Tarief voor strandhuur met 5% verhoogd Zandvoortse raad bijeen Gunstige regeling verwacht voor herbouw van Zuiderbad „De Weyman" in andere handen Bij Tilburg ging 50 hectare bos in vlammen op Tienduizend sigaretten voor douane verborgen Amsterdamse Beurs WOENSDAG 28 APRIL 1954 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE -HAAR LEMSCHE COURANT 8 De Vrijdag gevaarlijkste dag voor autorijders Kunstavond voor Erefonds oud-verpleegsters Montessorilyceum speelde „Het witte schaap" Andere belastingaftrek bij giften aan instellingen Weinig animo voor schatkistpapier Bij aankomst in IJmuiden Fiscus zou f 536 gederfd hebben Felle brand in een touwslagerij te Utrecht Aantal dienstplichtige onderwijzers vrijgesteld Vocalisten-auditie Excercitia en Oosterkwar tier 2 kampioen Stedenwedstrijden Haarlem-Den Haag Tafeltennis Zaterdag begint promotie- degradatie-competitie Sport in 't kort Ruim een uur had de Zandvoortse gemeenteraad Dinsdagavond nodig om een beslis sing te nemen inzake de door B. en W. voorgestelde verhoging der huursommen voor de strandhuur door de strandexploitanten, een verhoging die door het college wegens de sterk gestegen uitgaven inzake de strandexploitatie, reëel werd geacht, waarbij men door de geringe verhoging een compensatie voor de strandexploitanten, in de vorm van een tariefsverhoging voor de stoelenverhuur, niet noodzakelijk achtte. In een uitvoerig betoog merkte de heer Lindeman (K.V.P.) op, niet graag te zul len zien. dat de strandpachters in hun verdiensten zouden worden gekort, hij achtte het echter wel noodzakelijk deze tariefsverhoging toe te passen. Spreker zou de strandpachters willen adviseren, met de tariefsverhoging accoord te gaan, doch daartegenover voor hen de moge lijkheid te openen, door een kleine ver hoging van de stoelenverhuur enige com pensatie te verkrijgen. Spreker stelde voor een verhoging van deze tarieven met 5 cent voor elk tarief tot één gulden en de daarboven liggende tarieven ongewijzigd te laten. Wethouder W. v. d. Werff bleek tegen het voorstel van B. en W. te zijn. De staat van baten en lasten rechtvaardigde z.i. de verhoging niet. Bovendien kan de kleine zelfstandige strandpachter moeilijk in vesteren en dit blijft elk jaar opnieuw in zijn bedrijf noodzakelijk. Men mag daar om geen hogere lasten opleggen. De heren Tates en Weber verenigden zich met de heer Lindeman. De heer Slagveld achtte de tijd voor de verhoging nog niet aan gebroken en wilde liever eerst de resultaten van het „vrij baden en zwemmen" af wachten en de heer Gosen merkte op, dat door deze verhoging van de stoelenver huur het tarief boven dat van het Bloe- mendaalse strand zal komen. Hij voelde niets voor dit voorstel, omdat het ten slotte voor de gemeente slechts een zeer gering bedrag meer opbrengt. De heer Van Kuijk achtte het een rustig en wel overwogen voorstel en de heer Koning kon niet inzien, waarom de gemeente thans hogere kosten heeft bij de strand exploitatie. De voorzitter, burgemeester mr. H. M. van Fenema, zag in de gehele affaire meer een principe- dan een cijferkwestie. Ten slotte brengt deze 5 verhoging slechts een bedrag van f 2000.op, hetgeen per man ongeveer 100.meer per seizoen bedraagt. Bn n zal het geheel vrij gegeven stra- 'g nog een gunstig ef fect leveren rand-exploitatie. Het college zal z en een eventuele ver hoging van dc oelenverhuur niet ver zetten, mits dat algemeen verplicht wordt gesteld. Nadat wethouder Kerkman nog betoogd heeft, dat Bloemendaal zijn prijzen heeft gekoppeld aan die van Zandvoort en niet omgekeerd wordt na de replieken het voorstel van B. en W. met inbegrip van