Drukte in bollenstreek had matige weerslag op Haarlem Bloemencorso van onovertroffen pracht trok door de bollenstreek Deense onderscheidingen voor Nederlanders Driekwart millioen kijkers V ervoersproblemen van een bollenweekeinde Corso was drie ponten te erg Weer een millioen aan tegenwaardegelden vrij Slechts grootscheepse luchtactie kan Dien Bien Phoe redden 7 Melodie in bloemen Ten behoeve van baksteen- en grafische industrie Aantal bezoekers bleef beneden de verwachting Betaling op Duitse postspaarbankboekjes? Deense tentoonstelling in Amsterdam K.R.O.-medewerker Piet Lustenhouwer overleden Geschil Londcn-Cairo over Soedan-bestuur Noodkreet van Franse opper bevel om bommenwerpers Nchroe ontsticht ovei incident in Kenya Japanse kabinet overleeft motie van wantrouwen 4genda voor Haarlem MAANDAG 26 APRIL 1954 DE LICHTVOETIGE FANTASIE van een groots bloemen corso heeft zich het afgelopen weekeinde tussen Bennebroek en Sassenheim voor een driekwart millioen dankbare kijkers ontrold, een corso, dat niet groter was dan vorig jaar maar beslist nog mooier. De kou van de voorbijgegane weken mocht dan een nijpend gebrek aan hyacintennagels hebben veroorzaakt en de organisatoren mogen ettelijke uren van innerlijke strijd over al of niet doorgaan hebben gekend: deze „Melodie in Bloemen" is met haar ruim dertig statige Srogrammanummers een éénmalige uitvoering geworden, ie zowel componisten als uitvoerenden het grootst mogelijke succes heeft gebracht: een opgetogen „zaal". Van elf uur af kon er door de zijdeuren om de dankbare vergelijking met een langverbeid concert nog even voort te zetten geen kop meer in. Alleen langs de hoofdweg door de bollenstreek was nog wat haperend verkeer mogelijk maar voor het overige zat de zaak grondig vast. Dat heeft geduurd tot half zeven, maar toen was de stroom ook gauw weggewerkt dank zij een verkeersregeling, die de vierhonderd manschappen van de Rijkspolitie de dank van tienduizenden automobilisten en motorrijders deed oogsten. Het zachte preludium tot deze melodie in bloemen heeft de hele nacht weerklonken tot te acht uur in de zonnige Zaterdag morgen de laatsten der millioenen hyacin tenbloempjes op hun plaats in het stro en het gaas waren gestoken. Om één uur Zaterdagmiddag stonden de wagens klaar. En het publiek popelde. In lange, dichte hagen van de Warmonderdam bezuiden Sassenheim tot diep in het Noor den, waar de eerste kijkers ook al een plaatsje uit de schaduw hadden gezocht om vooral niets te hoeven missen van het jaar lijkse sprookje, dat de drie bollendorpen elk voorjaar de wereld voortzetten. Europa was er in al zijn bewoners ver tegenwoordigd en het Hoogduits is om- speeld door haast alle talen, die Europa voor het befaamde gordijn kent. In de palen en op de daken Luttele minuten over één hief de tam boer-majoor van de Seaforth Highlanders de staf en het neuriën van de doedelzakken zette in, ten teken, dat het mooiste bloe mencorso sinds de bevrijding van start was gegaan: vier kilometer kleur en geur, maar vooral fantasie. In de stramme tred van een tot het uiterste beheerst corps, waarin geen noot aan het toeval wordt overgelaten, hebben de Highlanders de heenweg van het corso met hun muziek gemarkeerd. En het ap plaus wandelde mee, door de kom van Sassenheim, volgepakt met mensen, langs de koepelkerk temidden van de bloemen velden en over het Vierkant van Lisse, waar de trossen jongens in de lantaarn palen en op de daken getuigden van het plaatsgebrek op straat. Daar boog die schone stoet onder het sierlijke