vertr. 3 v. Rotterdam n. New York. Maashaven, vertr. 2 v. Rotterdam n. Buenos Aires. Maasland, 1 te Bahia. Mataram, vertr. 2 v. Bahrein n. Bombay. Modjokerto, 31 v. Colombo n. Aden pass. 1 Minikoy. Macoma. 31 v. Stanlow te Heysham. Malea, 31 180 m. W. Runsal Jebel. Malvina, 1 v. Manilla te Hondagua. Marken, 31 dwars Khorya Morya baai n. Port Said. Meerkerk, 31 te Dar es Salaam. Mentor. 31 v. Tunis n. Malta. Mirza, 31 110 m. W. Natuna eil. Murena, 31 300 m. W. Minikoy. Musi, 1 te Priok. Myonia, 31 90 m. Z. ten W. Formosa. Macuba, 31 te Sorong. Mariekerk, 1 te Port Swettenham. Marpessa, 1 te Tarakan. Mitra, 6 New York verwacht Madoera, 1 v. Port Said n. Livomo. Markelo, 2 v. Swansea te Rotterdam. Notos, 31 v. Triest n. Rijeka. Nieuw Amsterdam, 31 670 m. ZW. Flores. Nestor. 2 te Amsterdam. Noordam, 6 te Rotterdam verwacht. Orion, 1 v. Amsterdam te Rotterdam. Ondina, 1 te Chittagong verw. Omala, 1 v. Port Said n. Curasao. Oranje, 1 v. Singapore n. Tj. Priok. Oranjestad, 1 680 m. W.ZW. Lands End. Ovula, 8 Recife verwacht. Oranjefontein pass. 2 Vlissingen n. Anwt.erpetv Overijsel, pass. 1 Ceylon n. Belawan. Pendrecht, 31 v. New York n. Covenas. Poelau Laut, 1 te Bombay. Prins Willem v. Oranje, pass. 31 Kp. Race n. Montreal. Perna, 31 1020 m. NO. Sombrero. Prins Philips Willem, 31 600 m. NO. Flores. Prins Fred Hendrik, pass. 2 Vlissingen n. Bremen Prins Willem IV, 2 v. Halden te Amsterdam verwacht. Prins Willem V, pass. 1 Lissabon n. Rdam. Raki, 31 te Makassar. Ridderkerk, 31 te Genua. Rijndam, 30 v. New York te Baltimore. Reynlersz, 31 v. Soerabaja n. Makassar. Riouw, 31 rede Tegal. Rondo, 1 v. Baltimore te Charleston. Ruys, 1 te Penang. Radja, 2 v. Djeddah te Suez. Salland, 2 v. Zuid Amerika te IJmuiden verw. Sliedrecht, 31 te Aden. Sloterdijk, 5 v. Galveston te Rotterdam verw. Sommelsdijk, pass. 31 Gibraltar m. Alexandriè 7 te Port Said verwacht. Stad Schiedam, vertr. 2 v. Rotterdam n. Italië. Salawati, 31 te Basrah. Sanana, 31 v. Soerabaja n. Berau. Stad Breda, 31 160 m. N. Benghazi. Stad Leiden, 31 680 m. W.ZW. Lands End. Stanvac Benakat, 1 v. Tj. Uban n. Bangkok. Stanvac Djirak, 1 te Penang. Saparoea, 1 v. Aden n. Karachi. Saroena, 1 v. Saigon n. Singapore. Schie, 1 te Rotterdam. Sheratan, pass. 1 Perim n. Suez. Sibajak, pass. 1 Anderhalfgraadskanaal n. Aden Stad Alkmaar, 1 v. Narvik n. IJmuiden. Samarinda, 1 v. San Francisco n. Portland. Soestdijk, 2 v. Port Said n. Halifax. Stad Amsterdam, pas. 1 Ouessant n. A'dam. Stad Arnhem 1 v. Hamburg n. Rotterdam. Stad Maastricht, 1 v. Rotterdam n. Savona. Stad Maassluis, 2 