Felle brand verwoestte voor duizenden aan hout en machines Chaos in Berlijn LOCOMOTIEF NICO VAN SCHAGEN ZN. .Clowntje Rick mm W&3L t Onderzoek naar skelet gesloten Discussieavond over herdenking 4 de Mei Plan voltooiing van Prins Bernhardlaan Heemstede Amsterdamse Beurs 9 ALARM IN DRIEHUIS Heden zou sloop van timmerfabriek aanbesteed worden Burgerlijke Stand van Haarlem FEUILLETON Postkantoor te Hoofddorp wordt weldra verbouwd Wijziging Goudleerzaal van het Frans Halsmuseum KUDGE SIMPLEX Oefening Blauwe Cirkel dierencolonne Première in Haarlem I I el evisi e^-Rodiol Leningen tot 6.000.000 aan Haarlem aangeboden Morgen eerste helicopter boven de bollenstreek Opnieuw subsidies voor avondonderwijs Voor de kinderen Dr. M. van der Voet ontving een beroep naar Den Haag Palmpaas optochten VRIJDAG 9 APRIL 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Een paar dagen voor hij een nieuw pand zou betrekken is gistermiddag in korte tijd de timmerfabriek met alle machines en de houtvoorraad van de aannemer J. Lootsma uit Driehuis een prooi van een felle brand geworden: wat van het stenen kantoortje op het terrein aan de Da Costalaan nog te redden was, moest later goeddeels gesloopt worden wegens het instortingsgevaar. De heer Lootsma was alleen verzekerd voor brandschade aan zijn machinepark; de totale schade wordt voorlopig geraamd op 50.000,—. Kwart over twaalf zag een voorbijganger de eerste rook uit de timmermanswerk plaats komen, vijf minuten later was het alarm „uitslaande brand" bij de Velsense brandweer binnen, die onmiddellijk met de motorspuit uitrukte. Dit alarm viel onge lukkigerwijs in de schafttijd van het tech nisch personeel, zodat mén onbemand moest vertrekken: in totaal waren er vijf man beschikbaar. Uit alle macht is het fel om zich heen vretende vuur, dat volop voedsel vond in de grote, kurkdroge voor raad onbewerkt en bewerkt hout, bestreden en een grote mensenmenigte heeft de spec taculaire brand en de blussingswerkzaam- heden gadegeslagen. Er was evenwel weinig aan te doen, want de houten schuur, die aan de stenen kan toorruimte vastgebouwd was, werd in min- ADVERTENT1E •l! w FALCON TWEEDJASSEN 59.50 De Haarlemse politie heeft vanmorgen medegedeeld dat het rapport van de archeologische dienst te Amersfoort, die geraadpleegd werd bij de laatste opgraving in de Gortestraat alwaar naar twee kunstenaars mededeelden een geraamte zou hebben gelegen, heeft uitgewezen dat moet worden aangenomen dat zich op die plaats nimmer een skelet heeft bevonden. Dit werd vastgesteld na een minutieus onderzoek, waarbij de grond werd gezeefd en verscheidene grondmonsters werden genomen. De politie verklaarde het onder zoek nu als gesloten te beschouwen. HAARLEM, 8 April 1954 BEVALLEN van een zoon: 7 April, C. VelthuijsHak; 8 April, M. Th. A. van den Putten—van den Berg; W. Schrander—Ka- linina. BEVALLEN van een dochter: 6 April. M. M. van WoerkomCsenteri; 7 April, C. J. OerlemansHeinsen; P. Chr. H. Spapé Steenken: W. Chr. E. van LieshoutEiker bout; M. M. Bakkervan Loon; 8 April, E. H. Penvan den Nouwland; B. TeskeHak- kenhaar. OVERLEDEN: 6 April, J. S. Takken. 44 j., Raamvest; J. M. BoerhorstArnaud de Ca- lavon, 79 j. Essenstp. 