u zomr m Pltófi u I DENICOTEA r Chaos in Berlijn Nederlaag van de Bronsteeschool tegen A. H. Gerhardschool in afd. B IN BARKER'S SNACKBAR MAISON MARCEL .Clown tie Riek SLOT DEFECT? Radio Moors Heemstede ZATERDAG 17 APRIL lvat HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 U met Denicotea rookt. Wacht U voor namaak Belangrijk FEUILLETON DE SCHOOLVOETBALWEDSTRIJDEN Christelijke politiek Vrijheid en Gerechtigheid Anti Revolutionair Mr A. BRUCH Permanent de Luxe f 11. Koninklijk onderscheiden Nachtdienst apotheken Voor de kinderen Scheepvaart ADVERTENTIE „Calamity Jane" (Cinema Palace). Een verhaal uit de tijd dat men in het „Wilde Westen" de postkoetsen nog moest beschermen tegen overvallen van woeste Indianen. En in het stadje Deadwood is deze bescherming opgedragen aan Doris Day, uitgerust met pistolen en een soort vierioops jachtgeweer. Zij is niet alleen de Indianen maar ook de ruige cowboys de baas, totdat er een knappe luitenant en een salon-cowboy ten tonele verschijnen, die die haar hartje op hol brengen. Hoe dat allemaal afloopt moet u zelf maar gaan zien en horen. Want Doris zingt tussen alle emotionele belevenissen door een heleboel aardige liedjes. En daar is het tenslotte om begonnen. S.K. „De gouden havik". (City). Sterling Hayden en Rhonda Fleming en Helena Carter spelen de hoofdrollen in deze Co- lumbia-film en zij allen staan er voor in, dat de liefhebbers van de romantische ver halen, waarin tevens een grote plaats is ingeruimd voor de tweegevechten, zeer zeker aan hun trek zullen komen. Schie ten, schreeuwen, varen en liefhebben, en fin ge kent het uit de tientallen vorige technicolor-films. Deze keer is het scenario gebaseerd op een novelle van Frank Yerby Van Dinsdag af wordt vertoond „Le Piaisir" met Danielle Darrieux en Jean ADVERTENTIE „D E S L E U T E L S P E C I A L I S T" LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 ADVERTENTIE mèm? m Een pakje sigaretten per dag betekent, dat U in 11 dagen ca 30 gram Nicotine en Teer in Uw lichaam krijgt. Deze en andere schadelijke bestand delen, in de Denicotca-speciaalfilter opgevangenbereiken Uw keel, hart en longen niet. Daarom wordt Denicotea dan ook door vele doktoren en tandartsen sterk aanbevolen. Ook bevrijdDenicotea U van de hinderlijke rokershoest en verhoogt bovendien het rookgenot. Den icotea-speci aalfilter Het degelijke, onder wetenschappelijk toe zicht staand Denicotea-fabrikaat garandeeri U ten volle het gewenste resultaat Ieder origineel Denicotea-pijpje en-filter is voorzien van de naam Denicotea Let daarom speciaal op het wereldmerk Thans ook binnen ieders bereik nieuwe, aantrekkelijke modellen Den icotea-sigaretten pipjes met 1 filter vanaf f 2.75 met 11 filters vanaf f3.25. Verkrijgbaar in de speciale sigarenwinkels Voor de handel DENICOTEA Imp Kloveniersburgwal 25a Amsterdam. Tel 51556-49P5 ADVERTENTIE van ouds bekend - Tel 14601- Officieel Philips-reparateur iKl'ISSTRAAT 3R HAARI EM door Jean Rommart (vertaald uit het Frans) 8) „Luster", zei hij, „je zult ons, je kolonel en mij, naar de Amerikaanse linies vlie gen. Deze Hickmann heeft me aangevallen. Zijn schedel is ingeslagen, maar hij leeft nog. We gaan proberen hem te redden". „Dat is niet verstandig van u". zei de man fluisterend, met een kwade blik naai de brancard. „Waarom?" „Hij verdient ten volle opgehangen te worden. Ik ben Elzasser. Robert Oswald, geboren in Schiltigheim". „Elzasser?" „Ja. Kijkt u maar in mijn zakboekje. Tot dusverre had men mij, net als de an deren, aLleen maar tegen de Russen ge bruikt. Geen kans om te deserteren!" „Goed", zei Brémond. „Zodra we de li nies gepasseerd zijn, zal men je naar huis terugsturenMaar luister goed. Ik heb geen tijd om te verifiëren of je de waar heid vertelt. Ik neem dus zekere voorzor gen. Ik zal je de route aangeven, jij zult nauwkeurig gehoorzamen, met mijn pistool Gabin. 