kerkje door en de televisiecamera snorde, kilometers gevoelig materiaal schoten door de fototoestellen. Er is ge keken naar en geklapt voor deze melo dieuze reidans in bloemen. Drie kleine kleutertjes zaten wat bang op een hek témidden van de miniatuur veldjes bollen, Catharina van Rennes' be kende liedje „Als de winter vlucht voor de lentelucht" was aanleiding geworden tot een barse sneeuwman van blanke bloe men, voortgedreven door een allerliefst lentekoninginnetje onder een baldakijn van bloemen. Bloemen, steeds meer bloemen. Als er op de Zaterdag van het bloemen corso alleen al een 25.000 mensen per NZH tussen Haarlem en Leiden hebben gereisd, als de Keukenhof Zondag zo'n 55.000 be zoekers heeft ontvangen, als de helicop- tère-rondvluchten van acht minuten van de COPEX het werk haast niet aankonden en als de verdubbelde parkeerruimte van die Keukenhof tegen twaalf uur Zondagmid dag al te klein was, dan wilt ge wel van ons aannemen, dat er tussen datzelfde Haarlem en Leiden weinig echte rustige plekjes zijn geweest gedurende het afge lopen weekeinde. Dat alle mensen toch weer veilig en zelfs redelijk vlot thuis zijn gekomen, is in niet geringe mate te danken aan de verkeers regeling, die onder leiding van overste mr. M. Warmonds in elkaar was gezet en die bijvoorbeeld bij de Keukenhof een radio- versterkersysteem rijk was, waarmee in zes talen de wandelaars en fietsers aanwijzin gen kregen over de weg, die zij al dan niet dienden te kiezen. Negentig NZH-bussen hebben de hele Zaterdagmiddag gezwoegd en het per soneel er bij om de ongekende stroom bezoekers van de bollenstreek naar het corso te brengen en later weer terug. Dat het gelukt is, dankte de heer Jurrissen als directeur van de NZH in de eerste plaats aan de voortreffelijke medewerking van de kant van het personeel. Tussen half negen en half twee vertrok er uit Leiden elke vijf minuten een bus.... En de afvoer na het corso ging zo vlug, dat om half acht in de avond alles „schoon" genoemd kon worden. Dat er wel eens gemopperd is bij de haltes, waar enige bussen met het bord je „VOL" voor de voorruit voorbijstoven, is niet te vermijden. Het personeel van de ponten en de Vel- sense politie hebben Zaterdag weer een ouderwetse verkeersdrukte beleefd, als ge volg van het bloemencorso in de bollen streek. Deze Zaterdagse drukte, die moest wor den opgevangen door drie ponten, veroor zaakte een enorme opstopping van auto's en vrachtwagens op het Noordelijke pont plein. Om tegen elf uur nam de toevloed van auto's hand over hand toe, zodat de wagens een file vormden, die om twaalf uur reikte tussen Melklaan en Pelsstraat op de Wijkerstraatweg. Tegen één uur kwam de queue nog tot de Smidt van Gel derstraat. De Zondagrijders hebben hun plezier wel op gekund om van drie kwar tier tot een uur te moeten wachten op de overzetbeurt. Erger was dit voor de loon- chauffeurs en arbeiders. Of al deze wach tenden veel van het corso hebben gezien, is sterk te betwijfelen. Een der praalwa gens uit het bloe mencorso dat Za terdag door de bollenstreek trok was geïnspireerd op Columbus. Hier gaat. hij, en zijn ei erbij, door een haag van toeschou wers op de weg De orgelman van Wim Sonneveld in hyacinten en Madame Butterfly, Puccini's speelse verhaal van Cio Cio San en de ver liefde Pinkerton eveneens in bloemen. Zelfs de bestuurder van de tractor, die de hoofdpersonen en haar dienstmaagd trok, bleef in de Japanse sfeer. Blauwe kelk En dan als achtste een droom in donker blauw en goud: het spinneliedje. Een enorme diep-blauwe