7 Apr. C. L. Weijers, 79 j„ Tcding v. Berkhoutstraat; A. Noort, 20 j., Schreveliusstraat; G. HeijnenBlanken, 67 j., Hazepaterslaan; J. P. Zweiphennig, 43 j., Parkstraat; J. Zigterman, 81 j., Olieslagers laan: T. DekkersKamp, 89 j., Leeuwerik straat. door Jean Bomm'art vertaald uit het Frans) 2) Zij had blonde haren, die in vlechten op haar rug afhingen, met strikjes aan het einde, een jurk met rose en witte ruiten en een mandje aan de arm. In de plotseling stilte de andere twee tanks achter hem stonden nu ook stil hoorde Wainwright een gesmoord geluid. De stem van Bilkins vroeg: „Moet ik schieten?" Een seconde voelde Wainwright een ste kende pijn in zijn binnenste de angst. Toen richte hij zich plotseling op, stootte zijn hoofd tegen de voeten van de mi trailleur boven hem: „Allemaal er uit! Vang haar, om 's hemels wil!" Als twee duiveltjes uit een doosje spron gen Bilkins en Wainwright uit de tank. De kleine slaakte een luide kreet, liet het mandje vallen en ging er vandoor. Verstijfd door vijf uur lang in één hou ding in de tank te zitten, rende Wainwright waggelend, onhandig als in een nachtmer rie. Hij botste tegen een elastische muur; de takken sloegen midden in zijn gezicht. Brandweerlieden bestrijden het vuur in de timmerfabriek. der dan geen tijd verteerd door de hoog- opschietende vlammen. De restanten zijn later in elkaar geploft en men heeft slechts enkele balken uit de chaos kunnen redden terwijl de machines, waaronder enkele kostbare waren, verloren gingen. Tot kwart voor vijf heeft de brandweer moeten nablussen en nadien is er een con trolepost uitgezet. Zowel burgemeester mr. M. M. Kwint als commissaris J. P. Wey- burg sloegen de blussingswerkzaamheden gade. Vandaag aanbesteding sloop De rode haan is de slopers net een slag voor geweest: vandaag zou het slopen door Openbare Werken aanbesteed worden, om dat de timmerfabriek het wegenplan voor Driehuis in de weg stond. Omtrent de oorzaak tast men nog in het duister, al wordt de mogelijkheid van kwa- jongenswerk niet uitgesloten geacht. Dè directie.van de Rijksgebouwendienst te Den Haag heeft aanbesteed het ver bouwen en uitbreiden van het postkantoor te Hoofddorp. Hoogste inschrijver was de heer H. J. Strijk te Rijpwetering voor f 80.900 en de laagste de heer G. W. Kra mer te Amsterdam voor f 62.000. Op het ogenblik is men bezig de zoge naamde Goudleerzaal van het Frans Hals museum te restaureren. De raad heeft hier voor een crediet van 22.400 beschikbaar gesteld. Het overleg met het Rijksbureau voor de Monumentenzorg te 's-Graven- hage heeft geleid tot een wijziging van de aanvankelijke plannen voor de restauratie van cle Goudleerzaal. De wijziging houdt in, dat het plafond wordt verlaagd en van een kroonlijst wordt voorzien; voorts wordt de raamwand veranderd. De kosten wor den geraamd op ƒ3000, die van het prepa reren en 'aanbrengen van het meer beno digde goudleer kunnen worden gesteld op 1000. In totaal is 4000 nodig. B. en W. stellen de gemeenteraad voor het crediet te verhogen. Rotterdammer aangehouden als verdacht van inbraak in Haarlem Door de Haarlemse politie is een dertig jarige timmerman uit Rotterdam aange houden, als verdacht van diefstal in de Hildebrandschool, waar Zaterdag j.l. werd ingebroken. Er werd een projectie-appa raat ter waarde van 230 ontvreemd, be nevens handwerkbenodigdheden en een zogenaamde diplomatentas, die aan een der leerlingen toebehoorde. De timmerman zou de buit aan enkele hem onbekende Amsterdammers hebben verkocht en het geld hebben opgemaakt. ADVERTENTIE Grootste keuze bij: Gierstraat 40—42 - Tel. 17768 De kleine was verdwenen, rennend als een konijn. Wainwright uitte een gesmoorde kreet, toen hij door een kleine tak in zijn oog werd gestoken. Hij wilde doorlopen, maar zijn benen weigerden dienst. Hij had het gevoel een ton te wegen en dacht bij zichzelf: „Allemaal naar de maan door mijn schuid! Rest me niets meer dan me een kogel door het hoofd te jagen!" Buiten adem bleef hij staan en beet krachtig op zijn duim. „Het is een nachtmerrie! Ik wil dat het een nachtmerrie is!" Anderen wa ren hem voorbijgerend. Hij hoorde kreten van