's Morgens worden de wonderlijke avonturen van de vliegende olifant Dombo vertoond. „Song: of Russia" (Frans Hals) On der de Engelse titel „Song of Russia" wordt ons deze vertoningsweek in het Frans Halstheater wederom een Russische film over ballet en opera aangeboden, opge nomen in doorgaans fraaie kleuren. Het is een interessante documentaire, die op „Het grote concert" voor heeft, dat er op geen enkele wijze communistische propa ganda in wordt gemaakt. Inderdaad op geen enkele wijze, want de fragmentarisch ver toonde werken zijn op één uitzondering na ontstaan onder czaristisch bewind. De aan eenschakeling van de diverse onderdelen geschiedt vaak op nogal naïeve manieren, de romantische inslag hermnert nu en dan aan prentbriefkaarten, die vroeger door verliefde militairen plachten te worden ge kocht, maar over het algemeen staan de verrichtingen door solisten van het Bolshoi Theater in Moskou en het Kirov Theater in Leningrad op een bijzonder hoog niveau. Men ziet de waarlijk fameuze ballerina Galina Oelanova met Wladimir Preobrajensky in de eerste wals uit ..Les S.vlphides" en de zeer verrassende N. Doe- dinskaia in brisante solovariaties uit „Ray- monda" van GlazounovPetipa, benevens de sabeldans uit het ballet „Gayané" op muziek van Aram Katsjatoerian, gevolgd door een kortstondig adagio. Voor ballet- liefhebbers een niet te versmaden gelegen heid tot kennismaking met waarlijk indruk wekkende prestaties. Een groot gedeelte van de film bestaat uit stukken van de opera „Iwan Soesanin" van Glinka, met de bas Michailov in de titelrol. Deze film, die door de bekende disco-causeur Leo Rie- mens bij het Nederlandse publiek wordt ingeleid, bied aanleiding tot meer commen taar dan waarvoor vandaag ruimte is, zodat wij er Dinsdag uitvoeriger od terugkomen. In het voorprogramma is een interessante Tsjechische documentaire opgenomen over de invloed van water on de plantengroei. In de matinée's wordt „Circus Arena" ver toond. Voor het eerst kan men in deze bioscoop profiteren van de voordelen van de pano ramische projectie od een verbreed doek. dat met de filmbeelden op en neer beweegt en inderdaad i er beweging suggereert en ruime perspectieven opent. U. K. „Lily" (Rembrandt) Het is al weer enige maanden geleden dat wij naar aanleiding van de Nederlandse première over „Lily" schreven. Een pretentieloze ontwapenende film, zeiden wij toen. een gezellige film waaraan jong en oud zijn hart kan ophalen. Alles draait om een erg lief meisje, dat de assistente wordt van een man-met-poppenkast op de kermis en de poppen haar lief en lied toevertrouwt alsof ze leven. Ze wordt verliefd op de verkeer de, maar valt gelukkig op het eind in de armen van de ware Jacob. Het ballet tegen het slot van de film is een knap staaltje van trucage en sfeer. Een beetje sentimen taliteit is Lily niet vreemd, maar dat mag voor niemand een beletsel vormen zich met dit innemende schouwspel bezig te houden. Aanbevolen voor wie er eens echt „uit" wil zijn. „The Glenn Miller story" (Lido) Deze technicolorfilm. gebaseerd op het leven van de vermaarde Amerikaanse bandleider Glenn Miller, bestaat uit een aaneenschakeling van komische scènes, overgoten met een regen van perfecte swing-muziek. De rol van deze musicus, die op zoek is naar het „new sound", dat hem uiteindelijk wereldvermaardheid bezorgde, wordt op onnavolgbare wijze vertolkt door James Stewart. Niet minder oprecht is het spel van June Allyson als de vrouw van Miller. En dan is er nog het optreden van onder meer Louis Armstrong, Gene Krupa en ..The Modernaires", die tezamen vooral de jongeren onder de toeschouwers menig ge- noegelijk ogenblik bezorgen. Een muziek film, zoals een ieder zich die