kelk, waarin een frêle figuurtje achter het wentelend wiel zetelde. Zo wisselde deze melodie telkens van toon: opera's en schlagers, klassieken en modernen volgden elkaar op in de mooiste kleuren en de feestelijkste vormen, die de ontwerpers van het corso hebben kunnen opbrengen. Een grote scheepvaartonderneming uit Rotterdam, trouwe klant van het bollen- corso. had Egk's opera „Columbus" uitge kozen en er een wagen naar laten maken met de wereldreiziger aan boord van zijn „Santa Maria". Een stuk scheepsgeschut vuurde een regen van bloemkelken af over het publiek, dat elke keer dacht nu het mooiste juweel wel te hebben gezien. Maar er waren nog mooiere wagens op komst. De Chinese tempeltuin van Ketelby kón haast niet ontbreken in deze reeks van bloemrijke muziekstukken en ze deed het dan ook niet: het liefdespaar in die tem peltuin koosde temidden van een zo voor treffelijke kleurencompositie, dat het hoog tepunt nu wel gekomen moest zijn. Maar nee: Offenbach had met zijn „Hoffmanns Vertellingen" een gramofoonplatenfirma aan het denken gezet en er kwam een praalwagen te voorschijn, die de schone Giuletta en haar Schlemil onder het wakend oog van Mephisto in een bloemen- gondel deed voortdrijven.' Zoals het alle maal in de Barcarolle wordt verteld. Gounod's Faust kon evenmin ontbreken voor een deelnemer, die er een paar losse centen voor over had en deze Faust was dan ook uitermate geslaagd in zijn diepe tinten, die de strijd tussen het goed en het kwaad moesten symboliseren. Dolfijnen dartelden om de schone Galathea, zo dartel, dat ze op de terugweg in elkaar zakten. Maar toen was de prijs al binnen. Vikingschip gevangen Twee eenvoudige Zweedse meisjes heb ben glimlachend en wuivend een „Zweedse Rhapsodie" laten zien. Twee koninginnetjes zonder veel opsmuk, de bloemenkoningin „Flora" en de fruitvorstin „Pomona" op een sierlijk Vikingschip, dat aanvankelijk niet eens mee had zullen rijden, omdat de mast de hallen van het HBG-gebouw in Lisse niet uit kon De bloemenfee van een Amsterdamse autofabriek ging aan een nieuwe stortvloed van kleuren vooraf: Shoe Shine Boy, graag aangegrepen motief voor een schoensmeer - reclame. Friese melodieën als thema voor een wagen, die compleet met struise „fam- kes" door de dorpen deinde en daarachter „Aïda". Aïda in een weelde van diepe kleuren, welke de Egyptische sfeer voor treffelijk wisten te behouden rond de voor stelling van veldheer Radames, die de hand van de dochter van de Pharao ontvangt. Draaimolen in bloemen Een dankbaar onderwerp ook was „La Ronde" van Oskar Strauss: een bloembe- prikte draaimolen met „echte" passagiers, t ie voor'n expeditiebedrijf, dat ook niet voor de eerste keer meedeed, aanleiding was te laten zien, dat het afwisselend gebruik maakt van de verschillende moderne mid delen van vervoer. Of iedereen deze aan het programma ontleende wijsheid er zo maar aanzag, moet afgewacht worden, maar de draaimolen zelf viel bijzonder in de smaak. Aan het eind van al deze wagens, bedolven onder zorgvuldig gerangschikte kleuren het mooiste: de Duizend en één Nacht-sproke, naar Strauss' bekende ope rette. Vorst Suleiman Ben Akbar landt met zijn schone hofhouding om een sprookje van Sheharazade te gaan beleven. Ook De vraag om onderwerpen voor het jaarlijkse bloemencorso van Sassenheim, Lisse en Hillegom is al sinds enige jaren beantwoord, sinds er een bepaalde lijn aan dit fcest-voor-het-oog is gegeven. Verleden jaar de sjirookjes, dit jaar de muziek: er kon ontkomen worden aan de eeuwige Hollandse molens met