pijn, gesmoorde vloeken, het lawaai van brekende takken. En plotseling een schreeuw: „Ik heb haar". Ineens volkomen stilte. Iedereen bleef staan op de plaats waar hij was en hoorde nog slechts 't kloppen van zijn hart, terwijl men schérp luisterde. De stem herhaalde, kalmer nu: „Ik heb haar! Terug naar onze ram melkasten! Ik breng' haar mee". „God zij dank!" kreunde Wainwright zachtjes. „Het is de Fransman!" Met zijn mouw veegde hij zijn mond af en hijgend zocht hij steun tegen een boom. Hij bemerkte, dat hij zijn pistool in de hand had. Hii stopte het weer weg, slaakte een zucht van opluchting en beval met fer me stem zijn mannen: „Op uw posten!" Als laatste keerde hij terug, in niet te snel tempo. Hij nam de tijd om zijn gezicht weer tot rust te laten komen: „Nooit in Gisteravond is onder auspiciën van het Haarlems Comité Nationale Herdenking in Brinkmann ten behoeve van hen, die bij het onderwijs of bij de vorming van de jeugd buiten schoolverband betrokken zijn, een discussieavond gehouden over de wijze waarop de herdenking van de vierde Mei het beste kan plaatsvinden. Voor de pauze hebben drie sprekers het woord gevoerd, respectievelijk over „Onderdrukking", „Verzet" en „Bevrijding". De eerste spreker was de heer M. Philip- son, leraar van de Nederlands Israëlitische gemeente, die verklaarde, dat het geheel in de menselijke natuur ligt om te onder drukken. Onderdrukking is volgens spre ker de vernietiging van de menselijke geest. De Duitse onderdrukking noemde hij de worsteling van het Germaanse heiden dom tegen alle rijkdommen, die de wereld reeds 3500 jaar kent. De Germaan was be zeten van zichzelf, daarom wilde hij ver nietigen. De onderdrukking is geschied op gewetenloze wijze, en al is nu de oorlog voorbij, de kwade oorlogsgeest is gebleven, aldus de heer Philipson, die zich verder afvroeg, waar de vrijheid voor de mensen is gebleven, als overal op de wereld min derheden worden verdrukt, het recht wordt ontdoken. En waar is de geest van weder zijds begrip en waardering gebleven, zoals wij die tijdens de oorlog kenden? Onderdrukking begint met minderheden, maar eindigt tegen allen, waarschuwde spreker. Wanneer wij de jeugd vertellen van de onderdrukking tijdens de oorlog, dan moeten wij haar ook inlichten over de onderdrukking van heden. Zij heeft voor oordelen en zal alleen dan naar ons luis teren, wanneer zij ziet, dat wij in verzet zijn tegen de hedendaagse onderdrukking. Vervolgens was het woord aan ds. B. van Gelder, volgens wie het karakterloos is om de haat tegen de Duitsers te blijven aanwakkeren. Het zou uiteindelijk uitlopen op een soort historisch fatalisme. Het ver zet zelf dienen wij anders te zien, dan al gemeen gedaan wordt, aldus ds. Van Gel der. Er is namelijk veel verzet gepleegd puur uit egoïsme, en dat hoeven wij niet te prijzen. Ook is het verkeerd te menen, dat de ware verzetslieden zich zuiver tegen de Duitsers richtten. Het was een verzet terwille van de geest, de innerlijke kuis heid, die werd aangerand. Het gaat niet aan om alleen maar heldendaden uit het verzet ie beschrijven. Zij vormen een stuk romantiek, dat evenzeer in de Geuzentijd bestaan heeft. Men zou hen, die vielen er zelfs onrecht mee doen. Men moet probe ren, de kinderen het doe! van het verzet duidelijk te maken, doch wanneer men alleen het middel beschrijft en het doel laat vervlakken, dan kan men een derge lijke herdenking beter afschaffen. Tenslotte lichtte rector D. de Wit het onderwerp „vrijheid" toe. Volgens spreker zou men onder vrijheid kunnen verstaan het bezitten van de macht om te leven, zoals men zelf verkiest. Doch hebben wij daarvoor gestreden? Neen, veeleer is men vrij, wanneer