het amendement van de heer Lindeman aangenomen, mits zal blijken dat alle strandpachters hiermede accoord gaan. De heer Slagveldvroeg aantekening tegen te hebben gestemd. Onderzoek naar woningbehoefte in Zandvoort Met algemene stemmen besloot de raad, een crediet van f 8000.beschikbaar te stellen voor de instelling van een onder zoek naar de toekomstige woningbehoefte in Zandvoort, door het Geografisch Insti tuut van de Rijksuniversiteit te Utrecht, hetgeen door Gedeputeerde Staten zéér gewenst werd geacht. De voorzitter had meegedeeld, dat wo ningen boven de gestelde minima nodig zijn dat Zandvoort meer bouwvolume no dig heeft, dan werd toegewezen en dat hij gaarne een hoger tempo zou zien in het uitbrengen der adviezen van plano logische dienst en dienst gemeentelijke plannen. Steun aan on- of minver mogende studerenden De raad hechtte zijn goedkeuring aan het voorstel van B. en W. f 1000 beschik baar te stellen voor steun aan on- of minvermogende studerenden, zulks ter beoordeling van het college van B. en W. Mevr. Mol, de initiatiefneemster tot dit voorstel, toonde er zich zeer verheugd over, doch betoogde, dat het bedrag te laag zal blijken te zijn.'De heren Gosen en Tates hadden bezwaren tegen het ge middelde cijfer 7 en vonden dit over het algemeen te hoog, om in aanmerking voor deze steun te komen. Nadat wethouder Kerkman had betoogd, dat B. en W. de bevoegdheid hebben, van de bepalingen te kunnen afwijken en dat bij de begroting van volgend jaar wel een hoger bedrag voor dit doel zal blijken nodig te zijn, werd het voorstel met algemene stemmen aangenomen. Parkeerterrein blijft op Raadhuisplein Naar aanleiding van een klacht van een omwonende, over de hinder die het gezin ondervindt van het parkeren op het Raad huisplein, stelden B. en W. voor deze klacht voor kennisgeving aan te nemen, omdat voor inwilliging van het. verzoek, dit. parkeerterrein elders te plaatsen, na onderzoek volgens B. en W. geen reden aanwezig bleek. De heer Slagveld stelde voor, de bezwa ren van requestrante te erkennen en haar te berichten, dat wanneer de tram in het najaar van 1955 verdwijnt, een andere op lossing mogelijk zal zijn. De voorzitter verklaarde zich hiermede accoord en deelde mede, dat in het sa neringsplan na de verdwijning van de tram reeds een grote parkeerplaats elders in het dorpscentrum werd geprojecteerd. Over de trottoirs aan de Gr. Krocht zal de raad binnenkort een voorstel bereiken, doch eerst moet nog worden getracht de houding van enkele halsstarrigen, die de grond niet aan de gemeente willen over dragen, te herzien. Rijksvergoeding herbouw Zuiderbad De mededeling van het college van B. en W. dat het ministerie van Financiën slechts f 257.595 rijksvergoeding wil toe kennen voor de herbouw van het Zuider bad, in plaats van de door het ministerie van Wederopbouw gedachte f 369.365, tegen welk eerste besluit B. en W. voor stellen, op grond van een door de direc teur van publieke werken uitgebracht rapport in beroep te gaan bij de Kroon, blijkt algemeen zéér te worden betreurd. De heer Lindeman zeide, dat de outil lage van de badplaats eist, dat Zandvoort zo spoedig mogelijk de badinrichting krijgt. De heer Van Kuijk achtte de gang van zaken onbevredigend en niet te be grijpen en vroeg of de ministeries elkaar soms dwars zitten. Ook de heer Gosen achtte een controverse tussen beide mini steries niet uitgesloten. Spreker is ge schrokken van het honorarium, dat prof. Zwiers moet hebben voor de beide ge maakte ontwerpen (f 35.000) en vroeg, of voor het tweede ontwerp opdracht is ge geven, of slechts een „gewijzigd" eerste plan werd