te Vlaardingen. Stad Rotterdam, 2 te Amsterdam. Talisse, 31 v. Marseille n. Le Havre. Tara, 31 v. St. Vincent n. Antwerpen. Tabian, 31 870 m. NO. eil. Guam. Taria, 31 200 m. Z.O. Saigon. Tasman, 31 v. Singapore n. Priok. Temate, 31 te Bitung. Thedens, 31 v. Toboali n. Priok. Titus, pas. 31 Malaga n. Rotterdam. Tjibodas, 31 v. Soerabaja n. Makassar. Tjipondok, 31 460 m. z. ten O. Hongkong. Tarakan, 2 te Singapore. Tibia, 1 te Eastham. Temeer, 2 v. Aden te Fadang. Triton, 1 v. La Guaira n. Philadelphia. Tomini, 2 v. Rotterdam n. Amsterdam. Tomori, 2 te Lissabon. Waterman, 2 v. Rotterdam te Halifax. Westerdam, 1 40 m. O. N. Flores. Wonogiri, pas. 1 Kp. Finisterre n. Rotterdam. IJsel, 1 te Amsterdam. Zaan, 1 te Rotterdam. Zuiderkruis, 1 240 m. Z.ZW. Las Palmas. Van Spilbergen, 1 v. Antw. te Amsterdam. Waterman, 31 260 m. ZO. Kp. Race. Westerdam, 31 550 m. W.t.Z. Valentia. Wield recht, 31 v. Port Said te Thameshaven. Willem Barendsz, 31 220 m. N.NW. Kaapstad. IJsel, 31 v. Bremen nacht 1-2 te Amsterdam verwacht. Waingapoe, 31 te Soerabaja. Weltevreden, 31 v. Narativas n. Priok. Woensdrecht, 31 60 m. O. Belawan. Zeeland (KRL), 31 v. Baltimore n. Charleston. Zaan, pass. 31 Wight n. Rotterdam. Zeeland, 31 v. Rotterdam te Huil. Zuiderkruis, 1 v. Walvisbaai te Las Palmas verw. KLEINE VAART Algarve, 1 v. Wicklow n. Cardiff. Annie, 31 v. Hull te Immingham. Arcturus. 1 v. Goole n. Frankrijk. Amstelborg, 1 v. Rotterdam n. Curagao. Arnoudspolder, 2 v. R'dam te Lissabon verw. Audaeia, 31 v. Barry te Villareal. Betty, 31 te Nantes. Bill S, 1 v. Amsterdam n. Bremen. Blue Boy, 31 v. Boston te Hull. Barracuda, 1 v. Hamburg te Sunderland verw. Beekbergen, 2 v. Antwerpen te Bordeaux verw. Bree Helle, 31 v. Rotterdam te Londen. Bab-T, 31 v. Liveipool n. Port Talbot. Boreas, 31 v. Lissabon n. Palermo. Ccolsingel, verm. 2 v. Bordeaux n. Londen. Corrie b, 31 v. Stockholm te Windau. Caland, 31 v. Ayr n. Newport Mon. Claes Compaen, 1 nog te Swansea. Coolhaven, 31 v. Rouen te Casablanca. Diligentia, 31 v. Thameshaven te Kingslynn. Dollard, 1 v. Kopenhagen n. Gothenburg. Driebergen, 1 v. Lissabon te Casablanca. Da Capo, 31 v. Rotterdam te Lissabon. Da je Bohmer, 31 v. Dakar te Kaolak. Daviena Goekoop, 31 v. Belfast te Plymouth. Dokiaan, vertr. 1 v. Barry n. Sables d'Olonne. Eibergen, 2 v. Rotterdam te Waterford verw. Ferocia, 31 rede Rochefort n. Amsterdam. Frans, 1 v. Larvik te Newcastle verw. Frans Bohmer, vertr. 