r ver M yy KELLERi Benelux-congres voor de geschiedenis der wetenschappen MACDONALO .Clowntje Rick Kerkdiensten Kort en bondig J Chaos in Berlijn A Heemstede Bloemendaal SLEUTEL WEG? Natuurbeschermings commissie op excursie Voor zendingen A. B. C. 'Gif* ZATERDAG 24 APRIL 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT „DE SLEUTELSPECIALIST" Burgerlijke Stand Twee jubilarissen bij Electriciteitsbedrijf DVS hield expositie van winterelubwerk Triniteitslyceum in finale in afdeling A Het schoolhandbal- tournooi in Haarlem Voor de kinderen FEUILLETON Vanmorgen is in het gebouw van de Hollandse Maatschappij der Wetenschap pen aan het Spaarne te Haarlem het eerste Benelux Congres voor de geschiedenis der wetenschappen begonnen. Vrijdagavond was in de sociëteit Trou moet blijcken een begroetingsbij eenkomst gehouden waarop de voorzitter van het congres, prof. ir. R. J. Forbes te Amsterdam, de gasten welkom had geheten. De secretaris-gene raal van het congres, dr. P. H. Brans te Rotterdam, deelde mee, dat het denkbeeld tot het houden van een Benelux-congres is uitgegaan van het Comité Beige d'His- toire des Sciences tezamen met het Ge nootschap voor Geschiedenis der Genees kunde, Wiskunde en Natuurwetenschap pen en deze zochten hierbij verder de me dewerking van de Groupe Luxembour- geoise d'Histoire des Sciences en de Kring voor de geschiedenis van de Pharmacie in Benelux bij de organisatie van het congres en de samenstellinge van het comité van voorbereiding. Indien, zoals in het voor nemen ligt, de congressen in de toekomst op gezette tijden in elk der drie Benelux- landen bij toerbeurt herhaald worden, dan twijfelde dr. Brans niet, of de vereni gingen zullen gaarne daaraan medewer king verlenen. Prof Forbes heette vanmorgen burge meester mr. P. O. F. M. Cremers welkom en herinnerde er aan hoe men er toe ge komen is het congres voor te bereiden. Het congres is een experiment en spreker hoopte, dat het een succes zal worden en dat men in de toekomst regelmatig bijeen zal komen. Dan zal een goede samenwer king ontstaan, hetgeen de leden der ver enigingen, die aan de voorbereiding heb ben meegewerkt, op prijs zullen stellen. Tenslotte werd het overlijden herdacht van ir. L. A. Driessen te Hengelo, die deze morgen een inleiding gehouden zou hebben. Dr. J. A. Bier ens de Haan te Am sterdam hield een inleiding over „De twee gezusters aan het Spaarne", waarmee be doeld werden de twee typisch Haarlemse wetenschappelijke instellingen, beide da terend uit de achttiende eeuw, en thans tegenover elkaar aan het Spaarne ge vestigd: de Hollandse Maatschappij der Wetenschappon en Teyler's Stichting. Spreker deed mededelingen uit de historie en vervolgde, dat hoewel de beide zusters steeds onafhankelijk van elkaar gebleven zijn, zij toch vaak door persoonlijke ban den verbonden zijn geweest. Prof. dr. A. G 1 o d e n te Luxemburg, sprekende over hoogleraren in de natuur wetenschappen bij het Belgische en Franse hoger onderwijs, afkomstig van het Athrnaeum van Luxemburg, herdacht elf hoogleraren. ADVERTENTIE ylr* ZIJLSTR.56 BLIKSEMBEVEILIGING DOKTERSDIENSTEN De doktersdiensten voor Zondag 25 April worden te Heemstede waargenomen door dr. A. L. C. van Lier, Pieter Aertzlaan 6, tel. 39875 en dr. J. L. Tombrock, Burgemeester van Lennepweg 1, tel. 38032. Wijkverpleegster: zr. L. Dudok van Heel, Jac. de Witstraat 9, tel. 34673—17662. Aerdenhout Apotheek, Zandvoortselaan 164. tel. 26772; Heemsteedse Apotheek, Bin nenweg 98, tel. 38197. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: J. A. Wilhelm en M. Levend; M. Ruijgrok en A. J. M. van Wijlen; W. M. Simon Thomas en C. A. Tesser. GETROUWD: J. W. de Bas en P. S. Stij- ger; M. P. Hoogland en C. P. A. Gielen; F. Belterman en M. van Bakel; A. J. H. Her mans en A. M. van Slogteren, J. Zuidam en A. Krabbendam. GEBOREN: Marinus Franciscus, z. van .J Bakker en J. van der Steen; Anna Maria Pia, d. van G. H. Moone en A. M. van der Linden; Madeleine, d. van J. van Honscho- ten en L. M Mooldijk; Gerardus Johannes Paul, z. van P. T. Sliggers en M. Meijer. OVERLEDEN: H. K. Vos, 83 j. ZONDAGSDIENST De artsendienst van de doktoren in Bloe- mendaal-dorp wordt van hedenmiddag twee uur tot Maandagmorgen acht uur waarge nomen door de arts C. Eenhoorn, Bloemen- daalseweg 17, Bloemendaal, telefoon 25589; die van de Overveense huisartsen tot Zon dagavond elf uur door de arts P. W. Wijk- mans, Julianalaan 130, Overveen, telef. 