Man met veelzijdige belangstelling Bromfietsen Kort en bondig MAISON MARCEL Fa. C. van Maren Sporthal aan de Van Riebeecklaan S. Rijkes overleden Kinderboerderij in Noord gaat open WOENSDAG 28 APRIL 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Bloemendaals nieuwe burgemeester: Geen vrees voor atinexatiespook Feest in Oud-Schoten Ook plannen voor sintelbaan Het carillon speelt Diogé vertoonde „De Czardasvorstin De belastingfraudezaak Verdediger van kweker verdenkt verwanten „Wèl verhalen voor fiscale recherche, maar hier: verschoningsrecht" Herdenking bevrijding op scholen Phoenixspeeltuin voor kinderen van alle gezindten Beethovencyclus van N.Ph.O. begonnen Solist: Leon Fleisher Pauselijke onderscheiding Eén Mei viering te Bloemendaal Prinses Irene bezocht Keukenhof „Kennemerland"-renners naar Haarlem Permanent de Luxe f 11. Dokter Bos een jaar naar Zuid-Frankrijk Burgerlijke Stand van Haarlem „Ik heb niet de bedoeling Bloemendaal te laten annexeren. Dat punt heb ik wel degelijk bij mijn sollicitatie ter sprake ge bracht, maar men heeft mij de verzeke ring gegeven, dat die mogelijkheid verre van urgent is". Deze kernachtige woorden noteerden wij gisteren uit de mond van dr. D. H. Peereboom Voller, de man die, zoals wij reeds gisteren berichtten, per 1 Juli de Bloemendaalse burgemeestersketen gaat dragen. We hadden een kort gesprek met hem, kort omdat dr. Peereboor Voller nog een stevige agenda had af te werken, waarop uiteraard het bezoek van het Deense ko ningspaar een belangrijke plaats innam. Hij was genodigd op de gisteren in Den Haag gehouden receptie en had zich daar toe getooid met de rozet van het hem Zaterdag toegekende ridderschap eerste klasse in de Orde van de Danebrog en verder vielep er natuurlijk nog allerlei zaken van het laatste ogenblik te regelen voor de ontvangst van vanmorgen in Aalsmeer. Desondanks arriveerde hij stipt om drie uur op het Bloemendaalse raadhuis, waar hij ontvangen werd door de vertrekkende burgemeester, jhr. mr. C. J. A. den Tex. Die had het bericht van de benoeming zorgvuldig voor zich gehouden om de wet houders en gemeentesecretaris, die door hem waren uitgenodigd „voor een bespre king", te verrassen, in welke opzet hij dan ook volkomen slaagde. Na het bezoek aan het dagelijks bestuur van zijn toekomstige gemeente was dr. Peereboom Voller drie boekwerken rijker géworden, namelijk de sociologische stu die van dr. P. Hoekstra en het boekje van de heer Wilson over Bloemendaal en, niet het minst belangrijke deel, de gemeente begroting. We hadden de nieuwe magistraat al eens eerder ontmoet en wisten, dat hij de in druk maakt een scherpzinnig man te zijn; vlot, maar niet. tè vlot, in de omgang, za kelijk en bondig in het formuleren van zijn gedachten, geestig in de conversatie. Kwaliteiten welke ook in het korte on derhoud gistermiddag vielen op te mer ken. Wat we niet wisten, was dat deze doctor in de rechtswetenschappen die zijn wetenschappelijke arbeid zeer wel wist te combineren met de actualiteit, getuige ADVERTENTIE S P A R T A - J. L. O. de bromfiets met het grootste klimvermogen geheel compleet 535. OVERVEEN De Vereniging tot viering van nationale dagen „Oud-Schoten" heeft voor Vrijdag het volgend programma vastgesteld 8.15 uur: Vlaghijsen (Eksterstraat bij Sionskerk) met medewerking van fan farecorps Kunstkring uit Spaarndam. 8.30 uur: Rondgang door fanfarecorps Kunstkring. 8.45 uur: Schoolkinderen die aan de zang- hulde deelnemen, verzamelen zich op de Jan Gij zenkade tegenover het Noorder Sportpark bij het bruggetje. 9.00 uur: Afmars van de schoolkinderen naar de Ek9terstraat. 