ZE VEN DA GEN HAARLEM Haarlems Bloei paraat voor tweede bollenw eekeinde Avond in de oude Sint Bavo Sint Jorisdag begon met vlaggenparade A Van mensen en dingen onder de Damiaatjes B. en W. willen in beroep gaan bij de Kroon Amsterdamse Beurs VRIJDAG 23 APRIL 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Orgelspel in op Vrijdag- en Zaterdagavonden geopende Grote Kerk Aan verkeersexamens namen 2500 leerlingen deel Drievoudige enkelbreuk na aanrijding Geen kat in de krat! IW Artsen wonnen geslaagd studenten-voetbaltournooi J. D. Apetz jubileerde Zuiderbad Zandvoort Koninklijke familie aanvaardt terugreis Nationale herdenking op Erebegraafplaats Gewapend met de ervaring van de vuurproef tijdens de Paasdagen gaat Haarlems organisatie ten behoeve van het vreemdelingenverkeer en het algemeen welzijn van de stad, de stichting Haarlems Bloei, het komende weekeinde tegemoet. Het zal weer druk worden, drukker zelfs dan de vorige week, omdat morgen in de bollenstreek die jaarlijkse demonstratie van artistieke vindingrijkheid, die Corso heet. plaats vindt en omdat de kleurenweelde op de velden zijn hoogtepunt begint te naderen. Ook de volgende week, Zaterdag 1 Mei en Zondag 2 Mei, zal een aanzienlijke stroom vreem delingen naar de bollenstreek en dus naar Haarlem komen. Vooral Belgen, want de Dag van de Arbeid is daar algemeen vacantiedag. Haarlems Bloei, zo vertel'd'e de voorzit ter van de stichting, wethouder D. J. A. Geluk, orns vanmorgen, beschikt niu over ruim 1500 adressen van particulieren die bereid zijn vreemdelingen logies te ver schaffen wanneer hotels en pensions vol geboekt zijn. Dat systeem heeft met Pasen voortreffelijk gewerkt, waarvan de vele tevredenheidsbetuigingen, zowel van men sen d-ie slaapgelegenheid hebben aangebo den als van hen die daarvan geprofiteerd hebben, sprekende bewijzen vormen. Tot de waardevolste tevredenheidsbetui gingen behoort, wel die van de heer W. L. Gröeneveld Meijer, de regeringsgedielegeer- de in het bestuur van de Algemene Neder landse Vereniging voor Vreemdelingenver keer. Op het punt van de hótelaccomodatie blijken de Amerikanen als regel nogal veel eisend te zijn. zo zelfs dat de meesten Haar lem weer verlaten. Aan de particuliere logiesverschaffers wordt in het algemeen wel de eis gesteld dat de aan te bieden kamers over stromend water beschikken en dat die adressen tele fonisch bereikbaar zijn. Dat laatste is voor al organisatorisch van belang, omdat men de onderdak verstrekkende families toch tijdig moet kunnen waarschuwen, dat er gasten in aantocht zijn. De Haarlemmers worden opgewekt on derdak zoekende vreemdelingen zoveel mogelijk naar Haarlems Bloei te verwijzen (Stationsplein, Tel. 11100). Via dat centrale punt kunnen de buitenlanders vlot worden geholpen, terwijl dan tevens een uniforme logiesprijs 5.50) zeker is. Men heeft namelijk tijdens de Paasdagen geconstateerd, dat er ook in Haarlem „ge legenheidsrunners" aan het werk waren, die aan de vreemdelingen een extraatje poogden te verdienen. Dergelijke praktij ken kunnen de naam van de stad als toe ristencentrum evenmin ten goede komen als een onhoffelijke behandeling der bui tenlanders. Het publiek kan aan de goede naam van Haarlem in het buitenland meewerken door gevallen, waarin vreemdelingen onbehoor lijk worden bejegend, bij Haarlems Bloei of wanneer het om ernstige vergrijpen gaat, bij de politie bekend te maken. Wisselkantoor Br zijn ook maatregelen getroffen, dat buitenlandse valuta op Zondag, wanneer de banken gesloten zijn, in grote hoeveel heden kan worden omgewisseld. Hetzij in het kantoortje van Haarlems Bloei, hetzij in de hal van Hotel Royal, zal een wisselkantoor worden ingericht. De reeks van Haarlemse bezienswaardig heden wordt vanavond met een nieuwe mogelijkheid uitgebreid. Op Vrijdag- en Zaterdagavonden tot en met 15 Mei zal