Hol landse boeren en boerinnen, die op Hol landse klompen Hollandse kaas temid den van de Hollandse bollenvelden dan sen. De aesthetica heeft er zeker bij gewonnen. En dat het publiek de smaakverbetering wist te waarderen was te merken aan de talloze kreten, die langs de lange route van het corso op stegen naar hen, die de wagens beman den en bevrouwden. Een Amerikaan zei het zo: ,,Wij kunnen veel in de Sta tes, maar dit kunnen jullie altijd beter". hier had men de sprekendste kleuren voor gevonden, die de geestgronden rond deze tijd opleveren, en ze zijn met zoveel ver nuft samengevoegd, dat dit sprookje inder daad een sprookje bleef: ongelooflijk mooi. De jury heeft het niet gemakkelijk ge had uit deze weelde van wagens de mooi ste te kiezen en het was maar goed, dat er vele prijzen waren. Ze kwamen als volgt terecht: Klasse 1, eerste prijs plus wisselbeker: Duizend en één nacht (35); 2. Romance (31); 3. Die schone Galathea (24); 4. Zweedse Rhapsodie (20); 5. Columbus (11); 6. „March of Spring" (1) en 7. Faust (19). Eervolle vermeldingen kregen De Chinese Tempeltuin, Barcarolle en Aïda. Klasse 2 1. Le Ronde (30); 2. Bloem bollen wereldlied (34); 3. Romeo en Julia (33); 4. Twee emmertjes water halen (29); 5. Melodie der likeuren (10). Eervolle ver meldingen: KLM-mars en Friese Melodieën. Klasse 3 1. Spinneliedje (8); 2. Drie kleine kleutertjes (4). Personenauto's 1:3; 2 16; 3 28; 4 12. Mooiste praalwagens 1. Duizend en één nacht; 2. Die Schone Galathea. Mooiste kleurencombinatie Duizend en één nacht. Origineelste Daar is de orgelman. Meest humoristische La Ronde. Verenigingsprijs Serenade van To- selli (Crescendo Hillegom). Blauwe wimpel Romance. Wagens buiten mededinging Fords Bloemenfee (ereprijs). Uit het 30-miilioenfonds van de tegen waarderekening, dat bestemd is voor de productiviteitsverhoging in Nederland, zijn, krachtens bereikte overeenstemming tussen de Amerikaanse en de Nederlandse regering, wederom gelden vrijgegeven voor de financiering van een tweetal producti- viteitsprojecten. Het eerste project beoogt een verhoging van de productiviteit in de baksteenin dustrie. Met dit doel zal een productivi- teitscentrum voor de baksteenindustrie in het leven worden geroepen, dat aan de te ontplooien activiteit leiding zal geven. Het opgestelde programma van werkzaamhe den, dat zich over een periode van drie jaar zal uitstrekken, vermeld onder meer verbetering van het fabricageproces, onder zoek naar de samenstelling van de basis grondstof, de ontwikkeling van nieuwe producten, de verdere scholing van lei dinggevend personeel, verbetering van de toegepaste loonsysteem. Het centrum zal ter gedeeltelijke dekking van de uitgaven een bedrag van 500.000 guldon uit de te- genwaarderekening ontvangen. Daarnaast zal de baksteenindustrie een aanzienlijk bedrag aan het centrum ter beschikking stellen. Voorts zal een bedrag van 500.000 gulden ten goede komen aan het productiviteits- centrum voor de grafische industrie. De ter beschikking gestelde geiden zijn be stemd voor het doen van bedrijfsverge- lijkende productiviteitsmetingen in de gra fische industrie, het instellen van een on derzoek ter verbetering van de interne or ganisatie, het moderniseren van de vak opleiding en het organiseren van scholings cursussen voor leidinggevend personeel. De gelden zullen door bemiddeling van de minister voor publiekrechtelijke be drijfsorganisatie, die in het bijzonder is be last met het beleid inzake de productivi- teitsbevordering, aan de desbetreffendg in stellingen