Een herenpyjama OOK IN LIJSTEN SCHUILT ROMANTIEK Kaasgerechten Bloemlezing van recepten in het voorjaar Noodzaak en voordelen van zelffinanciering ZATERDAG 24 APRIL lVat 9 ,f '~'fp f- Amerikaanse mode voor lente en zomer DIT MAKEN WE ZELF Effecten- en Geldmarkt ede - ROTANMEUBELEN Recordomzet van Unilever Goed voorbeeld doet Ongeluk in smederij kost arbeider het leven Institut de Beauté Haute Coiffure PERMANENT WAVE Veertig werken van achttien componisten in Kunstmaand Amsterdam oer Je^V rouw Nieuwe schoentjes li, JÊlKÊÊÊKÊI^S^^^m- SÈÈêsÊÊ m iMw# - ■/ÊÊt-*- §1 wÊmkêé. J1 Juist waar in Haarlem de Korte Be gijnestraat in de Lange Begijnestraat uitmondt en je zo'n prachtig doorkijkje hebt naar de Bakenessertoren, bevindt zich het lij stenatelier van Petri. Als hij met een onverschillig air, zijn eeuwige alpientje op' en een broek vol verf- vlekken me voorgaat naar binnen, zegt hij: „Ik kan het best vertellen wanneer ik tussen mijn spullen in zit". In de voorste ruimte zie ik lijsten in allerlei soorten, rnaar de genoeglijke sfeer van rommeligheid wordt veroor zaakt door andere dingen: bovenstuk ken van spiegels en consoles met krul len en ornamenten, een oud wajangspel, zelfs een paar uit hout gesneden heili genbeelden. Een mooie Indische houten deur vol snijwerk leidt naar het atelier. Ik ontdekte op het kozijn naast die deur haastig genoteerde namen, adressen, cijfers. „Ja", lacht de heer Petri, „soms heb ik niet zo gauw papier bij de hand. Dan schrijf ik het hier maar op". Het atelier is een verrukkelijk rom melhok. Ronde, ovale, langwerpige lijs ten, gipsen kuiven met vogels en orna menten, lijsten in Lodewijk XVde en XVI stijl in wit en goud met grillig krulwerk, spiegels, hele en gedeeltelijke kasten, stukken gouden staaflijsten, oud en nieuw, rijp en groen, alles Mgt en hangt er door elkaar. Ze bengelen in trossen van het plafond, ze vullen de wanden, ze schommelen aan spijkers. Het is een orgie van lijsten. Het moeten er honderden zijn. Er wordt een Biedermeyerstoel voor me tussen dit gekrioel uitgepeuterd en daar zit ik achter de enige tafel, die het vertrek rijk is. „Hoe begon dit alles?" vraag ik. „Vlak na de bevrijding kon ik dit pand krijgen. Toen ik ondergedoken zat, prutste ik al wel aan oude lijsten, die mijn broers op de kop tikten. Van huis uit was ik schilder. Ik maakte ze schoon, knapte ze op en gaf ze een andere kleur. Nadat ik eenmaal in mijn eigen gedoetje zat, groeide de voor raad lijsten enorm. Ik ging ze overal opkopen: op veilingen en bij particu lieren. Ik houd er van iets heel anders te maken dan een ander doet en zo begon ik met dit oude materiaal te ex perimenteren. Ik heb nog nooit twee dezelfde lijsten gemaakt; daarvoor is het dan ook handwerk. Een groot voordeel is, dat dit hout is uitgewerkt: het materiaal is allemaal minstens vijftig jaar oud en zal dus niet meer scheef- trekken". Ik kijke eens rond. Mijn blik valt op een fraai ovaal lijstje, in wit en goud met vage ornamenten. „Hoe heeft u dat nu zo gekregen?" vraag ik nieuwsgierig. Dan begint de heer Petri t.e lachen. „Ja, dat is nu juist het geheim van de smid en dat geef ik niet prijs. Maar u mag zien hoe het er eerst uitzag". Ik krijg een donkerbruin gepolitoerd onding onder mijn neus geduwd. Er is werkelijk niets moois aan. „De oude verflaag haal ik er af en dan bewerk ik het hout op een speciale manier. Wat zwart was, wordt wit of in ieder geval veel lichter van kleur. Ik ben altijd en eeuwig aan he.t uitvinden, want de mo gelijkheden met diverse verven en plastieken zijn grenzenloos. Zondagmor gen is mijn speciale uitvindmorgen. Dan maak ik proeven met allerlei ingrediën ten het is de beste ochtend van de week". Dat er heel wat variatie is, kan ik duidelijk zien, als ik in zijn „salon" rondkijk. Er zijn blank eikenhouten lijsten in strakke, gladde lijnen, blauw gouden, rose-gouden en groen-gouden lijsten met of zonder krullen en snij werk, soms ook met eikenbladen ver