Aantal telefoonaansluitingen sinds September 1946 verdubbeld Proef met uitgebreide telefoongids geslaagd EMMABLOEM COLLECTE „Van boekendag tot litteraire markt" Fraai concert van „Zang en Vriendschap" Hoge Raad verwerpt beroep van bedelaars Amsterdamse Beurs Schutterswedstrijden in Santpoort Kort en bondig 8 District Haarlem 50.000 a bonne's Oefening dieren transportcolonne Record inleg bij de Nutsspaarbank Dr. K. H. E. Gravemeyer keert terug uit Zuid-Afrika Burgerlijke Stand Solistisch e m edewerki tig van Guus Hoekman Eerste paal voor Prinses Marijkeschool geheid Bij een maaltijd buitenshuis hoort WWN VhUi/o 'h Drie jubilarissen bij de N.S. gehuldigd Veewet aangevuld voor bestrijding hondsdolheid Herdenkingscomité Florence Nightingale Maarschalk Juin berispt H.-Bomkwestie Vrijdag voor UNO- ontwapenings commissie Burgemeester-immigrant in Canada aangekomen Hijsstelling viel op arbeider BMEIC III degradeert naar tweede klasse Bedrijfsklaverjassers DINSDAG 6 APRIL 1954 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT. Toen Maandagmorgen bij de heer F. Maijs in Bergen aan Zee een telefoonaansluiting tot stand werd gebracht, werd daarmede voor het district Haarlem van de telefoon dienst een belangrijke periode afgesloten. In 1931 werden de districten Haarlem en Alkmaar als aparte districten opgericht. Er waren toen 17.000 abonné's aangesloten, waarvan de helft echter nog bediend werd door het „handverkeer". Het telefoon district Haarlem groeide echter. In 1936 waren er reeds 20.000 abonné's en in Mei 1940 waren er 25.196 aansluitingen. Uiteraard stond het werk tijdens de oorlogsjaren stil en ook na de oorlog duurde het door de materiaaJschaarste en de grote achter stand tot September 1946 voordat men dit „record" weer geëvenaard had. En thans 71/: jaar later is dit getal ver dubbeld en het district Haarlem is thans het grootste district in Nederland. Een ver blijdend feit ongetwijfeld, magr aan de andere kant moet men toch rekening hou den met de moeilijkheden, die aan een der gelijke vergroting van het aantal aanslui tingen verbonden zijn. Natuurlijk is er een behoorlijk kapitaal nodig en voorts zal men op een goed rendement van de centrales dienen te letten. En dit is zeer beslist geen sinecure, want vooral gedurende de laat ste jaren gaan de technische vorderingen op het gebied van de telefonie met spron gen vooruit, zodat men bij de bouw en de inrichting van nieuwe centrales steeds rekening heeft te houden met het feit, dat over enkele jaren de technische apparatuur weer verouderd kan zijn. Een voorbeeld hiervan is het werk van de telefoondienst in Beverwijk, waar nu reeds, in verband met de IJmond-plannen, regelingen worden getroffen om de grote stroom abonné's, die ongetwijeld zal komen, op te vangen. Nieuwe centrale In Bloemendaal zal binnenkort een be langrijke stap gedaan worden op de weg naar de bouw van een nieuwe centrale. Een dezer dagen zal deze centrale aanbesteed worden, volgend jaar hoopt men de bouw van deze centrale voltooid te hebben en in 1956 zal waarschijnlijk deze dienst in ge bruik gesteld kunnen worden. En daarmee zullen ook in deze streek, waar de kans be staat, dat de toekomstige abonné's een vrij lange wachttijd krijgen, de uitbreidings moeilijkheden opgelost worden. Ook met betrekking tot het „vol-automa- tisch-maken" van de diverse telefoondis tricten zitten de P.T.T.-ambtenaren niet stil. Aan het einde van het jaar hoopt men ook de verbinding van het district Haarlem met Arnhem vol-automatisch te krijgen en dan dienen alleen Breda, Zwolle, Eind hoven en Goes nog in het zogenaamde A.Z.Z.