Mantel Gostuums Duitse grensboeren aan het verkeerde waren adres Uitgaan in Haarlem f S3.' Agenda voor Haarlem Over uitlevering vijf Bredase ontsnapten wordt weldra beslist dook HAARLEMSE KLEDING CENTRALE Minister Luns hield in de Tweede Kamer voet bij stuk Een Eeuw Geleden Uitspraak van federaal hof in Karlsruhe geeft oud S.S.-ers kans ^poVief Doe als Moeder Natuur' STEEKT U IN HET NIEUW BE' GSS^" t ALlN' Minister Luns: Incidenten als in Limburg niet bevorderlijk voor een betere verstandhouding Vijf moties verworpen Hoe is het ontstaand J ^BSro i 3 Terreinbewaker onder trein Geen contanten? geen nood! qNS Direct keus uit grote sortering DAMES- EN HERENKLEDING BETALINGEN VANAF f 2.- PER WEEK „Porto Allcgre" naar België De Indische oorlogsslachtoffers Dit woord: A VERIJ Nieuw initiatief van Churchill? Iflllllllllll""1—' Haagse schuilkelder - óók tegen radio-activiteit Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 1 April 1854 BONN (A.N.P.) Vier Duitse rechtban ken zullen in de eerstvolgende weken over de toelaatbaarheid van een uitlevering van vijf van de zeven Bredase vluchtelingen moeten beslissen. In Dusscldorp zal het „Oberlandesgericht" moeten uitmaken of de het eerst van al gegrepen oorlogsmisda diger Faber naar Nederland teruggevoerd zal kunnen worden. In Keulen wordt uitspraak gedaan voor de vluchteling Tousseul, die indertijd zo veel opzien verwekte door zijn verschijning in het. gebouw van de Duitse Bondsdag en door het onderhoud dat hij daar met een vooraanstaand liberaal politicus kon heb ben ondanks het feit, dat hij door de poli tie werd gezocht. In Hamm in het Roerge bied zal het lot van Bicker moeten worden bezegeld en tenslotte zal in Celle in Noord- Duitsland worden uitgemaakt wat met Polak en Van der Neut zal gebeuren. De zesde vluchteling, De Jonge, werd indertijd door de Britse politie reeds over de grens gezet, nadat een Duitse rechtbank had be sloten hem op vrije voeten te stellen. De Britten hebben zich daarbij op het standpunt gesteld, dat zij daartoe de be voegdheid hebben op grond van het bezet tingsstatuut. Nummer zeven tenslotte, Bor- gers, is nog altijd voortvluchtig en wacht kennelijk af, welk lot zijn confraters zullen ondergaan. Wanneer de eerste uitspraak zal worden gedaan is nog niet bekend. Dit zou moge lijk reeds volgende week kunnen zijn, doch cle rechters zouden evenzeer hun beslissing nog een maand kunnen uitstellen. De Duitse rechtbanken staan bij de van haar gevraagde uitspraken voor een wel bijzonder moeilijke taak. Zij moeten in de eerste plaats een nationaal-socialistische wetgeving gaan intèrpreteren, die met zul ke weinig juridische begrippen als „van Duitse stam" en „van Duitse aard en bloed" werkt. De beslissing, die het federale ge rechtshof in Karlsruhe onlangs op verzoek van de rechtbank van Nelle heeft gegeven, is daarvoor de grondslag. Daarbij is uitge maakt, dat buitenlandse S.S.-lieden geacht moeten worden, op grond van Hitiers de creet van 19 Mei 1943 automatisch in het bezit van de Duitse nationaliteit te zijn ge steld, voor zover zij tenminste „van Duitse stam" zijn. Beschouwt de rechter de be trokken misdadiger als van Duitse natio naliteit, dat kunnen zij niet worden uitge leverd. Het merkwaardige van de uitspraak, dat het federale gerecht in deze gedaan heeft, is, dat zij in lijnrechte tegen spraak is met een eerdere uitspraak van het constitutionele gerecht. Dit heeft op 30 Januari 1953 uitgemaakt, dat het een automatische verkrijging van het Duitse staatsburgerschap op grond van Hitiers decreet niet moge lijk acht. Dat het federale gerecht in December een ander standpunt heeft ingenomen en Hitiers recht heeft er kend om door middel van een decreet buitenlanders, die in zijn S.S. dienst namen voor een bestraffing door hun eigen regering te vrijwaren, heeft