HOOGENBOSCH „Onpartijdig" jurist als meeloper van McCarthy gebrandmerkt Churchill en Laniel wisselden nota's Ooriogskabinet kende atoom- accoord niet Smokkelbende opgerold in Duitsland Haarlemse M.T.S.-ers vanmorgen vertrokken op oriëntatie-reis naar Zwitserland „Cremer" speelde „Grote-Stadslucht' Van der Meer VRIJDAG 9 APRIL 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Politieke opinie toont haar macht Heksenjager verliest sympathie bij de massa Entente Cordiale 50 jaar Morrison in het Lagerhuis: Erepromotie Dr.Van Royen in New York Grootste complot sinds 1945 Engelse scholieren te gast bij Haarlemmers „Oosterkwartier" hield jaarlijkse feestavond Koepeldak gevangenis wordt vernieuwd Met brood voor acht dagen De eerste velden met narcissen Sportieve show in Dreefzicht Amateurtoneel Nieuwe wegdek van circuit vordert snel Scheepvaart Houdt Crama voor ogen ZIJDEN STOFFEN Het publiek wil weten wat ge hebt aan te bieden. Laat dus niet na het dit geregeld te vertellen. Adverteer in dit blad &c/w€*ten ■V Van onze correspondent in Washington) De onderzoekingscommissie van de Amerikaanse Senaat had te kennen gege ven, dat zij bijzonder zorgvuldig te werk zou gaan bij de aanstelling van de jurist, die in feite de leiding zal krijgen bij het onderzoek inzake het conflict tussen McCarthy en hel leger. Die commissie had allerlei voorwaarden genoemd waar zulk een jurist aan moest voldoen. Hij mocht niet Katholiek zijn, want McCarthy is Ka tholiek; hü mocht geen Jood zijn, want Cohn is een Jood, hij mocht niet uit een der staten komen, waar de leden van de commissie uit afkomstig zijn, enzovoort. Kortom, men zocht „een schaap met vijf poten". Maar het zotte was nu echter dat de commissie tenslotte met een candidaat uit de bus kwam, die een actief aanhanger en verdediger van McCarthy genoemd kon worden. Wekenlang heette men te zoeken naar een zeer onpartijdig man en toen werd Sears voorgedragen, een advocaat uit Boston, die herhaaldelijk in het openbaar partij gekozen had voor McCarthy. Aan vankelijk vertelde hij aan de leden van de commissie, dat hij nooit partij had gekozen voor of tegen McCarthy-isme. Men moet aannemen, dat in elk geval een aantal le den van de commissie door de verklaring van Sears is misleid. Maar het was naïef van Sears en van degenen die achter deze candidaat stonden, te veronderstellen dat men de publieke opinie in de Verenigde Staten zo gemakkelijk misleiden kon. On middellijk begonnen de couranten hier uit spraken van Sears te publiceren, die hij in de afgelopen jaren in redevoeringen te berde had gebracht. Het leger, dat zich serieus op net komende verhoor schijnt voor te bereiden, begon ook in de archie ven te delven en na enkele dagen, toen ook de New York Times en de Washing ton Post zich tegen Sears begonnen uit te spreken, kon de commissie wel niet anders doen dan de candidaat te kennen geven, dat hij bij her-weging te licht bevonden was. Nu moet men opnieuw naar een ju rist gaan zoeken, die het verhoor op onpar tijdige wijze zal kunnen doen verlopen. Bij dergelijke commissie-verhoren heeft de LONDEN (United Press) Premier Sir Winston Churchill verzekerde Frankrijk gisteren ter gelegenheid van de 50ste ver jaardag van de Entente Cordiale dat Groot-Brittannië en Frankrijk „dezelfde veldslagen" vechten,.in Europa, in Afrika en in Zuid-Oost-Azië". De Britse premier en Frankrijk's eerste minister Joseph Laniel wisselden bood schappen uit precies op de dag dat vijf tig jaar geleden twee mannen op het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken bijeenkwamen en de Entente Cordiale te kenden, een overeenkomst van „vriend schappelijk begrip" tussen beide landen. Churchill zeide in zijn boodschap o.m.: „Laat ons deze grote en nobele Entente ongeschonden handhaven. Nu, in de tijd van een ongemakkelijke vrede zien Groot- Brittannië'.en Frankrijk zich gesteld tegen over ongeveer gelijke problemen. „Als, zoals ik oprecht hoop, de E.V.G. verwezen lijkt wordt zullen onze banden in vorm en uitvoering nog nauwer zijn". Premier Laniel sprak in zijn boodschap de wens uit dat de vriendschap tussen beide landen zou worden gehandhaafd en versterkt. Andere boodschappen werden uitgewisseld tussen koningin Elizabeth en president René Coty