gevraagd. De voorzitter merkte op, dat over de oorzaak van de houding van „Financiën" nu nog niets kan gezegd worden, omdat het stadium van onderhandelen nog niet voorbij is. Spreker denkt er niet over de zaak los te laten, want Zandvoort heeft recht op dit bad. Zandvoort zal het óók krijgen, met inbegrip van de restauratie, want spreker wil een héél ei en geen half! De burgemeester hoopte, dat door zijn persoonlijk contact nog een gunstige op lossing zal worden verkregen. Het beroep op de Kroon moet echter als laatste mid del blijven openstaan, want alles zal wor den gedaan om recht te verkrijgen. „Deze zaak", aldus de burgemeester, „zit mij persoonlijk héél hoog en ik laat mij be staande rechten niet ontnemen, door een controverse tussen technici en financiers". Nadat de wethouders Kerkman en v. d. Werff nog verklaard hadden, dat prof. Zwiers twee opdrachten kreeg, nl. één voor een zgn. groot en één voor een klein plan, zodat zijn ingediende rekening ge heel juist is, werd het voorstel van B. en W., nadat vele raadsleden hun .bewonde ring hadden geuit voor het fraaie rapport van de heer Van Deutekom, waarin men een aanleiding ziet voor een gunstig ver loop der komende onderhandelingen, aan genomen met de stemmen van de heren Koning, Weber en Slagveld tegen. Tot hoofd van de nieuw te bouwen kleu terschool in plan Noord werd met alge mene stemmen benoemd mej. A. Stol, thans in vaste dienst werkzaam aan de openbare kleuterschool te Zandvoort. Rondvraag De heer Lindeman vroeg naar de moei lijkheden die zich bij stichting Touring Zandvoort voordeden bij het verschaffen van logies-gelegenheid op 1ste Paasdag en vroeg, indien het hierover gepubliceerde op waarheid berust, of de burgemeester de verzekering kan geven, dat zulks in de toekomst niet meer zal gebeuren. De voorzitter antwoordde, dat het ge publiceerde in het algemeen juist was. Maatregelen werden reeds genomen, om dit in de toekomst te voorkomen. De heer Weber vroeg waarom op het grote parkeerterrein aan het De Fauvage- plein bomen werden geplant, waardoor COOOCOOOOOCOCOOOOOOi Tijdens het bezoek aan Rotterdam heeft het Koninklijke gezelschap Dinsdag H.M.'s .Karei Doorman" bezichtigd, die ligplaats had gekozen in de haven van Rotterdam. De Koninklijke families in specteren de bemanning (Op de voor grond Koning Frederik en Koningin Juliana, op de achtergrond Koningin Ingrid en Prins Bernhard). kostbare parkeerruimte verloren is gegaan. De voorzitter antwoordde dat de bomen werden neergezet als afscheiding tussen de flats en de huizen aan de Burgemeester Engelbertsstraat. De heer Gosen vroeg, hoe het staat met de restauratie van de kerktoren en de to renspits. Waarom is er geen openbare in schrijving gehouden bij de tuinaanleg van het nieuwe pompstation te Bentveld en hoe staat, het met de vergoeding van de politiekosten? De voorzitter deelde mede. dat de op dracht tot restauratie reeds aan de heer Sietsma werd verstrekt; binnenkort ko men daarover nadere bijzonderheden. De tuinaanleg werd óók aan Zandvoortse tuin lieden gevraagd, doch zelfs de begroting van publieke werken lag nog boven die van de firma, die het werk thans uitvoert. Wat de politiekosten-vergoeding betreft, met deze problemen worstelt. „Binnenland se Zaken" nog steeds. Voor de volgende begroting hoopt spreker hierover defini tieve gegevens te bezitten. Sinds mensenheugenis staat op de hoek van Santpoorts Hoofdstraat en Wüstelaan het café „De Weijman" en in de loop der jaren is het verschillende malen van eige naar verwisseld. Voorzover na te gaan is, heeft de familie Vellinga er het langst van allen de scepter