Wij zullen geen oorlog met waterstofbommen beginnen'' Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Nieuwe zuiveringsactie in Egypte Chinezen nemen actief deel aan strijd in Indochina Eisenhower over onrustbarende gevaren Het Engelse Lagerhuis eist een spoedige bespreking Churchill-Eisenhower-Malenkov Jagan vrijgelaten en weer opgesloten Guillaume opvolger van Juin in NATO-bevel? Brits aanbod kan EBU- conflict oplossen Churchill en Roosevelt hadden geheim accoord Het woord is aan Beschuldiging van Dulles die tevens een waarschuwing aan Peking inhoudt 99 De kwestie Brits Guyana Vrijdag UNO-ontwape- nings-commissie bijeen Het „Buro-Irian" Gunstige ontvangst in Parijs Tumult in het Lagerhuis Geen sensaties verwacht in Britse millioenennota Aanslagen op Japanse spoorlijnen Fokker droeg laatste „Meteors" over Nieuwe wapens voor de Westelijke defensie Diefstallen op stations postkantoor te Amsterdam Pers en universiteiten zullen uitgekamd worden EVG-propaganda Weerrapport ii is r* I? 68 JAARGANG No 228 DINSDAG 6 APRIL 1954 298 JAARGANG No 76 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. VV. Peereboom en A. D. Huijsman WASHINGTON, 5 April. (Reuter, United Press) President Eisenhower heeft in een toespraak voor radio en televisie de huidige ongerustheid in Amerika en de wereld ten aanzien van de atoombom, de economische situatie en „de mannen in het Krem lin" besproken, waarbij hij erop aandrong al deze gevaren bedaard en zonder paniek onder ogen te zien. Hij noemde het communisme de grondslag van alle gevaren, doch zeide dat de mannen in het Kremlin geen oorlog zullen durven beginnen, omdat zij dan het risico lopen hun macht te verliezen. „Wij zullen geen oorlog beginnen met waterstofbommen", aldus de president, „doch de Sovjet-Unie weet dat wij snel zullen terugslaan als Amerika's levensbelangen of zijn bondgenoten zouden worden aange vallen". De president noemde Amerika „de grootste macht die ooit aan Gods voeten- bank geknield heeft". Eisenhower zeide onder meer nog: „Wij zien van alle kanten gevaren en vragen ons af, wat er met ons persoonlijk en als natie gaat gebeuren. De toeneming van de kracht die'ontwikkeld kan worden, laat zien hoe zeer de vorderingen van de wetenschap ons sociaal bewustzijn achter zich hebben ge laten. Geen van de vraagstukken die ons verontrusten kan gemakkelijk opgelost worden en op vele er van is helemaal geen antwoord." „Het feit dat de mannen in het Kremlin er zijn, betekent, dat zij macht willen. Als zij een oorlog beginnen, nemen zij het grote risico die macht te verliezen. Als zij naar rfitler en Mussolini en zelfs naar Napoleon kijken, kermen zij dat risico en ook het gevaar, dat verbonden is aan het stelsel van satellietstaten, dat een bron van zwakte kan zijn. Zolang zij weten dat wij hard kunnen terugslaan, zullen zij niet licht tot oorlog besluiten. Alleen in een aanval van krankzinnigheid zouden zij dat misschien kunnen doen." De president oefende' indirect critiek op senator McCarthy door te zeggen, dat er wel communistische infiltratie in de rege ring, bij het onderwijs en op andere ge bieden bestaat en dat het onjuist zou zijn dat gevaar te onderschatten, maar dat het gevaar sterk wordt overd-even. Over de vrees voor een nieuwe econo mische depressie in de Verenigde Staten zei Eisenhower aan het slot van zijn rede dat de werkloosheidscijfers de laatste tijd dalen en dat er ook overigens tekenen zijn die wijzen in de richting van een gunstiger Dr. Cheddi Jagan, de afgezette premier van Brits Guyana, is Maandag bij een overval van de politie op het hoofdkwar tier van zijn progressieve volkspartij in Georgetown gearresteerd, enige uren nadat hij onder