"HHSS. Twee Overveense knaapjes door zandauto aangereden Stadhuis in avonduren evenals verleden jaar opengesteld Kort en bondig j Oude ff\otVn Zware straffen geëist tegen Amsterdammers „SERVA" „Van negen tot zes" in de Meisjes-HBS Brillenspeciaüs Schmidt DONDERDAG 15 APRIL 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Een jongetje om het leven gekomen, het andere ernstig gewond 'n Heitje voor een karweitje Muziekstudenten geven kamermuziekavond Burgerlijke Stand van Haarlem Haarlemse rechtbank Viering 1 Mei-dag FALCON 49.75 Guillaume Velü Herdenkingsbijeenkomst van het Leger des Heils Verhuizing van het Stationspostkantoor Mej. M. W. Bannink in het zilver Dr. A. J. Raskct* neemt 30 Mei afscheid Sportart R IJ W E E L HAARLEM IN FEESTKLEED Zaanse fabrikant tot twee jaar veroordeeld Hypothecaire Beleggingsbank Leuk schooltonecl Prijs volksbrood wordt niet verhoogd rmmé Vanmorgen kort na negen uur is op de viersprong van Bloemendaalse weg, Juliana- laan en Militairenweg te Overveen een ernstig verkeersongeluk gebeurd, waarvan twee zesjarige jongens liet slachtoffer zijn geworden. Een van hen, Bartje Stevens, kwam om het leven; zijn vriendje Paultje Nadorp werd met een wond aan het ene oor en een gebroken been naar het Marinehospitaal gebracht. De 32-jarige chauffeur J. M. vam een beladen zandauto, die van de Mi litairenweg kwam, wilde op het kruispunt voor rang verlenen aan van rechts komend verkeer. Daartoe moest hij rem men, doch de remmen weigerden, waardoor hij moest trachten uit te wijken voor een op kor te afstand voor hem stil staande andere zandauto. Daartoe maakte de chauffeur een manoeu vre naar rechts en met een weer naar links om de tweede wagen heen. Dat is hem maar gedeel telijk gelukt: de vracht auto schoot door, ver nielde het tuinhek van de villa Djember en kwam tegen de muur van de villa tot stilstand. Daarbij werden de reeds genoemde twee knaapjes, die juist op het trottoir langs het tuinhek liepen, geraakt en aangereden. Een van de twee kinderen had een autoped bij zich, dat slachtoffertje moest on der de auto vandaan worden gehaald. Het kind is vrijwel onmid dellijk overleden. Het stoffelijk overschot is naar het Marine- hospitaal gebracht. De chauffeur heeft verklaard, dat zijn remmen kort voor het ongeluk nog nor maal hadden gewerkt. Bloemendaals burgemeester, jhr. mr, C. J. A. den Tex, stelde zich ter plaatse op de hoogte van de omstandigheden waar onder het ongeluk had plaats gehad. ADVERTENTIE De paövindsters van de „Caprera"-groep houden Zaterdagmiddag een optocht voor ,,'n Heitje voor een karweitje". De tam boers en hoornblazers van de N. P. V.-band uit Haarlem zullen hot marstempo aan geven. Alle padvindsters, gidsen en verken ners, kabouters en welpen uit Bloemendaai, Overveen en Santpoort-Station nemen deel. Vertrekpunten zijn Rollandslaan, Overveen en Station-Santpoort. Men komt in Bloemen daai ter hoogte van de Bakkerlaan bij clkagr en via Kinheimpark gaat men naar het Sta tionsplein, waar voor dat dc optocht ont bonden zal worden de districtscommissaris J. Pool een woord tot de deelnemers en deel neemsters zal richten. Op Donderdagavond 22 April geven „De Kennemer Muziekstudenten" een kamer muziekavond in het Jeugdhuis aan de He renweg te Heemstede, waarvan de opbrenst aan het Hervormd Jeugdwerk ten goede zal komen. Door Wies van Ter Tholen (fluit), Wilberna Bijvoet (viool), Justine Koot en Dick Spaargaren (piano) en Ge rard Barendsen (zang) worden onder meer werken