-verkeer opgenomen te worden. Tarieven Bij Koninklijk Besluit is reeds een wijzi ging in de telefoontarieven vastgesteld en het is niet onmogelijk, dat ook in het dis trict Haarlem deze wijziging tegelijk met de andere districten binnen afzienbare tijd doorgevoerd zal worden. De tarieven voor de interlocale gesprekken zullen dan, aan de hand van een bepaald zone-tarief, verlaagd worden en de stadsgesprekken zullen naar alle waarschijnlijkheid van drie op vier cént gébracht worden. Gidsen Tenslotte zal ook de telefoongids een be langrijke wijziging ondergaan. In het dis trict Utrecht heeft men reeds een proef met een uitgebreid telefoon-boek gedaan en de directeur en de adjunct-directeur van het telefoondistrict Haarlem, ir. J. M. de Vos ADVERTENTIE MORGEN Open de beurzen De collectebussen vol Haarlems Boekenweek 1954: exit De Haarlemse Boekenweek is gisteravond in Brinkmann besloten met een causerie van mevrouw Marijke van Raephorst. Voor de pauze sprak zij over ..Humor en Verant woordelijkheid". waarbij zij opmerkte dat ernst en luim met elkaar verbonden zijn als leven en dood. Het behoeven in het geheel geen afzonderlijke begrippen te zijn, soms ook dringt door de humor de ernst naar voren. Als voorbeeld hiervan noemde mevrouw van Raephorst Buziau en Chaplin, die een humor creëren waarachter in feite de tragiek schuil gaat. Mevrouw van Raep horst illustreerde een en ander met voor lezingen uit het werk van Bomans, Annie Schmidt, Ina van der Beugel en Martie Verdenius. Na de pauze gaf de spreekster een over zicht „Van boekendag tot litteraire markt". In het totaal werden nu negentien boeken weken georganiseerd. Op 15 Mei 1930 werd de eerste boekendag gehouden ter gelegen heid van het 50-jarig bestaan van de Neder landse Uitgevers Bond. Het succes van deze boekendag gaf aanleiding tot een herhaling in 1931. In 1932 werd de eerste boekenweek gehouden. Het geschenk dat de koper hier bij werd aangeboden bestond uit een com pilatie van de antwoorden van verscheide- nen schrijvers op aan hen gestelde vragen. Mevrouw van Raephorst haalde hierbij herinneringen op aan een litteraire avond in de Rotterdamse Bijenkorf, waar zij toen als boekverkoopster werkzaam was. Het bleek dat er toen ook verschil van mening heerste over het resultaat van deze boekenweek. Sinds deze jaren werd de boekenweek een steeds weerkerend evenement, de grootte van de oplagen van het geschenk nam jaar op jaar toe. Men ging over tot het houden van gala-avonden de eerste in 1938 en litte raire lunches. Tot 1941 vond een gestadige ontwikkeling plaats, toen de bezettingstijd een voorlopig halt aan deze groei toeriep. In 1946 werd weer zij het in zeer beschei den vorm een eerste boekenweek gehou den. In 1947 werd ric Commissie tot Propa ganda van het Nederlandse Boek opgericht, en deze schreef voor het eerst een prijsvraag uit onder een aantal auteurs om tot de samenstelling van het geschenk te komen. Het volgende jaar werd de jeugd voor het eerst in de feestelijkheden rondom het boek betrokken. Mevrouw van Raephorst zei dat de boe kenweek ongetwijfeld een succesvolle in stelling genoemd mag worden en sprak van een jaarlijkse „culturele kruistocht ter bekering van de boekheidenen" 'ij besloot haar causerie met een pleidooi voor het betere kinderboek. De huidige kwaliteit van het kinderboek is voornamelijk toe te schrij ven, meende zij. aan de onderbetaling van de auteur, die zich veel meer aangetrokken voelt tot het lucratievere schrijven van romans.- en ir. H. Mulders, deelden ons mede, dat deze proef zeker als geslaagd mag worden beschouwd. Er verschijnen in de toekomst dertien districts-telefoongidsen en drie ge meentelijke gidsen en de dikke interlocale telefoonboeken zullen dus komen te ver vallen. Vooral voor de abonné's in de kleine ge meenten is een dergelijke districtsgids on ontbeerlijk, omdat zij toch altijd naast de plaatselijke gids een interlocaal boek nodig hadden. Uiteraard vergen al deze veranderingen, die tevens verbeteringen zijn. enige tijd, maar de abonné's in het district Haarlem kunnen er van overtuigd zijn, dat door de directie en het personeel van dit district alle mogelijke moeite gedaan wordt om het de „klanten" naar de zin te maken. Tijdens de dag, waarop het congres van de Wereldfederatie tot Bescherming vaq dieren te Scheveningen