wensen zou. N. K. „Spijkers met koppen" (Minerva) George Formby verschiet zijn lachkruit en wie er door getroffen wil worden zal aan de Engelse komiek zijn plezier wel bele ven, vooropgesteld, dat hij er de overdrij ving voor lief bij neemt. „Zij die van de zonde leven" (Lux or) Zelfs in de Paasweek geprolongeerd. Een milieuschildering van de Parijse zelf kant van het leven. „Tot de laatste kogel" (R o x y) Ran dolph Scott heeft aan zijn lange reeks van cowboy-films opnieuw een verhaal uit het Wilde Westen toegevoegd en dit keer word* hij terzijde gestaan door de Tarzan- held Lex Barker en door de even bekende Dave Porter. Schieten en vechten vormen de hoofdpunten uit het programma van dit drietal en iedereen weet van tevoren, dat het best zal aflopen. Dat is dan ook inder daad het geval. In de middagprogramma's draait in deze bioscoop de Warner Bros-film ,.De kip met de gouden eieren". Lou Costello wordt in zijn droom verplaatst naar een wonderlijk dorp. dat geregeerd wordt door een wrede Jvl/* ZIJLSTR.56 AIR CONDITIONING reus. In een gespïek met een lieftallige prinses (Shaye Cogan) zweert Costello, dat hij het monster zal doden en dat gebeurt dan ook, maar niet nadat Abott en Costello van het ene avontuur in het andere zijn gerold. De prinses gaat tenslotte met de prins trouwen en Costello zal juist door de ko ning gedecoreerd worden als hij uit zijn droom ontwaakt. Al met al een bijzonder amusant geheel, dat zeker de vurige sup porters van het grappige tweetal naar deze bioscoop zal trekken. DOKTERSDIENSTEN De doktersdiensten voor de beide Paas dagen worden te Heemstede als volgt waar genomen: Eerste Paasdag: dr. A. G. Degenaar, Pieter de Hooghstraat 11, tel. 35008—19920 en dr. J. G. M. van Walsem, Bronsteeweg 32, tele foon 38377. Wijkverpleegster: zr. B. G. Badings, Heem- steedse Dreef 133, tel. 39818. Apotheek Schotsman, Binnenweg 206, tele foon 38320. Tweede Paasdag: dr. K. L. Kout, Heren weg 197, tel. 26224 en dr. L. Wijnberg, Beet- hovenlaan 36, tel. 35734. Wijkverpleegster: zr. P. Mantz, Camp- laan 17. Apotheek Schotsman, Binnenweg 206, tele foon 38320. De wethouders der gemeente Heem stede zullen op Woensdag 21 April (ver kiezingsdag) geen spreekuur houden. ADVERTENTIE iA A A A A A AA A AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA moet U eens komen eten, dan zult U zeggen: „DAT HAD IK VEEL EERDER MOETEN WETEN!" o.a. een heerlijke KOP KOFFIE MET ROOMf 0.35 HUZARENSALADES 0-40 - RUSSISCHE EIEREN 0.75 HORS D'OEUVRE ROYAL 1.25 CASSATA IJS, gevuld met zuidvruchten, rum en slagroom (een droom) 0.50 per grote schijf en nog vele andere heerlijkheden. ALLEEN RIJKSSTRAATWEG 238 t/o Haarlem-terrein. Telefoon 24730 (2 lijnen) DAGELIJKS GEOPEND TOT 'S NACHTS 1 UUR ADVERTENTIE CAMELIA is iets duurder, maar weel beter Het unieke voordeel van de ronde hoeken èn volmaakte absorptie door de zachte, witte CAMELIA- celstof. Made in England. Onder zeker niet prettige weersomstan- digheden is Donderdag het schoolvoetbal- I tournooi in Haarlem voortgezet. Het enthou- siasmc werd echter door de zeer sterke wind geenszins geremd en gezien de resultaten is er verwoede strijd geleverd. In de R- afdeling vestigden de eerste eiftallcn van de ULO-scholen al direct weer de aandacht op zich, waarbij het wellicht voor velen een verrassing was dat de bekerhoudster, de Bronsteeschool uit Heemstede, verloor van de A. H. Gerhardschool. In afdeling C verloor de 1ste Centrale school met niet minder dan zestien—nul van het derde elftal van de A. H. Gerhardschool, dat dan ook reeds tweemaal kampioen was in deze afdeling. De volledige lijst met uitslagen is als volgt: Afd. B: Bronsteeschool 1A. H. Gerhard school 1 04; Hartenlustsch. 