van Handel, Haydn, Beethoven, Fauré, Debussy en Flothuis ten gehore ge bracht. ADVERTENTIE Er gaat toch boven die warme gezellige sfeer zo'n glas Oude Zacht en en tóch zo heerlijk pittig overtreft alles!a HAARLEM, 14 April 1954 ONDERTROUWD: 14 April. IJ. P. van dei- Zee en G. C. van der Erf; H. W. Willemse en T. A. Dahmen; C. van Doorn en H. J. Nouris; Th. J. Breukcling en A. N. Broers; G. Klop en G. G. Berg; K. de Vos en E. J. Schavemaker: J. C. Crucq en M. W. Bro kerhof; J. G. Bluekens en W. Hangjas; C. J. Severiinse en D. L. Dcrr; Th. J. Wiersma en G. N. H. Smit; J. A. de Jong en E. C. Spoor; C. Rijbroek en J. Th. M. Smits; C. I. Capel- len en G. W. Uitendaal; M. J. Felix en H. M. W. van Looij; C. B. A. Witteman en A. H. Holwerda; H. J. Zuidberg en ,J. C. Frijn; H. J. Smit en H. J. Kuipers; G. J. van den Bos en W. Rietveld; W. Blinkhof en E. Hand- graaf: G. Mondelaars en A. J. A. van Dam; C. J. Lans en M. H. van Es; A. C. Visser en M. M. Gordon; G. F. Hinrichs on E. .T. Koe- lemeijer; F. Th. van Deursen en M. G. E. van Everdingen; P. J. de Groot en A. A. Vree- negoor; M. van der Heijden en M. P. G. Zijl stra: F. J. Nijhuis en H. G. Hayerkate. GEHUWD: C. Neuvel en M. Th. Koelman: M. Rokx en G. S. Maliepaard; L. Burggraaf en J. E. ter Mors; A. A. Dhaeze en G. G. Stheins: Th. C. Baars en C. W. de Jong; A. J. van Gelder en L. F. de Pree; C. Roeland en G. N. Karman: Chr. van der Kuijl en G. P. Stoelman: E. G. Swenneker en G E. de Graaf: J. E. van den Heuvel en H. J. Flohil; A van der Wijk en J. Dekker; S. P. Dokker en M. H. H. Terol. BEVALLEN van een zoon: 13 April, J. C. Carton—Bonnes: Th. van Warmerdam—de Vos; C. J. van Bruggen—Diependaal; L. de Groot—Roest: 14 April. J. P. Rezel—Jousmn. BEVALLEN van een dochter: 13 April. E. A. Karst—Buiter; 14 April, M. G. de Jong— JCVERLEDEN: 12 April, S. M. Elferink— van der Riet, 80 j., Frans Halsstraat; 13 April, N. van den Berg, 71 j-, Hagestraat. Dc plaats, waar een spelend kind door de dood werd overvallen. De vrachtauto die het ongeluk veroorzaakte, is juist iets achterwaarts gesleept. Op de voorgrond links (op de foto vrijwel niet. waarneem baar) ligt de autoped van een van de twee knaapjes Donderdagmorgen stond voor de Haar lemse rechtbank een klein gedeelte van, zoals de officier van Jusitie het noemde, een Amsterdamse inbrekersbende terecht. Een bende, die er in groepjes met een auto op uittrok en dan in alle delen van het land trachtte in te breken. De rechtbank behandelde Donderdag de zaak tegen de dertigjarige Amsterdamse meubelmaker K. van B., die ervan verdacht werd met behulp van de 21-jarige mon teur-handelaar J. G. in Badhoevedorp in gebroken te hebben. In de nacht van 16 op 17 September van het vorige jaar zouden deze beide mannen in een van d'e twaalf auto's van de mon teur-autohandelaar G. naar Badhoevedorp gereden zijn. Volgens de verklaringen van de verdachten was Van B. in deze plaats de gesloten garage van de vrachtrijder W. J. V: binnengegaan en had daar een groot aantal tangen en sleutels, een accu en twintig liter benzine weggenomen. In die tussentijd stond G. met de auto op de uit kijk. Voorts werd B. ervan verdacht in Octo ber een auto staande in een garage in Heemstede opengebroken te hebben. Hij zou daarbij een aantal monsterkoffers van de handelsagent C. M. M. C. uit Heemstede meegenomen -hebben. De waarde van de kledingstukken, die zich in deze koffers bevonden, zou ongeveer *2500 zijn ge weest. De tweede verdachte, J. G.. zou'voorts