1 v. Liboume n. Bordeaux Gerrie S, pass. 1 Vlissingen n. Cork. Goote, 3 v. Dakar te Rouen verw. Harold, 31 v. Kopenhagen n. Tromso. Hartel, 1 v. Zaandam n. Aalborg. Hast V, 31 v. Guernsey te Londen. Hebe Nobel, 1 nog te Londen. Helvetia, 1 ten anker bij Dover. Henrica b, 1 v. Maassluis n. Esbjerg. Ida Pieter, 1 v. Bordeaux n. Manchester. Tda Jacoba, 1 v. Waterford n. Cardiff. Joost, 30 te Sete. Jan Kreumer. l v. Rotterdam n. Moss. Jo, pass. 1 Holtenau n. Leeuwarden. Jonex I. pass. 1 Vlissingen n. Antwerpen. Jorina, 2 v. Sunderland te Rotterdam verw. Josef Swenden. 30 v. Randers n. Duinkerken. Jutland, pass. 31 Holtenau n. Svendborg. Kortenaer, 31 v. Roscoff n. Portsmouth. Leemans, pass, l Vlissingen n. Antweipen. Lacra, 31 v. Rotterdam n. Haderslev. Leemans, 1 v. Ipswich te Antwerpen. Leny, 31 v. Hamburg te Berwick. Lucas Bols I, 31 v. Dublin n. Fowey. Midas, 31 v. San Feliu n. Genua. Marie Christine, pass. 1 Vlissingen n. Vejle. Marietje Bohmer, 1 v. Dakar te Antwerpen. Marva, pass. 31 Vlissingen n. Antwerpen. Mercurius, 31 te Fawley. Maartje, 31 v. Hamburg n. Shoreham. Maasym N, 31 te Gdansk. Marcella, 1 te Rotterdam. Marietje Bohmer, l v. Dakar te Antwerpen. Marjan, verm. 31 v. Belfast n. Dieppe. Markab N, 3 v. Ventspils te Rotterdam verw. May Mere, 31 v. Teignmouth n. Genua. Merwehaven, 2 v. Saffi te Bremen verwacht. Myfem, vertr. 1 v. Parijs n. Stockholm. Mypuck, pass. 1 v. Gothenburg te Rouen vent Neeltje b, 31 v. Cork n. Barry. Netta, 31 v. Saffi te Granville. Noorderhaven, 31 v. Maassluis te Masnedsund. Noorderlicht, l v. Rotterdam te Duinkerken. Prior, 31 v. Ellesmereport te Korsor. Phecda, 31 v. Marseille te Casablanca. Pieter Hubert, pass. 1 Lizard n. Par. Poortvliet, 1 v. Hull te Rotterdam venv. Rian, pas. 31 Vlissingen n. Hull. Rose Marie pass. 31 Vlissingen n. Antw. Ruby, vertr. 1 v. Nykobing n. Aalborg. Rika, 1 v. Ipswich te Baesrode. Sirius, 31 v. Rouen te Hull. Soemba, 1 40 m. Z. Finisterre. Spes 31 v. Korsor n. Gothenburg. Spurt, 2 v. Antweipen te Lissabon verw. Strijpe, vertr. 2 v. Bayonne n. Garston. Saba. pass. 31 Dover n. Belfast. Theodora 31 v. Southampton n. Moss. Twee Gebroeders, pass. 1 Vlissingen n. St. Na- zaire. Taormina, 31 v. Hamburg te Oslo. Taurus. 1 v. Thames n. Tees. Ton S, 2 v. Kopenhagen te Antwerpen verw. Vindicat Atque Polit, vertr. 1 v. Rouen naar Denemarken. Van Brakel, 31 v. Bayonne te Londen. Venus, 31 v. Middlesbro te Great Yarmouth. Viking, 31 v. Liverpool te Dublin. Vrouwepolder, pass. 31 Vlissingen n. Antwerpen Westerschelde. 1 v. Rouen n. Kopenhagen. Westlaan, 31 v. Hamburg n. Rotterdam Westropa, 2 te Silloth verw. Wiebold Bohmer, 31 te Dakar.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 15