10071. In hetzelfde tijdvak als de artsen is de dienstdoende wijkverpleegster zuster J. van Dijk. Bloemendaalseweg 307, Overveen, telefoon 12698, b. g. g. 14424. De Zondags-, avond- en nachtdienst van de apotheken voor Overveen, Bloemendaal en Santpoort wordt van hedenavond zes uur tot Zaterdag 1 Mei in spoedgevallen ver zorgd door de Elswout Apotheek, (drs. A. P. W. v. d. Ham) Bloemendaalseweg 341, Over veen, telefoon 16760 en de Santpoorlse Apotheek, (drs K. Zijp). Bloemendaalse- straatweg 145, Santpoort-station, telefoon K 2560—8249. Prof. ir. R. J. Forbes te Amsterdam behandelde het onderwerp „De ontdek king van de schaar". Deze herinnerde er aan, dat Assyrische documenten van on geveer 1100 voor Christus voor het eerst vermelden het scheren van schapen met een schaar. Dr. L. K i e f f e r te Luxemburg sprak over de geschiedenis van het affiniteits begrip en de heer C. W. L. Schell te Den Haag over ,De telefonie en haar transmis sieproblemen". Deze merkte op, dat er thans voor de telefonie geen afstands- grenzen meer bestaan. Dit resultaat is te danken aan een langdurige worsteling, waarbij vele moeilijke problemen stuk voor stuk overwonnen moesten worden. Verdieping van de kennis der transmis sieverschijnselen en de toepassing van versterkers hebben uiteindelijk geleid tot de opruiming van de barricades, die de lange-afstand-telefonie in de weg stonden. Vanmiddag wordt het congres voort gezet. A nV/rw EN'l IF LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL 11493 De natuur is dit jaar enke'e weken ach ter. Bloemen en planten komen later in b oei dan vorige jaren, maar de liefhebbers zien dat de natuur op vele plaatsen ont waakt. Maken zij een wandeling met des kundigen dan komt de schoonheid nog meer tot uiting. Dat bleek de leden van de Na tuurbeschermingscommissie Zuid-Kenne- merland, die op excursie waren en onder 'eiding van drs. J. W. Wichers bezoeken brachten aan het uitgestrekte terrein van het Centraal Instituut Opleiding Sportlei ders te Oven-een en aan Thijsse's Hof te Bloemendaal. Eerstgenoemd terrein is voor wandelaars weinig bekend, omdat het niet voor het publiek geopend is. Jammer, zul len de leden van de Natuurbeschermings commissie zeggen, omdat zij een prettige wandeUng gemaakt hebben en genoten van he*" duinlandschap. Thijsse's Hof is wel openbaar en voor hen, die in de komende dagen een bezoek aan dit fraaie gedeelte van het Bloemen- daalse bos willen brengen, vermelden wij, dat op het ogenblik drie soorten sleutel bloemen (slanke, stengelachtige en ge wone) in b^ei staan. De anemonen kan men er in grote getale vinden: vooral de gele trekken de aandacht. Vermoede'ijk zullen de sleedoorns Zondag in bloei staan, evenals de kren+enboom. Zoals bekend be staan er in het Oosten van ons land bossen van deze bomen. Ook komen de kievits bloemen in bloei. Voge's brengen regelmatig een bezoek aan Thijsse's Hof. Op het ogenblik zijn de tjiftjaf en de fitis te zien en te horen en over enkele dagen wordt de nachtegaal ver wacht. De heren J. W. van Hezel en drs. Wichers, die de leiding van de excursie hadden, boden de leden een aantrekkelijk programma aan. De dag was begonnen met een bezoek aan de biologiezaal van he! Kennemer Lyceum, waar zii konden ken nis maken met de mogelijkheden die de films en microscopen voor het onderwijs bieden. Vertoond werden films over het leven van de grote karekiet en de strand- krab waarbij dr. A. Meesters voor een toe lichting zorgde. Ook gaf hij bio'ogische demonstraties, waarvoor grote belangstel ling bestond. Voor's is een bezoek gebracht aan het Tinho'thuis aan de Vrijburglaan te Over veen. waar de heer K. Tinholt de gasten ontving en terecht met trots zijn verzame- hng toonde. Hij beschikt over een groot aantal voorwerpen dat voor het onderwijs van grote waarde is. De natuur heeft de belangs'elling van de heer Tinholt en zijn oud-leerlingen en leerhngen gehad en dat b'ijkt uit diverse afdelingen. Het bezoek van de leden van de Natuurbeschernrngs- commissie zal er ongetwijfeld toe hebben bijgedragen, dat het werk van dé Bloemen- daalse verzame'aar in nog breder kring bekend zal worden. HAARLEM. 