ter beschikking worden gesteld. De omvang van de drukte is gedurende het afgelopen weekeinde in Haarlem en omgeving niet in overeenstemming geweest met de verwachting, die men er van had. Uiteraard heeft de bollenstreek vooral Za terdag, en weinig minder Zondag, heel wat verkeer te verwerken gehad. Het is er zelfs drukker geweest dan tijdens de Paasdagen, hetgeen wel het duidelijkst wordt ge- illustreerd door de vermelding van 't feit dat de N.Z.H. op de lijn HaariemLeiden zo wel Zaterdag als Zondag veertig bussen extra in dienst heeft moeten nemen om te kunnen voldoen aan de wensen van het enorme aantal belangstellenden voor het bloemencorso, de Keukenhof (Zondag heeft de helicopter zeven vluchten boven de bol lenvelden kunnen maken) en het overige deel van de bollenstreek. Doch de verwachting in aanmerking ge nomen, dat deze drukte op Haarlem en omliggende plaatsen een zodanige weerslag zou vinden dat men wederom, zoals tijdens de Paasdagen, honderden gasten bij parti culieren zou moeten onderbrengen, is het aan de stille kant geweest. Alleen in Bennebroek moest de verkeers politie door vijf man worden geassisteerd. De volledige politiecorpsen van Haarlem, Heemstede en Bloemendaal hebben het verkeer overal goed kunnen verwerken. Moesten er tijdens de Paasdagen in Haar lem ongeveer duizend bezoekers bij par ticulieren worden ondergebracht, dit week einde bedroeg dit aantal ongeveer honderd. De hotels waren alle geheel bezet en ook Vele Nederlanders zijn nog in het bezit van spaarbankboekjes, uitgegeven door de vroegere „Deutsche Reichspost" waarop zij voor of tijdens de oorlog in Duitsland ge spaarde gelden hebben gestort. Na de oor log zijn op deze boekjes geen terugbetalin gen meer verricht en ook is tot op heden nog geen regeling in het kader van de Duitse geldzuivering voor deze tegoeden getroffen. Het ziet er volgens het ministerie van Financiën naar uit, dat houders van deze boekjes wellicht te.zijner tijd terugbetaling zullen kunnen verkrijgen. Er bestaat thans namelijk gelegenheid om bij het „Spar- kassepostamt" te Hamburg het tegoed van de bedoelde boekjes te laten registreren. Vermoedelijk willen de Duitse instanties eerst een indruk krijgen van de bedragen, waar het in totaal om gaat. De March of Spring" op weg. de restaurants hebben over het algemeen niet te klagen gehad. De Duitse bezoekers waren opnieuw ver in de meerderheid, hetgeen onder meer heel sterk tot uiting kwam in een badplaats als Noordwijk waar men zowel op de slecht bezette terrassen (vanwege de harde wind), op de volle bou levards en in de overbezette restaurants evenveel Duits als Nederlands hoorde spre ken. Ook het aantal Amerikanen was niet gering en de Fransen zijn ditmaal in vrij groten getale over de grens gekomen. De verwachtingen voor het komende weekeinde zijn hoog gestemd. In verband met de 1 Mei-viering die dag geldt in Duitsland en België als een algemene feest dag zullen ongetwijfeld vele buitenlan ders ons land bezoeken. Hoogstwaarschijn lijk zal de belangstelling voor de bollen streek dan wel een hoogtepunt bereiken daar de vroege tulpen en de hyacinten in het komende weekeinde in volle bloei zul len staan. Ook Danny Kaye, op doorreis naar New York, kwam een kijkje bij de bollen nemen. De bloemenpracht inspireerde hem zelfs tot een liedje. Het toepasselijke ge zicht trok hij er voor de fotograaf bereidwillig bij. Ter gelegenheid van het bezoek ran Koning Fredcrik en Koningin Ingdird van Denemarken aan Nederland is een aamtal Nederlanders onderscheiden. Het zijn