9.30 uur: Zan-ffhulcte door 600 schoolkinde ren in de Eksterstraat bij die Sionskerk. Gezongen worden: Wilt heden nu treden, Dona nobis Pacetn, De klokken van Haarlem, Kind van Holland, Wilhelmus. De Klokken van Haarlem zal voorafge gaan worden door bazuingeschal en af gewisseld worden met harmonium-mu- ziek uit de Sionskerk. De klokken van de Sionskerk zullen luiden. 10.30 uur: Filmvoorstellingen voor de kin dieren, die aan de za/nghulde hebben deel genomen. 14.0017.00 uur: Kinderspelen aan de Ek sterstraat tussen Vergierdeweg en P. C. Hooftstnaat, voor kinderen die hiervoor ingeschreven hebben. „Het Romeins wagenrennen" zal vertoond worden. Een boeren.ka.pel van 't fanfarecorps „Kunst kring" zal meewerken. 19.0020.00 uur: Rondgang door het fan farecorps „Kunstkring" uit Spaarndam. die als een „Rattenvanger van Hameln" de bewoners mee zal nemen naar de Eksters traat. 20.0024.00 uur: Bal-champêtre in de Ek sterstraat. De dansband „The Juino's" zullen de muziek verzorgen. Bevrijdingsdag Op 5 Mei zal de Vereniging een bevrij- dingsbal-champêtre houden in de Ekster- straat, waaraan vele attracties verbonden zijn. Medewerking verleent de band „The Jtino's, Met veerkrachtige tred en montere blik begeeft dr. D. H. Peereboom Voller zich naar de ingang van het Bloemendaalse raadhuis, waar hij over enige weken ge ïnstalleerd zal worden als opvolger van burgemeester Den Tex. Inzet: de burge meester en face. het feit dat hij in 1945 promoveerde op de dissertatie „Distributieregeling" een grote artistieke belangstelling aan de dag legt. Een belangstelling welke trouwens niet enkel passief is, maar ook practisch wordt beoefend. Dr. Peereboom Voller schildert name lijk, bij voorkeur portretten, en men zal in zijn woning ook vele zelfvervaardigde houtplastieken aantreffen. Terwijl zijn twee jongens veel profijt hebben getrokken van zijn knutsellust: vader zorgde wel dat er speelgoed kwam! Mevrouw Peereboom Voller is al even min ongevoelig voor kunstuitingen, zij het dan dat haar interessen meer op muzikaal terrein liggen. Wat dr. Peereboom Voller nu in het bij zonder in Bloemendaal aantrekt „een mooie promotiegemeente", zegt hij is wel, dat de problemen er zo totaal an ders liggen dan in het ruim dertienduizend zielen tellende Aalsmeer met zijn duizend kwekersbedrijven en zijn sfeer van bloe- menindustrie en -handel. „Want van de poëzie van de bloem blijft in Aalsmeer niet zo heel veel over". Wat dat betreft zou Bloemendaal de naam zegt het al dus wel een absolute tegenstelling tot zijn tegenwoordige ge meente vormen. Aan de andere kant vindt dr. Peereboom Voller het prettig dat hij in dezelfde sfeer, die van Noordhollands Zuiderkwartier blijft. Hij kent hier al zijn ambtgenoten, omdat hij daarmee ook van Aalsmeer uit al een geregeld contact onderhield. In zonderheid getuigt hij- van grote waarde ring voor de persoon van burgemeester Cremers. Het is nog niet bekend waar de nieuwe burgemeester zal komen te wonen. Hoewel ook in de categorie van grotere huizen er niet volop keus is, ligt de kwestie op dat punt in Bloemendaal wat gemakke.ijKi-r dan elders. Bovendien zijn er altijd nog mogelijkheden door opschuiving als gevolg van ruilingen. In dat opzicht behoeft men nu niet in de eerste plaats aan de aanstaande verhuizing van jhr. mr. den Tex te denken, die zich waarschijnlijk na zijn pensionnering in het centrum van het land zal vestigen. Zeker is, dat de 42-jarige dr. Peereboom Voller vastbesloten is ook van zijn nieuwe gemeente „wat te maken" en daarbij voort te bouwen op wat reeds onder zijn voor gangers bereikt is, gewapend met de er varingen die hij in zijn achtjarige werk zaamheid in Aalsmeer heeft opgedaan. Naar het zich laat aanzien zal de nieuwe sporthal in Haarlem, waarmede een bedrag van een millioen gulden is gemoeid, worden opgetrokken