T. M. H. van Waveren benoemd tot ridder Orde Nederlandse Leeuw Wetsontwerp accijns voor sigaren Nederlandse industrie stad gezocht Zendtijdverdeling naar ledental A.N.W.B. organiseert autobeurs in Mei Dr. Louis Raemaekers Zuigkracht tot op 8 km. vijfentachtig jaar Eerste repetitie van „Berjozka Sterkste zuiger ter wereld in aanbouw Madurodam breidt zich opmerkelijk uit JUBILEUM KEUKENHOF Kost en inwoning gaan meetellen voor de loonbelasting Europese expositie in Parijse voorstad Puteaux Meerderheid van het publiek is het er mee eens Jubileumtournée Jacques van Bijlevelt N.C.R.V. gaat haar zesde lustrum vieren Minister Staf per kruiser naar Portsmouth Brabanders willen blijven dauwtrappen Sterrit Bond Zonder Naam naar Haarlem en Zandvoort Herhalingsoefeningen voor de luchtmacht Voetganger onder auto Opdracht van Zwols bedrijf Twee maanden voor diefstal Minister van Oorlog gaf kazerne, tanks en kanonnen DINSDAG 6 APRIL 1964 De Koningin heeft benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw de heer T. M. H. van Waveren, voorzitter van de Stichting Keukenhof te Lisse. Dit deelde Maandagmiddag de minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen mee op een receptie, die het gemeentebestuur van Lisse ter gelegenheid van het vijfjarig be staan van de Stichting Keukenhof hield. Aanwezig waren de Commissaris van d<e Koningin in de provincie Zuiidholiland mr. L. A. Kesper, enkele leden van Gedepu teerde Staten, de burgemeesters van de omliggende gemeenten, het bestuur van de Keukenhof en vele vooraanstaande figuren uit het bloemboHenvaik. Om kwart voor zes arriveerde de minis ter van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Al- gera, vijf minuten later gevolgd door de minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen mr. J. M. L. Th. Cats. De burgemeester van Lisse, mr. Th. de Graaf, verklaarde dat hij iin die komst van de ministers naar zijn beseheiden, maar niet onbelangrijke gemeente een bewijs meende te mogen zien dat ook de regering vervuld is van sympathie voor de grootse manifestatie van de Keukenhof. Ook hij maakte van deze gelegenheid gebruik te getuigen van de waardering en sterke ge negenheid voor de Keukenhof, het enthou siasme van de bestuuirsleden en him crea tieve vermogen. Minister mr. Cals zei na afloop van de ministerraad graag naar Lisse te zijn ge komen en sprak namens die regering de erkentelijkheid ui't voor hetgeen het be stuur van de Keukenhof gepresteerd heeft. Hij wilde zijn toespraak niet te lang ma ken, omdat hij niet tesen de taal der bloe men op kan. Hoewel hij zich op het gebied van de taal aardig fchuisvoelt en wel moet als minister van Onderwijs, beter dan op het terrein van de bloemen. Op geestige wijze vertelde hij waarom hij als minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen wat met de Keukenhof te maken heeft en wel door het werk op het gebied van de kunst, het plaatsen van de beelden. Minister mr. Cals herinnerde aan de eerste kennismaking met de heer Van Waveren, die met de burgemeester van Lisse bij hem was gekomen om over de beeldenwedstrijd te spreken. Het idee had direct zijn sympathie, ook al omdat de heren direct met zo'n goed uitgewerkt en practisch plan voor die dag kwamen, iets Inwonende verslegenden Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Maenen (K.V.P.) over de loonbelas ting en de waardering van bepaalde ver strekkingen in natura (kost en inwoning enz.) voor de inwonende verplegenden in particuliere ziekeninrichtingen, hebben de staatssecretaris van Financiën en de mi nister van Sociale Zaken en Volksgezond heid geantwoord, dat de minister voorne mens is in de beschikking ter uitvoering van de Coördinatiewet Sociale Verzekering zodanige bepalingen op te nemen, dat van 1 Januari 1954 af zowel ten aanzien van de inwonende verplegenden in de particu liere