23 April 1954 BEVALLEN van een zoon: 22 April, Th. M. de Kok—Bosch; G. Fernhout—Pleijzier; W. C. Stokman—Gozeling; D. N. Grobbe—Gree- be; 23 April. G. M. A. Pauw—Zonneveld. BEVALLEN van een dochter: 22 April, E. FortgensPorte; 23 April, J. de Vries Brugman; Y. A. A. EversFouquet. OVERLEDEN: 20 April, A. Kistemaker— Vader, 49 j., Hazepaterslaan; 21 April, J. J. IJkel, 79 j., Orionweg: A. N. J. N. Bosman, 4 j., Woonschepenhaven; 22 April, M. J. Si mon, 44 Grote Markt- W. Reij. 73 j., P >u- werskade; Th. A. Helderman, 77 j„ Ramp laan; 23 April, J. H. Jochemus, 62 j., Gast- huisvest. Op Dinsdag 27 April hoopt de heer J. van den Boom. technisch ambtenaar A eerste klasse, hel feit te herdenken dat hij veertig jaar geleden als kabelmonteur in dienst van het Gemeentelijk Energiebedrijf trad. Voordien was hij werkzaam bij de firma's Siemens. Feiten en Guilleaume en Cassirer. waar hij de practische ervaring heeft onge daan die 't Gemeentelijk Energiebedrijf bij de electrificatie van de gemeente Haarlem zo ten goede is gekomen. Ongetwijfeld zal het de jubilaris, die op 27 April van 3—5 uur in de palmzaal van hel café J. M. Akersloot, ingang Valkenstraat, receptie zal houden niet aan belangstelling ontbreken. Op Dinsdag 4 Mei hoopt de heer L. P. Knapen, werkmeester bij het Gemeentelijk Energiebedrijf, de dag te vieren, dat hij veertig jaar bij de gemeente Haarlem in dienst is. Hij is op 9 Februari 1893 in Am sterdam geboren en kwam op 4 Mei 1914 bij het Electriciteitsbedrijf als tijdelijk mon teur in dienst. Op 1 Januari 1920 werd hij in vaste dienst benoemd en kort daarop volgde zijn promotie tot meterhersteller. Op 1 Ja nuari 1940 werd de heer Knapen hoofdme terhersteller. op 1 Januari 1948 eerste in strumentmaker, en op 1 Januari 1953 werk meester. In het clubgebouw aan de Eksterstraat houdt de Oud-Schotense speeltuinvereni ging DVS weer een tentoonstelling van win terelubwerk. De expositie werd Vrijdagavond geopend en is tijdens het weekeinde te be zichtigen van 2.30—4.30 uur des namiddags en van 7.309 uur,des avonds. Er was weer heel wat te bekijken en on getwijfeld is dat ook wel te danken aan de deskundige leiding van de groepen, die vooral op het gebied van handenarbeid wel een cn ander presteren. Er bestaat voor deze afdeling een grote animo. Naast keurig ver zorgde voetenbankjes en boekensteunen troffen wij een met zorg gemaakte combi natie schemerlamp-lepelrek aan, dat twee lesjaren van de eigenaar had gevergd. Ook heeft DVS dit jaar een pitrietafde- ling. De resultaten waren hiervan eveneens alleraardigst en de cantonnagewerkproduc- ten, in de vorm van kleurige doosjes waren een lust voor het oog. Natuurlijk ontbraken de fraaie en nuttige handwerken niet. Zo wel het kleinste proefiapje van een onhandig meiske van zes als de prachtige werkstukken van de meisjes-met-aanleg, lagen op de expositie te kijk. De vaardigste handwerksters hebben zelfs knoopwerk gekregen dat echter kostbaar materiaal vergt. Aardig waren tenslotte de fantasieën, die kleuters var. vier tot zes jaar met knippen en plakken hadden bereikt. Om de kas van de vereniging te spekken heeft een aantal leden onder toezicht van hun leiders een aantal prijzen vervaardigd, waaronder een pakhuis en een poppenkamer. Door zijn geluk op de sjoelbak te beproeven heeft men kans, een van deze prijzen in de wacht te slepen. Naar de voorzitter der vereniging, de heer E. J. Hessels, mededeelde zal DVS voor lopig nog wel zijn oude speelplaats behou den, aangezien de gemeente een kleuterklas heeft ondergberacht in haar clublokaal. Wanneer echter het gebouw aan de Roer dompstraat gereed zal zijn, heeft men kans de speelplaats van deze school te krijgen. Aangezien echter de gemeente over de hiervoor benodigde grond nog niet beschikt zal hier nog wel enige tijd mee gemoeid zijn. Zaterdagmiddag werd na de gebruikelijke rondgang door de buurt de tuin officieel opengesteld. Hieraan zijn drukke weken vooraf gegaan omdat het clubgebouw een schoonmaakbeurt nodig had en omdat ook de speelwerktuigen opgeknapt moesten wor den. De dames en heren hebben zich echter met enthousiasme van hun taak gekweten en zo kunnen ook dit jaar de DVS'ertjes naar hartelust van de tuin gebruik maken. ADVERTENTIE groot of klein ts BESTELDIENST ABC niet te evenaren BARREVOETESTRAAT 2 HAARLEM Tel. 18128 - na 6 uur 14810 14155 S ch ooivoet bal tour no oi In afdeling A van het schoolvoetbaltour- nooi in Haarlem had gisteren reeds een wedstrijd voor de aanwijzing van een der finalisten plaats. Opmerkelijk was hier het grote krachtsverschil. Het Triniteitslyceum won gemakkelijk van het Christelijk Ly ceum. In afdeling B zijn nu de beide scholen voor de eindstrijd bekend. Het zijn MTS 2 cn de Th. M. Ketelaarschool, die zich door overwinningen op de Hartenlustschool en de HBS B 2 plaatsten. Afdeling D gaf in de vierde ronde een grote overwinning van het Gymnasium te zien, waardoor deze school zich in de halve eindstrijd plaatste tegen de 1ste Centrale school 2, die de Klaas de Vriesschool 3 uit schakelde. De uitslagen waren: Afdeling A: Triniteitslyceum 1—Chr. Ly ceum - 80. Afdeling R: MTS 2—Hartenlustschool 1 3—0; Th. M. Ketelaarschool 1—HBS B 2 2—0. Afdeling D: HBS B 6Gymnasium 18; lste Centrale school 2KI. de Vriesschool 3 2—0. Er is gisteren een bijzonder geslaagde finale geweest van de schoolhandbalwed- strijden voor jongste en oudste meisjes der middelbare scholen uit Haarlem en omge ving. Voor de wedstrijd om de titel bij de jongste meisjes plaatsten zich de teams van de Klaas de Vriesschool en het Coornhert- lyceum. In een spannende wedstrijd bleek de Klaas de Vriesschool over iets betere schutterscapaciteiten te beschikken, waar door het met 64 won. Reeds eerder werd de halve finale voor oudste meisjes gespeeld, waaruit voor de finale tevoorschijn kwamen de elftallen van de Gerhard- en de Klaas de Vriesschool. De Gerhardschool moest daarvoor eerst nog door strafworpen winnen van de Gerten- bachschool en daarna het Kennemer Lyceum verslaan met het kleinst mogelijke verschil (1—0). De Ketelaarschool kon de overwin ning op de Klaas de Vriesschool veilig stellen door een beter resultaat bij het straf worpen nemen, na een eeneen gelijkspel. Volop spanning dus, die evenwel gisteren in nog groter mate aanwezig was bij de finale zelf. Het aanvalsspel van de Ketelaars- school was iets beter, maar de Gerhard- schoolverdediging weerde zich zo kranig, dat de stand na het verstrijken van de speel tijd nog dubbel blank was. Een verlenging van tweemaal vijf minuten gaf ook geen doelpunten. De beslissing viel tenslotte door een treffer van de Ketelaarschool bij het nemen van strafworpen. ADVERTENTIE N.V. MIJ. „HOLSTER". OVERVEEN T-i K 2500 - 15597 en 19057 Centrale verwarming Airconditioning Aut. oliestook V -zazS" 252Z „Ik ben erg benieuwd, of het zal gaan. zoals je dat denkt", zei oom Tripje. „We zullen het proberen", lachte Plop. Ze stonden allebei naast het toestel. „Nu moet je me eerst eens vertellen, hoe dat ding werkt", zei oom Tripje. Plop wees het hem. „Kijk", zei hij. „Ik ga hier op dit zadel zitten; dan trap ik op die pedalen, vet als bij 'n fiets. Dan gaan die schroefbladen hier bovenaan draaien.nou, en dan ga ik de lucht in!" „Dat wil ik graag eens zien!", zei oom Tripje. „Ja. dat kan", zei Plop. „Ik was juist van plan, er mee te gaan vliegen, toen je aan kwam. Nu kun je 't dus gelijk eens zien!" Oom Tripje was nieuwsgierig, hoe het zou aflopen. Om de waarheid te zeggen, hij vond dat de machine er niet al te stevig uitzag. Maar ja, wie weet.... misschien zou het toch wel lukken! „Nou moet je eerst 'n beetje opzij gaan staan", waarschuwde Plop. „Want als die bla den guan draaien, zou je er 'n tik mee tegen je hoofd kunnen krijgen, zie je". „Daar zal ik voor oppassen", lachte oom Tripje. „Ik wil liever geen tik krijgen!" ADVERTENTIE Jantje had zijn jas vol vlekken, oh, als eieren zo groot! Moeder kocht een flesje CETREX en hielp Jantje uit de nood VLE K K ENWATER VAN ETA-BEVER ZONDAG 25 APRIL 1954. HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk Grote Markt. 10: Joh. Bronsgeest, H. Doop. 7: Dr. H. v. d. Loos, van Haarlem-N. Dienst uitgaande van Bijzonder Kerkewerk. Vooraf zangdienst va'n 6.45—7 u. Nieuwe Kerk, N.we Kerksplein. 10: Ds. E. Pot. Noorderlcerk, Vel- serstraat. Zaterdag 45: Bidstond in de Gerfkamer. Zondag. 10.30: Ds. W. van Lim- burgh. Em. Pred. te Bennebroek. Ooster- kerk, Zomerkade. 10: Ds. G. J. Waardenburg. Bakenesserkerk, Vrouwestraat. 9.30: Kinder- kerk. Dhr. D. Vogel, van Amsterdam. 10.30: Jeugddienst. Ds. G. Lans, van Amsterdam. 4.30: Padvindersdienst. Gebouw Vrtfz. Her vormden, Jacobstraat. 10.30: Ds. F. H. van Aalst, van Assen. Kapel Sarepta. Hazepaters laan. 9.30: Kinderkerk. Dhr. C. Spaans. 10.45: Dhr. A. F. Beeks. Diaconessenhuis, Hazepa terslaan. 4.30: Ds. G. J. Waardenburg. Jcugdkapel. Noord, Molenaerstraat 10.30: Dhr. J. E. van Epen. Oost, Zomerkade, 10: Dhr. A. v. d. Hoeff. West, Leidsestraat, 10: Dhr. G. Dorland, van Heemstede. Centrum, O. Groenmarkt. 10: Dhr. D. Selling. Eglise Wallonne. 10.30: Service présidé par le pas teur R. Blommaert de Dordrecht. Alle-Dag- Kerk. Maandag 7.30 en Woensdag 3: Con- tachtbijecnkomsten met Gerepatrieerden in de Pastorie der Broederkerk. Parklaan 32. Dinsdag 3: Rondetafelbespreking Broeder- kerk, Parklaan 34. Ned. Herv. Evang., Park laan 34. 10 en 4.30: Eerw. Heer K. Asmus. Woensdag 7.30: (Parklaan 21) Dhr. de Re delijkheid. Stads Evangelisatie, L. Heren straat 6. 10: Br. Is. Knijper, Amersfoort. 7: Br. J. F. Snoeks, Haarlem. Woensdag 8: Br. A. Th. Besselaaf, Amsterdam. Zuiderkapel, Zuiderstra.at 15. 10: Pred. W. Dubbeldam, Rotterdam. 