sierd. Je kunt ze zo klein niet denken of ze zijn voorradig. Het is Biedermeyer- en Lodewijken-romantiek, benevens die uit grootmoeders tijd. „De laatste jaren is men het hand werk hoe langer hoe meer gaan waar deren. Daardoor komt het, dat er nu weer veel meer vraag is naar deze stijlen met hun ornamentiek de zo genaamde romantische lijsten. Ik ben nu gaan voortborduren op andere thema's, want ik doe tegenwoordig hetzelfde met stoelen. Omstreeks Pasen open ik een showruimte met schilderijen en meu belen, zoals gasten, stoelen en spiegels, alle in deze stijl. Ik ben druk aan het verbouwen en regelen". Gedurende ons gesprek worden wij herhaaldelijk gestoord. Nu eens komt er iemand met een reproductie, dan weer een ander met een plaat of een olieverf doek, waarbij een passende lijst wordt gezocht. Soms moet hij er even over broeien. Dan zegt hij: „Het komt wel CHAMPIGNONS Helaas geeft het meekoken van een zilveren lepel hieromtrent geen uitsluit sel. We kunnen beter op onze reuk- en tastzintuigen vertrouwen. Zowel voor verse producten als voor inmaak geldt altijd: wegdoen bij twij felgevallen! Ondeugdelijk voedsel wordt niet deugdelijk door koken of verwer ken met specerijen of scherpe sausen. goed", en laat de plaat op zich inwer ken, tot hij opeens weet wat het moet zijn. Zelf bezit hij een grote hoeveel heid reproducties. Zoekt iemand een ge schenk, dan moet hij bepaald eens aan deze mogelijkheid denken: van een een voudige prent kan een artistiek schilde rij worden gemaakt. En van een oude bruine of zwarte Biedermeyer kast maakt de heer Petri een mooi licht sprookje. Gooi dus vooral niet te gauw een oude lijst in de kachel: wie weet welk een metamorfose hij nog kan on dergaan. „Laatst heb ik een oude kerk ge kocht". Deze mededeling overvalt me lichtelijk. „Dat zit zo", vervolgt de heer Petri. „Toen ik eens in Brabant, op va- cantie was, ging mijn zakeninstinct werken. Ik vroeg aan een boer-aan- nemer of hij oude dingen te koop wist. Ja, zei de man, ik heb een kerk voor je, Een uiterst practische stranddracht is de „tent" van waterdicht popeline in vrolijk wit-zwarte streept die over het badpak kan worden gedragen als het. weer onverhoopt omslaat en men het koud krijgt. Ook kan dit kledingstuk als blouse worden gedragen met een strandbroekje er overheen. hij staat bij mij op zolder. Het bleek, dat daar inderdaad een kerkinventaris stond: houten beelden, betimmeringen, communiebanken met ornamenten. De laatste staan nu, blank gemaakt, ergens in een oud trappenhuis. Van de engelen figuren heb ik de vleugels nog hier. Zij zelf staan als achttiende eeuwse beel den in een grote hal Zo vergaat de glorie der wereld maar de heer Petri tovert er een andere glorie voor in de plaats. Ik heb een middag geboeid zitten luisteren naar deze man, die achter zijn onverschillig uiterlijk grote liefde voor zijn hand werk verbergt. Zijn eenvoud werkt ver frissend; ik kan me voorstellen hoe waar het is wat hij zei: „Als sommige al te deftige mensen hier binnenkomen, ver liezen ze op slag hun vernisje. Na een paar minuten voelen ze zich heel dood gewoon in deze omgeving". Zo werkt de rommelige salon; dat is ook de in vloed, die uitgaat van deze merkwaar dige handwerksman, die na de bevrij ding met een vriend per bakfiets de boer op ging om als clown bruiloften en familiefeesten op te luisteren. Hij be waart aan deze korte periode van zijn leven aardige herinneringen, maar tegenwoordig leeft hij zijn humor liever uit in zijn heel bijzonder werk. TINEKE RAAT. Prei met kaassaus: 1 kg dikke prei, 5 dl kooknat en melk, 40 g (3 eetlepels) bloem, ongeveer 100 g geraspte belegen kaas, zout, peper, boter of margarine. Van de prei de harde, donkergroene delen en het stronkje wegsnijden. De prei een a tweemaal doorsnijden en goed wassen. De prei opzetten met een bo dempje kokend water en zout en in een gesloten pan vlug gaar koken in onge veer 20 minuten. De prei uit de pan nemen en laten