een verstrekkende betekenis voor talrijke vroegere vrijwilligers der S.S., die nog altijd in Duitsland zijn ondergedoken. Volgens één van de verdedigers van de Bredase vluchtelingen kunnen deze heren nu Duitse papieren aanvragen en verder vrijuit gaan. De flagrante tegenspraak der beide uit spraken van de twee hoogste Duitse rechts colleges, die beide in Karlsruhe zetelen, behoeft intussen de rechtbanken, die zich met de Breda-vluchtelingen hebben bezig te houden, niet te bekommeren. Zij hebben zich alleen te houden aan de door het federale hof gegeven beslissing en de uitspraak van het constitutionele hof is voor hen niet bindend. De eerste vraag die de rechtbanken zullen hebben te be antwoorden, levert naar Nederlandse op vatting niet veel moeilijkheden op. Naar die opvatting kan moeilijk worden bewe zen, dat de betreffende heren „van Duitse stam" zijn, aangezien zij geen Duitse groot ouders hebben gehad, hetgeen volgens Hit- Iers wetten noodzakelijk is. ADVERTENTIE de basis van Uw garderobe. Wij tonen U Jersey, Tweed en Kamgarencostuums, zowel in het modieuse, als in het klassieke genre en hoger Barteljorisstr. 5 - Tel. 19004 - Haarlem De rechtbanken kunnen zich echter niet tot deze uitspraken beperken. Zij moeten uitmaken of uitwijzing toelaatbaar is en daarom ook onderzoeken of de heren het in de Duitse grondwet opgenomen recht op asyl kunnen doen gelden. Dat zou het ge val zijn, wanneer hun misdaden als poli tieke misdaden zouden worden beschouwd- Komen de rechters tot de conclusie, dat de vluchtelingen inderdaad wegens politieke misdrijven tot levenslang zijn veroordeeld, dan kan geen uitlevering plaats vinden. De laatste beslissing over de uitlevering moet intussen worden genomen door de Bondsregering. Maken de rechtbanken uit, dat een uitlevering niet toelaatbaar is, dan heeft de regering zich daaraan echter te houden. Alleen wanneer de rechters tegen uitlevering geen bezwaren hebben kan de regering daartoe overgaan. Haar beslissing ligt dan verder uiteraard op het politieke vlak en men kan er bij voorbaat zeker van zijn, dat een uitlevering veel politiek stof zou doen opwaaien op een ogenblik, waar in hier zoveel ijver aan de dag gelegd wordt voor de vrijlating der nog in geal lieerde gevangenschap verblijvende Duitse oorlogsmisdadigers. Beverwijker gleed uit en kwam tussen perron en trein terecht Bij aankomst van het bekende Hoog- oven-personeelstreintje op het perron Tuinderslaan, Donderdagmiddag om onge veer 5.15 uur stapte de dienstdoende 48- jarige opzichter van de terreinbewakings dienst C. H. H. uit Beverwijk van het bal- con der nog niet tot stilstand gebrachte trein. Doordat hij uitgleed op de houten perronrand, verloor hij het evenwicht en viel achterover tussen het perron en de trein tengevolge waarvan H. ernstig letsel opliep aan de rechter boven arm. Hij is met spoed naar het Beverwijkse Rode Kruis- ziekenhuis overgebracht. Zijn toestand was hedenmorgen redelijk; de arm kan waar schijnlijk behouden worden en er is geen direct gevaar aanwezig. Doordat de rangeerder het ongeval zag gebeuren en de machinist een noodsein gaf, kon de trein vrijwel direct gestopt worden. Een 60-jarige bromfietsberijdster uit Arnhem is door het Arnhemse gerechtshof veroordeeld tot een boete van f 150. Haar was het veroorzaken van een verkeers ongeval door roekeloos en onachtzaam rijden ten laste gelegd. De procureur-generaal had behalve deze boete geëist dat zij drie jaar geen bromfiets zou mogen berijden. Het hof heeft deze straf echter niet opgelegd. ADVERTENTIE VRIJDAG 2 APRIL Vleeshal: Modeshow van C. A„ 8 en 9.30 uur. Zuiderkapel, Zuiderstraat: Zen dingssamenkomst uitgaande van het Al liance Zendingscentrum „Parousia", 8 uur. Minerva: „The way to the stars", alle leeft., 8.15 uur. Roxy: „De zwarte monnik". 