en tussen de minis ters van Buitenlandse Zaken Anthony Eden Eden en Georges Bidault. LONDEN (Reuter). Sir Winston Churchill heeft Donderdag in het Lager huis verklaard, dat hij van de Verenigde Staten inlichtingen over de waterstofbom zou hebben verwacht, als de atoomover eenkomst, welke hij in 1943 in Quebec met president Roosevelt sloot, nog van kracht was geweest. Een Labourlid had hem gevraagd, of de bepalingen van deze overeenkomst voor zagen in het toekomstig gebruik van de waterstofbom. De premier antwoordde, dat, als de overeenkomst van Quebec van kracht was gebleven tot de waterstofbom practi- sche werkelijkheid werd met de ontplof fing in November 1952, hij gemeend zou hebben, dat de bepalingen van de over eenkomst eveneens op deze bom van toe passing waren. De voormalige Labourminister van Bui tenlandse Zaken Morrison zorgde daarna voor enige opschudding. Hij deelde mee, dat hij zich vergist had toen hij Maandag verklaarde, dat hij als lid van het ooriogs kabinet op de hoogte was geweest van de overeenkomst van Quebec. Ik heb nadere inlichtingen ingewonnen, zo zei hij, en be merkt, dat deze overeenkomst een per soonlijke was. Kreten van verwondering van Labour- leden klonken, toen Morrison verklaarde, dat „noch voor, gedurende, of na deze be sprekingen (te Quebec) het oorlogskabinet op de hoogte werd gebracht of zijn mach tiging voor de overeenkomst gezocht". De Nederlandse ambassadeur in de V. S., dr. J. H. van Roijen, is door de universi teit van de staat New York, in Albany, uitgenodigd deel te nemen aan de vei-jaar. dagsplechtigheden, die heden worden ge vierd. De ambassadeur zal bij die gelegen heid het eredoctoraat in de rechten van de universiteit worden verleend. Daarna zal dr. Van Roijen de gast van de universiteit zijn en een toespraak hou den over „de waarde van het onderwijs als vriendschapsband tussen Nederland en de V. S.". In Albany zal hij de gast zijn van gouverneur Thomas Dewey. voorzitter van de commissie, in dit geval senator Mundt, officieel de leiding, maar veel hangt er toch af van de juridische deskundige, die vaak vragen stelt, de stuk ken naar voren brengt enzovoort. Op zichzelf is de zaak natuurlijk niet zo bijzonder belangrijk: of het nu waar is, dat McCarthy en Cohn getracht hebben spe ciale voorrechten te verkrijgen voor de dienstplichtige Shine daarbij ongeoor loofde pressie uitoefenend och, zulke dingen komen hier wel meer voor en ook elders in de wereld. De belangstelling is evenwel groot voor deze zaak, omdat men gevoelt, dat zich hier nu eindelijk een kans voordoet om McCarthy wegens onfatsoenlijke praktijken aan de kaak te stellen. Herhaaldelijk heeft men al beschuldigingen tegen deze senator naar voren gebracht, maar tot dusverre wist McCarthy steeds het net t.e ontduiken. Thans doet zich een kans voor hem belang rijk in aanzien te doen dalen. (Dat hij „ten val gebracht" zou kunnen worden, kan ik mij nog moeilijk voorstellen). Dat zegt ech ter reeds heel wat, dat door de gebeur tenissen van de laatse tijd, McCarthy ken nelijk aan sympathie bij de massa heeft ingeboet. Het jongste opinie-onderzoek van Gallup toonde dat duidelijk aan. KARLSRUHE (UP/Reuter) De groot ste internationale smokkelbende sinds de oorlog is opgerold en ongeveer 30 perso nen in 14 verschillende steden zijn in ar rest gesteld, aldus maakten de Duitse douane en criminele dienst van het Ame rikaanse leger gisteren bekend. Ongeveer 500 ambtenaren van de dou ane en leden van de politie en de crimi nele dienst van het leger deden mee aan de laatste actie tegen de bende en namen deviezen en goederen in beslag tot een totale waarde van meer dan 200.000 dol lars. Autoriteiten zeiden dat de smokkel bende, die voor het grootste deel bestond uit „ontheemden", sinds 1945 over geheel Europa actief is geweest. Onder de lei ders bevinden zich vijf of zes Amerikanen. Een van de bendeleden, die in Parijs werd aangehouden, werd in het bezit aan getroffen van 2300 horloges. Verder wer den arrestaties verricht in München, Neu renberg, Stuttgart, Frankfort, Constanza. Kaiserslautern, Heidelberg en Mannheim. Behalve smokkelcentra in Duitsland had de bende ook opslagplaatsen in België, Frankrijk en Zwitserland, aldus deelden douane-autoriteiten mede. De