1HBS b 3 10; A. H. Gerhardschool 2Th. M. Ketelaar- school 1 0—9. Afd. C: 1ste Centr. school 1—A. H. Gerhard school 3 0—16; IVO-school—W. Gertenbach- school 0- J. P. Thijsse-Montessori lyceum HBS B 4 3—1; 1ste Chr. lyceum 2—Pr. Irene- school 2 2—2 Pr. Irenesch. 2 wint). Hilde- brandschool 1Marnix van St. Aldegonde- ADVERTENTIE voor STEMT LIJST ADVERTENTIE Met aandacht en met smaak wordt Uw coiffure in onze salons verzorgd H. WAKKER ex-chef kapper Stoomvaart Mil. Nederland Ged. Oude Gracht 98. Tel. 20837 lyceum 2 0—3; HBS A 2—KI. de Vriesschool 2 0—6; Chr. ULO 1 (Bl.daal)—Hartenlustsch. 2 00 (Hartenlustschool 2 wint); Chr. Dreef- school 2—Bronsteeschool 2 2—1. Afd. D: 1ste Centr. school 2—Lorentz- lyceum 4 5—0; Hartenlustschool 3—Kon. Wilhelminaschool 3 1—3; 1ste Centr. school 4 —2de Centr. school 3 1—3; KI. de Vriesschool 3—Chr. Dreefschool 3 0—0 (KI. de Vries school 3 wint); Coornhertlyceum 3—Bron steeschool 4 5—2; Coornhertlyceum 4—2de Centrale school 2 18. Afd. E: Doopsgez. school—Corn. Houtman- school 4—0; Linschotenschool—Schoolveren. A.hout-Bealveld 4—0; Voorwegschool—Dr. Huëtschool (Dr. Huëtschool niet opgek.); BornwaterschoolKon. Wilhelminaschool (O.veen) 60; Chr. Dreefschool 4Bos- en Hovenschool 1—6; Floraschool—Pr. Hendrik- school 4—3; Prof. Dr. Gunningschool—Lo- rentzschool 1—3: Crayenesterschool—Prin- senschool 1 -0: Juliana v. Stolbergschool— Aeneas Mackayschool 110; Mr. Bruchschool Dr. Kuyperschool 40; Noorderschool 1— Julianaschool 0—3; Tetterodeschool—P. H. v. d. Leyschool 0—7; Aeneas Mackayschool 1— Anslijnschool 10—0; Mr. Thielschool—Kon. Emmaschool 2 70; J. P. CocnschcfolInst- Oranje Nassau 1—1 (Inst. Or. Nassau wint); Haarl. Montessorischool—W. de Zwijgerschool 2—1; Pr. MargrietschoolTeylerschool 2—3; Frans HalsschoolDr. Bavinckschool 30; Nassausch.—Nic. Beetsschool 0—2; Noorder school 2—Vondelschool 0—13; Rijksleerschool Beatrixschool 11 (Beatrixschool wint); MarnixschoolWeth. Westerveldschool 1—2; Linnaeusschool—Fuhropschool 1—6. Bij Koninklijk Besluit zijn onderscheiden de heren H. Stevens en H. M. van Rijn, beiden werkzaam bij de Grafische Inrich ting Joh. Enschedé en Zn. N.V. respectie velijk als onderchef van de afdeling Foto grafie en als verificateur. In aanwezigheid van de voltallige directie ontving de heer Stevens de zilveren médaille en de heer Van Rijn de bronzen médaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Firma C. G. Loomeijer en Zn., Barteljo- sstraat 11, tel. 10178. Park-Apotheek, Kleverparkweg 13, tele foon 11793. Apotheek 't Gildehuys, Koninginneweg 3, telef. 12038. Apotheek J. Krijnen, Eksterstraat, tele foon 25860. V „Wel, heb ik nou ooit. Hé, zeg, Bunkieü", riep Rick verbaasd. Bunkie werd wakker en deed één oog open. „Wat.wat is er?", vroeg hij. Rick wist eerst van verbazing niets te zeggen. „Waar kom jij vandaan?", bracht hij er toen uit. „Ik?", zei Bunkie. ,.Ik kom nergens vandaan.ik lig gewoon in bed. Uai je toch?" „Maar.... we zijn je overal aan 't zoeken, want je was weg'.", zei Rick. „Toen ik wakker werd zag ik je niet liggen!" Bunkie kwam rechtop zitten. „O.zei hij toen. „Ja, weet je, ik ben in m'n slaap uit het bed gegleden en eronder gerold.... Toen ik wakker werd, ben ik er weer ingestapt en in slaap gevallen. Ik heb er helemaal geen erg in gehad, dat jij weg was!" Rick stond stijf van verbazing. ..Dustoen ik je niet zag, lag je rustig onder het bed te maffenEn wij maar zoeken, het hele huis door! Hahahaha!" Rick ging gauw oom Tripje waarschuwen, en die hoorde ook het dwaze verhaal. En toen stonden ze daar alle drie te schateren van de pret. Maar toen gingen ze gauw weer slapen, hoor. ADVERTENTIE Brei niet langer voor de vraat- luchtige motten, nu U volop geMITItéiseerde, 'motvrlje wol hunt kopen A3rdijk, 15 te Mobile. Abbedijk, 15 v. Bermuda te Cristobal. Agamemnon, 15 te La Guaira. Aldabl, 15 te Rotterdam. Aihena, 15 v. Sautos te Las Palmas. Andijk, 15 v. Galveston te Rotterdam. Alphacca, 10 te Santos. Alcyone, 11 v. Rio de Janeiro te Santos. Almdijk, 13 te Galveston. Amsteldijk, 14 v. Le Havre n. Rotterdam. Arkeidijk, 15 v. New Orleans n. Havanna. Aardijk. 