ziekeninrichtingen als van die in de overheidsinrichtingen de tussen partijen geldende geldswaarde van de verstrekkin gen in natura in aanmerking wordt geno men. Weliswaar wordt daardoor geduren de enige tijd de coördinatie doorbroken, maar de staatssecretaris en de minister achten dit een geringer bezwaar dan dat er gedurende die tijd wat de uitkeringen op grond der sociale verzekeringswetten betreft een verschil in behandeling zou zijn tussen inwonende en uitwonende verple genden. De staatssecretaris en de minister zijn er zich van bewust, dat deze maatregel voor alle ziekeninrichtingen een geringe kosten stijging ten gevolge zal hebben. Zij menen evenwel, dat dit gevolg moet worden aan vaard ter wille van de gelijkheid in behan- de ling van inwonende en uitwonende ver plegenden. De kostenstijging zal te gering zijn om op korte termijn een verhoging van de ver- pleegprijzen te rechtvaardigen. In het verslag van de commissie voor Financiën uit die Tweede Kamer over het wetsontwerp „Maatregelen met betrekking tot de accijns en de omzetbelasting (im- voerbelasting) voor sigaren" deelt deze mede, dat zij zich met het ontwerp kan verenigen; Sommige leden der commissie waren evenwel van oordeel, dat de regering de gang van zaken in de sigaren Indus trie nauwlettend zal dienen te volgen. Gezien de slechte liquiditeitspositie in deze indu strie en het feit, dat de jongste loonsver hoging niet kon worden doorberekend in de prijzen, lijkt het niet uitgesloten, dat verder gaande maatregelen dan die, welke het thans ingediende voorstel inhoudt, nodig zullen blijken. Deze en andere leden zouden reeds thans gaarne van de staatssecretaris vernemen, hoe deze de verhouding ziet, welke zou ontstaan tussen de siigarenimdustrie en an dere industrieën van rookartikelen, indien verder gaande hulp aan de sigaren industrie noodzakelijk zou blijken. Enige leden waren van oordeel dat men voorzichtig zal dienen te zijn met het ne men van verder gaande maatregelen. En kele leden waren van mening, dat in ieder geval niet zal moeten worden teruggekeerd tot de oorspronkelijke accijns, welke huns inziens het doel van belastingheffing, het verkrijgen van een zo hoog mogelijke op brengst, was voorbijgeschoten. Enige leden zouden gaarne vernemen, of aan de moeilijke liquiditeitspositie in de sigarenindustrie niet tegemoet zou kunnen worden gekomen door verlenging van de termijn van het accijnscrediet, die na de oorlog van zes op drie maanden werd te ruggebracht. Enkele leden brachten naar aanleiding van dit wetsontwerp ook de sigaretten industrie ter sprake, waarin door de ac- cijnsheffing moeilijkheden zijn ontstaan voor de kleinere ondernemingen, doordat het accijnstarief de koslprijsverschillen tussen deze ondernemingen en de grotere op de markt in een veelvoud van hun oor spronkelijke omvang naar voren doet treden. dat niet zo heel veel gebeurt. Voor ieder die de ambtelijke molens kent zal het een wonder zijn te vernemen, dat een maand later reeds de subsidie was toegezegd. De minister vervolgde, dat hij met genoegen had vernomen, diat er zo'n grote deelname voor deze wedstrijd was geweest en ook, dat jonge en onbekende beeldhouwers hun beelden geplaatst en bekroond hadden ge zien. Dit was het werk vain die heer Van Waveren, diie ook verder nog vele functies in het maatschappelijk leven bekleedt, o.a. het voorzitterschap van die Kamer van Koophandel te Leid'en: Hij was blij de er- Minister mr. J. M. L. Th. Cals speldt de heer T. M. H. van Waveren de versierselen op; in het midden de burgemeester van Lisse. kerkelijkheid van de regering hiervoor te kunnen uitspreken. Zelfs zou hij die heer Van Waveren een bloem op de hoed willen steken, als hij kon, of met bloemen huldi gen, als dat voor een voorzitter van de Keukenhof niet wat overbodig was geweest. Daarom verheugde het hem te kunnen