begint, Zaterdag De inleggingen bij de Nutsspaarbank te Haarlem bereikten in Maart de ongekende hoogte van f 1.615.460. De terugbetalingen beliepen f889.254, zodat het spaaroverschot f726.206 bedroeg, hetgeen tot dusverre nog nimmer was voorgekomen. In het eerste kwartaal van dit jaar steeg het inleggerstegoed bij de Nutsspaarbank met niet minder dan f 1.948.161 tot een totaal van f30.563.564. Het aantal inleggers steeg in dezelfde periode met 947 tot een totaal van 69.313. De ophaaldienst van de spaarbank werd in de afgelopen maand uitgebreid tot enkele wijken van de gemeente Heemstede. Dat deze dienst in een grote behoefte voorziet blijkt wel uit de omstandigheid dat binnen korte tijd reeds bijna 400 deelnemers kon den worden ingeschreven, voor het over grote deel nieuwe spaarders. Op 1 Mei zal dr. K. H. E. Gravemeyer, predikant te Pretoria vanwege de Neder lands Hervormde Kerk in Zuid-Afrika, lei- kerkelijke integratie van de Nederlandse Hervormde immigranten, in ons land te rugkeren. De algemene kerkvergadering van de Nederlands Hervormde Kerk in Zuid- Afrika is voornemens een predikant te be roepen voor de immigranten in het bijzon der in Johannesburg en de Rand. Het door dr. Gravemeyer opgerichte bureau zal wor den uitgebreid. HAARLEM. 5 April 1954 BEVALLEN van eéh zoon: 2 April, J. A. Spronkvan Leeuwen; 3 April, G. Pappen- heimvan Perlstein; 4 April. P. M. G. Boom Westerburger; M. L. Leijsede Bodt; M. S. van Egmondvan de Goorberg. BEVALLEN van een dochter: 1 April, C. 10 April, zal in de omgeving van Haar.em een oefening met dieren-transportcolonnes worden gehouden. Deze zal door een aan tal deelnemers van het congres worden bijgewoond. Behalve de in opi-ichting zijnde Haar lemse Blue circle-colonne, waarvan de die renarts dr. J. Heek commandant is, zullen ook de Amersfoortse colonne en het Rode Kruis aan de oefening deelnemen. Veron dersteld wordt een bomontploffing, waar bij mensen zowel als dieren worden ge troffen. J. Thuis—van Opstaijen; J. E. A. Ottevanger —Gerritsen; G. J. van Rijn—Rozenhart; 4 April. H. Stijnman—Beetz; A. G. Teunissen de Jong; B. van den BergNueman; G. L. WijtmanSneijder. OVERLEDEN: 2 April, K. Ham. 70 j„ Maerten van Heemskerkstraat; H. W. Vink, 71 j., Rijksstraatweg: 3 April. F. de Vries, 61 j., Westerhoutpark; C'nr. M. Preenen— Hermans. 38 j.. Kamperlaan; R. Gerbrands. 62 j„ Kopsstraat; 4 April, J. Hulskemper, 73 j., Gasthuisvest; J. H. Heijerman, 49 j., Leeuwerikstraat. Het zes meter hoge beeld van de Heilige Louise de Marillac is dezer dagen van Florence naar Rome vervoerd. De chauffeur van de vrachtwagen, waarmee het beeld werd getransporteerd, had opdracht het in de Sint Pieter te brengen, waar het een plaats krijgt in de nis, die voor de stichtingsheiligen van de basiliek is gereserveerd. Er werden planken gelegd over de trappen voor de hoofdingang en zo reed de wagen de basiliek binnen. De oudste Haarlemse zangvereniging: de Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriend schap" heeft met het concert, dat het koor gisteravond in de Gemeentelijke Concert zaal gaf, wederom haar onverzwakte le venskracht laten gelden. Inderdaad, de liedertafel is kerngezond. Onder leiding van haar dirigent Jack P. Loorij is zij niet blijven steken in een bedenkelijk koorzang- conservatisme, maar meegegroeid met de evolutie, die zich ook in de koormuziek voltrok. Dit getuigt van een frisse, voor uitstrevende geest, van een artistieke in stelling, die van de viering van het 125- jarig bestaan van „Zang en Vriendschap" in Februari 1955 het beste doet verwachten. Maar de belangstelling voor de goede muziek, die voorgaande generaties hebben voortgebracht, heeft het koor toch bewaard. De keuze 4P»an het Morgenlied van Philip Loots als eerste programmanummer was hiervoor het bewijs. Het behoort tot de beste werken, die Loots heeft geschreven. Door de contrapuntiek bezit het een muzi kale zuiverheid van directe werking en de expressiviteit is door