5: Dezelfde, Evangelisatiesamen komst. 8: Jeugdsamenkomst o.l.v. Theo Strin ger en Joop v. d. Wal. Opwekkïngssamen- Romsten, Zuiderstraat 15. Donderdag 8: Zen deling Ernst Gubler uit Spanje met projec tie van kleurenfoto's over het zendingswerk O. R. G. Centrum, Westerhoutpark 1 A. 10.30: Ds. A. R. de Jong. Vrije Evang. Gemeente, geb. Bethel, Voorhelmstraat 3. 10 en 4.30: Dienst. Evang. Luth. Gemeente. Witte He renstraat. 10.30: Ds. W. Spliethoff, H. Doop. Dinsdag 8: Jeugdclub 1518 jaar aan de kerk. Ver. Doopsgez .Gemeente. 10.30: Ds. H. R. Keuning, van Grouw. Geen jeugddienst en geen Zondagsschool. Remonstr. Gereform. Gemeente, 10.30: Mevr. Ds. M. H. 's Jancob- Vaillant, van Katwijk aan Zee. Gcref. Kerk. Wilhclminakerk, Ged. Oude Gracht 5759 10: Ds. W. F. M. Lindeboom, van Zwijndrecht 5: Dr. P. J. Richel. Lyceum-Aula, ingang v. Merlenstraat. 9: Dr. P. J. Richel. 5: Ds. W. F. M. Lindeboom Zuid-Oostcrkerk, Richard Holkade 125. 10: Ds. L. Hoorweg Jr. 5: Ds. A. B. C. Hofland. Gcref. Kerk. Begijnhofka pel. 9 en 4.30: Ds. W. Verwoerd, te Ommen. Gereform. Gemeente, Ridderstraat 29. 10 en 5: Leesdienst. Dinsdag 7.30: Ds. Zwerus, uit Middelharnis. Ger. Gemeente, Lange Marga- rethastr. 13. .10 en 4.30: Leesdienst. Donder dag 7.30: Ds. Mallon. Oud-Geref. Gemeente in Ned., Parklaan 21. 9 en 4.30: Leesdienst. Donderdag 7.30: Dhr. Kamp, van Utrecht. Chr. Geref. Kerk, Raaks. 10 en 5: Ds. J. P. Geels. Voorbereiding H. Avondmaal. Oud- Kalh. Kerk. Kinderhuissingel 76. Beloken Pasen. 10: Hoogmis. 17: Vesper met dank zegging. Woensdag 9.30: H. Mis. The Bethel Pentecostal Temple Inc., Tempeliersstraat 55 rd. 3: Samenkomst, Pastor C. J. H. Theys, den Haag. Woensdag 7: Bidstond. Baptiste Gemeente, Begijnhofkapel, 10.30 en 7: Ds. J. W. Weenink. 8.15: Jeugdsamenkomst. Le ger des Heils, Schagchelstraat 26. Zaterdag 7.30: Straatzang. Zondag 10: Heiligingsdienst 7: Openluchtsamenkomst Ged. O. Gracht. 8: Verlossingssamenkomst. Dinsdag. 2.15: Vrouwenbond. Dondf-dag: Heiligingsdienst. Pinkstergemeente. Nieuwe Kruisstraat 14. 10: Samenkomst E. Schuurman. 7.30: M. v. d. Sluis, Amsterdam. 10: Zondagsschool. Donderdag 8: Opwekkingssamenkomst m. m. w. Muziek en Zanggroep van de Pink stergemeente uit Stockholm in de Waalse Kerk, Begiinhof 30. Vergadering van Gelo vigen, Parklaan 21. 10.30: Samenk (Brood- breken). Ned. Chr. Gemeenschapsiiond, Jac. v. Ruysdaeilaan 7. Hst. Maandag 3: Samen komst. Gemeente des Heeren. Lange Molen straat 22. 10 en 5.30: Samenkomsten. Gem. Gods. 10: Cultureel geb. TJmuiden. 7.30: Parklaan 21. J. .Teeninga. Volle Evangeliege- meentc, Ged. Oude Gracht. 47. 10: Samen komst. 12-13: Zondagsschool. 7: Opwekkings samenkomst. Versch. snrekers. Donderdag 8: Bidstond. Zevende-Dags Adventisten, Ja cobstraat 6. Iedere Zaterdagmorgen 10: Ge- meensch. Bijbelstudie. 11: Prediking. Zeveu- ded a gs - Baptisten Gemeente, Pa^kla^n 21 Iedere Zaterdag 10: Prediking. Kerk van Tezus Christus van de Heiligen der Laatste Daeen. Cornell'"teeg 9. 10.30: Zondagsschool 5: Kerkdienst. Christian Science. Jansst.r. 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Woens dagavondbijeenkomst Lange Veerstr. 16. 8 uur. Herstel Anost. Zendingkerk, Wilhel- minastraat 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. Anostoüsche Gemeente, .TacoHjnestraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Soefibeweging Nassauplein 8. 11: Universele Eredienst. Ned. Ver. v. Sniritisten „Harmonla". Tansstraat 83. 10.30: Wiidingsmorgen. Dhr. Th. H. Kockx, van De'ft. Broedergemeente, Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Liturgische Zangdienst. Zondag 7: Ds. H. Schutz. 12: Zondagsschool. Gemeente van Christus, Spruitenbosstraat 9. 10.15: Aanbid ding (met F. Avondmaal en Preek). 19.30: Onderlinge Bijbelstudie en TMscussie. Dins- .dag 20: Damesbiibelklas. Woensdag 16.30: Kinderbijbelklassen. 20: English Evangelistic Service (F. Worgan. Eng. evangelist). Vrij dag 20: Evangelisatie (in Noorderkapel, In- disehestraat 190). HAART EM-NOORO. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag. 10: Dr. H. van der Loos. Immanuël- kerk. 10 en 7: Ds. G. Kocli. Ned. Prot. Bond, Berkenstraat 10. 10.30: Prof. Dr. G. A. v. d. Bergh v. Evsinga. Stichting „Petra", Kapel (einde Minahassastraat) Woensdag 8: Dhr. Th. Dikkers, Evangelist te Leiden. Geref. Kerk. Kloppersingelkerk, Kloppersingel 5557. 10: Ds. A. B. C. Hof land. 5: Ds. P. de Ruig. Sionskerk. Ekster straat. 8.45: Ds. P. de Ruig. 3.30: Ds A. M. Boeyinga. Noord-Schoterkerk, Spaarnrijk- straat. 10.30: Ds. P. de Ruig. 5: Ds. A. M. Boeyinga. Chr. Geref. Kerk, Floresstraat. 