uitlekken. Het kooknat met melk aanvullen tot 5 dl en aan de kook brengen. De bloem met koude melk aanmengen tot een papje. Dit onder roe ren in de kokende vloeistof schenken. De saus even laten doorkoken. Van het vuur af de geraspte kaas en een paar klontjes boter of margarine er door roe ren. De saus op smaak afmaken met zout of peper. In een vuurvaste schaal een laagje saus schenken, hierop prei leggen en zo de schaal vullen met afwisselend groen te en saus; als laatste laag saus nemen. Het gerecht in enkele minuten door en door warm laten worden en dan direct opdienen. Macaroni met tomatenpuree en kaas: 500 g macaroni, een kleine ui, twee eetlepels tomatenpuree, een klontje boter of margarine, 200 g geraspte kaas, zout, kruidnagel, laurierblad. De macaroni opzetten met ruim kokend water met zout en desgewenst een kruid nagel en laurierblad. De macaroni gaar koken in ongeveer 20 minuten, afgieten en met koud water vlug afspoelen. De specerijen verwijderen. De kaas door de macaroni mengen. De ui schoonmaken, snipperen en in boter of margarine lichtbruin bakken. De tomatenpuree en een weinig water toevoegen, zodat een dikke saus ontstaat. Wordt dit gerecht als hoofdschotel ge bruikt, dan kunnen ter completering doperwten, boontjes of een sla van groene groenten worden gegeven. Kaasbroodjes: 4 sneden oud brood,, ongeveer 150 g (korstloze) kaas in vier plakken gesneden, 50 g ontbijtspek, 2 eetlepels boter of margarine. Het spek zachtjes croquant bakken en uit de pan nemen. De sneden brood aan één kant lichtbruin bakken, zonodig onder toevoeging van boter of marga rine. Het brood keren en beleggen met de kaas. De tweede kant nu langzaam in ongeveer 5 minuten bruin bakken met een deksel op de pan. Zorgen dat het deksel niet op de kaas ligt. Wanneer de kaas gesmolten is, het spek over de broodjes verdelen en deze warm op dienen. Wederom op speciaal verzoek van één onzer lezeressen, geven wij u deze week het patroon van een herenpyjama. De maten zijn heupwijdte 120, kruis- Daarna leggen we de hele lap in de lengte dubbel en spelden het patroon op, zoals de tekening dit aangeeft. We knippen bovenaan de broek een zoom van 3 cm, verder kunnen we volstaan met naden van anderhalve cm. Op de tekening zien we een gearceerd gedeelte, dit deel laten we aan de voor naad zitten en werken hier het split mee af. hoogte 40, broeklengte 120. Zoals u ziet dus een flinke grote maat. Voor de ge hele pyjama hebben we 6 meter stof nodig van 90 cm breed. Als we stof ko pen van 70 of 80 breed, dan kan de broek er niet in zijn geheel uit en moe ten we dus een paar geren aan de ach terkant zetten. We hebben dan 6V2 a 7 meter stof nodig. We controleren nu eerst de maten en tekenen het patroon op ware grootte na. U kunt het beste van een confectie- broek afkijken hoe dit split in elkaar zit. De beste volgorde van werken is. eerst het split maken, dan de achter naad dichtstikken, daarna de kruisnaad en de bovenzoom. De onderkant van de broek werken we af met' een rechte reep stof van ongeveer 8 cm breed en zolang als de pijpen wijd zijn (streep in lengte richting). De volgende maal geven wij u de pa tronen voor het jasje en wij wensen u alvast veel succes. L. S. De Nederla.ndse schoenontwerpers heb ben voor dit voorjaar modellen ontwor pen, die de dromen van iedere vrouw bekronen. Dc loafer is wel zeer soepel dank zij een aparte maakwijze, die doet denken aan de wijze waarop de Indiaanse squaws haar moccasins maakten Het overleder loop n.l. geheel onder de voet door en met recht kan deze schoen een „voet-handschoen" worden genoemd. Ook de flat is dank zij het feit, dat zij geheel ongevoerd is, zeer soepel en daar door een ideaal wandelschoentje. Een van de laatste snufjes is het schoen tje met het moderne dunne hakje. Dit schoentje is gemaakt op de zgn. Ita liaans-Spaanse leest, en heeft een uit gesproken. Zuidelijk karakter. Het bij zondere van dit schoentje is, dat het slechts 19 gram weegt. Bij