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Zij die van de zonde leven", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Shane", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Ach ter gesloten gordijnen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Een kind was getuige", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Kinderen der liefde", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Kinderen der liefde", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 3 APRIL Stadsschouwburg: „Anastasia", Toneel groep Theater, 8 uur. Minerva: „The way to the stars", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Zij die van de zonde leven", 18 jaar, 2 4 15 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Shane", 14 jaar, 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. City: „Achter gesloten gordijnen", 18 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Een kind was getuige", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Kinderen der liefde", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Kinderen der liefde", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De vrolijke gevan genis". alle leeft.. 2.30 uur. „De zwarte mon nik", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Jansstraat 63; Haarlöm Kerkstraat 8, Beverwijk Minister Luns heeft gisteren in de Twee de Kamer in antwoord op vragen van de heer Droessen (K.V.P.) een uiteenzetting gegeven over de toedracht van het grens incident, dat zich op 25 Maart in de Lim burgse gemeente Bergen heeft voorgedaan. Achttien grensboeren kwamen op die da<g omstreeks half tien met vier opgetuigde paarden, twee landbouwmachines en ge wapend met spaden en rieken de grens over. Zij droegen een spandoek met het opschrift: „Traktatrechte-Menschenrechte" Op 500 meter van de grens kwamen zij op oorspronkelijk Duits bouwland. Dit bouwland hebben zij omgeploegd en ingezaaid en nadat zij dit werk voltooid hadden, trokken zij zich terug op Duits gebied, maar verklaarden: „Wij komen te rug om te oogsten". In het gezelschap van de boeren bevon den zich een persfotograaf en een verslag gever. Een douanebeambte ging hulp halen van de maréchaussée, maar toen hij terug kwam, waren de boeren al vertrokken. In antwoord op de vragen zei minister Luns, dat al het mogelijke zal worden ge daan om herhaling te voorkomen. Concrete maatregelen daartoe zijn echter moeilijk te nemen. De regering beschikt over uitvoerige ge gevens over protestvergaderingen en de monstraties van Duitsers tegen de grens wijzigingen, maar zij hebben niet meer dan locale betekenis. De minister herinnerde aan de jongste verklaring van minister Donker in de Eer ste Kamer over de kwestie der grensboe ren, namelijk dat de grensboeren, zo zij schadevergoeding wensen, zich tot de re gering in Bonn moeten wenden, die ver antwoordelijk is voor de vordering van 25 milliard gulden schadevergoeding van Ne derland op Duitsland. Het grensincident heeft niet meer dan De baggermolen „Porto Allegre", eigen dom van de firma Den BreejenVan den Bout in Aerdenhout, die van 19471951 voor baggerwerkzaamheden in de haven van IJmuiden werd gebruikt en daarna gedurende twee jaren in de Amsterdamse haven is stilgelegd, is gisteren door de sleepboot „Noord-IIolland" van de firma Wijsmuller naar Rotterdam gebracht. Van daar zal de baggermolen naar Antwerpen worden gebracht, waar hij in het werk wordt ingeschakeld. De „Noord-Holland" keert vandaag terug met de zuiger ,.Wi- ron". die het schip voor een baggerbedrijf zal convoieren. locale betekenis, maar de minister kwali ficeerde het gebeurde als een uiterst bru tale actie, waar de Duitse overheid echter buiten staat. Van Duitse en van Neder landse zijde is een strafvervolging dér be trokkenen in voorbereiding. Voorlopig zal de Nederlandse regering