nog talrijke inbraken in alle delen van het land gepleegd hebben en cle officier van Justitie, mr. B. van der Burg, zeide in zijn requisitoir ervan overtuigd te zijn, dat G. die een grote reeks inbraken had bekend, toch nog enkele diefstallen verzwegen zou hebben. De officier van Justitie verklaarde dat het uit moest zijn met het werk van een bende Amsterdamse jongens, die, meestal met behulp van een auto er op uittrekken om te trachten ergens in te breken. De officier eiste tegen Van B., die reeds een groot aantal nummers op zijn strafblad had staan, een gevangenisstraf voor de tijd van drie jaar en zes maanden. Tegen G. eiste de officier van Justitie een gevange nisstraf van één jaar en drie maanden. De verdediger van Van B., mr. B. E. van Tijn, drong er bij de rechtbank op aan om zijn cliënt een gedeeltelijk voorwaardelijke straf op te leggen en de raadsman van G., mr. O. H. van Wijk, die zeide ervan over tuigd te zijn, dat zijn cliënt tot deze daden was gekomen door zijn bijzonder moeilijke jeugd, vroeg de rechtbank er bij het op leggen van de straf rekening mee te wil len houden, dat G., indien hii gereclasseerd zou kunnen worden, in staat zou zijn zich lot een goede auto-monteur te ontwikke len. De officier van Justitie antwoordde daarop, dat. G. zeer zeker voor een voor waardelijke invrijheidstelling in aanmer king kom komen. De rechtbank zal in beide zaken op 29 De Besluurdersbond Haarlem heeft het programma voor de viering van de Eerste Mei samengesteld. Des 's morgens worden een kinderfeest in het Concertgebouw en een bijeenkomst voor oudere leden van partij en vakbewe ging in de tuinzaal van dit gebouw ge houden. Mejuffrouw mr. E. J. Ribbius Peletier, lid van Gedeputeerde Staten, zal spreken en medewerking verlenen Willem van Icpendaal, het zanggroepje van de NVV-Vrouwenbond en de A.J.C. Des 's middags wordt de Mei-demonstra tie gehouden; een wandeling wordt ge maakt door het Rozenprieel en Haorlem- Oost. Op het Kalfje zal de heer W. F. Happé het woord voeren. Tot besluit volgt des avond in het Con certgebouw een bijeenkomst. Medewerken den zijn: De Stem des Volks, harmonie orkest Haarlem en het cabaretgezelschap van Wim lbo. Ds. A. van Biemen zal het woord voeren. REGENJASSEN GROTE HOUTSTRAAT 96 In de zaal van het Leger des Heils aan de Schagchelstraat in Haarlem is gister avond op feestelijke wijze een herdenkings bijeenkomst gehouden ter ere van het feit, dat commandant A. C. Beekhuis vijftig jaar geleden in Haarlem zijn taak als korps- sergeant-majoor bij het Leger des Heils aanvaardde. De bijeenkomst, waarvoor grote belang stelling was, en waarbij tal van familie leden van de jubilerende commandant aan wezig waren, werd geleid door de comman dant G. Lebbink. Deze sprak zijn dank uit voor de wijze, waarop commandant Beek huis, thans lid van de raad van advies, die generaal Osborne terzijde staat, het korps Haarlem heeft gediend. Ook werden woor den van dank gesproken door de officier van de Centrale Divisie, de heer A. L. Gladpootjes, en door de luitenant-kolonel A. C. Haman, namens de Bond van Gepen- sionneerde Officieren, waarvan comman dant Beekhuis voorzitter is. Door de korpsofficier M. Souverein werd commandant Beekhuis namens het corps Haarlem een bijbel in zeven zettingen aan geboden. Voorts werd de bijeenkomst ver zorgd door het muziekcorps en de zangbri gade van het Leger des Heils in Haarlem. Zoals gemeld is zullen wegens de ver bouwing van 'het Stationspostgebouw