in Haarlem Noord-West. Het gebouw, waar zo'n groot gebrek aan is. zou dan gebouwd worden aan de Ziiidziide van Jan van Riebeecklaan, vlak over de brug over de Delft. Betreffende de sintelbaan heeft men nu plannen deze te projecteren aan de nog aan te leggen verlengde Orionweg. En wel niet ver verwijderd van de plaats, waar de voet- halvereniging EDO haar nieuwe terrein zal krijgen. Het Noorder Sportpark zal na het vertrek van EDO naar de Orionweg een complex worden van gemeentevelden, die in gebruik zullen komen van de Haarlemse scholen. Het nieuwe complex, waar EDO haar wedstrij den zal spelen, zal zeker zeven tot acht vel den omvatten. Deze plannen zijn uiteraard nog toekomst muziek. Besloten is er nog niets. Naar wij vernemen wordt echter wel spoed betracht met het overleg tussen belanghebbenden, dat wil in eerste instantie zeggen de afdeling Openbare Werken in Haarlem en de Haar lemse Sportraad. De Sportraad zal als de plannen geheel zijn uitgewerkt het gemeentebestuur van advies dienen, waarna dan uiteindelijk de voorstellen over bovenstaande in de ge meenteraad komen. Uiteraard zal het nog wel even duren voordat het zover is. Men wil echter als het enigszins mogelijk is gelijke tred houden met de uitvoering van het uitbreidingsplan Delftwijk in Haarlem- Noord-West. Dit laatste wettigt de veronderstelling dal de belangrijkste onderdelen van het project waaronder de Sporthal binnen drie jaar tot stand zullen komen. Het programma van de beiaardbespeling in.de Grote Kerk op Vrijdag 30 April van half een tot half twee door de stadsbeiaar- dier Arie Peters vermeldt het volgende: Wilhelmus en andere volksliederen, Sona tine van Haydn. Oud-Nederlandse marsen. Volksdansmelodieën' en een Rondino van Wagenaar Hel programma van de beiaard bespeling op Woensdag 5 Mei van vijf tot zes uur is nog niet bekend. Emmerich Kalman heeft met zijn ope rette „De Czardasvorstin" een toneelwerk geschreven, waarvan de opvoering ook doftr amateurgezelschappen met voldoende capaciteiten met succes ondernomen kan worden. De typering van de hoofdfiguren uit dit muzikale toneelstuk stelt geen bij zondere problemen. Als in de meeste ope rettes gaat hun bewogenheid ook hier niet dieper dan wat primaire amoureuze emo ties. Die emoties krijgt men dan als tegen wicht voor de talrijke grappige verwikke lingen en komische situaties, die gister avond bij de opvoering van de operette door het dilettantengezelschap .Diogé" in Haarlems Stadsschouwburg talrijke toe schouwers hebben geamuseerd. Ook „Diogé" heeft met deze opvoering bewezen „De Czardasvorstin" aan te kun nen. Wel waren er een paar momenten van stroeve ontwikkeling, zoals in de „champagne-scène". En muzikaal gezien; was de omlijsting van het geven van dej trouwbelofte niet onberispelijk. Maar, ditI woog toch niet op tegen de vele verdien-' sten, die de opvoering overigens had. Het viel deze avond op hoe 'goed Jaapi Kaan zich op de planken is thuis gaani gevoelen. Zijn uitbeelding van graaf Boni) was kostelijk door levendige actie. Ook zijni spreken heeft zich aanmerkelijk verbeterd,, omdat het meer karakter heeft verkregen. Lenie Cramer gaf een goede Czardasvorstin te zien, soms wat gechargeerd, maar verder zeer aanvaardbaar. Ook in vocaal opzicht weerde zij zich verdienstelijk. Een prettige uitbeelding van gravin Stasi bracht Tini Kok, waarbij het een genoegen was naar haar warme mezzo-sopraan te luisteren. Veel uiteenlopen deden de spelkwalitei- ten van de „Diogé"-leden niet. Dat wasj van belang voor de eenheid van de op-i voering. Ook Jan Vander paste hier inj zijn rol van vorst Leopold uitstekend. Enj verder moeten genoemd worden Rep Huls bergen als zijn vrouw Anhilde... Theo) Jansma als hun tussen