de verlichte Grote Kerk namelijk ook 's avonds opengesteld worden van 8 tot 10 uur. Van half negen tot half tien zal dan tevens het orgel worden be speeld, vanavond door Henk Lasschuit, morgen door de stadsorganist George Ro bert. De volgende week Vrijdag door de tweede stadsorganist Klaas Bolt en de daarop volgende Zaterdag weer door George Robert. Het Frans Halsmuseum trekt op het ADVERTENTIE ogenblik 250 bezoekers per avond, hel geen ook uit een oogpunt van rondleidingstech niek zeer bevredigend is. Men loopt elkaar niet voor de voeten zonder dat men het idee heeft dat er niemand anders is. Over dag komen er veel gezelschappen, waarvan driekwart uit het buitenland komt. De tros belangstellenden die 's avonds de rondgang der boden door het Stadhuis volgt, bestaat hoofdzakelijk uit stadgeno ten. De vreemdelingen schijnen aan een globale indruk van de ridderzaal genoeg te hebben. Goede wijn en gezelligheid Goede wijn, zeg! men, behoeft geen krans. Maar wel gezelligheid en d'ie kan men thans - tot half Mei ongeveer - in de door Brinkmanin tot tijdelijk café Bon Verre herschapen Vleeshal vinden. En al is de wijn hier ook nog zo goed en goed koop, het staat natuurlijk iedere bezoeker vrij iets anders te bestellen. De vergunning staat ook het schenken van a.ndere zwak- alcoholische dranken toe. Verder kan men er koffie en thee of limonade krijgen, om nog maar te zwijgen van de hartige hapjes. De inrichters van „Bon Verre" zijn erin geslaagd het intérieur van het prachtige bouwwerk aan de Grote Markt tot een ple zierig uitgaanscentrum te herscheppen, zonder iin een imitatie van „De Hyacint" te vervallen. De lichtbakken zijn getooid met gulden wingerdranken en sierlijke druiven trossen, hier en daar staan parasols terzijde van de met friskleurige kleedjes gedekte tafels, er is een rustiek poortje dat toegang tot de toiletten geeft en het podium werd voorzien van een baldakijn van zwaar flu weel. Hier en daar zijn wat groene planten in bakken neergezet. Al met al is het er aangenaam toeven. Men verwacht dan ook niet alleen vele van de bollenvelden terug kerende toeristen, maar ook stadgenoten, die verleden jaar tijdens de Flora hebben bewezen een dergelijke aanwinst in hel uitgaansleven op prijs te stellen. 's Avonds wordt er melodieuze muziek gemaakt door een kwartet van vaardige instrumentalisten en van Zaterdag af kai\ men er kennis maken met Yvonne Yvotte in haar internationale répertoire van chain- sons. Overwogen word! nog om van tijd tot tijd bekende kleinkunstenaars te laten op treden. Als de exploitatie een succes wordt, dan keert „Bon Verre" in de nadagen van de zomer terug. De. oude Sint Bavo op de Grote Markt levert, van binnen uit verlicht, des avonds een ongekend schouwspel op. Wie de moeite neemt er binnen te gaan wordt getroffen door de bijna myste rieuze stemming en sfeer, welke met deze illuminatie van het interieur wordt opgeroepen. Dit jaar nemen vijfentwintighonderd leerlingen van Haarlemse lagere scholen, waaronder enkele scholen voor buitenge woon lager onderwijs, deel aan de verkeers examens. Bijna één procent van de candi- daten is na het schriftelijk gedeelte afge vallen. Dinsdag begint het practisch gedeelte. Het begin- en het eindpunt is weer gebouw „Olympia" aan de Kinderhuissingel. De examencommissie heeft zich opnieuw de medewerking verzekerd van de verkeers politie. MODERN PORTRAIT SERVICE MIRROFLEX SYSTEEM Uw beste portret op de prettigste manier Schoterweg t/o de t1CO*prtOtO Ripperdakazerne. Gistermiddag omstreeks vijf uur heeft er op de Wagenweg nabij de Spanjaardslaan in Haarlem een aanrijding plaats gehad tussen een wie'.rijdster en een personen auto. De 46-jarige M. Z.