mededelen, dat het de Koningin had be haagd de heer Van Waveren te benoemen tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Minister Cals speldde de heer Van Waveren de onderscheiding op de borst, waarbij hij constateerde, diait zelfs het Keu- kcnhofspeldje, dat alle bestuursleden dra gen, moest wijken. De burgemeester van Puteaux', een voor stad van Parijs, de heer Georges Dardel, heeft gisteren, vergezeld van een wethou der, de heer H. Lafosse, en de heer Jos Aerts uit Parijs een bezoek aan Eindhoven gebracht. Zij hebben een deel van het Phi- lipsbedrijf bezichtigd, alsmede de sigaren- en sigaretten fabriek van Mignot en De Block en de D.A.F. aan de Geldropseweg. Hun voornaamste bezoek gold echter de burgemeester van Eindhoven mr. H. A. M. T. Kolfschoten met het oog op een van 11 tot 28 Juni le Puteaux te houden interna tionale industriet.entoonstelling. Tien ste den uit tien verschillende landen zullen aan deze tentoonstelling, die met financiële steun van de Franse regering en de UNES CO wordt gehouden deelnemen. Puteaux 'zelf zal Frankrijk vertegenwoordigen, Bethnell Green teen voorstad van Londen) representeeert Engeland, Offenbach bij Frankfort Duitsland, Sankt Gallèn Zwit serland en Luik België. Innsbruck Oosten rijk, Saarbrticken het Saarland, Serajewo Joegoslavië. Nog niet is beslist welke gemeente Italië en welke stad Nederland zal verte genwoordigen. De organisatoren hebben voor Nederland het oog op Eindhoven laten vallen. Het hoofddoel der tentoonstelling is bevordering van de toenadering tussen de Europese volken. Het liet tevens in de bedoeling de expositie elk jaar in e<m an der land te houden. Voor het volgende jaar wordt gedacht aan Home. waar de tentoon stelling gehouden zal worden ten tijde van het belegde congres van de Union Interna tionale des Villes. Te Puteaux znl de expositie worden on dergebracht gedeeltelijk in en gedeeltelijk rondom het gemeentehuis, dat als het mo dernste gemeentehuis van Europa wordt beschouwd, ontworpen door de architec ten, die ook het Palais Chaillot te Parijs op hun naam hebben staan. De Franse minis ter van Buitenlandse Zaken, Georges Bi- dault. heeft het beschermheerschap aan vaard van de tentoonstelling, die als titel heeft ,.1'Europa a travers, la Commune 1954". De vri.i» Nederlandse vertaling is: „Tien steden, Spiegel van Europa 1954". Nadat minister Cals de voorstellen tot regeling van het omroemvezen had bekend gemaakt heeft het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie daarover ruim een maand geleden een viertal vragen ge steld aan vele personen uit alle kringen van ons land. Uit de antwoorden blijkt dat 77 percent der volwassenen van de plannen over de zendtijdverdeldng heefl gehoord of gelezen. Vervolgens werd de vraag gesteld: „Die regeringsvoorstellen behelzen onder meer dat de zendtijd, die een omroepvereniging krijgt, afhankelijk is van het aantal leden. Bent u het daarmee eens of niet?" Vijftig percent is het er mee eens, dertig percent niet en twintig percent had er geen oordeel over. K.R.O.-leden zijn er het meeste voor, le den der V.P.R.O. het minst. Het percentage voorstanders onder leden der Katholieke Radio-Omroep is 63, onder de N.C.R.V.- ledon: 58. Van de VARA-leden is 53 per cent voor en van de AVRO-leden 52 per cent. Bij de leden van de V.P.R.O. is het: 46 percent vóór en 37 percent tegen (17 per cent had er geen oordeel over). Leden van de omroepverenigingen ma ken echter slechts ruim de helft van het hele publiek uit. Er zijn bijna een millioen huisgezinnen, die niet bij een omroepver eniging zijn aangesloten. Het is niet lang geleden voorge komen, dat een tweedehands Fiat- auto'tje werd aangeboden en verkocht tegen een geenszins matige prijs.. Ivorle tijd later, toen de nieuwe eigenaar tot de ontdekking kwam dat met het wa gentje nauwelijks te rijden viel, wend de