hoop en vreze heen en weer geslingerde zoon en de altijd jo-j viale Simon Verstraten als Feri von Kere- kes. Jaap de Braai had een betrekkelijk kleine rol als luitenant Von Rhonsdorff.j die hij zeldzaam pittig speelde. Aantrekkelijke intermezzi van de op voering waren de balletten, gracieus ge danst in geslaagde costumes. Het orkest was op een paar oneffenheden na een be-j trouwbare steun voor de onvoering, diej door de dirigent Henk Sleenkist zeer slag-j vaardig geleid werd. Hij werd speciaal be-i trokken in de huldiging aan het slot vanj de avond, die ook de leidster der balletten Dini van Schaven en de regisseur Kick St.eenkist betrof. P. ZWAANSWIJK-I Bij de behandeling van de belas ting frau dezaak teven de Aalsmeerse kwekerij- directeur.M, B., die door de Haarlemse rechtbank „£ot drieëneenhalf jaar gevange nisstraf wSs veroordfeeld en in beroep voor het hof in Amsterdam stond, zijn de fiscale experts weer urenlang als getuigen ge hoord. Het gaat zoals destijds werd bericht samen om een bedrag van ongeveer 23*5000 gulden, waarvan nog in de opgaven voor de belastingen, noch in zijn boekhouding iets van is terug te vinden (vandaar dat M. B. óók verduistering ten nadele van het bedrijf ten laste is gelegd). In de getuigenverklaringen en de ver klaringen van de verdachte deden zich geen andere aspecten voor dan bij de be handeling voor de Haarlemse rechtbank. In ziin requisitoir noemde de procureur- generaal het gehele verhaal van de ver dachte ongeloofwaardig. Hij achtte ook verduistering bewezen, omdat de verdach te de door hem zelf geïnde gelden buiten de N.V. gehouden had. Hij durfde echter niet te zeggen hoe hoog het bedrag der totaal verduisterde gelden was. De eerste der verdedigers prof. mr. G. M. G. H. Russel zeide, dat sommigen dei- familieleden van verdachte cm zich zelf niet te belasten in het vooronderzoek ver klaringen hebben afgelegd, die nadelig waren voor de verdachte. De familieleden hebben ze buiten ede afgelegd voor de ambtenaren van de Fiscale Opsporings dienst. Als ze in een proces onder ede moeten worden gehoord, dan beroepen zij zich als familieleden op hun verschonings recht en geven niet thuis. Nadat hij ook andere in de dagvaarding opgenoemde punten had bestreden kwam hij tot de conclusie, dat het bewijs niet is geleverd. Hij vroeg vrijspraak voor zijn cliënt. Als tweede pleiter sprak mr. A. D. P. V. van Löben Seis over „de vaagheid van de dagvaarding, waardoor niet uitkomt, dat wat ten laste is gelegd zo tegenstrijdig is." „Heeft de verdachte nu beschikt over winst van de N.V. of over Inkomen van zich zelf?" zo vroeg hij. Deze verdediger vroeg lot slot een ge vangenisstraf voor zijn cliënt, gelijk aan het voorarrest, dat nu bijna IK jaar ge duurd heeft. Voorts diende hij een verzoek tot onmiddellijke in vrijheidsstelling van de verdachte in, waarvoor het hof echter geen termen aanwezig achtte. De uitspraak volgt op 11 Mei. De burgemeester en wethouders van Bloemendaal hebben vorig jaar besloten een serie van drie filmstroken over het verzetswerk aan te kopen om op de open bare- en bijzondere scholen voor gewoon lager onderwijs te laten vertonen. Thans hebben burgemeester en wethouders een brief gezonden aan de hoofden dezer scho len waarin gevraagd wordt bijzondere aandacht te besteden aan het vertonen van deze filmstroken bij de komende herden king van de bevrijding. Daar de filmstro ken pas begin Mei 1953 worden verstuurd, konden dat jaar niet op alle scholen deze films tijdig vertoond worden. Met de be vrijding van dit jaar kunnen zij evenwel wèl op alle scholen vertoond worden. Tevens wordt in deze brief gevraagd om de leerlingen van de zesde klasse na 5 Mei een opstel te laten maken aan de hand