gezwaaid. Zaterdag 1 Mei, de dag waarop de heer H. J. Vessies uit IJmuiden-Oost officieel eigenaar zal worden, is het bijna veertig jaar geleden, dat de vader van de tegenwoordige eige naar, de heer G. Vellinga, het bedrijf kocht. Oude foto's tonen het café en de stal houderij uit die dagen en daaruit blijkt dat er in de loop van de jaren wel het een en ander is veranderd. Oorspronkelijk was er een lage cafézaal met een kegelbaan erachter en verder een paardenstal, een doorrijstal en rijtuigstal, benevens een hooischelf. De stalhouderij is afgebrand in 1921, waarna de gemeente haar kans' schoon zag de Wüstelaan, eens een smalle weg, waar twee handkarren elkaar nau welijks konden passeren, te verbreden. Na de tweede brand, op 25 Februari 1929, welke samenviel met de branden van het Paleis van Volksvlijt en het Stadhuis van Leiden, kwam de weg pas goed op breedte. De familie Vellinga zat echter niet stil en moderniseerde het bedrijf al spoedig. De grote serre's werden aangebouwd en nog kort geleden, in 1952, werd een kleinere serre toegevoegd. Het is dan ook niet dan met een bloedend hart, dat de tegenwoor dige eigenaar, de heer F. W. Vellinga, af scheid neemt van zijn bedrijf. Voorlopig gaat hij op dokters attest een jaar uit rusten van het vermoeiende leven en zich aan zijn liefhebberijen wijden. Vellinga sr. zal ook nog wel eens terug komen. In ieder geval voor de Santpoortse ringrij- derij, waarvan hij de nestor genoemd mag worden. De bonte rij van verenigingen, welke in de loop der jaren gebruik gemaakt heeft van zaal cn toneel, werd Zaterdag beslo ten door de Stem des Volks. Toevalliger wijze was zij ook de eerste, die op de planken kwam. Op Donderdag 6 Mei a.s. wordt van drie tot vijf uur een afscheids receptie gehouden in „De Weijman". Volgens berekeningen van de K.N.A.C. uit gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft de bestuurder van een personenauto de meeste kans op een ver keersongeval, indien hij in de leeftijds klasse van 30-39 jaar valt en zich daarbij des Vrijdags tussen 17.00 en 18.00 uur op de weg bevindt. In de maanden van Juli tot en met October is deze slechte kans groter dan in de overige maanden. Voor de inzitten den van een personenauto in de leeftijds klasse van 19-24 jaar het gevaarlijkst. Als bestuurder van een personenauto heeft men de meeste kans op een botsing rnet een vrachtauto. Deze botsing heeft doorgaans plaats op een hoek of kruis punt. In vier van de vijf verkeersonge vallen met een personenauto ontstaat naai de K.N.A.C. meedeelt uitsluitend materiële schade. Het comité van het Erefonds voor Oud verpleegsters is nu uitgebreid met enige dames in Overveen: H. CreutzbergDe Blè- court, A. DrosteDe Haan, zuster J. van Dijk, H. M. Gijsberti HodenpijlBührman, mevrouw Van der HamSwijling. C. van 't LamTepe, M. PrinsLemstra van Beuse- kom. Het comité stelt zich voor op Donderdag 13 Mei in gebouw Domi aan het Zandvoorter- pad te Overveen. een kunstavond te geven met medewerking van Annie Woud, alt; Emmy van Eden begeleiding; Alie Machiel- sen, piano en Riek Bonset, declamatie. A mateurtoneel Ten .bate van de V.P.R.O.