een opvallende sober heid volstrekt aanvaardbaar geworden De uitvoering door „Zang en Vriendschap" was voortreffelijk van klank en gezond van uitdrukking. Zij was de voorbode van een aantal uitnemende koorprestaties, die al lereerst enige Coplas, gecomponeerd door Oscar van Hemel betroffen. De dirigent Jack P. Loorij trof in de vertolkingen een juiste karakteristiek van deze korte Spaan se volksliedjes, die spraken van een ver rassend scherpe psychologische doorgron ding van de mens door de onbekende dich ter. En daarna liet het koor een weelde van sonore mannenzang horen met de voordracht van enkele Russische volkslie deren, door Dobrowen en Imjalof bewerkt. Vooral de „Legende der twaalf rovers" (met de fraaie solo van de bas Guus Hoek man) muntte uit door schone klank. Na de pauze bracht het koor een paar negro-spirituals, weer met solozang van Guus Hoekman, gestyleerd door bewerkin gen, die weliswaar een mooie samenklank beoogden, maar die toch wel afbreuk deden aan het oorspronkelijke, eenvoudige karak ter van het diep-religieuze negerlied. „Zang en Vriendschap" besloot haar aandeel in het programma met een gedicht vol le venswijsheid van Bredero, waarvoor Al- bert de Klerk de muziek schreef in een hechte eenheid met de tekstgedachte en met nauwkeurig besef van de mogelijk heden, die het mannenkoor inzake klank en expressie kan verwerkelijken. In aan sluiting hierop kwam nog „Dat Liet van den Rhijnschen wijn" van Henk Badings, Vanmorgen om halfelf ging er in de Dinkelstraat (Delftwijk) om tweeërlei reden een luid gejuich op. Boven op en naast stapels bouwmaterialen stonden on geveer honderdveertig kinderen te zwaaien met vlaggetjes en te schreeuwen, toen een kolossaal heiblok de eerste stoot gaf op de eerste van 172 heipalen, die het fundament zullen vormen voor het nieuwe schoolge bouw van de Prinses Marijkeschool, de Haarlemse Christelijke onderwijsinrichting voor moeilijk opvoedbare kinderen. De re den van hun gejuich, die we het eerst moe ten noemen, is uiteraard gelegen in het feit, dat er met die heistoot een definitief begin was gemaakt met de opzet van een gebouw, dat hun in ieder opzicht tot voor deel zal zijn. Het zou niet juist zijn als wij nalieten te vermelden, dat hun enthousias me ook werd gevoed door het feit, dat zij vanwege deze gebeurtenis enkele uren niet in de schoolbanken hoefden te zitten. De leerlingen van deze school zijn al geruime tijd ondergebracht in de Sophiastraat en een aantal van hen werd ook nog onderdak gegeven in het Wijkgebouw aan de Leidse- vaart. Niettemin had het schoolbestuur met ruimtegebrek te kampen, een gebrek, dat met de dag zwaarder ging en nog gaat we gen. Want tot het einde van dit jaar zullen de leerlingen nog moeten wachten. Niet eerder zullen zij de nieuwe school kunnen betrekken, welke het eerste object is in het uitbreidingsplan Delftwijk. met stoere en met contrasterende milde koorklank van uitmuntende eenheid en kleurverhoudingen. „Zang en Vriendschap" heeft aan vele toehoorders een avond ge schonken van fraaie mannenzang, die lang in de herinnering zal blijven leven. De bas Guus Hoekman, die zijn fi-aaie stem tezamen met het koor had doen ho ren, trad ook als solist op met „Celebritat" van Alphons Diepenbrock, op het sarcas tisch getinte gedicht van Goethe. Verder zong hij drie liederen uit de cyclus Neder landse steden van Hans Schouwman en een aantal volksliederen. Mocht in „Nobody Knows" de hoogte voor zijn stem wat on gunstig liggen, voor de andere liederen was de omvang volkomen in harmonie met de bijzonder mooie stommidrielon, met de intelligentie en met de warme muzikali teit van de zanger. In de pianiste Emmy van Eden had hij een begeleidster van for maat gevonden. Haar accompagnement van de knap gescheven liederen van Schouw man verdient wel speciale vermelding. Het concert werd geopend met het Wil helmus en daarna heeft het koor zijn on langs overleden oud-bestuurslid Jac. Kui pers herdacht met de