10 en 5: Ds. J. C. Maris. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Prof. Dr. M. J. A. de Vrijer. Kapel Nieuw Vredenliof. 10.30: BINNENLAND Ir. J. N. Smit heeft afscheid genomen als directeur van de stichting Grafische Be drijfsfondsen te Amsterdam. Uit handen van de minister van Sociale Zaken, de heer J. G. Suurhoff, ontving de scheidende directeur tijdens eea afscheidsreceptie de koninklijke onderscheiding van officier in de Orde van Oranje Nassau. Op het Rokin te Amsterdam is gister middag van het imperiaal van een auto een koffer gestolen. Een Deense familie, die van Italië op doorreis was naar Denemarken, had de auto even neergezet om ergens iets te gaan gebruiken. Bij haar terugkomst bleek de koffer, waarop de initialen A. O., te zijn verdwenen. De inhoud bestond uit een volledige damesgarderobe, benevens een handtas met Deens geld en sieraden. Met de D-trein uit Parijs is te Roosen daal een détachement Korea-vrijwilligers aangekomen bestaande uit elf officieren, vierentwintig onder-officieren, 168 korpo raals en manschappen. Met het s.s. „Waterman" van de Hol- land-Afrikalijn zijn 634 emigranten naar Zuid-Afrika vertrokken. Onder de passagiers bevonden zich 48 nieuw aangeworven leden van de Zuid-Afrikaanse Spoorwegen. De Zuid-Afrikaanse Spoorwegen willen onge veer 2300 man personeel in Europa engageren. De Amsterdamse politierechter heeft de 59-jarige jachtopziener H. K. uit Blari- cum, aan wie het opzettelijk doodschieten van een kat tenlaste was gelegd, wegens ge brek aan bewijs vrijgesproken. Het lichtfeest „Berg en Bos in Droom licht" te Apeldoorn, dat in 1953 ruim 85.000 bezoekers trok, zal dit jaar worden herhaald. Het plan is de manifestatie nog grootser dan het vorige jaar op te zetten. In de vijver zal een fontein worden geplaatst met een wisselend waterbeeld, door steeds verande rende kleuren belicht. De gemeenteraad van Apeldoorn heeft ter uitvoering van de plan nen het organiserende comité een crediet van f 25.U00 verleend. De commissaris voor de emigratie, mr. ir. B. W Haveman, zal op 1 Mei naar Latijns Amerika vertrekken om in Brazilië, Chili en Argentinië besprekingen te voeren over emigratie van Nederlanders naar deze lan den. Voordien neemt mr. Haveman nog deel aan de conferentie van de intergouverne mentele commissie voor Europese migratie (I.C.E.M.) te Genève. HAARLEM EN OMGEVING De R.K. Toneelgroep „Berkenrode" geeft Woensdag 12 Mei in het Minerva- Theater te Heemstede haar laatste toneel avond van dit seizoen. Onder regie van de heer J. Kraay zal worden opgevoerd „Boe ven en Madeliefjes" (Fluffy neemt de lei ding), komische thriller in drie bedrijven door George Batson. De heer G. van Eik. commies bij 's Rijksbe'astingen is per 1 Mei van Alphen aan de Rijn overgeplaatst naar Haarlem. De heer W. Scholten, hoofdcommies van de belastinginspectie in Haarlem is per 1 Mei eervol ontslag verleend. De commies-secretaris bij 's Rijksbelas tingen, P. de Mie, is van de Haarlemmermeer overgeplaatst naar Haarlem. De commies-secretaris bij 's Rijksbelas tingen. H. v. d. Kop, is van de Haarlemmer meer overgeplaatst naar Haarlem. Mejuffrouw C. Coers is benoemd tot schrijfster eerste klasse in het telefoon district Haarlem. De heer J. W. Gerringa, voorheen mon teur eerste klasse in het telefoondistrict Haarlem, is alhier benoemd tot chef-monteur. Na hijna 32 dienstjaren is de employe tweede klasse bij de P.T.T., J. Roose eervol ontslag verleend. Aan de Willem de Zwügerschool in Haarlem is benoemd tot onderwijzeres me juffrouw I. M. Ockeloen uit Leimuiden. De heer P. J. W. Weijmer gedenkt op 1 Mei het feit, dat hij veertig jaar als land meetkundig ambtenaar bij de Landmeetkun dige Dienst in Haarlem in dienst is. De heer C. Hillebunk, assistent van 's Rijksbelastingen in IJmuiden is per 1 Mei eervol ontslag verleend. De heer H. A. van Os, vuurwerker twee de klasse, gedenkt op 1 Mei aanstaande het feit, dat hij veertig jaar in dienst is bij de Nederlandse Spoorwegen in Haarlem. Het bestuur van het Christelijk Militair Tehuis aan de Jansweg maakt bekend, dat iemand, die onbekend wenst te blijven, aan het tehuis een bedrag van honderd gulden heeft overgemaakt. Ds. F. R. A. Henkels. Aula Chr. Lyceum 10.45: Ds. J. E. Drost. Aerdenhout. Kapel Irene op Meer en Bosch. 10: Dhr. J. de Vries. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Prof. Dr. T. .Tansma. Hoogleraar. Leiden. Geref. Kerk. Koediefslaan. 10: Ds. A. M. Boeyinga. 5: Dr A. Dondorp. Camplaan 10: Dr. A. Dondorp. 5: Ds. L. Hoorweg Jr. Ger. Kerk. Herenw. 111. 