vele huisvrouwen rijzen af en toe vragen over de voedingswaarde van bepaalde producten. Wij zullen enkele veel-voorkomende vragen beantwoor den. Schapen- en paardenvet. De samen stelling van deze vetsoorten wijst niet op een bijzondere waarde voor de ge zondheid. Kippen-, eenden- en ganzeneieren ontlopen elkaar in voedingswaarde niets. De eieren van eenden en ganzen mogen echter niet zacht of halfzacht gegeten worden of in de huishouding in gebak, puddingen e.d. worden ver werkt, omdat er dan gevaar voor in fectie met partyphus-bacteriën dreigt. De enige bereidingswijzen, die we mo gen toepassen, zijn hard koken en bak ken met doorgeprikte dooier, totdat de gehele massa gestold is. Het bakken dient dan bovendien aan twee kanten te geschieden. Ook fruit of vruchtensap kunnen zonder enig bezwaar op temperatuur gebracht worden. We halen ze daartoe een dag vóór het gebruik uit keuken of kelder te voorschijn. Vooral voor kin deren en oude mensen moet afkoeling door het voedsel worden vermeden. Het is echter ongewenst om vruchten en kele dagen in een warme omgeving te houden, omdat ze dan uitdrogen of rim pelen. Vruchtensap in blik, fles of tube, het zij op drinksterkte, hetzij geconcentreerd, geeft bij de juiste verdunning een drank, die in vitaminegehalte niet behoeft onder te doen voor vers verkregen sap. Wordt geconserveerd sap van citrus vruchten of tomaten als bron van vita mine C gebruikt, dan is het raadzaam de inhoud van het geopende blik of flesje in ten hoogste drie dagen op te maken. Het vitaminegehalte gaat name lijk achteruit wanneer het sap met lucht in aanraking komt. Toevoeging van suiker beïnvloedt de voedingswaar de van citroen- of ander sap niet na delig. Noodzaak en voordelen van zelffinan. Men kan wel zeggen dat de Nederlandse bedrijven over het algemeen een conserva tieve uitdelingspolitiek volgen, welke na de oorlog nog is geaccentueerd door de thans opgeheven Dividendstop. Wij blijven van mening dat deze laatste per saldo aan onze nationale economie schade heeft ge daan, omdat ze gedurende lange tijd het aanbod van zogenaamd risicodragend ka pitaal in sterke mate heeft verminderd en daardoor een natuurlijke expansie van de bedrijven heeft tegengehouden. Maar, ge lijk aan de meeste dingen, zat er ook een goede kant aan, namelijk dat de financiële positie der ondernemingen er door is ver sterkt en de innerlijke waarde van de aan delen dienovereenkomstig is gestegen. Het feit dat zo lange tijd geen of weinig risicodragend kapitaal werd aangeboden heeft de ondernemingen tot een zogenaam de zelffinanciering gedwongen, dat wil zeg gen, men heeft niet alleen de voor ver nieuwing en verbetering van de productie middelen nodige gelden uit de behaalde winsten bestreden, maar in vele gevallen ook de expansie van het bedrijf uit eigen middelen gefinancierd. In de verhouding tussen het geplaatste nominale kapitaal en het werkelijk ver mogen van de ondernemingen is daardoor uiteraard een wijziging gekomen, die te groter is omdat sinds en na de oorlog de koopkracht van het geld aanmerkelijk is verminderd. Als men het geplaatste kapi taal van alle ondernemingen zou optellen en het totaal hiervan zou vergelijken met dat van 1940, dan zou blijken dat dit totale kapitaal op geen stukken na in overeen stemming met de waardevermindering van het geld is gestegen. Als om een voor beeld te noemen voor de oorlog een ven nootschap is opgericht met een kapitaal van 100.000 en men heeft met dat bedrag huizen gekocht, dan zijn die huizen thans laat ons zeggen 200.000 a 250.000 waard en zou er dus feitelijk tegenover het hui- zenbezit een kapitaal van laatstgenoemde bedragen mogen staan, alle andere fac toren, welke de verhouding tussen bedrijfs vermogen en geplaatst kapitaal beïnvloe den nu even uitgezonderd. Ook de winsten van de bedrijven zijn in geld uitgedrukt door de waardeverminde ring van het geld gestegen en bij een ge- lijkgebleven kapitaal hadden dus hoge dividenden