aan j de Baljuwslaan de daarin gevestigde afde lingen expeditie en bestelling, alsmede het bijkantoor met ingang van 20 April tijde lijk worden ondergebracht in gebouwen, die zich bevinden op het langs de spoorlijn gelegen terrein achter de Verspronckweg. De toegang tot dat terrein leidt door een brede ingang welke zich bevindt tussen de percelen 61 en 63 op de Verspronckweg. Aan het bijkantoor, dat gevestigd is in de houten loods op het linkergedeelte van dat terrein, bevinden zich brievenbussen voor kleine en grote stukken, terwijl daar tevens postzegelautomaten zijn aange bracht. Aan het bijkantoor kunnen dezelf de handelingen worden verricht als voor heen aan de Baljuwslaan. De uren gedu rende welke het bijkantoor voor het pu bliek is opengesteld, blijven ongewijzigd, namelijk van Maandag tot en met Vrijdag van 8 tot 19 uur en op Zaterdag van 8 tot 13 uur. De afdeling pakketpost blijft ge vestigd aan de Baljuwslaan. Vanmorgen werd de dag gevierd waarop mejuffrouw M. W. Bannink, vijfentwin tig jaar geleden bij de administratie van ons dagblad haar loopbaan begon. Dat me juffrouw Bannink zich in die jaren als een onmisbare persoonlijkheid heeft doen kennen, werd nog eens extra bevestigd door de heer P. W. Peereboom, voor wie zij dagelijks onder andere de correspon dentie verzorgt. De heer Peereboom noemde haar een bijzondere jubilaresse, die zich steeds met véél toewijding aan haar taak zette. Hij uitte zijn lof voor de wijze waarop zij hem steeds behulpzaam was en overhandigde haar namens de di rectie een stoffelijk blijk van waardering. Daarop werd het woord gevoerd door de heer H. van Looij, die mejuffrouw Ban nink het geweten en het geheugen van de administratie noemde en zeide dat zijn collega's verheugd waren dat de jubila resse al die jaren de krant trouw was ge bleven. Namens het personeel van ons bedrijf bood de heer Van Looij mejuf frouw Bannink een tapijt aan. De jubi laresse toonde zich in haar wederwoord zeer dankbaar voor de haar toegevoegde woorden en sprak de hoop uit dat zij nog vele jaren in staat zou zijn om haar werk te verrichten. Dr. A. J. Rasker, predikant van Wijk III der Hervormde Gemeente van Haarlem en voorzitter van de Oecumenische Raad van Haarlem en Omgeving, die benoemd is tot hoogleraar aan de theologische faculteit van de Leidse Universiteit, zal op Zondag 30 Mei in de grote Kerk afscheid nemen. De nieuwe hoogleraar zal op 8 October in Leiden zijn inaugurele rede houden. ADVERTENTIE ADVERTENTIE RACKETS BESPANNEN REPARATIE - SERVICE Ged. Oude Gracht 53 - Telefoon 19908 NOG YóóR PASEN EEN De fiets die niet rijdt, maar zweeft! Sportmodel met handremmen 162 Alleenverkoop voor Haarlem-Noord: Vrijdag de gehele dag geopend Nu de hoogtijdagen van de bollentijd naderen zal Haarlem ook haar feestkleed aan trekken, zodat de vele vreemdelingen graag in deze stad zullen vertoeven. De ver lichting der historische gebouwen trekt de aandacht der velen, die uit Duitsland, Engeland, Amerika en Frankrijk komen. Met ingang van Vrijdag zal de Ridderzaal van het stadhuis evenals verleden jaar weer in de avonduren toegankelijk zijn en met kaarsen verlicht worden. De openstelling is tot 15 Mei op iedere Vrijdag en Zaterdag van halfnegen tot halfelf. Ook tweede Paasdag zal men deze prachtige historische zaal in de avond kunnen betreden. Hier en daar zijn wijzigingen aange bracht. Dat bleek ons, toen wij een wan deling door het Stadhuis maakten onder leiding van de gemeentesecretaris mr. H. E. Phaff. Deze heeft zich in het bijzonder geïnteresseerd voor veranderingen in het gebouw en dat bleek uit zijn geestdriftige uitleggingen over de ridderzaal, de sche penkamer, de gang naar de vroegere raad zaal (die thans B. en W.