bende had naar schatting per maand buitenlandse va luta ter waarde van twee tot drie mil- lioen dollar Duitsland uitgevoerd. Er werden verder horloges goud; diamanten, sigaretten, koffie, nylonkousen en tabak gesmokkeld, voor een waarde die mogelijk nog groter was. Donderdagavond zijn in Haarlem aan gekomen zeven leraressen en leraren en vijftig leerlingen van de Mellow Lane Se condary Comprehensive School te Uxbrid- ge, die tot 21 April de gasten zullen zijn van leraren en ouders van leerlingen van het Coornhertlyceum te Haarlem. In de school aan de Oosterhoutlaan heeft dr. L. M. van Dis de gasten welkom geheten, waarna het hoofd van de Engelse school, de heer S. W. B. Watson, woorden van dank heeft gesproken. Vanmiddag worden de Engelsen op het stadhuis te Haarlem officieel ontvangen. Dan zal een koor, dat zich uit de leerlingen gevormd heeft, zingen. Voor Maandag staat een sportdag voor de Engelse en Haar lemse leerlingen op het programma. Men komt op het terrein aan de Schalkwijker- weg bijeen. Dinsdag zingt het koor voor de radio. Gisteravond zijn in het gemeentelijk Concertgebouw in Haarlem alle leden van de „Oosterkwartier"-speeltuinvereniging bijeengekomen om, zoals ieder jaar de ge woonte is geworden, aan een zaal vol ouders te demonstreren wat in het afge lopen zomer- en winterseizoen met elkaar werd geleerd. „Het speeltuinwerk komt hier zichzelf presenteren," zei de voorzitter van de speeltuinvereniging, H. J. Loppersum, „en ik meen, dat deze traditie het hare heeft bijgedragen aan de groei van onze vereni ging. We hoeven maar in de zaal te kijken cm te zien, dat de belangstelling aanmerke lijk groter is dan drie jaar geleden." In de loop van de avond zal ieder in de zaal hebben begrepen, dat „Oosterkwar tier" één van de Haarlemse speeltuinver enigingen is, welke een vast omlijnd pro gramma volgen, waarmee succesrijk recht op het doel wordt afgaan. Het was een feest voor de kinderen om hun ouders te kunnen tonen wat in zo'n jaar nu precies wordt geleerd, een demonstratie geeft ten slotte nog een zuiverder beeld, dan de ver halen, die de kinderen mee naar huis bren gen. De medewerkenden waren: een jeugd- fanfare, die in vol ornaat een aantal marsen de zaal inblies, een tamboercorps, een rhythmische dansgroep, die nog slechts vier maanden bestaat en wordt gevormd door de allerjongsten van de vereniging, te weten, kinderen van drie a vier jaar. En voorts lieten jongens en meisjes een aantal gymnastische toeren zien en de korfbalclub gaf door demonstratie eveneens een weer spiegeling van de prestaties. Tenslotte kunnen wij opmerken, dat deze avond heeft bewezen van welk belang het is, dat aan deze traditie wordt vastgehou den, voor de ouders, maar in de eerste plaats voor de kinderen. Binnenkort zal begonnen worden met het vernieuwen van het koepeldak van de Strafgevangenis te Haarlem. Het werk is door de directie van de Rijksgebouwen dienst onderhands aanbesteed, waarbij de heer J. W. M. Rijbroek „te Haarlem met een bedrag van ƒ31.050 de laagste was. Vanmorgen vertrokken 32 Haarlemse M.T.S.'ers met een luxe touringcar voor een achtdaagse reis naar Duitsland en Zürich. Het initiatief tot deze tocht, die bedoeld is om de leerlingen met grote electrotechnische bedrijven kennis te doen maken, werd genomen door een hunner, de heer J. G. C. Geerts. Zijn voorstel vond uiteraard bij zijn medeleerlingen van de vierde klas veel bijval, terwijl ook het bestuur van de school er warm voor kon lopen. Al dadelijk stuitte men echter op vele moeilijkheden, waarvan de financiële ob stakels wel de belangrijkste waren. De leerlingen, die al een soort klasse spaarpot hadden, begonnen nu eerst goed te sparen en lieten geen gelegenheid ongebruikt om het vereiste bedrag bijeen te krijgen. Op 't Kopje namen zij het herstel van een windgenerator ter hand en hoewel de op drachtgever aanvankelijk wat sceptisch stond tegenover de door de leerlingen on dernomen uitvoering die heel wat vak manschap vereist moest hij na enige tijd constateren dat een en ander met grote nauwgezetheid werd aangepakt. Op deze wijze en mede dank zij de fi nanciële hulp van de school en verschei dene bedrijven kon het plan gerealiseerd worden. De reis leidt via Keulen, Frank furt, Baden en