-S. uit Heemstede wilde per fiets de Wagenweg oversteken, doch halverwege bemerkte zij, dat er een auto naderde. Zij stapte toen van haar fiets en wilde rechtsomkeert maken, maar op dat ogenblik had de auto haar reeds bereikt, zodat een aanrijding ontstond. De fietster viel op het wegdek, tengevolge waarvan zij haar rechterenkel op drie plaatsen brak. Zij is per ziekenauto naar een ziekenhuis vervoerd. De vreugde van Heemsteeds wethouder A. J. van Houten om zijn verkiezing tot lid der Noordhollandse Staten wordt getem perd door heel wat telefoontjes van boze lieden. Die zijn niet verstoord door die ver kiezingsuitslag, maar wel door een pro grammapunt van het Heemsteedse Koning- innedagcomité, waar de heer Van Houten voorzitter is. Als viei'de punt van de volksspelen in het sportpark staat namelijk „Katkneppelen" vermeld, niet alleen op het officiële pro gramma maar dientengevolge ook in de kranten. Men zij niet ongerust en niet verstoord: wij hebben de zekerheid verkregen, dat het Heemsteedse Koninginnedagcomité geen enkele vorm van dierenmishandeling in de zin heeft. Zoals ook niet te verwachten is van een organisatie, waarvan de voorzitter bestuurslid van „Dierenbescherming" is ge weest. Slechts een zetfout heeft voet aan deze verwarring kunnen geven. Er had moeten staat: kratkneppelen. De Heem- stedenaren zullen hun krachten kunnen meten in het stukslaan van kratten. Men heeft, ons verzekerd, dat daarin geen kat zal zitten. Vanmorgen in de vroege ochtenduren, kort na zeven uur, marcheerden welpen, verkenners en voortrekkers van de vere niging De Nederlandse Padvinders en van de organisatie der verkenners van de Ka tholieke Jeugdbeweging (N.P.V. en V.K.J. B.) op naar de rotonde op de Grote Markt om gezamenlijk de vandaag te vieren Sint Jorisdag te beginnen. Reeds eerder waren de padvinders bijeengekomen voor het bij wonen van een kerkdienst. Voor de N.P.V. geschiedde dit in de Grote of St. Bavokerk, waar de assistent-districtscommissaris oubaas G. Dorland, de korte wijdingsdienst leidde. De leden van de V.K.J.B. woonden in de St. Josephkerk in de Jansstraat een plechtige Heilige Mis bij, die werd opge dragen door districtsaalmoezenier rector D. de Wit. Op de Grote Markt gingen na een ope ningsfanfare door een deel van de N.P.V.- band Haarlem en het voorgaan in gebed door de assistent-districts-commissaris N. P.V. oubaas D. C. Knook, drie vlaggen om hoog: de Nederlandse driekleur, geflan keerd door de nieuwe vlag van de N.P.V. en door de Haarlemse districtsvlag van de V.K.J.B. Vervolgens nam akela J. Alders van de V.K.J.B. de horderoep af en een Elfregiaan las de padvinderswet. Hopman ir. J. Pool, districtscommissaris der N.P.V. in het district Haarlem, sprak daarna de jongens toe en wees hen er nog eens op, dat zij hun eenmaal gegeven be lofte die vanavond in groepsverband wordt herhaald om iedereen te helpen, dienen na te komen. Aan het begin van een nieuw padvindersjaar is het goed St. Joris te zien als het symbool van hulp vaardigheid, trouw, eerlijkheid en opof feringsgezindheid. Elk ogenblik vraagt dit leven iets van ons, aldus hopman Pool, en we moeten er naar streven deze vraag steeds in de hoogste zin te kunnen beant woorden. De ons door God gegeven taak dienen we naar beste weten te vervullen. De plechtige bijeenkomst werd met hel zingen van het padvinderslied „Hoort, zegt het voort" besloten. In alle delen van ons land, maar ook daarbuiten, treden vandaag de padvinders aan om de vlaggemasten voor de viering van het feit, dat, zoals de legende dit zegt, ridder Joris de draak versloeg. Vandaag zullen de padvinders voor zo ver mogelijk in de uniform lopen en zij dragen op de linker revers van uniform of burgerpak de rode tulp als teken van offervaardigheid en ridderlijkheid. Na de gezamenlijke bijeenkomst in de morgenuren wordt vanavond op vele plaat sen het kampvuur ontstoken, waarbij de hopman in groepsverband de jongens ae legende van de schutspatroon en de draak zal verhalen. ADVERTENTIE