alle onderscheidingen in de Dannebrog-orde. Het Grootkruis is verleend aan de mi nisters Drees, Luns, Donker, Beel, Cals, Staf, Zijlstra, Mansholt en Van Thiel; aan mr. J. C. baron Baud, grootofficier voor speciale diensten van het Civiele Huis van Koningin Juliana, aan mevrouw W. A. Re- pelaer van Driel, Dame dn Palais, en aan vice-admiraal N. A. Rost van Tonningen, chef van het Militaire Huis van Koningin Juliana. Tot commandeur 1ste klasse zijn be noemd: Majoor R. J. E. M. van Zinmicq Berg maan, hofmaarschalk, W. F. K. Bischoff van Heemskerck, eerste stalmeester: bri gade-generaal C. F. Pahud de Mortanges, sous-chef van het Militaire Huis; de secre tarissen-generaal mr. H. J. Reinink, van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen; mr. J. C. Tenkknk van het ministerie van Justitie; mr. S. J. baron Van Tuyll van Serooskerken van het ministerie van Buitenlandse Zaken en voorts va.n dit ministerie mr. II. F. E. Eschauzier, direc teur-generaal voor Politieke Zaken; E. II. van der Beugel, d ir ecteur - ge ne r aal voor het Economisch en Militair Hulpprogram. en mr. W. van Tets, Chef van Kabinet en Protocolvoorts dr. J. E. de Vos van Steen- wijk, Commissaris der Koningin in de pro vincie Noordlhollamd, mr. L. A. Kesper, Commissaris der Konineio in de provincie Zuidholland, mr. A. J. d'AiiWy, burgemees ter van Amsterdam, mr. F. M. A. Schok king, burgemeester van Den Haag en mr. G. E. van Walsum, burgemeester van Rot terdam. Tot degenen dde benoemd zijn tot Com mandeur in de Dannebrog-orde behoren: H. A. J. G. Kaasjager, hoofdcommissaris van politie te Amsterdam; J. van Tilburg, wethouder van Rotterdam; mr. H. J. Schöl- vinck, raad-adviseur in algemene diienst: jhr. D. C. Röell, hoofddirecteur van het Rijksmuseum te Amsterdam: ir. F. Q. dor. Hollander, president-directeur van de Nederlandse Spoorwegen: kapitein ter zee A. M. Valkenburg, commandant van de „Karei Doorman"; ir. F. J. Philips, vice- Ter gelegenheid van het bezoek van het Deense Koninklijk Paar heeft de Scandi- navisch-Nederlandse Vereniging een ex positie ingericht van specifieke Deense kunstvoorwerpen, producten, foto's, af fiches en tekeningen. Deze tentoonstelling in de „Hof van Eden" aan de Singel is vandaag, morgen en Woensdag de gehele dag te bezichtigen. Men heeft voor het bij eenbrengen van de voorwerpen geput uit particulier bezit en uit b"* eigendom van het Deens Instituut. voorzitter van de Raad van Bestuur van Philips' fabrieken te Eindhoven; mr. A. A. L. F. van Dull'lemen, procureur-generaal, fungerend directeur van politie in Den Haag. Tot ridder 1ste klasse zijn benoemd: dr. T. M. J. de Graaf, burgemeester van Lisse: mr. D. H. Peereboom Voller, burgemeester van Aalsmeer; J. J. G. Boot, burgemeester van Hilversum; mr. P. van Driel, burge meester van Huizen; J. H. A. K. Gual'therie van Wezel, hoofdcommissaris van politie te 's Gravenhaige; H. M. C. A. Staal, hoofd commissaris van politie te Rotterdam; W. Maarse. voorzitter van de Centrale Aals meer se Veiling te Aalsmeer: F. M. H. van Waveren, voorzitter van „Keukenhof" tc Lisse; en dr. C. M. Waller Zeper, algemeen directeur van het Blindeninstituut te Hui zen. Na een korte, slopende ziekte is Zater dagmiddag in de R.K. Ziekenverpleging te Hilversum op zestig-jarige leeftijd over leden de heer Piet Lustenhouwer, die sinds 1927 medewerker van de K.R.O. was. Donderdag heeft de heer Lustenhouwer, die reeds geruime tijd in observatie was, een operatie ondergaan, welke echte* geen baat meer hoeft mogen brengen. Met Piet