Freiburg naar Zürich. In al deze plaatsen zal men de gast zijn van bedrijven die de leerlingen zullen rond leiden. In Schaffhausen zal men ook nog de waterkrachtinstallaties in ogenschouw gaan nemen. Voor verscheidene van deze bedrijven, die overigens zonder uitzonde ring direct bereid waren hun medewer king te verlenen, zal het de eerste keer zijn dat men.een groep Nederlandse tech nische scholieren ontvangt. De reis zal niet alleen een bijdrage leveren tot een ver levendiging van de kennis der scholieren, maar men hoopt tevens contacten te leg gen waardoor het in de toekomst mogelijk zal zijn om leerlingen die een practisch jaar moeten doormaken, ook in deze con treien aan adressen te helpen. Bovendien zal uitgezien worden naar de mogelijk heden van tewerkstelling van afgestu deerden in deze bedrijven. Uiteraard is er heel wat aan de reis vooraf gegaan. Men heeft, om kosten te sparen, voor acht dagen brood meegeno- Wanneer de wind iets warmer begint te worden, zullen de bezoekers van de bollen streek dit aanstaande week-end reeds enige narcissenvelden kunnen bewonderen. Met vrij grote zekerheid kan gezegd wor den, dat in de omgeving van Warmond de eerstvolgende veertien dagen deze lente boden in volle bloei zullen staan. Op de Keukenhof biedt de grote kas een prachtige aanblik. Verreweg het grootste gedeelte van de honderden soorten tulpen die hier worden gekweekt, staan op het ogenblik in bloei. Dit is ook het geval met het zg. bijgoed in het grote park. Van de crocussen zal het komende week-end niet veel meer te zien zijn. men, dat door een welwillende Haarlemse bakkerij vanmorgen in vijf speciale kis ten werd afgeleverd. De leerlingen had den tevoren al de proef op de som ge nomen door wat brood negen dagen lang op school te bewaren en het daarna te consumeren. „En het was eetbaar", zei de heer Geerts. Wij hebben dit uiteraard niet durven te betwijfelen. Het is de eerste maal voor de Haarlemse M.T.S. dat een dergelijke reis wordt ondernomen. Wij vermoeden dat het niet de laatste maal zal zijn geweest. Donderdagavond hield de Sport Shop Constandse uit Heemstede in Dreefzicht een sportieve show, waaraan medewerking werd verleend door Stans Scheffer, oud- zwemkampioen van Nederland. De heer Scheffer meende, dat men het zwemmen niet alleen als spel moet zien, maar ook als wedstrijdsport en hij legde daarbij de nadruk op het feit, dat talrijke psycholo gische factoren bij deze sport invloed op de prestaties van de zwemster en zwem mer kunnen uitoefenen. De heer Scheffer was van oordeel, dat de tegenwoordige jeugd minder serieus is dan de jeugd uit vroegere jaren en hij verklaarde, dat dit vooral te merken was bij de voorbereiding van de wedstrijden. Na deze interessante inleiding toonden een tweetal mannequins de nieuwste snufjes op het gebied van sport- bad- en zonnekleding. Na de pauze werden er enkele korte filmpjes over de Rivièra en Spanje ver toond, waarna de mannequins tenslotte toonden, welke kleding tijdens de vacan- tiedagen gedragen dient te worden. Tennis Ook in hotel „de Leeuwerik" was een avond geheel gewijd aan de sport. De commissies Jeugdzorg en Rechtspraak van 't district Haarlem van de KNLTB hadden besloten om bij het begin van het tennis- seizoen een aantal lezingen te houden voor de jeugd. De heren A. C. van Swol, N. Gourovich en A. Bruining hielden een drietal lezingen, die uiteraard alle met de tennis sport te maken hadden. Na de pauze werd de bijzonder 'eerzame en interessante film vertoond over de Davis Cupwedstrijd tus sen Australië en de Verenigde Staten in 1952. Dr. Van Swol gaf, indien nodig, uit voerig commentaar. Tenslotte werden de jeugdige beoefe naars van de tennissport opgewekt om Zaterdagmiddag aanwezig te zijn bij de training van de Nederlandse spelers voor de Davis Cup. Tot voor Donderdagavond, toen de Let terlievende Vereniging „J. J. Cremer" het blijspel „Grote stadslucht" van Oscar Blu- menthal en Gustav Kadelburg opvoerde, kende ik de auteurs alleen maar van re putatie. Een voorstelling van een hunner stukken had ik nog nimmer gezien. Ik kan niet zeggen dat hun reputatie zo bemoe digend was. Meestal werden ze genoemd om aan te duiden, dat een stuk herinne ringen wekte aan hun gemakkelijke ma nier van schrijven, hun