van de vertoonde filmstrips en hetgeen daarbij in de klas is verteld. De afdeling Bloemendaal van de Nationaal Federatieve Raad van het Voormalig Verzet heeft een aanbod gedaan om de beste werkstukken te belonen met een boekwerk Bij de behandeling van de Haarlemse ge meentebegroting heeft het college van B. en W. op vragen van de heer Van der Giessen (Arb.) medegedeeld, dat in de aan te leg gen speeltuin aan het Phoenixlerrein in het centrum van Haarlem zoveel mogelijk kin deren van alle gezindien zullen kunnen spelen. Naar wij vernemen heeft men thans dc volgende oplossing gevonden. De Haarlemse Katholieke Vereniging voor het Gezin zal deze speeltuin beheren, maar ook de kinde ren van andere gezindten zullen van deze tuin gebruik kunnen maken. Over het uit-, werken van dit plan is men nog aan het beraadslagen. In de vorige eeuw is er op het terrein van De Phoenix reeds een kinderspeeltuin geweest, die op 8 Mei 1889 geopend werd. Twee jaar later, op 29 Juli 1891, heeft daar echter een brand gewoed waardoor de speel tuin voor een groot gedeelte verwoest werd. Do tuin is daarna niet meer in gebruik ge nomen. De fascinerende kracht van het feno meen Beethoven werkt op het muziek- minnend publiek onverminderd door. Dit is weer te constateren aan de grote belang stelling voor de Beethovenserie, waarvan door het Noordhollands Philharmonisch Orkest gisteravond in de Haarlemse Con certzaal het eerste concert gegeven werd. Dat echter ook de adoraties voor het pia- novirtuozendom van de aangekondigde buitenlandse solisten in deze van niet te onderschatten betekenis is, mag als vrij zeker beschouwd worden. Maar het feit, dat de Beethovencyclus in het voorjaar een traditie is, lijkt toch wel de hoofdzaak te wezen. Men probere het bijvoorbeeld niet met een aan Bach, Haydn of Mozart gewijde cyclus, want dit zou een vergrijp zijn te gen de traditie. De mislukte proefneming van een paar jaar geleden' om de voor- iaarscyclus, een ander karakter te geven hóeft de taaiheid van die traditie duidelijk aangetoond. Er is gelukkig niets op tegen dan de eenzijdigheid van oriëntatie, die er door in de hand gewerkt wordt; want de Beethoven der negen symphonieën en der vijf pianoconcerten, die van het viool concert en van menige ouverture, blijft tcx-echt het orchestrale concertleven be heersen. Zijn muziek blijft bestand tegen alle stromingen en tegenstromingen van het wisselend getij der artistieke waarde ring. Zij planeert tenslotte boven alles wat de romantiek er zo kwistig omheen gewe ven heeft. Het hindert, bijvoorbeeld niets dat Leon Fleisher het Vierde Pianoconcert in een vlugger en strakker tempo speelt dan een virtuoos van de vorige generatie het ge daan zou hebben. Zijn pleidooi voor het werk is in ieder geval overtuigend, omdat het technisch verantwoord is en persoon lijkheid verraadt. Dirigent Verhey ging bij de interpretatie van de Vijfde Sympho- nie eveneens van een anti-traditioneel standpunt uit wat het tempo betreft. Wat hij zich daar waarschijnlijk van voor gesteld heeft, werd nog wel niet volkomen bereikt, maar men ondei-ging toch de sug gestie van een verfrissing. En het werk sloeg als altijd in. De ouverture Coriolanus, dit stuk tragi sche muziek in streng klassieke vórm, liét als steeds de geniale scheppingskracht van de Meester voelen. Fleisher en Verhey kregen van het pu bliek de geestdriftige waardering, die zij verdiend hadden. JOS. DE KLERK Ter gelegenheid van het vijfentwintig jarig bestaan vaat de Aartsbroederschap der Heilige Familie in de kathedrale paro chie in de Leidsebuurt is de secretaresse, mejuffrouw C. Kuij'pers, onderscheiden met het gouden erekruis Pro ecclesia et Pontifice. De hoofdorefecte van de Heilige Familie, mevrouw