men de macht over eigen daclen heeft. In de jeugd leeft het begrip van deze ware vrijheid niet, omdat het niet in onszelf leeft. Spreker verklaarde zich een voorstander van het levend houden van de verzets- gedachte. Doch de jeugd moet dan het edele worden verteld, niet de heldendaden. Na de pauze van deze samenkomst, waar op onder meer bestuursleden van de lan delijke commissie. Nationale Herdenking in Den Haag en de Federatie van het Verzet aanwezig waren, werden door het publiek vragen gesteld, welke door de vorige spre kers werden beantwoord. Daarbij bleek duidelijk, dat er over deze gehele materie groot verschil van inzicht bestond. mijn leven zo bang geweest, niemand mag er iets van merken...." Met verbazing hoorde hij Duits mompe len, maar meteen begreep hij het zo on geveer. Het was de zeer zachte stem van de Fransman: „Waarom moet je zo bang zijn, als je zo'n aardig klein meisje bent? Heb je nog nooit soldaten gezien? Soldaten zijn lief, weet je! Kom, droog je tranen en snuit je neus maar eens! Ik zal je bonbons geven en je in mijn auto naar huis brengen!" Toen Wainwright het pad. bereikte, was Brérhond daar al, met op zijn arm het meisje, dat weer half gerustgesteld was. Drie of vier mannen stonden glimlachend om hen heen. „Bravo en dank u, mijnheer Brémond", zei Wainwright. „De Fransen zijn absoluut onverslaanbaar als het er om gaat aardige meisjes te vangen! Neem haar maar bij u, en nu weer voorwaarts! Wat zoekt u?" „Haar mandje, zei Brémond. „Ah, daar is het al! Aan de voet van de boom". Men raapte het mandje op. Het meisje greep het stevig beet en er verscheen een glimlach op haar gezichtje. „Kom", zei Brémond in het Duits. „Mijn auto maakt veel herrie. Maar jé zult niet bang zijn, hè. kleintje? Hoe heet je?" Hij luisterde scherp om het gemompel te vei-staan. „Louisa? Dat is de aardigste naam. die ik ken. Kom maar in mijn wa gen, Louisa!" Wainwright verdween als laatste in zijn Zoals is gemeld zal morgen, Zaterdag middag, van 36 uur in de omgeving van Haarlem een gezamenlijke oefening wor den gehouden door de Blauwe Cirkel- colonnes van Haarlem en Amersfoort. Verondersteld wordt, dat die middag een paar percelen door een bom worden ge troffen, waarbij mensen en dieren gewond worden. Na het alarm zal de Blauwe Cir kel-colonne Haarlem uitrukken. De co lonne Amersfoort, die omstreeks dat tijd stip op de Dreef te Haarlem aanwezig zal zijn, krijgt een verzoek om te komen as sisteren. Een aantal levende huisdiei-en en zo mogelijk pok wat grotere dieren, zoals een paard, zullen op de „plaats des onheils" aanwezig zijn. Het Rode Kruis en de die rentransportcolonnes zullen gelijktijdig op treden. Ais Blauwe-Cirkel-hospitaal fungeert het Dierentehuis te Haarlem (eventuele verdere evacuatie naar V eisen); op de plaats van de bominslag zal een Blauwe- Cirkel-hulppost worden ingericht. De teraad mee, dat als ersultaat van onder der leiding van de Haarlemse dierenarts dr. J. Heek. Aangezien in het weekeinde in het Kur- haus te Scheveningen een periodieke bij eenkomst gehouden wordt van de Wereld federatie voor Dierenbescherming, waar van de Blauwe Cirkel een afdeling is, zal waarschijnlijk een aantal buitenlandse gas ten, onder wie de voorzitter van de Inter national Blue Circle Organisation, de heer Cecil Schwartz uit Luton (Engeland), de oefening komen bezoeken. Nederland is het eerste land waar de Blauwe-Cirkel-colon- nes reeds aanwezig zijn. In Engeland en in Denemarken werden de organisaties wel reeds opgericht, maar men beschikt nog niet over materiaal. De toneelgroep Theater geeft onder regie van Lo van Hensbergen op Zaterdag 17 April in de Haarlemse schouwburg de Ne