hij zich tot de technische dienst van de A.N.W.B. Het allereerste onderzoek wees toen uit, dat het chassis bij ei kaar gehoud en werd dooreen tien centimeter dilkke belonvloer. Het is tegen deze en andere malafide practijken, dat de A.N.W.B. zal gaan op treden. En wel door het organiseren van een autobeurs. Op deze beurs, die ontstaan is door aandrang der leden, zal het streng toegaan. Alle aan te bieden wagens worden aan een grondig technisch onderzoek on derworpen, terwijl tevens een waardebe paling zal plaats hebben, iets dat de A.N. W.B. niet vreemd is, daar zij per jaar zo'n vier a vijfduizend auto's te keuren en te schatten krijgt. Deze gekeurde en gewaardeerde wagens worden dan met alle bevindingen op gesteld. waarna de aspirant-kopers schrif telijk kimmen bieden. Toewijzing geschiedt volgens het hoogste bod, bij meerdere ge lijke hoogste biedingen kunnen de kopers in spe a la minute opnieuw schriftelijk bie-: den. Een en ander geschiedt onder toezicht van een notaris. Deze beurs, die uitsluitend toegankelijk zal zijn voor A.N.W.B.-leden, zal worden gehouden in de Haagse Hou trusthallen en wel van 18 tot en met 21 Mei (eerste keu ringsdag auto's: 17 Mei). Stelt men dat een nieuwe auto gemiddeld een vijfjarige „omlooptijd" heeft, dan kun nen de 140.000 automobilisten-léden van de A.N.W.B. zo'n 28.000 a 30.000 auto's op een tweedehands markt brengen. Een klein deel van deze wagens hoopt de A.N.W.B. nu naar haar beurs te trekken, welke alile mogelijke waarborgen biedt aan zowel koper als verkoper. De normale commissies worden natuur lijk in rekening gebracht, terwijl er ook een inschrijfgeld is voor de in té brengen wagens. Na deze eerste beurs zal de A.N.W.B. zich gaan beraden of er een tweede zal volgen. Een en ander hangt natuurlijk af van het succes, det de Mei-beurs al of niet zal hebben. De A.N.W.B. is vol vertrouwen dat het experiment zal slagen, de leden hebben er uiteindelijk toch om gevraagd. Op deze beurs worden overigens alleen personenauto's toegelaten, die hoger ge waardeerd worden dan 1500. Ter gelegenheid van zijn jubileum als acteur - veertig jaar geleden begon hij zijn loonbaan op de planken - gaat Jacques van Bijlevelt op 30 April een tournée maken met een nieuw blijspel van de En gelse auteur Glenn Melvyn, dat te Londen al sinds enige maanden wordt gespeeld en in de Nederlandse vertaling- tot. titel heeft: „De kat en de strafschop". Als te genspeler fungeert de acteur Octave van Aerschot. Er heeft zich een comité gevormd, dat de jubilaris zal huldigen tijdens de yQor- stellingen, die op 30 April in het Scala- Theater te 's-Gravenhage, op 18 Mei in Theater Carré te Amsterdam en op 19 Juli in de Rotterdamse Schouwburg zullen worden gegeven. In Den Haag blijft het gezelschap zestien dagen, in Amsterdam dertien en m Rotterdam vijftien dagen. Voor het najaar staat een tournée door de provincie op het programma. Het zesde lustrum van de Ned. Chr. Ra diovereniging zal op Tweede Pinksterdag in Park Sonsbeek te Arnhem gevierd wor den. Ongeveer twintigduizend dames, heren en kinderen zullen aan de „Jubo II" hun medewerking verlenen. Met een marswedstrijd van veertig mu ziekcorpsen zal het feest worden begonnen. Park Sonsbeek zal van acht uur in de mor gen af voor de gasten worden opengesteld. Het wachten zal daar gekort worden door concerten van militaire corpsen, radio- muziek en de klanken van een carillon, dat 49 klokken telt. Om tien uur wordt de ju bileum-ontmoeting geopend. Er zullen toe spraken zijn en er zal veel worden gezon gen. Voor deze gelegenheid is een cantate gecomponeerd door Henk Badings. Voor het middagfeest zullen twee pro gramma's worden uitgevoerd: één op de grote weide, het andere in het zogenaamde Larixdal. Achtduizend gymnasten zullen op de grote weide demonstreren. Er zijn oefeningen met helicopters en er is een ouderwetse parade van de eens in Arnhem gelegerde Gele Rijders, waarvoor men de costuums, met alles wat er bij behoort, ter beschikking zal krijgen van het Leger museum te Leiden Het programma zal daar worden besloten met een ridder steekspel, dat zal worden ingeleid door de komst van Jacoba van Beie ren. Een groot décor, in de vorm van een middeleeuws kasteel, wordt ontworpen door Peter Zwart. In het Larixdal zal een programma wor den gegeven als op een ster-avond. Alle bekende N.C.R.V.