17 v. Mobile te Houston. Akkrumdijk, 17 te Antwerpen. Aibireo 17 v. Las Palinas n. Recife. Alchiba, 17 v. Bahia te Recife. Alioth, 17 te Rio Grar.de. Amor, 16 te Lissabon. Amstelbrug, pass. 16 Kaap Verdische eil n. Las Palmas. Alamak, 17 te Genua, Alderamin, pass. 16 Guardafui n. Aden. Blijdenijdik. 17 v. Norfolk te New York. Bonaire, 16 140 m. N.NO. Finisterre. Banka, 15 te Singapore. Bantam, pas. 14 Gibraltar n. Genua. Bintang, 14 te Recife. Bali, pass. 14 Gibraltar n. Port Said. Boissevain, 14 v. Hongkong n. Modji. Boskoop, 14 v. Aruba n. Carthagena. Blitar, 16 v. Port Said n. Genua. Barendrecht, pass. 17 Runsal Jebel n. Suez. Billiton, 17 v. Djibouti n. Suez. Borneo, 17 te Koewait. Boschfontein, pass. 17 Gibraltar n. Marseille. Cbaris, 16 te Lissabon. Caltex Pernis. pass. 14 Gibraltar n. R'dam. Chama, 17 te San Lorenzo verwacht. Clavella, 24 v. Alexandrië te Amsterdam verw Cleodora, 15 v. Singapore te Albany verw. Corilla, 15 te Singapore. Caltex Delft, pass 14 Vlissingen n. Sidon. Congostroom, 15 te Monrovia. Cirrus (weerschip). 15 v. Atl. Oceaan te R'dam Caltex Nederland, 16 te Rotterdam. Caltex Utrecht, 16 v. Sidon te Rotterdam. Ceronia, pas. 16 Curasao n. Accra. Dalerdijk. 14 v. Rotterdam te Londen. Diemerdljk, 16 v. Los Angeles n. Cristobal. Esso Rotterdam, 18 v. Rotterdam te Aruba verw. EVinna, 18 v Curasao te Stanlow verwacht. Esso Amsterdam, pas. 14 Malta n. Antwerpen. Etrema, 14 160 m. ZO. Kreta 18 Spezia verw. Eos, pass. 14 Ouessant n. Lissabon. Enggano. pass. 17 Vlissingen n. Antw. Graveland, 15 v. Amsterdam n. Bremen. Gaasterkerk, 14 v. Sydney n. Aden. Gadila, 12 v. Aruba te Curasao. Gordias, 15 v. Alexandrië n. Beyrouth. Gouwe, 16 v. Monrovia te Dakar verw. Gooiland, 17 v. Victoria te Bahia. Groote Beer, 16 v. Halifax te Rotterdam. Gaasterland. 16 te Victoria. Groote Kerk, 17 v. Aden n. Penang. Hector. 14 te Rotterdam. Heemskerk, 15 v. Las Palmas tc Kaapstad Hestia, 14 te Port au Prince. Hathor, 15 v. Mostaganem te Amsterdam. Hermes, 17 te Bremen. Hos. 14 v. Hamburg te Amsterdam. Indrapoera, 14 rede Semarang. Ittersum, 16 te Antwerpen. Java, 13 v. Philadelphia n. New York. Jagersfontein, 16 v. Antw. te Amsterdam. Job. v. Oldenbarnevelt 16 150 m. W. Guardafui. Jupiter. 16 v. Rotterdam n. Malta. Karimata, 17 te Singapore. Kertosono, 17 v. Singapore te Chlttagong. Kota Agoeng. 17 v. La Buan te Sorong. Leerdam, 13 v. Gibraltar n. Port Said. Lissekerk, 14 te Basrah. Lombok, 15 v. Baltimore te Cristobal. Loppersum, pass. 14 Ouessant n. Le Havre. Langkoeas, 15 v. Hamburg n. Bremen. Laurenskerk, 16 v. Madras n. Aleppy. Lemsterkerk, pas. 16 Perim n. Port Said. Loenerkerk, 17 v. Madras te Chlttagong. Lutterkerk, 16 v. Rotterdam te Amsterdam. Leersum, 17 te Mobile. Luna, 16 v. Rotterdam n. Lelxoes. Larenberg, 16 v. Amsterdam n. Bremen. Moepat. pass. 16 Port Soedan n. Aden. Maashaven, 16 v. Rotterdam n. Las Palmas. Mariekerk, 16 v. Manilla n. Okinawa. Marisa, pass. 16 Aden n. Suez. Madoera, 14 v. Marseille n. Le Havre. Malea, 24 v. Mombasa te Fao verwacht. Markelo. 14 te Oxelosund. Metula, 26 te Shimonoseki verw. Mitra, 15 Momonal verw. Myonia, 14 320 m. NW. Flores n. New York. Manoeran. pass. 14 Anderhalfgraadskan. n. Suez Merwede. pass 15 Vlissingen n. Amsterdam. Maasdam. 16 160 m. Z. Kp. Sable n. Southampton Marken. 16 v. Ceuta n. Rotterdam. Mod.iokerto, 16 v. Genua n. Rotterdam. Molenkerk. 17 te Livorno. Nieuw Amsterdam, 16 v. Napels n. Ajaccio. Noordam. 16 360 m. Z. ten O. Kp. Race. Omala. 