-actie ,Een ton voor Triëst' heeft een groepje alumni van het Jac, P. Thysse Montessorilyceum gis teren in Minerva een talrijk pn goedlachs publiek onthaald op een reprise van L. du Garde Peachs en Ian Hays „Het witte schaap van de familie", een luchtig blij spelletje in Wodehoüsiaanse trant over de muizenissen van een hoogst achtenswaar dig misdadigersgezin dat de schande moet beleven zijn enige zoon naar het rechte pad te zien afdwalen uit liefde voor de dochter van een politiecommissaris, maar gelukkig blijkt ook deze jongedame ten slotte een vaardige beoefenaarster van de criminaliteit, zodat de verloren zoon toch zijn edel handwerk van documentenver valser kan hervatten en de familie-eer ge red is. Deze vlotte parafrase op de mis daad, bevolkt met allerlei schilderachtige typen van „standsbewuste" inbrekers, zak kenrollers en gauwdieven, heeft destijds bij Cor Ruys en onlangs ook als radio hoorspel veel succes geoogst en hoewel men de opvoering van gisteravond uiter aard niet kan toetsen aan de prestaties van zulke beroepsensembles, moet het ons toch van het hart dat de Overveense lyceïsten zich kranig en met groot élan van hun moeilijke taak gekweten hebben. Uitblin ker van het groepje was Geert Hamaker als de pater familias van het boevenpak. De -gepolijste salon-inbreker annex presi dent van de kerkeraad, die hij op de plan ken zette, was tot in de kleinste détails raak getypeerd en vol verrassende nuan ces van dictie en plastiek. Hij was ook de enige die de toneelruimte volkomen uit buitte; de anderen dreigden vooral in de lange dialogen nogal eens op hun plaatsen te verstarren, maar ook van hen zagen wij veel goede dingen. Tom Knoppers lijzige, half-seniele dominee bijvoorbeeld was een knap volgehouden caricatuur die heel wat lachsalvo's op zijn conto kreeg; Liesbeth van der Ley beeldde niet onverdienstelijk een cynische bakvis-zakkenrolster uit en Loes Jong vertolkte met veel verve het daghitje, dat naar het voorbeeld van het illustere huisgezin ook al ijverig lange vingers probeert te kweken. De vrouw des huizes van Ike Cramer wist ondanks haar prille jeugd al evenzeer te overtuigen van haar zwarte ziel, maar zij werd wel wat gehandicapt door een afschuwelijke museumpruik, die in dit „vooruitstreverd- criminele" milieu hevig uit de toon viel. Voorts sprak zij vooral in het eerste be drijf nogal eens met van de zaal afgewend hoofd, waardoor haar tekst dikwijls moei lijk te verstaan was. Hier had de overigens lofwaardige regie van mej. H. C. Bielle de puntjes nog wel wat nauwkeuriger op de i's kunnen zetten. Décor en costuums waren fleurig en in stijl - wat de laatsten betreft kon men zich toeschouwer wanen bij een voorjaars modeshow, hetgeen ongetwijfeld ook bij droeg tot het succes van deze gezellige di lettantenavond. H. C. Op zes plaatsen in de omgeving van Til burg hebben Maandag bosbranden gewoed. Zeer ernstg lieten zich de branden aan zien langs het Wilhelminakanaal en die bij het voormalige sanatorium „De Kiokken- berg". Het kurkdroge struikgewas is, ver moedelijk door onvoorzichtigheid met vuur, in brand geraakt. De krachtige wind joeg de vlammen angstaanjagend snel het dennenhout in. De gemeentelijke brand weer kreeg steun van tal van vrijwiligers, van de bedrijfsbr. ndweren van fabrieken en van een 300 ijlings te hulp geroepen militairen. Ondanks aller inspanning gin gen toen nog in totaal 50 ha. verloren. De commandanten van brandweren van Brabantse en Zeeuwse gemeenten, die in Tilburg een vergadering hielden, onder braken de lunch om krachtdadig de bran den mee aan te pakken. Door onbekende oorzaak is gistermiddag brand uitgebroken op de heide tussen de gemeenten Berlicum en Rosmalen. De brandweren uit 's-Hertogenbosch, Berli cum en Nuland namen krachtig aan het blussingswerk deel. Met nevel-tankwagens kon het krachtig worden bestreden. Met zand werden de vuurhaarden gedoofd. Enkele in de nabijheid staande huizen werden in allerijl ontx-uimd. De brand weren wisten echter de huizen te behou den. Ongeveer vijf hectare heide, struik gewas en kleine dennen gingen verloren. Bij de Tweede Kamer is Dinsdag