-medewerkers komen er in actie. Er zal mastklimmen zijn en een spraakwaterval. „Vrij en Blij" komt met een Zuid-Afrikaanse show. Het avondprogramma omvat een auto- polobalwedstri.jd, een taptoe van militaire corpsen en misschien een motor-polowed strijd NederlandFrankrijk. Een vuurwerk zal de jubileumviering besluiten. De minister van Oorlog en van Marine, ir. C. Staf, is gisteravond kwart voor negen, vergezeld door de opperbevelhebber der zeestrijdkrachten, vice-admiraal A. de Booy, in Den Helder aangekomen. Zij wer den ontvangen door de commandant Zee macht Nederland, schout bij nacht F. T. Burghard. Om kwart over negen stapten de bezoekers, uitgeleid gedaan door de commandant Zeemacht Nederland, in de gereed liggende admiraalssloep, om zich naar de op de rede liggende kruiser „De Zeven Provinciën" te begeven. De kruiser, die hedenmorgen om half acht vertrok, zal 7 April op de rede van Portsmouth aan komen en daar tot 10 April blijven. Minis ter Staf en de vicc-admiraal De Booy zul len na aankomst op de rede van boord gaan voor een bezoek aan de stad van de Engelse marine. Zij keren per vliegtuig naar Nederland terug. »»ocooccoo3cooocomccoooooocooooooooooooocoxciooocooooc Behalve de Limburgers blijken ook de Brabanders fel gekant tegen de nieuwe Zondagswet, waardoor zij vele van hun aloude tradities lot verdwijnen zien ge doemd. Zo zal het zogenaamde „dauw- trappen", dat allerwege in Noord Bra bant op Zondagen in Mei in alle vroegte door harmoniegezelschappen reeds sinds jaren pleegt te geschieden, niet meer zijn toegestaan. Het gemeentebestuur van Tilburg heeft zich thans mede namens de andere Brabantse gemeenten, waar het dauw- trappen in zwang is gewend lot de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten, afdeling Brabant, met het verzoek bij de minister van Binnenlandse Zaken te willen bevorderen, dat het dauwtrappen zal worden onttrokken aan de werking van artikel 5 van de Zondagswet. De directeuren van de Brabantse streek- V.V.V.'s overwegen een gelijke stap. Men wil trachten te bereiken, dat hel dauwtrappen, dat een onderdeel is ge- worden van het Brabantse volksleven cj en waarbij de muziek het symbolisch doel heeft „de bewoners uit hun slaap te 3 wekken en hen wakker te maken opdat zij worden geconfronteerd met de 3 schoonheid van de lentemorgen" wordt g veilig gesteld. De sterrit van de „Bond zonder naam", die vorig jaar naar Zandvoort leidde en waar mede de organisator, pater W. Loon toen een groot succes boekte, zal ook dit jaar weer naar Zandvoort voeren. De sterrit is be doeld, om vaders en moeders van gezinnen, die om de een of andere reden nooit in de gelegenheid zijn, een dagje uit te gaan, een prettige dag te bereiden. Hiervoor wordt een deel van het Nederlands autorijdend publiek ingeschakeld. De rit is dit jaar bepaald op Zondag 23 Mei en de auto's zullen in Zandvoort op de Noordboulevard aankomen tussen twaalf uur en half twee, waar men zich voorstelt, hiervoor de parkeerplaats een feestelijk aan zien tfe geven. In Zandvoort zullen de sterritrijders een lunchpakket ontvangen, waarna de auto's door verkeerspolitie en leden van de motor club „Zandvoort" zullen gedirigeerd worden naar twee zalen in Haarlem, n.l. het Concert gebouw en het Krelagehuis, alsmede naar een enorme feesttent in de badplaats, welke speciaal daarvoor zal worden opgetrokken. In