Kffisaw.» ylr* ZIJLSTR.56 De grootste keuze koelkasten De 39, niet-politlek De heer Jacobus Maria Franciscus van Velsen (K.V.P.)is een man met een veelzijdige interesse. Misschien komt dat wel door zijn be roep: architect, want zoals men weet plegen de bouw meesters de architectuur de moeder van alle kunsten te noemen. Maar van de dingen waarin hij belang stelt, neemt zijn stad en vooral het beeld en de ontwikkeling van die stad toch wel de voornaamste plaats in. Dat is op historische gronden verklaarbaar, want de heer Van Velsen heeft na gegaan, dat zijn geslacht reeds drie eeuwen in Haarlem heeft gewoond. Het waren voor namelijk bloembollenkwekers, die Van Velsens, maar zij hebben zich toch ook op breder terrein bewogen, ge tuige het feit dat een van hen in 1695 een plan voor de Haarlemmerhout opstelde en diens zoon, Antoon van Vel sen, een boekje uitgaf over de inpoldering van de Haarlem mermeer. Weer een ander was de rechterhand van Zocher, de grote Haarlemse tuinarchitect. De grootvader van het tegen woordige raadslid woonde nog op het Huis te Zaanen. De heer Van Velsen wilde van jongsaf al architect wor den: het vrij zeldzame geval van een jongen die reeds vroeg een bepaald beroep als de ideale toekomst ziet en om die te bereiken van geen wijken weet. Hij volgde de M.T.S. en Je cursus Hoger Bouwkunst- Dnderricht in Amsterdam, werkte vervolgens zes jaar bij Je architecten Zwiers en Smits. Toen hij 27 was, dat was in 1928, vestigde hij zich :elfstandig. Zijn preferentie ;ing uit naar de kerkenbouw mede omdat hij daarin zijn godsdienstige gevoelens het best zou kunnen uitleven maar ook in de bouwkunst wordt datgene wat men uit eindelijk doet door de om standigheden bepaald. En al kan men in het Zeeuwse land (waar hij zijn vrouw leerde kennen), in Domburg, Sou burg en Vlissingen, enige door hem ontworpen kerken aantreffen, zijn oeuvre be staat toch voornamelijk uit woningen en scholen. Het aspect van het na-oorlogse Vlissingen wordt voor een niet gering deel door zijn inzichten beheerst en wat scholenbouw oetreft, behoeft men het niet io ver te zoeken: in Haarlem :s een der scholen aan de Eemstraat van hem, evenals Je bijna voltooide Dominicus Savioschool aan de Geuseves- oerstraat. Ook de nieuwe school voor U.K. voortgezet lager onder wijs aan de Richard. Holkade, waarvoor nu de funderingen worden gelegd, is van hem. Bii dat laatste object heeft de heer Van Velsen er blijk van gegeven, dat de voortvarend heid welke hij B. en W. op het punt van stadsontwikkeling en openbare werken steeds aanbeveelt, door hem zeker in praktijk wordt gebracht: kwam het bouwvolume op 28 Decem ber van het vorige jaar be schikbaar, drie dagen later kon de besteding reeds plaats hebben en weer twee dagen •m m i *Z' de beeldhouw- en de schil derkunst en vandaar op het toneel van de" moderne zwaarwichtige probleem- en praatstukken is hij geen lief hebber, wel van de opera en de litteratuur. Daarbij uit hij zijn bezorgdheid ten aan zien van het probleem of het wel gewenst is, dat „iedereen, ook de geestelijk n iet-rijpe lezer, kan worden losgelaten op de opgetaste geestelijke rijkdom, maar die in eenvou dige hoofden en zinnen ook verwarring kan brengen, zoals die in de Stadsbibliotheek wordt aangetroffen." Even later blijkt ons, dat de heer Van Velsen voorzitter is van de Centrale Katholieke Ver eniging voor lectuurvoorzie ning en als zodanig met dat vraagstuk ook practisch wordt geconfronteerd. Het leeszaal wezen heeft trouwens al lang zijn belangstelling. Als Vin- centiaan was hij al met de zorg voor kleine bibliotheken belast, later werd hij ook voorzitter van de R.K. leeszaal en bibliotheek. Overigens is hij terughou dend op het punt van zijn „nevenfuncties" hij vindt ze niet belangrijk genoeg, ook al is hij voorzitter van de vriendenkring der architecten, de vereniging „Lieven de Keij". En over politiek hebben we helemaal niet gesproken, al was het maar omdat hij in de raad al eens blijk heeft ge geven van zijn afschuw daar van. De thuiskomst van zijn drie Sancta Marianen: de achttien jarige Maria Virginie, de zeventienjarige Wilhelmina Louise Maria en de dertien jarige Francisca Godelieve Maria, maakte dat trouwens, ook onmogelijk. --j" LJc utsvr -• uuit v eisen bij de Dominicus Savioschool aan de Geusevesper straat die naar zijn ontwerp wordt gebouwd. later de gunning. Vandaar dat men de verzekering van de heer Van Velsen, dat de school in September klaar is, niet met een korreltje zout be hoeft te nemen. Op onze vraag wat nu wel het werk is, dat hij zelf als het beste beschouwt, antwoordt hij ontwijkend: het liefste is hem het werk waar hij mee bezig is: dat zijn op het ogen blik tien scholen tegelijk. Is een werk eenmaal voltooid, dan worden hem langzamer hand de dingen duidelijk die hij een volgend keer zal pro beren beter te doen. En wat zijn „richting" in de architec tuur betreft: die zou hij niet te dogmatisch bepaald willen zien, wellicht ergens halver wege Kropholler en Holt. Waarbij hij de opvatting ver werpt, dat er maar één „Ka tholieke" vormgeving in de bouwkunst mogelijk zou zijn. Al pratende komen we dan op de kunsten die tot ver fraaiing en verrijking van de architectuur kunnen bijdragen, Vijftig jaar bakken Ge denkt er misschien niet zo bij. maar ge zult met ons bewondering voelen voor een man, die ge niet kent, waarvan ge alleen weet, dat hij aan de Kleverparkweg 10 broden staat te bakken, dat hij dat vijftig iaar geleden voor het eerst ieed, dat hij van zijn elfde jaar tot nu toe steeds maar broden heeft gebakken en andere baksels heeft bereid, en dat hij er nooit spijt van had dit be roep te hebben gekozen. Deze man heet H. N. Muller. Zaterdag jubileert hij bij de brood- en banketbakkerij Van Vessem. Het is geen nieuwtje als we vertellen, dat de mechanisatie zich in de laatste vijftig jaren zeer snel heeft ontwikkeld tot. voordeel en gemak van onze generatie, maar niet altijd tot genoegen van de vorige. We kunnen ons dat voorstellen als we weten welk een genoegen een man als Muller er vroeger in gehad moet hebben een brood te maken, met veel pri mitievere middelen en dus veel minder kans op goed re sultaat. En we weten ook in hoeverre dat genoegen moet zijn verdwenen met de ontwik keling van de machine, hoe noodzakelijk deze ontwikkeling ook was. Toch zult ge van Muller niet kunnen zeggen, dat hij een verlengstuk van de broodma chine is geworden. In tegen deel. Hij heeft zijn genoegen, zij het dan op iets andere ba sis, bewaard. Hij kneedt al vijf tig jaar het deeg en zingt en fluit erbij. Maar we begrijpen wat het betekent als Muller naar zijn baas gaat en hem een stokbrood laat zien, dat zijn buitennissige vorm dankt aan zijn eigen handenwerk. Hij maakt er nog enkele tientallen per dag en er zit iets van spijt in zijn stem als hij zegt: dat is toch eigenlijk veel mooier. Zakenvaria De heer T. Waterbolk, die reeds 26 jaar aan de Schoter- singel een zaak drijft in koel kasten, haarden enzovoort, heeft dezer dagen een filiaal geopend in de Generaal Cron- jéstraat. Door een verbouwing is het vroegere pand twee maal zo groot gemaakt, zodat men nu beschikt over een lengte van ten naaste bij twin tig meter. Op 15 April was het 25 jaar geleden, dat de heer O. Feit- sma sr. zich in Haarlem ves tigde. De heer Feitsma „doet in verhuizingen" en dat zijn bedrijf er wezen mag blijkt wel uit het feit, dat er in die 25 jaar verhuizingen werden uitgevoerd naar Tsjechoslo- wakije, Oostenrijk, Frankrijk en België. En dan is er nog een zaken- jubileum in het verschiet: op 3 Mei zal het veertig jaar ge leden zijn, dat de heer J. H. Korstjens zijn zaak vestigde in de Gen. Cronjéstraat. Zijn winkel is daarmee