-kamer genoemd wordt) en deze zaal. De ingang aan de Grote Markt heeft ook een verandering ondergaan. De tweede deur is weggebroken en men heeft een grotere ruimte bereikt dan in het verleden. De balken zijn schoon gemaakt en de schil der is aan het werk geweest. De figuren, waarop de balken ruisten, zijn beter tot hun recht gekomen. De ridderzaal is vroeger reeds veranderd: zij maakt altijd een bijzondere indruk. Ook was de schepenkamer gerestaureerd en dezer dagen zal een nieuwe kroon aange bracht worden. Fraai ziet de gang cr uit die naar de Oude Raadzaal leidt. De beelden van de koningen zijn verdwenen en langs de wan den hangen portretten van Hollandse gra ven. De portretten zijn schoon gemaakt en komen daardoor beter tot hun recht. Aan de verlichting is bijzondere aandacht be steed. In overleg met monumentenzorg is verlichting aangebracht, aan de zoldering. Langs de wanden aan de zijde van de Zijl straat hangen luchters en in het midden zijn aan het plafond grote lantaarns, han gende aan een ketting, aangebracht. De muren zijn gewit en de kozijnen zacht groen geschilderd. Doe wel en zie niet om Thans spreekt men niet meer van Oude Raadzaal, maar kamer van B. en W. Het opschrift op de cartouche is veranderd en daarop staat „Doe wel en zie niet om". De balken in deze zaal zijn schoongemaakt, evenals de fraaie schouwen. Ook hier is speciale aandacht aan de verlichting be steed en wel door de heer H. de Nie, amb tenaar van het Gemeentelijk Energiebe drijf. Er hangen vier kronen met kaarsen. Orgelconcerten Het ligt in de bedoeling de Grote of St. Bavokerk die door de verlichting der ra men van binnen inderdaad in een geheel ander licht staat, op Vrijdag en Zaterdag avond te openen, met. een kort orgelconcert als bijzondere attractie. Op het Stationsplein is de internationale vlaggenversiering weer aangebracht en op het Houtplein is eveneens door middel van vlaggen op de verkeerscirkel een effect verkregen, dat het imposante entrée voor degenen die uit het Zuiden komen nog fleuriger maakt. Vermnahccntrum Ook de Vleeshal zal weer tot 15 Mei een vermaakcentrum zijn. De grote hal is ver sierd met wijnranken en wijn tonnen en onder kleurige parasols of een zonnescherm boven een wijnbar zal het publiek de ver schillende wijnsoorten kunnen proeven. Een orkestje van vier man zal iedere avond musiceren. De exploitatie is in han den van Gebrs. Brinkmann die als naam voor deze zoete inval hebben gekozen „Bon verre". Velen zullen ongetwijfeld het goede glas daar appreciëren. De opening is Za terdagavond om half negen. In verschillende café-restaurants in Haarlems binnenstad is muziek, al of niet met bijzondere attracties. Het verkeersbureau op het Statoinsplein van de Stichting „Haarlems Bloei" is bijna dag en nacht open. Honderden vreemdelin gen en landgenoten krijgen er de inlichtin gen die zij wensen en daar de hotels en pensions voor de komende dagen allen be zet zijn, is het personeel doende met het inschakelen van de honderden Haarlem mers, die een slaapkamer aan gasten die onderdak vragen beschikbaar willen stel len. Zoals bekend zijn deze adressen tevoren nauwkeurig gecontroleerd. Haarlem zal tij dens de Paasdagen iedereen die een slaap gelegenheid vraagt goed van dienst kunnen