deze drie zalen zullen aan de automobi listen met hun dames en aan de door hen vervoerde moeders en vaders amusements programma's worden aangeboden^ door be- roeps-artisten. Het programma zal per radio worden uitgezonden tussen 12.30 en 3 uur (aankomst te Zandvoort) en tussen 3- en 5 uur (amusement). De Nederlandse schilder-tekenaar dr. Louis Raemaekers, vermaard door zijn tegen het Duitse imperialisme gerichte caricaturen tijdens de eerste wereldoorlog, werd op 6 April 1869 te Roermond ge boren en bereikt dus deze week de leeftijd van 85 jaar. Zijn vader leidde daar een liberaal blad. Na de lagere en middelbare school in Roermond te hebben gevolgd, was hij korte tijd in de drukkerij werk zaam. Hierna ging hij naar Nijmegen, waar hij schilderen en tekenen studeerde. Vervolgens trok hij naar Amsterdam, waar hij omstreeks 1889 de Rijksnormaalschool voor tekenonderwijzers bezocht. Aan de Academie voor Schone Kunsten te Brussel en later aan die te Parijs voltooide hij zijn studie. Van 1894 tot 1912 was hij directeur van de Burgeravondschool te Wageningen. Al spoedig maakte hij naam met het tekenen van portretten, het schilderen van land schappen en illustreren van kinderboeken. Na 1913 heeft hij zich geheel gewijd aan de journalistiek. Een tijdlang verschenen zijn politieke portretten in het Handels blad, in 1909 kwam hij bij het dag'o'.ad De Telegraaf. Met zijn tekeningen trok hij direct partij voor België en de geallieerde zaak. Het buitenland merkte zijn kunst op. Talrijke reproducties verschenen in de bladen der geallieerden en werden door hen uitgegeven in albums. De Londense „Daily Chronicle" stelde hem als politiek tekenaar aan. In 1915 werd in Londen een expositie van zijn werken gehouden op in vitatie van een Raemaekers-comité, waar van Poincaré, Joffre en andere hoge Fran se persoonlijkheden deel uitmaakten. Raemaekers' tekeningen werden over de gehele wereld verspreid. De universi teit van Glasgow benoemde hem in 1924 tot eredoctor. Voorts werd hij benoemd tot Commandeur in de Kroonorden van Italië en België, in de orde Polonia Restituta en in de Letlandse Orde van de Drie Sterren. Op verzoek van minister-president Llovd George ging hij in 1917 naar de Verenigde Staten om daar tentoonstellingen van zijn werk te organiseren. Daar voerde hij ook. een succesrijke campagne tegen het iso lationisme. Na zijn terugkeer in Europa vestigde hij zich voorgoed in Brussel. Op herhaald verzoek vertrok hij in 1940 weer naar Amerika, maar de omstandigheden waren toen heel anders dan in 1917. Wei werd in New York een grote expositie van zijn werken gehouden. Dr. Louis Raemaekers maakte onder meer reizen langs de Spaanse kust en naar Marokko. Ook tekende hij in de Rotter damse havens. Bij zijn zeventigste ver jaardag werd hem in Brussel een grootse hulde gebracht. Van zijn werk heeft hij nog vele tekeningen in eigen bezit. Voorts zijn er collecties in Amerikaanse en an dere musea. Gedurende de laatste jaren is zijn gezichtsvermogen sterk achteruit gegaan. Krooyiprinses Maertha van Noorwegen ovgebaard in de Chapelle Ardente van het Nationale Ziekenhuis te Oslo. (ANP-NTd Telefoto). 99 Gisteren heeft het Russische volksdaws- theater „Berjozka" (hetgeen betekent: Berkenboompje), dat een tourmée door oms land gaat maken en op 12 April ook in Haarlem optreedt, zijn eerste repetitie ge houden im theater Carré te Amsterdam, waar het hedenavond debuteert. De groep bestaat alleen uit meisjes, omstreeks veer tig in getal en allen ten hoogste achttien jaar oud, en wordt begeleid door vier man nelijke accordeonisten. Twee hamer, zelf danseressen, begeleiden sommige nummers met zangduetten. Het répertoire wordt uit gevoerd met 'sapozjki (kuitiaarzen) en bestaat uit vele snel wisselende combina ties van stamp- en schopdansen met pi rouetten en bewegingen van armen, hoofd en romp, binnen