een wetsontwerp van- de staatssecretaris van Financiën ingediend, houdende herziening van de regeling van belastingaftrek voor giften aan kerkelijke, charitatieve, cultu rele, wetenschappelijke en het algemeen nut beogende instellingen. Deze hex-ziening houdt in. dat de voor de aftrekbaarheid van de giften gestelde on dergrens voor de Inkomstenbelasting en de Loonbelasting, en wel 2 percent, met een vast minimum van f 100, wordt gebracht op 1 percent, met behoud van het geldende vaste minimum. De ondergrens voor de Vennootschapsbelasting n.l. 1 percent met een minimum van f 100, wordt vervangen door een enkelvoudige minimumgrens van f500. De nieuwe regeling zal, indien het ont werp tot wet wordt verheven, wat de In komstenbelasting en de Loonbelasting be treft, voor het eerst gelden voor in 1954 gedane giften. Met betrekking tot de Ven nootschapsbelasting zal dit het geval zijn met ingang van het boekjaar, waartoe 1 Januari 1954 behoort. Weekstaat Nederlandsche Bank Nu de agent van het ministerie van Fi nanciën te Amsterdam geen schatkist papier meer afgeeft, bestaat er voor de handelsbanken alleen de mogelijkheid haar gelden te beleggen via kortlopend papier (3 maanden en 1 jaar), af te geven door de Nederlandsche Bank. De animo hier voor blijkt tot nu toe niet erg groot te zijn. De betreffende post is in de afgelopen week althans met slechts 2.4 millioen verminderd tot 513.7 millioen. Men neemt aan dat vrijwel uitsluitend jaarspromessen zijn afgegeven. De goudvoorraad bleef onveranderd op 2.923.7 millioen. Daarentegen is de devie zenreserve met ruim 23 millioen ver meerderd tot 1510.6 millioen. De chartale geldhoeveelheid onderging een kleine stij ging en bedraagt thans 3267 millioen tegen vorige week 3260 millioen. De Scheveningen 178 „Marsbango", die meer dan een week werd vastgehouden door de Venezolaanse kustwacht is teruggekeerd in Willemstad. Leden van de bemanning van de „Marsbango"wijzen de plaatsen aan waar de kogels uit de karabijnen van de Venezolaanse havenpolitie ketsten tegen de watertank. Geldboeten en voorwaai-delijke vrijheids straffen heeft de economische politierech ter te Amsterdam opgelegd aan C. de la C. en F. A. S., die volgens de dagvaarding als opvarenden van het m.s. „Ootmarsum" in Februari 1953 hadden geprobeerd 9600 sigaretten zonder documenten in Nederland in te voeren. De sigaretten werden ver beurd vei'klaard. De „Oostmarsum" was op de terugreis van de Golf van Mexico in Le Havre aan gekomen, toen een lid van de bemanning, F. A-, van boord ging om per trein naar huis te reizen, daar zijn vader was over leden. De sigaretten, die zijn eigendom waren, liet hij achter. Bij het naderen van IJmuiden heeft De la C. het initiatief ge nomen tot het verbergen van deze sigaret ten achter de betimmering van een der hutten en S. heeft hem daarbij geholpen. Ware de opzet gelukt dan zou een bedrag aan invoerrechten groot 536 zijn ontdo ken. De ia C. werd als de hoofdschuldige beschouwd en kreeg bijgevolg de zwaarste straf: een boete van 250 plus 1 maand voorwaardelijk (proeftijd drie jaar). Bij S. wilde zowel de officier als de economische politierechter rekening houden met een zekere,.zij het dan strafbare, hulpvaardig heid ten opzichte van een kameraad. Deze 3., die is ontslagen, kreeg 25 boete opge legd plus een voorwaardelijke veroordeling (twee jaar proeftijd) tot een gevangenis straf van veertien dagen. Het geding tegen A., die zich op zee be vindt, werd voor onbepaalde tijd aange houden, opdat verdachte in de gelegenheid zal zijn .zich te verantwoorden. Dinsdagavond is door totnutoe onbeken de oorzaak brand