geen stappen ondernemen maar de inci denten dragen er niet toe bij de verstand houding voor de regeling van de Duits- Nederlandse vraagstukken te verbeteren zei minister Luns. ADVERTENTIE In de Tweede Kamer heeft minister Luns bij de verdere behandeling van de nota over achterstallige betalingen aan In dische oorlogsslachtofers verklaard, dat de regering niet verder kan gaan, dan zij in de nota heeft uiteengezet. Indien de Donder dag ingediende vijf moties zouden worden aangenomen, zal de regering er geen uit voering aan kunnen geven. De motie-Hazcnbosch vraagt voor de tegemoetkoming in wederinrichtingskosten geen vestigingsvoorwaarden te stellen. Minister Luns zei, dat er op dit punt al diieëerlei verruiming is gegeven, waarmede een bedrag van 8 millioen gulden was ge moeid. Wat meer gevraagd wordt, is on aanvaardbaar.' Ook de rehabilitatie-motie van prof. Lemaire achtte de minister onaanvaard baar, evenals een vermeerdering van de tweede slotuitkering. De eerste motie-Ritmeester, vragend om een algemene maatregel van bestuur, na zes maanden door een wettelijke regeling te bevestigen, kon evenmin genade vinden in de ogen van de bewindsman, die ook de tweede motie-Ritmeester, om bij de „back- pay"-pensioenen in nijpende gevallen een toeslag te geven, afwees. De Kamer heeft zich vervolgens in derde termijn over de moties uitgesproken. Mi*. De Graaf (KVP) verklaarde namens zijn fractie, tegen de vijf moties te zullen stemmen. De heer Van de Wetering (C.H.) nam hetzelfde standpunt in als de heer De Graaf en de heer Stufkens (P. v. d. A.) zei, dat de verzekering van de regering dat zij de moties niet zal uitvoeren, in wezen dezelfde betekenis heeft als het onaan vaardbaar verklaren van amendementen. Het is beneden de waardigheid van de Kamer, zo verklaarde hij, tegen de ver klaring van onuitvoerbaarheid te demon streren. De heren Lemaire (K.N.P.), Hazen- bosch (A.R.) en Ritmeester (VVD) konden deze opvatting niet delen. P r o f. Lemaire betoogde, dat regering en par lement hun eigen verantwoordelijkheid hebben. Het is van belang, de stemming nu te peilen, zulks met het oog op een even tuele amendering van een aanvullende be groting. De moties werden achtereenvolgens ver worpen met de stemmen van KVP, P. v. d. A. en C.H. tegen (54 tegen 28 stemmen). Buitengewoon pensioen De Kamer heeft vervolgens een begin ge maakt met de behandeling van het ontwerp tot wijziging van de wet Buitengewoon Pensioen van 1947. Bij de toepassing van de wet is gebleken, dat een aantal bepalin gen niet voldoet aan het doel van de wet. De wijzigingen, veelal van technische aard, beogen nu aan deze moeilijkheden tege moet te komen. De verbeteringen hebben betrekking op de minima en maxima der uitkeringsgrondslag. Daarnaast is de aftrek van eigen inkomsten verhoogd van 750, tot 1000,en is de termijn voor pen sioenaanvragen verlengd tot 10 jaar na de inwerkingtreding van de wet tot 1957. In de Kamer bestond veel waardering voor de voorgestelde wijzigingen. De heer Scheps (P. v. d. A.) gaf daar aan uitdrukking in een zeer uitvoerig be toog. De heren Stapelkamp (A.R.), Ritmeester (VVD), Koersen (KVP) en Kikkert (C.H.) deden dit op be knopte wijze. Allen betoogden, dat door de voorgestelde wijzigingen de sfeer aanzien lijk is verbeterd en dat de ereschuld, welke wij hebben tegenover de nagelaten betrek kingen der verzetsslachtoffers, voor een zeer belangrijk deel wordt ingelost, zij het dat geld maar een schamele pleister is op geslagen wonden. De sprekers hebben er geen twijfel over laten bestaan, dat zij van harte hun stem aan het ontwerp zullen geven. Minister Van T h i e 1 zal deze overtui ging vandaag wellicht nog kunnen ver sterken. Een lezer vraagt of averij en averechts iets met elkaar te maken hebben. Het antwoord is, kort en krachtig: neen, geen