W. van Oosten-Stribos, is toegekend het zilveren erekruis van de kathedrale basiliek. In de grote zaal van het Jeugdhuis aan de Donkereiaan te Bloemendaal, zal ter viering van de eerste Mei o"es avonds om 8 uur een avond worden gehouden, waar op dr. A. J. van Leusen de Mei-rede zal uitspreken. Mevrouw Loek Verkijik-Blee- ker zal stukken van Brahms en Mozart ton gehore brengen. Het programma vermeldt verder het optreden van de toneelgroep ..De Spiegel", bestaande uit leden van het Instituut voor Arbeiders Ontwikkeling, onder leiding van Cor Swart. Des middags om half drie wordt even eens in het Jeugdhuis het kinder-Meifeest gevierd. Prinses Irene heeft gistermiddag met enkele vriendinnetjes en vergezeld door een hofdame een bezoek gebracht aan de Keu kenhof te Lisse. Na geruime tijd te hebben rondgewandeld, vertrok het gezelschap éven onopgemerkt als het gekomen was. ADVERTENTIE 1 WEEK UW BLOEMEN GRATISI Met Chrysal gaan Uw snijbloemen 2x zo huig mee. Ze groeien dan alsof ze nog op de plant staan. Geniet mêérvan Uw bloemen... koop Chrysal! 'n Product van de Pokon-fabriek Naarden In de afgelopen nacht is in de ouderdom van 78 jaar onverwacht te Heemstede overleden de heer S. Rijkes, oud-lid van de gemeenteraad aldaar. In diverse bestu ren heeft hij zitting gehad en zijn ver diensten zijn erkend door de benoeming tot ridder in de orde van Oranje Nassau. De thans overledene was, voordat hij zich in Heemstede vestigde, werkzaam bij gasbedrijven. Een aantal jaren was hij ad junct-directeur van het bedrijf te Hil ver sum en daarna directeur van het gasbe drijf te Den Helder. In Haarlem en Heemslede heeft hij een vooraanstaande plaats in het openbare leven ingenomen. Van 1 September 1927 tot 1 Juni 1946 had hij zitting in de ge meenteraad van Heemstede als vertegen woordiger van de toenmalige liberale staatspartij De Vrijheidsbond. Zijn be langstelling ging naar diverse onderwer pen in de raad uit en hij was een zeer geziene figuur in raadskringen. Nadat de noodraad opgeheven werd achtte hij de tijd gekomen zich niet langer candidaat te stellen. Bij de afdeling Haarlem van het Neder lands Genootschap tot Reclassering ver vulde hij bijna vijfentwintig jaar het pen ningmeesterschap. Na zijn aftreden werd hij benoemd tot erelid. Ook had hij zitting in enkele commissies uit de Reclasserings- raad. Voorts heeft de'heer Rijkes zitting gehad in het bestuur van het departement Haar lem van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen en was hij vice-voorzitter van het bestuur van de Eerste Coöperatieve Associatie voor Uitvaartverzorging U.A. In 1952. kort nadat hij zijn zilveren ju bileum als bestuurslid van de afdeling Haarlem van het Neder'ands Genootschap tot Reclassering had gevierd, werd de heer Rijkes benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. De crematie is bepaald op Maandag 3 Mei te Westerveld na aankomst van trein 14.01 uur. Met konijnenberg uitgebreid Vanmorgen z;jn de voorbereidingen voor de openstelling van de kinderboerderij in Haarlem-Noord vrijwel beëindigd. De he ren A. Dorresteijn. A. J. M. An.genen t, respectievelijk directeur en wethouder van Hout en Plantsoenen, hebben vanmorgen een aantal konijnen en marmotten uit hun winterverblijven gehaald en binnen een afgerasterde plaats buiten gezet, welke in de afgelopen maanden door de pluimgraaf van de kinderboerderij, de heer J. van Zeeland, werd aangelegd en in het ver volg onder de naam konijnenberg een aan trekkelijk onderdeel zal zijn van de boer derij. Behalve deze konijnenberg zijn er nog andere vernieuwingen aangebracht. Voor allerlei soorten krielkippen heeft de heer Van Zeeland een groot verblijf ge bouwd en voor de pony, die toch te ge