de gevarieerde groepsfigu- ren. Wegens de grote belangstelling wordt er Woensdag een matinee gegeven. Mevrouw Nariezjd'ina, de choreografe, oud-soliste van karakterdansen in het Boisjoi-theater te Moskou („men ziet mij dat nu niet meer aan", merkte zij daaromtrent zelf lachend op) en winnares van een Stalinprijs voor ballet, deelde over haar wemk mede, dat de hier uit te voeren dansen in dezelfde betrekking staan tot volksdansen als som mige symphonische oeuvres tot volksmu ziek. De danseresjes, van wie een groot deel is gerecruteerd uit bedrijfsclubs, noemde zij zo bekwaam als de beste beroepsdian- seressen. Sinds haar jeugd is de danstech- niek, zo verklaarde zij, sterk geperfectio neerd. Het dienstplichtige en reserve personeel van de volgende onderdelen van de Ko ninklijke Luchtmacht zal in de loop van dit jaar voor herhalingsoefeningen worden opgeroepen: Commando Luchtverdediging, Commando Tactische Luchtstrijdkrachten, Commando Depóts Materiëel Luchtmacht, Commando Luchtvaarttroepen en de Mili tair Juridische Dienst. Voor officieren, on derofficieren en korporaals-specialisten is de opkomstduur 30 dagen, voor korporaals en soldaten 26 dagen. Politie werd niet gewaarschuwd Door tot nu toe onbekende oorzaak is gisteren de 65-jarige voetganger H. K. uit IJmuiden in de Lange Nieuwstraat aange reden door een personenauto. De heer Bakker heeft de man, die een gebroken sleutelbeen opliep, naar het Antoniuszie- kenhuis vervoerd. Dit zijn alle gegevens waarover de politie in deze beschikt. Het publiek dat deze aanrijding zag gebeuren, heeft wel de ongevallendienst maar niet de politie hiervan verwittigd. Dit bemoei lijkt het onderzoek ten zeerste. Schuld vraag zowel als eventuele schadevergoe ding komen hiermee in het geding. De politie verzoekt het publiek uitdrukkelijk in dergelijke gevallen eerst de politie te waarschuwen of op te bellen (tel. 6444). Het aannemingsbedrijf van R. Boltje en Zoon te Zwolle heeft opdracht gegeven tot de bouw van een 70 meter lange zuiger, die de krachtigste ter wereld zal zijn onder de cutter-zuigers". De zuiger zal de naam „Brasil" dragen en krijgt een capaciteit van 7200 pk. Dieselkracht. De „Brasil" zal 1000 a 1500 kubieke nieter zand per uur over een afstand van 8 kilometer via zijn pijpleiding kunnen zuigen. De cutter van de zuiger werkt de grond los. Deze wordt vervolgens weggezogen. Ook veen en keileem en zelfs lichte rots grond kan met deze zuiger worden ver werkt. Het ligt in de bedoeling de zuiger in het voorjaar 1955 klaar te hebben. De bouw geschiedt bij de N.V. Sleephellingmij. „Scheveningen" in combinatie met de N.V. Sliedrechtse Machinefabriek en Van der Leuns Electro-Technische Onderneming te Sliedrecht. De zuiger wordt een volkomen zeewaar dig schip, dat met de eigen Diesel-electri- sche motoren een snelheid kan bereiken van 9 mijl. De afmetingen zijn: lengte 70 meter, breedte 12 meter en 6 meter hol (diep). Bij normaal zand is de spuitafstand 8 a 10 kilometer en de buisdiameter 80 cm. Er zal een bemanning van 24 man vereist zijn. Het ligt vooral in de bedoeling van het Zwolse bedrijf met de Brasil concurrentie te voeren tegen de Amerikanen, die op de wereldmarkt de enige grote concurrent zijn in de sector, der baggerwerken. Overigens kreeg de heer Boltje zeer veel adviezen van Amerikaanse zijde voor de bouw van de cutter-zuiger. Het afgelopen jaar heeft een deel van de vloot van Boltje in Zeeland, in het rampgebied gewerkt. Een ander deel van de vloot is geconcentreerd in Brazilië. Ter vergelijking diene, dat de grootste zuiger, die Boltje thans in dienst heeft tot 500 kubieke meter per uur over een afstand van tweeëneenhalve kilometer zuigt. Haarlemse politierechter Gistermorgen stond voor de Haarlemse politierechter de 26-jarige monteur A. W. v. D. uit Haarlem. Hij werd beschuldigd van diefstal. Van