zijn. Enkele congressen staan deze maand nog op het programma. Het Deutsch Niederlan- dische Gesellschaft dat een studiereis maakt, congresseert op 22 en 23 April in Haarlem. Op 23 April wordt Nederlands Wegen congres van de A.N.W.B. gehouden. Het eerste Beneluxcongres voor de geschiedenis der wetenschappen is op 24 en 25 April be paald. Een groep van 700 Christelijke jon geren brengt op Tweede Paasdag een be zoek aan Haarlem en omstreken. De belangstelling voor het Frans Hals museum is vooral in de avonduren niet minder dan verleden jaar. Dit museum blijkt, steeds meer de grootste trekpleister voor een verblijf in Haarlem te zijn. De Haarlemse rechtbank heeft Donder dagmorgen uitspraak gedaan in de zaken tegen de 33-jarige chef-wasser T. T. uit Wormerveer en de 42-jarige fabrikant J. W. S. uit Koog aan de Zaan. T. werd ervan verdacht in de namiddag van 10 December van het vorig jaar een wasserij van vod den. die gevestigd was in een oude kaas- fabriek in Jisp in brand gestoken te heb ben. Zijn patroon, de tweede verdachte was uitlokking tot dit misdrijf tenlaste ge legd. Veertien dagen geleden had de officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman. tegen T. een gevangenisstraf van anderhalf jaar en tegen S. een gevangenis straf van drie jaar geëist. De rechtbank veroordeelde de fabrikant tot twee jaar ge vangenisstraf en de chef-wasser tot een gevangenisstraf voor de tijd van één jaar en drie maanden. In het jaarverslag van de N.V. Hypothe caire Beleggingsbank te Haarlem deelt de directeur, mr. P. J. Prinsen Geerligs, mee dat in het afgelopen jaar de daling van de rentevoet verder ging. Er was een grote concurrentie van geldbeleggers, die be reid waren tegen lage rente gelden op hy potheek uit te zetten. De positie van de debiteuren baart geen zorgen. Door de eind 19.53 eindelijk afgekomen huurver hoging werd de onrechtvaardige achter stelling van de huiseigenaren gedeeltelijk opgeheven, zodat het hun gemakkelijker valt tot een sluitende exploitatie te komen en het onderhoud van de huizen te ver zorgen, aldus het verslag. De debiteuren voldeden bijna zonder uitzondering be hoorlijk aan hun verplichtingen. De om vang van het bedrijf nam iets toe. De winst bedroeg f 964,56. Voor vennoot schapsbelasting wordt gereserveerd f 425,90, waarna overblijft f 538.66. Als hierbij ge voegd wordt het onverdeeld saldo 1952 van f 771, 37, dan is beschikbaar f 1.310,03. Voorgesteld wordt voor de noodzakelijke versterking van de reserve hieraan toe te voesren een bedrag van f 1000 en onver deeld te laten het saldo van f 310,03. In de met enkele zelf gemaakte affiches en guirlandes gezellig versierde aula van de Haarlemse Meisjes-H.B.S. heb ik gis teren de laatste van drie voorstellingen door de leerlingenvereniging „Avadia" ge zien en ik moet zeggen: het was een plezierige ervaring. De Nederlandse leraar Frans Hesmerg heeft er niet alleen slag van zijn pupillen een natuurlijke speel- Irant bij te brengen, waarbij de meisjes naar ik stellig aanneem ook het voordeel genieten zich van allerlei persoonlijke rem mingen bevrijd te voelen, hij weet tevens steeds weer een voor de gelegenheid pas send stuk te vinden. Dit laatste is niet zo gemakkelijk. To neelspelen met alleen maar vrouwelijke rollen zijn nu eenmaal betrekkelijk dun gezaaid en bovendien meestal (vooral in dien ze door vrouwen geschreven werden) op z'n zachtst gezegd onvriendelijk. „Van negen tot zes" van het Engelse echtpaar Philip en Aimée