snars. Averij is een woord dat uit het Arabisch stamt In die taal betekent arvar: gebrek, schade. De Italiaanse zeelui die dikwijls met Arabieren in aanraking kwamen, namen het woord over en spraken van avaria. Die vorm namen de Spanjaarden en Portugezen weer over. In het Frans werd het avarie en daaruit ontstond ons averij. Averechts is een echt Germaans woord, waarin de oude vorm ave is behouden, doordat de klemtoon er op viel. Want ave is verder: af geworden. Het woord betekent dus: niet recht, dus: verkeerd, omgekeerd, onjuist, misplaatst, ongeluk kig, al naar het verband waarin het wordt gebruikt. (Van onze correspondent in Londen) Attlee heeft op scherpzinnige wijze de hele Labourfractie gemobiliseerd achter Churchill in een nieuwe poging om hem er toe te brengen zijn initiatief voor een top- bespreking met Malenkov en Eisenhower weer op te vatten, een initiatief dat hoofd zakelijk was afgestuit op bezwaren van de Verenigde Staten. Een ontmoeting tussen Churchill, Malen kov en Eisenhower wordt nu voorgesteld in een door de Labourfractie ingediende motie voor een debat van aanstaande Maandag in het Lagerhuis. Het is onwaar schijnlijk dat de regering zich tegen die motie zal verzetten. Vermoedelijk zal er ook niet worden gestemd want de meerder heid van het Lagerhuis wenst een open debat, dat zoveel mogelijk feiten aan het licht zal brengen. De Labourmotie is opgesteld door Attlee, die de H-bom bestempelt als de ernstigste bedreiging van de beschaving. Verder zegt de motie dat het Lagerhuis een onmiddel lijk initiatief van de regering zou verwel komen om een bijeenkomst tot stand te brengen tussen de leiders der Grote Drie. Deze ontmoeting zal opnieuw het probleem moeten aanpakken van vermindering en controle der bewapening en maatregelen dienen te nemen om de vrees weg te nemen, welke op alle volkeren ter wereld drukt. Attlee zal Maandag het debat openen, daarna spreekt Churchill. Herbert Morrison zal de laatste spreker zijn. Prins Bernhard heeft Donderdagmorgen een bezoek gebracht aan dc Jaarbeurs te Utrecht. Hij werd vergezeld door de Mexicaanse minister van Waterstaat. Eduardol Chavez. Foto: tijdens de rondgang over de Mexicaanse afdeling, rechts Prins Bernhard, die belangstellend een in Mexico gekweekte vlassoort bekijkt en links minister Chavez. TONEEL EN DANS Vrydag 2 April, Stadsschouwburg, 20 uur: Bloemlezing^ uit het programma der Inter- scholaire 1954 op het gebied van koorzang, muziek, toneel, dans en voordracht ter gelegenheid van de Boekenweek. De baten komen aan de Unesco ten goede. Zaterdag 3 April, Stadsschouwburg, 20 uur: De toneelgroep Theater vertoont onder regie van Jan Tculings het spel „Anasta sia" van Marcelle Maurette en Guy Bol ton. met Rika Hopper (als de keizerin weduwe) in haar afscheidsrol. Voor andere medewerkenden: zie Zondag. Zondag 4 April, Stadsschouwburg, 20 uur: Herhaling van „Anastasia" van Marcelle Maurette door de toneelgroep Theater on der regie van Jan Teulings, met Rika Hopper, Caro van Eyck, Johan Schmitz, Lo van Hensbergen. Robert Sobels, John Soer en anderen, in décors van Friso Wiegersma. Maandag 5 April, Minerva Theater, 20.15 uur: Het toneelgezelschap „Johan Kaart" geeft nog één voorstelling van de klucht „Pot- asch en Perlemoer.in textiel" van Glasz en Klein, met in de titelrollen .Johan Kaart en Johan Boskamp. Dinsdag 6 April, Stadsschouwburg, 20 uur: De Rotterdamse C.vnedie geeft een abon nementsvoorstelling van het blijspel „Sebastiaan" van Henri Troyat in de ver taling van Anna Blaman onder regie van Richard Flink. In de voornaamste rollen: Mariëtte Flink, Joekie Broedelet, Jetty van DijkRiecker, Frans van der Lingen en Jan van der Linden. Dinsdag 6 April, De Vleeshal, 20.15 uur: Improvisatietoneel onder auspiciën van de Haarlemse Kunstgemeenschap met mede