Lustenhouwer is een der pio niers van de Nederlandse radio heen gegaan. In October 1927 kwam hij met het toenmalige Trio Winkels voor de eerste keer voor de microfoon. Spoedig groeide het contact tot een vaste verbintenis en in de dertiger jaren verwierf hij zich met een sextet en later met een groot orkest bekendheid. Ook was hij componist en ar rangeur. Vele bekende liedjes staan op zijn naam. Sinds de oorlog was hij als leider der audities en als muzikaal adviseur bij de K.R.O. werkzaam. Zijn grote populariteit als musicus en mens kwam duidelijk naar voren, toen hij in 1952 zijn zilveren jubi leum vierde en ook onlangs nog, toen hij ter gelegenheid van zijn zestigste verjaar dag door zijn collega's hartelijk werd ge huldigd. De Britse minister varn Buitenlandse Zaken heeft bij de Egyptische ambassadeur in Londen geprotesteerd tegen de benoe ming van een unionistisch lid in de com missie van de gouverneur-generaal van Soedan en verklaard, dat het Soedanese parlement zou kunnen worden ontbonden, waardoor een regeringscrisis zou ontstaan, aldus is in Cairo verklaard. Volgens de Egyptische regering Salem vrezen de Britten een pro-Egyptisch over wicht in de commissie, die „nu in staat is, de Britse gouverneur-generaal te controle ren en bij al'le kwesties het laatste woord te hebben." In een bericht van de Franse legerlei ding in Hanoi wordt verklaard dat slechts een grootscheepse luchtactie de verdedi gers van Dien Bien Phoe nog kan helpen. Door het gebrek aan bruikbare verbin dingswegen is het niet mogelijk, de ves ting nog door grondstrijdkrachten te doen ontzetten. Het uitwerpen van nog meer valscherm- troepen boven Dien B'en Phoe heeft geen zin. Het is niet mogelijk een groter garni zoen dan het huidige in de nog resterende stellingen te legeren en te voeden. De aan voer door de lucht van uitrusting, ammu nitie en levensmiddelen duurt voort, doch een wezenlijk doelmatige militaire hulp kan slechts worden verleend door aanval len van een sterke tactische luchtmacht op de Vietminh-bases. De Franse legerleiding heeft voorts medegedeeld dat zij er niet op rekent, dat de Frans-Laotische verstckingen. die zich op ongeveer 50 km van Dien Bien Phoe bevindt, nog zal kunnen bijdragen tot een ontzet der belegerde vesting. De beschieting van Dien Bien Phoe door de Vietminh is Zondag minder geworden nadat zij de voorafgaande nacht bijna niet onderbroken was geweest. De bezetting van het Franse bolwerk heeft van de gelegenheid gebruik gemaakt een nieuwe versperring van prikkeldraad en mijnen rond de overgebleven stellingen aan te brengen. Franse vliegtuigen be stookten intussen het door radar geleide luchtdoelgeschut van de Vietminh. Ook de nacht van Zondag op Maandag Is betrekkelijk rustig geweest. Het schijnt, dat de - communisten hun heil niet langer zoeken in massale infan- terie-aanvallen doch dat zij thans Dien Bien Phoe in handen willen krijgen door de ene stelling na de andere van de rest van het fort af te snijden. Met deze tactiek hebben zij reeds het belangrijke Noord-Westelijke steunpunt van Dien Bien Phoe in handen weten te krijgen. Zaterdag de 45ste dag nadat de Viet minh zijn aanval op Dien Bien Phoe inzet te, is de kern van de Franse vesting inge krompen tot een cirkelvormig gebied met een doorsnee van slechts twee kilometer. In deze cvirkel zijn 11.000 man samenge pakt. Dit betekent, dat de rode artillerie hier vreselijke vernietigingen teweeg kan brengen. Toch heeft generaal De Castries Zondag radio-telefonisch medegedeeld, dat het moreel van zijn troepen „nog altijd uitstekend" is. Hij bevestigde, dat de tijdens het week einde afgeworpen vöorrade_n veilig ont vangen waren. Berichten, dat een afdeling Franse-pa rachutisten achter de Vijandelijke linies was neergekomen en door de communis ten was vernietigd, zijn tot nu toe niet bevestigd. Verklaring van Bao Dal Het kabinet van het Vietnamese staats hoofd Bao Dai heeft een communiqué uit gegeven, waarin wordt verklaard dat Viet nam niet zal kunnen toelaten, dat Frank rijk, in strijd met het - principe van de Franse unie, eventueel zal onderhandelen met de opstandelingen of vijanden van Vietnam „met achterafstelling of zelfs opoffering van zijn bondgenoten". Volgens Parijs bevatten de verdragen die met Vietnam worden opgesteld „alle waarborgen voor de onafhankelijkheid van dat land". Noodtoestand in Cambodja In Cambodja is voor de duur varn zes maanden de noodtoestand afgekondigd. De Cambodjaanse troepen maken zich op voor de herovering van een district in de provincie Battamba.ng, dat door de Vietminh is bezet. Cambodjaanse vluchtelingen komen da gelijks in steeds grotere getale naar Thai land. Met hefschroefvliegtui'gen worden levensmiddelen naar de grensprovincie Tsjandhaboeri gebracht, waar veel vluch telingen verblijven. Britse troepen drongen kantoor van India's vertegenwoordiger binnen De premier van India, Nehroe, heeft in het Indiase Lagerhuis verklaard dat Britse militairen Zaterdag in het kantoor van de Indiase Hoge Commissaris te Nairobi (Ke nya) binnengedrongen zijn om inheemsen te arresteren. Nehroe noemde dat een in cident van „zeer ernstige aard". De waarnemende gouverneur van Kenya, sir Frederik Crawford, had zijn „daepstge- voelde verontschuldigingen" aangeboden, aldus Nehroe. De militairen hadden in heemsen bijeengedreven in een jacht op verdachte Mau Mau-rebellen. Het Japanse Huis van Afgevaardigden heeft Zaterdag een resolutie van de oppo sitie, waarin het aftreden van de regering wegens de omkoperij-schandalen wordt geëist, met 228 tegen 208 stemmen verwor pen. De rechtse en linkse socialisten gingen samen in hun eis, dat de regering de ver antwoordelijkheid voor dë schandalen aan vaardt en aftreedt. MAANDAG 26 APRIL Begijnhofkapel: Herman Zaiss Comité, bijeenkomst, 8 uur. Zang en Vriendschap, Jansstraat: Bijeenkomst van „De Grotere Wereld", 8 uur. City: „De terugkeer vna Don Camillo", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Convooi naar Malta", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Zij die van de zonde leven", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: ..Drie liefdes", 14 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Palace: „Bittere ervaring". 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „The Glenn Miller story", alle leeft., 6 45 en 9.15 uur. Minerva: „Hoffmanns vertellingen", 14 jaar, 8.15 uur. Roxy „Pony express" 18 jaar, 8 uur. DINSDAG 27 APRIL Concertgebouw: Noordh. Philh. Orkest. 8 uur. Frans Hals: „Konvooi naar Malta", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Luxor: „Zij die van de zonde leven", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Drie liefdes", 14 jaar, 1.45, 4.15, 6 45 en 9.15 uur. Palace: „Calamity Jane", alle leeft., 2 en 4.15 uur. ..Bittere ervaring", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „The Glenn Miller story", alle leeft., 2, 4.20, 6.45 en 9.15 uur. Roxy: „Hands across the border", alle leeft 2.30 uur. „Pony express", 18 jaar, 8 uur. Citv: „De terugkeer van Don Camillo", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 9