borgstortirg was vrijgelaten. Dr. Jagan was Zaterdag geai-resteerd en Maan dag voor de rechter geleid wegens over treding van het bevel om de stad George town niet zonder speciale vergunning te vex-laten. De behandeling van zijn zaak werd Maandag uigesteld tot 12 Apxll. Op het hoofdkwartier werd hij gisteren samen met vijf andere partijleiders opnieuw aan gehouden wegens overtreding van de be palingen der noodwet. Twee van hen, Carter en Westmaas, zijn onder borgstorting vrij gelaten, evenals mevrouw Jagan en enige anderen, die Zondag waren gearre steerd wegens het organiseren van een betoging uit protest tegen Jagans arresta tie van Zaterdag. Bij de inval in het partijhoofdkwartier werd de uniform van een politieman, die door drie vrouwen werd aangevallen, in flarden gescheurd. De gehele politiemacht van Georgetown is gealarmeerd. Op de suikerplantages in het land heerst grote spanning onder de arbeiders. Ex- hebben zich echter geen incidenten voox-- gedaan. Een aantal arbeiders op vier sui kerplantages is Maandag in staking gegaan. De ontwapeningscommissie van de UNO, waarin twaalf landen zijn vertegenwoor digd, zal Vx-ijdag oxn 21 uur Nederlandse tijd bijeenkomen, aldus is Maandag offi cieel in New York bekendgemaakt. Men verwacht, dat de commissie een sub-commissie zal instellen, bestaande uit afgevaardigden van de grote mogendheden, die op geheime bijeenkomsten zouden moeten trachten tot overeenstemming te komen over controle op waterstof- en atoombommen. De ontwapeningscommissie komt bijeen op verzoek van Groot-Brittannië, Frank rijk én de Verenigde Staten. In de commis sie hebben de elf leden van de Veiligheids raad zitting (Engeland, Fx-ankrijk, de Vex-- enigde Staten, de Sovjet-Unie, (nationalis tisch) China, Nieuw-Zeeland, Libanon, Co lumbia, Brazilië, Denemai-ken en Turkije) en Canada, dat in de .commissie is opge nomen, omdat het een van de vooraan staande mogendheden op het gebied van kernenergie is. Naar in Westelijke kringen verluidt zou ook Wysjinski voorstander zijn van het in stellen van een subcommissie. „De ministers zien voorshands geen re denen om aan te nemen, dat de Nederland se regex-ing door het Indonesische „Buro Irian" gehinderd zou worden in de vervul ling van haar vex-plichtingen tegenover de bevolking van Nieuw Guinea. De Neder landse regering blijft ex-voor waken, dat de bevolking van Nieuw Guinea door de in stelling van voormeld Bureau niet zal worden geschaad in haar maatschappelijke en staatkundige ontwikkeling", aldus luidt het antwoord van de ministers van Buiten landse Zaken aan het Tweede Kamerlid de heer Van Rijckevorsel. economische toestand. Hij zei dat thans meer dan 60 millioen Amerikanen werk hebben en dat bovendien nog 3.5 millioen personen in loondienst zijn bij militaire projecten. Hij gaf de verzekering dat de regering gereed is voor bestrijding van eventueel gevaar voor een economische depressie en voegde daaraan toe dat de koopkracht van het werkende deel van het Amerikaanse volk een goede basis blijft voor een gezonde landbouw en een bloeien de industrie. Maarschalk Juin zal opperbevelhebber blijven van de strijdkrachten in centraal Europa, totdat er een Franse generaal als zijn opvolger zal zijn aangewezen, aldus een Maandagavond uitgegeven bekendma king van de genex-ale staf van de maar schalk. Het is zelfs bij benadering niet te zeggen, wanneer deze vervanging kan ge schieden, aldus de bekendmaking. De naam van Juin's opvolger zal nog deze week worden bekendgemaakt. De Noord-Atlantische Raad zou de kwestie Maandag hebben besproken op een bijzon dere bijeenkomst, aldus meldt Reuter. Volgens U. P. verwacht men van Franse zijde dat als opvolger van Juin