zucht tot effect bejag en eerbiedige buigingen naar de klucht. Ze waren gladde jongens als ik het goed begreep, oude vossen die wisten hoe je toneel schreef, maar hun gegoochel kon toch niet onwaar maken dat er vrij wel niets aan viel te beleven. Donderdagavond nu was er de gelegen heid zelf vast te stellen in hoeverre de boze beoordelaars van deze toneelfabri kanten gelijk hadden met hun beweringen. Helaas, ik moet zeggen dat „Grote Stads lucht" een mooi exempel mag heten van dat soort toneel dat op onze planken niet meer thuis hoort. Het is wel erg goedkoop, heel handig geschreven maar vol trucjes en stoplappen die het gebrek aan drama tische inhoud niet kunnen maskeren. Best mogelijk dat men er vroeger enorme suc cessen mee heeft behaald en onze grootste acteurs er hun krachten furieus op be proefden. Men kan de toneelgeschiedenis niet ongedaan maken en de klok niet te rugzetten. Dat geeft maar een heel vals beeld van het toneel en de wezenlijke be tekenis der dramatische kunst in het he den. Als een anecdote is dit stuk van Blu- menthal en Kadelburg nog wel te waar deren, maar dan als lees- en niet als speel stuk. Daarom vind ik de opvoering van Cremer" een verspilling van talent. Men verschiet maar kruit aan grof geschut en is dat het waard? Het publiek amuseert zich, zoals het zich altijd wel amuseert ik heb nu al heel wat voorstellingen ach ter de rug van goede en slechte stukken, goed en slecht spel: de bijval uit de zaal is geen maatstaf voor het peil van het vertoonde. De bedrijvers van het toneel spel zelf geven de maatstaf. Zij voeden het publiek op. Zij hebben daarin een taak. Maar zij dienen noch het toneel noch het publiek met een verjaard stuk, dat door het betere toneel is achterhaald. Ziehier dus mijn mening. En dan kan ik natuurlijk toch nog genoeg waardering opbrengen voor de spelcapaciteiten der Cremer-leden en Henk Bakker's regie be grepen als zij zijn in de talenten, die ik aan „Grote Stadslucht" verspild acht. Zo'n typering als van het opgewonden standje dat de fabrikant Schroder is, aan Joop van Doorn is ze best toevertrouwd. Lucie Rin kel speelde zijn dochter onbevangen, nog wel wat pril misschien. Wim Rijke ver leende de ingenieur de illusie van waar schijnlijkheid. Een knappe rol zag ik van Aad Stroman, in wie maar steeds char meurs opbloeien met talloze verscheiden heden. Will van Geel probeerde zijn echt genote binnen de perken der aanvaard baarheid te houden door een moderne speeltrant, die lijnrecht stond tegenover de caricatuur van Jacq. Timmerman als haar neef. Ronduit goed was de dokter van Guus Boersma, de enige echte figuur in dit spel. Weer naai? het caricaturale speel den Eki Oostwald-Bouwer en Ag Kooren- Ölik door Fons Cornet in bescheiden mate gesecundeérd. Twee kleine rollen waren er dan nog van Lucie Rinkel-Spijer en Dick v. d. Engel. Men ziet, de voorstelling leed aan een dualiteit in speelwijze, die regisseur Bak ker met de keuze van dit stuk opriep. Hij kon de gebreken niet verbergen. Hij kon de keuze niet rechtvaardigen. Het is de eerste keer dat ik „Cremer" .aldus hard val. Maar waarom de heren Blumenthal en Kadelburg dan ook niet in het toneelmuseum gelaten? P. W. FRANSE Het nieuwe wegdek op het Circuit van Zandvoort nadert snel zijn voltooiing en wan neer de regen niet al te veel als spelbreker optreedt alleen bij droog weer kan ge werkt worden zal men in het begin van de volgende week met de werkzaamheden gereed zijn. Dat wil zeggen, dat de Ko ninklijke Maatschappij voor Wegenbouw uit Utrecht kans heeft gezien om binnen drie weken het circuit in een toestand te bren gen, die niet alleen hemelsbreed verschilt van die, waarin de baan verkeerde toen deskundigen vorig jaar het circuit afkeurden voor het houden van auto- en motorraces, maar dat de deelnemers aan deze snelheids wedstrijden ook bewondering kunnen hebben voor de nieuwe baan. Met de Barber Greene wegenbouwmachine was men in staat dagelijks tussen de 3000 en 3600 vierkante meter wegdek aan te brengen of wel ongeveer 400 meter lengte. Bij de ver nieuwing is tevens gebruik gemaakt van de gelegenheid om de vele oneffenheden in de baan weg te werken. Zo verdween ook aan het einde van de Tarzanbocht en voor de Hunserug een put, die meermalen