23 te Cardon verw. Orestes, 14-15 te Baltimore verw. Ondina, 16 v. Singapore te Rangoon verw. Oran.ie. pas. 16 Minikoy n. Suez. Oranjefontein, pass. 16 Dakar n. Kaapstad. Oranjestad. 16 Wight gepass n. Cristobal. Perna. 13 v. Curacao te Gothenburg. Prins Fred. Willem, pass. 14 Kp Race n. Mon treal. Papendrecht. pass. 16 Madeira n. Buenos Aires Pieter-S, 16 v. Vlissingen n. Rotterdam. Prins Maurits, 16 v. Rotterdam n. Chicago. Peperkust, 17 v. Lagos n. Takoradl. Prins Willem V, 17 v. Antwerpen te Bremen. Rotti, 16 v. Colombo n Djibouti. Rotula, 14 v. Southampton 15 R'dam verw. Rodas, pass. 14 Barbados n. Br. Guyana. Roggeveen te Rotterdam. Rotula, 15 v Southampton te Rotterdam. Radja, 15 v. Marseille te Amsterdam. Ridderkerk, pass. 15 Guardafui n. Mombasa. Rijnland, pass. 16 Fernando Noronha n. Las Palmas. Roepat, 16 te Aden verwacht. Saparoea, 16 v. Bombay n. Colombo. Sloterdijk, 16 v. Londen te Hamburg. Stad Rotterdam, 17 te Tynedock. Slamat, pass. 14 Minikoy n. Aden. Sunetta, 14 te Kawasaki verw. Soestdijk, 15 v. Port Said te Halifax. Sibajak, pass. 15 Kp. Bon n. R'dam. Stad Arnhem, 15 v. Antwerpen te Hamburg. Stad Leiden, 14 v. Narvik n. Bagnoli. Siiedrecht, pass. 17 Perim n. Malta. Sarpedon, 16 v. New Orleans n. Curacao. Scherpend recht. 19 te Curagao verw. Sibajak, pas. 17 Gibraltar n. R'dam. Sumatra, 15 v. Baltimore n. Charleston. Tomori. 16 v. Port Said n. Djeddah. Tabian, 13 v. Baiikpapan n. Soerabaja. Tiberius, 13 v. Amsterdam n. West Indlë. Tjisadane, 15 te Kaapstad. Tegelberg, 15 v. Santos te Buenos Aires. Tomlni, 14 v. Marseille n. Genua. Triton, 14 v. Baltimore n. Curagao. Talisse, 15 te Hamburg. Thalatta, pass. 17 Gibraltar n. Dekhelia. Tibia, 16 v. Suez n. Fao. Tara, 17 v. Rotterdam n. Bremen. Tero. 15 te Pto Alegre Utrecht. 14 v. Cochin n. Djibouti. Van Spilbergen. 17 Hamburg te Amsterdam. Westei-dam, 16 670 m. W. Lands End n. R'dam. Willem Barendsz, pass. 16 Las Palmas n. A'dam Waterland, 17 v. A'dam te Montevideo verw. Wonogiri, 14 v. Hamburg te Rotterdam. Willem Ruys, 16 110 m. N.NO. Finisterre. Waterman, 19 te Rotterdam verw. Waal, 17 te Kingston. Westlaan, pass. 16 Ouessant n. Las Palmas. IJsel, 16 v. Algiers. Zuiderkruis, 16 690 m. O.NO. Kp Race. KLEINE VAARtT Amoudspolder, verm. 15 v. R'dam n. Lissabon. Audacia, 15 v. Berwick n. Grangemouth. Advent, 15 nog te Hamburg. Algarve, 14 v. Swansea n. Amsterdam. Anna b, 14 te Gibraltar. Att S, 16 v. Antwerpen te Avonmouth verw. Bab-T, 15 v. Rotterdam n. Antwerpen. Barracuda, 14 v. Fur n. Colchester. Boreas, 14 v. Limassol n. Tel Aviv. Betty Anne S, verm. 15 v. Londen n. Swanseta Bill S, verm. 15 v. Swansea n. Rotterdam. Batavier I, pass. 14 de Casquets n. Casablanca. Bernina, pass. 15 Brunsbüttel n Parijs. Birmingham, 14 v. Harlingen te Goole. Bree Helle, 14 v R'dam te Londen. Cafcharina, 14 v. Stettin n. Gothenburg. Cornelia b I, 14 v. Ceuta n. Rotterdam. Claes Compaen, 15 nog te Nantes. Coolhaven, 16 v. Mogador te Duinkerken verw. Corrie b, 16 te Rotterdam verw. Daje Bohmer, 18 v. Dakar te Libourne verw. Dollard, 14 v. Swansea n. R'dam Driebergen, 15 v. Swansea n. Lissabon. Davina Goekoop, 14 v. Portsmouth n. Antw. Ellewoutsdijk, 15 v. Antwerpen te Galway. Express, 15 v. Norkoping te Stockholm. Frejo, 14 v Nantes n. Quimper. Gerrie S, 14 v. Partington te Sevilla. Helvetia, pass. 14 Beaehyhead n. Dungarvan. Henrica, 16 v. Viane te Guernsey verw. Ingeborg, 14 v. Rotterdam te Brake. Ilias, 14 v. Savona. Joost, 14 v. Cardiff n. Rotterdam. Java, 15 v. Rotterdam te Hamburg verw. Jutland, 15 v. Londen te Bayonne. Keyser, 14 v. Antw. te Gdansk. Kemphaan, 15 v. Aarhus n. Ventspils. Larix, 15 te Gent. Leemans, 15 te Sable d'Olonne. Maartje, 14 v. Middlesbro te Montrose. Marcella, 15 v. IJsland te Manchester verw. Mariscal Lopez, pass. 14 Madeira o. Itajai. Markab, 14 v. Londen n. Rotterdam. Matthew, 14 dwars Hartlepool n. Newcastle. Maureen, 14 15 m. ten N. East Gooddwln. Meres N, 18 v. Montevideo te Las Palmas verw. Muphrid N, 14 110 m. N.NO. Finisterre. Markab N, veitr. 