ongetwij feld een der oudste uit de straat. Over die winkel, die verscheidene rnalen werd ver bouwd, is de eigenaar best te spreken. Hij is weliswaar een beetje nauw, maar over de- lengte valt niet te klagen en door het magazijn, dat recht achter de winkel ligt en ein digt in de volgende straat, is het geheel een zeer begerens waardig pand geworden. Energie Deze week, toen het eindelijk weer werd om op ons slarn- terras neer te strijken, waren wij getuige van het samentref fen van een minimale en een maximale energie-situatie. De eerste bevond zich geheel aan onze kant: wij zaten en soes den. Tot onze aandacht ge trokken werd door het aanglij- Jen van een auto. Op het dak van dat vervoermiddel bevond zich een athleet die een gloei lamp in de hand hield. Het bleek geen feci a me voor *en firma in verlichtingsarti kelen. De athleet sprong op ?en balkonnetje, het balkonne tje verhief zich op de auto in Je richting van een van de schemerlampen die het Grote \larktbeeld zo sieren. Met enige sierlijke handgrepen werden de lichtpunten verwis seld. Waarna het balkonnetje weer in elkaar klapte en de auto even geruisloos verdween als hij was gekomen. Het was een voor luie mensen verkwik kend schouwspel geweest.Maar ja, van het Gemeentelijk Ener giebedrijf is ook niet anders te verwachten. Goud Op 11 Mei zal het vijftig jaar geleden zijn. dat de heer Petrus John met mejuffrouw Theodora Helena de Mooij in het huwelijk trad. En gedu rende haast al die jaren lezen zij reeds ons blad. „We zijn er gewoon aan verslaafd; we zouden geen andere krant kunnen lezen!", aldus de 71- jarige bruidegom, die met zijn 72-jarige echtgenote in de Sperwersteaat in Haarlem- Koord woont. De heer John heeft met vele baantjes in zijn onderhoud moeten voorzien. Hij is stoker geweest op de trawlers van IJmuiden, was werkzaam bii de dienst Hout en Plantsoenen en werkte enige tijd in de bouwvakken. Daar heeft hij geholpen met 't afbreken van de gasfabriek aan de Raaks en het bouwen van de H.B.S.- A op die zelfde plaats. Van de zes kinderen van het echtpaar zijn er vijf nog in leven. Verder zijn er on geveer twintig kleinkinderen en zelfs al één achterklein kind. De ouderdomskwalen zijn bruid en bruidegom niet be spaard gebleven, doch de heer John blijft daar erg rustig on der. „Op zo'n leeftijd heb je allemaal wel wat, maar ach....!" Ter gelegenheid van de sportweek van het Haerlemse Studenten Gildt hielden de Haarlemse studenten Donderdagmiddag on het H.F.C.-veld aan de Spanjaardslaan een voetbaltournooi, waaraan behalve door de studenten zelf ook door elftallen van Haar lemse doktoren en journalisten deelgeno men werd. De wedstrijden, die twee keer ongeveer twintig minuten duurden, hadden een vrij merkwaardig verloop. Het doktoren-elftal, dat uit een aantal bijzonder goede voetbal lers bestond, versloeg namelijk met ruim verschil de ploeg van de studenten: twee nul. De journalisten stonden met een bij zonder hechte verdediging vervolgens een zege van de vurig aanvallende artsen in de weg (nul-nul), maar waren in de eerste wedstrijd van dit tournooitje niet in staat de studenten te verslaan. Door een uiter mate gelukkig doelpunt zegevierden de stu denten na een afwisselende wedstrijd met één-nul en de organisatoren bezetten hier mee de tweede plaats in de eindrangschik king. De doktoren wonnen dit tournooi en de journalistenploeg werd goede derde. Na ailoop vond in de sociëteit van het Gildt in de Kenaustraat de min of meer otficië'e prijsuitreiking plaats, waarbij elk elftal het andere een revanche-ontmoeting aanbood, zodat in de toekomst dergelijke seriewedstrijden zeer zeker herhaald zullen worden. Gisteren was het vijftig jaar geleden dat de heer J. D. Apetz in dienst trad bij ae N.V. Merens aan het Zuider Buitenspaarne. Des morgens werd de jubilaris met zijn vrouw en enige andere familieleden