Stuart, dat al van ver voor de oorlog dateert, bleek een goede vondst: het is niet zo moeilijk er een geschikte be zetting voor te vinden, het wekt een zekere spanning en het wordt net niet sentimen teel. Het heeft geen enkele artistieke pre tentie. maar het is onderhoudend zonder in banaliteit te vervallen. Het stuk speelt geheel in een voorname Londense modezaak, waar strubbelingen onder het personeel ontstaan na het aan nemen van twee nieuwe leerlingen: een dochter van adellijken huize en een arbei dersmeisje, die verscherpt worden als er enige diefstallen ontdekt worden. Met het in dit genre traditionele spel van verden kingen komen enige andere motieven sa men te hangen: het sociale conflict, de ver houding tussen moeders en dochters enzo voorts. De problemen worden niet diep gaand behandeld, maar stemmen toch wel licht tot enig nadenken. Men miste in deze aula weliswaar de technische accommodatie van een echte schouwburg, maar een werkelijk bezwaar werd dit niet. De gunstige indruk van de opvoering werd vooral gewekt door een gelukkige bezetting van vrijwel alle rollen. Door de geloofwaardige typeringen van verkoopsters en mannequins ontstond er een grote levendigheid. Daarbij waren de hoofdfiguren vaak heel sterk en in staat tot het oproepen en handhaven van de ge wenste contrasten. De vertolkster van de veeleisende rol van mevrouw Pembroke, de eigenares van de zaak, demonstreerde zelfs een wezenlijk talent: zij heeft een mooie toon en gaf blijk, ondanks enkele lege plekken, ook dat wat achter haar tekst lag doorvoeld te hebben. Er waren heel treffende momenten in haar spel. Trou wens ook in dat van het meisje, dat de op de welstand van anderen afgunstige cheffin van het voorraadmagazijn uitbeeldde. Daarbij kwamen dan nog een kordate en onbewogen, aldus veel hilariteit verwek kende juffrouw Roberts, een aandoenlijke Gracie en een bekoorlijke Bridget, om slechts enkelen te noemen. Doordat het stuk tot op een prettige lengte besnoeid was, bleef er nog ruim schoots gelegenheid om na afloop te dan sen. DAVID KONING. BINNENLAND De winkeliers van de Lijnbaan in Rot terdam hebben een bloemen feest georgani seerd, waarvan de baten zullen dienen om een gehele weg op Schouwen-Duiveland van bomen te voorzien. De zaak tegen de Berkelse arts C., die ervan verdacht wordt zijn vrouw met vergif om het leven te hebben gebracht, is voor onbepaalde tijd uitgesteld. De rechtbank zou deze zaak op 22 April behandeld hebben. Enige leden van de verkeersbngade van de Groninger politie hebben gistermiddag na een wilde jachl. waarbij met een snelheid van 100 km. werd gereden, de bestuurder van een personenauto, H. van O. uit Am sterdam, kunnen aanhouden. De personen auto, die hij bereed was uit een garage m Utrecht gestolen. Van O. werd reeds enige weken gezocht wegens diefstal van een an dere personenauto, die hij uit een garage in Amsterdam had weggenomen en te Laren (N.H.) weer had moeten prijsgeven. De Moslim missie in Nederland heef. een exemplaar van de nieuwe Nederlandse vertaling van de Koran aan de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen over handigd. De leider van de missie was van mening dat in Nederland zowel als in andere Europese landen de jeugd op de scholen onjuist over de Islam wordt ingelicht in geschiedenisboeken. Hij heeft de minister verzocht dergelijke leerboeken te herzien. Uit het cellengebouw van de straf gevangenis Nieuw Vosseveld te Vught zijn twee gevangenen ontsnapt. In deze gevan