gevoelige gezongen „Litaney" van Franz Schubert, die door alle aanwezigen staande .werd aangehoord. P. ZWAANSWIJK. ADVERTENTIE Weet U, drtt een glas wijn zo gezond is? En bovendien zo gezellig, als U buitenshuis met relaties, vrienden of familie gaat eten? In vele restaurants kunt U nu een karafje witte of rode wijn bestellen. Vraag er de kellner naar, als U keus uit de spijskaart hebt gemaakt. Zo'n karafje Franse wijn is niet kostbaar en wijn verhoogt het genot van Uw maaltijd. Vandaag vieren drie Haarlemmers het feit, dat zij veertig jaar werkzaam zijn bij de Nederlandse Spoorwegen en wel de heer B. Haveman, die als stoffeerder werkt in de Centrale Werkplaats en de heren F. F. J. Nieuwenhof en J. J. Bos, beiden wagen maker van beroep. Hedenmorgen zijn de drie jubilarissen ontvangen en toegesproken door de chef van de Centrale Werkplaats, ir. J. D. Ber denis van Berlekom, uit wiens handen zij een gratificatie ontvingen. De heren Bos en Nieuwenhof zijn ver volgens naar huis gegaan, waar zij werden gefeliciteerd door hun afdelingschef. De heer Haveman is in zijn afdeling in ^de Centrale Werkplaats toegesproken na mens het jubileumfonds van die afdeling, waarvan hij enige geschenken ontving. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot aanvulling van de Vee wet. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening deelt in de Memorie van Toelichting mede, dat iir. de meeste landen thans wederom hondsdolheid voor komt. Voor wat Europa betreft zijn, voor zover bekend, slechts in Engeland, Ierland, Nederland, België, Luxemburg, Denemar ken en de Scandinavische landen nog geen gevallen gesignaleerd. Ten einde een infiltratie van deze ziekte in ons land, waar zij sedert jaren niet is opgetreden, te voorkomen, is het noodza kelijk de in- en doorvoer van honden en katten te verbieden, behalve in gevallen, waarin waarborgen bestaan, dat het in- of door te voeren dier vrij is van hondsdol heid. De bestaande bepalingen omtrent de wering en bestrijding van hondsdolheid, zoals deze in de Veewet zijn neergelegd, bieden daartoe niet de mogelijkheid. Deze wet laat evenmin toe een regeling, als bo venbedoeld, te treffen voor andere dier soorten, met uitzondering van die, welke tot het vee behoren. Het wetsontwerp heeft de strekking deze leemte aan te vullen door opneming in de wet van een bepaling, waaraan de minister de bevoegdheid kan ontlenen de ter zake nodige voorschriften met betrekking tot de in- en doorvoer van honden en katten, als mede van andere dieren, welke dragers van smetstof kunnen zijn, uit te vaardigen. De minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid de heer J. G. Suurhoff, heeft het Florence Nightingale-herdenkingscomi- té geïnstalleerd. Dit comité bereidt de vie ring voor van het feit dat Florence Nightin gale honderd jaar geleden in de Krimoorlog voor het eerst als verpleegster hulp bracht. In een toespraak herinnerde de minister er aan, dat een eeuw geleden, in het voor jaar van 1854, het Britse leger zich in scheepte voor de Krimoorlog. In de herfst van dat jaar heerste er onrust onder het Engelse volk over het lijden van zieken en gewonden en over de onvoldoende hospi taalvoorzieningen bij dit leger. In October 1854 ging Florence Nightingale op 34-jarige leeftijd tezamen met 40 verplegenden scheep. Met haar baanbrekend werk in de Krim en haar niet aflatende werkzaamheid in de volgende jaren heeft Florence Nightingale de grondslag gelegd voor het zegenrijke werk van de leken-verpleegster bij de verpleging van zieken en de zorg voor de gezondheid. De Hoge Raad wees vandaag arrest in de zaken van een groep Haagse bedelaars tegen vonnissen van de Haagse politie rechter. De bedelaars werden hierbij ver oordeeld tot korte vrijheidsstraffen en een langdurig verblijf in een rijkswerkinrich ting. De bedelaars beweerden passief te zijn geweest en de voorbijgangers niets te heb ben gevraagd. De Hoge Raad heeft zich in deze zaken aangesloten bij de