zal worden voorgesteld generaal Augustin Guillaume, de 58-jarige resident-generaal van Ma rokko. Guillaume, een wapenbroeder van Eisenhower en generaal Gruenther, de tegenwoordige geallieerde opperbevelheb ber in Europa. Vrienden van de maarschalk verklaar den dat Juin zijn vérstrekkende invloed in dienst zal stellen van de campagne van De Gaulle tegen het Europese legerplan. De Gaulle zal mox-gen in Parijs een perscon ferentie houden voor het eerst sedert vijf maanden. Volgens zijn naaste mede werken moet men hierin een eerste stap van de politieke „terugkeer" van de gene raal zien. Juin bij Laniel Maarschalk Juin heeft Maandag een on verwacht bezoek gebracht aan premier Laniel, die hem dezer dagen uit al zijn functies bij het leger heeft ontslagen. Juin vertoefde een half uur bij de premier in diens appartementen in hotel Matigmom. De maai-schalk begaf zich vervolgens naar de Quai d'Orsay, waar hij een haLf uur bij de minister van Buitenlandse Zaken Bidault vertoefde. Men neemt aan dat hij met Laniel ge sproken heeft over de betogingen van Zon dag j.l. tegen de premier en minister Ple ven en dat Juin zich nadrukkelijk van deze rel en zijn gangmakers gedistancieerd heeft. Met Bidault zou de maarschalk de kwestie van zijn opvolging in het NAVO- bevel bezien hebben. De Engelse voorstellen inzake de verlen ging van de Eux-opese Betalingsunie (EBU) die morgen door cle x-aad van de Ox-ganisatie voor Europese Economische Samenwerking besproken zullen worden, hebben volgens de „Financial Times" te Parijs een zeer goede indruk gemaakt. Naar veler meniixg bestaat er thans goede kans, dat de rege ringsdeskundigen overeenstemming zullen bereiken, zodat het vraagstuk over de ver- lenging der EBU niet door de ministers bijeenkomst tot oplossing gebx-acht behoeft te worden. Verwacht wordt, dat na de besprekingen van morgen over het Engelse voorstel ge detailleerd overleg zal plaatsvinden tussen de deskundigen van Groot-Brittannië en de crediteurenlanden Wesl-Duitsland, België, Nederland en Zwitserland. Veel zal afhan gen van de houding van West-Duitsland. Het is dringend nodig, dat Bonn nieuwe maatregelen treft, om het West-Duitse overschot, dat 40 tot 50 millioen dollar per maand bedraagt, te verminderen en een meer evenwichtige b.etalingspositie tot stand te bx-engen, welke het de EBU moge lijk zal maken, onder normale omstandig heden te wei-ken. Het Engelse aanbod, om onmiddellijk 30 millioen pond sterling van de Engelse schulden aan de crediteuren van de OEES- landen af te lossen en te onderhandelen over de terugbetaling van een ander deel van de Engelse schulden, werd gedaan op voorwaarde dat de crediteui-en-landen eveneens een politiek gaan volgen waar door verlenging van de EBU verzekerd is en dat zij niet eenvoudig de Engelse con cessies als eenzijdig zullen beschouwen. KEIZER HAILE SELASSIE NAAR AMERIKA Keizer Haile Selassxe van Ethiopië zal 27 Mei voor een bezoek in Amerika aankomen. De keizer is uitgenodigd door president Eisenhowex-. Hij zal Washington en New York bezoeken. De keizer, die ongeveer een maand in Amex-ika zal verblijven, zal ook Canada en Mexico bezoeken. LONDEN (Reuter-Un. Press). Het Engelse Lagerhuis heeft Maandagavond een Labourmotie aangenomen, waarin wordt aangedrongen op spoedige bespre kingen tussen Eisenhower, Churchill en Malenkov over de atoom-controle. Er ontstond hevig tumult In het Huis toen Churchill, na onthuld te hebben dat hij in 1943 in Quebec een geheime overeen komst met Roosevelt had gesloten, die be paalde dat de atoombom niet zou worden gebruikt zonder toestemming van een der partijen, Afctlee de schuld gaf van het in onbruik raken dezer overeenkomst. Ook de liberalen