vaarlijk is gebleken voor de kinderen, plaatste hij een afrastering in een der hoe ken, waardoor het gevaar voor de kinde ren verdwenen is zonder dat de pony aan vrijheid veel heeft verloren. Sinds de slui ting in begin November van het vorige jaar is de dierlijke inventaris nogal uitge breid. Er zijn thans twee bokken, negen ganzen, een pauw en een pauwhen, een kalkoenhaan en een kalkoenhen, drie jonge geitjes, ongeveer veertig konijnen en tien tallen marmotten (waarvoor waarschijn lijk een mafmottenrotonde zal worden aan gelegd), drie schapen met een aantal lam meren, ongeveer vijftien eenden van ver schillende soort, duiven, een ezel en een zeug met biggen, d'ie vanmorgen hun intrek in de boerderij hebben genomen. Er ko men nog twee kalveren bij. Maandag om tien uur zal de boerderij voor het publiek worden opengesteld. De boerderij zal dan dagelijks toegankelijk zijn van tien tot twaalf en van half twee tot vijf uur. Vrijdag wordt er in Haarlem een wegwed strijd gereden, waar o.a. zes renners van de Beverwijkse vereniging ..Kennemerland" aan de start zullen komen. Het zijn T. Been tjes, J. Groot, Chr. Jong, K. Kluft, G. Honig en L. Braas. Bij Hanau (nabij Frankfurt) is Dinsdagmorgen een personentrein op de uit Rome komende Scandinavië-expres gereden. De personentrein greep de expres in de flank; beide locomotieven kantelden. Vijf wagens van de expres liepen uit de rails. Onze telefoto geeft een overzicht ver, de ravage tijdens de opruimingswerkzaamheden. BINNENLAND De heer G. Klijzing zal op 29 April afscheid nemen als directeur van de coöpe ratieve stoomzuivelfabriek en handelsvere niging te Dwingeloo. De heer Klijzing is 59 jaar directeur van deze fabriek geweest. In Utrecht is een uit de middenstand gevormd actiecomité doende om de win keliers te bewegen om op 5 Mei na 13 uur tc sluiten. 1-Iet comté heeft zich ook tot de huisvrouwen gewend met het verzoek, op 5 Mei na 13 uur niet te kopen. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot wijziging van de Kinder bijslagwet voor invaliditeits-, ouderdoms- en wezen-rentetrekkers. Het bevat een voor gestelde oplossing voor verscheidene grens gevallen, waarvoor de Kinderbijslagwet bui ten werking bleef en beoogt onbillijkheden, die daarin lagen voor bepaalde invalidi teits-, ouderdoms- en wezen-rentetrekkers, weg te nemen. De minister van Economische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra, heeft de nieuwe cen trale van de P.G.E.M. (Provinciale Gelderse Electriciteits Maatschappij) de „Gelderland H', aan de mond van het Maaswaalkanaal te Nijmegen officieel in gebruik gesteld. Voordat hij de nieuwe centrale in gebruik stelde, wees prof. Zijlstra er in een korte toespraak op de toeneming van het gebruik van electriciteit. in de periode van 1920 tot 1953 jaarlijks met negen percent. De snelle ontwikkeling heeft hoge eisen gesteld aan productie en distributie-afdelingen der centrales Een dame uit Ahbekerk, die bij een slager te Hoorn een bestelling had gedaan, betaalde met een biljet van honderd gulden. Het bankbiljet bleek plotseling te zijn ver dwenen, hetgeen een grote consternatie ver oorzaakte. Het biljet bleef onvindbaar tot het de volgende morgen door een andere klant werd aangetroffen bij diens vlees, dat reeds in de pan lag te sissen. HAARLEM EN OMGEVING De heer O. v. d. Molen, Vïnkestraat 17, zal op 2 Mei het feit herdenken, dat hij vijftig jaar in dienst is bij Droste's cacao- en chocoladefabrieken in Haarlem. Op Maan dag 3 Mei zal de directie de jubilaris ont vangen, waarna hij namens het jubileum- fonds zal worden toegsproken en gehuldigd. De kabouterkring van de Clenessegroep heeft met de actie „een heitje voor een kar weitje" een bedrag van f 130,03 