derlandse première van het blijspel „Dear Brutus" van James Barrie, dat in de ver taling van Liane Saalborn thans „Rendez vous in Lob's woud" heet. ADVERTENTIE Kleverlaan 176 Tel. 147si B. en W. van Haarlem delen de gemeen teraad mee, dat als resultaat van onder handelingen zij enkele aanbiedingen heb ben ontvangen tot het verstrekken aan de gemeente van geldleningen tot een nomi naal bedrag van totaal 6.000.000, aan te gaan op onderhandse schuldbekentenissen, tegen een rente van 3% per jaar, met een looptijd van veertig jaar en gelijke aflossingen. Aangeboden werd 4.000.000 tegen parikoers en 2.000.000 a 99 De bemiddelingsprovisie bedraagt voor enige leningen tot een nominaal bedrag van totaal 4.000.000 1/8 vermeerderd met 4% omzetbelasting. De opbrengst van de leningen zal dienen tot financiering van kapitaalsuitgaven. B. en W. achten het in het belang van de ge meente de aanbiedingen te aanvaarden en stellen de raad voor de leningen te sluiten. Vijf leningen zullen gesloten worden met door B. en W. aan te wijzen geldgevers (sters) en een van 1.000.000 met de N.V. Rotterdamse Verzekering Sociëteiten tank. Terwijl hij het stuur nam, barstte hij plotseling in een schril, onbedwingbaar lachen uit. Ziin mannen volgden zijn voor beeld. De motoren knalden, de tank zette zich in beweging. Maar de hele bemanning, de commanderende officier, de mitrailleurs, de bestuurders en de richters, bleven ner veus en onbedaarlijk lachen. „Wat een pracht van een kindermeisje is die Fransman! God zegene hem!" HOOFDSTUK II Boven op een kleine helling hield het bos plotseling op. De tanks draaiden het dikke struikgewas in aan de rechterzijde van het pad op tweehonderd meter voor de bosrand. Zo snel mogelijk bedekte men de voertuigen met takken om hen voor vlieg tuigen te camoufleren. Aan de mannen werd streng verboden zich te laten zien en het kleine meisje werd toevertrouwd aan twee man uit de tweede Sherman, die zich met haar in de tank opsloten De Frans man Brémond voegde zich bij de drie tankchefs, Wainwright*, Lister en Broug ham, die het landschap voor hen bestu deerden en het met de kaart vergeleken. De velden daalden steil af naar een keu rig dorpje rond een kerk, bij een rivier vol riet. Een brug verbond de beide oevers. „Gelukkig", zei Wainwright opgelucht, „we ziin niet verdwaald! Daar ligt dat ver vloekte dorp!" „En die vervloekte brug!" zei Brougham. „Ja", zei Brémond. „Maar wat is dat Morgen landt zoals gemeld is voor de eerste maal. een helicopter van de Sabe na in Lisse en in Haarlem. Tot en met 28 April landt dagelijks een helicopter in Haarlem en daarna tot 16 Mei op Zater dagen en Zondagen. De helicopter start morgen om halftien in Rotterdam en wordt om tien minuten voor tien op het weiland nabij de Keuken hof te Lisse verwacht. Tot 1 uur worden rondvluchten boven de bloembollenvelden gehouden en daarna gaat de tocht naar Haarlem. De landingsplaats is het weiland aan de Wagenweg en de Emauslaan. niet ver van het voetbalveld van HFC. Nadat rondvluchten boven Haarlem zijn gemaakt, gaat de helicopter om 3 uur verder naar Zand voort, waar tot half zes rondvluchten word>en gemaakt. Deze regeling geldt voor de Zaterdagen en Zondagen tot 16 Mei en bovendien voor tweede Paasdag. Met ingang van 12 April tot 28 April wordt dagelijks een dienst onderhouden tussen Rotterdam en Haarlem en daarna tot 16 Mei met Zandvoort. De helicopter komt om negen minuten over twee te Haar lem aan en vertrekt weer om twaalf mi nuten over twee. Aan de eerste rondvlucht boven Haar lem zullen behalve de reeds genoemde genodigden deelnemen de burgemeesters van Bloemendaal en Heemstede. Men deelt ons mede, dat zij die aan