15 v. Bordeaux n. Ventspils. May Mere. verm. 15 v. Genua n. Torrevleja. Mirfak N, 15 rede Brunsbüttel n. Antw. Myfem, 14 te Stockholm. Mypuck, 15 v. Kopenhagen te Gothenburg verw. Netta. 14 te Holtenau. Noord, vertr. 15 v. R dam n. Billingham. Noorderhaven, 14 te Glasgow. Nottingham, 14 v. Grangemouth n. R'dam. Nyenburgh, 14 v. Middlesbro n. Rotterdam. Perregaux, 14 v. Port Lyautey te Casablanca. Ponto, 14 te Bastia. Pavo, 15 te Vasteas. Ponza, 14 te Gefle. Pieter Hubert, pass. 15 Vlissingen n. Gent. Prior, 14 v. Dieppe te IJmuiden. Rose Marie, pass. 14 Vlissingen n. Antw. Sirius. pass. 14 Rouen n. Parijs. Soemba, 15 v Rouen n. Kopenhagen. Spes. 15 nog te Gothenburg. Spurt, 15 v. Antwerpen n. Lissabon. Theodora. 15 v. Selzaete n. Gothenburg. Ton-S, vertr. 15 v. Rotterdam n. Antwerpen. Theano. 15 v. Belfast te Drogheda. Tyro. 14 v. Dublin te Par. Van Brakel, 14 v. Kristiansund n. West Hartle pool. Virgo. 15 v. Portsmouth n. Rotterdam. Vrouwepolder, 14 v. L:ssabon te Oporto. Vindicat Atque Pollt. 15 te Rotterdam verw. Westersingel. 15 v. Bayonne n. Great Yarmouth Westerdok, 15 v. Dieppe te Gent. in de rug. Bij de geringste verkeerde ma noeuvre schiet ik je neer en neem je plaats in. Ik kan ook vliegen". „U hebt niets te vrezen, luitenant. Ik zal u brengen, waar u maar wilt. Denk u eens in! Stel u eens op mijn plaats'" Hij leek oprecht, zijn brede gezicht stra lend van vreugde. Maar Brémond had geen tijd om naar zijn ontboezemingen te luiste ren. Hickmann, die nog altijd niet bij be wustzijn was, werd achterin het toestel gelegd. Brémond schudde Wainwright de hand. „Tot ziens, Wainwright! Ik kom morgen terug met de tanks. Veel geluk!" „Veel gelulc!" Hij ging naast de piloot zitten en haalde zijn pistool te voorschijn. „Starten maar, Oswald! En herinner je wat ilc je heb gezegd". „Zet de koptelefoon op. luitenant. An ders zal ik u niet kunnen verstaan". Brémond zette de helm mei de telefoon op. Oswald had de zijne. „Alles in orde?" „Alles in orde. Er is geen wind. Stijg recht voor je uit op in de lijn van de schijnwerpers". „Goed, luitenant". De motoren bromden. Het toestel zette zich in beweging, rolde snel voort en steeg op. „Neem duizend meter hoogte", comman deerde Brémond. „Wat was dat voor een panine, zoéven?" „Twee bougies van de linkermotor waren defect. Desnoods hadden we kun nen doorvliegen. Maar Hickmann heeft op dat terrein willen landen. Eeri geluk!" „Waar bracht je hem naar toe?" „Naar Berlijn. De Führer opzoeken!" „Naar Berlijn?" „Ja. Hij is door Himmler uitgenodigd. Dat zei hij tenminste.... We hebben in het Zuiden gereisd. Men vermoedt, dat Hitier daarheen, naar Beieren wil vluchten met de rest van het leger. Men maakt er geweldige versterkingen. Hickmann zei, dat, als men er alle beschikbare troepen concentreerde, zij een jaar zouden kunnen standhouden. En ook dat er maar drie maanden nodig zijn om de nieuwe vlieg tuigen uit te brengen". „Wat voor nieuwe vliegtuigen?" „Raketvliegtuigen. Zij beweren, dat ze de Amerikaanse luchtmacht zouden ver nietigen! Ze noemen dat „reactievliegtui gen". „Kun je niet vlugger stijgen?" „Neen, Het is een goede kist, maar geen jachtvliegtuig. Uw mecaniciens hebben het lichte machinegeweer gedemonteerd. Dat is trouwens daarboven nergens goed voor, behoudens in geval van een noodlanding. Hickmann heeft gelukkig geen ogenblik vermoed, dat het vliegveld in uw handen wasAh! Kijk, de schijnwerpers gaan uit.... Moet ik nog hoger stijgen?" „Ja. Laten we de linies maar op een flinke hoogte passeren. Het zou jammer zijn als we ons door het Amerikaanse luchtafweergeschut naar beneden lieten