conclusies van de procureur-generaal en de meeste beroepen verworpen. Een vonnis werd alleen ten aanzien van de straf vernietigd met veroordeling tot 12 dagen hechtenis en plaatsing in een rijkswerkinrichting voor anderhalf jaar. Ook werd een vonnis ver nietigd met verwijzing der zaak naar het Haagse gerechtshof op grond dat uit het vonnis niet bleek, dat de veroordeelde in staat is in een rijkswerkinrichting te werken. PARIJS (Reuter/A.F.P.) De Noord- Atlantische raad heeft vandaag een reso lutie gepubliceerd, die een berisping in houdt van maarschalk Juin wegens diens verklaringen over het Europese leger. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3% NederL'47 971S/!C 97% A.K.U 208 211% 289 V» 289% Philips Gloeil. 267'/, 270% Kon. Petroleum 446% 447 A'dam Rubber 92% 94 Holl. Amer. Lijn 147% 148 N. Scheepv. Unie 13314 133 H.V.A 121 120% Deli Mij 115J4 115% Amsterd. Bank 189% 189% Ned. Handel Mij. 177 176 Rotterd. Bank 178K 178% Twentsche Bank 183 183 Anaconda Copper 34% 34% Bethlehem Steel 56% 57 Republic Steel 50'/,, 50% Shell Union 91% 93% 21% 21% U. S. Steel 42»/« 42 New York (Un. Press). De ontwa peningscommissie van de UNO is voor Vrij- dagimididag bijeengeroepen op verzoek van de drie grote Westelijke mogendheden voor een bespreking van kwesties die verband houden met de waterstofbom. Vermoedelijk zullen overeenkomstig een aanbeveling van de Algemene Vergadering van 28 November j.l. vertegenwoordigers van de landen die direct bij de kwestie zijn betrokken, een subcommissie vormen. Wellicht nemen vertegenwoordigers van de V. S., de Sovjet-Unie, Groot-Brittannië, Frankrijk, Canada en waarschijnlijk ook Brazilië zitting in de subcommissie die via de ontwapeningscommissie niet later dan 1 September rapport over de kwestie dient uit te brengen aan de Algemene Vergade ring en de Veiligheidsraad. Westelijke waarnemers geloven dat men de verwachtingen beter niet te hoog kan stellen. Zij zijn het er vrijwel unaniem over eens dat Wysjinski een plaats in de sub commissie zal opeisen voor rood China en zich zal verzetten tegen de aanwezigheid van een vertegenwoordiger van nationa listisch China. MONTREAL (United Press). De eer ste Nederlandse burgemeester, die als emi grant naar Canada is getokken, is tijdens het weekeinde in Montreal gearriveerd op weg naar Hamilton in Ontario, waar hij een nieuwe carrière gaat beginnen. Het is de burgemeester van de Gelderse gemeente Steenderen, de heer J. Heersink. Hij arriveerde hier per K.L.M.-vliegtuig met zijn vrouw en vier zoontjes. Aan ver slaggevers vertelde de heer Heersink, die in 1945 op 26-jarige leeftijd Nederland's jongste burgemeester werd, dat hij de ban den met zijn vaderland niet zal verbreken, omdat hij een deel van zijn tijd zal wijden aan het voorthelpen van 'landgenoten bij hun vestiging in Canada. De Heersinks zijn geen vreemdelingen in Canada. Zij hebben in Hamilton gewoond van September 1951 tot November 1953. Zij zullen daar hetzelfde huis betrekken dat zij in de genoemde periode bewoond hebben. Met kneuzing naar het ziekenhuis Gisteren waren werklieden op de hoek Marktplein-Oosterduinweg bezig met be hulp van een hijsstelling balken naar boven te takelen bij een in aanbouw zijnd pand. Ondanks de staaldraad met rode vlaggen die over de weg was gespannen en de politiebewaking ter plaatse, reed een be stelauto tegen de hijsstelling aan. Deze viel om en trof de arbeider E. de B. De man viel op een ijzeren balk en is met een gekneusd linkerdijbeen naar het ziekenhuis gebracht. Zondag is de laatste wedstrijd gehouden van de wintercompetitie tussen de Amster damse Handboogschuttersvereniging „Con cordia" en V.Z.O.S. uit Santpoort. Concor dia had in de eerste drie wedstrijden al zo'n grote voorsprong bereikt, dat deze niet meer door V.Z.OS. kon worden inge haald. De Santpoortse Koningschutter J. de Jonge moest daarbij nog verstek laten gaan, waardoor de Amsterdammer J. v. Pol op rozen zat en onbedreigd persoonlijk