10 en 5: Ds. J. Kamphuis AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.30: Prof. Dr. E. L. Smelik te Amsterdam. Relig. Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Dr. Mr. J. A. Oos- terbaan, Doopsgez. Pred. te Haarlem. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. H. S. J. Kalf. 7: Ds. E. Pot, van Haarlem. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. C. Klapwijk. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. R. van der Mast. Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4. 10.30: Ds. C. P. F. Hoekema, Dg., Haarlem. Geref. Kerk. 9 en 10.30: Ds. L. G .Pleijsant, van Leeuwarden. 15.30: Prof. Dr. G. Brillenburg Wurth, van Kampen. 19.30: Dezelfde. Vriie Kath. Kerk, Popellaan I.' 10.30: Gez. H. Mis. Woensdag 19.30: Ves pers en Lof. Donderdag 7.30: Gesproken Reauiem Mis. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. M. G. Blauw, 19 15: Samenzang. 19.4520.15: Oecumenische Avondstilte. Dr. Ch. de Beus SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorps kerk. 10.30: Ds. L. Cannegieter, Castricum. „De Toorts" 9: Ds. Joh. W. Dickhout, IJm.-O. „De Kapel" 7: Ds. D. Ter Steege. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. G. H. v. d. Woord. 7: Ds. J. Kroon. West. Sionskerk. 10.30: Ds. J. Kroon. 7: Ds. G. H. v. d. Woord. door Jean Bommart (vertaald uit het Frans) 13) Enkele maanden? Wie weet, wat er in een paar maanden kan gebeuren? Die ge schiedenis met die vliegende raketten, die zich automatisch naar hun doel richten, schijnt de Engelse en Amerikaanse bom menwerpers letterlijk angst aan te jagen, heel wat meer dan de nieuwe Duitse ja gers. En de geallieerden beginner! al te twisten. Als zij maandenlang staan tegen over een Hitler, met zijn beste troepen op gesloten in een onneembare bergstreek, waar hij de guerilla van de „Wehrwolf" leidt en de geallieerde luchtmacht vernie tigt, wat kan er dan gebeuren? Op enkele ingewijden na weet niemand, dat het drie maal maar een haartje gescheeld had of we hadden de oorlog verloren! Het mag niet zo zijn, dat Hitier nog een vierde kans krijgt! Het vervelende is. dat ik onmiddellijk móet beslissen. Of me rustig houden of de slag wagen. Als ik me rustig houd, zal nie mand teleurgesteld zijn, op Brémond na arme Brémond, als hij het maar haalt! Fantastisch, die boodschap van hem: „Om met de duivel te dineren, moet men een lange lepel hebben. Dit is de hik!" Ik had het gezicht van de majoor wel eens willen zien, toen hii hem dat gedeciteerd heeft, met' zijn schedelbreuk en het lijk, dat hij voor me meebracht! Dit is de gelegenheid om de slag te wa gen! Een betere kans kan men zich niet wensen! Nooit zal zich een dergelijke kans nog eens voordoen. Als ik deze niet grijp, zal ik het mijn hele leven betreuren. En tenslotte ben ik niet van plan in bed te sterven. Dus? Alleen zit er in deze ongedachte gelegen heid iets erg vervelends. Bij het Tweede Bureau weet men. dat die mijnheer Hick- mann als e~n tweelingbroer op me lijkt. Maar daar mijn foto vast en zeker ook een erepldatsje heeft bij de Inlichtingen dienst op de Kurfürstendamm, zal deze bijzonderheid aan de andere kant ook wel bekend zijn! Als Brémond Hickmann le vend voor me had kunnen meebrengen, had ik dit punt kunnen ophelderenIk moet toegeven, dat hij levend lastig ge weest zou zijn. Hij zou niet zo discreet zijn geweest om aan het spelletje mede te werken. Hij zou zich vast alle mogelijke moeite hebben gegeven om een boodschap naar de andere kant te versturenIn onze tijd weet men niet meer hoe onder aardse kerkers van de goede oude tijd te gebruikenEn die waren toch erg ge makkelijk Een eigenaardig geluid deed Sauvin zijn oor spitsen en onderbrak zijn overpeinzing. Het herhaalde zich. Toen sprong hij zonder verder aarzelen overeind en rende naar de weg. Het was de starter van de jeep. Hij rende onder de bomen door, maar arriveerde 1e laat. De jeep demarreerde, met ei in vier jongelui, die een doek voor het gezicht droegen. Sauvin sprong op de weg. Hij had nog net de tijd om zich in de greppel langs de weg te laten vallen. Twee machinegeweren ratelden, beschoten de weg voor hen. Toen hoorde hij twee maal in koor roepen: „Wehrwolf! Wehrwolf!" De Chinese Vis stak zijn pistool weer weg. Hij had niet geschoten. Hij ver wachtte trouwens ook geen overval. Hij had verwacht een nette Amerikaan te vinden, die aan het wandelen was, en die de eenzame jeep eens had willen probe ren Het v/as de eerste keer, dat leden van de Wehrwolf zich in de streek mani festeerden. Toen hii merkte wat er aan de hand was en hij