werking van de letterkundigen Jeanne van SchaikWilling en Ed. Hoornik, de tonelisten Ank van der Moer, Ellen Vogel, Han Bentz van den Berg en Ton Lutz, be nevens de pianist Wouter Denijs. Dinsdag 6 April, Minerva Theater, 20.15 uur: De toneelclub van de British Society of Amsterdam voert het blijspel „Fools rush in" van Kenneth Horne op onder auspiciën van de English Association te Haarlem. Woensdag 7 April, Stadsschouwburg, 14.30 uur: Voor de Algemene Nederlandse Gra fische Bond treedt het Seapino Ballet op, dat onder artistieke leiding staat van Hans Snoek. Aan de vleugel Luctor Ponse. Woensdag 1 April, Kon. Emmaschool. 20 uur: Surinaamse avond, te verzorgen door de voordrachtkunstenaar Otto Sterman, voor de -afdeling Haarlem-Noord van de Volks universiteit (ingang Raafstraat). MUZIEK Vrijdag 2 April, Protestantenbond, 16 uur: Concert onder auspiciën van de Commissie voor de culturele vorming van de school gaande jeugd door het Nederlandse Ka merkoor onder leiding van Felix de Nobel (Jacobstraat). Vrijdag 2 April, Waalse kerk, 20 uur: We derom een verzoekprogramma door de organist Hendrik Lasschuit, die ditkeer werken vertolkt van Buxtehude, Martini, Handel, Arne en Boëllmann. Zaterdag 3 April, Broedergemeente, 20 uur: Kerkconcert door Ovcrveens Dameskoor onder leiding van Cor Igesz. met medewer king van de sopraan Kitty Nederkoorn. de alt Bep van Leuven en de organiste Bets Nederkoorn. Werken van Scheidemann, Bach, Mozart. Pergolesi en Tunder. Zaterdag 3 April, Vleeshal. 20 uur: Muziek uitvoering door het schoolorkcst „Linos" van leerlingen van het Stedelijk Gym nasium onder leiding van Eduard Biele. Zondag 4 April, Tevlers Museum, 15 uur: Bespeling van het orgel met grote en kleine halve tonen door Piet Halsema, die werken van John Blow, Anthoni van Noordt, N. Lebegue, Georg Böhm, J. P. Kellner, J. S. Bach en Pachelbel ten ge hore brengt. Maandag 5 April, Grote Markt. 15.30 uur: De stadsbeiaardier Arie Peters bespeelt het carillon van de Grote Kerk. Eveneens op iedere Vrijdagmiddag van 11.3012.30 uur. Maandag 5 April, Concertgebouw. 20 uur: Concert door de Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" onder leiding van Jack P. Loory met medewerking van de bas Guus Hoekman en de pianiste Emmy van Eden. Onder meer Russische volks liederen en negro-spirituals. Woensdag 7 April, Concertgebouw, 20 uur: Gecombineerd concert door gemengd koor Polyhymnia, Doopsgezind Zangkoor. Pos taal Mannenkoor, Amsterdams Vrouwen koor en „Proza en Poëzie". Soliste is de sopraan Ankie van Wickevoort-Cromme- lin, aan het orgel zit Albert de Klerk. Vrijdag 9 April. Concertgebouw ,20 uur: Ne gende V-concert van het Noordhollands Philharmonisch Orkest onder "leiding van Toon Verhey met medewerking van het duo Jan Hesmerg (viool) en Eduard Biele (cello). Op het programma staan het Dub belconcert en de Derde Symphonie van Brahms. TENTOONSTELLINGEN Het Huis Van Looy: Herdenkingstentoon stelling van werken van Frans Baljon. Geopend tot en met 12 April van 1012.30 en van 13.30—15 uur. 't Huis met de Kogel: Tentoonstelling van tekeningen van D. Lindeboom. Dagelijks geopend van 1018 uur, uitgezonderd 's Zondags. Tot 11 April. Teylers Museum: Etsen, gravuren en teke ningen van Jacques Callot (15921635). Het museum is in de wintermaanden da gelijks geopend van 1115 uur. behalve op Maandag, benevens op de eerste Zondag van elke maand van 1317 uur. Frans Halsmuseum: Speciaal arrangement van de meesterwerken van Frans Hals. Dagelijks geopend van 1017 uur, 's Zon dags van 1317 uur. Ook 's avonds van 20—23 uur. Tot 18 Mei. Schotersingel 117 a: Palestina-riiorama's (Bijbelse voorstellingen). Dagelijks ge opend van 1417 uur. Woonhuis Van Looy: Het voormalig woon huis van schilder-schrijver .Tacobus van Looy is te bezichtigen op Donderdagen van 10—12 