waren zeer verontwaardigd over deze beschuldiging van de conservatieve premier. De motie tot het houden van be sprekingen tussen de drie staatsleiders werd zonder stemming aanvaard. Churchill zeide er in principe mee accoord te kunnen gaan, doch vond het tijdstip ongunstig. Attlee, die de Labour-resolutie inleidde, zei te geloven, dat een bijeenkomst van regeringsleiders van de grote vier, ge schraagd dooi de wens van alle mensen om te worden bevrijd van de vrees voor een oorlog met waterstofbommen, een keerpunt in de wereldgeschiedenis zou kunnen zijn. Er moet een werkelijke poging worden ondernomen om te komen tot een overeen stemming, aldus Attlee. Hij wees er op, dat de waterstofbom een machtig wapen is voor de man die besluit het eerst toe te slaan. Er bestaat geen zekerheid, dat niet op zeker ogenblik ergens in een land een man aan het bewind zal komen, die het mensdom haat en die gelooft, dat de be schaving vernietigd moet worden. Nog on langs hebben wij gezien, hoe een groot land als Dutsland al zijn hulpbronnen ter beschikking stelde van een krankzinnige. Iedereen maakt zich terecht zorgen over de recente water9tofbomontpioffing, aldus de Labour leider. Volgens hem moest iedere man en vrouw in de wereld zich acuut be wust worden van het gevaar, waaraan de beschaving bloot staat. Attlee zei voorts, dat de motie niet was ingegeven door „partijgeest" en diat zij ook niet was bedoeld als critiek op de regering. Zij was gesproten uit het gevoel, dat de noodzaak bestaat van een kalme en realis tische waardering van de positie, waarin de wereld nu verkeert. Amerikaans commentaar Op het Witte Huis in Washington is naar aanleiding van Sir Winston Churchill's ver klaring in het Lagerhuis meegedeeld, dat de geheime overeenkomst tussen Churchill en Roosevelt, waarbij het gebruik van atoombommen zonder wederzijds goedvin den werd verboden, „thans niet van kracht is". Onze correspondent in Londen meldt: Velen zijn van oordeel dat de wijze waar op Churchill het waterstofbom-debat, dat de gemoederen zo hevig bezig houdt, heeft gevoerd, ernstige afbreuk aan zijn prestige heeft gedaan en waarschijnlijk zijn aftre den dichterbij heeft gebi-acht. Men is van mening dat hij niet alleen gestunteld heeft, maar bovendien de feiten niet beheerste en slecht geïnfox-meerd was. Onder de uiterst somber gestemde con servatieven heerste in het Lagerhuis de mening dat Churchill volkomen gefaald heeft om Attlee's oproep te beantwoorden dat Engeland in nationale eensgezindheid zal dienen te trachten de H-bom-crisis op te lossen. Door dit voor Churchill tragische debat is in de ogen van het publiek het politiek iri' in elk opzicht thans aan Labour. Ten hoogste kleine concessies aan de belastingbetaler De Engelsen vex-wachten weinig sensa tionele belastingverlagingen ir. de vandaag door hun minister van Financiën in te dienen begroting. De komende begroting Zou geen al te grote aanslagen op de por- temonnaie van de gemiddelde burger doen. De uitgaven in het begrotingsjaar 1954/55 zullen waarschijnlijk 4.5 milliai-d pond sterling bedragen. De minister zal niet op nieuw een aantal belastingconcessies kun nen doen, zoals in de beide voorafgaande begrotingen. Een van de redenen vormen de stijgende uitgaven op posten als sub sidies voor voedsel en landbouwproducten en de sociale diensten, en de vex-mindering met 55 millioen pond sterling van de Ame rikaanse defensiehulp. Evenlueele wijzi gingen in de belastingen zullen door de minister pas aan het eind van zijn onge veer l'A uur durende begrotingsrede wor den bekend gemaakt. Zij zullen waar schijnlijk de voxm krijgen van stimulansen om meer te pi-oduceren en te exportei-en. Mogelijk