de rondvluchten deelnemen en met een auto naar het landingsterrein komen, hun auto's- kunnen parkeren op de Spanjaardslaan Als de helicopter in Haarlem is zal het verboden zijn voor automobilisten om te stoppen of te parkeren op de Wagenweg. In de omgeving is voldoende gelegenheid om auto's te parkeren. Toegang tot het terrein hebben uit sluitend zij. die in het bezit zijn van een ticket. Indien men een vlucht wil maken verdient het aanbeveling een kaart van te voren te kopen, omdat er formaliteiten vervuld moeten worden. Kaarten zijn te koop op het vliegveld, bij Haarlems Bloei en reisbureaux. De bestuurder van de helicopter van Zaterdag is de heer Tremerie. voor een houten toren, die ik daarginds, achter de populieren, zie?" Hij keek er naar door zijn verrekijker. „Flak!" zei hij na een seconde. „Er staan drie stukken luchtafweergeschut van 77 of van 105Je hebt er drommels goed aan gedaan, Wright, de tanks bijtijds te laten stilhouden!" Lister mompelde een verwensing. „Ja", zei Bougham. „Wie voor de duivel zou verwacht hebben hier een vliegveld te vinden? Dat stond niet op het program ma van ons uitstapje. Pracht inlichtingen dienst! Als wij zonder meer op de brug waren afgegaan, waren onze rammelkasten in een oogwenk veranderd in een ver giet!" „Het is maar een hulpvliegveld", zei Wainwright. „Het schijnt veiiaten te zijn. Eén hangar maar, waarvan de deur dicht isNeen, ik zie mannen op de flak- toren". „De wachtpost is links van de hangar", zei Brémond. „Er staan ook twee schild wachten op de brug". Wainwright dacht na; de anderen gingen door met het landschap op te nemen. Er was op dat ogenblik weinig verkeer op de weg, die over de brug liep welke opgebla zen moest worden, en dat verkeer bestond alleen uit burgeivoertuigen. Van het ver heven punt, waar zij zich bevonden, kon den zij in de straten van het dorp kijken. Voor de kerk op het plein leverde een be stelauto van de slager vlees ai. Kinderen speelden met een hond. In 4e tuinen B. en W. van Haarlem stellen de leden van de gemeenteraad voor om aan de Stichting „Christelijke Avond-Mulo" te Haarlem een subsidie te verlenen uit de gemeentekas voor het tijdvak van 1 Sep tember 1953 tot en met 31 Augustus 1954 tot een bedrag van ten hoogste 7800. Aan de Stichting „Het Haarlems Avondlyceum" zal een bedrag van ten hoogste 19.500 over hetzelfde tijdvak toegekend worden. Voor de inrichting van een lokaal en eerste aanschaffing van gereedschappen ten behoeve van de handenarbeid voor de Mr. J. H. Thielschool zal behoudens de goedkeuring van de raad een bedrag van 1026 beschikbaar gesteld worden. B. en W. vragen voorts de raad voor de aanschaf fing van leer- en hulpmiddelen en voor de inrichting van een huishoudlokaal in de Dr. Huetschool een bedrag van 1591 be schikbaar te stellen. In verband met de omstandigheid, dat het laag gelegen gedeelte van het terrein nabij de Jan Gijzenschool in het najaar zeer drassig is, achten B. en W. het gewenst dat er thans begonnen wordt met de op hoging en de afwerking van de grond, waarop de kleuterschool is geprojecteerd. Hiervoor zal ongeveer een bedrag van 11.000 nodig zijn. Doordat het aantal scholieren, dat het verkeersexamen aflegt, jaarlijks toeneemt kunnen de onkosten daarvan niet meer ge dekt worden door de toegekende subsidie, B. en W. raden de gemeenteraad aan deze subsidie van 1000 te verhagen tot 2000. Benoemingen B. en W. van Haarlem hebben ter be noeming van een onderwijzer aan de Klaas de Vriesschool voor Mulo de volgende voor dracht opgemaakt: 1. P. J. Daan te Sneek, 2. H. Struiving te Oosterbeek, 3. A. van der Graaf te Heiloo. Voorts stellen B. en W. de raad voor om tot tijdelijke