halen". Het licht van de schijnwerpers op de grond verlichte hen niet meer. De licht gevende hoogtemeter gaf zeshonderd me ter aan. De verduistering van het dorpje Hartfeld was volkomen. Het vliegtuig bleef in spiralen klimmen; langzaam, maar regel matig, De hemel was onbewolkt, de ster ren schitterden. Brémond had niets gezegd toen die Os wald echte of onechte Elzasser over reactievliegtuigen en over het beroemde „Beierse fort" had gesproken. Hij wachtte tot later om daarop terug te komen. De mecanicien, die altijd voor Hickmann vloog, kon interessante dingen weten. In de geallieerde staven sprak men veel over dit zeer verontrustende plan van Hitier. De concentratie van het gehele Duitse le ger was zeer zeker in staat de volkomen nederlaag met verscheidene maanden te vertragenEn de duivel alleen wist wat de onderaardse vliegtuigfabrieken van het Reich gedurende die enkele maanden als uitvindingen zouden uitbrengen; Robot-ra ketten, die verschrikkelijk efficient waren tegen eskaders bommenwerpers, werden in series vervaardigd; daarvan had men in het geallieerde kamp al meer vernomen.... Men kon slechts hopen, dat de trots van Hitier de oplossing van het „Beierse fort", dat de meest verstandige generaals hem tracht;en te doen accepteren, zou verwer pen. Brémond had geen tijd gehad om de documenten van Hickmann te onderzoeken. Maar het weinige dat hij gelezen had, deed veronderstellen dat juist de chef van de Hitler-Jugend door die generaals naar Ber lijn was ontboden om Hitier te overreden zich bij hen te voegen. In dat geval was zijn gevangenneming een zeer gelukkige slag! Brémond strekte zijn linkerhand achter zich, tastte om de pols van de gewonde te vinden. Die sloeg nog steeds. De piloot had zijn beweging opgemerkt. Hij haalde zijn schouders op. „U zoudt er veel en veel beter aan doen hem maar te laten sterven" zei hij. „De Amerikanen gaan hemnu misschien ge nezen, hem uitnodigen voor jachtpartijen, hem als een prins behandelen, En na de oorlog zal die schurk in Duitsland terug komen om weer opnieuw te beginnen, wees daar maar zeker van!" Brémond opende zijn mond om te zeg gen, dat Hickmann op de lijst van oor logsmisdadigers stond en nog wel op een hoge plaats, toen plotseling een bliksem flits de cockpit verlichtte. „Grote hemel!" kermde Oswald. Het vliegtuig dook plotseling naar be neden. Verblind deed Brémond een wan hopige poging om te zien wat er gebeurde, terwijl hij zijn pistool in de ribben van de Elzasser drukte. „Dat deed ik niet!" schreeuwde de ander. „Schiet niet!" Het toestel hervond zijn evenwicht. Het was onbegrijpelijk. Een fel licht bleef de cabine, het vliegtuig en de aarde onder hen verlichten. „Het is een lichtkogel!" riep Oswald. „Hij is boven ons losgelaten!" De Elzasser toonde Brémond een rade loos gezicht, zijn lichaam ineengekrompen over de stuurinrichting, die hij onder in vloed van de verrassing een ogenblik had losgelaten. Hij vervolgde: „Het is een jager! We zijn naar de haaien! We zullen moeten landen. Hij gaat schieten!" „Stijg, liever, sufferd!" riep Brémond. „Stijg! Of ik schiet! Vlug! Draai een kwart slag, naar het Noorden!" Oswald gehoorzaamde. „Alles wat u maar wilt!" kermde hij. „Maar die Amerikaan zal ons neerschie ten.... En die schurk van een Hickmann heeft nooit parachutes aan boord willen hebben!" „Die Amerikaan?" zei Brémond ver baasd. Daar had hij niet aan gedacht! En toch was zulks heel goed mogelijk. Hij volgde het voorbeeld van Oswald en liet zijn hoofd zakken. Er was een onmiddellijk, dodelijk gevaar. Angstwekkend en idioot. Een Ame rikaanse jager boven hen kon op dit ogen blik duiken door op zijn stuurhandle te drukken. Een jager of een ander toestel.. Na door de radio gehoord te hebben dat (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 6