zal er een verlaging van de ben zinebelasting wox-den afgekondigd. Gisteren, Maandag, zijn een aantal aan slagen op de Japanse spoorwegen uitge voerd. Twee personentreinen zijn tot ont sporing gebracht. Er zijn echter geen slachtoffers. De ontsporingen waren be werkstelligd door het opstapelen van steen hopen op de rails. Op een spoorlijn ten Noorden van Tokio werd een aantal dyna- mietpatronen gevonden. Er is een onderzoek naar deze reeks aan slagen ingesteld. Op de dag, waarop Anthony Fokker zijn 64ste verjaardag zou hebben geviex-d, in dien hij nog in leven zou zijn, hebben de Fokkerfabrieken in de grootste hal van het bedrijf op Schiphol-Zuid in tegenwoordig heid van Prins Bernharci, ten overstaan van talloze Nederlandse en Belgische auto riteiten, vanochtend de laatste twee Gloster Meteor MK 8 straaljagers, waarvan er sedert 1948 330 in licentie zijn gebouwd, officiëel overgedragen aan de luchtmach ten van Nederland en België. De Amerikaanse generaal Gruenther, geallieerd opperbevelhebber in Euxopa, heeft Maandagavond in Londen vexklaard, dat het hoofdkwartier van de NAVO te Parijs ovex-weegt, nieuwe wapens in te voeren voor de vex-dediging van het Wes ten. Men ondex-zoekt thans of deze nieuwe wapens tot een bezuiniging op de strijd krachten en vermindering van de finan ciële lasten van de defensie zullen kunnen leiden. Generaal Gruenther sprak op een ver- gadex-ing ter gelegenheid van de vijfde ver jaardag van de NAVO Hij zei ondermeer dat de Amerikanen op het ogenblik het beste vliegtuig ter wereid hebben, de B-47. Een van deze toestellen legde eind vorig jaar een afstand van bijna 4.800 kilometer (van Maine in de Verenigde Staten naar een vliegveld in. Midden-Engeland) in vier uur en 34 minuten af. De gemiddelde snel heid was 1046 kilometex per uur. LONSDALE OVERLEDEN Te Londen is op 73-jarige leeftijd over leden de bekende schrijver Frederick Lonsdale, van wiens blijspelen er vele ook door Nederlandse gezelschappen (onder meer met Cees Laseur en met Cor Ruys in de hoofdrollen) werden opgevoerd. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S M a z z i n i Het leven is een taak. Elke andere definitie is ondeugdelijk en leidt hen, die haar aanvaarden, op een verkeerde weg. Godsdienst, we tenschap, wijsbegeerte, hoe onenig zij ook moge zijn op vele punten, stemmen alle hierin overeen, dat elk bestaan een bestemming heeft. De rijksrecherche heeft een onderzoek ingesteld naar diefstallen uit postpakketten en verduisteringen van postwissels, die ge pleegd zijn op het postkantoor van het Centraal Station te Amsterdam. Dit onderzoek heeft reeds geleid tot de axTestatie van vijf P.T.T.-ambtenaren, een winkelbediende en een buffetjuffrouw. Majoor Salah Salem, de Egyptische mi- minister van Voorlichting, heeft medege deeld dat de pers gezuiverd zal worden en „corrupte elementen" „ter bescherming van de revolutie" verwijderd zullen worden. Ook de univei-siteiten zouden gezuiverd en gereorganiseex-d wox-den. Voorts was in een gemeenschappelijke vergadering van de revolutionnaii-e raad en het kabinet besloten, alle activiteit der ontbonden politieke partijen te verbieden. Majoor Salem zei dat deze maatregefen zijn genomen „om een toestand van stabi liteit" te scheppen, opdat de regering kan voortgaan met de verwezenlijking van haar doel". Dit werk had de laatste tijd stilge staan, als gevolg van de kuiperijen van misdadige elementen van het oude regiem die sinds twee maanden in de politieke arena teruggekeerd waren. Een commissie van onderzoek zal spoedig bekendheid geven aan het optreden van „bepaalde leden van de pers". Sommigen hunner zouden misschien zelfs voor het revolutionnaire tribunaal moeten verschij nen. 