lerares in de Duitse taal aan het Coornhertlyceum te benoemen: me juffrouw P. H. Fischer te Bussum en met ingang van 1 September tot leraar in de Franse taal aan het Coornhertlyceum: dr. G. G. Baardman te Amersfoort. spreidden vrouwen wasgoed uit of waren oudjes aan het spitten. Tien koeien liepen traag over de brug, terwijl de schildwach ten zich intei-esseerden voor een jongen, die aan het hengelen was. Verder weg zag Brémond met zijn verrekijker een herberg met ijzeren ronde tafeltjes voor de deur en een uitgedroogde bremstruik, die als uit hangbord dienst deed. Twee mannen en de herbergier met een voorschoot voor stonden op de drempel te praten. „Alleen maar burgers in de kroeg", zei hij. „Ja", bevestigde Lister. „Het is werke lijk vreemd, dat er zo weinig militairen zijn". „Je vergeet, dat we door meer dan dertig kilometer bos van het front zijn geschei den", antwoordde Brémond. „Het is een bewijs, dat onze raid gelukt is en dat er geen alarm is geslagen". „Maar zodra we de brug in de lucht hebben laten vliegen, zal de charme wel verdwenen zijn", merkte Brougham op. „Wat kan ons dat schelen?" zei Lister. „Daarvoor zijn we toch gekomen, niet?" „Ik veronderstel, dat de Generale Staf dacht, dat deze weg drukker gebruikt werd dan het geval blijkt te zijn!" ver stoutte Brémond zich op te merken met een schuine blik naar Wainwright. Deze legde zijn verrekijker neer. (Wordt vervolgdX Daar ging een hoeratje bij op! „Heerlijk, tante Liezebertha.melkchocolade!" „Ja, lachte tante Liezebertha, ik dacht zo, dat jullie van al dat vertellen en luisteren wel 'n droge keel zouden hebben. Dus jullie hebt wel trek in 'n kopje warme chocola?" Nou, dat was ook 'n vraag! „Dat is nou 'n echt drankje voor de winter", vond oom Tripje. Schenk maar gauw in, hoor.we lusten het allemaal wel!" En zo hadden ze even later allemaal 'n kopje lekkere warme chocolademelk voor zich staan. Tante Liezebertha zette de koekjestrommel op tafel en ze kregen er allemaal 'n biskwietje bij. „Fijnlange vingers!", juichte Bunkie, want daar hield hij juist van. „Nou, roe hebben het maar goed!", vond Rick. Ja, dat was een echt gezellige avond zo. Die winteravonden zijn heus zo kwaad niet. vonden ze. Het is dan wel vroeg donker, en je kunt niet zo lang buiten spelen als in de zomer, maar dit was toch ook prettig. Toen het bedtijd was, gingen ze naar hun kamertjes. En daar was het niet zo lekker warm als beneden, dus kropen ze maar gauw met hun neus onder de wol! Nu het laatste gedeelte van de Schiphol- weg zijn voltooiing nadert en verwacht kan worden dat dit uiterlijk 1 Juli aanstaande voor het verkeer open gesteld zal kunnen worden, acht het college van B. en W. van Haarlem het gewenst dat ook de Prins Bernhardlaan wordt voltooid. Dit betekent de aanleg van het gedeelte naar de Am sterdamsevaart en de verbreding van het bestaande gedeelte ten Zuiden van de Zomervaart tot 10 m. De breedte van de rijweg van het bestaande gedeelte van de Prins Bernhardlaan bedraagt thans nog 5 m. Bij de aanleg van de aarden wegbaan is er rekening mede gehouden, dat de rij weg te zijner tijd tot 10 m zou moeten wor den verbreed. In het vastgestelde uitbreidingsplan „Af ronding Haarlem Zuid-Oost" werd, met het doel een passende aansluiting te verkrijgen aan de in het toekomstige Burgemeester Reinaldapark aan te leggen vijvers, aan het om te leggen gedeelte van de Zomer vaart de vorm van een waterpartij gegeven, welke door middel van een ten behoeve van de waterverversing afsluitbare duiker in de Prins Bernhardlaan met de vijvers in verbinding zal worden gebracht. Teneinde de vijvers in het Burgemeester Reinaldapark en de Ringvaax-t (Liede) van