kam pioen werd. In deze vierde wedstrijd behaalde Con cordia I 2983 punten, V.Z.O.S. I 2524 pun ten, Concordia II 2082 punten, V.Z.O.S. II 1225 punten. Concordia heeft deze competitie daar door gewonnen met 5065 punten tegen V.Z.O.S. 3749 punten. J. van Pol (Concordia) werd kampioen met 539 punten. De puntenprijzen waren bij Concordia voor J. v. d. Pol, H. Stroucher en A. de Groot; bij V.Z.O.S. voor F. van Loon, C. Roskam en J. v. d. Berg. De rozenprijzen behaalden A. Voogt van V.Z.O.S. en J. Buhling van Concordia. Door onrechtmatige handeling Na eerst heden blijkt heeft de Koninklijke Nederlandse Hockey Bond geen genoegen genomen met de uitslag van tweenul voor BMHC III in de op 28 Maart gespeelde thuiswedstrijd tegen SCHC II. De Hockey- bond heeft de uitslag alsnog reglementair gesteld op vijfnul in het voordeel van SCHC II, het elftal dat reeds kampioen van de promotieklasse C was, omdat BMHC III met ongerechtigde spelers zou zijn uitgeko men. De heren B. H. A. Schmeink en C. de Jong, die op de bewuste Zondag in BMHC III speelden, zouden volgens de lijst van uitgesloten spelers alleen in BMHC I of BMHC II mogen uitkomen. Ofschoon het bestuur van BMHC zich hierover met de K.N.H.B. in verbinding heeft gesteld, heeft het bondsbestuur geen aanleiding gevonden op het vastgestelde besluit terug te komen. Een en ander heeft voor het derde elftal van de Bloemendaal-Musschen Haarlem Combinatie BMHC een pijnlijke consequen tie tot gevolg. Het betekent, dat BMHC III d">or een verloren in plaats van een gewon nen wedstrijd twee punten minder heeft en dat het bovendien reglementair twee verlies- punten krijgt. Het gevolg is een automati sche degradatie naar de tweede klasse, in plaats van de Amsterdamse ploeg Ijsvogels. De ranglijst in de promotieklasse C is door deze veranderingen alsvolgt geworden: SCHC II 13 9 2 2 20 38—19 Gooi II 14 7 3 4 17 26—19 HBS 14 6 3 5 15 22—22 Amsterdam II 14 6 3 5 15 22—23 Hilversum II 13 5 4 4 14 21—22 Zandvoort 14 4 3 7 11 27—34 Ijsvogels 14 3 4 7 10 20—30 BMHC III 14 4 2 8 8 19—26 Reglementair twee verliespunten. De officier van justitie bij de Maas trichtse rechtbank heeft Maandag tegen de bijna 60-jarige kantoorhouder L. L. V. te Simpelveld drie maanden gevangenisstraf geëist wegens verduistering van f 60, welke hij als „teveel" ontvangen had van een be steller van zijn kantoor. Bovendien had ver dachte volgens de dagvaarding valsheid in geschrifte gepleegd door op een zijner administratie-staten een tekort-bedrag van f 9,12 te veranderen in f 59,12. De afdeling Arnhem van het Veteranen Legioen Nederland heeft i een vergadering besloten via een schrijven aan de minister president en aan de voorzitters van Eerste en Tweede Kamer aan de regering te vragen met de meeste spoed die maatregelen te nemen, welke daadwerkelijk zullen leiden tot veiligheid harer onderdanen in Indonesië. Mej. dr. A. de Waal, staatssecretaris van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft Maandagmiddag te Staphorst een nieuwe landbouwhuishoud- school geopend. Bij Koninklijk Besluit is met ingang van 16 April 1954 benoemd tot burgemeester der gemeente Susteren de heer J. A. A. Gijzels, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der ge meente Wijlre. In samenwerking met de gemeentepoli tie te Utrecht heeft de opsporingsdienst van de P.T.T de clandestiene zender „M.I.R." opgespoord en in beslag genomen. Tegen de N.S.