kunnen worden uitgekeerd. Men heeft dit echter niet gedaan en men mocht het niet doen, tengevolge waarvan de winsten grotendeels in de bedrijven zijn gebleven, hetgeen ook wenselijk was, om dat voor de vernieuwing en verbetering van de productiemiddelen zoveel grotere bedragen nodig waren. Een bijkomende, maar zeer belangrijke factor was, dat van de behaalde winsten veel grotere bedragen aan de fiscus moesten worden afgedragen, zo zelfs dat in vele gevallen niet voldoende kon worden afgeschreven, dat wil zeggen gereserveerd voor de vervanging van het productiemateriaal. Hogere dividenden bij een gelijkgebleven nominaal geplaatst ka pitaal waren redelijk, omdat ook die divi denden in minderwaardig geworden geld werden en worden uitgekeerd. Een divi dend van 6 procent na de oorlog staat in koopkracht met niet meer dan 2 a 3 pro cent voor de oorlog gelijk en men kan dan ook wel zeggen dat de sanering van de staatsfinanciën via een steeds zwaardere belastingdruk voor geen gering deel is ge schied ten koste van de belegger, die mis schien wel in geld hetzelfde bedrag ont ving als voor de oorlog, maar in koopkracht zeer belangrijk achteruitging. Het feit dat geen hogere dividenden mochten worden uitgekeerd en als gevolg daarvan het aanbod van risicodragend ka pitaal gering of nihil was en dus voor de aandelen der ondernemingen weinig of geen vraag bestond, dwong, zoals we reeds deden opmerken, de ondernemingen om niet alleen de gewone uitgaven voor ver nieuwing en verbetering van de productie middelen uit de behaalde winsten te be talen, maar voor zover men nog expansie aandrufde, ook deze uit de eigen middelen van het bedrijf te financieren. Naarmate deze nieuwe investeringen rendabel bleken, werd de verhouding tussen het geplaatste kapitaal en het. werkelijke bedrijfsvermo gen daardoor dus nog schever getrokken, met het gevolg dat de werkelijke waarde van de aandelen groter werd en hogere dividenden zouden kunnen worden uitge keerd. Zolang dit niet mogelijk was en weinig risicodragend kapitaal werd aange boden, kwam deze waardestijging van de aandelen niet of slechts in zeer geringe mate in de koersen der aandelen tot uit drukking. Nu sinds kort de omstandigheden op dit punt in ons land zijn gewijzigd, is ook in de waardering der aandelen ver andering' gekomen, welke zich in de hogere koersen heeft gedemonstreerd. Deze hogere koersen zijn in verband met de waarde vermindering van het geld slechts een schijnbare waardestijging van het werke lijk bezit der aandeelhouders en het is ook om die reden dat vele ondernemingen de laatste tijd tot herkapitalisatie zijn over gegaan, waardoor het geplaatste kapitaal meer in overeenstemming is gebracht met de waardestijging van het bedrijfsver mogen. Men kan zeggen dat de aandeelhouders, na aftrek van belastingen, afschrijvingen, etc. en redelijke reserves, recht hebben op de behaalde winst en dat het daarom on juist is een deel van de winst voor nieuwe investeringen te gebruiken. Hiervoor dient nieuw kapitaal te worden aangetrokken. Maar uit een oogpunt van voorzichtige financiering is er toch voor de tot dusver in vele gevallen gevolgde methode toch wel veel te zeggen, niet het minst ook om dat de nieuwe investeringen niet steeds van meet af rendabel zijn en een kapitaals- vergroting dus tot verlaging van het divi dend zou moeten leiden. Er zijn voorbeel den te over dat men door kapitaalvergro tingen het bedrijfsrendement heeft aange tast, zodat van kapitaalsverwatering moest worden gesproken. Ook hier geldt dat men steeds op een evenwichtige financierings- politiek bedacht moet zijn. advertentie Vraagt geïllustr. catalogus P. F. L. DE RIDDER HARTENSTRAAT 21, A'DAM C. De raden van bestuur van Unilever n.v. en Unilever Limited hebben besloten aan de op 31 Mei te houden algemene verga deringen voor te stellen over 1953 een slot- dividend van 8% pet. uit te keren op de ge wone aandelen der Nederlandse en een slot-dividend van 