verdiend. Het programma der orgelbespeling in de Grote Kerk op Donderdagmiddag van 34 uur door George Robert luidt: Fantasia g. gr. t., J. S. Bach; Meinen Jesum lass ich nicht. Choral met variaties, J. G. Walther; Adagio en Andante uit het le concert. G. F. Handel; a. Prelude, b. Air. c. Gavotte, S. Weslev; Fuge as moll, Joh. Brahms; Zesde Sonate, Choral - Variaties. Fuga. Andante (Finale),. F. Mendelssohn Bartholdy. De'repetitie van het jeugdkoor Inter Nos, onder leiding van Jan Booda, voor de herdenkingsplechtigheid aan de Westergracht op 4 Mei zal Vrijdag niet in gebouw Sint Bavo worden gehouden, maar in de tuinzaal van het Concertgebouw. De afdeling Heemstede van de Ned. Christen Vrouwenbond houdt op Donderdag avond 29 April haar maandelijkse vergade ring in het jeugdhuis „De Haven" op de Heemsteerise Dreef. Op deze avond zal me juffrouw F. Krabbe uit Hille'gqp-* spreken over het onderwerp „Jezus en het sociale leven". De afdeling Bloemendaal van de Ned. Christen Vrouwenbond houdt de maande lijkse ledenvergadering op Donderdagavond 29 April in het Jeugdhuis aan de Donkere iaan te Bloemendaal. Mevrouw M. van Gif fenVissers zal spreken over Ouderdoms- probleem. ADVERTENTIE Met aandacht en met smaak wordt Uw coiffure in onze salons verzored H. WAKKER - ex-chef kapper Stoomvaart Mij. Nederland Ged. Oude Gracht 98. Tel. 20837 Binnenkort zullen twee Overveense artsen hun praktijk neerleggen. We meldden reeds dat de arts P. A. M. Krijger en zijn echt genote doktor A. C. KrijgerYntema op 1 Mei naar Denver (Amerika) zullen vertrek ken. Hun praktijk wordt voortgezet door de arts D. K. Heeringa uit Slikkerveer. Een maand later zal een tweede Overveen se arts zijn praktijk neerleggen. Dokter C. G. J. Bos en mevrouw Bos—Vincent, zullen dan naar de Franse Rivièra vertrekken. Voor lopig moet dit vertrek worden gezien als een lange vacantie. De heer en mevrouw Bos zullen, als het hen in Zuid-Frankrijk bevalt, er zeker langer blijven. Anders ko men zij naar ons land terug, waar zij voor lopig in hun woning aan de Zijlweg te Over- veen enige kamers zullen aanhouden. De praktijk van dokter Bos zal worden voortgezet door de arts A. Hollander, wiens ouders in Overveen woonachtig zijn. Dokter Hollander werkte geruime tijd in een zieken huis in Helmond en bij de Koninklijke Ma rine in Den Helder. HEEMSTEDE-WEST SPEELT „DE VREEMDE BEZOEKER" De nieuwe regisseur van de toneelvereni ging Heemstede-West. de heer Frans van Emmerik, heeft de leden direct aan een zware proef onderworpen, door het besluit het toneelspel „De vreemde bezoeker" in studie te nemen. Dit stuk in drie bedrijven door Alberto Cassella (dat ook bekend is onder de titel „De Dood met vacantie") zal Zaterdag 8 Mei in de vertaling van Willem Vogt in de toneelzaal van hotel „De Leeu werik" te Haarlem worden opgevoerd. Na afloop is er bal op muziek van „The Jolly Jokers" onder leiding van de heer G. Koelemij. HAARLEM. 27 April 1954 ONDERTROUWD: 27 April, L. H. van Em merik en J. M. van der Wal; J. Chr. Hoed en M. C. Dekker. GEHUWD: 27 April, A. E. Estié en Chr. E. A. Roeterink. BEVALLEN van een zoon: 25 April, S. M. Tas—Veerman; 26 April, C. Mostert—Bosch- B. H. Hashemi Naini—Schotvangre; 27 April' J. H. ReemerNeeven. BEVALLEN van een dochter: 26 April G Benne—ter Braak; N. Schaeffer—Muijs; 27 April, A. C. Claassen—Captijn. OVERLEDEN: 20 April, A. C. A. Thie— Aalfs, 58 j„ Duinroosplantsoen; 24 April A de Vries, 74 j.. Parklaan; W. Kamp—'van Eeden, 79 j„ Schotersingel; C. Kool, 41 j Tyboutstraat; 26 April, G. C. ten Bosch 9 j„ Stalpaert van der Wielenstraat; J. E. Ock- huijsen—de Haan, 90 j„ Westerhoutpark; W. Bakker, /8 j., Velserstraat.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 9