eindelijk zijn revolver voor de dag had gehaald kwam er opeens een gedachte bij hem opEn die vulde prachtig het idee van Brémond aan! HOOFDSTUK VI Op de commandopost van het Franse expeditiecorps in Stuttgart bevonden zich heel wat hoofdofficieren. Maar er was er één, die men kortweg „de Generaal" noemde. Bij hem verdedigde Sauvin, min der dan een uur na het incident bij het dennenbos, zijn plan: „Er bestaat geen ander'middei, generaal! Niet alleen de directieven, maar ook de détails betreffende de uitvoering van het terugtrekkingsplan komen alle uit Berlijn, uit de „bunker" van Hitier, gebouwd on der de puinhopen van de Kanselarij. Welk plan, welke richtlijnen? We hebben er geen flauw idee van! Deze onzekerheid dwingt ons tot strategische voorzorgen, die onze opmars belemmeren. Sedert de Engelsman S., chef van de Staf van Kesselring met diens leger ten Noorden van de Po geblokkeerd is, hebben we geen enkele waarnemer meer in het Algemeen Hoofd kwartier. We moeten deze gelegenheid aangrijpen. Of liever deze serie van on verwachte gelegenheden. Hickmann, een onbelangrijke persoonijkheid, valt in onze handen, op zodanige wijze, dat niemand aan de andere zijde, noch bij ons er iets van weet! Hij was op weg naar Berlijn met brieven van generaals Schoerner, Bür- gelhoff, Kammer waarin er op werd aangedrongen, dat Hitier zich zou terug trekken; naar Bohemen of naar de Beierse Alpen. Het blijkt, dat Hickmann als een tweelingbroer op me lijkt". „Dat lijkt ongelooflijk!" zei de generaal. „Het is precies mijn „dubbelganger", bevestigde Sauvin. „Ik wist het al zoals Zie het verslag van het proces te Neurenberg en de verklaring van die spion van de Intelligense Service, die divisie-generaal was geworden in het Duitsche leger. al mijn kamerader, van 't Tweede Bureau door de foto's die wij hadden". De generaal leek geschokt. „Tenslotte heeft ook Hitier ziin dubbel ganger!" vervolgde Sauvin. „Het is een verpleger uit Giessen. Het schijnt, dat de nazi's hem in het begin in Hamburg toon den, terwijl Hitier in Königsbergen sprak, hetgeen de Führer de gave van alomtegen woordigheid gaf!" „Laten we eens aannemen, dat u de plaats inneemt van Hickmann en ik u in de omgeving van Berlijn laat parachuteren. Wat dan? U kunt alleen maar belangrijke inlichtingen krijgen in de omgeving van Hitier zelf. Daar zult u mensen ontmoe ten, die met Hickmann, chef van de Hitler- jugend, zijn omgegaan! U zult ontmaskerd worden!" „Niet noodzakelijkerwijs", zei Sauvin. „Men weet aan de andere kant, dat Hick mann gisteren in de loop van de nacht naar Berlijn is vertrokken. Hij heeft op een vliegveld in de buurt van het bos van Hartfeld moeten landen wegens een defect aan de ontsteking. Men zal het normaal vinden, dat hij met achtenveertig uur ver traging arriveert. Onder de huidige ver warde omstandigheden denk ik niet, dat iemand ook maar de geringste achterdocht zal koesteren. Ieder van de Grote Heren op het Algemeen Hoofdwartier moet aan zijn eigen huid beginnen te denken!" „Mogelijk", zei de generaal. „Maar er is één vervelend iets. De Duitse contra- spionnage heeft een foto van u". „Ja", zei Sauvin. „Maar bedenkt" u dan, dat S. schitterend geslaagd is bij Kessel ringEn herinner u ook eens de won derlijke mystificatie voor de eerste wereld oorlog van generaal De Koepenick! Het ontbreekt de Duitsers aan fantasie; zij zijn te serieus om te geloven in zeer stoutmoe dige ideeën. Dat Hickmann, chef van de Hitlerjugend, Hickmann eens niet meer zou kunnen zijn, maar de „Chinese Vis", is voor hen niet acceptabel, gelooft u mij maar! Een dergelijk idee kan zelfs niet eens bij hen opkomenAls extra voorzorg zal de Chinese Vis trouwens dood zijn". „Wat?" riep de generaal uit. „Ja", zei Sauvin. „Ik heb besloten te overlijden. Juister gezegd is dal, behoudens een strikt verbod uwerzijds, a! gebeurd. Ik ben een uur geleden gestorven, neerge schoten door een groep van de „Wehrwolf" op de weg naar Torgau. Zij zijn er in ge slaagd te verdwijnen door mijn jeep te ste len. Boeren, die op de velden werkten, hebben mij in de greppel zien vallen. Mijn overwinnaars zullen er trouwens we] over roepen, dat zii een Franse officier hebben weggewerkt. Van onze kant behoeven wij het incident slechts heel lichtelijk te ver bergen". „Oh, het is niet nodig, dat het in de kranten komt. Het is al voldoende als men het nieuwtje op handige wijze in Stuttgart iaat circuleren. Het zal onmiddellijk in Berlijn bekend zijn en dé mensen van dé Wehrwolf zullen het verheugd bevestigen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 6