9% pet. op de gewone aandelen der Engelse maatschappij. Met in begrip van de op 10 December 1953 be taalbaar gestelde interimdividenden be loopt het totale dividend over 1953 derhalve voor Unilever n.v. 14 pot. (v.j. 12 pet.) en voor Limited 15% pet. (v.j. 13'/2 pet.) De omzet in 1953 bedraagt meer dan 13.900.000.000,het hoogste cijfer dat tot nog toe is bereikt. De door beide maat schappijen tezamen over de gehele wereld behaalde bedrijfswinst is 654.125.000 (v.j. ƒ411.788.000). Van de Nederlandse maatschappij be draagt de geconsolideerde netto-winst 94.788.000 (v.j. ƒ81.606.000) en de eigen netto-winst 50.083.000 (v.j. ƒ43.804.000). Van de Engelse maatschappij bedraagt de geconsolideerde netto-winst 179.213.000 (v.j. 141.163.000) en de eigen netto-winst 77.720.000 (v.j. 66.086.000). ADVERTENTIE Zeker, haar grootmoeder en haar moeder gebruikten reeds MAÏZENA DU RYE a en zij volgde dat goede voorbeeld. Vandaar haar lekkere groenten, smakelijke soepen en smeuige sausen. En als haar vriendinnen vragen hoe het komt dat zij zo lekker kan koken, dan zegt zij: „Goed voorbeeld doet goed vol gen" en gebruik - zoals ik - MAÏZENA DU RYE A voor het binden van groenten, soepen en sausen. Dan zijn mislukkin gen bij voorbaat uitgesloten. In een smederij en constructiewerkplaats te Uithoorn is een bedrijfsongeval gebeurd, dat het leven heeft gekost aan de 42-jarige ongehuwde arbeider Ostma uit Surhuis- terveen (Fr.), die pas enkele dagen im dit bedrijf werkzaam was. Doordat een draaiende amarilsteen uit elkaar sprong, werd de gietijzeren be- schermplaat stukgeslagen. Een deel van deze plaat trof de arbeider tegen het hoofd. Hij was op slag dood. ADVERTENTIE volgens nieuwe verbeterde methode. Zachtglanzend Natuurlijk golvend De „Kunstmaand Amsterdam" die al op 24 Mei begint, om zo min mogelijk met het Holland Festival samen te vallen zal met 22 uitvoeringen van muziek, toneel en ballet in de Bachzaal, theater Carré en Ons Huis dit jaar voor de vierde keer „een minder koopkrachtig publiek in contact trachten te brengen met Nederlandse kun stenaars en zoveel mogelijk Nederlandse scheppingen." In vier series voor iedereen en een vijfde alleen voor leden van Ons Huis zullen or keststukken, kamermuziek, koorwerken, vioolsoli, sonaten en liederen worden uit gevoerd, zomede Sophocles' tragedie Anti gone en nieuwe balletten onder leiding van Sonia Gaskell. De stichting Kunstmaand Amsterdam heeft twee opdrachten verstrekt, te weten aan Bertus van Lier voor een synfonia en aan Wolfgang Wijdeveld voor een dubbele vioolsonate. Behalve met zijn synfonia worden van Bertus van Lier dat jaar nog het „Hooglied" uitgevoerd en (onder auspi ciën van het Klassiek Verbond) zijn ver taling van en muziek bij „Antigone" onder zijn algehele leiding (regie: Arend Hauer, choreografie: Max Dooyes, orkest: Amster dams Kamermuziekgezelschap). De gemeente Amsterdam heeft de Kunst maand dit jaar een subsidie van uiterlijk 20.000 toegezegd. Het garantiefonds is, naar voorzitter Jan Huckriede mededeelde, ditkeer met veel animo volgestort. Het Kunstmaand Kamerorkest zal onder leiding van Anton Kersjes, Henri Arends en Hans van den Homberg in vijf concer ten optreden en bovendien nog tweemaal zijn medewerking aan andere avonden ver lenen. Van achttien Nederlandse componis ten zullen veertig werken 'worden uitge voerd. De serie voor leden van Ons mus kan dank zij een bijzondere particuliere subsidie tegen extra lage prijs worden aan geboden. Houders van seriekaarten zullen gedurende de kunstmaand (24 Mei tot 24 Juni) gratis toegang hebben in het Stede lijk Museum. Een samengaan van de kunstmaand Am sterdam met het Holland Festival, stuit, volgens de heer Huckriede, af op de sta tuten van de stichting, die alleen mede werking van Nederlandse kunstenaars toe staan. Voor het volgende jaar, als het eerste lustrum wordt gevierd, bestaan vergevor derde operaplannen.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 9