ontstaan in het pakhuis van de touwslagerij van de firma Lammers van Dueren aan de Neude tegenover het hoofdpostkantoor te Utrecht. De brand, die al enige tijd op de zolder van het laag gelegen pakhuis moet hebben gewoed, brak om half elf tot grote schrik van de eigenaars en van de omwonenden plotseling met kracht uit. Van de hoofd post der brandweer, die slechts 50 meter van dit perceel is verwijderd, rukte direct materieel uit. Het vuur dat op de bovenste zolder, de zogenaamde dekkledenzolder, hevig woedde, was met zes stralen vanaf de omliggende daken binnen een half uur bedwongen. Om kwart over elf kon met de nablussing worden begonnen. Door het snelle ingrijpen kon de brand, die zich ernstig liet aanzien, beperkt blij ven tot de bovenste twee zolders, waar touw en dekkleden lagen opgeslagen. Het laaggelegen woonhuis en de winkel van het bedrijf hebben slechts enige water schade opgelopen. Het bedrijf bestond vorig jaar honderd jaar. De eigenaar,' de heer Lammers van Dueren, heeft niet het minste vermoeden van de oorzaak van de brand. De brand heeft zich beperkt tot schade aan de op geslagen dekkleden en het touw. Het be drag van de schade kon niet worden op gegeven. Leger wijkt voor onderwijs Teneinde in zo ruim mogelijke mate te gemoet te komen aan de moeilijkheden, veroorzaakt door het tekort aan leer krachten bi.j het lager onderwijs, heeft de minister van Oorlog en van Marine nader bepaald, dat aan alle dienstplichtige onder wijzers, die in 1954 nog voor eerste oefe ning in werkelijke dienst moeten komen voor zover zij een betrekking vervul len bij een school, waarbij zij als onmis baar worden aangemerkt vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige zal worden verleend. De onmisbaarheid bii de school zal wor den beoordeeld in overleg met de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen. De vrijstelling zal ophouden te gelden, zodra de onderwijzer de school verlaat ten behoeve waarvan hem vrijstelling is ver leend. Door deze maatregel zal worden bereikt, dat behalve de ongeveer 300 onderwijzers, die in de loop van dit jaar, wegens be ëindiging van hun eerste oefening, ter be schikking van het onderwijs kunnen ko men, ook nog ongeveer 400 a 500 onder wijzers door vrijstelling van militaire dienst voor het onderwijs behouden zullen blijven. Aanvragen om vrijstelling kunnen wor den ingediend bij de burgemeesters, zodra dc onderwijzer een oproeping om in mili taire dienst te komen, zal hebben ont vangen. Onder auspiciën van de vakgroep Con certerende Vocalisten der Koninklijke Ne derlandse Toonkunstenaai'svereniging wordt op 22 Mei te Utrecht een vocalisten auditie gehouden ten aanhore van onder anderen twaalf dirigenten. Tot 1 Mei kan men zich aanmelden bij het secretariaat. De basketballcompetitie Twee kampioenstitels waren de belang rijke inzet van de laatste basketballcompe- titieavond in Haai-lem. Deze slotavond bracht de laatste titels bij Excercitia en Ooster kwartier 2, na zeer matige wedstrijden. Het kampioenschap is in de derde klasse bij Excercitia terecht gekomen. Bij de rust was togen PSVH na een gelijk opgaande wedstrijd een 1211 stand bereikt, die Ex cercitia na de rust opvoerde tot 1613 door Mullier. Zeer vele kansen werden daax-na door Excei-citia gemist. Via 2014 werd het 2420 door enkele goede afstandschoten. Verder liet PSVH het echter niet komen en met een 26—22 overwinning boekten de IJmuidenaren hun tweede kampioenschap. De met veel spanning tegemoet geziene wedstrijd Harlem T.Oosterkwartier liep op een grote teleurstelling uit. De Tigers waren volkomen uit vorm. De eerste punten waren