in de *cantine van het bedrijf gehuldigd. De di recteur, de heer M. C. de Jong, heeft de jubilaris toegesproken en hem een gratifi catie overhandigd, waarna mevrouw Apetz bloemen ontving uit handen van mevrouw De Jong. Ook de bedrijfsleider, de heer B. Felix, sprak enige woorden en overhan digde een geschenk onder couvert namens het jubileumfonds van het fabrieks- en kantoorpersoneel. Thans geniet de heer Apetz van enige vrije dagen. De raad van Zandvoort besloot in de vergadering van 1 December 1953 in prin cipe een crediet van 443.233.toe te staan voor de herbouw van het Zuiderbad, op grond van het feit, dat toezegging was gedaan, dat vara de zijde van het departe ment van Wederopbouw en Volkshuisves ting men de commissie financiering weder opbouw publiekrechtelijke lichamen zou adviseren, van deze kosten 369.365,— voor rekening van het rijk te nemen. B. en W. schrijven de raad, dat zij van de minister van Financiën een beschikking hebben ontvangen, waarbij de rijksbijdrage op 257.595, 91 werd gesteld. De directeur van publieke werken te Zandvoort heeft in een uitvoerig rapport de bezwaren om schreven, welke tegen deze ministeriële be schikking kunnen worden aangevoerd, reden waarom B. en W. de raad voorstel len, op grond van dit rapport in beroep te gaan bij de Kroon. B. en W. vragen tevens de raad een cre diet te willen verstrekken van 35.464,45 benodigd voor de betaling van door prof. ir. H. T. Zwiers ingediende declaraties we gens gemaakte schets- en uitgewerkte plannen met begroting voor de bouw van een nieuw Zuiderbad, ingediend in 1950, '51, '52 en '53. OBERGURGL. (ANP). De Koningin heeft heden, nu de zon na lange afwezig heid weer is doorgebroken, de laatste tocht in de omgeving van Obergurgl gemaakt. In de loop van de dag beëindigen de Prins en de Prinsessen een trektocht van enkele dagen in het Hooggebergte. De commissie Nationale Herdenking te Bloemendaal. een wei-kcommissie van de afdeling Bloemendaal der vereniging Na tionale Federatieve Raad van het voormalig verzet Nederland, heeft van de burgemees ter van Bloemendaal de opdracht ontvan gen de Nationale Herdenking op 4 Mei voor te bereiden. Evenals in voorgaande jaren zal deze herdenking bestaan uit een herdenkingsamenkomst en een Stille Tocht naar de Erebegraafplaats te Overveen. Op Dinsdag 4 Mei zal te 18.00 uur een bijeenkomst worden gehouden in de ga rage van Publieke Werken aan de Brou- werskolkweg te Overveen. Er zijn voor zieningen getroffen om bij ongunstige weersomstandigheden, hen wier gezond heid het medelopen in de stoet verhindert, het Nationale radioprogramma te laten be luisteren. De Stille Tocht gaat echter onder alle omstandigheden door. Tijdens de bijeenkomst zal worden ge sproken door dr. Ch. de Beus, Hervormd predikant te Overveen en pater C. Bayer O.F.M. uit Haarlem. Om vijf voor zeven vertrekt de stoet van de Brouwerskolkweg. De opstelling van de stoet geschiedt zonder onderscheid naar rang en stand. Groepen en delegaties mogen geen vlag of vaandel medevoeren. Alleen de nabestaanden ne men een ereplaats vooraan in de stoet in. De stoet zal een gesloten geheel vormen, zodat zij die de formatie volgen niet tot de deelnemers kunnen worden gerekend en zij pas na 20 uur toegang kunnen krijgen tot de Erebegraafplaats, opdat de plechtig heid niet worde' verstoord. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3a Nederl.'47 98 98»/». A.K.TJ 210% 210 30 IK 302 Philips Gloeil. 288 290 Kon. Petroleum 456 459% A'dain Rubber 94 94 Holl. Amer. Lijn 148 148 N. Scheepv. Unie 137 136% H.V.A 125 124% 117% 116% Amsterd. Bank 187% 187% Ned. Handel Mij. 182 182 Rotterd. Bank 173 173 Twentsche Bank 181 181 Anacoi.da Copper 345/n 34 Bethlehem Steel 60% 61% Republic Steel 50 w/« 50% 92% 93% 22 22% U. S. Steel 43% 44%

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 11