moeilijk heden voor de coureurs opleverde. Hier moest zelfs het wegdek 18 centimeter om hoog gebracht worden. Ongeveer driekwart van het circuit is thans gereed. Naar het oordeel van een der sportcommissarissen der K-N.M-V. stuurt het nieuwe wegdek bijzonder gemakkelijk, is de stroefheid uitermate groot en blijkt het zeer snel te zijn. Aangenomen mag worden, dat bij de internationale motor- en zijspanraces, die de K.N.M.V. op 16 Mei a.s. organiseert, betere tijden en dus grotere snelheden zullen worden gemaakt dan ooit tevoren. Als practische verbetering kan nog ver meld worden, dat men over een flinke breed te voor de pits een speciaal wegdek heeft gelegd, dat bestand is tegen olie en hoog waardige benzine of alcohol. Amstelbrug, 9 v. Bahia n. Recife. ADbireo, 9 te Antwerpen. Barito, 9 te Merauke verw. Bonaire, 8 te Amsterdam. Bennekom, 7 v. Amsterdam n. Trinidad. Boskoop, 7 v. Barbados te Trinidad. Bintang, pass. 7 Palma n. St. Vincent. Batoela, 8 te Singapore. Ba rend recht, pass. 3 Khorya Morya baai naar Mena el Ahmadi. Banka, pass. 8 Staa Balabak n. Bangkok. Boissevain, 8 v. Manilla n. Hongkong. Breda, pass. 9 Panamakanaal n. Cristobal. Boschfontein, 9 te Amsterdam. Caltex Delft, pass. 8 Gibraltar n. Antwerpen. Caltex Pemis, 8 v. Sidon n. Rotterdam. Caltex Leiden, 7 Burlings gepass. n. R'dam. Caltex The Hague, 7 75 m. ZO. Kp. St. Vincent Caltex Utrecht, 7 140 m. ZO. Kreta. Caltex Nederland, pass. 7 Kp. Bon n. R'dam. Callisto, pass. 7 Azoren n. Houston. Coryda, 7 v. Calcutta n. Algiers Cottica, 7 v. Trinidad te Paramaribo. Clavella. pass. 7 ten z. Cyprus n. Beyrouth Cleodora, pass 7 Str. Soenda n. Albany. Corilla, 7 80 m. ZO. Kp. Leeuwin. Celebes, pass. 9 Perim n. Penang. Clstula, 10 te Adelaide verw. Ceronia, 9 v. Port Lincoln te Curacao verw. Charts, 9 v. Limasol te Hamburg. Delfland, 9 v. Santos te Montevideo verw. Dalerdijk, 9 te Antwerpen. Delft, 8 v. Amsterdam n. Hamburg. Diemerdïjk, 7 te Los Angeles. Ena, 7 v. Singapore n. Pladju. Eemdijk, 7 v. New Orleans te Rotterdam. Eemland, 7 te Itajai. Eos, 8 v. Amsterdam te Rotterdam. Etrema, 7 150 m. O.t.Z. Aden. Esso Den Haag, 9 v. Rastanura n. Port Said. Esso Amsterdam, 8 30 m. Z. Kreta. Enggano, 9 v. Rotterdam te Hamburg. Felipes, 7 v. Tjllatjap n. Pladju. Friesland (SSM), 7 te Rotterdam. Graveland, pass. 7 Finisterre n. Amsterdam. Gouwe, 7 v. Port Gentil n. Monrovia. Groote Beer, 7 v. Rotterdam te Halifax. Gordlas, pass. 7 Kp. Bougaroni n. Malta. Gadila, 8 v. Cristobal n. Aruba. Gaasterland, pass. 8 Ksap Verdische ell n. Bahia Garoet, 8 v. Hamburg te Rotterdam. Groote Kerk, 8 v. Genua n. Port Said. Hathor, 7 v. Algiers n. Mostaganem. Hecuba, 7 v. Aruba te La Guaira. Helena, 8 te Punta Cardon. Hydra, 7 v. Caibarien n. Amsterdam. Hector, pass. 7 Algiers n. Rotterdam. Heemskerk, 7 500 m. NO. Ascension. Heelsum, 8 v. Hamburg n. Houston. Helder, 9 v. Cristobal te Curagao. Helicon, 8 v. New York n. Baltimore. Hera, 8 te Amsterdam. Ittersum, 8 v. Bordeaux n. Le Havre. Japara (KPM) 7 v. Makassar n. Pare Pare. Jagersfontein, 8 245 m. N.NO. Las Palmas. Java, pass. 7 Key West n. Charleston, Joh. v. Oldenbarnevelt, 8 90 m. O. Malta. Jupiter, 8 te Amsterdam. Kalimantan, 7 te Tegal. Kota Inten, 8 te Semarang. Karimun, 8 50 m. ZW. Mlnlkoy. Kieidrecht, 8 v. Rotterdam n. Kobe. Laagkerk, 7 v. Rangoon n. Calcutta. Lekkerkerk, pas. 7 Str. Messina n. Port Said. Lieve Vrouwekerk, 7 v. Hamburg te Rotterdam. Luna, 8 v. -Amsterdam te Hamburg. Leersum, 7 v. Houston te Galveston. Lutterkerk, 8 v. Bremen n. Londen. Langkoeas, vertr. 10 v. Rotterdam n. Hamburg. Leopoldskerk, 8 v. Suez n. Aden. Lucita, 7 v. Heysham n. Oldkilpatrick. Lemsterkerk, 8 v. Harthapoint te Bahrein. Leuvekerk, 8 v. Madras n. Bombay. Lissekerk, 8 v. Koewait te Bandarshapur. Laertes, pass. 8 Minikoy n. Penang. Limburg, 9 v. Kaapstad te Port Elizabeth. Loosdrecht, pass. 9 Oporto n. Antwerpen. Lombok, 9 v. Norfolk te Baltimore. Maashaven, 8 te Rotterdam. Madoera, 8 te Genua. Mapia, pass. 8 Vlissingen n. Antwerpen. Molenkerk, 7 v. Aden n. Suez. Meerkerk, 8 te Mozambique. Mentor, 7 te Alexandrië. Merwede, 10 Le Havre verw. Modjokerto, pas. 7 Perim n. Suez. Murena, 9 Pulu Sambu verw. Manoeran, pass. 7 Enggano eil n. Suez. Mendut, 7 te Pontianak. Murena, 8 250 m. N.NW. Singapore. Mirza, 7 100 m. W.NW. Okinawa. Muiderkerk, 7 te Hamburg. Mariekerk. 