voor OK. direct gevolgd door twee missers van de Harlem T. Door te weinig samenspel van HT kreeg OK de kans een 9—3 voorsprong te nemen. Toen Molenaar daarna het veld moest verlaten zag het er wel heel donker uit. Met 146 kwam de rust. De drie punten, die OK onmiddellijk na de rust scoox-de, bracht bij de Tigers de hoof den volkomen op hol. Fout op fout werd ge maakt en zonder moeite kon OK de score opvoeren tot 21—7. OK won tenslotte met 32—17. Verdere uitslagen waren: HGA 3ZBVS 72—20; SC Haarlem 2—HHC 18—11; PSVH 2 A.ntilopen 4 1020; BBCHOC 2 1020. Don derd agavo n d Als sluitstuk van het Haarlems basketball seizoen, wordt Donderdag 29 April in het Krelagehuis in Haarlem de stedenwedtrijd HaarlemDen Haag gespeeld voor junioren, dames en heren. De samenstelling der teams is als volgt: Junioren: P. de Bie. K. Dingshof, P. Vee- nenb.os, H. Biesbrouck (Antilopen), F. v. d. Waals, H. Dinkelberg. H. v. Elk (Ooster kwart.). R. Bakker (Schoten), W. Jansma, B. Uliee (SC Haarlem). Dames: J. Huigen. C. Kors. T. Snel. N. Steenkist (HOC), J. Koblens, T. Jore (HGA), M. Schrama, T. v. Deursen, A. Medemblik (Antilopen), J. v. Berkel (SC Haarlem). Heren: J. Mansvelder, F. Hooyveld. M. Dinkelberg (Oosterkwartier), R. Noé, J. Swart (Antilopen). C. Rip. M. Molenkamp (HGA), V. Loze. Sanders, (IHJ), Mullier. A. Wedemeyer (Excercitia), J. Meenhox'st (Schoten). De wedstrijden beginnen om acht uur. Het aanstaande week-einde gaat de px~o- motie-degradatie overgangsklasse tafelten nis beginnen. Er zal deze keer volgens een nieuw systeem gespeeld worden, waardoor twee teams elkaar twee keer ontmoeten. De winnaar prom'oveert. Winnen beide teams elk een keer. dan beslist het gemiddelde. Zaterdag 1 Mei speelt TOG zijn uitwedstrijd tegen het Amsterdamse Bempa. De Haar lemmers komen uit met B. Duits, P. Klabou en J. Vester. GTTC ontvangt Zondag om drie uur in de kleine Theresiaschool aan de Zomervaart Disnie 2 uit Hoorn. De GTTC-ers spelen met Th. Blom. P. Sleper en R. v. Eyk. In de Damesrpromotieêompetitie is Johez reeds thans zeker van promotie. Deze week valt tijdens de ontmoeting Rapidity-Prowa- no de beslissing voor de tweede plaats. P. VAN KLAVEREN KAMPIOEN LICHTGEWICHT. De bokser Piet van Kla veren heeft in Rotterdam een ruime pun- tenzege op de Duitse lichtgewicht H. K. Bick behaald. Deze partij bleek voor Van Klaveren de betekenis te hebben bezeten van een na tionaal titelgevecht. Na afloop van de par tij en aan de hand van zijn eerder gelever de prestaties werd hem door de vooi-zitter van de Nederlandse Boksbond de kam pioensgordel overhandigd en werd hij uit geroepen tot lichtgewicht kampioen van Nederland bij gebrek aan tegenstanders in dit gewicht. L. JANSEN MIDDENGEWICHT KAM PIOEN VAN NEDERLAND. De Rotterdam se professional bokser L. Jansen is in de Ri- vièrahal in Rotterdam kampioen van Ne derland-middengewicht geworden. Door een overtuigende k.o.-overwinning op de Hagenaar N. Schoenmaker weid hij de nieuwe kampioen. Van deze titel had Van Dam bij zijn terugtrekken uit de boksring destijds vrijwillig afstand gedaan. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3*4 Nederl.'47 98*4 98*4 A.K.U 208 209 286 54 29454 Philips Gloeil. 28214 28534 Kon. Petroleum 44614 448*4 A'dain Rubber 9614 98 Holl. Anxer. Lijn 14554 145)4 N. Scheepv. Unie 135)4 135 H.V.A 124 *4 124 Deli Mij 115 113*4 Amsterd. Bank 184 184 Ned. Handel Mij. 176*4 175*4 Rotterd. Bank 16854 170 Twentsche Bank 179 179 Anaconda Copper 3454 34*4 Bethlehem Steel 62?/, 61*4 Republic Steel 51% 5034 Shell Union 95 9654 2134 21*4 46% 45 *4

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 10