'Er is onder leiding van het blad van de Wafdistische partij een campagne gevoerd voor afschaffing van de staat van beleg en de pers-censuur en voor het herstel van het pariementaii-e leven en beëindiging van het militaire bewind. De universiteiten te Caïro zijn voor vijf dagen gesloten wegens de ongeregeldheden van de laatste tijd. Studenten van de uni- vei'siteit van Alexandrië hebben Maandag opnieuw gedemonstreerd voor een spoedige terugkeer tot het parlementaire bewind. Naar het A.N.P. verneemt bestaan er plannen om binnenkort een bijeenkomst te beleggen van Franse parlementsleden, die twijfelen aan de wenselijkheid van aan- vaax-ding van het E.V.G.-vex-drag, met voor standers van dit vei'drag in Nederland en andere landen. De kans bestaat, dat deze bijeenkomst in ons land zal worden ge houden. *y.jr~r •>Tg-T-£v? Beklemmend beeld van de oorlog in Indochina. Een helicopter van het Rode Kruis brengt de zwaargewonden uit de front- linie in de omgeving van Dien Bien Phoe naar een militair hospitaal in Hanoi. De Viet Minh-troepen trachten door het leggen van een spervuur het gewondentransport te beletten. WASHINGTON (Reuter/A.F.P.) „De Vietminh-luchtdoelax-tillerie rondom Dien Bien Phoe wordt door Chinese communis ten bediend. Het is 37 mm-luchtdoelge- schut met radiografische vuurleiding, dat ook door een wolkendek op de Franse vliegtuigen schiet", aldus de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, in een Maandag afgelegde verklaring voor de commissie voor buiten landse aangelegenheden van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden. Dulles verklaring was bedoeld als onder steuning van Eisenhowers boodschap aan het Congres, waarin hij 3,51 milliard dol lar aanvraagt voor de Amerikaanse mili taire hulpverlening aan het buitenland. De minister deed zijn mededelingen over Indochina in antwoord op een vraag van een commissielid over het aandeel van communistisch China in de slag om Dien Bien Phoe. Dulles vervolgde: „Op het hoofdkwartier van de Vietminh nabij Dien Bien Phoe be vindt zich generaal Lie Tsjen Tsjoe van het Chinese communistische leger. Hij wordt bijgestaan door een aantal Chinese techni ci en militaii-e raadgevers. Ook buiten het hoofdkwartier der Viet minh bevinden zich talrijke communis- tisch-Chinese raadgevers bij de rebellen. De Vietminh beschikt over een uitge breid stelsel van speciale telefoonverbin dingen, aangelegd en bediend door Chine se communisten. De Vietminh-troepen om Dien Bien Phoe beschikken over een duizendtal vracht- auto's voor de bevoorx-ading, die alle door Chinezen worden bestuurd. Ook het ge schut, de ammunitie en de uitx-usting in het algemeen van de Vietminh komen uit com munistisch China", zei Dulles. De minister besloot als volgt: „De Vietminh zet blijkbaar alles op alles in een uiterste poging om de strijdgeest der Franse Uniestrijdkrachten te bre ken voor de op 26 April in Genève be ginnende besprekingen over het Verre Oosten. Zij volgt thans een roekeloze militaire politiek en de communisten doen daarbij bijna datgene, waarvoor president Eisenhower vorig jaar heeft gewaarschuwd toen hij zei, dat een nieuwe aggressie in Azië zou worden opgevat als bedx-og. Ofschoon de com munisten letterlijk geen nieuwe daden van aggressie plegen, behoeden zij zich alleen door de vorm waarin zij hulp geven, voor een dergelijke beschuldi ging.' „Parijs bevestigt Dulles' visie" Onze Parijse correspondent seint ons voorts: In de Franse hoofdstad wordt het na Dulles' uitlatingen nog duidelijker ge acht dat Washington de Amerikaanse pu blieke opinie nu bewust voorbereid op ac tieve deelneming in de 9trijd tegen de Vietminh. Dulles heeft immers