9 v. Singapore te Hongkong. Meliskerk, 8 v. Takubar n. Dairen. Marken, 8 v. Port Said n. Ceuta. Maasdam, 8 80 m. O. ten N. Kp. Race. Markelo, 8 v. Rotterdam n. Hobro. Mitra, 8 v. New York n. Curagap. Nestor, 8 te Amsterdam. Nieuw Holland, 7 v. Tj. Priok n. Sydney. Nieuw Amsterdam, 8 80 m. O. Malta n. Athene. Schie, pass. 7 Ouessant n. West Indlë. Stad Dordrecht, 7 v. Rotterdam n. Napels. Salatiga, 8 te Semarang. Sigli, 7 520 m. N.NW. Northwest Cape. Soestdijk, 7 120 m. O. Gibraltar. Stad Maastricht, pas. 7 Kp- St. Vincent. Stad Rotterdam, 7 170 m. O.NO. Newcastle. Stanvac Benakat, pass. 7 Poeloe Tenggol. Stanvac Pendopo, 7 120 m. O.ZO. Belawan. Stanvac Talang Akar, pass. 7 Anamba eil. n. Singapore. Straat Bali, 7 te Sagay. Straat Banka, 7 v. Singapore n. TJ. Priok. Sunetta, 7 170 m. W. Manilla. Sarangan, 8 v. Tuticonn n. Colombo. Sumatra. 9 te Boston. Silindoeng, 7 v. Singapore n. Mahe. Slamat, pass. 8 Sabang n. Colombo. Sommelsdijk, 8 v. Suez n. Djeddah. Schiedijk, 8 v. Hamburg te Rotterdam. Sirrah, 9 v. Melbourne te Curagao. Stad Maastricht, 8 v. Gibraltar n. Savona. Stad Schiedam, 8 v. Gibraltar n. Civita Vecchia Stad Breda, 8 v. Aden n. Melbourne. Tabinta, 8 v. New York te Halifax. Themisto. 7 v. Rotterdam n. Swansea. Tjipondok, 5 te Osaka. Tibia, pass. 7 Finisterre n. Fao. Tankhaven I, 7 v. Saigon n. Haiphong. Tankhaven II, 8 v. Tj. Uban n. Sungeigerong. Taria, 7 365 m. N.NW. Manilla. Teiresias, 8 te Soerabaja. Thalatta, pass. 7 Sombrero eil. n. Dekhelia. Thedens, 7 v. Soerabaja n. Balikpapan. Tiba, 7 60 m. N.NW. Den Helder n. Buenos Aires Tjibodas,-7 v. Makassar n. Bintang. Tjiwangi, pass 7 Banka n. TJ. Priok. Tiberius, 8 v. Hamburg te Antwerpen. Tabiart, 7 v. Manilla n. Seattle. Talisse, 9 te Amsterdam. Tara. 10 Antwerpen verwacht. Triton, 6 te New York. Tomini, pass. 8 Finisterre n. Marseille. Tomori, 8 v. Marseille te Genua. Utrecht, pass. 8 Sabang n. Colombo. Van Linschoten, 6 v. Loblto n.Matadl. 1 Van Outhoorn. 7 te Balikpapan. Van Riebeeck, 7 v. Menado n. Soerabaja. Weltevreden, 7 v. TJ. Priok n. Singapore. Waikelo, 8 te Tj. Priok. Waingapoe, 9 te Soerabaja verwacht. Wieldrecht, 7 165 m. W. Algiers. Willem Barendsz, 7 610 m. Z.ZO. Kp. Palmas. Wonosari, 7 rede Semarang. Waal, 8 v. Rotterdam te San Juan. Waterman, 8 320 m. Z. Kp. Race. Wonogiri, 9 v. Rotterdam n. Southampton. IJsel, 8 te Rotterdam. Zijpenberg, pas. 7 Ouessant n. Savona. Zeeland, 8 v. Kiel te Blyth. Zaan, pass. 8 Terschelling n. Aarhus. Zuiderkruis, 8 v. Las Palmas te Southampton. Amstelveen. 7 v. Rotterdam n. Genua. Aagtekerk, pass. 7 Minikoy n. Aden. Adinda. 7 v. Soerabaja n. Pladju. Aldegonda, 7 v. Bangkok n. Pladju. Alnati, 7 v. Rio de Janeiro n. Santos. Altair, 6 v. Bahia n. Rio de Janeiro. Amor, 6 te Piraeus. Artemis, 8 te Oran. Alphard, 8 v. Antwerpen te R'dam. Arendskerk, 8 v. Lorenzo Marquez n. Beira. Almdijk 3 te New Orleans. Almkerk, 8 te Genua. Amstelpark, pas. 8 Kp. Guardafui n. Belawan. Amerskerk, 8 v. Bremen n. Hamburg. Alwaki, 7 235 m. Z.ZO. New York. Amerskerk, 7 te Bremen. Amsteldiep. 7 pass. Kp. Bougaroni n. Antw. Andijk, 7 320 m. N. Bermuda. Annenkerk, 7 500 m. ZO. Ceylon. Armilla, 7 50 m. N. Kp. Varella. Alblasserdijk, pass. 8 Ouessant n. Lissabon. Alderamin, pass. 8 Ceylon n. Colombo. Averdijk, 7 v. Newport News n. Antwerpen. Abbedijk, 8 v. Londen te Bermuda. Akkrumdijk, 8 v. New York te Rotterdam. Arnedijk, 7 te Vera Cruz. Axeldijk, 8 v. Halifax n. New York. Aagtedijk, 8 te Santos. Arendskerk, 9 v. Lorenzo Marquez te Beira. Alehiba, 9 te Rio de Janeiro. Alkaid. 9 v. Rotterdam te Recife. Amstelkroon, 8 v. New York n. Casablanca. Alhena, pass. 8 Fernando Noronha n. Las Pal mas. Notos, 7 v. Messijja n. Lipari. Nigerstroom. 9 v. Amsterdam te Antwerpen. Ondina. pass. 7 Belawan n. Singapore. Orion, 7 te Lissabon, i Ootmarsum, 8 v.. Savannah n. Le Havre. Ovula, 8 v. Recife n. Bahia. Oranjestad, 7 v. Amsterdam te Hamburg. Overijsel, 9 v. Singapore te Djakarta. Prins Willem v. Oranje. 