D. had zich vorige maand aan dief stal schuldig gemaakt, toen hij het geld, dat hij tijdens Zondagsdienst inde en op de daaropvolgende Maandag aan zijn werk gever moest afdragen, gedeeltelijk aan drank opmaakte. Op weg naar de garage ontmoette hij een kennis, waarmee hij in de Grote Houtstraat een kopje koffie ging drinken. Er volgde één borrel en nog een aantal, waardoor een groot deel van het geld opraakte. Toen hij zich dat realiseer de durfde hij noch naar huis noch naar de garage. Daarom stapte hij op de trein naar Limburg om er carnaval te gaan vieren. De officier, mr. G. W. F. van der Valk Bouman eiste twee maanden gevangenis straf met aftrek van voorarrest, in aanmer- merking genomen, dat Van D. al enkele malen tevoren was veroordeeld. De raadsman,..mr..- L. Ali Cohen achtte de eis strafrechtelijk wel juist, maar een iets kleinere straf leek hem toch wel op zijn plaats, daar Van D. een goede baan kan krijgen in de zaak van een vriend, waardoor hij zijn schuld snel zou kunnen afbetalen. Bovendien meende hij, dat de diefstal een direct gevolg van drankgebruik was en hij bracht tevens naar voren, dat zijn cliënt zich volkomen bewust was van de ernst van zijn misstap. De uitspraak was conform de eis. „Madurodam is de snelst gegroeide stad ter wereld", zei een der bestuursleden van het miniatuurstadje bij Den Haag. En In derdaad, als Madurodam morgen zijn poor ten opent, dan is er sinds verleden jaar weer veel bijgekomen. De burgemeester van Den Haag, mr. F. M. A. Schokking, zal als hij de officiële opening verricht, verbaasd kunnen staan over zulk een ex pansie. Want Madurodaim heeft er deze winter een complete, gasfabriek, een openlucht-electriciteits-onderstation, een houthandel, waar men coasters kan zien lossen en nog Veel meer projecten bij ge kregen. Verder is de „George Maduro-ka- zerne er bij gekomen, die een getrouwe copie is van de Koning Willem I-kazerne in 's-IIertogenbosch. Hij is geschonken door het ministerie van Oorlog en zal offi cieel aangeboden worden door de staats secretaris van het ministerie, mr. F. J. Kranenburg. De kazerne krijgt een gar nizoen en wordt uitgerust met tanks en kanonnen. De belangstelling van zakelijk Neder land is zó groot voor Madurodam, dat de groei van de stad nog wel enige jaren zal aanhouden. Maar ook cultureel is er veel bijgekomen. Uit het miniatuur Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen zullen concerten van het Residentie Orkest klin ken. Uit de Nederlands Hervormde Kerk en de Rooms Katholieke Kerk klink or gel- ot koormuziek. Ook uit de radio-stu dio's dringen geluiden naar buiten door, evenals uit het „plaalruis", een paviljoen aan de oever van het „meer". Uit Arnhem komt het huis der Provincie Utrecht, dat in September van dit jaar in gebruik wordt genomen. Nog meer wordt de cul tuur vertegenwoordigd door een tentoon stelling, die in Juni begint, van miniatuur beeldhouwwerken van bekende Nederland se beeldhouwers. Deze tentoonstelling werd op initiatief van de 18-jarige wet- houdster Elly Rurup georganiseerd. Om het stadsbeeld te verlevendigen Ko men er bloemenkarretjes, haringstalletjes, ijsco's-, groenten- en fruitkarretjes en een spelend draaiorgel. Een dierentuin, die geen stad van allure kan ontberen, hoopt Madorodam medio- Mei te hebben, in de vorm van een copie van de Rotterdamse diergaarde „Blijdorp". Eveneens tot de nieuwbouw behoren een gemaal, een linoleumfabriek en een instal latie voor het vervaardigen van een kraak- katalysator die gebruikt wordt bij de pro ductie van hoogwaardige benzine. Een speciale atti-actie van de openings plechtigheid is de aanwezigheid van Gulli ver, een Hagenaar van 2.03 meter lengte, gekleed aLs de beroemde Engelse reiziger. Op de openingsdag zal hij door kinderen van zijn touwen verlost worden.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 9