gezegd dat de Chinezen een actieve interventie nu verschrikkelijk dicht benaderen. Mochten zij die grens overschrijden, dan is Amerika als Atlantisch bondgenoot ver-plicht, vér strekkende maatregelen te nemen en een officiële oorlogsverklaring zou dan tot de dix-ecte mogelijkheden kunnen behoren. Londen wil nadere bijzonderheden Uit Londen meldt Reuter dat Groot-Brit tannië in Parijs en Washington inlichtingen inwinnen zal over Dulles' beschuldiging, dat communistische luchtdoelkanonnen in het gebied van Dien Bien Phoe worden be diend door Chinese communisten. Men zag in Londen de toespraak van Dulles als een vervolg op diens vex-klarin- gen over Chinese hulp aan de communis tische strijdkrachten, die hij vorige week heeft afgelegd. Hij zeide toen, dat tegen over een eventuele gedwongen invoering van het communistische stelsel in Zuid- Oost-Azië een „verenigd optx-eden" diende te worden geplaatst. Dien Bien Phoe houdt nog stand Volgens A.F.P. rukt een Vietminh-strijd- macht van 20.000 man op in de richting van Dien Bien Phoe. Door slechte weers omstandigheden was het de Franse lucht macht sedert Zondagmiddag niet mogelijk, de oprukkende opstandelingen te bombar- dei-en. De Vietminh heeft bovendien dx-ie bataljons, die tot dusver de Thais in het Noordwesten van Tonkin bestreden, naar Dien Bien Phoe doen oprukken. De verliezen van de Fransen in de bele gerde vesting werden Maandagavond om schreven als zwaar, maar niet te vergelij ken met die van de belegerende opstande lingen. die tot nog toe bij de opmars en het beleg van de stad 13000 man verloren zouden hebben. De rebellen zetten hun pogingen om de verbindingslijnen tussen Hanoi en Haiphong af te snijden, voort. Het opperbevel van het leger van de godsdienstige secte Cao Dai en dat van het Hoa-Haoleger hebben er in toegestemd, dat deze beide legers worden opgenomen in het Vietnamese nationale leger. Beide legei's bestreden de Vietminh reeds als hulpstrijdkrachten van de Franse Unie- strijdkrachten. Naar in Parijs volgens Reuter ver luidt, bespreken de Franse ministers thans een hoogst geheim memoran dum dat Fx-ankrijk het laatste week einde van Amerika heeft ontvangen. Het memorandum zou handelen over het verlenen van meer hulp aan Fx-ankrijk ten behoeve van de strijd in Indochina. Volgens „Paris Presse" zou Amerika voorgesteld hebben Amerikaanse vlieg tuigen, die van Amerikaanse bases af zouden opereren, rechtstreeks aan de strijd in Indochina te doen deelnemen. (van hedenmorgen 7 uur) BJi «l weers- toestand i a. u "S 'i u t-t- Helsinki (geen opgaat ontvangen) Oslo zwaar bew. O 1 1 0 Stockholm zwaar bew. WNW 2 3 0 Kopenhagen mist W 3 0 0 Londen zwaar bew windstil 1 0,1 Ainsterdam zwaar bew windstil 0 0 Brussel onbewolkt NNO 2 2 0 Parijs zwaar bew N 5 1 0,1 Bordeaux half bew. Z 3 2 0,2 Grenoble regen N 6 3 10 Nice regen ONO 2 13 0,1 Warschau geheel bew. ONO 8 6 0,5 Bei-lijn regen ONO 2 5 0,1 Frankfort nevel windstil 4 0,1 Miinchen motregen WNW 4 2 5 Zürich sneeuw windstil 1 20 Genève sneeuw ZZW 1 2 20 Locarno regen W 1 8 24 Wenen geheel bew. Z 4 13 0,2 Innsbruck (geen opgaaf ontvangen Rome geheel bew windstil 13 0 Neerslag laatste 24 uur KOUDE NACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Wisselend bewolkt met enkele ver spreid optredende buien. Vannacht op vele plaatsen zware nachtvorst, mor gen overdag ongeveer dezelfde tempe raturen als vandaag. Matige tot zwakke overwegend Noordelijke wind. 7 April Zon op 6.03 uur. onder 19.22 uur Maan op 7.45 uur, onder 0.15 uur Hoog en laag water in I.lmuiden Woensdag 7 April Hoog water: 6.11 en 38.37 uur. Laag water: 1.51 en 14.22 uur. ÏOGOOCOOÉVJCJI

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1