6 te Quebec. Prins Fred. Hendrik, 7 v. Hamburg te Rotterdam Prins Willem III pas. 7 Kp. Race n. Montreal. Polydorus. pass. 7 Kp. de Gata n. Port Said. Prins Fred. Willem, 7 670 m. W.t.Z. Valentia. Pema, 13 v. Curagao te Gothenburg verw. Prins Alexander, 8 v. St. John te Le Havre. Prins Maurits, pass. 8 Vlissingen n. Hamburg. Raki. 7 v. Balikpapan n. Soerabaja. Roepat, pass. 8 Gibraltar n. Port Said. Rafaela, 7 360 m. Z.ZO. Bangkok. Rita, pass. 7 Poeloe Tenggol n. Bangkok. Ridderkerk, 8 v. Suez n. Port Soedan. Rijmkerk, 9 v. Hongkong te Manilla. Radja, 9 v. Genua te Marseille. Scherpend recht, 8 v. Rio Grande do Sul te Rio de Janeiro. Sheratan, 5 v. Port Said n. Rotterdam. Sing'kep, 8 te Amsterdam. Stad Leiden, 8 v. Rotterdam n. Narvik. Saidja. 7 te Pladju. Sarangan, 7 v. Cochin n. Tuticorin. Stad Vlaardlngen, 7 te Vlaarddngen. KLEINE VAART Anna-b, v. Genua n- Sete. Actinia. 7 v. Methil n. Hamburg. Appingedam, 8 v. Lissabon te Avelro. Beekbergen, 8 v. Requejada n. Gent. Bab-T, 7 te Rotterdam. Bergsingel, vertr. 3 v. Mariager n. Kopenhagen. Bernisse, 8 v. Casablar.ca te Boness verw. Blue Boy, 7 v. Huil te Londen. Bree Helle, 10 v. Londen n. Rotterdam. Caland, 8 v. Antw. te Vlaardingen. Cornelia b I, 7 nog te Propriano. Gaasterland. 8 v. Kingslynn te Rotterdam verw. Corrie b, 10 v. Windau te Rotterdam verw. Carpo, 8 nog te Dublin. Claes Compaen, vertr. 8 v. Southampton naar Nantes. Da Capo, 10 v. Oporto te Antwerpen verw. Deneb, 8 v. Londen te Antwerpen. Depa, verm. 7 v. Montrose n. Antwerpen. Doklaan, 8 v. Sables a'Olonne te Marans. Dollard, vertr. 8 v. Rotterdam n. Liverpool. Driebergen. 9 v. Casablanca te Belfast verw. Erebus. 9 v. Oporto te Antwerpen verw. Fiducia, 7 v. Boston n. Maassluis. Frans, 7 v. Kopenhagen n. R'dam. Frieda, pass. 7 Vlissingen n. Kalmar. Goote, 8 v. Rouaan te Les Sables d'Olonne ve w. Gre, pass. 8 Vlissingen n. South End. Helvetia, 7 op de Elbe n. Hamburg. Henrica b, 8 te Dieppe verw. Henriëtte, 7 v. Londen n. Rotterdam. Hebe Nobel, 7 v. Boness te Peterhead. Hartel, 8 v. Aalborg te Rostock verw. Hast I, 7 v. Bremen te Waterford. Jutland, 8 v. Rotterdam te Londen. Joost, 4 Gibraltar gepass. n. Cardiff. Jan Kreumer, 7 v. Oslo n. Halden. Kemphaan 8 v. Kiel n. Ventspils. Keyser, 7 v. Morlaix te St. Brieux. Lee miert b, 14 v. Genua te Stan low verw. Lucas Bols II, 7 v. Cork n. Cardiff. Larix, 7 v. Manchester n. Port Talbot. Leemans, 7 v. Dublin n- Partington. Leo S, 7 v. Nantes te Vannes. Maasym N, 8 v. Gdansk n. Kingslynn. Markab N, vertr. 8 v. Rotterdam r.. Bordeaux. Megrez N, vertr. 8 v. Duinkerken n. Casablanca Mudo, pass. 8 Vlissingen n. Gothenburg. Marjan, 7 v. Poole n. Brest. Maureen, 8 v. Rotterdam (proeftocht). Mies. 7 v. Bayonne te Londen. Mirzam, 7 v. Rouen te Casablanca. Myfem, 8 v. Parijs te Stockholm verw. Mulan, 7 v. Penryn n. Par. Muphrid N. 7 v. Caen n. Fowey. Nassauhaven, 8 te Antwerpen. Noord, 7 v. Stanlow. Noorderlicht, 8 v. Wisbeck te Boston. Neyenburgh. 7 v. Oskarsham n. R'daiti. Neeltje b, 8 v. St. Malo te Hor.fleur. Oleum, vertr. 8 v. Londen n- St. Malo. Omiandia, 7 v. Port Lyautey te Marseille. Prinses Wilhelmina, pass. 7 Vlissingen n. Antw. Ponto, 6 Ceuta gepass n. Sete. Pon?a, 5 v. Middlesbrough n. Sundsvall. Roelf. 7 v. Amsterdam n. Gdynia. Rapid, 7 v. Oxelosund n. Stockholm. Sirius. 8 te Londen. Soemba, vertr. 8 v. Ayr n. Le Havre. Sian, 8 v. Delfzijl n. Utersen. Strijpe, 7 v. Bayonne te Garston. Taurus, 7 v. Tees n. Rotterdam. Theodora. 7 v. Horsens n. Kopenhagen. Taormina, 7 v. Oslo te Heroen. Tom v. d. Heide, 7 v. Casablanca te Rouen. Trito, 8 v. Dublin te Drogheda verw. Tromp. 7 v. Hamburg te Antw. Westropa, 8 v. Manchester te Nantes verw. Gediplomeerd Opticien Het oude vertrouwde adres van 1875 KLEINE HOUTSTRAAT 7 Voorjaarsprijzen 60 Watt Keukenbol 1.49 Slaapkamerschalen voor kinderkamer 1.49 Old-finish Wandlampje met zijden kap 4.95 Koperen Wandlantaarn 4.95 Mod. Glasverlichting crème, rose, groen 6.95 Moderne zijden kap met trekpendel 14.95 Zijden Rokkap met glasplaat 14.95 Grote keuze plafonniers voor salon en eetkamer. gratis geplaatst Alléén bij Schagchelstraat 2 Tel. 11157 EXTRA AANBIEDING moderne kleuren 90 cm breed van 3.95 THANS 1.98 per meter TEXTIELHUIS Gen. Cronjéstraat 62 - 64 Haarlem extra buigzaam uitmuntend in exclusief en I .crêpezooi GROTE HOUTSTRAAT 50 HAARLEM IN HAARLEM-NOORD ALLÉÉN GEN. CRONJÉSTRAAT 33

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 7