uit de Zomei-vaart bereikbaar te maken voor kano's, is bovendien een duiker ont worpen in de vorm van een koker van ge wapend beton, welke een doorvaax-t-ope- ning zal krijgen van 1.20 x 0.85 m. Aan gezien het voor zal komen dat, tengevolge van de noodzakelijke watervexwersing, het watex-peil in de vijvers hoger zal zijn dan in de Zomervaai-t, is het niet mogelijk om een vrije doorvaart te maken. De gedachte aan een sluisje moet woi-den verworpen, omdat een zodanige voorziening niet alleen kostbaar is, doch bovendien bediening ver eist. Daarom is de oplossing gekozen van een eenvoudige betonnen keerwand, welke, om de doorgang met kano's mogelijk te maken, van een stel rollen zal worden vooi-zien. Het graven van de waterpartij en het dempen van een gedeelte van de Zomer vaart dienen gelijktijdig te geschieden met de doortrekking van de Prins Bernhax-d- laan. aldus B. en W. Het is voorts nood zakelijk dat zolang de vijvers in het Bur gemeester Reinaldapark niet gereed zijn, een tijdelijke verbinding met de Fuikvaart wordt gej-aven. Het college van B. en W. stelt de raad voor, om 260.000 ter beschikking te stellen voor de uitvoering van de werken. Melkhandelaar gearresteerd: verdacht van heling In aansluiting op de berichten omtrent de verduistering, gepleegd bij een Haar lemse melkinrichting, melden wij dat de Haai'lemse politie opnieuw een ai'restatie heeft verricht. Het betreft een 45-jarige Haarlemse melkhandelaar, die verdacht wordt van heling van 350 kratten melk. Momenteel bevinden zich twee personen in ai-rest. Dr. M. van der Voet, Ned. Hervomxd px-erïikant te Haarlem-Noord, is beroepen tot ziekenhuispredikant bij de Ned. Her- voi-mde Gemeente te 's-Gravenhage. Ter gelegenheid van de Palmzondag worden Zondag 12 April te Heemstede weer twee Palmpaas-optochten gehouden, waaraan medewerking wordt verleend door de R.K. Haxmonie „St. Michaël". De eerste vertrekt 's middags om kwart over één vanaf de Cloosterweg en volgt dan de route: Molenwerfslaan, Drieherenlaan, Wipperplein, Heemsteedse Dreef, Haven straat, Raadhuisstraat, Raadhuisplein, Val kenburgerlaan, VaLkenbux-gerpleiix, Heem- steedse Dreef, Nicotaas Beetslaan, Nico- laas Beetsplein, Wilhelminaplein, Achter wég, Laan van Insulinde, Timorstraat, Soerxdastraat, Meerweg, Achterweg en Wil'helmixiaplein; waar de stoet ontbonden wordt. De tweede optocht vertrekt om twee uur vaxxaf de St. Bavokerk aan de Hereixweg en zal pi-ecies dezelfde route volgen als verleden jaar. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: J. Das en J. H. Buux-- man; J. Ausma en J. M. Kemp; J. Zxiidam en A. Krabbendam; F. Belterman en M. van Bakel; W. Kieft en W. A. E. Booms; Y. R. von Holtz en S. C. E. van Schendelen. GETROUWD: L. F. Dammers en A. van Kampen. GEBOREN: Adriana Johanna Jacoba. d. van G. J. du Pau en W. M. Beuk; Marga- retha Cornelia Antonia, d. .van J. de Haas en W. J. Spilt; Theodoras Hendrikxis Richard Nicolaas, z. van N. H. Geeve exi A. J. Weijers; Marianne Elise (jonkvrouwe), d. van jhr. E. W. J. de Beijer en L. Bettman. OVERLEDEN: H. Akkermans. 56 j.; Wed. H. Rijswijk—Baard, 80 j.; J. B. H. van Kan, 72 j.; M. Lugthart, 59 j. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3V, NederL'47 97*» 95% A.K.U 213 214% 292 298% Philips Gloeil. 270% 272 Kon. Petroleum 444 448 A'daxn Rubber 193 195 Holl. Amer. Lijn 148 X 149 N. Scheepv. Unie 136% 137 H.V.A 121 120% 11794 117% Amstex-d. Bank 18814 188% Ned. Handel Mij. 178 178 Rotterd. Bank 178J4 178% Twentsche Bank 181 181 Anaconda Copper 33% 34% Bethlehem Steel 57% 58% Republic Steel 501/ts 51 92% 92 21% 21% U. S. Steel 42% 42%

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 9