en van 1417 uur, op Zon dagen alleen van 1417 uur. Kunsthandel Leffelaar: Moderne schilder kunst uit Bali. Geopend tot en met 23 April op werkdagen, uitgezonderd Maandag morgen. DIVERSEN Vrijdag 2 April, Frans Halsmuseum, 20 uur: Bijzondere avondopenstelling met première van de filmstrip in kleuren van de schut tersstukken van Frans Hals door Poly- eoon. met gesproken commentaar van de heer H. P. Baard. Concertmeester Jan Hesmerg werkt, teza men met de cellist Eduard Biele, op Vrijdag 9 April solistisch mee aan de uitvoering van het Dubbelconcert van Brahms door het Noordhollands Philharmonisch Orkest onder leiding van Toon Verhey. (Zie onder: Muziek). Vrijdag 2 April, Krelagehuis, 20 uur: Bijeen komst onder auspiciën van de Haarlemse Ouderraad. Bij uitstek deskundigen be antwoorden vragen over mogelijkheden van voortgezet onderwijs en directe plaat sing in het bedrijfsleven na het zesde leerjaar. Vrijdag 2 April, Zuiderkapel, 20 uur: Zen dingssamenkomst, uitgaande van het centrum Parousia. De zendeling W. A. Cutts vertoont gekleurde lichtbeelden over zijn arbeid onder de Moni-bevolking in Centraal-Nieuw Guinea. Vrijdag 2 April, Brinkmann, 20 uur: Voor de vereniging Geloof en Wetenschap houdt de heer Grant Colin Clark een lezing over het onderwerp „Het probleem der wereld bevolking". Zondag 4 April, Lido Theater. 11 uur: Bij zondere voorstelling van de Italiaanse film „Faust en de duivel" met Gino Mattera. Zondag 4 April, Stadsschouwburg, 14 uur: Opvoering van de operette „De Sneeuw koningin" naar het gelijknamige sprookje van Andersen door het Aerdenhouts Kin dertoneel onder leiding van mevrouw J. van Kampenvan den Brink. Maandag 5 April. Brinkmann, 20 uur: Ma rijke (van Raephorst spreekt over de onderwerpen „Humor en verantwoorde lijkheid" en „Van boekendag tot litteraire markt" in de muziekzaal. Woensdag 7 April, Kleine Brinkman. 8 uur: Voor het Genootschap NederlandEnge land spreekt de heer J. D. O' Connor over het onderwerp „Literary and colloquial English and the reasons behind these differences". Donderdag 8 April, Stadsschouwburg, 20 uur: De letterlievende vereniging „J. J. Cremer" speelt de klucht „Grote Stads lucht" van Oscar Blumenthal en Gustav Kadclburg onder regie van Henk Bakker. Vrijdag 9 April, Brinkmann. 20 uur: Voor de vereniging Geloof en Wetenschap spreekt dr. Jean Eugène Bersier uit Parijs, met vertoning van gekleurde lichtbeelden, over „Franse kerkramen". ADVERTENTIE ballpoints Q90 >f In snel tempo nadert een schuilkelder in Den Haag volgens de modernste eisen, die ook bescherming zal bieden aan radio actieve stralingen na de explosie van een atoombom, zijn vooltooiïng. Deze kelder, die als studie-object en model zal dienen voor atoomschuilkelders welke eventueel elders in den lande zullen worden inge richt, is in Den Haag gebouwd en wel op de hoek van de Grote Marktstraat en het Spui. Het publiek zal van-20 April af in de gelegenheid worden gesteld de atoom schuilkelder te bezichtigen, want op die datum opent de kring Den Haag en om streken van de Stichting Bescherming Be volking er een progaganda-tentoonstelling. Het initiatief en de financiering van deze schuilkelder komt van particuliere zijde. PARIJS. In de Wetgevende Kamer heeft de minister Fould, namens de Re geering, eene verklaring afgelegd, hierop neerkomende, dat ten gevolge van het voortdurende stilzwijgen van den Keizer van Rusland, Frankrijk ten aanzien van die mogendheid, thans in eenen toestand van oorlog verkeert, waarvoor de Czaar. en alleen deze, verantwoordelijk is. De voorzitter Billault heeft op deze ver klaring, namens de Wetgevende Kamer, geantwoord, dat Keizer Napoleon staat kon maken op de eenparige ondersteuning van de Afgevaardigen, zoowel als van geheel Frankrijk.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5