-ambtenaar H. W. te Utrecht is proces verbaal opgemaakt. De Oud-Gastclse pyromaan schijnt zijn activiteiten te hebben hervat. Een stromijt werd aangestoken bij een huis dat midden in het dorp staat. De politie zette de om geving af. Deskundigen kwamen om de voetsporen te onderzoeken. Tot nu toe werd echter geen resultaat bereikt. De pyromaan is sinds het midden van October in Oud Gastel actief. Hij stichtte tot nu toe negen branden. Twaalf stroklampen gingen in vlammen op. Het s.s. „Zuiderkruis", een in dienst van de Holland Afrika Lijn varend rege- rings-emigrantenschip, dat vandaag, 6 April, in Rotterdam zou arriveren, heeft met storm te kampen gehad. Tengevolge hiervan zal het schip, dat verlofgangers aan boord heeft, twee dagen later, namelijk Donderdag 8 April in de haven van Rotterdam aankomen. De Rotterdamse rechtbank heeft de 24- jarige fabrieksarbeider W. van L. uit Rot terdam veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar en drie maanden. Van L. had drie nachten achter elkaar bij een piano- en orgelhandel ingebroken en radiotoestellen gestolen. Geëist was drie jaar gevangenis straf. Ook nu wordt door de inspectie van Dierenbescherming telkens geconstateerd, dat kinderen zogenaamde ééndagskuiken- tjes als levend speelgoed in hun bezit heb ben. In Den Haag werden zelfs kinderen aangetroffen, die met deze diertjes aan een touwtje door de straten liepen. Dieren bescherming doet een ernstig beroep op de ouders eraan mede te werken, dat deze dier tjes uit de handen van de kinderen blijven. Tijdens de behandeling: door de Haagse gemeenteraad van het hoofdstuk Onderwijs der ontwerp-begroting 1954 heeft de heer Diepenhorst (P. v. d. A.) een door alle fracties mede ondertekende motie ingediend, waarin B. en W. wordt verzocht er bij de regering met klem op aan te dringen, meer bouwvolume voor het lager onderwijs, in het bijzonder voor het kleuteronderwijs be schikbaar te stellen. De procureur-generaal bij de Hoge Raad nam conclusie in de zaak van de 54-jarige ex-sergeant-konstabel bij de Koninklijke Marine A. H. F. Fonteijn uit Amsterdam, welke zaak voor de derde keer bij het hoog ste rechtscollege in behandeling is. Thans geldt het een cassatieberoep tegen een arrest van het Haagse gerechtshof, waarbij F. we gens smaadschrift werd veroordeeld tot. 2 maanden voorwaardelijk. De procureur- generaal concludeerde tot verwerping van het beroep. De Amsterdamse rechtbank heeft een automobilist vrijgesproken, die in zijn wagen een radiotoestel had zonder dat hij daarvoor radiozegels plakte. Het toestel was echter defect en kon niet op eenvoudige wijze ge repareerd worden. Ook de kantonrechter had de automobilist vrijgesproken. HAARLEM EN OMGEVING Aan de gemeente-universiteit van Am sterdam is geslaagd voor het doctoraal examen Nederlands recht de heer H. Dies- feldt te Overveen. De voorstelling op 30 April op de Kat- tenberg in het Kenaupark zal niet verzorgd worden door circus Mullens, zoals gisteren aangekondigd is, maar door het kinder circus Elleboog. Aan de Vrije Universiteit te Amster dam is geslaagd voor het doctoraal examen Nederlands recht de heer E. F. Dijkstra te Heemstede. De Christelijk Historische kiesvereni gingen uit Haarlem en omliggende ge meenten houden op Vrijdag 9 April in het Wijkgebouw aan de Gedempte Oude Gracht een openbare vergadering, waarop zullen spreken mr. dr. J. van Bruggen, mr. A. Wen sing, jhr. J. P. A. van Lennep, J. C. Aschoff en mevrouw E. Frölich—Hoenderdos. Bij beschikking van de Staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is met ingang van 1 September 1954 aan mejuffrouw M. A. Uhlig wegens het berfei- ken van de pensioengerechtigde leeftijd op haar verzoek eervol ontslag verleend als lerares aan de Rijks HBS te Velsen. ADVERTENTIE De uitslagen in de Bedrijfsklaverjascom- petitie waren in de afgelopen week:' Hoofdklasse: PTT—DKC 122—122; L. Coster—Spoorboys 118—116; SAC—GEB 138—118; GEB 2—DSH 124—114. Ie klas A: PTT 2—Johez 120—124; OW— HSM 132116; UnionBoru 118120; Figee Beljnes 120116. Ie klas B: Johez 2Nederland 98130; SAC 2—Beijnes 2 128—116; Boru 2—DSH 2 126—120; HSM 2—DKC 3 126—122. 2e klas A: PTT 4—Meerzicht 126—136; DKC 2OW 2 126120; Spoorboys 2Figee 2 124—120. 2e klas B: SAC 3—PTT 3 130—100; HSM 3—GEB 3 118—118; Boru 3—Figee 3 120—126; DSH 3—Beijnes 3 104—118. 3e klas A: Nederland 2Johez 3 126—132; Meerzicht 2—PTT 5 122—114; Figee 2—Johez 4 118—138; DKC 4—OW 3 124—120; DSH 4 —Union 2 112—130.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 10