genis zijn veroordeelden beneden 25 jaar opgesloten. De „Willem Ruys" is Woensdagmiddag zijn 38ste reis naar Indonesië begonnen. Voor hét eerst zullen de passagiers wat al thans de na-oorlogse vaart betreft weer in Southampton aan land mogen. Het schip heeft onder meer een borstbeeld van Eras mus aan boord dat door de Amsterdamse beeldhouwer Hildo Krop is gemaakt en. door de Sticusa ten behoeve van haar nederzet ting in Djakarta is aangekocht als voorbeeld van moderne Nederlandse beeldhouwkunst. Zeven Nederlandse deskundigen uit regeringskringen, de industrie en de vak beweging zullen onder leiding van mr. dr. A. A. van Rhijn. staatssecretaris van Sociale Zaken, door bemiddeling van de Contact groep Opvoering Productiviteit en op uit nodiging van de Amerikaanse autoriteiten een studiereis van ongeveer vier weken door de Verenigde Staten maken. In Loosduinen is een personenauto, be stuurd door een 17-jarige jongen, tegen een stilstaande vrachtauto gebotst, juist op het ogenblik dat een 6-jarig jongetje lussen bei de auto's door de weg wilde oversteken. Het knaapje raakte tussen de auto's bekneld en is korte tijd later overleden. De 17-jarige jon gen had uiteraard geen rijbewijs. Op 1 Mei zal het 100 jaar geleden zijn, dat de grondslag werd geleed voor de uit geverij G. F. Callenbaeh N.V. te Nijkerk. In 1854 werd met een boekwinkeltje met binderij begonnen. In 1912 werd door de toen 80-jarige oprichter de eerste steen gelegd voor een nieuw gebouw voor de uitgeverij, die in de loop der jaren sterk is uitgebreid. Bij Wolfheze heeft een felle heidebrand gewoed. Door de grote droogte en de harde wind kon het vuur zich snel uitbreiden. Zes hectare heide ging verloren. Naar vermoed wordt is de brand veroorzaakt door vonken uit een locomotief. Te Wieringermeer is aanbesteed de bouw van een raadhuis voor Wieringer- werf. Het hoogst werd ingeschreven door het aannemersbedrijf Proper te Oegsigeest met f498.200. het laagst door het Ingenieurs bureau voor Bouwnijverheid N.V. te Oegst- geest met f431.100. De Bredase rechtbank heeft de chauf feur B. M. uit Moergestel wegens poging tot moord conform de cis tot acht jaar.gevan- genisstraf veroordeeld. M. sloeg op 7 Octo ber zijn vrouw met een bijl op het hoofd^. waardoor zij bewusteloos werd en stak het huis in brand. De vrouw kwam bijtijds by en waarschuwde de buren, de verder onheil wisten te voorkomen. Tn het huis lagen drie kleine kinderen te slapen. HAARLEM EN OMGEVING De in Haarlem gehouden eoUerte ten bate van „Het Zonnehuis" heeft f1055 op gebracht. ADVERTENTIE Het adres voor goede radio ADVERTENTIE BARTELJOR1SSTRAAT 21 - TEL. 11051 Lev. alle ziekenfondsen Naar aanleiding van de door ons reeds gemelde broodprijsverhoging wordt van de zijde van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening medege deeld, dat de broodprijsverhoging die met ingang van Dinsdag 20 April te Haarlem zal gelden, alleen betrekking heeft op an der brood dan volkswil- en volksbruin- brood. Voor deze broodsoorten gelden te Haarlem de volgende maximum prijzen: afgehaald volkswit groot 35 cent en klein 18 cent, volksbruin groot 34 cent, klein 17 cent, bezorgd volkswit groot 36 cent, klein 18 cent, volksbruin groot 35 cent, klein 18 cent. v.; De wrakstukken van de Thuiiderjet-straaljager, die gistermiddag boven de Haar lemmermeer in de omgeving van Hillegom met een ,.Seafury" in botsing kwam steken gedeeltelijk boven water.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 13